^Meeslepende Richter-Haaser in rahms' Tweede Pianoconcert blijfjong...&^)blijf fit..^ö fie Welkome introductie mn Dvoraks' Zevende PLAGIAAT IN BEROEMDE ROMAN „DE TIJGERKAT"? kunst kalei öoscqqp van Dalen Laatste concert K en O meesterserie I Verfilmd Er zijn overeenkomsten en verschillen aan te wijzen DANZI-KWINTET TERUG VAN TOURNEE IN ISRAEL Drukke tijd voor de boeg Bevrijdingsconcert in Leiden met Boy's Big Band Jpgericht 1 maart 1860 Vrijdag 19 april 1963 Derde blad no. 30933 Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Van 30 maart tot en met 1 Juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar HANS RICHTER-HAASER, groot en veelzijdig kunstenaar, reeds meermalen door ons geprezen, oefende een domme lende invloed uit op het zesde (en laatste) concert in de Meester de van K. en O. Men kent hem van zijn grandioze Mozart- chubert- en Beethovenvertolkingen: ditmaal was aan zijn han en het Tweede Pianoconcert in bes (1878-1881) van Joh. tahms toevertrouwd. Symfonisch van structuur, rapso-1 er nog altyd zijn, vooral in verband i van karakter, ryk aan verbeel- met haar fascinerende en effectvolle ■kracht en vervuld van een ver- instrumentatie, in welke kunst Wa le „laat-romantische" inhoud, vol I genaar een meester was ïj n coloristische en ritmische con- asten is dit concert, jé, Alle voorwaarden om een pianist limschoot.s gelegenheid te geven, 11 iast zyn geestelijke ook zijn -n chnische eigenschappen te open- iren, zyn hier aanwezig. Want in dit laatste opzicht worden irwaarste eisen gesteld: men denke t" n de moeilijke octaven-, tert io a- en sextenpassages, die wel eens n, e schrik van iedere pianist" ge- iemd zijn. Richter-Haaser, die dit ocert onder Herbert von Karajan's st rectie onlangs voor een grammo- dk onopname speelde, schudde ze in- «8 ssen uit de mouw. HU stond' met zyn veelzijdig ge in* hakeerd, formidabel klankrijk, voor p i Stadsgehoorzaal soms al te klank- er k toucher, volkomen boven 'de ma- )ro rie en bracht een magistrale, mee- tpende verklanking tot stand, jj deld, oprecht en verheffend. Richter-Haaser is dan ook niet voor ets in betrekkelijk weinig jaren ■rt lgegr°*id tot een der meest voor- ia; nstaande pianisten van het inter- cb tionale podium, wiens Brahmasin- r!« rpretatie getuigenis aflegde van ec flistische vertrouwdheid met deze eesterlijke en breed uitgespannen I kepping, waarbij de zangvolle Dn van de solocellist Samuel Brill :tl tnwichtig aansloot. 2Het Rott. Philh. Orkest, ditmaal et Eduard Flipse aan het hoofd, in hoofdzaken schoon niet I seds even fijnzinnig nauw ver oden met de inspirerende kracht, dke van de solist uitging en waar- a or het ganse werk, uitmondend in t transparante, lichtverende „Alle- w etto gracioso", gedragen werd. Uitbundige toejuichingen vertolk- n de gevoelens van het auditorium, n t kennelijk terecht door het grootse ta machtige kunnen van de pianist 2 Imponeerd was. r Het Brahmsconcert werd omgeven or Johan Wagenaars' ouverture 0 lyrano de Bergerac" en een wel- ii me introductie van de op zichzelf et zo bijzonder belangrijke, doch i 1 aantrekkelijke „Zevende Symfo- lü e" van Antonin Dvorak. Nog steeds vormt de ouverture met lar resolute inzet, van een man die styds zo grote invloed uitoefende het Nederlandse muziekleven, on- jg nks het feit dat hy sterk onder de d stond van anderen (Brahms, igner, Berlioz en Strauss), een wel- rdiende trekpleister voor het or- 5; strepertoire. Dat dit repertoire in 10 t algemeen niet uitblinkt door in- •essante noviteiten, die er zeker n, mag nog wel eens gememoreerd 01 «"den. 1 Onze dirigenten wagen er zich niet elvuldig aan, vermoedelijk uit