P.T.T. automatiseert op zeer uitgebreide schaal De Gaulle maant tot nationale inspanning Soldaat J. Bood (Nieuw-Vennep) krijgt Bronzen Kruis op bed Giro over drie jaar geheel automatisch Toni Boltini vindt vermist knaapje (10) BESPARING VAN TIJDGELD EN PERSONEEL n Proefneming: eld opnemen zonder chequé WEERBERICHT Grimau kreeg vanochtend de kogel Zwervend in en om circus Tsjombe zeer ontevreden Ileo Dr. Wiesenthal morgen op t.v. Bij Barneveld rijden nog over geen treinen leinvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 APRIL 1963 No. 30936 LEIDSCH DAGBLAD ptcteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57059 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De automatisering van de postcheque- en girodienst zal over wee of drie jaar zijn voltooid. Dit betekent, dat dan alle boekin- |cn door computers zullen worden verricht. Over een jaar of zes zal echter weer een geheel andere automatische lerkioijze worden ingevoerd, die het mogelijk zal maken de opdrachten veemaal zo snel uit te voeren als met het thans begonnen systeem mo- }di)k is. Dit vertelde gisteren de heer H. Reinoud, hoofddirecteur financiële en (fonomische zaken van P.T.T. op een persconferentie over de automa- tering bij de P.T.T. wettig bewijsstuk van betaling te be schouwen. Afgesproken is. dat de dagafrekening deze taak zal over nemen. In bijzondere gevallen is de girodienst bereid, een speciaal bewijs stuk te verschaffen. Hoe men bij de automatisering met de cheques zal handelen is nog niet helemaal uitgemaakt. Op dit punt zal men trachten tot vereen voudigingen te komen. Het publiek klaagt nogal eens. dat het vry veel tijd kost. door middel van cheques geld op te nemen van de eigen postrekening. De girodienst zal proberen hierin verbetering te brengen. Binnenkort zal een proef worden genomen, waarbij aan te goeder naam en faam bekend staan de rekeninghouders een schriftelijke machtiging zal worden verleend om zonder dat zij een cheque-advies hebben ingestuurd, aan een postkan toor in hun woonplaats in veertien dagen tijds maximaal 500 gulden op te nemen. De opgenomen bedragen worden naderhand van de postreke- Over ongeveer vijf jaar hoopt men theel te hebben geautomatiseerd: Postcheque- en Girodienst, de flkspostspaarbank, de telefoonincas- Midministratie, de Dienst Luister - i Kijkgelden, de incasso van de raadomroep, de parsoneelsadmini- ratie en de salarisadministratie, toor de miljoenen boekingen, die lijks bij al deze takken van dienst Ddig zijn. door computers te laten errichten bereikt men versnelling het werk. grotere nauwkeurig- en vooral besparing op man- racht. Dat de formulierenstroom, i de laatste jaren enorm gewassen op deze wijze tot overzichtelijker oporties wordt teruggebracht, acht en eveneens van groot belang. Bij de giro is de automatisering eds op gang. Ruim 120.000 reke- ng houders „lopen over de com- iter". Over drie jaar zullen 10 a van dergelijke ..rekentuigen" in (bruik zijn. Op het ogenblik ver- ert de dienst in een overgangsfase, rote instellingen als openbare nuts- (drijven, verzekeringsmaatschap- jen, de ANWB e.d. werken reeds et ponskaartsystemen, die door de ro zonder menselijke tussenkomst innen worden behandeld. De 120.000 leninghouders, die al „geautoma- leerd zijn", zenden nog hun gewone drachten in, die echter intern op mskaarten worden overgebracht, arvoor zijn 2000 ponssters in dienst, ft is echter de bedoeling, de slappe nnulieren te vervangen door pons- arten, die door de opdrachtgevers irmaal worden ingevuld en op de snst „bygeponst" volgens het ge drevene. Is men eenmaal zover, n kan