tOODVONNIS OVER GRIMEAU GEVELD m Loste l\ica Mies Bouwmaiis stem thans „goud" waard iiderzeeër Thresher ad inderdaad nogal rat tekortkomingen Rajakowitsj besprak „kansen" met Harster Wilson bezweert liet treinpersoneel af te zien van een staking Geen beroepwel gratie mo^ gelijk DONGEN rebelleert tegen burgemeester Prof. <lr. Zijlstra: BalUngenleicIer afgetreden Beleid kabinet Cardoiia vraagt asiel voortzetten n. W. J. ZIRKZEE KORT GEDING IN ALMELO Na „Het Dorp" zeer sterk in tvaarde gestegen 1 de. Zonder ?dat er verder 395.- Reclame-makende middenstand en dansende zeer jon^e jeugd Vlak voor arrestatie NEDERLANDSE VERLOOFDE PAPOEA-MEISJE NU BIJ FRANKRIJKS LUCHTVAART LAG STIL Globke treedt tegelijk met Adenauer af Jit 1 maarl 1860 Vrijdag 19 april 1963 Vijfde blad no. 30935 t Spaanse communist Julian Grimeau is gisteren door een mili- rechtbank in Madrid conform de eis ter dood veroordeeld op huldiging van militaire rebellie. Er is geen beroep tegen het is mogelijk, alleen nog gratie van de kant van het staatshoofd, raai Franco. meau is volgens de politie van entrale comité van de klande- Spaanse communistische par- j verantwoordelijk voor de acti- jn Spanje. Hij werd novem- tarresteerd en liep kort daarna verwondingen op toen hy van jlkon van het Madrileense po- ireau sprong. openbare aanklager had gezegd, irimeau of de mannen onder commando in de burgeroorlog en gemarteld of slecht behan- hadden. Grimeau was toen van de afdeling Barcelona van cherene der Spaanse politie. 52-jarige Grimeau, een voor- letterzetter, verklaarde in ant- op de beschuldigingen, dat hy iemand had gefolterd. ,,Ik voer- taken uit die mij door een wet- egering waren toegewezen. Ik jaar lang communist geweest als communist sterven." ens een kruisverhoor van twee tf hij toe, dat hij in 1954 en '59 in het buitenland gehouden enties tot lid van het centra- uté der communistische partij ekozen, maar hij sprak tegen het partij-apparaat in Span- geleid. ens de openbare aanklager Irimeau een aandeel gehad in janisatie van de stakingen in id, tijdens de arbeidsonrust van jaar. Veel publiek jublieke belangstelling voor het was groot. In de kleine rechts- waren 200 mensen opeenge- De politie had uitgebreide voor- ïaatregelen genomen. Ier de buitenlandse waarnemers den zich een vertegenwoordiger organisatie voor juridische Amnesty International, een Ro- advocaat en een lid van het Hof van Appèl. Belgische Dominicaan en No lswinnaar Pater Pire heeft in oodschap aan de Kardinaal- Isschop van Toledo verzocht issenkomst ten behoeve van Grimeau. 'sjechoslowaakse regering heeft u asiel en medische behande- ingboden. Betogingen eveer veertig Nederlanders en sarden hebben gisteravond oor het gebouw van het Spaan- isulaat aan de Oranje Nassau- e Amsterdam gedemonstreerd de gevangenhouding van Gri- De betogers droegen span- n met zich mee. De politie had ectra bewaking gezorgd. Wat woensdagavond niet lukte, gebeurde gisteravond wel: drie de monstranten werden tot het consu laat toegelaten. De consul weigerde echter de brief, waarin werd gepro testeerd tegen de gevangenhouding van de .Spaanse communist, in ont vangst te nemen. Hij sprak het ge zelschap buiten ook nog toe, waarna de betogers boos wegliepen. Voor de Spaanse ambassade in Londen hielden ongeveer driehonderd mensen gisteravond een luidruchtige getoging. De ramen van het gebouw werden met stenen en andere projec tielen bekogeld. Drie demonstranten werden gearresteerd. Tot een heftig tumult kwam het voor de Spaanse ambassade in Pa rijs. waar rond duizend betogers