ZANUSSI FRANSE AUTEURS VOELEN ZICH SOCIAAL OPGENOMEN ZANUSSI wasautomaat •■■"it" Van ft eet' ZANUSSI wasautomaten 'WSsi18 Koud verhindert kunst kAleiöoscoQp SAytvwrt Zwart ZANUSSI voorjaarsweer Weinig klinkende munt Kennen geen overheidssteun VRAAG OM DEMONSTRATIE rasechte wasautomaat nu voor betaahare prijs ïiaDr Britten weren „import" van grove humor ©Mj) Dr. Manshoit in opleving in veehandel Amerika In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloos! Neem direct Rheumin Nederlanders eten minder vis dan buitenlanders Eis 3 Ms jaar tegen spion ROBESON EN PATZAK 65 Opgericht 1 maart 1860 Dimdag 9 april 1963 Derde blad no. 30928 (Van onze correspondent in Parijs) In Frankrijk liggen de verhoudingen tussen de schrijvers en de overheid heel anders dan in Nedelrand. Uit hoofde van hun niet sluitende schrijverschap is hun aanzien ten eerste veel hoger. Ze voelen zich dan ook het tegendeel van verschoppelingen of paria's, zelfs indien er op hun materiele standing of welvaart nog iets blijft af te dingen. Men kan zeggen dat de literatoren, de „hommes des lettres", in de Franse gemeenschap zijn geintegreerd en zelfs een erepositie bezitten. Ze worden echter niet als af- of uitzonderlijke specimina beschouwd, tegenover wie de overheid bijzondere stof felijke verplichtingen zou dragen. De Fransman ziet het schrijver schap zo goed als in het algemeen het kunstenaarschap eer der als een beroep of en een roeping waarvan de beoefenaars met de lusten hun speciale aanzien dan ook de lasten maar op eigen risico moeten dragen. Verbonden niet de mensheid Die lusten brengen mee, dat de Staat graag een beroep op die schrij vers zal doen, óók voor taken en functies die buiten het strikte domein van de literatuur zyn gelegen. Lite ratoren die, zonder een speciale op leiding, tot minister, ambassadeur of hoge functionaris werden gebombar deerd zijn in de geschiedenis van Frankrijk nauwelijks meer te tellen. Die geschiedenis, en dus de politiek, is voor een groot deel door die letter kundigen, mag men zeggen, zelf gemaakt. Dichter Paul Claudel werd, zonder bijzondere diplomatieke vor ming, als ambassadeur naar verschil lende sleutelposten gezonden. Zijn kunstbroeder Saint-Léger. Nobelprijs der literatuur, was ettelijke jaren secretaris-generaal van de Quai d'Orsay en in die functie, tot de tweede wereldoorlog, de figuur die de buitenlandse politiek in werkelijkheid beheerste. Dramaturg Jean Giraudoux werd bij 't uitbreken van de tweede wereld oorlog tot minister van Voorlichting benoemd, en André Malraux, andere eminente figuur uit de moderne literatuur, is nog altijd met de por tefeuille van culturele zaken belast. Francois Mauriac, andere Nobelprijs winnaar, moge dan al geen officiële functie dragen, als ..eminence grise" van generaal De Gaulle kan zijn politieke invloed vandaag evenmin moeilijk worden onderschat. En De Gaulle zelf stelt er trouwens en niet ten onrechte hoge prijs op eveneens tot het gilde der schrijvers te worden gerekend. We noemden zo. voor de vuist weg, dus maar een handjevol van de klinkendste literaire namen op, waarvan de dragers een voorname rol spelen of speelden in het open bare leven van hun land en 't zou ons weinig moeite kosten dat aantal te vermenigvuldigen. Worden de 40 leden van de Acade mie Francaise voor het merendeel trouwens ook niet vooral onsterfelijk verklaard, uit hoofde hunner literaire verdiensten? Verdiensten die hun de supplementaire eer opleveren van de opperste „protectie" door het Staats hoofd in persoon? Van hun