Hond DKD wint liefst zes van de acht nummers RUTECK'S THANS OOK IN HANDEN VAN ZW/OLSMAN Onteigeningswet ten behoeve van Universiteit ingediend SPAREN VOOR HET HUWELIJK Leids hoogleraar naar Egypte voo d a^eet-onderzoek Laogeüraclit in "64 dicht ONJUIST gericht 1 maart 1860 Woensdag 17 april 1963 Tweede blad no. 30933 Ruimte voor Witte Singelplan Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp van minister Cals tot verklaring van het algemeen nut van onteigening van per celen aan de Witte Singel te Leiden voor de uitbreiding der Leidse Universiteit, in het bijzonder ten dienste van de A-faculteiten. Het oude Diaconessenhuis is reeds door het Rijk ten behoeve van de Universiteit aangekocht. Het ligt in de bedoeling van dit gebouw af ongeveer tot aan het gebouw van het Leidsch Dagblad het ter rein tussen de Witte Singel en Trekvliet beschikbaar te krijgen voor de Universiteit. 7.45 rke; u lz. Overeenstemming met gemeente Aan de memorie van toelichting op halbet wetsontwerp ontlenen wij het kjai yoigende. '-oi De in 1954 door de ondergetekende "r-4® ingestelde „Commissie ruimtelijke uitbreiding van de Rijksuniversiteit te Leiden" is tot de conclusie ge komen, dat de ruimtelijke uitbreiding 5 van de A-faculteiten van de Univer- Jeui jiteitsbibliotheek en van de centrale diensten gerealiseerd zou moeten rorden binnen de stadskern van Lei- end öen' dit in tegenstelling tot de ruim- ügj eüjke uitbreiding van de B-facultei- 45 ten. welke plaats zou moeten vinden ,gk;Dp de terreinen ten westen van de 12 jtad. De commissie heeft zich. voor lan Fat betreft de A-faculteiten, Univer- Vteitsbibliotheek en centrale dien- uurde ■Z w 1] Ultf Lezers schrijven HUURVERHOGING? De berekening van de heer de K. lerust op louter fantasie, evenals zijn 'orige ingezonden stuk hierover. Vindt de heer de K. het geen wan- ee5t oestand, dat er huurders zijn, die 9.50 en of twee kamers verhuren, die 20.00 neer opbrengen dan de huur die zij '""elf vopr het gehele huis aan de huis- iaas betalen? De baten zijn voor de murders, de lasten voor de huisbaas, it dergelijke huizen worden mees- uitgeleefd. Ik zou er de heer van der Meet op rillen wijzen, dat inderdaad een gul den loon meer is dan een gulden luur. De lonen zijn n.l. aanmerkelijk neer gestegen dan de huren. De lo- len van thans zijn minstens driemaal o hoog als voor de oorlog en U zult och niet beweren, dat de huren ook paÉnemaal zo hoog zijn geworden. Bo- endien zijn ongeveer 80% van de irbeiderswoningen bij de laatste twee M Auurverhogingen in Leiden NIET in mur verhoogd, terwijl de huurders te verhoogde huurcompensatie wel intvingen. De gemeente Leiden vond iet nodig de belastingen op deze wo- lingen te verviervoudigen. De huiseigenaren wensen geen ïuurverhoging, die toch weer teniet fordt gedaan, ze hebben meer aan lelastingverlaging. U dankend voor de plaatsing, E. C. Goede resultaten van Leideuaars de t oo i Op tweede paasdag vond in de fi 15 'luimveehal te Barneveld het tradio- es. iele paastoernooi van de Badminton 'lub Barneveld plaats. Dit evene- lent trekt jaarlijks vele buitenland- pei e deelnemers vooral Duitsers. Die uiz. intbraken ditmaal, waartegenover •s, en sterke Belgische afvaardiging 0 41 tond. De grote attractie was wel de 111 Jeense jeugdkampioen Hans Sven- on, tweede op de laatste internatio- lale kampioenschappen te Haarlem, N ie alle drie titels veroverde. Gev Voor het eerst zagen we hier ook arol en spelertje in actie, die een grote >0.15 «lofte inhoudt voor het Nederlandse uiz. ladminton: de 15-jarige Hans Leidel- •20 1Cyer Deventer i. Een razend snel 8evs uveltje-in-een-doosjes, dat met zijn ijke