angst ^-rdoor publiek te verliezen. Aan dit ileem zouden wy een apart hoofd- kunnen wyden: wij hebben er Idertyd echter onze mening al over en. Toch mag deze ouverture Advertentie alle kleuren W oor Schoenen DONKERSTEEG 21 Regeringsopdracht Garmt Stuiveling ,De staatssecretaris van Onderwys toasten en Wetenschappen, mr. Y pol ten, heelt aan prol dr G. Flipse bracht haar met al het ver eiste élan; de meest luidruchtig denkbare fortissimi waren evenwel niet van de lucht. Van de negen symfonieën, welke Dvorak schreef, is de Vijfde („Aus der neuen Welt") de meest bekende. Ofschoon met diverse „populaire trekjes", niet op gelyk- waardig niveau, boeit ook deze melo dieuze Zevende door de levenskrach tige, spontane en intens-natuuriyke muzikaliteit, welke er aan ten grond slag ligt. Dvorak verruimde hier de begren zingen van 't typisch „folkloristisch- nationale", al stoelen zyn werken toch in hoofdzaak op dit hem sterk kenmerkende element, dat speciaal duidelijk tot expressie komt in de dansante ritmiek, waardoor het le vendige Scherzo uitmunt. De uitvoering onderscheidde zich door een volledige musische overgave, onder de bezielende leiding van Flipse, die in deze symfonie weer een rechtgeaard „kolfje-naar-zijn-hand" gevon den had. Zij moge dan nog precieuzer afwerking kunnen verdragen, de aan Dvorak in herente vervoering was in ruime dat ook al weer een uiterst bedrijvi ge. vrij corrupte figuur. Enkele ge deelten van Maggiores boek geven de indruk dat hij zich heeft geïnspi reerd op Tolstoi's Anna Karenina. maar het blyft een boek dat vrij slecht is geschreven. De beschuldi ging van plagiaat gaat dus denkeiyk niet op. (Van onze correspondent in Rome) Een bericht, dat de beroemde roman van Giuseppe Tomasi, her tog van Palma en prins van Lampedusa ,De Tijgerkat', waarvan in Italië reeds meer dan een half miljoen exemplaren zijn verkocht, op W(| wüzen er nog op dat de ro- plagiaat zou berusten, is ontstaan nadat een journalist te Palermo ™êd k'verfttodeïd'Mj'^Sto'd" in de gemeentelijke bibliotheek van die stad een roman had ge- grote Italiaanse steden een enorm vonden, die de titel draagt "Sette Emezzo" „Zeveneneenhalf. geschreven door Gin Oseppe Maggiore en gedrukt op kosten van gespaard. Het werk heeft 3 miljard de schrijver in het jaar 1962 bij een kleine drukkerij te Cuneo in ,ire 8*kost e.n #ve^cg1e"" xt i i i Af ii cnn i i i woordigen bn het a.s. filmfestival te Noord Italië. Van die roman zyn slechts 500 exemplaren gedrukt Cannes. Na de nog steeds onovertrof- en er zijn er niet meer dan honderd verkocht. fpn maar door weinigen begrepen film Senso Ls dit Visconti's beste film in het historische genre. V an geen betekenis HANS RICHTER-HAASER mate aanwezig en liet niet na het auditorium een indruk te geven van wat Dvorak, met zijn bijzon dere zin voor muzikale construe- tie, ook in deze Zevende, op boeiende wijze heeft te zeggen. Het is goed, dat ook deze sym fonie eens ,,uit de doeken" is ge daan: Flipse heeft er vooral in de Finale met dwingende stuw kracht, een feestelijk gestemd besluit van deze meesterserie mee gegeven. Waarvoor de dankbaarheid van de talrijke toehoorders zich in een ovatio neel applaus manifesteerde. H. De schryver, die voordien reeds vier andere romans steeds op eigen kosten en met gering succes had laten verschynen, stierf in 1953, ruim 60 jaar oud. Hij was als hoogle raar verbonden aan de juridi sche faculteit van de universiteit te Palermo. Het is mogelijk, zelfs waar schijnlijk dat Prins Tomasi di Lam pedusa. de schryver van ,.De Tijger- kat", die roman kent. Beide schrij vers kwamen uit Palermo. Zy ont moetten elkaar naar het