kant interesseren zich de achrRvers over het algemeen ook oprecht en intensief voor het wel en wee van de natie en zelfs der mens heid. en geen krant, weekblad of ander tijdschrift, dat niet een of meer literatoren aan zijn staf verbonden heeft om in de kolommen hun licht over de actuele vraagstukken van ken. Voor het eerst werd in 1963 een halfmiljoen (nieuwe) franken voor de litertuur gereserveerd, welk be drag in 1964 verdubbeld zal worden. Maar ook dat miljoentje (ongeveer acht ton) vormt nog maar één pro cent van die hele begroting, welke op haar beurt een nog veel geringere fractie uitmaakt van het globale budget van de Staat Men kan, als conclusie, dus wel zeggen dat het aanzien van de schrij ver in de ogen van de Fran.se Staat maar héél gebrekkig in de cijfers der klinkende munten weerspiegeld wordt. Weken voor zang en interpretatie Onder leiding van Neomie Perugia Van 16 tot 30 april zullen in „Queekhoven" in Breukelen interna tionale weken voor zang en interpre tatie worden gehouden. Deze weken staan onder leiding van de Parij.se zangeres Neomie Perugia. Medewerking verlenen de pianisten Carlos Tuxen-Bang (Parijs) en Maarten Bon (Amsterdam). Op zon dag 21 april is er een bijeenkomst van dichters en componisten, waar Felix de Nobel een inleiding zal houden. Op zaterdag 27 april refereert Jacques Bourgeois over „De problemen van de moderne opera" en de voorzitster van de Union Internationale des amis du bel canto, jonkvrouwe Henriette van Lennep, zal 28 april spreken over „Het lied in zijn oudste vorm" het slotcon- cert wordt gegeven door het Utrechts Stedelijk Orkest onder directie van Paul Hupperts in kasteel Nijenrode. advertentie vol^/automaat Importet» voor Nedvtend ELECTROTECHNIEK N V. AMSTERDAM - TEL 020-SUII' BOTERMARKT 25 TELEFOON 22669 Conferencier uit VS niet welkom De Amerikaanse humorist Leu rde Bruce, die hekend staat om zijn gewaagde conferences, is de toegang tot Engeland geweigerd. Hij zou een maand optreden in een etablissement in Londen. De gewaagde humor van Bruce heeft hem reeds vele malen in ver schillende landen moeilijkheden be zorgd. Vorig jaar maakte de politie in Sydney een eind aan zijn optreden na twee voorstellingen. Hetzelfde ge beurde in de Canadese stad Vancou ver. Vorige maand lag hy overhoop met de politie van Chicago omdat hij volgens haar bij zyn optreden in een nachtclub „ongure taal" gebruikte. Een Britse criticus zei van Bruce: „Zijn belangrijkste kracht in het schokken van zijn toehoorders is het onverbloemde gebruik dat hij maakt van woorden die „taboe" zijn". De humorist, die gisteren in New York terugkwam, .werd daar door de douane vastgehouden. Het was niet direct bekend waarvoor deze maat regel diende. Glen Tetley naar Ned. Dans Theater Gisteren is uit New York in ons land gearriveerd de bekende Ame rikaanse danser en choreograaf Glen Tetley, die een vaste verbin tenis heeft aangegaan met het Nederlands Dans Theater". Glen Tetley heeft als gastsolist reeds van september tot december 1962 oy het „Nederlands Dans Thea ter" gewerkt. Zijn ballet „Pierrot Lu naire" werd in het vaste repertoire van het gezelschap opgenomen. Glen Tetley zal naast Jaap Flier en Job Sanders als eerste solist werkzaam zijn. Voorts geeft hij lessen in mo derne Amerikaanse techniek, terwijl het in de bedoeling ligt. dat hij aan het slot van dit seizoen of aan het begin van het volgende speeljaar een nieuw ballet instudeert. binnen- of buitenlandse politiek te werpen. Verlangens Wanneer, tenminste materieel ge sproken, de