OBOTS IN STAKING JAZZ BIJ HET WERK traditie aan om/c Guards brengen Umt klas vlegels Pedagoog zichzelf temmen Britse jeugd heeft hetere manieren dan Amerikaanse Over onderwijs gesproken Lust je nog een snoepje? rkc rke SAMENWERKING EUROPESE JONGEREN JW-lezert schrijven Jazz en ondergang Zonder het voor de Kuyperlaanse theologie op te nemen geef ik de volgende woorden van dr. A. Kuy- per ernstig in overweging. Dr. Kuyper haalt in „E Voto Dordraceno", deel III. blz. 570, met instemming de Reformatorische theologen aan die felle tegenstan ders waren van alles wat de een voud en zuiverheid in de godsdien stige bijeenkomsten zou kunnen verstoren. Hij zegt o.m. „Men kwam in Gods huis niet samen om schone muziek te horen, of het talent van een organist te bewonderen. Een organist die teveel liet merken, hoe fraai hij spelen kon, brak die een voud af en deugde daarom niet. Om dezelfde reden waren ze tegen koorzang, tegen beurtzang en tegen dat nu eens opstaan en dan weer gaan zitten, en wat vormen er meer zijn, waardoor men als de geest wijkt, de ledigheid van geest poogt aan te vullen". Dit laatste is wel de kern van de zaak. Het huidige drijven om iets nieuws te brengen (of dat nu in de herv. kerk of in de chr. ger. kerk is), vanaf opstaan by het zingen van het laatste psalmversje tot en met de jazz in de kerk, is een uiting van de diepe geesteloosheid waarin wij terecht gekomen zün. Men beschuldige er mi) niet van dat we het oude handhaven omdat het oud is en het nieuwe verwer pen omdat het nieuw is! Het oude was kennelijk van en uit God en het nieuwe hebben we uit een boze geest. De geest van afval en diepe slaap! Werkelijk nieuw zal het wor den op Gods tijd; als Hij de kerk wereldwijd gaat vernieuwen in de komende Reformatie, waarvan de joden de eerstelingen zullen zijn. Doch deze vernieuwing zal worden vooraf gegaan door een radicale verdelging van ons wereldse chris tendom. dat de komende vernieu wing meer in de weg staat dan dat zij dit helpt bevorderen, naar dat profetische woord van de Schotse theoloog Brooks uit de 17de eeuw: „De algemene verbreiding van de christelijke godsdienst waarin de wereld zich later zal verheugen, moet geschieden door een ver schrikkelijk ontplooiing van Gods wraak over alles wat afvallig en Goddeloos is". Het hier gestelde moge vreemd klinken in onze huidige oren, vreemd is het allerminst. Men kan onze hele tijd breedvoerig beschre ven vinden bij de theologen van de Kerk der Reformatie, voornamelijk die der 16de en 17de eeuw, zodat de genen die nog hart voor deze za ken hebben bewijzen te over kun nen vinden, dat deze mensen als met profetische blik, de tijd kort voorafgaande aan de vernietiging van de Antichrist en alles wat in haar zog vaart, de bekering der jo den. en de luisterijke openbaring van Gods Koninkrijk over de leng ten en breedten der aarde, hebben beschreven. C.J.B. Leiden 'Hiermee sluiten we de discussie over „Jazz in de kerk" Red." Ws .1 ti i <i-i Wintin vjs -j De komende tijd zullen we Anneke Grönloh op de concertpodia en in de radio- en t.v.-studio's loeten missen. Het populaire 20-jarige zangeresje moet voorlopig het bed houden, niet op het nu almeneiland Paradiso, maar gewoon .ergens in Nederland". ineke liep op eerste paasdag bij een autobotsing in Uffelte, bij Meppel, een lichte hersen- chudding en een gekneusde heup op. Op de foto zien we Anneke nog thuis in bed. Amerikanen zijn er gaarne van overtuigd dat hun eigen opvoedingssysteem het beste ter wereld is. Toen dus Claire Jones, die zelf Amerikaanse, is na een verblijf van enkele jaren in Engeland naar haar vader land terugkeerde, werden haar enkele vragen gesteld betref fende de opvoeding van Engel se kinderen. De antwoorden daarop waren voor vele Ameri kanen een grote schok. „Zeker Is het", aldus Claire Junes, „dat de meeste Britse kinderen charmant zyn, zich kalm en zeker van zichzelf