het aantal ponssters tot de Ift worden teruggebracht Slagen de proeven dan ligt het in bedoeling, alle gewone formulieren spoedig mogelijk door kaarten :e rvangen. zoals ook reeds het drie- lige stortingsbiljet aan de postkan- ren is vervangen door de stortings- Dagafrekening] Voor de rekeninghouders brengt automatisering nogal wat veran- ringen mee. Zij krijgen minder hrijfwerk, want de vierdelige over- hryvingsbiljetten (souches meege- kend) worden vervangen door twee- kaarten, waarvan één stuk wdt ingezonden. Dit stuk wordt na handeling doorgezonden aan de be zigde. De rekeninghouder krijgt geen „af-strookje" meer terug, kh allen een dagafrekening. Deze »eel uitgebreider dan de thans ge- ulkelijke. want alle gegevens, die dusver op het „af-strookje" te en zijn, komen op de afrekening, «rop alle opdrachten gespecifi- ird worden geboekt. De PTT erkemt .aldus' de heer finoud, dat het vervallen van het '•strookje" een nadeel is, omdat gewoonte is gegroeid, dit als een ONBESTENDIGER Blijkens het weeroverzicht, dat het na om 10 pur verstrekte, zal een fuwe oceaandepressie morgen ook t weer in ons land beïnvloeden. Een jenzone passeert vannacht ons waarna morgen overdag weer klaringen vooral in de kustgebie- In het binnenland zal er meer be king voorkomen, maar overdag Iwel nergens regen. De depressie I vry veel wind veroorzaken uit jd tot zuidwest. De temperaturen Hen morgen lager zijn dan van- »g vooral langs de kust. Ook in het fflenland zal het wat minder zacht Zon op: 05.33, onder: 19.46 uur; Maan op: 05.02, onder 16.26 uur. Hoogwater te Katwijk: 1.13 en 14.03 Magwater: 9.09 en 21.45 uur. 22 APRIL Zon op: 05.31; onder: 19.48 uur; op: 05.26; onder: 17.51 uur. Hoogwater te Katwijk: 2.01 en 14.23 «agwater te 10.03 en 22.31 uur. nummer bestaat uit 14 pagina's M een Bijvoegsel, alsmede ruim 5.000.000 rentebereke ningen en -boekkingen. De telefoon- administratie heeft te maken met 10.000.000 betalingsdocumenten per jaar. By de Dienst Luister- en Kijk gelden is dit aantal 6.000.000, bij de draadomroep 5.500.000. Verder is er de registratie van 60.000 man perso neel, dat jaarlijks het vervaardigen van 720.000 salariskwitanties vereist. En dan is er nog de magazijnadmi nistratie, met 4.000.000 mutaties per jaar. Deze laatste echter biedt nog zoveel moeilijkheden, dat de automa tisering daarvan nog wel even op zich zal laten wachten! ning afgeschreven. Slaagt de proef, en 3.000.000 terugbetalingen per jaar, dan zal dit als vaste service worden ingevoerd. De giro neemt op het ogenblik geen nieuwe klanten meer aan. Op de vraag, of deze „rekeningen-stop" nu tengevolge van de voortschrijdende automatisering weldra kan worden opgeheven, wilde de heer Reinoud niet meer antwoorden dan: ..De re keningen-stop heeft zijn beste tijd gehad". Doc\r dtiie automatisering zullen de financiële resultaten van de giro verbeteren. De lasten thans jaar lijks 83 miljoen, waarvan 56 miljoen aan lonen en salarissen zyn thans groter dan de opbrengst der beleg gingen. Het nadelig saldo is een paar miljoen. Men hoopt dit verlies te be perken of misschien wel geheel weg te werken. Het samenspel met instellingen met eigen computers biedt voorts grote voordelen en enorme bespa ringen. Het systeem, dat thans wordt ingevoerd, biedt nog geen versnelling van het giroverkeer. Het voorkomt alleen maar, dat de achterstand, die kort geleden soms tot 4 dagen kon oplopen, groter wordt. Het automa tische procédé echter, dat men over vyf a zeven jaar hoopt in te voeren zal de vooroorlogse toestand kunnen herstellen dat opdrachten, die 's och tends binnenkomen, nog 