Zeldzame tik-simfonie aan Amsterdamse Spiegelgracht VERDEEL UW TIJD GOED O' Naspelen van partijen een nuttige bezigheid Goede voortzetting vaak heel moeilijk s I 5 1 i Hl Hl I a a i I I 1 i 3 1 1 I 4@Vj I 1 tl 9 81 3 m m Specialist in antieke klokken Zaterdag 20 april 1963 Pagina 4 WAAR 30 ANTIQUAIRS BUREN ZIJN... „Ja, wc zitten hier op de Amsterdamse Spiegelgracht met ruim 30 antiquairs naast elkaarik geloof niet. dat een vergelijk bare toestand ergens in ons land te vinden is. En weet u ,wat zo aardig isWe voelen ons hier allemaal leden van één grote familie, want concurrentie kennen we niet. Integendeelde een helpt de ander. Dat kan ook. want een Ider is specialist op zijn eigen terrein de een houdt zich bezig met laat-gotiek, de ander met porselein en een derde met koper. In deze gemeenschap ben ik dé man voor antieke uur werken, al doe ik er ook iets ten aanzien van oude juwelen bij..." Aldus de heer H. Dekker, die de hoogst zeldzame beroepscom binatie van antiquair-hor- logier op zyn naam heeft staan. Zijn smalle huisje („deuren goed sluiten in verband met de tocht s.v.pis tot aan de dakpan nen volgepropt met alle mogelijke staart- en stoeltjesklokken om over tal van andere typen nog te zwijgen. Men kan met de heer Dekker uren spreken over mechanieken, die data en maanstanden aangeven en scheepjes laten schommelen, alsme de over het schier onafzienbare ge bied der „uurwerkhistorie". Een dergelijk gesprek wordt stee vast omlijst door een toepasselijke tik symfonie, doorspekt van 't ge ratel van kettingen en het geiuid van allerlei slagwerken, die zowel op een bedeesd „tingeltje", als op het luiden van een dorpsklok lijken. De keten van handelaren in „voorwerpen van gisteren" zou stel lig zonder deze klokkenspecialist niet compleet zijn, doch thans mag men zeggen, dat de vele etaiages aan de Spiegelgracht waar ge zamenlijk voor miljoenen geëxpo seerd wordt alle facetten van het veelomvattende begrip „antiek" recht laten wedervaren. „De straat is nooit bijzonder druk. maar we hebben nog wel eens opmerkelijke klanten. Zo swam enige tijd geleden de in Parijs wo nende Nederlandse schilder Kees van Dongen by mij naar een an tieke ring informeren en on langs zag ik ook de bekende diri gent Pierre Monteux bij mij naar binnen gluren Maar u kunt my geloven of niet; ik verkoop niet graag. Het gaat slecht met de antieke uurwerken ze worden steeds schaarser en de prijzen lopen op. En als er dan iets de deur uitgaat en je krijgt er niets voor terug wel, dan verarm je eenvoudig Eén ding kunt u echter van mij aannemen: slecht kan het ons hier De heer Dekker controleert met zijn horloge de gang van een van zijn unieke uurwerken: een originele antieke Zaanse klok uit laat 1600. (Daarnaast hangt een kleine Friese stoel- tjesklok uit omstreeks 1725). nooit gaan, want we kunnen in moeilijke ogenblikken altijd nog onderling handel drijven. Boven dien slaat haast niemand bij aan kopen de plank mis indien er getwijfeld wordt, hoeft men de hand maar uit te steken voor een juiste expertise Wrakken jager De heer Dekker heeft sedert zijn vroege jeugd hart en ziel aan de antieke klok verpand. Zijn leven vormt een voortdurend con flict tussen verzamelen en verhan delen 'in de eigen knusse huiska mer stelde hij echter een bepaalde onverkoopbare collectie veilig', ter- wyl hy een verwoed „wrakken Ja ger" is. dwz. hij biedt voor het meest desolate en als vergeten af val behandelde brok klok nog een redelyke