NHM ISRAËLISCHE NATIONALISTEN WILLEN HISTADROET VAN BINNENUIT BESTRIJDEN Jemen nu ..SPROOKJE" UIT ITALIË republiek DIENSTBODE ONDERHIELD GEZIN VAN „SPION" Dominee betaalt geen inkomstenbelasting goed hè die WITTE KRUIS Mail gewond bij vechtpartij Tegen defensie-apparaat BANK LEÏDSCH DAGBLAD DINSDAG 18 APRIL 1963 (Van onze correspondent in Jeruzalem) De nationalisten, georganiseerd in Cheiroet, hebben besloten tot de Histadroet toe te treden. En daarmee hebben zij een hoogst aanvechtbare knuppel geworpen in het toch al zo roerige politieke hoenderhoek in Israël. De beslissing viel op de zevende conventie van hun beweging, aan wier hoofd het parlementslid Menachein Bengin staat. Zij ivas hier aanstonds het gesprek van de dag. Want Cheiroet, voortgekomen uit de terroristische organisatie Irgoen Zvaï Leoemi, die men zich misschien uit de dagen van het Britse Palestina-mandaat zal herinneren, had zich sinds jaar en dag met hand en tand verzet tegen de sociaal-democra tische arbeidersbeweging en haar machtigste instrument, de Histadroet, het vakverbond, dat in Israëls politieke en economische leven een domi- i tierende positie inneemt. Nationale Federatie van de Arbeid. Beide groepen stonden dermate fel tegenover elkaar dat er meer dan eens een tumult losbrak. Die opwin ding vond haar oorzaak in de rol, die het nationalistische vakverbond langzamerhand binnen de partij was gaan spelen. Zyn activiteit dreigde vooral de laatste tijd het karakter aan te nemen van een tegen de of ficiële partijleiding gericht oppositie. Meer en meer verscherpte zich de controverse tussen het partijbestuur onder Menachem Bègin en de leiding van de Nationale Federatie van de Arbeid, aan wier hoofd een ander nationalistisch kamerlid staat, Eliëzer Shostak. En het is niet onwaar schijnlijk dat de vakbond de over hand zou hebben gekregen, als niet op het laatste nippertje Bègin zelf zijn prestige in de schaal had ge worpen en met een vurige rede de kansen had gekeerd. Tegenzin Als we hier „verzet" schrijven, dan is dat wat men in Engeland „Under statement." noemt. Want deze weer stand had in de loop der jaren het karakter gekregen van een haatcam pagne. Bègin en de zijnen predikten totnutoe consequent, dat socialisme en zionisme onverenigbaar waren. ZiJ bestreden, dat iemand zowel het ene als het andere ideaal trouw kon 'Zijn en betoogden, dat een joodse staat ten dode gedoemd zou zijn, als de arbeidersbeweging er het voor het leggen kreeg. En aangezien in Israël de socialistische partijen, en in het ibiJzonder de sociaal-democratische Mapai, de eerste viool spelen, was het voor hen een uitgemaakte zaak, dat het welzijn van de staat een bestrij ding van dit verschijnsel met alle denkbare middelen vereiste. Zo kwam het dat Ben Goerion, Is raëls minister-president en een fi guur van het allergrootste gezag in politiek en moreel opzicht, door Chei- internationale modekleuren. Verkrijgbaar o.a. bij uw kruidenier Staalprijzen in VS weer in beweging De Amerikaanse staalprijzen zijn feer in beweging. Na de Wheeling iteel Corp. en de Lukens Steel Corp. ebben de Pittsburgh Steel Company o de Republic Steel Corporation de «Ijzen van enkele van hun produk- verhoogd. Deze selectieve prtfs- erhoging bedraagt gemiddeld 5,5 ollar per ton. De Republic Steel is k op twee na grootste staalprodu- *nt in de VS. De voorzitter van de gezamelijke ttnomische commissie van de Ame- Wcaanse Senaat en het Huis van Af vaardigden, senator Paul Douglas, «ft gisteren meegedeeld, dat er na- iens het congres een onderzoek naar staalprijzen zal worden ingesteld. De „hearings" zullen betrekking 'ebben op