's avonds af gewerkt de deur uitgaan De Spaanse communistenlei' der Julian Grimau is vanochtend vroeg door een vuurpeloton te rechtgesteld, aldus deelde zijn 2 verdediqer aan journalisten Bij de andere diensten van de PTT t rS i j- zal de automatisering van de admi- V)e ministerraad, die gis nistratie voor het publiek nauwelijks merkbare consequenties hebben. Het enige wat men zal merken is, dat men andere nota's thuisgestuurd krijgt, allemaal op ponskaarten. Hoe enorm groot het aantal admi nistratieve handelingen is bij de PTT blijkt uit de volgende cijfers, die werden verstrekt: bij de Postcheque- en Girodienst boekt men 1.000.000 posten per dag. Bij Rijkspostspaar bank verwerkt 8.000.000 inleggingen (Van onze Parijse correspondent) In een rede voor de Franse televisie en radio, die 22 minu ten duurde, heeft president De Gaulle gisteravond zijn landge noten gewaarschuwd tegen de gevaren van verslapping der 6V„W1„FU„W11 nationale inspanningen voor de De Gaufle zijn o ud e\**n bekende"stei toekomst van het land. Achter- "nKfn althans tegenover het buiten- land nu toch wel met wat meer ele- eenvolgens maakte hij de (niet gantie en zelfs tegemoetkomendheid ongeflatteerde) balans op van geformuleerd. Ten aanzien van zijn de vruchten van zijn bewind in het economische, sociale, diplo- I suggereerde hij dat „vader" nog altijd gelijk heeft en dat zijn tegenstrevers leeghoofden of kwaadwillende dema gogen zijn. De „domoren" en „achterlijken" die deze vitale noodzaak bestrijden door van nutteloos en kostbaar te spreken, hield de President de argumenten voor, die veroorzaakt hadden dat Frankrijk in 1914 bijna van zware ar tillerie verstoken was en de tweede wereldoorlog haast zonder pantser wagens had moeten beginnen. Hoewel de rede weinig of geen nieuwe gezichtspunten opende, heeft matieke cn militaire domein, om voor elk dier sectoren zijn waar schuwingen te herhalen en te versterken. Naar aanleiding van de recente mijnstakingen zei hij te kunnen be grijpen, dat sommige categorieën ar beiders van mening zijn dat ze een achterstand op het „peleton" hadden in te halen. Niettemin was in de af gelopen drie jaren het algemene le venspeil met 10 pet gestegen en om die vooruitgang voor de toekomst eveneens te garanderen, is het nodig dat de nationale discipline streng in acht blijft gehouden. Wel gaf hij ech ter toe dat het wenselijk zou kunnen zyn de bevoegdheden van de Econo mische en Sociale Raad te verhogen, een uitlating die een aanwijzing kan zijn dat een fusie van dit lichaam met de tegenwoordige Senaat, waar van al geruime tijd sprake is, in de geest van het staatshoofd vastere vormen heeft aangenomen. De vakverenigingen hield hij voor. hun partijdige en demagogische acties te staken en vooral het nationale en algemene belang in het oog te houden. Anders komt er inflatie, waardoor Frankrijk weer speelbal van het buitenland zou worden. Nu Frankrijk voor het eerst sedert een halve eeuw zyn onafhankelijkheid herwonnen had om zyn eigen rol in de wereld te kunnen spelen, moest vooral niemand verwachten, dat het schip van staat, zo riep de generaal enigszins dreigend uit, van zyn rechte koers zou afwijken. Datzelfde thema der standvastigheid ontwikkelde de president vervolgens ten aanzien van zijn buitenlandse en njilitaire plan nen. West-Europa moet in en buiten het Atlantische verband West-Europa blijven. Eens zou het „grote Engelse volk" zich misschien bevrijden van de banden, die het nu nog weerhouden naast en tussen de zes landen van de Europese Unie een gelijkwaardige plaats in te nemen, maar dat moment leek hem kennelyk