positie van beschermeling wel boven die van paria te verkiezen valt, dan blijven er óók financieel voor de Franse schry versben t zeker toch nog wel enkele verlangens on bevredigd. De diplomatie en de journalistiek mogen de „erkende" literatoren dan al een zeer redelijk bestaan helpen verzekeren, de debutanten, de jonge ren, en in het algemeen de beoefe naars van de zuivere belleterie en der dichtkunst, hebben 't allerminst gemakkelijk. Ze moeten maar zien dat ze als Jecteur" bij een uitgever of als „pigist" bij een krant met wat schnabbels een boterham bijelkaar scharrelen, want studiebeurzen en andere steunverleningen zijn er voor hen niet. Het begin is altijd moeilijk. Anderzyds wordt echter het Frans over de hele wereld nog door zoveel mensen gelezen dat de oplagecijfers voor schrijvers die op enig succes kunnen bogen, auteurs- en vertaal rechten opleveren, die hun een be staansbasis garanderen. Cijfers en kansen die echter ook weer niet be hoeven te worden overschat. Een eerste roman, of over het algemeen een werk van een schrijver die niet tot de zeer kleine minderheid van succesauteurs behoort, wordt gedrukt in oplagen die tussen de twee- en de drieduizend exemplaren zijn gelegen. De uitschieters zyn meestal slechts de enkele romans die met een Gon- court of een der vier andere literaire pryzen worden onderscheiden. Een Goncourt garandeert wel een hon derdduizend exemplaren en de trek ker van dat lot mag dus op enkele tienduizenden gulden aan royalties rekenen. Maar zelfs met een Gon court is een schrijver toch ook nog niet blijvend uit de brand. Zyn vol gende boek haalt vaak nog maar een fractie van die Goncourt-oplage, en verscheidene prijswinnaar bleken na enkele jaren door het nubliek zelfs bii name al weer te zijn vergelen. Met als gevole dat ze hun manuserio- ten door hun ei«ren uitgevers soms botweg geweigerd zagen. Niet langs rozen Langs rozen gaat het pad der Franse literatoren dus zeker ook lang niet altijd, al bemerkt men zelden dat ze bfj de staat aankloppen om steun. In het vyfde modernisatie plan was zo door de minister van de Cultuur, de schrijver André Malraux, voor de schone letteren tot dusver dan ook geen halve cent uitgetrok- Kraaierstraat 10 - Tel. 22356 voar Actie voor Bali Enige in ons land vertoevende In donesische staatsburgers hebben een actie-Bali-comité opgericht, en het plan opgevat gelden in te zamelen voor de slachtoffers van de uitbars ting van de Goenoeng Agoeng op Bali. In Amsterdam wordt een opvoering van Indonesische kunst georganiseerd in het Minerva-paviljoen Albert Hahnplantsoen 24. vrydagavond 19 april te 20.00 uur. Javaanse-, Balische en Hindoese dansen zullen worden uitgevoerd en er zal krontjong - muziek ten gehore worden gebracht. Geldelyke bijdragen kunnen wor den gestort op gironr. 489.136 ten name van de heer K G. Kwik, Rot terdam. met vermelding: ten bate Bali-actie. Het secretariaat van het comité wordt waargenomen door de familie Slamet Faiman, van Eeghen- laan 4, Amsterdam, tel. 725.112. Israëliërs komen zingen Het Israëlisch zang en dansthea ter JCarmoen Israëli Dancers en Sin gers" o.l.v. Jonathan Karmon zal een toernee door ons land maken en daarby in een tiental steden optre- den. De première vindt plaats op 17 j april in de Stadsschouwburg in Til- burg. SHOWROOM voor de VAKHAND EL. Piet Heinstraat 102A DEN HAAG - TEL. 070—634920 Rond de l eemarkt ashington-EEG 1 Advertentie Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veiligOok door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 cL Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! Staatsexamens muziek De staatsecretaris van O., K. en W. mr. Y. Schol ten. brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de Staatsexamens voor muziek in 1963 zullen worden gehouden in de maand juli, in het gebouw van het Kon. Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage. Zij, die aan de examens wensen deel te nemen, dienen zich vóór 1 mei as. schriftelyk aan te melden by de secretaris van de regelingscommissie voor de staatsexamens voor muziek, de hmeer J. L. H. van der KI een, Schiekdae 189. Rotterdam, met ver- j melding van naam, woonplaats en adres. (Van een deskundige medewerker» Het ligt voor de hand dat de toe stand op de gebruiksveeafdelingen Dr. S. L. Manshoit. ondervoorzitter van de veemarkten ook in de afgelo- van de EEG-commissie, heeft giste ren in Washington besprekingen ge voerd met Christian Herter «presi dent Kennedy's speciale vertegen woordiger voor Handelsaangelegen heden I, George Ball (onderminister van Buitenlandse Zaken) en Orville Freeman (minister van Landbouw). Naar van welingelichte zyde wordt vernomen, heeft dr. Manshoit als zijn standpunt te kennen gegeven, dat een krachtige houding moet worden aangenomen tegen stromingen waar door het gemeenschapsbeginsel in de EEG en de Atlantische solidariteit in gevaar komen. Hij is bereid zyn best te doen om de prijzen van landbouwprodukten in de EEG op laag niveau vastgesteld te krygen. Dr. Manshoit heeft ook getracht de Amerikanen gerust te stellen wat hun uitvoer van gevogelte betreft. Hij heeft er op gewezen, dat deze uitvoer niet zozeer wordt be dreigd door de politiek van de EEG, als wel door de technische vooruit gang. Met een verlaging van de rech ten op gevogelte zoals voorgesteld door de EEG-commissie, moeen de Amerikanen rekenen op handhaving van hun uitvoer op een behoorlyk peil. Dr. Manshoit wil gaarne de moge lijkheden benutten van de vorig jaar I door het Amerikaanse Congres aan genomen „trade expansion act", niet alleen voor een vermindering van de toltarieven, maar ook om het eeheel van belemmeringen bii het handels verkeer te doen verdwiinen. Evena's Amerika, heeft dr. Manshoit een vrij handelsverkeer voor de gehele vrije wereld in gedachten. Vrijdag zou dr. Manshoit door president Kennedy in het Witte Huis worden ontvangen. Later zou hij spreken voor de nationale perscluh van Amerika. Vanavond reist hij I naar Brussel terug. pen week nog geen verbetering ver toonde. Het aanbod nam nog weer duide- lyk toe en de vraag bleef onveran derd kalm, met het gevolg dat de oude pryzen zich meestal nauwe- lyks of niet konden handhaven. Het weer blyft nog steeds zeer on gunstig voor de groei van het wei land en daardoor blyven de weiders voor het magere vee ook nog erg stroef met hun aankopen. Er is nog geen sprietje gras, zodat men de eer ste weken er nog niet aan kan den ken om wat beesten naar buiten te doen. Ook voor het magere vee dus geen betere pryzen. De eindmarkten, met name Leeu warden, Zwolle en hier te Leiden ga ven over het algemeen voor het ge- bruiks- en magere weidevee een zwak slot te zien. Met het jonge fokvee was het al niet anders. Bovendien is er weinig export van levend vee, zodat ook in deze hoek geen extra pryzen wor den genoteerd. Op de slachtveeafdelingen was het aanbod over de gehele linie ook aan de zeer ruime kant, doch met het oog op de komende paasdagen was er een behoorlyk goede vraag, zo dat de pryzen gehandhaafd bleven. Vooral de betere klasse werd vlot opgenomen. Er is momenteel weinig werke- lyk hoogwaardige kwaliteit voorhan den en dit heeft tot gevolg gehad dat het mooie paasvee zeer duur ge-, plaatst is. Liep de gewonemarkt waarde van het slachtvee van on der naar ooven tussen f 2.50 en on geveer f 3.20 per kg geslacht gewicht, voor het tentoonstellingsvee is al thans voor de bekroonde dieren tussen f4.