schijnt vrij vaak in de boekwinkel van Fausto Flaccovia. die tevens, zy het op klei ne schaal, uitgever was. Het is zeer wel mogelijk dat zij daar van gedach ten hebben gewisseld over het boek, waaraan Maggiore bezig was. Zeker is dat Lampedusa met zijn roman begon in het jaar 1953, en dat hij er twee jaar lang aan heeft geschreven. Bruingebrand en met opgewekte gezichten zijn gistermiddag de k h*t optreden van 't Kunstmaand leden van het Danzi-kwintet van een 15-daagse tournee door Israël ?rkest onder leiding van Anton Kers Manifestaties Kunstmaand 1963 Ere-avond voor Matthijs Vermeulen? Dr. Zjiwago als film? De Italiaanse filmproducent Carlo Ponti heeft de filmrechten gekocht van Boris Pasternak's roman „Dr. Zjiwago", voor welk boek de schryver in 1958 de Nobel-prijs werd toege kend, die hij echter als gevolg van felle kritiek in eigen land later wei gerde. Ponti heeft met Russische en Zuidslavische autoriteiten besprekin gen gevoerd over de mogelijkheid van het doen van opnamen voor de film in deze landen. ACHT JAAR VOOR RESTAURATIE VAN BURGERWEESHUIS? De eerste van de 11 voorstellingen I De restauratie van het v.m. Burger die dit jaar door de Stichting Kunst- j weeshuis bestemd als Amsterdams maand Amsterdam worden verzorgd. Historisch Museum kan, zo ver- Hij schijnt nooit de gedachte te hebben gehad dat boek uit te geven. Het handschrift werd na zijn dood aan het licht gebracht door Giorgio Bassani, een romanschryver die kort geleden voor zijn laatste roman de hoogste literaire prijs xreeg die Italië kent. Bassani, met wie wij het voor recht hadden tijdens de oorlog enige jaren een cel te delen als politiek ge- vangene, heeft verklaard dat mees- 1 terwerken nooit op plagiaat kunnen berusten en dat de onloochenbare overeenkomst tussen de twee boeken van literair standpunt uit van gener lei betekenis is Waar het op aan komt is niet zozeer de inhoud van een boek dan wel de wijze waar op het verhaal wordt verteld. Als Lampedusa zich heeft geinspireerd op het boek van Maggiore. zo zei Bas sani nog, dan is ook dat van geen betekenis. Het is zaak cie beide boe ken te vergelijken. Blijkt het dat Maggiore ook een meesterwerk heeft geschreven dan kan Italië er alleen maar gelukkig mee zijn. Ondertussen heeft een uitgever uit Palermo. Flac covia. de rechten tot het doen ver schijnen van een herdruk van „Ze ven en een half" gisteren gekocht van de broer van Maggiore, prof. Luigi Maggiore, hoogleraar in ruste en tot voor kort directeur van de oogheelkundige kliniek der universi teit te Genua. Zelfde handeling Wat de overeenkomst tussen de beide boeken betreft, deze Is opval lend. Beide handelen over de periode waarin het bewind der Bourbons op Sicilië wordt vervangen door dat van het Italiaanse Koninkryk. Maar Lampedusa bepaalt zich tot de ge beurtenissen van 1860, de verovering op Schiphol teruggekeerd. Het bestaat uit: Frans Vester (fluit), Coen van Slogteren (hobo), Piet Honingh (klarinet), Brian Pollard (fagot) en Adriaan van Woudenberg (hoorn). Het Danzi-kwintet dat zijn naam ontleent aan de eerste componist die voor een blaaskivintet schreef, Franz Danzi, heeft in het bijbelse land een serie van 10 concerten gegeven, n.l. in Tel Aviv, Haifa, Beit Yetschak, Givat Hain, Rehoboth en Ein Gev, een kibboets aan het meer van Tyberias bij de Syrische grens, hetgeen geschiedde in het kader van het Ein Gev-festival, dat de eigenlijke aanleiding was voor hun tweede tournee door Israël. Coen van Slogteren, zakelijk leider nemen. Ook is het benaderd door de van het vijftal, vertelde op Schiphol: „bovendien hebben we nog een con cert gegeven in Bersheba in de Ne- geb-woestyn