nog niet in een zeer naby verschiet te liggen. Jegens Amerika wilde De Gaulle z(jn trouw betuigen: wy zyn hun goede bondgenoten, zoals zij dat zijn van ons, zo zei hy. Zijn toon klonk hier redelyk en soms zelfs vriend schappelijk, zonder dat zijn stand punt fundamenteel echter gewijzigd leek. Frankrijk moet als grote mo gendheid over de moderne nucleaire verdedigingsmiddelen kunnen be schikken, verklaarde hij, voor zijn eigen veiligheid en eventueel zelfs om zijn bondgenoten, met inbegrip van Ameutat fa» helpen verdedigen. teren in het presidentiële paleis te El Pardo bijeenkwam, had het doodvonnis bekrachtigd. Het blad „Ya" schreef giste ren: „Grimau is verantwoorde lijk voor vele misdaden gedu rende de burgeroorlog en hij is op klandestiene wijze het land binnengekomen om tegen de veiligheid van de staat te age ren". Premier Chroesjtsjow van de Sow- jet-Unie had het Spaanse staats hoofd generaal Franco gisteren nog gevraagd de doodstraf te vernietigen. „Er Is geen enkel staatsbelang, dat kan verklaren hoe het, 25 jaar na het einde van de Spaanse burgeroor log, nog mogelijk is een man volgens oorlogswetten te berechten", aldus Chroesjtsjow in zyn telegram. Ook de r.k. burgemeester van Flo rence, La Pira, had zich tot Franco gewend met het verzoek het leven van Grimau te sparen. „Er moet geen bloed meer vergoten worden op de aarde, die al in zoveel leed ge dompeld is", aldus La Pira. De bis schop van Lyon, mgr. Gerlier, stelde zich ten behoeve van Grimau twee maal in verbinding met de kardi naal-primaat van Spanje, die ook verzoeken kreeg van de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin. Gisteravond om halftien kwam het voor he* Spaanse consulaat in Am- sterdam nog tot vrij ernstige ongere- I jes limonade en waarschynlyk zelfs geldheden, toen een menigte van bier. dat om de tent heen staat op- honderd mensen een poging deed het geslagen. consulaat te betreden. De politie Josette. de 15-jarige dochter van moest met. gummistokken en motor- i Boltini, is de eerste geweest, die de ryders de menigte verspreiden. 'jongen heeft opgemerkt. Zy ontdek- Gisteravond arriveerde de be roemde pianist Arthur Rubin stein op Schiphol. Hij zal in Nij megen een concert geven. Rubin stein met echtgenote en dochter op de luchthaven. (Van onze Haagse correspondent). Tonnie Tromp, het 10-jarige jongetje uit de Haagse Storten bekerstraat, dat sinds dinsdag middag vermist werd, is terecht. Hij werd gevonden tussen het pu bliek, dat gisteravond binnenliep om een voorstelling van Circus Boltini bij te wonen. Directeur Boltini bracht het knaapje, dat totaal van streek was door de plotselinge ontdekking, naar twee politiemannen, die op dat mo ment in de omgeving van het Ma lieveld patrouilleerden. Het bleek, dat Tonnie Tromp van het ogenblik af. dat het circus werd opgebouwd, zich tussen de artiesten heeft begeven. In de zenuwachtige drukte, die zo kenmerkend is voor een circus, werd hy door niemand opgemerkt. Alle voorstellingen heeft hy vanaf de première woensdag meegemaakt, 's Nachts sliep hij on der de banken rond de piste. Op een of andere manier had hy de beschik king gekregen over een deken. Z(jn eten verdiende hy door de artiesten met allerlei klusjes te helpen. Voor de mensen, die het circus hebben op gebouwd en met andere werkzaam heden belast zyn, droeg hy palen en kreeg daarvoor wat geld. waar h(j weer patats-frites voor kon ko pen. De dorst werd gelest met fles- te. dat er iedere avond een klein donker ventje met buitengewoon gro te interesse het nummer van haar zusje, de 9-jarige Antoinette, die het paardennummer