op de been waren. Zij riepen „Franco moordenaar" en begonnen de politie met stenen te bekogelen. Hierna brRk een gevecht uit. waarbij een politie man werd gewond. Advertentie Tretford - Bouclé en moquette tapijt. In vele kleuren voorradig. Ook 380 breed. TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610 MIDZA Advertentie O O stemming zou zijn bereikt. „Het is in het belang van land en volk. dat het beleid van het kabinet De Quay in hoofdlijnen wordt voort gezet en de grondconcepties worden gehandhaafd. Wie dan mee wil doen aan het nieuwe kabinet is een inte ressante vraag maar van secundaire aard. Dit zei gisteravond de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra op een verkiezingsvergadering der Anti- Revolutionaire Partij te Amsterdam. Indien de oppositie zou zeggen dat het beleid moet worden omgebogen, dan zal alleen daarom duidelijk zijn welke politieke combinatie wel en welke politieke combinatie er niet tot I stand zou moeten komen, aldus spre- I ker. Zelf vindt hij het gevoerde be leid in hoofdlijnen juist. „Dit kabi net heeft een zodanig beleid gevoerd, dat wij niet nog eens een nieuw woord, na consumptiebeperking in 1952 en bestedingsbeperking in 1956 hebben behoeven te verzinnen". Me de geleerd door de ervaringen van 1952 en 1956 zijn we er in geslaagd, zo voegde de AR bewindsman er aan toe. te voorkomen, dat het weer mis liep. Dat is goed en daar mogen wij dankbaar voor zijn. De gedachte, dat de AR-politici, prof. dr. J. Zijlstra en A. W. Biewen- ga Wzn, uit de politiek zullen gaan is niet juist. Dit verklaarde het Twee de-Kamerlid en lijstaanvoerder van de AR-party, de heer J. Smallen- broek, gisteravond tydens een open bare vergadering van de AR in Delf- zyi. Het ligt zelfs in de bedoeling, dat I beide heren de volgende week kan- didaat worden gesteld voor de Eerste Kamer. Dr. José Miro Cardona is gis teren afgetreden als voorzitter van de Cubaanse Revolutionaire Raad in Miami en heeft om asiel in Costa Rica gevraagd. Presi dent Orlich van Costa Rica heeft verklaard, dat Cardona asiel zal krijgen mits zijn poli tieke activiteit de rust in het land niet verstoort. Cardona had al eerder zijn ontslag als voorzitter van de raad ingediend, maar dit was niet aanvaard. Na een rumoerige bijeenkomst van de raad gaf hij gisteren een omvangrijke I verklaring uit, die hij al enkele dagen geleden aan het Amerikaanse i ministerie had doen toekomen. Hier in beschuldigt hü de regering van de VS er van, dat zij zich niet had ge houden aan beloften om de Cubaan- I se ballingen te helpen bij de strijd I tegen het regime-C'astro en dat zij een vage politiek aangaande Cuba is gaan volgen. President Kennedy had, volgens het document, na de mislukte inval op Cuba van april 1961 beloofd dat er een nieuwe invasie zou worden ge- I organiseerd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou Miro Car dona hebben verzocht zijn verklaring niet te publiceren. Het had al eerder gezegd, dat deze verklaring talrijke onjuistheden bevat. Een woordvoer der van het Witte Huis verwees gis teravond naar deze officiële reactie toen hem om commentaar op het document werd gevraagd. Tezamen met dr. Miro Cardona hebben nog negen leiders van anti- Castro-groepen ontslag genomen uit de revolutionaire raad. Verwacht wordt, dat Cardona spoe dig per vliegtuig uit Miami naar San José zal vertrekken. In de Costaricaanse hoofdstad zijn veel Cubanen, die Cardona ongetwij feld een uitbundige ontvangst zullen bereiden. Daarentegen zyn er in San Advertentie de moderne Zig-Zag naaimachine