Yerlaine kende leven paradijs en tijdens hel. zijn kunst kAleiÖOSCQQP DE EERSTE TOEGOENEZEN OP WEG NAAR SURINAME Wassenaars Raadhuis is int „kunsttemper' ssarass»» sss t3uss£mg« i ssstsusta Waarvan leefcle de beroemde dichter Amsterdams centrum hopeloos in de knoop met parkeerprobleem Moei I ijk schrijversbesta a 11 BELGISCHE ORDEWETTEN AANVAARD Prijs voor Joop van Directrice ziekenhuis ontslagen Zon Honderd werken geëxposeerd \\{A' '/7 i \j j-'- V<vv»yuA l y' Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 6 april 1963 Derde blad no. 30926 drukken uitgaf. Veel bleef er alleen niet voor de schryver over, want hy stond dik by hem in het krijt. Het geltl verdween Toen hy in 1892 eerst naar Ne derland. later naar België ging. moet hij voor laatstgenoemde reis weer bij Vanier aankomen voor tien frank voor een nieuwe broek en voor reis geld. Het volgend jaar hield hij le zingen te Londen. Oxford en Man chester en hij verdiende er respectie velijk 850, 150 en 455 franken mee. Maar het geld verdween weer snel via de handen van Eugenie Krantz. Eindelijk bracht 1894 hem enige fi nanciële verlichting: „Dans les lim- bes, epigrammes en confessions" wer den door het publiek gekocht en de trouwe Vanier betaalde zo veel hij kon. Twee Engelse tijdschriften „The Senate" en „The fortnightly review", publiceerden vaak gedichten en be taalden ze. In oktober kreeg hij een maandelijkse steun van 150 franken, bijeengebracht door 15 bewonderaars onder leiding van Barres. De Montes- quiou gaf hem geld voor brandstof. Na zijn dood, 9 januari 1896, zouden zij ook de kosten van de begrafenis betalen. Voor het eerst was er toen hulp van de Franse staat: het mi nisterie van Openbaar Onderwijs droeg 1000 franken bij in de kosten. Als dichter heeft hij geleefd en ar moede geleden, bij zijn leven para dijs en hel gekend. En Rousselot (Van onze correspondent te Brussel) Het zogeheten Schrijversprotest bracht me in herinnering dat ergens in mijn kasten nog een boekje moest staan: „De quoi vivait Verlaine". Ik moest lang zoeken want het bevond zich natuurlijk niet zoals het had moeten zijn naast de „Quinze jours en Hollande" in 1893 uitgegeven door de Haagse boekverkoper Blok. die een stalletje had onder de arcaden van het Binnenhof, en de andere bundels van Verlaine. Toen ik het tenslotte terugvond wist ik op eens precies waar en wanneer ik het had gekocht. Dat was op een dag in november 1951 bij een antiquariaat je in de Parijse Rue Jacob Saint Germain des Prez. I Dr. Chauffart bij Verlaine in het Hopital Broussais. (Tekening van Paul Verlaine zelf) De Belgische Kamer heeft gister middag de laatste van de wijzigingen van het wetboek van strafbevordering aangenomen, 's Ochtends hadden so cialisten en katholieken overleg ge pleegd met vertegenwoordigers van hun vakbonden. Gevolg is geweest dat men. al woorden ziftend, nieuwe teksten heeft gevonden. Zo is bv. de zin „door enige andere handeling, die het verkeer of het ge bruik van verkeersmiddelen kan be letten" vervangen door: „enig voor werp dat een belemmering voor het verkeer of het gebruik van verkeers middelen uitmaakt". Ook is een lid bijgevoegd: „met gevangenisstraf van 8 dagen tot 2 maanden en met een geldboete van 26 tot 500 frank wordt gestraft hij die door enige andere handeling kwaadwillig het verkeer dat gaande is op de spoorweg of op de weg heeft belet". Dat zyn nuances die