doet. volgde. Zy vond het opvallend, maar besteedde er verder geen aandacht aan. „Er zyn zo veel kinderen, die avond aan avond de voorstelling bywonen", zei het blonde meisje. Gisteravond was Toni Boltini ech ter op bezoek by een vriend van hem. Daar lag een krant open. Het oog van Boltini viel op het portret van het vermiste knaapje. Hy herin nerde zich tegelykertijd het verhaal van zyn scherpzinnig dochtertje. Met de krantenfoto in zyn zak spoedde de directeur zich naar zyn circus, waar de eerste bezoekers reeds een plaats gevonden hadden. Met de afbeelding van Tonnie in zyn hand, liep de heer Boltini de ryen na. by- gestaan door zyn beide dochters. In een oogwenk was Tonnie Tromp ge vonden: hy zat zoals alle andere avonden, vooraan met spanning te wachten op zyn zo geliefde „paar dennummer". zyn eerste vraag: „Ik hoef toch niet met de politie mee? Dan moet ik weer terug naar huis!". Bang De beide agenten ontfermden zich over de bange jongen. Directeur Bol tini nam Tonnie. in afwachting van de komst van de kinderpolitie, mee naar zyn wagen. Hy werd er warm ontvangen met boterhammen en een glas melk. De daar aanwezigen za gen. dat hy een honger had alsof hy de laatste dagen niet meer gegeten had. Met grote verschrikte ogen riep hij nogmaals uit: „Laat me alsje blieft niet weggaan. Ik wil niet naar huis. Ik zou zo graag by het circus blyven Als het aan Toni Boltini gelegen had Maar na enige tyd arriveerde de kinderpolitie. Het was uit met de vryheid voor Tonnie. Terug naar de Stortenbekerstraat terug naar de voor Tonnie kennelyk niet zo gewaar deerde „veilige haven" van zyn pleeg moeder. waar hy vermoedelyk nog wel een en ander te horen zal krij gen over zyn ongeoorloofde vlucht. Ook al heeft het personeel van Cir cus Boltini dan ook niets dan goeds te vertellen over het intelligente en buitengewoon werkzame ventje. Na opsporing van Rajakowitsj De man, die het mogelyk gemaakt heeft, dat Erich Rajakowitsj ge arresteerd kon worden, komt mor gen voor de Nederlandse televisie. Vanmiddag zou dr. Simon Wiesen thal. die directeur is van het Joodse Documentatiecentrum in Wenen op Schiphol aankomen. Tijdens zyn kort verblyf in Nederland zal hy morgenmiddag door de televisie worden geïnterviewd in een ge zamenlijk programma van VARA en KRO. dat in de zendtyd van de VARA zal worden uitgezonden. Beide omroepverenigingen hebben er door een misverstand los van elkaar voor geyverd deze centrale figuur by de opsporing van Raja kowitsj op het scherm te krygen. Toen de kortsluiting tussen KRO en VARA zich openbaarde heeft de KRO. die door een „claiming" de oudste rechten had. daarvan ter- wille van de actualiteit afstand gedaan omdat de KRO-actualitel- tenrubriek „Brandpunt" pas vol gende week zondag wordt uitge zonden en de VARA de rubriek .Achter het nieuws" morgenavond al op het scherm brengt. VARA en KRO zyn in verband hiermee voorts overeengekomen er een ge- zamenlyk programma van te maken, waarin de heer Wiesenthal zal worden geïnterviewd door Her man Wighold van de VARA en Han Mulder van de KRO. Vanavond houdt dr. Simon Wiesen thal In restaurant „De Kroon" aan het Amsterdamse Rembrandtplein een lezing op een door de democra tisch-socialistische studentenver eniging „Politeia" belegde by een komst, die voor iedereen toegan- kelyk zal zijn. De heer Wiesenthal zal spreken over zyn activiteiten bij het opsporen van oorlogsmis dadigers. Tijdens een korte plechtigheid op de zonnige binnenplaats van 't Cen traal Militair Hospitaal in Den Haag heeft luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, de bevelhebber van de