prijzen, winsten, produktie, arbeidskosten, grondstoffen en de ge- blgen van de buitenlandse concu- «Qtie, aldus Douglas. MENACHEM BÈGIN roet als staatsvijand nummer één werd beschouwd. Maar niet alléén daarom. Ben Goerion. socialist en kosmopoliet in hart en nieren, had zich, ofschoon fanatiek zionist, ook in de dagen van strijd tegen het Britse mandaatbestuur steeds ge keerd tegen elke vorm van terroris me. Hij zag dan ook in de Irgoen Zvai Leoemi een bedreiging, politiek zowel als organisatorisch. Hij kon niet aannemen, dat uit moord en schending van elementaire menselijke waarden eenmaal een joodse staat zou ontstaan en kon evenmin toegeven, dat er naast de Haganah, de min of meer onder grondse joodse zelfverdedigingsorga nisatie. voorgangster van het Israëli sche leger, plaats was voor een an der weerstandscorps, in casu de Ir goen Zvai Leoemi. Het was deze overtuiging, die hem ertoe leidden in Juni 1948 de Haganah te bevelen een schip, de „Altalena", dat met muni tie voor de Irgoen in Tel Aviv was aangekomen, in de onmiddellijke na bijheid van de haven in brand te schieten. Van dit moment af heerste er in de kringen der nationalisten een niets ontziende haat jegens Ben Goerion. En niet alleen jegens Ben Goerion, maar ook Jegens de sociaal democratische arbeidersbeweging, die terecht met hem werd vereen zelvigd. Oorlogsverklaring In dit licht gezien is het besluit van Cheiroet om tot de Histadroet toe te treden een hoogst opmerke lijk verschijnsel. Men zou misschien neiging voelen deze opzienbarende beslissing toe te schrijven aan een herwaardering van de sociaal-demo craten en hun vakbeweging door de nationalisten. Maar niemand minder dan hun leider zelf deed dit denk beeld grondig te niet. Toen de zeven de conventie de kogel door de kerk had gejaagd en Bègin aan het zojuist gevallen besluit een beschouwing wijdde, stelde hjj zijn volgelingen in deze bewoordingen het doel voor ogen: „Wij zullen tot diegenen door dringen die ons wensen te verplette ren, en de rode vlag neerhalen". Dat Is een taal, die aan duidelijk heid niets te wensen laat. Is het won der dat zij in Histadroet-kringen he vige weerstand opriep? Terecht wer den daar Bègins woorden geïnterpre teerd als een oorlogsverklaring aan het vakverbond van de socialistische arbeidersbeweging. De secretaris-ge neraal van de Histadroet, Aharon Becker, reageerde met een ver klaring, waarin er op wordt gewezen dat de Histadroet weliswaar open staat voor alle arbeiders, ongeacht hun politieke overtuiging, maar dat zij van hen, die tot haar gelederen toetreden, trouw aan haar doelstel lingen en disciplinaire beginselen eist. Het is niet alleen Bègins oorlogs verklaring, die de Histadroetleiding niet snel deed toebijten. Ook het feit dat Cheiroets eigen vakverbond, de Nationale Federatie van de Arbeid, zou blijven voortbestaan na een eventuele aansluiting bij de Hista droet, heeft aan de top weinig instem ming gevonden. Men kan daar na melijk niet inzien, hóe een Hista- droet-lid loyaal zou kunnen zijn èn jegens de Histadroet èn jegens een andere organisatie, wier doelstelling politiek volslagen anders gericht is. Tumult In nationalistische kringen heeft men dat eveneens begrepen. Daarop wijst de stemmenverhouding, die tot toetreding tot de Histadroet de door slag gaf: 324 tegen 257 en twaalf ont houdingen. Op het zevende congres domineerden de tegenstellingen tus sen voor- en tegenstanders van de Met dat alles wijst niets er op, dat de leiders van de Nationale Federa tie van de Arbeid in de toekomst een toontje lager zullen gaan zingen. En ook vandaar de tegenzin van de Histadroet om het Cheiroet mogelijk