- en f6.- per kg. geslacht gewicht betaald. De „grote Kampi oen" heeft zoals gemeld een record bedrag opgebracht van f 6000,- Ze werd aangekocht voor een firma in Heerlen. Dit mag als een reclame stunt worden beschouwd. Het zeld zaam mooie exemplaar woog 820 kg. levend en zal aan de haak vermoe- delyk 550 a 575 kg. wegen. Het dier was gemest door de Gebr. de Wit te Zevenbergen (NB.). By de vette klaveren bleef by flin ke aanvoeren de beste kwaliteit goed In vergelijking tot de bevolking van j per hoofd van de bevolking 9,2 kg vis de omringende landen is het Neder- of visprodukten, waarvan 5,2 kg eet- landse volk geen volk van viseters. baar gewicht. In het algemeen is het op prijs tot rond f3.- per kg. le vend gewicht. De mindere soorten zwakten Iets af in verhouding tot de week tevoren. We noteerden hiervoor tussen f 2.- en f 2.50 per kg. Licht en vleesloos goed f 1.80 per kg. De nuchtere kalveren by teruglo pend aanbod met redelyke handel fl.- fl.25 gemiddeld per kg levend gewicht. De wolveehandel was by matig aanbod vry rustig; vooral voor het leven was zulks het geval, maar in de prijzen zagen we geen verande ring. Ook oy de varkens was voor de slachtvarkens althans vrywel geen verandering. De beurs van vry dagavond had geen aanbod van ex tra zware soorten boven *70 kg. en dus geen notering, terwyl er overi gens een normaal aanbod was, met kalme stemming by de groothande laren, zodat de pryzen vooral niet hoger lagen dan die van de week te voren. We noteerden voor varkens in het, .geslacht gewicht vanaf 67 t/m 110 kg, van f 203 tot f 2.20 per kg. En voor de varkens die per kg. levend werden verkocht f 1.72—f 1.76 met 4 kg. tarra. De biggen en lopers werden van de week vlotter verkocht en waren wat styver in prys. Met de slacht- paarden ging het tameiyk vlot en even duurder. Notering voor de goe de kwaliteiten f2.45 tot f2.70 per kg. geslacht gewicht. De Nederlanders gebruikten in 1961 VREEMDE ORDER Een veiligheidsgordel maken voor een alligator. Dat ivas de vreemde order die een Britse fa briek onlangs kreeg. Het dier een Zuidamerikaanse kaaiman (krokodillensoort)reist Engeland rond op de achterbank van de auto van zijn eigenaar, een zoöloog. Deze gebruikt de kroko dil. Trudy genaamd, om zijn le zingen te illustreren. „Steeds wanneer ik hard moest remmen, belandde Trudy op mijn nek en zij iveegt 25 kilo", zo licht te de zoöloog zijn bestelling, die inmiddels is uitgevoerd, toe. In Karlsralie De openbare aanklager bij het federale gerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren drieëneenhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de ge wezen sociaal-democratische partij functionaris Fritz Limpscher. 