landstrydkrachten, vrijdagmiddag het bronzen kruis uitgereikt aan de dienstplichtige soldaat eerste klasse J. Bood uit Nieuw Vennep (gem. Haarlemmermeer) De 21-jarige soldaat, die nog in het hospitaal wordt verpleegd en wiens bed naar de binnenplaats was gerold heeft deze onderscheiding gekregen your moeOig gedrag tydeus de ttrjjd tegen infiltranten op nieuw-Guinea in juni van het vorige jaar. Tydens een vuurcontact met infil tranten op 5 juni 1962 in de omge ving van de kampong Wara kwam hy met zyn lichte mitrailleur naar voren. Hy werd in een bovenbeen ge troffen, maar ondanks hevige pyn hield hy pas op met vuren toen de vyand op de vlucht was gejaagd Daarna zakte hy door bloedverlies in elkaar. Nadat een eregroet was gebracht door leden van de Koninklyke Land- uaobt liep luitenant-generaal y&n den Wall Bake op het bed toe en spelde de glimlachende jongen de on derscheiding op. Eerder had reeds voorlezing van het Koninklyk besluit, waarby de onderscheiding werd toegekend, plaatsgevonden. In een korte toespraak zei luitenant-ge neraal Van den Wall Bake dat de Nederlandse strijdkrachten het onder moeilyke omstandigheden in Nieuw- Guinea goed gedaan hebben. Ook ge tuigde hij van zyn grote waardering voor het moedige optreden van sol daat J Bood die hy een spoedig al geheel herstel toewenste, President Tsjombe is ontevreden i over de samenwerking tussen de centrale en de Katangese regering. In een brief aan Joseph Ileo, de ver tegenwoordiger van de centrale Kongolese regering in Elisabethstad. klaagt hij over onwettige arrestatie van vele Katangezen en hy dreigt af j te treden tenzy Ileo zyn houding tegenover de Katangese regering wijzigt. Voortzetting van de huidige politiek der centrale regering zou erger zyn dan het Belgische koloniale bewind, aldus Tsjombe. i De centrale Kongolese regering I heeft gisteren de uitzonderingstoe stand uitgeroepen voor de provincie Coquilhatstad vanwege de spanning die in dit deel van Kongo heerst. Donderdag zouden in de stad Coquil hatstad relletjes zyn uitgebroken na aankomst van de vertegenwoordiger van de centrale Kongolese regering. Ambroise Mosoko. Hij moest daar contact opnemen met de provinciale autoriteiten voor de instelling van ee" provinciaal commissai iaat Moso- I I ko zou zich echter genoodzaakt heb i gezien naar Leopoldstad terug te i keren. Zijn woning in Coquilhatstad I werd doer de beioUung geplunderd. I Ht treinverkeer is nog niet nor maal bij Barneveld. Integendeel, ook vandaag moesten bussen de reizigers vervoeren tussen Amersfoort en Apeldoorn en tussen Amersfoort en Barneveld. By het losbranden van de ont spoorde ketelwagens is gistermiddag om kwart voor vier opnieuw brand ontstaan. Het duurde geruime tyd al vorens de brandweer het vuur onder de knie had. Door de grote hitte en rookontwikkeling ondervond het op- ruimingswerk aanzienlyke stagnatie, zodat het tot kwart voor één van nacht duurde voor alle wagens van de ontspoorde goederentrein waren weggesleept. Daarna is men onmid- dellyk begonnen met het herstel van de bovenleiding en de sporen. Het ziet er echtor naar uit dat met deze werkzaamheden nog een groot deel van de dag gemoeid zal zyn. Uit het Leldsch Dagblad van 'J 21 April 1863: Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan i Mr. S Tak, als rechter-plaats vervanger bij de arrondisse mentsrechtbank te Leiden. Het algemeen armbestuur i van Parijs heeft 20 meisjes i van 15 tot 22 jaren oud naar f N. Caledonië gezonden om al- daar door de regering aan i Franse kolonisten te worden i uitgehuwelijkt. i

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1