prijs Langzaam bij stukjes en beetjes onder de da gelijkse reparatieopdrachten door bouwt hy dan in zijn kleine werk plaats. die als een soort zwevende cabine boven de schilderachtige en wat museumachtige winkelruimte hangt, een Noordhollands „öik- kopje". een Engelse lantarenklok. een Friese staartklok of een Am sterdams staand horloge weer in de oorspronkelijke vorm op. IN hoeveel huisgezinnen een dagelijkse strijd gestreden wordt om de vraag wat nu wel het beste voor het „kind" is, weet ik niet. maar het zullen er toch héél wat zijn. ..Lezen", of zoals dat tegenwoor dig heet, „kassie-kijken": dat zijn twee tegenstrijdige polen, die elkaar toch op den duur moeten vinden. Ieder krijgt zijn b«eurt: het kinderuurtje op de televisie vindt duizenden jeugdige aanhangers (sters). maar er moet ook nog tyd overblijven naast het eventuele huiswerk voor de daadwerkelijke bezigheid, waar door het opnemingsvermogen sterker gestimuleerd wordt dan alleen maar door het passieve toezien. v P dit plaatje staat de tele- visie op de achtergrond: zij zal straks haar beurt krijgen. Nu is alle aandacht geconcen treerd op het „boek", dat blijk baar in dit gezin zijn plaats be houden heeft. Dat Is gelukkig, want het „Jong geleerd, oud gedaan" is nog altijd van kracht en wie niet het lezen grondig in zijn Jeugd geleerd heeft, komt daar later helemaal niet meer toe met alle geestelijke verarming, die daar van het gevolg is. DAT geldt ook voor de oude ren! Wie avond na avond, enige uren lang, naar dat kleine beeld in de kamerhoek zit te turen, verliest de kracht om zich voor iets in te spannen, zijn hersens zijn niet meer geoefend, wat zich op alle levensterreinen wreekt. Wat niet wegneemt dat de televisie op haar tijd een heerlijke, ook kunstzinnige of sportieve ontspanning kan bete kenen, die voor tallozen een ver frissend bad inhoudt. Zo zal 't voor een ieder Jong of oud zaak zijn de vrije tijd, die grote delen van de bevolking steeds meer toegeworpen wordt, eerlijk te verdelen. IEDERE ouder, wie het heil van zyn kinderen ter harte gaat zal dus goed doen de be perking m acht te nemen en de knop afdraaien, zodra hij merkt, dat gevaar voor verslaving komt opdagen. Dit gevaar ls groter dan men denkt. Hoeveel kijkers hebben zich zelf er al op betrapt, dat de weg van de „minste weerstand" een ontzaglijke aantrekkingskracht bezit Daarom zij er. nu de televisie in steeds bredere kring haar macht op de massa uitoefent, nog eens met de meeste nadruk op gewezen, dat het zaak zal blij ven. om niet slechts afhanke lijk te zijn van wat anderen U toewerpen, maar ook zelf op uw geestelijke „qui-vive" en fit te blijven. Dat eist rust en concentratie. Maar hoevelen van ons bren gen die nog op En tóch: laat er eens een „ge zellig" avondje voor lopen! FANTASIO. („Ik heb de nodige oude en mo derne instrumenten om ontbreken de onderdelen zelf te maken Deze restauraties worden door hem eigenlijk meer als hobby be schouwd. omdat zij /aak erg „ar beidsintensief" zijn en jaren kun nen vragen. Ach ja hij kan met een bittere toon in de stem klagen over de „gouden tijd", toen het was zo omstreeks '20'25 een tot in de puntjes verzorgde an tieke klok nog voor f 7.50 èi f 10 te koop was Maar kom eens in zijn huiskamer. Dan komt zeker het moment, dat hij de vinger tegen de mond legt en de ogen sluit. Het lijkt een soort bezwerend gebaar, dat een ritueel inleidt „Laten we even niet spreken en luisterenis het niet fascinerend, dit almaar