de socialisten, zeer bevreesd dat het recht van pos ten en dergelijke zou worden aange tast. hebben tevreden gesteld In de toekomst mag men dus wel het ver trek van treinen en auto's en derge lijke beletten, maar men mag ze wan neer ze eenmaal op gang zijn geko men niet tegenhouden. Daarmee wordt dan ook het strooien van zo genaamde kraaiepoten tegengegaan, terwijl het omverwerpen van auto bussen. ook een geliefkoosde manifes tatie van stakende Belgen, zwaarder zal worden gestraft dan tot dusverre. Voor de regeringsmeerderheid is het aannemen van de ordewetten een geruststelling geweest. Premier Lefè- vre heeft er zijn tevredenheid over uitgesproken. ONDERGRONDSE PROEF IN NEVADA-WOESTIJN (Van onze A'damse corespondent) „Het autoverkeer zal in de naaste toekomst verdubbelen en waarschijn lijk zelfs verdrievoudigen. In de Am sterdamse binnenstad zullen dan al le beschikbare parkeerplaatsen alleen al nodig zijn voor 't winkelende pu bliek". Dit toekomstbeeld schetste prof. dr. P. L. van der Velden, planning- deskundige van de Byenkorf. gister middag tijdens een door honderden belangstellenden bezochte openbare panel-bijeenkomst, die de Amsterdam se Kamer van Koophan lel in het R.A.I.-gebouw organiseerde ter be spreking van het hoofdstedelijke par- keervraagstuk. Er is geen oplossing uit de 3 1/2 uur durende vergadering gekomen. Panelvoorzitter YV'. Kehbock zei in zyn slotwoord zelfs: „Wij moe ten ons van dag tot dag voorbereiden op moeilijke en onaangename verras singen". Prof. Van der Velden stelde, dat de klanten van de Amsterdamse winkel stand niet alleen in de stad zelf, in het Gooi en in Kennemerland wonen, maar in geheel Nederland. „De Kal- verstraat, is een Nederlandse winkel straat. Amsterdam heeft de grootste en koopkrachtigste buitenmarkt van het land. Steeds meer klanten be schikken over een auto en steeds meer komen met die auto naar de stad. Wij mogen ons er niet by neer leggen, dat de desorganisatie van het verkeer onvermijdelijk zou zyn". Commissaris H. Kessler. chef ver keerspolitie, gaf een overzicht van het vrijwel onoplosbare probleem Afge zien van de tienduizenden auto's die dagelijks naar Amsterdam komen. De Verenigde Staten hebben giste- ren een ondergrondse kernproef in de brengt ergens in zyn boekje nog een woestijn van Nevada tot stand ge- telt de hoofdstad zelf 65.000 personen woord van Picasso tegen Max Jacob bracht. De kracht van de ontploffing auto's en 12.000 vrachtwagens, dat is in herinnering: „Qu'est-ce-que c'est was betrekkelijk gering. Dit is sinds 47 pet meer dan steden als Rotter- que cette existance? Tu es poète? 15 september 1961 de 64ste proef die J Vis en poète!" bekendgemaakt is. dam of Den Haag. De parkeerruimte in Amsterdam binnen de grachten- Het was een kille ochtend en om dat ik die dag nog nauwelijks 500 franken van toen (dat zijn er vijf van thans) had te verteren, meende ik dat een verhandeling over de in komsten van Verlaine, die zeker niet hoog geweest moesten zijn, me wat troost en misschien 'ering zouden kunnen brengen. Ik betrad een bistrot, bestelde een warme wijn en die af en toe vernieuwend heb ik het nog geen honderd pagina's tellende werkje, dat werd geschreven door Jean Rousselot, in één adem uitge lezen. Mijn 500 franken waren er toen geen 400 meer, maar ik had een ochtend warm gezeten en geleerd dat Verlaine, die in 1844 was geboren, tot 1886 nooit