arsenaal aan schijnbewegingen Ie schrik werd in de B-klasse. Onge in! wÜ*eld had deze jongen, die pas een ert lalf jaar geleden uit Indonesië is ge- uwi epatrieerd, ook in A een goed figuur eslagen. Ook Leiden sprak een woordje mee. m lartin Hofstede (Smash) toonde te oi Ich opnieuw uit het goede toernooi en. lout gesneden. In het sterk bezette 4 ^9 leren enkel C speelde hij zich zonder ame-verlies in de finale, waarin hij Lirsl Ün uitstekende wedstrijdmentaliteit 14 I inderstreepte door in de tweede game Vo en 8-14 achterstand om te zetten in 3.00 en overwinning: 17-14, waarmee hij erdiend beslag legde op de eerste ,lek irus. Yvonne Sitee (VEGLO) was de 1 po! weede, die voor Leiden een prijs ver- O.30 verde. In het gemengd dubbel B espr net V. Rosmalen (Den Haag) lever s-Je zij een uitstekende prestatie door ~an'le finale te bereiken, ondanks het eit, dat het paar niet eerder had amengespeeld. Dat het in de finale lpr'n liet verder kwam dan een tweede 6 os 'rijs was geen schande, want aan de 30 I indere zijde van hèt net stond Lei- chte lelmeyer. euff Een eervolle vermelding verdient jbok Helga Burger, die in het enkel- _.,tpel B veel sterker geachte tegen- Cnfctanders uitschakelde en tenslotte iets te kort schoot in de demifinale, ourlf sten, laten leiden door overwegingen van organisatorisch-structurele aard en voorts door het motief dat, gezien het reeds bestaande gebouwenbezit in de binnenstad, het overbrengen van de genoemde onderdelen naar terrei nen buiten de stad de Universiteit voor nog hogere investeringen zou plaatsen dan bij handhaving binnen de stadskern. Bij het ontwerpen van de plannen was men er aanvankelijk van uitge gaan, dat de ten behoeve van de Uni versiteit gereserveerde terreinen ten westen van de stad voldoende ruimte zouden bieden om daarop desnoods ook de voor de A-faculteiten beno digde nieuwe gebouwen een plaats te geven. Sedertdien is bij de verdere ontwikkeling van de plannen voor de bebouwing echter gebleken, dat deze terreinen op den duur volledig nodig zijn voor de daar geprojecteerde com plexen voor de faculteit der wis- en natuurkunde, de medische faculteit en het Academisch Ziekenhuis. De wijze waarop de binnen de stads kern te handhaven onderdelen van de Universiteit aldaar kunnen wor den uitgebreid, is een onderwerp ge weest van langdurige en diepgaande studie. Tenslotte is tussen bet college van B. en W. van Leiden en het col lege van curatoren van dc Universi teit overeenstemming bereikt over een door de stedebouwkundig advi seur van de Universiteit, ir. J. A. Kuiper, in overleg met de gemeente lijke diensten ontworpen plan. De onderhavige bebouwing van een ge deelte van de Witte Singel ten behoe ve van de Universiteitsbibliotheek, de faculteit der letteren en de faculteit der godgeleerdheid vormt hiervan een integrerend onderdeel. Dit pion is goedgekeurd bij besluit van de ge meenteraad van Leiden dd. 19 febr. 1962. Tegen het plan zijn enkele be zwaarschriften ingediend, welke ten dele worden ondersteund door de ge meente. Mede gezien de mogelijkheid om in het kader van de eindaan- wijzing van de bestemming der gron den alsnog wijzigingen aan te bren gen, acht de minister deze bezwaren niet van zodanige aartj, dat zij thans een beletsel zouden kunnen vormen voor de verklarine ven het algemeen nut der onteigeningen. Zeer rlobaa! Naar wij vernemen bestaan er nog geen uitgewerkte bouwplannen. Slechts zeer globaal is de ruimte lijke behoefte in totaal geraamd, op grond waarvan men een schatting kon maken van de benodigde bouw grond. De definitieve plannen moeten o.m. wachten op een beslissing over de kwestie, of de literaire