fantastisch...! Werkt ook met 2 malden. Kom kiiken en vergelijken MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraat 171 José ook Cubanen, die het niet eens zijn met Cardona. Deze laatste groep zou een betoging tegen de ex-voor zitter van de Cubaanse Revolutio naire Raad op touw kunnen zetten. n Amerikaanse luitenant-ter-zee, Raymond McCoole, qisteren voor een commissie van onderzoek verklaard, dat ernonderzeeër Thresher vele gebreken vertoonde voordat hij aatste reis aanvaardde. De Thresher is, zoals bekend, op pril met 129 man aan boord na een diepe duik in de Atlan- e Oceaan, ongeveer 320 km. ten oosten van Boston, vergaan. Mies Bouwman heeft gistermiddag voor de Almelose rechtbank in kort geding gecist, dat de textielfabriek N.V. Spanjaard in Borne onmiddel- lijk stopt met het gebruikmaken van haar naam in een reclamecampag ne, met een grammofoonplaatsje. waarop een sprookje staat. Op dat plaatje Ls een „stemmetje' 'van Mies Bouwman opgenomen en na de actie „Open Het Dorp" is Mies Bouwmans slem voor reclamedoeleinden kenne lijk goud waard. Vandaar dat Mies Bouwman nu bezwaar maakt tegen het gebruik van de slogan: „Koop dit plaatje, waarop Mies Bouwman een sprookje vertelt". De zaak begon twee jaar geleden, toen Mies nog geen Dorp-Mies was. Een goede relatie uit het Gooi, een producer van o.a. zogenaamde ge schenkplaatjes, zat in moeilijkheden, want Hetty Blok, die op dat sprook jesplaatje een stemmetje zou maken, was plotseling verhinderd. Mies Bouwman werd gevraagd, om wille van de goede relatie m te vallen. Zij deed dat en kreeg voor twee da gen werken de gebruikelyke f 250,- uitgekeerd. Niets meer Mies Bouwman hoorde verder niets meer van het geval, alhoewel haar gezegd was, dat er nog nadere me dedelingen zouden komen. Het plaat je bleek geen afzetmogelijkheden te hebben, zo zegt eiseres. Maar toen „Open het Dorp" Mies Bouwmans stem goud waard had gemaakt, was I het plaatje gemakkelijk aan Span jaard te verkopen. Mies Bouwman kreeg hiervan bericht en heeft toen meteen gezegd, dat zy er niets voor voelde om haar stem als reclamear gument te gebruiken. Want Mies Bouwman had na „Open Het Dorp" contact met een reclamebureau op genomen, omdat zij voortdurend be naderd werd om te praten of te spreken. Zij kon dus niets doen zon der dat bureau. Het reclamebureau heeft contac ten gehad met Spanjaard of diens gemachtigden, aldus Mies' echtge noot Leen Timp. en er werd gespro ken over een bedrag van f 50.000,- als basis van de onderhandelingen om Mies Bouwmans stem te gebrui- men het wil- overeen- stemming zou zyn bereikt, is de re clamecampagne met het plaatje toch begonnen, aldus de heer Timp. En nu had Mies geen keuze meer. aldus zijn verklaring: de binding met haar reclamebureau verplichtte haar een kort geding aan te spannen om te eisen dat deze plaatjescampagne di rect wordt stopgezet, omdat daarby ten onrechte haar naam („Mies ver telt een sprookje") wordt gebruikt. Teleurgesteld Namens mevrouw Timp-Bouwman trad op mr. P. J. Willems uit Bla- ricum. Hy vroeg stopzetting van de campagne met de geafficheerde naam van Mies Bouwman op straf fe van betaling van een som van 50.000 gulden. Als het publiek leest, dat Mies Bouwman een sprookje vertelt en het merkt dan, dat ze al leen maar verbindende tekst spreekt, zal het zich teleurgesteld voelen en het Mies Bouwman kwalijk nemen. Mr. Th. Limperg uit Amsterdam betoogde, dat uiterst correct de me dewerking van mevrouw Timp- Bouwman aan de grammofoonplaat jes, waarin overigens geen woord reclame voorkomt, was geregeld