te maken uitvoering te geven aan haar besluit. Secretaris-generaal Becker verklaarde zich, ondanks zijn hierboven vermelde reserve, op zich zelf verheugd over de gevallen be slissing, die hij terecht zag als een belangrijke mijlpaal in de geschiede nis van de Israëlische arbeidersbe weging. Maar dat wil nog geenszins zeggen dat zij. die het in de Histadroet voor het zeggen hebben, nu onmiddellijk de slagboom zullen ophalen, die de nationalisten de weg verspert. Aan oppositie binnen het algemeen vakverbond der Israëlische socialistische arbeidersbeweging is geen gebrek. Daarvoor lopen de po litieke opvattingen van de vertegen woordigde partijen te veel uiteen. Maar één zaak hebben zij gemeen: zij allen wortelen in de sociaal-de mocratie Van Cheiroet kan dat niet wor den getuigd. Integendeel, de socialis tische gedachte was altijd en is nog steeds voor haar onaanvaardbaar. Elke twijfel daaraan is door Bègins recente beginselverklaring opgehe ven. En zelfs als Cheiroet zich zou schikken naar de politieke grondsla gen van de Histadroet, dan nog zou de weg naar het indrukwekkende ge bouw aan de Arlosoroffstraat in Tel Aviv niet vrij zyn. Die kan pas be treden worden, als ook het vraagstuk van de dubbele aanhankelijkheid op vakbondsgebied zijn oplossing zal hebben gevonden. Voordat deze beide hinderpalen zullen zijn geslecht zal er stellig nog heel wat water door de Jordaan moeten stromen. De Verenigde Arabische Re publiek (Egypte), Saoedi-Ara- bië en de Verenigde Naties hebben een akkoord gesloten met Jemen om een einde te ma ken aan de strijd in dat land. Imam Al Badr van Jemen zal Arabië verlaten en zich waar schijnlijk in Italië vestigen. Pre mier Faisal van Saoedi-Arabië zou hebben toegezegd, dat zijn land de troepen van de imam niet meer zal steunen. Aan de grenzen van Jemen zal een con trole worden ingesteld om te voorkomen, dat er van buiten af weer een aanval op de republiek zal worden gedaan. De Egyp tische troepen zullen geleidelijk uit Jemen worden teruggetrok ken.. Maarschalk Sallal, premier van het republikeinse bewind, zou deze week (Van onze Romeinse correspondent) In een zo groot en lichtelijk chaotisch land als Italië gebeuren vrijwel voortdurend ongewone dingen. Een enkele keer zijn ze zo eigenaardig, dat zij stellig ook niet-Italianen stof tot nadenken geven. Over het wedervaren van dr. Caluori, een hoge functionaris van het ministerie voor Buitenlandse Handel, zouden wij onze lezers waarschijnlijk niet hebben ingelicht, ook al is. het op zichzelf belangrijk genoeg. Maar de hoofdfiguur in het wel heel ongewone verhaal, dat hier volgen gaat, is de dienstbode van mevr. Caluori. De dienstbode, nu een vrouw van 47 jaar, heet Lucia Pinna en is herkomstig uit een klein plaatsje op het eiland Sardinië. Zoals de meeste Sarden is zij heel klein, watervlug en heeft gitzwart haar en heel donker bruine ogen. In haar dorpje leed zij armoe, zoals goede dag, nu ruim elf jaar geleden, nam zij het grote besluit van haar leven. Zij zou naar de grote stad guan, naar Rome. Lucia is een intel ligente jonge vrouw, maar in haar i, Iiaai iuuiuuu^i.i uwi ut eeuwen .,^Jbestaa't uit 25 sjeiks, die de heen armoe hadden geleden. Op een stammen uit de verschillende provin- -- - cies van Jemen vertegenwoordigen. De nieuwe grondwet waarborgt vrije onderneming, moedigt particuliere investeringen aan, beschermt parti culier eigendom en coöperaties. Zij waarborgt tevens de onafhankelijk heid van de rechterlijke macht en stelt de staat verantwoordelijk voor onderwijs en gezondheidszorg. Een Jemenitische delegatie met president Sallal aan het hoofd, zal zich binnenkort