instituten, die hier gevestigd zullen worden, eigen bibliotheken zullen verkrijgen, die dus voor een groot deel onttrok ken zouden worden aan de centrale Universiteitsbibliotheek, of dat zij slechts over kleine boekerijen zouden beschikken terwijl het leeuwedecl van het materiaal in de centrale biblio theek zou worden ondergebracht. Voorts overweegt men. op de ter beschikking komende terreinen een filosofisch centrum te bouwen, doch ook daarover is nog geen beslissing genomen. Men verwacht, dat over ongeveer een jaar de plannen meer definitief op papier zullen staan. De Leidse gemeenteraad is met het globale plan akkoord gegaan in fe bruari van het vorige jaar als onder deel van de eerste fase van het we gen- en saneringsplan. In dit plan werd ook de omgeving van de Kaiser - straat voor de A-faculteiten bestemd, terwijl op de lange duur Universi taire bouw op het huidige terrein van de Doelenkazerne voorzien werd. Gouden jubileum B. de Kier Op 1 mei is het een halve eeuw geleden, dat de heer B. de Kier zijn intrede deed in de toen aan de Groe- nesteeg gevestigde boekhandel van zijn vader. Thans is de zaak, welke ln de loop der jaren met een anti quariaat werd uitgebreid, gevestigd aan de Nieuwe Rijn. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum vindt dia dag van 3 tot 5.30 uur in restaurant ,,In den Vergulden Turk" een receptie plaats. Met ingang van 1 mei a.s. zal bij zonder nadrukkelijk worden toege zien op de naleving van de verorde ning op de hondenbelasting in Lei den. Iedere eigenaar van een hond dient voor dit huisdier een gemeen telijke belasting te betalen. Het is ge bleken, ondermeer uit de gegevens I verkregen uit het aantal inenting- gen van honden tegen hondsdolheid onder garantie dat daarvan geen ge- bruik in enige vorm zou worden ge- j maakt ten benoeve van de belasting diensten, dat. ongeveer 35 procent van de hondenoezióters geen belas ting voor hun hond betalen. Elders in dit blad geven wij een beschou wing over de merites van deze ver- j gelijking met rabiës-inentingen. Wethouder Harmsen heeft ons de- zer dagen tijdens een gesprek tus sen gemeentebestuur en pers verteld, dat de gemeentelijke verordening op de hondenbelasting het toestaat, een drievoudige heffing te eisen van een hond-eigenaar, die zijn huisdier niet voor de belasting heeft aangegeven Tot dusver is deze boete-heffing niet toegepast. Na 1 mei zal dit echter wel het geval zijn. Tot 1 mei kan men zijn hond ten gemeentehuize alsnog opgeven, zonder het slachtof- fer van een dergelijke drievoudige heffing te worden. Demonstraties voor Kofh. koppeispcircons In het Gereformeerde Jeugdhuis vond gisteravond de sluiting van het rmzoen 1962-1963 van de afdeling Leiden van de Nederlandse Katho- lieke Kapperspatroonsbond plaats. De voorzitter, de heer E. M. Lange- zaal. opende de avond en heette de talrijke aanwezigen van harte wel- kom. Een kapdemonstratie. in het damesvak geleid door mej. W. Peters uit Naaldwijk en in het herenvak door de heer J. Gijsberts uit Haar lem, gaf een interessant beeld van de moderne wijze van kappen. Door het stellen van vragen konden de be langstellenden hun kennis op dit ge bied vergroten. Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het uitreiken van de jaarlijkse ere-prijzen. Hiervoor kwa men in aanmerking: in het dames vak de heer P. Braun (Wassenaar) en mej. I. v. Lammeren (Langeraar»; in het herenvak de heer J. Sauer (Bodegraven) en bij de damescursus in het herenvak mevrouw C. Lange- zaal-van der Geest (Leiden). Met een toepasselijk woord kregen zij een boek met opdracht uitgereikt. Advertentie Zivemivedstrijden in Gouda Bejaarde geschopt De officier van Justitie was van mening, dat een 22-jarige schilder uit Leiden, die gisteren voor de Haagse politierechter terecht stond, maar eens een flinke les moest heb ben. De jongeman had zijn buurman van ruim 60 jaar, bovendien met een niet al te beste gezondheid, een schop gegeven. Er was herrie ontstaan toen de buurman met zijn fiets tegen de voet van de schilder reed. Na een ruzie, zou de buurman hebben gesla gen, waarop de schilder had ge schopt. „Ik laat me door niemand schop pen, jong of oud", kondigde verdach te aan. „Dat zullen wij u dan even afleren", antwoordde de officier; „als u mishandeld wordt, kunt u aangif te doen bij de politie". De eis luidde f 40 boete waartoe de rechter veroordeelde. Advertentie Zïï O-subsidie voor prof. Brugman De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. mr. J. Brugman, hoogleraar in het Ara bisch en de Arabische cultuurgeschiedenis, in het bijzonder van de moderne tijd. aan de Leidse Universiteit een subsidie verleend voor een onderzoek in Egypte met betrekking tot het Egyptisch-Ara- bische dialect. Prof. Brugman zal zijn onderzoek in de maanden juli, augustus en september verrichten. Voor zijn benoeming tot hoogleraar is prof. Brugman aan de Nederlandse ambassade te Cairo verbonden geweest, laatstelijk als eerste secretaris o Het ligt in de bedoeling, de dem ping van de Lange Gracht in de laatste helft van het volgend jaar te voltooien. Men is thans, naar ons van de zijde van B. en W werd ver teld. bezig met het bestek-klaar ma ken van het gehele project, ter wij1 men inmiddels begonnen is met het uitbaggeren van het kruispunt van Mare en Lange Gracht teneinde via een vaste verbinding in plaats van de gesloten brug de verbinding tus sen beide te herstellen. Het is evenwel nog gebleken, de gehele gracht uit te baggeren, «waar bij een onvoorstelbare hoeveelheid rommel tevoorschijn komt) daarna zand te storten waarboven nog water zou moeten blijven staan om de rio lering mogelijk te houden, vervolgens een rioleringsstelsel te bouwen en eerste daarna de demping te voltooi en. Een en ander houdt nauw ver band met de werken, die de licht- en gasfabrieken moeten uitvoeren. Het ligt in de bedoeling, dat het bestek voor het gehele werk nog dit jaar gereed komt. Aan het eind van dit jaar zal het oude gebouw van de GGD kunnen worden verwijderd, het geen de werkzaamheden met betrek king tct de demping van de Lange Gracht ten goede zal komen. Eind april eerste voor zwembad paal Vooral in de Nijldella In een onderhoud wees prof. Brug man er allereerst op. dat van Egypte, dat van de Arabische landen het grootste aantal inwoners telt. name lijk ruim vijfentwintig miljoen, alleen het stadsdialect van Cairo behoorlijk is bestudeerd. Over de dialecten van het zuidelijke Nijldal zijn enige pu- blikaties beschikbaar, maar de ove rige dialecten zijn nog nimmer on derzocht. Na de tweede wereldoorlog is van Franse zijde getracht een dia lectatlas samen te stellen, maar deze betrof slechts de provincie Gizeh, ten zuiden van Cairo. De in 1957 tussen Egypte en Frankrijk uitgebroken oor log maakte voorlopig een einde aan de plannen voor zulk een dialectatlas. Deze toestand steekt wel zeer af tot b.v. die in Libanon en Syrië, waar tal van (dorps(dialecten goed zijn be studeerd. Terugkomend op het stadsdialect van Cairo, zei de hoogleraar, dat dit door een zeer gemengde bevolking wordt gesproken, doordat Cairo, evenals vele andere Afrikaanse ste den. een soort „smeltkroes" is. De emigratie van het platteland naar de steden is ook in dit werelddeel zeer groot, zodat het mogelijk is, dat in de loop der tijden het dialect