en het honorarium vastgelegd. Als Mies Bouwman beweert een brief, waarin een en ander werd geregeld, nimmer te hebben ontvangen, is dat volgens mr. Limperg een sprookje. Hy betwistte, dat de naam van Mies Bouwman als blikvanger werd gebruikt. Mies Bouwman wist van meet af aan, dat haar medewerking een reclameplaatje gold. Vele tv-ster- ren achten het niet beneden hun waardigheid zulke buitenkansjes te benutten. Contract Mies Bouwman kreeg later nog een aanvullend bedrag. Nergens, aldus mr. Limperg. is de naam van Mies Bouwman extra naar voren ge bracht. Elke vermelding staat in ver band met het plaatje en niet onmid- dellyk met het te verkopen artikel. Hij meende, dat Mies Bouwman on der druk was gezet. Dat Mies Bouwman na het ma ken der plaatjes uitermate populair is geworden was volgens mr. Lim- I perg geen reden om nu andere eisen te stellen. Wij leven niet onder dic tatuur van de populariteit en zelfs Mies Bouwman kan zich niet ver oorloven contracten te verbreken. TSJOMBE ZIEK President Tsjombe van Katanga ls ziek. Zyn toestand baart enige onge rustheid. Het is weer het gezichtsvermogen van Tsjombe dat hem ernstige moei- ïykheden bezorgt. Dc jodenvervolger, dr. Erich Rajakowitsj. die zich woensdag bij de Weense Justitie heeft gemeld, heeft tijdens het paasweek einde zijn voormalige chef. dr. Wilhelm Harster, in de buurt van München ontmoet. De advocaat van Rajakowitsj, dr. Johann Dostal, was daarbij aanwezig. Tijdens dit gesprek zijn de „kan sen" van Rajakowitsj besproken en werd weloverwogen besloten dat Rajakowitsj zich als Oostenrijks staatsburger bij de Weense Justitie zou melden. Daardoor zou de jodenvervolger vrijwel zeker aan de gevreesde greep van zyn joodse achtervolgers onder leiding Simon Wiesenthal kunnen ontkomen. Ook meende men hierdoor te kunnen voorkomen dat Rajako witsj bij aanhouding in een ander land dan Oostenryk zou kunnen wor den uitgeleverd naar Polen of Neder land, waar Rajakowitsj een groot deel van zyn misdaden tegen de mensheid heeft begaan. Dit heeft het ANP uit betrouwbare bronnen vernomen. Rajakowitsj vreesde zyn joodse achtervolgers, die hem steeds dichter op de hielen wa ren gekomen. Tegenover Harster zou hij hebben verklaard: „Liever een be rechting in het land dat my een paspoort gaf dan de kans om op de zelfde wyze als Eichmann in handen te komen van de Israëlische justitie". Hoewel Rajakowitsj beweert, dat hy part noch deel heeft gehad aan de jodenvervolgingen in Nederland hy zou „slechts" als beheerder van de joodse vermogens hebben gefun geerd groeide de onzekerheid by hem toch met de dag. Tijdens de ont moeting met de in 1949 in ons land tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deelde dr. Harster (die woensdag we gens ongeschiktheid als referendaris van de financiële afdeling van het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken de laan werd uitgestuurd) heeft ook nog 'n rol gespeeld bij het besluit van de Oostenrijkse justitie (in december 1961) om een onderzoek te laten instellen naar de activitei ten van Rajakowitsj in Oostenrijk. Hierdoor meende de Oostenrykse justitie verjaring van de misdaden te kunnen voorkomen. Toen Rajako witsj op Witte Donderdag in Mün chen arriveerde heeft hij de afspraak voor de ontmoeting met zijn ex- vriend Harster telefonisch gemaakt. De Joodse Centrale Raad in Duits land heeft gisteren een brief doen toekomen aan ge minister-president van de Westduitse deelstaat Beieren, waarin wordt gevraagd hoe het mo gelijk is dat dr. Harster, de voor malige SS-Brigadeführer en hoofd van