en zelfs drie in Jeruza lem. Hieronder was een programma met moderne muziek van o.a. de Ne derlandse componisten Feter Schat en Hendrik Andriessen en de Israëli sche componisten J. Stutchevsky en Y. Boehm. Een tweede optreden maakten wij met het Kol-Israël- Symfonieorkest, waarmee wij een mo derne uitvoering gaven van de sinds zijn tijd niet meer bespeelde Sym- Phonie Concertante van Francois Devienne uit de 18-19de eeuw. Het derde concert bestond uit het reper toire dat het Nederlandse publiek van ons gewend is. Wij hebben over al uitstekende kritieken gehad". Het kwintet heeft reeds een uit nodiging ontvangen om in de maan den juli en augustus van 1965 aan het zomerfestival in Israël deel te Televisierecording Concertgebouworkest De Amerikaanse zendstations die by het Columbia Broadcasting Sy stem zyn aangesloten zullen 3 mei de telerecording uitzenden van het jubileumconcert, dat het Concertge bouworkest onder directie van Ber nard Haitink ter gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan gaf. Uitgevoerd werd toen de Eerste Symfonie van Gustav Mahler. Met dit concert neemt de Neder landse Televisie deel aan de pro grammareeks ..International hour 1963", die op initiatief van het Co lumbia Broadcasting System in de V.S. tot stand is gekomen. Bij dit uitwisselingsprogramma is het de be doeling, dat een aantal landen een muzikaal programma van een urn- lengte ter beschikking stelt van het CBS-netwerk en anderzijds een ko pie van de inzendingen der andere deelnemende landen in ruil terugont vangt. Aan de uitzendingenreeks in 1962 namen Japan, Australië, Mexico, Ca nada, Argentinië, Italië, Joegoe-Sla- viè. Ierland en CBS deel. Voor dit jaar hebben behalve Nederland reeds Italië. Frankrijk en Japan van hun belangstelling blijk gegeven. De Ne derlandse inzending zal dus waar- Israëlische radio om ieder afzonder- lyk een soloconcert te laten geven met het Kol-Israël-Symfonieorkest. Bovendien ontvingen zij een uitno diging een kamermuziekcursus te ge ven. Een der belangrijkste heden daagse componisten in Israël, Joseph Tal, heeft voorts toegezegd een stuk voor hen te schrijven. De leden van het kwintet hebben een drukke tyd voor de boeg. Van 8 tot 15 juni wacht hun een optre den ter gelegenheid van een festival van de sectie Holland van de inter nationale vereniging van hedendaag se muziek, daarna het Holland-Fes tival en dan een opname van in het in Duitsland gelegen Hitzacker in samenwerking niet de afdeling Han nover van de Duitse radio. Ook gisteravond kon voor het Dan zi-kwintet niets van uitrusten ko men, want het gaf al weer een con cert in de kleine zaal van het Am sterdamse Concertgebouw jes op 10 mei. Dan wordt o.a. het Concertino voor viool en orkest dat Oscar van Hemel in opdracht voor deze kunstmaand componeerde, uit gevoerd. Vrywel alle voorstellingen worden gegeven in de Kleine Come- die. Op 13 mei treedt de sopraan Jean ne Companjen op met de pianist Fe lix de Nobel; 16 mei het Nederlands Strijkkwartet; 17 mei het Kunst- maandorkest o.l.v. Frits Kox. met de soliste Liesbeth Rümke-Hoppen; 22 mei Herman Krebbers viool en Da nielle Dechenne, piano; 24 mei Kunst maandorkest oJ.v. Peter Erös, solist Anner Bijlsma, cello; 27 mei Frans Brueggen, blokfluit, Janny van We ring. klavecimbel; 29 mei het Ned. Strijkkwartet met medewerking van Klaas Boon. altviool en Jolle Huck- riede, klarinet; 1 en 4 juni Toneel groep Theater met De viaducten van Seine en Oise van M. Duras (regie Ferd. Sterneberg» en „Met vuur spe len" van August Strindberg (regie Jurg Molenaar)6 juni in de kleine zaal van het Concertgebouw de fa culteitsvereniging van Neerlandici HELIOS met os. „De klucht van de molenaar van Bredero". Tenslotte wordt op 7. 