naar Cairo begeven om de mogelijkheid te bespreken van toetreding tot de nieuwe Arabische federale staat, waarvan Egypte, Irak en Syrië reeds deel uitmaken. hebben opgeleverd van de „trouwe Lucia", die veertig, vijftig jaar in de zelfde familie dient en dan tfan het staatshoofd een gouden medaille in ontvangst mag nemen. Arrestatie Maar plotseling gebeurde er iets heel ergs. Op 5 juli 1954 verschenen de „carabinieri" in het huis van dr. Caluori, namen tal van documenten in beslag en arresteerden het hoofd des huizes. Er volgde een opzienba rend proces. Dr. Caluori werd ervan beschuldigd zeer belangrijke docu menten, die betrekking hebben op het NAVO-verdrag, tegen grof geld dorp was het niet mogelijk meer dan jaan derden te hebben verkocht, „luuwl drie jaar naar school tc gaan en dus waardoor die papieren in handen vie- komsten heefti kon Lucia onmiddel- kan zij eigenlijk niet lezen en met len van een vreemde mogendheid. Op |(jk haar ,jb(jbetrekking" opzeggen. In sentemher IMS .nrri dr ftahmn z(j trioi,f ingehaald door de aantroffen. Maar nooit heeft hij aan derden inzage gegeven van die papie ren, nog veel minder iets daarvan aan derden verkocht voor spion age- doeleinden. Sedert kort bestaat in Italië een wet, dat iemand die het olachtoffer is geworden van een juridische feut, recht heeft op schadeloosstelling en in enkele gevallen heeft de staat re delijke vergoedingen uitgekeerd. Fen zo belangrijk geval als het onderha vige is nog niet voorgekomen Dr. Caluori verlangt tweehonderd mil joen lire (ongeveer 11/4 miljoen gul den), niet zozeer wegens derving van alle inkomsten sedert 1954. maar ook wegens de psychische gevolgen, Zelfs nu na de vrijspraak, zijn er onder zijn kennissen nog altijd die hem niet vertrouwen en als een „spion" beschouwen. En de kinderen hebben een bijzonder zware jeugd gehad, omdat zij door hun schoolka meraadjes werden geschuwd als „de jongens van de spion", jongens met wie andere kinderen van hun ouders niet mochten spelen. Het zal hun ge hele verdere leven beinvloeden. De enige persoon, die nooit beeft gevraagd of „mijnheer'' schuldig was of niet, is Lucia Pinna. Nu de „dotto re" weer is opgenomen onder de ambtenaren van zijn ministerie en het gezin dus weer behoorlijke in- Advertentle Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. (Van onze Groningse correspondent) Een 61-jarige man is zaterdag nacht zwaargewond geraakt by een vechtpartij in een souterrain aan de Radesingel in Groningen. Hy kreeg onder meer een schedelbasisfractuur. De 50-jarige man. met wie hij zo verwoed had gevochten, kon de vol gende morgen door de politie wor den aangehouden. Hij liep nog op de pantoffels van het slachtoffer. Zyn kleren zaten onder het bloed. Wat de aanleiding tot de vecht partij is geweest, is nog niet duide lijk. Vast staat echter, dat drank mede de oorzaak is geweest. Beide mannen hadden zich zaterdagnacht naar de woning van de 61-jarige man begeven, een souterrain van een perceel aan de Radesingel. Tegen half vier werd een omwonende ge alarmeerd door glasgerinkel. Toen hij poolshoogte ging nemen zag hij nog juist een man wegrennen. De politie werd direct gewaarschuwd. Zij trof in het bewuste souterrain een zwaar gewonde man aan. Hy lag op het bed, dat onder het bloed zat. Gordijnkoorden waren afgerukt. De man die. zoals later bleek, d bwo- ner van het souterrain is, had diepe striemen op de keel. Bij het eerste verhoor kon de man zich niet her inneren, wat er precies in zijn wo ning was gebeurd. Zondagochtend reeds hield de politie de dader aan. De politie had zyn schoenen in het souterrain gevonden. Wegens poging tot