door elkaar tikken? Me nige avond, wanneer vrouw en dochter reeds naar bed zijn, zit ik hier alleen roerloos op een stoel. ik laat het geluid dan op my in werkenhet is een wijding, die je heel stil van binnen maakt, je stijgt boven de alledaagse kleinheid der dingen uit Rondom ziet men menig curieus exemplaar. Waar vindt men nog zo'n Fries schippertje, dat thans minstens f 1200 a f 1500 doet? Het is een vriendelijk strak-gelynd klokje, dat niet bijzonder „oogt". Maar in de dagen, toen 't interieur van me nige trekschuit door het paard op het jaagpad nog wel eens scheef getrokken werd. bewees dit zichzelf met een schakel en kroonrad corrigerende uurwerk goede dien sten. Ook de stoeltjesklok uit Zaan dam (laat 1600 en gesigneerd Jan Kogies, Wormerveer) is vrij zeld zaam evenals de skeletpendule uit 1750 (met kettinggang Tocht langs curiosa Een reis langs de tikkende schat ten van de heer Dekker dient ech ter beneden te beginnen, waar een indrukwekkende staande consolklok trozehout met bronzen engelen) het uit twee kamertjes bestaande winkelinterieur beheerst. Laten we eens uit de bloemlezing toelichten de woorden, die wij noteerden, een greep doen: Hollandse staande klok. boerentype. kattedarm, twee bellen (1750'. Mechelse klok (laat. 1600». Schotse klok. gesigneerd, decoratief op lyn gebeeldhouwd, burgemees- tersklok. Amsterdams type. Friese staartklok met Duitse symbolen op wijzerplaat, wansmaak van verlich te tijd „Ach die verlichte tyd (de stem van onze gastheer krijgt weer een donker timbre» dat was omstreeks 1850. toen iedereen ineens wilde afrekenen met het ouderwetse en modern wilde zyn. U weet. dat in die tyd ook prach tige oude stadspoorten en andere onvervangbare bouwwerken ge sloopt werden alle boeren in Nederland wilden toen ineens zo'n Duitse regulateur hebben zo'n afschuwelijk zwart ding met knop pen erop de prachtigste an tieke klokken zyn toen op de mest vaalt gegooid Overigens deze regulateur tikt de heer Dekker nog op een an dere manier in het hoofd. Al heel lang. Al sedert de befaamde crisis- dagen in '29, toen hij twee bazen had en met een kistje met gereed schap tussen Zaandam en Uithoorn heen en weer fietste En toen hy eindelijk voor zegge en schrijve f 150 deze zaak van een zich ziek voelend man aan de Spie gelgracht kon kopen, dacht hy nog lange tyd, dat het nu waar zou kunnen worden: zelf van a tot z een klok bouwen, zo'n vroege West- Friese klok, welks principe oor spronkelijk in Neurenberg ontdekt werd en later overgenomen werd door de „moordende'* regulateur. Alles zelf op de kleine draaiban ken vervaardigenieder wieltje en iedere spil berekenen, de ronsels met de hand maken. Maar och. schone droom: dat zou een levens werk worden, waarvoor ook thans nog de tyd ontbreekt. „De oude heer Rijkens te Gro ningen heeft wél een dergelijk meesterstuk volbracht: hij bere kende en construeerde .*en klok met volledige datumaanwijzing, gang-, slag- en speelwerk maar ik heb u nog niets over hem verteld. (even in gedachten» nog zie ik hem voor mij in '28 hij was toen 73 jaar Daarna (met enthousiaste stem): „Voor mij blyft hij dé meester van onze antieke klokkenwereld een klein baasje met een gouden hart. dat my aanbood als zijn laat ste leerling het vak te leren. Hij heeft ook nog een zoon in Amster dam. die alles, maar dan ook alles van antieke klokken weet stel lig ook 'n groot vakman, waarmee ik zeer goede relaties onderhoud. De grijze meester wist hoe hij de