de SD in bezet Nederland, een post heeft kunnen bekleden in de Beierse regering. In het zuiden klinken steeds meer protesten tegen de overvloed van zonder vergunning geplaatste reclames langs de openbare wegen. In de meeste gemeenten wordt nog nauwelijks de hand gehouden aan de voorschriften. De gevels van winkels en oude boerderijen langs de verkeerswegen zijn volgeplakt en -getimmerd met affiches en blikken reclameborden. De burge meester van het Brabantse leer- en schoenendorp Dongen wil er wat zijn gemeente betreft een einde aan maken en is ten strijde getrok ken tegen winkeliers, die hun panden vol hebben laten hangen met reclameleuzen en sigaretten- of andere automaten. Deze actie van de burgemeester, kalmpjes ingezet, dreigt nu uit te groeien tot een fikse rel. Het eerste procesverbaal is al gevallen, nadat het gemeentehuis een kleine reeks waarschuwingen had gestuurd. De handeldrijvende middenstand mop pert. dat de burgemeester van Dongen een dode plaats wil maken en dreigt hem een handje te zullen helpen door bij wijze van repre saille maatregel een paar weken lang alle lichtreclames en etalage- lichten gedoofd te laten. Burgemeester Kooyman, die sommige winkeliers persoonlijk ging aan zeggen. dat de bontgekleurde reclameborden van de gevels moes ten. zegt over de zaak: „Ik heb niets tegèn goede lichtreclames, die kunnen het straatbeeld opfrissen maar ik wil voorkomen, dat het dorp een kakebonte etalage wordt". Overigens wordt er in Dongen nog meer gesaneerd. Op tweede paas dag is de plaatselyke Rijkspolitie een grote actie begonnen tegen de dansende jeugd beneden de acht tiende jaar. die krachtens een politieverordening geen toegang tot openbare dansgelegenheden heeft. By bosjes werden de jongelui uit Een woordvoerder van de Joodse Raad heeft gisteren gezegd, dat er in dit geval geen sprake kan zyn van een vergissing, omdat de Beierse regering op de hoogte moet zijn ge weest met het vonnis dat in Neder- j land tegen dr. Harster is uitgespro- I ken. Metaalarbeiders in Baden-Württemberg willen staken Ruim 87 percent van de 220.000 stemgerechtigde metaalarbeiders in Baden-Württenberg hebben zich gis teren uitgesproken voor een staking om kracht by te zetten aan hun looneisen. Zy plaatsten zich hiermee achter het standpunt van hun vakbond, die een loonsverhoging van acht percent wil en niet wil ingaan op het voor stel van de werkgevers voor een „loonpauze" tot 1 juli. Om een staking uit te kunnen roepen heeft de bond 75 percent van de stemmen der stemgerechtigde ar beiders nodig. 33-jarige McCoole verklaarde. ij deze keer wegens ziekte van rouw niet was meegegaan. In de van 8 april, de dag voordat de leeër zou uitvaren, waren dok- rs en bemanningsleden nog be et het repareren van de roeren, ipitein van de Thresher, John ey, had op 25 maart, twee dagen it begin van een proeftocht, de öderbroken nadat er gebreken ontdekt. Ook de luchtverver- i de onderzeeër vormde een tduren'd probleem", zo zei hy. achines waarmee de luchtdruk verlaagd waren „ontelbare ke- vervangen, maar al deze fouten 1 hersteld voordat de Thresher tr en volgens McCoole valt het Iwijfelen of de veiligheid van het uig erdoor was verminderd. 