van Egyp- tes hoofdstad een „mengdialect" is geworden. Daar voor het Egyptische Arabisch de kennis van de dialecten van de Nijldelta van groot belang is, zal de hoogleraar voornamelijk hier zijn onderzoek verrichten. Dit zal ge schieden door in enkele dorpen, zo veel mogelijk in oude cultuurgebieden waar de kans op recente immigratie van elders gering is, mensen voor de bandrecorder gesprekken te laten voeren of verhalen te laten vertellen. Prof. Brugman zal er daarbij op die nen te letten, dat zulke sprekers zich op natuurlijke wijze uitdrukken en voor deze gelegenheid niet zullen trachten „correct" te spreken, daar hij anders geen juiste indruk van hun dialect krijgt. Dit materiaal dient terstond uitgewerkt en fone tisch getranscribeerd te worden. In dien blijkt, dat de bewuste dialecten inderdaad een eigen karakter hebben en niet conform zijn aan dat van Cairo zullen specimina worden gepu bliceerd. De studie van de Arabische dialecten, zo besloot prof. Brugman het gesprek, is ook voor de kennis van de historische ontwikkeling van het Arabisch van groot belang. Riekje Naeyé. één van de beste zwemsters van het Leiderdorpse DKD zat zich gisteravond op een bank in het Goudse Spaardersbad tijdens de Kringwedstrijden voor de „buitenver enigingen" het ene ogenblik danig te verbijten, om even later weer breed uit te glimlachen. Waarom? Riekje mocht, omdat zij geen start vergun ning had. slechts van de kant toekij ken, terwijl voor het lachje de overige DKD-zwemmers en zwemsters ver antwoordelijk waren. Van de 8 per soonlijke nummers schreven zij er maar liefst 6 op hun naam! Toch war ende tijden van de over het algemeen jeugdige Leiderdorpse jongens en meisjes niet van groot kaliber. Dat kon ook moeilijk. Ener zijds vormde het woelige water in het Spaardersbad een grote hinderpaal en de keerzijde van de medaille woog minstens even zwaar: de 50 meter nummers en de tegenstand. Wat dat laatste betreft, de Alphense Zwemclub, „Boskoop" en De Gouwe uit Waddinxveen beschikten, gister avond althans, niet over een „echte" zwemploeg. Alleen Dime Hev en Wil Goedhart konden zich met de enthous aste DXD-afvaardiging me ten. Matige tijden dus, maar daaren tegen wel veel s'rijd en ook de nodige verrassingen. Enkele van die sur prises waren bijvoorbeeld de zege van Heykoop op de rugslag heren, de schoolslag-nederlaag van de DKD-e>r Dick van Buren tegen z'n clubgenoot Fred Laman, de overwinning van de vinnige Nel Kleys bij de rugslag me'sjes op Inge Heykoop en de organisatie. I11 tegenstelling tot de mee tal rommelig verlopen Kringont- mietimen van de voorafgaande ja ren. ging het g'steravond werkelijk vlot De belangrijkste uitslagen waren: Meisjes 50 me'er rugslag: 1. Nel K'eys (DKD) 40 6; 2. Inee Heykoop DKD) 40 8; 3. Annie Koren (AZC) 41.5. 1 50 meter schoolslag; 1. Ineke Ma- I surel (DKD) 46.9; 2. Marja van Rin- Grooi winkelbedrijf en Koninginnedag In verband met de Koninginnedag viering zal het grootwinkelbedrijf die dag na 's middag één uur gesloten zijn. BRAND IN LEEGSTAAND PAND Gistermiddag is brand uitgebroken ln de kelder van een leegstaand pand ln de Sionsteeg. hoek Lange Agnie- tenstraat. De politie neemt aan, dat de jeugd de in deze kelder achter gelaten oude bedden in brand heeft gestoken. Zij verschafte zich via en kele vernielde ruiten toegang tot de woning. De brandweer was de brand spoedig meester. Gymnastiekzaal Du Rieustrciat De nieuwe bij de openbare Ulo school in de Du Rieustraat (Burge- meesterswyk) gebouwde gymnastiek zaal, zal donderdag 25 april officieel gelestein (Gouwe) 47..-; 3. Annie Koren (AZC) 47.9. 