doodslag werd hij ingesloten. Hij wordt ter beschikking van de justi tie gesteld. grote moeite haar eigen naam schrij- 22 september 1955 werd dr. Caluori, ven. al bleef hy zyn onschuld volhouden, Voor zulke vrouwen is er in Rome veroordeeld tot zes jaar en zes maan- wel werk te vinden. Het gemiddelde den gevangenisstraf. Mevrouw Ca- Romeinse gezin is nog steeds niet luori bleef met haar twee kinderen denkbaar zonder een dienstbode, of alleen zonder enige bron van inkom tenminste een meisje voor halve da gen. Lucia Pinna ging dus in Rome op raad van een meisje uit haar ge boortestreek naar een „agentschap". Zij was volkomen onervaren en aus stelde zy geen eisen en nam de eer ste werkkring aan die haar werd aangeboden. sten. Als een echte Romeinse „Signo- ra" was zij onpraktisch en onhandig en zij wist absoluut niet, hoe zij zich redden moest. Eén ding begreep zij: dat het in die omstandigheden voor haar onmogelijk was de kosten te dragen voor het houden van perso neel. Lucia werd dus voorzichtig in gelicht en ontslagen. \ol begrip Voorwaarden Zij had geluk. Er zijn in Rome heel wat „mevrouwen", die het personeel bar slecht behandelen. Mevrouw Ca luori daarentegen was een vrouw vol begrip, die er voor zorgde, dat het landelijke meisje, zelf al niet zo heel jong, zich op haar gemak voelde. Ook de „dottore'1 was een aardige man en Lucia begon zich al heel gauw aan het gezin te hechten, vooral aan de twee kinderen, toen knaapjes van vier en zes jaar, die voor haar de kinae- rer. vervingen, die zij zelf, onge trouwd als zij is, nooit gehad heeft. Zij zou waarschijnlijk een van die steeds zeldzamer wordende gevallen Senegalese klaeht legen Portugal De Veiligheidsraad zal morgen avond bijeenkomen naar aanleiding van een klacht die Senegal heeft ingediend tegen Portugal. Volgens Senegal zijn de vorige week vier vliegtuigen vanuit Portu gees Guinea het luchtruim van Senegal binnengedrongen, waarna het grensdorp Boumack werd gebom bardeerd. Senegal heeft laten weten, dat Portugal al herhaalde malen zijn luchtruim heeft geschonden en het heeft de Veiligheidsraad gevraagd, maatregelen te nemen om een her haling van dergelijke incidenten te voorkomen. Portugal heeft de Senegalese be schuldigingen ongegrond genoemd. De Amerikaanse dominee van Nederlandse afkomstK. F. Botermans uit San Alselmo, by San Francisco, weigert 61 procent van zyn federale in komstenbelasting voor 1962 te betalen. „Ik kan niet langer gewillig mee betalen aan de opbouw van ons mili taire apparaat, dat bestemd is om miljoenen en nog eens miljoenen mensen te doden", aldus een brief van de predikant aan de dienst der belastingen. Bij deze brief was een cheque voor 39 procent van het te be talen bedrag aan inkomstenbelasting bijgesloten. „Ik wil voortaan maar 39 procent van de verlangde inkomsten belasting betalen, als zijnde, naar ik meen te weten, dat deel van de fede rale begroting, dat niet rechtstreeks voor militaire doeleinden wordt aan gewend". aldus dominee Botermans. De 40-jarige predikant zegt tegen de nazi's gestreden te hebben toen hij deel uitmaakte van de Nederlandse ondergrondse. In zijn brief, waarvan afschriften gezonden zijn aan president Kenne dy en andere regeringsfunctionaris sen, zegt dominee Botermans te me nen, dat hij het volkenrecht aan zijn zijde heeft. Hij verwijst naar itspra- ken van Amerikaanse en geallieerde rechters bij het Neurenbergse proces volgens welke bij daden van genocide een ieder verantwoordelijk moet wor den gesteld. „Wij zelf", aldus schrijft dominee Botermans. „hebben dikwijls geheel terecht verklaard dat het Duitse volk in opstand had moeten komen