9 en 11 juni in de Stads schouwburg de opera „De barbier van Bagdad" van Peter Cornelius opge voerd. Voorts bestaan er plannen om op 12 juni een ereavond voor Matthijs Vermeulen te geven, waar liederen en vioolstukken van deze componist zul- len worden uitgevoerd. wacht de stadsbouwmeester Chr. van het eiland door Garibaldi, ter- Nielsen, wel 8 miljoen gulden kosten en 6 tot 8 jaar duren. De heer Niel sen verwacht echter dat er binnen drie jaar een gedeelte van het enor me gebouwencomplex dat rond drie wijl Maggiore de veel dramatischer periode van 1862 tot 1867 tot achter grond van zyn verhaal nam, en voor al aandacht schenkt aan de opstand der aanhangers van de Bourbons, in binnenplaatsen is gegroepeerd, reeds de maand september van 1866. Die als museum in gebruik genomen zal kunnen worden. Architect Nielsen noemt het ge bouw, dat sinds enkele jaren leeg staat, zeer ernstig verwaarloosd. Met de leiding van de restauratie is belast de architect J. Schipper uit Zaandam (winnaar van de Prix de Rome) en de heer B. van Kasteel (adviseur van het Stedelijk Museum) voor de inrichting (kosten 1.8 min). Het gebouw is verdeeld in vele tien tallen zalen en vertrekjes, waarvan er vele samengetrokken zullen wor den, zodat ruime museumzalen wor den verkregen Volgens architect Nielsen zal de mogelykheid onder ogen worden gezien een verbinding te maken met het Begijnhof, zodat in het centrum van de hoofdstad een unieke wandelgelegenheid zal ont staan. In vroeger eeuwen bestond er een waterverbinding tussen het Be gijnhof en het Burgerweeshuis. Op naar de top van de Euromast OOK IN ROTTERDAM: Eregelden voor oud-kunstenaars Na het Rijk, Amsterdam en Dm Haag wil nu ook de gemeente Rot terdam zgn. „eregelden" uitkeren aan kunstenaars, die daarvoor door hun persoonlijke omstandigheden in aan merking komen. De suggestie ging uit van het Algemeen Pensioenfonds van Nederlandse tonelisten. Voorlo pig zal voor dat doel jaarlijks een bedrag van f. 20.000 worden uitge trokken, indien althans de gemeente raad een desbetreffend voorstel van B. en W. aanvaardt. opstand heeft zeveneneenhalve dag geduurd, vandaar die eigenaardige naam van het boek: „Zeven en een half". Waar „De Tijgerkat" vooral een boek is van meditatie en sfeer met betrekkelyk weinig handeling, is het boek van Maggiore overvol gebeurte nissen. min of meer in de geest van een feuilletonroman, die in de vorige eeuw opgeld deed. De stijl is slordig en de schrijver houdt ervan kwistig aforismen en spreekwoorden door zyn betoog te vlechten. De overeen komst bestaat vooral daarin dat in beide gevallen de hoofdpersoon een bejaarde aristocraat is die by beide schryvers de voornaam Fabrizzio draagt, een op Sicilië zeer weinig voorkomende naam. De bedoeling is stellig geweest te vermijden dat eni ge Italiaanse families in de hoofd personen van dit boek hun voor ouders zouden kunnen ontdekken. By beide schryvers is Fabrizio voorstan der van de nieuwe Garibaldynse po litiek. De vrouwelyke hoofdfiguren zyn zeer verschillend. Stella Salina. de vrouw van Lampedusa's Fabrizio is een onbeduidende, rustige vrouw ter wijl Teodora, de vrouw van Maggio res Fabrizio allerlei liefdesavonturen beleeft en een soort provinciale „Ma dame Bovary" mag heten. Zoals van zelf spreekt by een voorname Sici- liaanse familie ls er in beide geval len een huisprelaat. By Maggiore is BEELDHOUWER ZADKINE NAAR APELDOORN Dit jaar organiseert de Leidse Volksuniversiteit K. en O. en de Leidse Jeugd Actie het traditionele Bevrijdingsconcert in samen werking met de Leidse Jazzclub. Het is blijkbaar een inspirerende samenwerking geweest, want op maandagavond 6 mei treedt in de Stadsgehoorzaal Boy Edgar met zijn 18-mans-formatie voor het .