3 x 50 meter wisselslag estafette: 1. De Gouwe 2.06.9; 2. DKD 207,5; 3, AZC 2.14.3. Jongens, 50 meter rugslag: 1. Dick vanBuden (DKD) 37.4; 2. JoopAniba (DKD) 38 9; 3. Frits Sol (Gouwe 41 4. 50 meter schoolslag: 1. Fred Laman (DKD) 40.2; 2. Dick van Buren (DKD) 40.7; 3. Inus Seret (DKD) 41.2. 3 x 50 meter wisselslag estafette: 1. DKD 1.51.3; 2. AZC 2.03.-; 3. De Gouwe 2.05.1. Dames, 50 meter rugslag: 1. Wil Goedhart (AZC) 41.-; 2. Dinie Veils (AZC) 42.-; 3. AnnekeVerwey (DKD) 43 4 50 meter schoolslag: 1. Dinie Hey Gouwe» 43.9; 2 Wil Goedhart (AZC) 44 4; 3. Marina van Beveren (DKD) 48.2. 5 x 50 meter vrije slag estafette: 1. AZC 2.46.9; 2. Gouwe 3.16.-; 3. DKD 3.19.1. Heren, 50 meter rugslag: 1. Peter Hevkoop (DKD) 34 9; 2. Nico Geers (Boskoop) 36 4; 3. Henk 't Hart (AZC) 37 9 50 meter schoolslag: l.MennoDielh (DKD) 39.-: 2. Piet Binken (Bos koop) 40-: 3. Philip Boot (AZC) 40.1. 5 x 50 meter vrije slag estafette 1. De Gouwe 2.36.2; 2. AZC 2.43.8; «DKD 2.40.4 gedis.). ,Op de hoogte" van Kerk en Wereld Onder de titel „Op de hoogte" heeft heeft de organisatie Kerk en Wereld een speciaal nummer uitgegeven, dat ten doel heeft in grote lijnen te laten zien wat Kerk en Wereld „doet" en hoe het wikawerk en het Open Deur- werk over ons land verspreid liggen. Door middel van rode en blauwe figuurtjes worden de wika-stand- plaatsen en de plaatsen met Open Deurwerk geografisch aangeduid, terwijl ook het aantal gemeenten per provincie die collecteren voor het werk van Kerk en Wereld, ls aan gegeven. Bijgevoegd is voorts een voorjaars- en zomerprogramma van het cursus- en conferentiewerk van de organisa tie. Het is thans zeker, dat de eerste paal voor het aan de Voorschoterweg te bouwen zwembad, no;; deze maand de grond in zal gaan. Teneinde te voldoen aan de Internationale wed- strijdbepalingen is de breedte van het bad alsnog op 22 meter gebracht. Dit worden geopend. Voorzover mogelijk, zal vrijwel geen invloed hebben op de ligt het in de bedoeling om deze zaal, aanvankelijk beraamde kostenbereke- buiten en schooltijden, ook voor ver- ning. 1 enigingen beschikbaar te stellen. Dezer dagen wordt in War schau en in de Verenigde Staten een van de afschuwelijkste pe riodes van de laatste wereldoor log herdacht: de opstand en daarna de vernietiging van het joodse ghetto in Warschau. Drie weken hielden de 70.000 van de oorspronkelijke 400.000 joden hier met de moed der wanhoop en vrijwel zonder wa pens stand tegen de nazi-ben den. Deze foto toont het weg voeren van een groep joden naar de gaskamers en de andere plaatsen, waar zij op beestach tige wijze om het leven werden gebracht. (Van onze Haagse correspondent) De exploitatiemaatschappij ..Scheveningcn" (Zwolsman-groep) doet een ernstige poging om Ruteck's (Rutten's Bierbrouwerij) in handen te krijgen. Naar wij vernemen, heeft de E.M.S. thans reeds de beschikking over meer dan de helft van het aandelen pakket Rutten. Het bestuur van Ruttcn heeft gepoogd deze „overval" te voorkomen door een statutenwijziging, maar dit is niet gelukt. Vandaag zou in Rotterdam een bui tengewone aandeelhoudersvergade ring Van Rutten's worden gehouden. Gisteren heeft het bestuur echter moeten mededelen dat deze vergade ring niet door kon gaan wegens „door de meerheidheid van de aan deelhouders tegen de voorgestelde statutenwijziging aangevoerde bezwa ren". Deze „meerderheid van de aandeel houders" blijkt nu de E.M.S. te zijn. De voorgestelde statutenwijziging be helsde de creatie van twee prioriteits aandelen, die in vertrouwde handen zouden komen. De prioriteits-aan- deelhouders zouden zeer belangrijke Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f70.- en f 100.-. Of f300.- en f 400.-. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem Grote keuze in alle prijzen. 5 1 Fa 111 i 1 ieberichten Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Maghiel, z. v. dhr. en mevr. Van Crevel-Schaberg, Rotter dam, Arnoud Philip, z. v. dhr. en mevr Waller-Fetter, Warnsveld. Getrouwd: F. C. M. Wils en E. M. I te Riele, Champaign (USA). L. F. C. Baron Van Till en C. A. Pardon Coote, Mallow (Ierland). A. H. A. G. Remmen en Irene A. J. Muller, Am- 1 «terdam. Overleden: Chr. B. Nachenius (man), '1 jaar. Den Haag. J. J. N. Siewers 'mam, 59 jaar, Voorburg Mr. S. Bcholtens (man), 79 jaar, Aerden- 1 hout. Dr H. J. Karreman <man), 77 JaarKudelstaart Jhr U. C. van Asch van Wijck, 71 jaar, Maartens dijk. BURGERLIJKP STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik Johan, z. v. D. Aalbersberg en G. Slik; Edzo. z. v. A Brinks en A. Branbergen; Leonardus Maria, z. v. B J Bonnet en A. C. D, Schllthuizen; Petrus Johannes, z. v. P. J Noorder- meer en C de Lange; Willem, z. v. W. I Honders en W Potters; Willem Daniël, z. v W. D Molenaar en P. Vlieland; Yuri Robert, z. v. R. A. van Zeljl en C. S. Planting; Phlllppus Hendrlcus Maria z v. H van Polanen en A. M. J. Ouwerkerk, Gerard, z. v. J Zoon en H. R. Meijer; Johannes Theodorus Maria, z. v H. A. J v. d. Zwet en H P. van Kampen; Jan Kasper, z v. J K. Vink en J. van Dijk; Catharlna Johanna, d. v. B. Ouwerkerk en M. M. Steenbergen J anny Christina, d v. W. H. v. d Hoek én M. L. J. Rijnsburger; Elisa beth Cecilia Petronella Maria, d v. C. J. van Meurs en P A van Velsen; Irene Marjel, d. v A. H Kingma en M. de Bruin; Korallne Aafje, d v G. E. Snip en E. C A. M. Pyckevet; Mi randa Jolanda, d. v. J van Weeren en C. Laterveer; Allard Joost, z. v. P. R van Mens en W. van Goudoever; Wil- helmlna Johanna, d. v. Q. Smit en C van Duin; Edward Maria, z. v. D. Kuljvenhoven en J M Koppeschaar; Richard, z. v H Gottmer en C. J. Meijers: Blrgitta. d. v. H. Gottmer en C. J Meljcrs; Irene Elisabeth Theresia. d. v. B. Stapper en I E Serlle; Allda d v P. de MoolJ en G. de Lange; Eli sabeth Catharlna. d v J. S. Dlenske en W. C. Lans; Gerda. d v P N. Even huis en G J Wlegers; Hubertus Petrus Wilhelmus, z. v. H. P. A. Rljsbergen rechten krijgen. De buitenstaanders aandeelhouders zouden zo een zeer beperkte zeggenschap ln de vennoot schap hebben. Vermoedelijk zouden de twee prioriteitsaandelen in handen van het bestuur van Rutten's en van Heck's lunchrooms, waarin Rutten een belang van 50 procent heeft, ko men, Het Ruteck's bestuur stelt zich nu voor om de statutenwijziging tij dens de komende jaai*vergadering, die krachtens de statuten voor 1 septem ber gehouden moet worden, te behan delen. Dit is echter nu bijzonder twij felachtig omdat de E.M.S. «uiteraard) niets voor de statutenwijziging voelt. Ter beurze wordt gezegd dat de E M S. de beschikking over een groot pakket aandelen Ruteck's heeft ge kregen omdat er nogal wat aanbod vanuit België is geweest. Van het to tale uitstaande kapitaal van Ruteck's <f 1.7 miljoen) ls nu ongeveer 51 pro cent in handen van de E.M.S. Het is wel begrijpelijk dat de E.M.S. belangstelling voor Ruteck's heeft, want het Ruteck's concern be schikt over restaurants en cafétaria's in Den Haag. Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Haarlem, Leiden en vele andere steden. De koers van de aandelen Ruteck's Is de laatste maan den fors gestegen. en F M. R. van Noort; SJenny Jolan da. d. v. J. V. Veefklnd en H E Ver- kuijlen; Theresia Alolsla. d v. W. A. Schaap en L. Vlieland; Adèle Astrld. d. v. G Zandbergen en D. Bosscher; Cor nells Hendrik, z. v. J. Roosendaal en J P. v. d. Bos; Inge. d v A Sandberg en J. S. WIJrdeman; Robert Eduard, z. v. H F. L Schöler en M. J. v. d. Noordaa; Franclscus Wilhelmus, z v. G. H. M. Konlngs en W. M, Zoetemelk. OVERLEDEN A. J. Taffijn. 