6 correspondent in Bonn tele- de hedenochtend: de bouw van Westduitse neeërs zijn moeilykheden ont- I die het nodig maken, dat ook I varende 350 ton metende duik- I verbeterd worden. Dit met het op de veiligheid van de beman- i zo deelde het Westduitse mi- frie van Defensie vanochtend De al in gebruikgenomen onder- h zyn zonder meer in staat tot fn, zo zei men verder. Het is <r nodig het materiaal van de 'Pen te verbeteren, zodat de al onderzeeërs even veilig zul len zyn als de nu gebouwde. De ver- beteringen zijn nodig gebleken nadat bij langere vaarten gebreken aan het materiaal waren vastgesteld. Het hele Westduitse onderzeeërs-pro gramma omvat de bouw van schepen van 350 ton, die weliswaar niet door atoomkracht worden voortgedreven zoals de verongelukte Amerikaanse ..Thresher", maar die in vele opzich ten door technici gelykgesteld worden aan het Amerikaanse schip. Zowel de snelheid als de duikdiepte van de Westduitse onderzeeër schijnt opzien barend te zyn. Het Duitse type bezit verder meer afschietbuizen voor tor pedo's dan zijn Amerikaanse broer. Het ministerie in Bonn gaf toe. dat ook bij een ander onderdeel van de militaire produktie niet alles roze- geur en maneschyn is. Men erkende dat van Nederlandse en Belgi sche kant kritiek is geleverd op de in gemeenschappelijke produktie door Duitsers, Nederlanders en Belgen te bouwen Starfighter F-104-g, die als „wondervogel" wordt betiteld. Merk waardig ls overigens het gerucht dat de Westduitse luchtmacht alleen maar van plan zou zijn twee eskaders Harriman heeft wel vertrouwen in Indonesië De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor politieke j zou president Soekarno sympathise- i ren met het internationale eommu- Het 20-jarige Papoea-meisje Mar- dat over twee weken slecht hlstori- nisme. „De Indonesische regering is tha Constantie Pehelerang is uit sche waarde zal hebben: een reisdo- in zeer sterke mate nationalistisch". Hollandia, dat tegenwoordig Kotaba- cument afgegeven door de Untea. zo zei hy. „Zy hebben niet tegen de ru heet. naar Nederland gevlogen om waarop in 4 talen vermeid staat, wat Nederlanders voor hun vrijheid ge- (Van onze correspondent te Londen). Het bestuur van de Nationale Unie van spoorwegmannen heeft gister avond besloten de beslissing uit te stellen over de datum van de voor genomen driedaagse nationale spoor wegstaking als protest tegen het in- grypende reorganisatieplan van dr. Beeching, de leider van het Britse genationaliseerde transportbedryf. uit te rusten met de Starfighter. Dat liteit. hier met de 21-jarige voormalige Ne derlandse militair Herman Ernst Jans uit Maarsen in het huwelijk te treden. Gistermiddag kwam zij uit Blak op Schiphol aan. waar Herman met zijn ouders en enkele andere fa milieleden vol ongeduld op haar stonden te wachten. De overtocht van Martha heeft heel wat voeten in de aarde gehad. „Het heeft maanden geduurd voor wij een visum voor haar konden krij gen", vertelde Herman. „Dat komt natuurlijk, omdat we niet getrouwd zyn, anders had ze zelfs voor niets met me mee gekund. Nu hebben we de reis moeten betalen. Ik ben van plan nog deze maand met haar te trouwen. Dat moeten we trouwens wel. want het visum is maar 1 maand geldig en anders krygen we weer all--lei moeilijkheden". Als ze eenmaal getrouwd zijn krijgt Martha automatisch de Nederlandse nationa- zou betekenen dat het grote Starfigh- ter-programma van de inmiddels af getreden minister van Defensie Strauss en de nu gepensioneerde ge neraal Kammhuber van de baan zou zyn. In staatsrechterlijk oogpunt be vindt Martha zich dezer dagen in een merkwaardige positie. Ze heeft nu helemaal geen nationaliteit en geen paspoort. Toch kon ze naar Ne derland en wel met een dooument, het is. In het Hollands heet het: reis- vochten met de gedachte, die weer af d< cument van de tijdelyke bestuurs- te staan aan de Chinezen of de Rus- organisatie van de Verenigde Naties sen". op