écht arm is geweest, ook al heeft hij moeilijke dagen ge had, omdat hij niet onder de hoede van zijn moeder leefde. Wanneer hij later vaak gebrek had aan eten, vuur en kleding dan was het omdat hy het geld, dat hij verdiende aan an dere, meer wulpse zaken uitgaf. Zo gaf het tijdschrift „La Plume" hem eens 600 goudfranken, de lezingen in Nederland brachten 900 op, het boek bij Blok 1000, een tournee door Eel- gië 2000. In nieuwe franken van ge neraal De Gaulle zouden die bedra gen. rekening houdend met de koop kracht, de devaluaties e.d. anderhalf maal zo hoog moeten worden aange slagen. Door zijn moeder verwend Het boekje van Jean Rousselot over Verlaine zou. volgens een prospec- tusje, het eerste moeten zijn van een reeks, die ons zou hebben geleerd waarvan Voltaire. Balzac, Bonaparte, Karl Marx, Lenin, George Sand, Wagner en nog andere grote figuren hebben bestaan. Voorzover ik weet, is hel niet doorgegaan en is voor de zo veelste keer een aardig uitgeversidee niet verder gekomen dan één boekje, dat het eerste in een serie had moe ten worden. Na zijn eindexamen werd de jonge Verlaine eerst door zijn vader, een gepensioneerd kapitein..van het leger en niet onbemiddeld, ondergebracht bij een verzekeringsmaatschappij, daarna op het Parijse stadhuis, waar dankzij Hausmann nogal veel jonge letterkundigen onderdak vonden. Op de achterzijde van de ambtelijke for mulieren schreef Verlaine artikelen voor blaadjes als „Le Hanneton". Die werden wel geplaatst maar niet ge honoreerd. Ook de „Poèmes Sa- turniens" heeft hij in die tijd ge schreven. Ze werden in 1866 op kos ten van de auteur door Lemerre uit gegeven. Eigenlijk betaalde een nicht, Elisa Dehée, de uitgave. Zelf verdien de hij als salaris 2000 franken per maand, dus ongeveer 300 nieuwe franken van thans. Intussen was zyn vader 30 december 1865 gestorven en de dichter besloot bij zijn moeder te blijven wonen. Hij werd door haar verzorgd en verwend. Toch vond hy het leven thuis niet al te plezierig en vaak waren er scènes. Vooral wan neer hij te veel absinth had gedron ken met zijn schrijvers-vriend en in het café Du Gaz aan de Rue de Ri- voli en hij in opgewonden toestand 's nachts thuis kwam. In 1867 verscheen te Brussel bij Poulet-Malaissis, de uitgever van Baudelaire, de bundel „Les Amies", sonnetten van welke de inhoud zo was dat Verlaine ze voorzichtig signeerde met het pseudoniem Fa- blo de Herlanez. Geen ïonorarium en evenmin voor de politieke artikelen, die hij in 1868 in „Le Rappel" publi ceerde. Zijn huwelijk Elf augustus 1870 trouwde hij met de 16-jarige Mathilde Maute. Zijn moeder gat hem 20.000 franken mee, de bruid bracht er 4200 mee en een uitzet ter waarde van 5794 franken. Het fortuintje heeft niet lang ge duurd. Na de oorlog en de revolutie volgde de periode Rimbaud. In dec. 1871 erfde de dichter nog iets van zijn tante Louise Grandjean. Tot in 1872 zou Verlaine van het duo „d'Amants Bizarres" degene zijn, die alle uitgaven voor zijn rekening neemt. Rousselot veronderstelt trou wens dat zijn moeder hem geld heeft gegeven om hem aan de invloed van Mathilde te onttrekken. ïn Engeland gaf hij trouwens lessen en in Franse kranten schreef hij over België en Londen. Een en ander bracht hem een paar honderd franken per maand op. Acht augustus 1873, na een drama te Brussel, werd hij tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld en tot 200 