- - voetlicht. En dat is wel een gebeurtenis voor de Sleutelstad, want k!# Boy's Big Band. niet alleen Nederlands maar ook Europa's enige grote jazzorkest, treedt zelden op buiten de radio-studio's, waar de bandleden overigens ook slechts eenmaal per maand bijeenkomen om te repeteren en opnamen te maken. Boy's Big Band staat bij de Neder landse jazzliefhebbers zeer goed aan geschreven. Alle leden zyn bekende musici, afkomstig uit de combo's van Cees Slinger (Diamond Fife», Her man Schoonderwalt en Louis van Dyk of „geleend" van de Ramblers en de Skymasters. Ituivelin'g te Hilversum opdracht schynlyk ook in een aantal andere Teend het eerste deel van de ver- landen te zien zijn imelde gedichten van Henriette -^oland Holst, waarin opgenomen itór ongepubliceerde jeugdwerk, ersklaar te maken. De heer Stuive- ing heeft de opdracht aanvaard. Aan NTS-zijde is bedongen, dat de uitzending van het Nederlandse pro gramma door de by de CBS aange sloten stations niet door reclame mag worden onderbroken. De bekende Franse beeldhouwer Ossip Zadkine zal in de loop van de volgende maand een bezoek brengen aan Apeldoorn. Deze stad bezit twee beeldhouw werken van Zadkine: „De grote Or- pianist Jan Huydts en Cees See In zyn kwaliteit van bongo-specialist van de party zullen zyn. Het Bevry dings jazzconcert krijgt niet voor niets is K. en O. een van de organisatoren een pedagogisch tintje. De heer Ben Bunders, jazz criticus van Het Vrye Volk, zal de diverse nummers aan elkaar praten en iets over de muziek vertellen. Ook zal een compositie worden uit gevoerd die de ontwikkeling van de big jazzband in de afgelopen veertig jaar weergeeft. Zo zal Boy's Big Band de „sound" imiteren van de orkesten Er zyn vier trompettisten: Wim Kuilenburg,, Jan Vleeshouwer. Ado Broodboom en Wim Kat. De saxo foon-sectie omvat Tinus Bruin, Her man Schoonderwalt, Theo Loevendie Harrie Verbcke, Jos van Heuverzwyn Ton van Vliet, Tony Heiwig en J» op van o.a. Fletcher Henderson. Woody Mastenbroek. Kees Smal, Marcel Tie- Herman. Stan Kenton. Duke Elling- lemans en Rudi Bos zyn de trombo- ton en Dizzy Gilliespie. De toelichting nisten. Louis va.i Dijk zit achter de 1 hierby zal worden gegeven door Ghiel pheus" en „De drie schonen", die piano, Jacques Schols bespeelt de de Ruyter. Deze geschiedenisles-in- enige tyd geleden door de gemeente bas en John Engels drumt De moge- j noten duurt nog geen twintig minu- zyn aangekocht. 1 lykheid is niet uitgesloten, dat ook I ten. Jeugdprijsvraag Nationaal Ballet De directie van het Nationaal Bal let, Sonia Gaskell heeft de jeugd van aan een prysvraag door het schrijven van een libretto voor een ballet. Alle Nederlandse jongeren tot en met 18 jaar kunnen tot 1 september 1963 hun werk opsturen naar het Natio naal Ballet, Stadsschouwburg te Am sterdam. De opdracht tot het componeren van de muziek zal in overleg met de winnende libretto-schryver worden gegeven aan een Nederlandse compo nist. Een leerling van het kunstny- verheidsonderwys zal de décors en kostuums ontwerpen. Het bekroonde libretto zal door een choreograaf van het Nationaal Ballet worden ver werkt tot een ballet, dat op het re pertoire van het gezelschap zal wor den geplaatst. Ook ander librettos kunnen hiervoor in aanmerking ko men. De winnaar zal naar keuze een pla ten- of boekenbon ter waarde van f 100 ontvangen; een speciaal hier voor te vormen jury zal de inzendin gen beoordelen. Deelnemersformulie ren kunnen schriftelyk worden aan