tegen de immorele daden van de nazi-regering. Het is duidelijk, dat ons defensie-programma een voorbe- Ilulp aan Bali De Raad van Kerken in Indonesië heeft een beroep gedaan op de Neder landse kerken haar bij te staan bij de hulp aan de slachtoffers van de vul kaan uitbarsting op Bali. De Wereldraad van Kerken heeft het verzoek uit Indonesië telegrafisch doorgegeven aan de nationale oecu menische hulpverleningsinstanties. De kerkelijke diaconale instanties hebben de gemeenten en diaconiën gevraagd door een beroep op haar le den of door een aparte gift de hulp verlening aan Ball mogelijk te maken. reiding is voor een poging tot geno cide, die veel verwoestender zou kun nen zijn dan die waarvan de nazi's ooit gedroomd hebben". Dominee Botermans, die een vrouw en vier kinderen heeft, heeft gezegd bereid te zijn de gevolgen van zijn houding te aanvaarden. Paasboodschap van Paus Johannes Paus Johannes heeft op paaszondag een toespraak gehouden tot rond 300.000 mensen, die zich op het plein voor de Sint-Pieter in Rome verza meld hadden. Na zijn korte paas boodschap, die door radio en televi sie werd uitgezonden, uitgesproken te hebben gaf Paus Johannes zijn apos tolische zege „Urbi et Orbi" (voor stad en wereld) en wenste hij de we reldbevolking in 23 talen waar onder Nederlands, Chinees en Japans een „zalig pasen". In zijn paasboodschap zei de Paus onder meer dat „Christus is verrezen" een blijde groet is, die vele heerlijke waarheden openbaart, namelijk geen dood maar leven, geen verdeeldheid maar vrede, geen egoïsme, maar naastenliefde, geen legens maar de waarheid, niet wat deuprimeer maar de triomf van het licht, de zuiver heid', de wederzijdse eerbied. Kanunnik vergiste zich De kanunnik, die bij de goede- vrijdagdienst in de Sint-Pietersbasi liek de daarbij gebruikelijke gebeden tot verschillende intenties reciteerde, heeft in het gebed voor de joden zich versproken door daarin toch de kwa lificatie „ontrouwe" op te lezen of schoon, naar bekend, Paus Johannes juist enkele jaren geleden dit woord heeft laten schrappen. De Paus hief bij het horen van de verspreking verwonderd even het hoofq op en de kanunnik herstelde zijn vergissing, Geref. legt in N.H. Kerkbelijdenis af In Den Haag bestaat sedfert 1957 het Ichtuswerk. dat uitgaat van de hervormde gemeente en zich o.a. richt op de middelbare schooljeugd. Maandelijks worden diensten gehou den in het Olympia-theater ivoor de middelbare scholieren) en in het Kri- terion-theater (voor oud-scholieren) en sinds 1961 ook maandelijkse diens ten in de Grote Kerk voor beide cate gorieën samen. Hervormde gerefor- merde, doopsgezinde, lutherse, re monstrantse en andere jongeren ne men in groten getale aan deze diens ten deel. Eenmaal per jaar vindt in de Grote Kerk ook de belijdenisdienst plaats. Onlangs traden 28 jongeren tot de Ned. Herv. Kerk toe. Er was ook een meisje dat bevestigd werd tot belij dend lid van de Geref. Kerken. Dit geschiedde uiteraard met instemming van de gereformeerde wijkkerkeraad en van de Hei-vormde Centrale Ker- keraad. Het meisje werd bevestigd met ge bruikmaking van het hei-vormde for mulier en de hervormde bevestigings- I vragen, waarbij slechts de woorden „Nederl. Herv. Kerk" waren vervan gen door „Gereformeerde Kerken in Nederland". Het is de eerste maal dat in een of ficiële hervormde kerkdienst iemand bevestigd is tot lid van een andere kerk. Bevrijdingsdienst samen met Duitsers Het ligt In het voornemen om in het kader van de goede banden, welke er bestaan tussen de hervormde ge meente in Delfzijl en die in Emden en die al meermalen tot uiting kwa men in bezoeken over en weer, ook