franken boete en het betalen van 58.15 frank kosten. Weer draaide zijn moeder voor de financiën op zoals zij ook in 1876 zich bij hem zou ves tigen te Stickney eerst, later te Bos ton, waar hij lessen gaf. Er volgden jaren, waarin Verlaine ies gaf in En geland en in Frankrijk terwijl hy in gezelschap van Lucien Letinois nu eens hier, dan weer daar woonde. „Sagesse" verscheen en bracht hem geen centime in. Voor het dagblad Re veil schreef hij artikelen, die met een paar franken werden betaald. Lucien stierf in 1833. De diepbe droefde Verlaine trok in oktober van het volgend jaar, met wat geld dat hy heeft weten los te praten van zyn uitgever Leo Vannier (die „Jadis et Naguere" zojuist het licht heeft doen zien en die zyn serie „Hommes d'AJourd' hui", waarvoor Verlaine 10 franken per artikel kreeg, was be gonnen» naar Coulommes om in een huis dat zyn moeder hem heeft ge schonken, te gaan wonen. Het was het huis, waar Lucien werd geboren. Na zes maanden verkocht hy het voor 2200 franken. Binnen een week was het geld op aan braspartyen en door Verlaine's vrijgevigheid. Hy schonk 1500 franken aan een kermis reiziger om zich een wagen te kopen. In het najaar huurde hy met zyn moeder twee kamers in een ongeluk kig. armoedig hotel aan een sombe re binnenplaats in de buurt van de Bastille. Het bestaat nog: „Cour Saint Frangois". Verbazing Van dat ogenblik af, zo zegt Jean Rousselot, is het antwoord op de vraag: „waarvan leefde Verlaine? van niets!" Tien lange jaren heeft hij een leven geleid „entre les fioles et les filles", zoals J. K. Huysmans het noemde. Zijn moeder, bang voor nieuwe avonturen, hield zich arm. Groot was Verlaine's verbazing toen men na haar dood in 1886 27000 franken aan bankbiljetten en obliga ties uit haar matras haalde. Er zou den hem, nadat zijn vrouw met wie hij in gemeenschap van goederen was gehuwd, haar deel bij de rechter had opgeëist en na betaling van de kosten van de begrafenis en van zijn schulden by de hotelhouder precies 800 franken overblyven. Een van de lichte vrouwen uit de buurt van het hotel aan de Cour Saint Frangois onderhield hem eni ge weken, daarna kwamen er andere vrouwen van meer of minder ver dacht allooi: Philomene Boudin, Eugenie Krantz, die hem overleefde. Zy was het die het indrukwekkende laatste woord heeft wanneer zy zich over zyn kist in het vers gedolven graf buigt en roept: „Verlaine. tous tes amis sont la!" Verlaine trok van de ene armzalige kamer naar de an dere, van het ene Paryse ziekenhuis naar het volgende. Af en toe ver kocht hy een of meer gedichten, als regel niet voor meer dan 10 frank per stuk en aan zyn uitgever Leo Vanier vroeg hy voorschotten zoals hy dat ook deed aan Philippe Zilcken. de Nederlandse etser. die eigenlyk zyn „Quinze jours en Hol lande" heeft georganiseerd en die later by stukjes en beetjes het ma nuscript voor Blok by Verlaine bin nenhaalde. hem daarby gegevens be zorgend over de kunstenaars, die de dichter in Nederland had ontmoet en de steden, waar hy is geweest. In 1889 betaalde Maurice Barres zyn kamer in het hotel de Lisbonne. aan de Rue de Vaugirard. achter het Odeon. Vrienden brachten geld by elkaar voor een kuur in Aix-les-bains. Op de dag van aankomst had Verlaine er alles doorgebracht in slecht gezel schap. Het volgend jaar 1890 brachten de „Dediaces", uitgegeven door het tijdschrift „La Plume" hem wat geld op. In één week