Westelyk Nieuw Guinea (met daaronder: Irian Barat). In dit do cument is het visum gestempeld. Voor zover Herman bekend, ls Martha het tweede Papoea-meisje dat met een Nederlandse militair trouwt en zich in Nederland komt vestigen. Hij ontmoette haar in juli van het vorig jaar op het strand van Hollandia. toen hij daar zyn vakantie doorbracht. „Ik was bij de lucht macht in Biak", vertelde hy op Schiphol. Voorlopig werkt Herman, die van beroep scheepswerktuigkundige is, in een garage in Utrecht. Hy woont bij zijn ouders in Maarsssn, waar Mar tha dus voorlopig ook haar intrek zal nemen. Op Schiphol trok de aankomst van Martha, die goed Nederlands spreekt en by de dienst sociale zaken in Hollandia typiste was, dankzy de uitbundige ontvangst, die haar be halve van de zyde van haar aan staande schoonfamilie ook van de pers ten deel viel, grote belangstel ling. Hy verklaarde, dat president Soe karno zeer grote bedragen aan mili taire en economische hulp van de Sowjet-Unie had aangenomen, maar nimmer hulp van communistisch- China had geaccepteerd. „Soekarno speelt een nogal voorzichtig politiek spelletje in zyn land met het oog op de verschillende elementen, waaruit zyn gemeenschap bestaat, maar wy kunnen er toch wel zeker van zyn, dat hy Indonesië tot ontwikkeling tracht te brengen voor de Indone siërs", aldus Harriman. De Verenig de Staten moeten Indonesië nemen zoals het is: een groot land met om vangrijke hulpbronnen, maar een zeer lage levensstandaard, zo zei hy. „Zy die het denkbeeld opperen In donesië links te laten liggen zyn on nodig pessimistisch. Ik geloof dat wy zo nauw met de Indonesische regering behoren samen te werken als waartoe zy ten opzichte van ons bereid is, dat wy hun de helpende hand moeten bieden waar dit in ons eigen belang ls.." Volgens diens plan zullen ruim 2300 stations worden gesloten en 70.000 man ontslagen. Wel blyft de vakbond vasthouden aan de tiende mei als uiterste datum voor de actie. Sommi ge vakbondsleiders noemen 1, 2 en 3 mei als stakingsdatum. Oppositieleider Harold Wilson heeft gisteren de vakbondsleiders bezworen van de staking af te zien, omdat deze rampzalige gevolgen zou hebben voor Labours overwinningskansen by de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen en by de volgend jaar te houden algemene verkiezingen. Wilson stelde de bondsbestuurders in feite voor de keus van een Labour-nederlaag als gevolg van de staking of een Labour - regering, die een gecoördineerde transportpolitiek zal voeren. Hij stel de een nationale campagne van party en vakbeweging voor om een ge- integreerde vervoerspolitiek te pro pageren. De bondsleiding wil in elk geval het resultaat afwachten van het gesprek dat a.s. dinsdag zal wor den gevoerd met de minister van Transport. Ernest Marples. Diezelfde dag volgt nog een gedachtenwisseling met het Trade Union Congress, het Britse verbond van vakverenigingen. Jarenlang gratis in hotels gelogeerd Een 62-Jarige vrouw ls in Apel doorn gearresteerd, verdacht van flessetrekkerij. Gedurende ongeveer vyf jaar heeft ze in hotels en pen sions gelogeerd zonder daarvoor ooit te betalen. In Apeldoorn en Twello zou zy verscheidene hotel- en pensionhou ders voor vele honderden guldens hebben benadeeld. Ook in andere delen van het land, onder andere in hotels en pensions in Dordrecht, Utrecht, Rotterdam, Gouda en Den Haag, zou deze vrouw gratis gelo geerd hebben. De vrouw, die zonder vaste woon- of verblijfplaats is, werd in Apel doorn gearresteerd, toen ze. na ge ruime tyd in een hotel gastvryheid te hebben