gedragen en zeer goede manieren hebben. Ik zou het toe juichen als de Amerikaanse kin deren meer met hen gemeen had den", In een artikel dat zij daarna schreef in de Christian Science Monitor geeft zij de volgende re denen ervoor op. „Engelse ouders hebben nog het gezag en het overwicht dat allang geleden aan Amerikaanse ouders is ontglipt". „Het is verfrissend op te merken, dat Britse kinderen het gevoel heb ben dat zij aan volwassenen een zeker respect verschuldigd zijn, of het nu ouders, leerkrachten of vreemde volwassenen betreft." „Britse kinderen zien hun ouders niet als speelkameraden of bedien den of als minderwaardige wezens, doch als ouderen wier wensen men respecteert en opvolgt. Britse ouders zijn ook niet bang van hun eigen kinderen zoals vele Ameri kaanse ouders lijken te zijn. zy zeggen hun kinderen hoe die zich te gedragen hebben en staan er ook op dat die gedragsregels wor den nageleefd. Men kent daar ook niet de familiaire voet van gelijk heid tussen ouders en kinderen die 7x>zeer een kenmerk is geworden van onze opvoeding en beschaving. Kin deren in de klas staan beleefd op als de onderwyzer binnenkomt, als bewijs van respect voor zün of haar gezag en kennis". Een andere uitspraak van Claire Jones: „In Engeland gedragen de dochters zich niet als de prima donna's van de huiskamer". En verder: „Het Britse kind groeit ook langzamer op dan het Amerikaanse, zeker wat de uiter- ïykheden betreft. Het gemiddelde Britse meisje van 15 Jaar is veel minder wereldwüa in de populaire betekenis van het woord. Afspraak jes maken, make-up gebruiken en autoryden beginnen op een veel latere leeftyd. Een Brits meisje van 16 of 17 Jaar is even oprecht en thousiast over het winnen van een spelletje hockey als haar Ameri kaanse tegenhangster van dezelfde leeftyd over het feit dat zy het koninginnetje was van het grote Jaariykse schoolbal." Vijfhonderd leerlingen van een middelbare school in Kopenhagen verlieten woensdag het schoolge bouw om in optocht door de stra ten te trekken. Zij protesteerden luidruchtig tegen de toestand waarin het schoolgebouw verkeert en die „ongezond en uit de tyd" zou zyn. Zelfs de .ratten verlaten onze school", zo riepen zü. In een land als Groot-Brittannië. dat star staat van de tradities, de Guards een instelling die welhaast de maatstaf is ge- waarnaar men het ijzeren hein" zijn van plooibaardere afmeet. En inderdaad de Engelse Guards-regimenten hun reputatie niet cadeau gekregen, maar in de loop van telkens weer bevochten, grenadiers van Napoleon moesten bij Waterloo bloedig er- dat zij hun meester hadden ontmoet. Sinds die roemruchte mochten de overwinnaars de beremutsen van hun ver dragen als permanente decoratie voor hun gedrag waren het. die voor Winstons Churchill's voorzaat, de van Marlborough, de zege van Blenheim bevochten, waren het. die tussen het barsten van bommen op het strand n tyn Duinkerken in perfect gelid aantraden voor tenue-inspectie. En zij waren het die (het eiland voelde toen iets solide aan onder de van zijn bewoners) de maand in staking gingen test tegen de voeding en in het kamp Pirbright Surrey. discipline van de Guards-re- is zo straf, dat zij, als verrichten voor Palace, toeristen er aan doen twyfelen of zij wezens te maken heb- of met kunstig opgezette mar- poppen. Met andere woorden: Brit vertrouwt er op, dat een van zyn Guards functio- een arrangement van ro lta. En robots staken nietOf Ich? Een voelbare nationale schok was vanjrt voor de zelfverzekerdheid van Britten, toen zy oog in oog wer- - n geplaatst met het onthutsend tsef, dat onder de beremuts van U i robots soms het hart klopt van tn zeventien jaar oude knaap die |dt aan eenvoudig menseiyk heim- iiHet „Pirbright-incident", zoals de FIK Pers het nu noemt, was echt i Toestand met een hoofdletter, ell fentwintig soldaten van de 8 hotse Guards vergaten dat zy ro ts behoorden te