48 jaar wegens verraderlyke betrekkingen met Oost-Duitsland. Beklaagde is in 1954 naar de Bondsrepubliek gekomen onder het mom van Oostduitse vluchteling. Hy had van de Oostduitse overheid op dracht gekregen zich in de West- duitse socialistische partij in te drin gen. Tegen Limpschers vrouw is cp een soortgelijke aanklacht drie maanden geëist. De Nederlandse sopraan Ma rijke van der Lugt repeteert thans in Milaan met dirigent Gian Andrea Gavazzeni de titel rol voor Giorondavan Amil- care Ponchielli. Deze opera, welke vijf jaar ge leden voor het laatst in Italië is opgevoerd, omdat voor de titel rol een zeer krachtige sopraan vereist is. zal deze zomer worden gegeven in de bekende open lucht-arena van Verona. De di rigent is van mening, dat de stem van Marijke van der Lugt zeer geschikt is voor dit werk. Hier boven de zangeres tijdens het voeren der duiven tussen de re petities. Weinigen weten nog dat de als negerbas beroemd gebleven Paul Robeson, die vandaag vijfenzestig jaar wordt, tijdens zijn studie aan de Columbia University te New York in 1922 debuteerde als acteur. Pas in 1925 zong hij zijn eerste recital van negrospirituals. In 1925 debuteerde hij als acteur te Londen, doch in 19?8 ging vandaar zijn roem uit over de wereld als zanger in Kerns "Show Boat". Na zyn rechtenstudie in 1932 te hebben afgesloten, ging hy in 1934 voor het eerst naar de Sowjet-Unie. Weldra toonde hy zyn politieke om mekeer door in de Spaanse burger oorlog voor de communistische revo lutionairen te zingen. Na de tweede wereldoorlog bezocht hy opnieuw de Sowjet-Unie, waar in Kazakstan een berg naar hem werd genoemd en waar hy in 1952 de Stalinprys kreeg. Nog in 1959 trad Robeson te Strat- 1 ford op als Othello. Het merkwaardige van de grote Weense opera- en concerttenor Julius Patzak, die vandaag ook zyn 65ste verjaardag viert, is dat hy als voca list autodidact was: hij werd alleen door Mandyczevski en Schmidt opge leid tot dirigent. Als dirigent en als zanger debuteerde hij in 1926. Van 1928 af was hy verbonden aan de Münchener Staatsoper en sinds 1946 aan die te Wenen. In 1939 werd Patzak Duits Kara- mersanger, nadat hy in 1934 al Beiers Kammersanger was geworden. In PAUL ROBESON 1949 verleende Oostenrijk hem de zelfde titel, nadat hy een jaar te vo- tal jaren geleden gaf hy nog een re- ren als leraar was aangesteld aan het cital voor de Union Bel Canto in Di- conservatorium te Wenen. Een tien- ligentia. verbruik van gezouten haring ge daald, terwijl dat van verse zeevis en van visconserven op langere termijn een stijging vertotmt. Aan zoetwater vis werd slechts 0,5 kg per hoofd van de bevolking geconsumeerd. Bij de berekening van het verbruik gaat men uit van de jaarlykse vis- produktie. Deze wordt vermeerderd met de netto-invoer, waarna de netto uitvoer wordt afgetrokken. Ook wordt mede rekening gehou den met de verwerking in de viscon serven. en vismeelfabrieken en met de op 1 januari aanwezige voorraden gezouten haring. By de visproduktie is inbegrepen de aanvoer welke niet over de afslag is verkocht. De ver- bruikscyfers. ook die van gezouten haring betreffen rauwe, niet schoon gemaakte of verwerkte produkten. In 1961 werd in totaal een hoeveel heid van 108.388.000 kg vis aange voerd. terwyi dit cyfer in 1950 een hoeveelheid van 95.415.000 kg bedroeg. In 1950 was de consumptie van vis 9'j kg per hoofd. Haring was het grootste artikel met 27.816.000 kg (in 1950: 42.245.000 kg). Gemiddeld per hoofd 2,3 kg in 1961 en 4.2 kg in 1950. De consumptie van verse vis was vooruit gegaan. Deze bedroeg in 1961 49.938.000 kg en 36.730 000 kg in 1950. Per hoofd in 1961: 4,3 kg en in 1950: 3.6 kg. Het verbruik van visconserven nam toe van 4.430.000 kg in 1950 tot 9.630.000 kg in 1961. By de detailhandel in vis, neemt het aantal verkoopplaatsen in de ge specialiseerde bedryven geleidelyk af, waarbij het vooral opvalt, dat by de ambulante handel de afneming het grootst is. Dit is ook geheel in de lijn van de ontwikkeling van de levens middelendistributie. waarby deze vorm van handel geleidelyk wordt vervangen door winkelbedrijven en vaste standplaatsen. Zo was het aantal verkoopplaatsen in 1960 in Nederland 3786 en in 1692. 