lapte hy er daarvan 600 franken door met bras partijen. Gelukkig dat Vanier Bon- heur, „Mes hopitaux" en twee her- i Paul Verlaine en Eugenie Krantz op straat. (Tekening van F. A. Cazals) Met de „Willemstad" van de K.N.S.M. zyn gisteren 65 van de 175 Toegoe- hun produkten ook in „Slootwyk" zul- nezen, die sinds eind oktober in het kamp „Pietersberg" in YY'esterbork len kunnen verbouwen, hebben gewoond, naar Suriname vertrokken. De overige 110 Toegoenezen zullen binnenkort per vliegtuig naar hun nieuwe bestemming de plan- tage „Slootwijk" bij Paramaribo worden gebracht. IjCtTOUWU gordel bevat ca. 9.000 legale plaatsen, maar er staan permanent 11.000 au to's. Er zyn dus 2.000 overtreders, doorlopend. Tellingen hebben uitge wezen, dat er 's nachts wel 6.000 auto 's staan van bewoners van de binnen stad en van hotelgasten. De commissaris meende, dat de par keerruimte in de toekomst eerder zal dalen dan toenemen, omdat het ry- dende verkeer steeds meer wachtver- boden vraagt. Hij vas een vurig voorstander -an het beruchte rapport dat een stopverbod adviseert in de ochtenduren van 8 tot 10 uur, zodat de langparkeerders (zy die gedurende de gehele kantoordag beslag leggen op parkeerruimte) worden geweerd. .(Jihhui i(i(i rd Ixki r „Dat is een methode, die econo misch, psychologisch en dus politiek onaanvaardbaar is", riep prof. dr. W. J van de Woestyne. efficiency-ex pert, uit. „In de praktyk komt het erop neer dat de binnenstad pas om tien uur tot leven zal komen. Binnen korte tyd zitten we dan weer met de zelfde problemen. Psychologisch is het onjuist, dat het stopverbod wordt ingesteld voor langparkeerders. maar dat in die uren ook de kortparkeer- ders worden doorgestuurd. De bin nenstad is in levensgevaar, dat is dui- delyk. De parkeerruimte moet wor den gedistribueerd maar dit moet ge beuren volgens een systeem, waarby alle belanghebbenden aan hun trek ken komen". Ir. A. van Walraven, directeur van de Dienst der Publieke Werken, gaf de langparkeerders weinig hoop. In het plan om de Singelgracht droog te malen en hiervan een parkeergarage voor duizenden auto's te maken, zag hij niets, gezien de zeer hoge bouw kosten. Hy hield het er maar op, dat er snel een metro moet komen en dat men tot dat tijdstip maar van de tram en de fiets gebruik moest ma ken. Zo zei ieder het zyne. Na de pau ze werden vragen beantwoord Maar veel wyzer werd men niet. Voorzitter Rehbock verzuchtte ten slotte: „Het is geloof ik toch wel be ter een stad met parkeerwachten te hebben dan een museum met sup poosten De 27 volwassenen en 36 kinderen, die zich inscheepten, zuilen op 22 april in Paramaribo aankomen. De luchtreizigers zullen daar dan waar- schynlyk reeds gearriveerd zijn, zo dat tegen het einde van deze maand tevens een einde gekomen zal zyn aan de enorme zwerftochten, die de Toegoenezen gedurende de laatste 15 jaar hebben moeten maken..In 1950 vertrokken de meeste leden van deze gesloten christen-gemeenschap van uit hun woonplaats Toegoe op JaJva naar Nieuw-Guinea, omdat zij van wege hun uitgesproken Nederlandse sympathieën niet meer overweg kon den met hun Indonesische landge noten. In Hollandia trachtten zij ge durende twaalf jaar moeizaam een nieuw bestaan op te oouwen, maar toen de eerste Indonesiërs in oktober van het vorig jaar in de Nieuwgui- nese hoofdstad arriveerden, wilden zy daar niet langer blyven. Derde land Met