zyn, gingen zich jlseling als mensen gedragen en mdelden de laan uit. Een staking van een elite-regi- nj ent van elite-schildwachten is op :hzelf al iets ontzettends voor een It, maar als die bovendien plaats eft in het detachement dat de „flak heeft om Windsor Castle te waken, is' het hek van de dam Mandelen onze schildwachttaak by Windsor Castle". De meeste „opstandelingen'' ble ken ook nieuwe recruten, met slechts enkele maanden robot-op leiding. Eén van hen klaagde, dat hem de zin ontging van het einde loze poetsen van vlekkeloos glim mende schoenen. (Gewoonweg een ketterse opmerking voor hen die met gevoel voor Britse grandeur ver klaarden dat de Guards er een eer in stelden, te sneuvelen met gepoet ste schoenen). Vertegenwoordigers van jeugd- comité's uit veertien Europese lan den hebben in Londen een Raad van Europese Nationale Jeugdcomi- té's (CENYC) in het leven geroe pen ter verbetering en stimulering van de samenwerking tussen de Europese jongeren. De nationale comité's vertegen woordigen de padvindersbeweging, godsdienstige groeperingen, studen tenorganisaties en vakbondsgroe- pen. De stichters van de raad zyn Groot-Brittannië, Frankryk, West- Duitsland, Oostenryk, Neder land, België en Luxemburg. De nemarken, Noorwegen, Zweden, IJsland, Turkye en tenslotte Italië en Zwitserland, maar deze beide landen moeten nog een definitieve beslissing nemen over hun deelne ming. De Duitser Binder is tot voorzit ter van de raad gekozen. De eerste byeenkomst van het bestuur van de raad zal op 6 en 7 juni te Wenen worden gehouden. Een andere jonge recruut vertel de, dat het in het regiment al een tijdlang broeide, omdat de robots „tabak hadden van slecht eten en eindeloos gevit". Er kwamen overi gens veel klachten los over het voedsel. Er werd gezegd dat het „nog te slecht was voor dieren, laat staan voor mensen", en dat, als de kwaliteit ervan niet ingrypend ver beterde, er kans was op een nieuwe staking. Erg jong Eén van de officieren verklaarde, dat hy de handelwijze van de mi litairen volkomen onbegrypelijk vond. „Het enige dat ik als veront schuldiging aanvoer, is dat zij wel heel erg jong zyn", voegde hy er aan toe. Maar het onweerde al eerder rondom de robot-gelederen. In 1959 werd er per ingezonden stuk in een krant over geklaagd, dat de bere mutsen er „mottig" uitzagen, waar na in Canada en Rusland op rui mer schaal beren werden geveld, waarvan de huiden op transport gingen naar Engeland. Dit bleek toch niet voldoende om alle Guards van intens levensgeluk te vervullen. Een praktisch georiën teerde Brit deed toen het voorstel, beremutsen te laten vervaardigen uit nylon. De algemene opinie was toch wel, dat dit geiyk stond met heiligschennis. Het gaat er echter nu naar uit zien, dat de mot niet tevreden is met alleen het aantasten van de berenmutsen nu wordt de heilige traditie zelf al aangevreten. f Jonge Schotse Guards heb- l ben gebroken met de tradi- j tie dat zy zich als robots be- f horen te gedragen, zy deden A iets ongehoords: zij gingen in i f staking. En dat is wel het f laatste dat men van een go e- j de robot verwacht. gen. boeken en bezoeken aan open bare rechtszittingen werden de ne gentien jongens en meisjes in con tact gebracht met de juridische „spelregels" van de maatschappy. Voordrachten, discussies en lange gesprekken volgden. Tenslotte was de klas voldoende voorbereid en werd een eigen „rechtbank" inge steld, bestaande uit een rechter, een „officier van Justitie" en een ver dediger. Men ging te werk volgens vaste wetten en straffen, waaraan alle leerlingen zich onderwierpen. En zo werd deze klas een afspie- geling-in-het-klein van een nor male samenleving waarin ook ieder een zich aan bepaalde regels heeft te houden. Geen „dictator" De gehele tyd dat het „klassege recht" bestond, behoeft de peda goog niet als „dictator" in te gry- pen. Natuurlijk had hy b.v. ty dens