op 5 mei weer een contact te hebben, waarbij gemeenteleden uit Emden naar Delfzijl komen en hun predikant in de dienst zal voorgaan samen met prof. dr. A. R. Hulst, die vroeger in Delfzijl stond en toen ook al vele contacten had over de grens. Deze dienst zal waarschijnlijk door de tele visie worden uitgezonden. Omdat er vragen waren gerezen in verband met deze plannen, heeft prof. Hulst in de plaatselijke kerkbode daar iets over geschreven. „Het oordeel over de ja ren 1940-'45 Is uiteindelijk aan God Ook op 5 mei geldt, dat het er om te doen moet zyn te luisteren naar het Evangelie, om Christus te ont moeten. Vanuit de ontmoeting met Hem kunnen gelovigen elkaar ont moeten. Ten slotte gaat het niet om wat wij denken of doen, om wat ons mogelijk of onmogelijk is, maar om wat God denkt of doet. om wat Hy gedaan heeft". En toen gebeurde het heel bijzon dere. Lucia bracht, na bijna drie jaar, opnieuw een bezoek aan „agentschap" en zy vond onmiddel lijk een nieuwe dienst. Maar ditmaal stelde zij voorwaarden. Niet de gewo ne, die ieder Italiaans dienstmeisje stelt: vrye donderdag, vrye zondag middag, zegeltjes plakken voor pen sioenfonds, ziekte- en ongevallenwet, uitkering van een dertiende maand salaris in december. Neen, Lucia had daarnaast nog andere, bijzondere voorwaarden. Zij wilde niet bij haar nieuwe mevrouw slapen en bepaalde, dat zij 's morgens niet voor negen uur kon komen. Toen zij dit geregeld had, deed zy aan mevrouw Caluori een heel onge woon voorstel. Zy zou laat In de avond al het huiswerk wel doen en verder 's morgens de kinderen naar school brengen. Mocht zy daarvoor dan in haar oude meidenkamertje blyven wonen? Het was stellig al Iets heel ongewoons Maar het ging met de familie Ca luori steeds slechter. Ook toen de „dottore" zijn straf had uitgezeten, werd de toestand niet beter. Hij was natuurlijk zijn betrekking kwijt en het was voor hem uitgesloten ook maar ergens een baantje te vinden. Het enige wat hij deed was van de ene instantie naar de andere lopen om herziening van zijn proces te eisen, daar hij nog steeds zijn on schuld volhield. Maar het gezin weid doodarm. In 1957 al kwam Lucia's tweede aanbod. Zij was immers „rijk". Zij verdiende haar geld als dienstmeisje by een andere familie. Dat salaris zou zij voortaan in zyn geheel afdragen aan mevrouw Caluori. Mevrouw en de twee jongens en (toen nij vrij kwam) ook meneer zouden daar net van kunnen eten en drinken. Zij, Lucia, had niets nodig, omdat zij immers by de andere mevrouw te eten kreeg. Vergissing Jarenlang is dit zo voortgegaan. De arme dienstbode onderhield het totaal verarmde gezin van haar vroegere mevrouw. In vroeger tijden zal zoiets waarschijnlijk wel vaker zyn ge beurd. maar het ontroert ons zo, om dat het in deze harde eeuw zo onwe zenlijk schijnt. Fn eindelijk heeft nu dr. C'aluori bereikt, waar hy uaar streefde. Zyn proces is herzien tn hy is vrijgesproken. Hy blijkt het slacht offer te zijn geweest van een juridi sche vergissing. Hij wordt ons thans afgeschilderd als een bijzonder consciëntieus amb tenaar, die de gewoonte had 's avonds paperassen van zijn ministerie mee naar huis te nemen en een paar uur thuis te werken. Vandaar dat de ..ca rabinieri" in zijn woning documenten MARKTBERICHTEN LEIDEN. 16 april. Leldse Coöp. groente- en fruitveiling. Per 100 114 117, kroten, gekookt 70, spinazie 48 59, komkommers 9397, tomaten 2 2.70, witlof 50—78. Per 100 stuks: komkommers 3965, sla A 2035, raapstelen 37. LEIDEN. 16 april. Vette varkens- markt. Aanvoer 34 varkens. In ver band met geringe aanvoer geen handel en geen prijzen. BODEGRAVEN, 16 april. Kaasmarkt. Aanvoer 19 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.26f 2.33, 2e kwal. f2.14— 2.25. Handel flauw. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 april Groenteveiling. Waspeen (per kist): A- extra 13.20—13.60. Al 8 20—14.00, A2 2.10—9.80. BI 9.40—13.70, BI (grof) C.30. B2 1.902.70. Aanvoer waspeen 29.000 kg., waarvan 16.000 kg. voor ei.port werd verkocht. ROTTERDAM. 16 april. Totale aan voer 4701, weekaanvoer 4701. Vette koelen en ossen 1050, gebrulksvee 928. vette kalveren 210, graskalveren 159, nuchtere kalveren 1883. varkens 329. biggen 6. paarden 16. veulens 2, scha pen of lammeren 62 .welde/zulglain- meren 28. bokken of gelten 28. Prijzen (reap voor le. 2e en 3e kwa liteit). Vette koeien per kg. 295—315. 255285, 230255; vette kalveren per kg 260—270. 230—260. 220—230. gras- kalveren per stuk 320, 270. 220; nuch tere kalveren per stuk 110, 100, 90; varkens (levend gew. p. kg.) 173, 170, 106; slacntpaarden per kg. 286 253. 235; schapen per stuk 110, 100, 90; lammeren per stuk 115. 105, 90; kall en meLkkoelen per stuk 1070, 970. 760 varekoe len per stuk 790, 660. 560; vaarzen per stuk 850. 730, 530; pinken per st.uk 510, 380, 330. Vette koelen, aanvoer tamelijk, han- xoer goed. prijzen Iets hoger, prima's boven notering; vette kalveren aan- Caluori's, bij wie zij blijft inwonen, niet langer als een betaalde „huis houdelijke medewerkster", zoals de officiële Italiaanse term luidt, maar als een zusterlijke vriendin van me vrouw Caluori. Deze vrouw met het gouden hart is als een fee uit onze oude sprookjes boeken. Want het is bijna onwerke lijk, dat er in deze wereld ook nog mensen zyn als deze simpele Lucia uit Sardinië. Advertentie Als u in uw bedrijf tijdelijk geld overhebt - bijv. voor belastingbetaling - vraag dan de N.H.M. welke rente zij u kan bieden op een termijndeposito Ook voor kleinere bedragen kan het de moeite waard zijn. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Jeugdige dieven ingesloten Twee 16-jarige jongens zyn zater dag in het Alphense politiebureau ingesloten omdat zy zich aan een reeks winkeldiefstallen hebben schul dig gemaakt. Dc misdrijven zyn ge pleegd in de periode januari-april van dit jaar. Uit boekwinkels werden boeken, vulpennen en postzegels meegeno men. Ook de zelfbedieningswinkels werden met een bezoek vereerd. Tot de buit behoorden verder twee tran sistor-radio's, een kijker en een werpmolen. Verscheidene voorwerpen werden, evenals twee uit telefooncellen ont vreemde telefoonhoorns, uit vrees voor ontdekking in het water gewor pen. Vijf door de twee knapen gestolen bromfietsen werden weer teruggevon den, hoewel er een te Gouda uit de Gouwe moest worden gevist. merkelijk minder, tamelijk, prijshou dend, prima's boven notering; gTas- kalveren korter, matig, stabiel; nuch tere kalveren korter, kalm. onveran derd; varkens (levend gew minder, tamelijk. Iets gedrukt, prima mest- varkens boven notering, slachtzeugen f 1.251.35 per kg.; slachtpaarden klein. goed. hoger; schapen en lamme ren als vorige week. fiauw, vooral niet hoger; kalf- en melkkoeien Iets rui mer. kalm. prijshoudend, varekoelen, gewoon .slepend, onveranderd; vaar zen en pinken, kleiner, flauw, als vo rige week RIJNSBURG, 13 april Bloemen veiling Flora Anemonen 3.20-6, An jers: Sim roze 24-28, rood 20-22, wit 20-22, G.J. 20-24, Tangerlna 21. Ger- bera 1 24-27, Narcissen (bulten) 3. Tulpen: Kansas 1.10-1.15. v d. Eerden 95-1.00, Apeldoorn 1.35-1.70. Bellona 1.30, White Sail 1.00-1.10. Basra 1 45- 1.55, Golden Harvest 1.35-1 55-1.80. (Tulpen uit de koude kas). Iris 1.40- 1.60.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11