behulp van het ministerie van Sociale Zaken reisden zy per vliegtuig naar Nederland, waar zij eind okto ber arriveerden. Ruim vyf maanden hebben de Toegoenezen in West er- bork gewacht op het vertrek naar Suriname. Nu het eindelyk zover is, dat zy voor de derde maal naar een nieuw land kunnen reizen, zyn de Toegoenezen vol goede moed: zij zijn dankbaar, dat zy opnieuw de kans krijgen zich binnen het konink rijk een bestaan te verwerven. De bagage, waarmede zy gisteren aan boord van de „Willemstad" gin gen bestond uit precies dezelfde scha mele bezittingen waarmee zij byna een half jaar geleden uit Hollandia vertrokken, verpakt in Koffertjes, kis ten en stukken papier. De mannen, van wie de meesten zich in Surina me op de landbouw willen toeleggen, hadden stekjes en zaadjes by zich v5n de produkten, die zy vroeger op Java verbouwden en die zij ook wis ten te kweken op de onvruchtbare heuvels in Hollandia, waar zy hun woonwyk gevestigd hadden. Hun leiders, Leopold Abrahams en Rudi Tomasauw, zyn reeds tweemaal naar Suriname gereisd om de nood zakelijke voorbereidingen te treffen, en zy hebben goede hoop dat zy De hechte groep is sinds het ver trek uit Nieuw-Guinea uitgebreid met één lid: de 17-jarige Anneke Lam- merts van Bueren, die per vliegtuig naar Suriname zal gaan als de echt genote van de Toegoenees Chris Mi- chiels. De volgende week zullen An neke en Chris in Westerbork, waar zy elkaar leerden kennen in het hu- weiyk verbonden worden, zy zal een van de weinige „ingetrouwde Toe goenezen" worden, zoals ook enige Papoeameisjes deel uitmaken van de groep. Eenmaal getrouwd maken de „nieuwelingen" in de groep evenwel onmiddellyk deel uit van de gemeen schap, die reeds gesticht werd m de 17de eeuw. De laatste generatie heeft veel veranderingen moeten meema ken: binnen 15 jaar trok de groep van Java naar Nieuw-Guinea, van Nieuw-Guinea naar Nederland en nu van Nederland naar Suriname. Hun grootste wens, die dagelyks ken baar gemaakt wordt in hun eigen „krantje", werd daarbij echter steeds vervuld: zy bleven binnen het ko- ninkryk. Personeelsgebrek haar verweten De directrice van het prot. ehr. zie kenhuis „De Lichtenberg" in Amers foort, is door het bestuur van het ziekenhuis met verlof gezonden, han gende het haar per 1 september aan gezegde ontslag. Zy heeft haar ka mers in het ziekenhuis moeten ont ruimen. Zij is van het ontslag in beroep gegaan bij het bestuur en heeft zich verzekerd van juridische bystand. Het bestuur van het ziekenhuis is van mening, dat het personeelsbeleid van de directie verhindert, dat het ziekenhuis over voldoende verpleeg krachten beschikt. Thans staan een 20-tal bedden leeg. Het ziekenhuis heeft thans 350 bedden, welk aantal binnen enkele weken tot 400 en waar- schynlijk nog vóór 1964 tot 500 wor den uitgebreid. Het financiële tekort van „De Lich tenberg" bedraagt ongeveer f 100.000, doch dit is, aldus werd van de zijde De jonge Italiaanse dirigent Clau- I van het bestuur meegedeeld, een ge- dio Abbado uit Milaan heeft de eerste I volg van een salarisverhoging voor Een gedeelte f van het Wassenaarse raadhuis De Paauw is sinds gistermiddag tot en met 16 april „kunsttempel". Waar ge woonlijk de vroede vaderen vergaderen, waar commissies bijeen komen en huwelijken gesloten plegen te worden, is nu plaatsge maakt voor werken van Wassenaarse kunstenaars: schilders zo wel als beeldhouwers. In