schoolreisjes onbeperkte vol machten, terwyl hy ook tydens de lesuren rustverstoorders bestrafte. Maar in alle andere gevallen was het de zaak van de klas om vlegels voor het gerecht te dagen. Aanvankelyk werd er in onder- wyskringen veel kritiek geoefend op deze nieuwe methode om a-so- ciale kinderen in het rechte spoor te brengen. Maar na een paar jaar zagen zelfs de grootste sceptici in, dat de experimenterende pedagoog alles had bereikt wat maar viel te bereiken. De kinderen verlieten niet alleen met een goed eindrapport de school, zy hadden ook orde en discipline geleerd, waren bereid om verant- woordelykheid te dragen en be grepen het nut van wetten en nor men. Vlegels en „verwaarloosden" waren tot jonge staatsburgers op gegroeid. Een werkgever met hart voor zijn ondergeschikten heeft om de werknemers de dage lijkse gang naar kantoor, werk plaats of fabriek wat te verlich ten natuurlijk allang in zijn bedrijf luidsprekers laten in stalleren die de hele dag mon tere muziekjes uitschallenAr beidsvitaminen noemt hij dit muziek-offensief tegen het front van tegenzin, zorgen, slaap en lusteloosheid, dat dagelijks de produktie belaagt. Boze tongen beweren overigens, dat. de fa brikanten van vette watten en gehoorapparaten er rijk aan zijn geworden. Muziek bij het het werk is dus niets nieuws. Met wel iets nieuws in dit genre zijn Am sterdam en Rotterdam ge komen. Daar heeft men, zo vernemen wij uit hoogst du bieuze bron, in enkele bedrij ven proeven genomen met ,,jazz bij het werk". De resul taten moeten (al ontbreken ons nog n ade re b ijzonderh ede n zeer opmerkelijk zijn geweest. Verdient het aanbeveling het Amsterdams-Rotterdamse voor beeld in Leiden te volgen Deze vraag hebben we aan en kele werkende teenagers voor gelegd. „Zeker," zei Bob (18), „het zou weer eens wat anders zyn. Nu hoor ik de hele dag zoveel lichte muziek, dat ik het niet meer hoor. Als de muziek effe uitvalt, denk ik meteen: wat hoor ik toch? En zo gaat het dus de hele dag: je hóórt niks of je hoort niks. Laten ze het maar eens met jazz proberen". Brigitte (ook 18) zei: „Ik kom nu niet zo vaak op kantoor. Wat moet ik er doen? Elke dag de zelfde facturen. Maar als er Jazz gespeeld zou worden, zou ik be slist vaker naar myn werk gaan". Daphne (ook al 18): „Ik houd niet van jazz. dus ik zou in elk geval thuisblijven". Gerrit 14)„Het Rjkt me fantastisch. Maar ik ben bang, dat de ouderen er tegen zyn". We hebben ook enkele werk gevers naar hun mening ge vraagd. Slechts een van hen toonde zich een overtuigde voor stander. „In de 19de eeuw wa ren de mensen ook tegen me chanisering en nu gebeurt alles toch machinaal. Nu zyn ze tegen jazz bij het werk „Ik ben er een beetje huiverig voor", meende een andere werk gever. „Stel je eens voor, dat er dan werkeiyk geluisterd zou worden: het werk zou er onder ïyden". „Niet op gewone werkdagen", zei een derde directeur, „maar misschien wel tydens overwerk en op de vierde oktober om de mensen wakker te houden". (We geven verder in overwe ging: Jazz in de school. Jazz ln de kazerne en Jazz in de Bree- straat). J.W, Staking De leerkrachten van een mid delbare meisjesschool in Gelsen- kirchen (Duitsland) stonden dezer dagen voor lege banken. De ongeveer 400 leerlingen wa ren namelyk tot een „waar schuwingsstaking" van een dag overgegaan. Zy deden dit op last van hun ouders, die aller minst zyn ingenomen met de benoeming van een nieuwe di rectrice. De ouders vinden de direc trice, die benoemd is door de ge meenteraad, „volkomen onge schikt" voor de functie, zy zyn vast van plan hun kinderen weer te laten staken, wanneer de vroede vaderen niet van hun besluit terugkomen. Slecht rapport Een vader in Duderstadt (Duitsland» raakte buiten zich zelf van woede over het slechte rapport van een van zyn kin deren. Hy nam onmiddellyk een taxi naar de school van het kind, stormde een klas binnen, schold