genoten, wilde verdwynen zonder t« betalen. de plaatselijke danszalen verwy- derd. Bovendien werd het gemeen telijke park. geliefde plaats om te minnekozen, duchtig uitgekamd. De jeugd, danig in haar wiek ge schoten. heeft op de eerste maat regel gereageerd met een protest optocht naar het huis van de bur gemeester. (Van onze Paryse correspondent) Na een korte tijd van sociale rust heeft Frankrijk vandaag weer eens onder een staking te lijden gehad: de burgerlucht vaart, in het bijzonder op Le Bourget, lag voor een goed deel stil. De staking was gisteren uit naam van ongeveer drieduizend leden van het controlepersoneel uitgeroepen om te protesteren tegen het trage verloop van de onderhandelingen met de rege ring over hun salarissen. Voor de KLM was het gevolg, dat drie binnenkomende en drie uit gaande vluchten kwamen te ver vallen. Technici van de Franse lucht macht hebben nog geprobeerd het verkeer op Orly gaande te houden. Zij verschenen vanochtend op dat vliegveld met een mobiele verkeers toren. Ook in andere sectoren op het sociale front vallen eveneens symp tomen van onrust te constateren. De boeren hebben gisteren met kracht by de minister van Landbouw aan gedrongen op handhaving van de melkprijzen en de vertegenwoordigers der ambtenaren klopten aan de deu ren van een ander departement om opnieuw een salarisverhoging te eisen. De ambtenaren wensen een verhoging van 11 procent en de rege ring wil in etappes niet verder gaan dan de helft. De regering heeft intussen wel het een en ander geleerd van de lang durige mijnwerkersstaking, die door grove beleidsfouten en gebrek aan begrip van regeringszijde onnodig werd verlengd. President De Gaulle heeft de ministers namelyk doen weten, dat het verstandig zou zijn het parlement bij de behandeling en oplossing van de grote sociale, politieke, militaire en diplomatieke problemen te betrekken. Er bevinden zich tal van bruikbare krachten in het parlement, zo moet de president hebben gezegd, en de regering zou er daarom in het algemeen belang goed aan doen hen in de bestuurs - arbeid te betrekken. Een verrassende uitlating uit de mond van de Franse generaal Dr. Hans Globke, de veelomstreden rechterhand van dr. Adenauer, zou voornemens zyn dit jaar tegelijk met de Bondskanselier zijn ontslag te nemen. Dr. Globke, die sinds 1953 als staatssecretaris aan Adenauer ver bonden is, geniet achter de schermen grote administratieve macht. In sep tember wordt hij 65 jaar. Zowel in binnen- als buitenland, en vooral in communistische landen, is felle kritiek geleverd op zijn staat van dienst tijdens de nazi-periode. Hij heeft in verband daarmee reeds verscheidene malen zijn ontslag aan geboden, doch dr. Adenauer heeft tot dusver geweigerd hem te laten gaan. Van 1932 tot 1945 was Globke werkzaam by het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken en in 1935 schreef hij een officiële commentaar op de Neurenberger rassenwetten, waarbij de joden van tal van hun burgerrechten werden beroofd. Zowel dr. Adenauer als de Westduitse rege ring verklaarden, dat Globke destijds op verzoek van rooms-katholieke autoriteiten op zUn post bleef en daardoor in de gelegenheid is geweest enkele slachtoffers, die de nazi's op hun lystje hadden staan, tydig te waarschuwen. Dr. Globke heeft alle beschuldi gingen als zou hij te maken hebben gehad met de uitroeiing van joden, tegengesproken en onderzoekingen die in verband met deze beschuldi gingen tegen hem werden ingesteld, pleitten hem vry of werden ter zyde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9