geheimen van het vak op een ander moest overbrengen. Hy leerde de jonge knaap voor alles geduld en gevoel voor precisie. („Hij heeft my jaren laten vylen tweekantig, vierkantig, achtkantig ik er gerde me soms groen en geel. want, ik mocht toen nog geen klok aan raken Het volgende spel is een prachtig staaltje van goede speeltechniek: weliswaar dat de goede voortzetting in een viertallen wedstrijd twee malen gemist werd. na afloop wist iedereen natuurlijk hoe er ge speeld had moeten worden. Ik leg u het probleem in drie etap pes voor en u kunt er drie vra gen over beantwoorden: dit moet u telkenmale doen zonder verder te lezen. De oplossingen vindt u onderaan het artikel. Sch A H 5 Ha. A 6 Ru. A V 10 7 KI. A 8 5 3 N WO z Sch B 8 6 3 2 Ha. B 9 4 Ru. B 6 KI. 7 4 2 Noord opende met twee sansatout ow pasten zuid bood drie schoppen en noord verhoogde tot vier schoppen. Tegen vier schoppen kwam west uit met klaveren negen. Vraag 1: Moet in noord (tafel) klaverenaas direct, in de tweede of in de derde klaver-ronde worden ge nomen? Na het. vroeger of later, nemen van klaveraas is er eerst weinig an ders te doen dan het spelen van schoppenaas en schoppenheer; beide tegenstanders bekennen doch de schoppenvrouw valt niet. Terwijl onze gastheer uitvoerig wil gaan vertellen over de man, die hy zoveel dank verschuldigd is („het is een geschenk, wanneer zo'n man op je levenspad komt kondigt een langdurig en ryk ge schakeerd gebel, getingel en gcro chel (dit laatste van „geamputeer de" klokken, die wat al te luid ruchtig waren) ons aan, dat een laat vol uur bereikt is. Hoe gezellig het ook Ls de tijd verpraten en een andere afspraak vergeten is hier ten enenmale onmogelijk Onze schaakrnbriek Onze bridgerubriek Het naspelen van meester- partijen is. altijd een leerzame cn aangename bezigheid. On bewust blijft er altijd wel wat van ..hangen". Bestudeert men dan bovendien nog de aanteke ningen bij de belangrijkste zet ten. dan kan het niet anders of men steekt er heel wat van op. Als men daarenboven dan nog een theorieboek (we denken aan Euwe's openingsserie) raadpleegt en de daarin gegeven varianten verge lijkt met de gespeelde zetten van de partijen krijgt men een veel beter inzicht in de bedoelingen en de op zet. zelfs de fouten, die ook meesters maken Verbazingwekkend is het te constateren dat de meesters zich herinneren hoe anderen, vaak tien tallen jaren terug in bepaalde par tijen een zelfde stelling bereikten en dan zo of zo voortzetten. In de vol gende partij, uit het landentournooi te Varna 1962, verwyst Kmoch bij de achtste zet naar de partij Ahues- Rubenstein. San Remo 1930! Nieuwsgierig naar het verloop van deze partij zochten wij deze op. ver gisten ons en namen San Remo 1932 en vond de zelfde opening eveneens van Ahnes tegen Rubin stein. Hoevele malen zal deze situa tie in talrijke meesterontmoetingen al niet zyn gespeeld en toch. zelfs Euwe's theorie deeltje geeft niet de door Fischer gespeelde versterking aan. Zelfs die oude Spaanse party heeft nog lang niet al zyn geheimen prijs gegeven Wit: R. J. FLscher (USA). Zwart: V. Siocaltea «Roemenië). 1. e2e4, e7e5: 2. Pgl—f3. Pb8—c6; 3. Lflb5, a7a6; 4. Lb 5—a4. d7—d6: 5. c2c3, Lc8d76. d2—d4. Pg8— e7; 7. La4b3! (Het beste ant woord. waarmee wit 8. Pg5 dreigt; Euwe.» 7. h7—h6. Stelling na 7. h7h6. abode fgh bijv. 8 Le6; 9. d5. Pa5; 10. Da4t een stuk zou kosten). 8Pe7 g6: 9. De2c4, Dd8—f6; 10. d4— d5b7b511. Dc4—e2, Pc6—a5; 12. Lb3dl (waarop Lg4 geen last kan veroorzaken). Lf8e7; 13. g2 g3. 