82 Jaar. man; A. W. Meijer 76 Jaar. man; C. van der Laan. 80 jaar man; L Lleftlnk. 75 Jaar. wed. van J. Middelkoop; A. J. Hogendoorn, 73 Jaar. wed. van D. W. v. d. Kemp; J. van der Plas. 78 laar. man; A. Zand bergen, 76 Jaar. echtgen. v. D. van Ble zen; H. C. Albers, 68 Jaar. man; J. C. Mleog, 82 Jaar. echtgen v. J Mugge; W J Hardeman. 32 Jaar. man; J. de Roode, 55 Jaar. man, J van Muiden. 79 Jaar. man, J J Schild. 74 Jaar. man; M Klinkenberg, 71 Jaar, echtgen. v. C. Mantel. Volksgezondheid, en het ver trouwen in de overheid (hetgeen een stuk geestelijke volksgezond heid is in een werkelijk democra tische samenleving) zijn kostbare goederen, die niet om derwille van enkele duizenden guldens met de voeten mogen worden getreden. Indertijd is door de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid in het belang van de volksgezondheid bepaald, dat alle honden tegen hondsdolheid moes ten worden ingeënt. Daarbij werd nadrukkelijk van regeringszijde verklaard, dat de bij en door de inenting verkregen gegevens niet zouden worden gebruikt voor con trole op het nakomen van belas tingplicht. De overheid heeft daarmee te kennen gegeven, dat zij wist van ontduiking maar de nadelen daarvan minder zwaar achtte dan de volksgezondheid. Akkoord. Voor zover is na te gaan, heeft „men" zich aan deze inentingsplicht niet onttrokken. Maar nu dreigt het gemeente bestuur van Leiden zich wèl aan zijn verplichtingen te onttrekken: tot 1 mei krijgt men alsnog ge legenheid, een hond voor honden belasting aan te geven wanneer dit tot dusver niet is gebeurd. Na dien wordt een drievoudig tarief geheven. Wethouder Harmsen heeft ons dezer dagen tijdens een perscon ferentie verteld, dat hem op grond van de gegevens omtrent het aantal ingeente honden is ge bleken, dat ongeveer 35 procent van de Leidse hondenbezitters geen hondenbelasting betaalt. Hij verklaarde voorts, dat hij reeds vóór de inentingsplicht een con trole op striktere naleving van de belastingplicht overwoog, maar dat de inentingscijfers bevestig den, dat hier een plicht voor dc gemeente was weggelegd. Dit lijkt ons een grove onder mijning van het vertrouwen in de overheid. Wanneer van regerings zijde wordt gezegd, dat geen enkel gebruik zal worden gemaakt ten behoeve van de belasting van de nakoming van de inentingsplicht, dan MAG een wethouder van fi nanciën niet op grond van ge meentelijke inentingsdjfers tot scherpere controle overgaan, al geven de gemeentelijke verorde ningen daartoe nog zoveel ruimte als hij maar nodig heeft. Dit is een rechtstreeks onder mijnen van het vertrouwen van de bevolking in de overheid. Zelfs wanneer van gemeentelijke zijde scherpere controle reeds b.v. in de zomer van het vorige jaar in overweging was, dan was het voor de gemeente gepast geweest, daar over te zwijgen na de verklaring van de rijksoverheid, dat de in- entingsgegevens niet misbruikt zouden worden. Leiden had dan een jaar later, b.v. met ingang van 1964, een scherpere controle kunnen instellen. Wethouder Harmsen stelt hier mee hoogstens 7000 gulden (een schatting op grond van door hem verstrekte gegevens en percenta ges) aan inkomsten hoger dan dc volksgezondheid en het vertrou wen in officiële mededelingen van overheidswege. Dit lijkt ons ongezond. Volks gezondheid en vertrouwen zijn onbetaalbaar. Men mag dit ver trouwen niet om der wille -an zegge en schrijve 7000 gulden in de waagschaal stellen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3