gevraagd by het Nationaal Ballet. Weerschip Cumulus gedoopt tijdeus de proefvaart Halverwege de Waterweg is giste ren op officiële proefvaart varende het nieuwe weerschip „Cumulus" ge doopt door de echtgenote van de oud directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, mevrouw DL Bac ker-Van der Hoek. Op de voorplecht van het schip verzamelden zich de talrijke geno digden. Onder hen bevonden zich de huidige directeur-generaal van de Ryksluchtvaartdienst, de heer W. J. Kruys. vice-admiraal b.d., de oud- directeur van deze dienst, de heer J W. S. Backer, de heren Otto J. van der Werf, oudste directeur en R O. van der Werf, directeur van de werf. De Deerst, die het schip gebouwd heeft, de heer J. N. Joustra technisch directeur van de Redery Van Nievelt Goudriaan, die de ex ploitatie van het schip verzorgt, de heer Schutte, adjunct-directeur van het KNMI, vertegenwoordigers van het directoraat-generaal van de scheepvaart, van de Hollandse Scheepsassoclatie NV te Amsterdam en anderen, velen met hun dames. Na het schip een behouden vaart te hebben gewenst, doopte mevrouw Backer-Van der Hoek het schip met dezelfde naam die zijn voorganger droeg. De met de nationale kleuren en bloemen versierde champagne fles werd met een bylslag de vrij heid gegeven. Ze sloeg precies vol gens plan recht tegen de scheepsbel aan. die het inschrift .Cumulus 1963' draagt. De heer Otto van der Werf dankte mevrouw Backer voor deze daad, die ze niet eerder kon verrichten, omdat ze zich ten tyde van de aanvanke- lyk voorgenomen doopdatum ln het warme Venezuela bevond. De doop plechtigheid werd toen uitgesteld en met de officiële proefvaart gecombi neerd. Omstreeks elf uur was het schip buitengaats voor een korte „cruise" voor de kust. Vandaag vertrekt de „Cumulus", het eerste in Nederland gebouwde weerschip, naar zyn station voor de ze reis, in codenaam „india", circa 400 kilometer ten zuiden van IJs land. Ontsnapte inbreker weer gearresteerd (Van onze Venlose correspondent) Dankzy by zond ere oplettendheid van de Koninklyke Marechaussee aan de Keulse barrière ln Venlo is een by de Utrechtse politie byzonder goed bekend zynde 23-jarige huis schilder uit Utrecht gistermiddag ge arresteerd bij zyn poging om naar het, buitenland te vluchten. Zyn naam stond in het opsporingsregister ver meld. De jongeman werd ontdekt bij een routinecontrole tydens het In zien van paspoorten. Hy werd met een ln zyn kraag gegrepen. De aan gehouden huisschilder wordt ervan verdacht een grote reeks inbraken te hebben gepleegd. Sedert een week of zes was hij spoorloos verdwenen. Na zyn arrestatie van twee maanden geleden, moest hy op aoktersadvies in een ziekenhuis worden opgeno men. Toen hy er twee weken ver pleegd werd, zag hy kans te ont vluchten. Hy dook daarna onder tot dat hy gisteren kon worden aange houden. Boodschap van Tito voor Kennedy De ambassadeur van Joëgoslavië ln Washington, Weljko Mitsjunowitsj heeft gisteren een persoonlilke bood schap van president Tito overhan digd aan president Kennedy. Mitsjunowitsj is pas na een verbiyf van enkele weken in Joëgoslavië in de Amerikaanse hoofdstad terugge keerd. By het verlaten van het Witts Huis zei hy tot verslaggevers, dat hy met de Amerikaanse president ver schillende punten uit de brief had besproken, maar hy wilde geen nade re byzonderheden geven. Hy liet zich er niet over uit. of de brief ov#»r ecu eventueel bezoek van Tito aan Wash ington gaat. Zyn onderhoud met president Kennedy was „bemoedi gend" geweest. De betrekkingen en de samenwerking tussen beide landen zyn goed, zo zei hy.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5