de aanwezige leraar de huid vol en stak hem tot besluit met een mes ln het been. Achteraf bleek, dat de onge lukkige leraar part noch deel had gehad aan het slechte rap port. Hy had het kind namelyk nooit les gegeven Nablijven Voor de Zweedse lagere- schoolkinderen, althans degenen onder hen die zich niet ordeiyk willen gedragen, gaat zich een somber vooruitzicht openen als gevolg van een overeenkomst die dezer dagen tussen het ministe rie van Onderwys en de onder- wyzersvereniging is getroffen. Afgesproken is namelyk dat de onderwyzers voortaan extra uitbetaald zullen worden voor overwerk bestaande in het toe zicht houden op kinderen die moeten schoolblijven. Dit is voor de Zweedse onder wyzers. die geen lichaamsstraf fen mogen toepassen, de voor naamste stok achter de deur, maar tot nog toe werden zy van het gebruik daarvan zelf mede slachtoffer omdat zy onbetaald moesten overwerken om by de gestrafte leerlingen de wacht te houden. Nu gaat het een vrye- tyds-besteding worden die geld oplevert Een Brits jongetje verdeelde edelmoedig zijn snoepgoed onder Ji zijn 12-jarige klasgenotjes. Een uur later lagen Peter en zijn makkers in het ziekenhuis. Peter verklaarde dat hij het snoep fj zelf tiit citroenzuur en kopersulfaat had vervaardigd. 4} Door een interessant experiment is het onlangs een Hamburgse pedagoog gelukt, een klas zeer moeilijk opvoedbare kinderen op zijn eigen manier te „temmen". Het was slechts een betrekkelyk kleine groep scholieren die aan de zorg van de pedagoog werden toe vertrouwd, maar deze dertien- en veertienjarigen waren dan ook be paald geen lieverdjes. De zeven meisjes en twaalf jongens waren allemaal afkomstig uit a-sociale gezinnen. De helft had geen vader of moeder. En deze „verwaarloosde" kinderen hadden een reputatie die nauwelyks slech ter had kunnen zyn. Orde en disci pline kenden zy niet. Ze bezaten niet het minste verantwoordelyk- heidsgevoel en namen elke gelegen heid te baat om de geldende school regels met de voeten te treden. Al lemaal waren ze een- of tweemaal blyven zitten. Weliswaar stonden vakken als rechtswetenschappen en staatsrich- ting op het lesrooster, maar de pe dagoog was er zich van bewust dat hy met alleen theorie er niet zou komen. Hy moest een praktischer methode zoeken om hun gevoel voor orde en verantwoordelykheid te ontwikkelen. En hy vond die. „Klassegerecht" Door middel van een „klasse gerecht" lukte het hem de kinde ren anders te leren denken. Uiter aard gingen aan de instelling van het „klassegerecht", dat geheel zelfstandig over recht en onrecht strafmaat en vonnis moest oorde len. heel wat voorbereidingen en besprekingen vooraf. Met behulp van filmvoorstellin- Het „incident" zoals het wordt Qoemd met de typerende Britse Ifing om bergen als molshopen betitelen, deed zich voor op de 'TA #nd van de achtste maart jongst- den, toen vyfentwintig vermeende 'uw bots plotseling biyk gingen geven eigen menselyk Initiatief, hun k verlieten vlak voor zij hun hlldwachtdlenst moesten doen en «era zetten naar Londen. Veertien spi p de vyfentwintig werden door de Ate ilitaire politie gearresteerd op een otestbyeenkomst en de overige elf ID! uppelden één voor één op eigen ichten naar hun kamp terug. 7. Maar daarmee was de beremuts 11 tuurlyk niet af. Zij gingen allen arrest in afwachting van hun tu rechtmg en kwamen er uitemde- k af met een betrekkelyk lichte meenschappelijke bestraffing. In 11 minder verdraagzame tyd zou- 11 zy vermoedelyk zyn gegeseld doodgeschoten. Grieven Vóór de veertien door de militaire litie werden gearresteerd, hadden I echter ruim de kans gehad hun leven te luchten. Een der stakers is zeventien jaar. Hy verklaarde: )ns aantreden voor inspectie E&m soms al om half acht 'soch- g Bovendien is het voorgeko- tn. dat wy corvee- en trainings- 1 nsten kregen te doen vlak na

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15