0—0; 14. h2h4Zo te zien stond zwart dan wel niet zo prettig, maar een direct gevaar was er nau- welyks te bespeuren. Deze zeer ve nijnige zet weet zwart echter niet naar zijn volle, dodelijke dreiging te onderkennen. Hy voorziet slechts h4h5 en maakt daarom een goed veld voor het paard vrij. Er zit een tweede, veel gevaarlijker angel in deze wespensteek. I I 1 1 1 1 1 (4 1 4 1 1 i S'ÖI I s? 3 Zwart speelde: 14Tf8—c8 en werd toen verrast met: 15. Lel g5h6 g5; 16. h4 g5. Df6Ag5; <of Pf4; 17. gxf6 Pxe2; 18. fxe7, Pel; 19. Kd2 17. Pf3 g3. Le7 g5. Hier had zwart wel kunnen opgeven. Er volgde nog: 18. Pa3, c6; 19. dxc6, Le6; 20. Dh5. Lh6; 21 Lg4 Lxg4; 22. Dxg4. Pxc6; 23. Tdl, b4; 24. Pc4, b x c325. bxc3, Pd4; 26. Pb6 en toen gaf zwart zich gewonnen. LADDERWEDSTRIJD. CXXXV abode fgb Vraag: 2: Wat moet hierna van 1 tafel worden nagespeeld? Indien u op vraag 2 het juiste antwoord hebt gevonden, nemen wij aan dat de westspeler aan slag Ls gekomen met de troef vrouw en dat hij vervolgt met hartenvrouw, die op tafel wordt genomen met har tenaas. Vraag 3: Noord is dus weer aan slag en hoe moet het spel nu verder afgewikkeld worden? De antwoorden Voor het geval dat west van een tweekaart in klaveren zou zijn uit- uitgekomen. moet de eerste slag be paald niet in noord worden geno men. Heeft west een singleton ge had. dan kan oost wel met klaver vervolgen, doch west troeft dan ver moedelijk in van troeflengte en in elk geval kan dan op tafel klein worden bijgespeeld. Op vraag 1 luidt dus het antwoord, dat klaver aas in de tweede klaverronde geno men moet worden. Als schoppenvrouw niet is geval len, staat zuid voor een bijna hope loze zaak tenzij de tegenpartij verplicht kan worden hem (zuid) in eigen hand aan slag te brengen. Noord moet daarom een derde troefronde spelen, hopende dat west aan slag komt (antwoord op vraag 2». Als west dan hartenvrouw na speelt. is het duidelijk dat hy geen klaveren meer heeft, noord komt aan slag met hartenaas. Uit noord moet dan harten zes gespeeld worden en als oost klein zou spelen moet zuid de harten negen leggen (antwoord op vraag 3). Het is n.l. uitgesloten dat oost hartenheer heeft, daar oo6t onge- twyfeld de hartenzes met de har ten heer zou nemen om hierna in klaver de downslag te kunnen ln- I 1 I 1 1 4 1 1 1 4 1 1 1 2 4 Öt 4 1 sa? 3 WjM Hl ■-& E«i nu speelde Ahnrs in 1930 8 0—0; in 1932 8. Lel—e3, en Euwe geeft op blz. 68. deel 10 8. Pf3—h4. En Fischer komt met: 8. Ddle2! (dreigend Dc4 waarop casseren. Bovendien zal west, "on der hartenheer, niet de harten vrouw hebben behoeven te spelen. Daar de westspeler oorspronkelijk had drie schoppens, twee klaveren, vier hartens met heer, vrouw (doch zonder de tien) en vier ruitens waarbij de heer. ls het contract nu gewonnen. West is n.l. aan slag en moet ruiten spelen «naar zuids rui ten boer). dan wel harten, waardoor zuid ook aan slag zou komen en op ruitenheer kan snijden. In de praktijk ging het spel twee malen down. De eerste zuidspeier maakte de fout in slag een in kla veraas te nemen, de tweede deed dit beter doch maakte later de fout niet harten negen, doch de boer te leggen. H. W. Filarski. Wit aan zet. maafrt remise (pat!) CXXXXVI abode fgb Wit geeft mat in drie zetten. (Beide stellingen zijn uit meester - partijen. Oplossingen aan W. H. van der Nat, Acacialaan 25, Leiderdorp, uiterlyk 15 Juni). EEbJ

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10