3376, een achteruitgang van 410. Deze achteruitgang was het grootst in Noord- en Zuid-Holland met resp. 108 en 107. In 1960 was Let aantal verkoopplaatsen in Noord- en Zuid- Holland resp. 1042 en 1047. Dus een achteruitgang van 10r: Het aantal viswinkels bedroeg in ons land in I960; 1506 en in 1962: 1430. Een achteruitgang van 76. Het aantal ambulante bedryven resp. 2280 en 1946. dus 334 minder. De laatste jaren ondergaat de ver koop van diepvriesvis door kruide niers en groentehandelaren een zeer sterke uitbreiding. Sedert 1956 zyn er 2920 verkoopplaatsen voor diepvries- vis by gekomen. Het aantal ontheffingen voor de verkoop van diepvriesvis door kruide niers en groentehandelaren bedroeg lil 1956: 749 en in 1961: 3669 (hiervan 2219 kruideniers en 1408 groentehan delaren). In de groothandelssector zien wjj de laatste tyd een kleine daling. Was het aantal van 1952 tot 1957 gestegen van 636 tot 758. Na 1957 Is het aantal groothandelaren gedaald tot 718 in 1962. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Drlel Joh. Geursen. vica ris te Lis se te Wommels Jac. d. Vries te Woudrichem. GEREF. KERKEN Beroepen te Woubrugge A. Borman. kand. te 's-Gravenhage te Harden- berg G. de Jong te Neede te Vrou wenpolder J. Bosman, kand. te Amster dam. Aangenomen naar Haarlem-Zuid (vac. L. Hoorweg) J. W. C. van 't Hoff te Zweeloo naar Nykerk (vac. W. Griffioen) J. Nierop te Haulerwyk (Fr.). Bedankt voor Vlaardlngen (vac. H. ZandbergenC. Klapwijk te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Tweetal te Zuidbroek A. R. Bosman te Ten Boer en B. de Voe te Bruch- terveld. CI1R. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-Ryswijk Joh. Prins te Groningen en H. van der Schaaf te Opperdoes. te Hllversum- Oost J. J. Rebel te Haarlem-Noord en K. J. Velema te Hoogeveen. Nauwere samenwerking andere godsdiensten Mgr. Anton Tttijssen bisschop van Larantuka in Indonesië, heelt op een persconferentie te Rome ver klaard voorstander te zyn van nau were samenwerking met de andere wereldgodsdiensten by de vraagstuk ken waarvoor de moderne wereld zich geplaatst ziet. zoals het behoud van de vrede, de bestrijding van de voedselnood, de ontwikkeling van achtergebleven gebieden en de rech ten van de mens. Daartoe zou een secretariaat voor de niet-christelyke religies moeten worden ingesteld, naar het voorbeeld van het secretariaat voor de eenheid der christenen. Mgr. Thyssen Nederlander van geboorte, thans Indonesiër heeft over zyn denkbeeld met de andere bisschoppen van Indonesië gespro ken, maar nog niet met de Paus. Hy is evenwel van mening, dat het werk van Paus Johannes dezelfde geest ademt. De bisschop is vol lof over de ver draagzaamheid van de Indonesische overheid op religieus terrein. Hy is van oordeel dat het katholicisme in de liturgie, de cultuur en de filoso fie van de andere godsdiensten nut tige elementen kan vinden. Hem staat niet een soort eennelds- godsdienst voor ogen, maar een beter wederzyds begrip. India versterkt bergtroepen De Indiase minister van Defensie heeft in het parlement meegedeeld, dat de regering van plan is voor het eind van het jaar vijf nieuwe divisies bergtroepen op de been te brengen. De sterkte van liet leger zal binnen enkele jaren verdubbeld worden. Ook de vloot en de luchtmacht zouden worden uitgebreid.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5