totaal zyn 100 werken geëxpo- I seerd van 29 schilders en 9 beeld- houwers, die of wel in Wassenaar wo nen of er hun atelier hebben. De I beeldhouwers Dirk Bus, Theo van de Nahmer en A. C. Roth by voorbeeld wonen niet in Wassenaar, maar heb ben hun werkplaats op Wassenaars gebied, op Clingendaal of in Ooster beek. De tentoonstelling werd gis termiddag geopend door de echtge note van de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mevrouw L. H. A. Klaasesz-De Bruyne, nadat burgemeester mr. W. J. Geertsema C' 1 Ivan Wassenaar er namens het ge- siqueiros verzoent meentebestuur zyn vreugde over had x (uitgesproken dat zovele kunstenaars Om vr ilatiiu Een delegatie, bestaande uit de kunstschilders Kees Andrea, Jef Diederen en Jaap YV'agemaker, heeft een functionaris van de Mexicaanse ambassade in Den Haag een petitie overhandigd, waarin om vrylating werd verzocht van de Mexicaanse aan de uitnodiging om met hun werk te exposeren, gevolg hebben willen geven. Mevrouw Klaasesz hield een gees tige toespraak waarin zy sprak over de vroegere romantiek van het kun- wandschilder David Alfaro Siqueiros stenaarsatelier, dat de functie ver en ongerustheid werd uitgesproken vulde van een sociëteit, waar niet over de door hem ondergane behan- I alleen de kunstenaars maar ook het Holini, nif Ifiinïtminnonrf nnhliolr deling. Dit is van de zyde van de initiatiefnemers vernomen. kunstminnend publiek elkaar ont moetten. „Misschien ligt er wel een De petitie was aan de president v00r gemeentebestuur" aldus - - uc -- I mevrouw Klaasesz, om byv. in een van Mexico, dr. A. Lopez Mateos, - gericht. De president heïï. de dele- .lEE"»' Jüiïï."" prys gewonnen op het tweede inter nationale concours, dat in New York fe gehouden ter nagedachtenis van de dirigent Demitri Mitropoulos. Tweede werd Pedro Ignacio Calderon uit Buenos Aires en derde Zoenek Kosler uit Praag. Zy kregen o.m. een con tract van een jaar als assistent-diri gent van het Filharmonisch Orkest van New York. De drie anderen, die tot de finale werden toegelaten Mosje Atsmon uit Tel Aviv, Joop van Zon uit Amsterdam en jacques Hout- mann uit Mirecourt in Frankrijk kregen een geldprys. Atsmon kreeg 3.000 dollar, Van Zon 1.500 en Hout- mann 1.000. 54 kandidaten uit 28 lan den namen aan de wedstrijd deel. Couperus wordt iu Den Haag herdacht Den Haag gaat Louis Couperus herdenken. Ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van de ver maarde „Haagse schrijver" heeft zich een herdenkingscomité gevormd. In het kader van deze herdenking heb ben diverse manifestaties plaats Door het Letterkundig Museum wordt in samenwerking met het Haagse Gemeentemuseum een tentoonstelling ingericht onder de titel „Vijf werel den van L. Couperus". De expositie zal 6 juni worden geopend. Op dezelfde datum zal in de reeks „Schrijvers prentenboeken", die wordt uitgegeven door het Letterkundig Museum en De Bezige Bij een negen de deel verschynen, gewfid aan Cou perus. De Haagse he Comedie heeft op haar repertoire genomen „Zo lk Iets ben" van dr. H. W. van Tricht. De pre mière heeft plaats op 20 april in de Koninklijke Schouwburg. Regie: Rob de Lange, de figuur van Couperus wordt vertolkt door G. Tersteeg. Er zyn rond 20 medespelenden. het personeel, welke nog niet in d© verpleegprys tot uitdrukking kon worden gebracht. GROTE BELANGSTELLING VOOR TENTOONSTELLING Zo groot is de belangstelling voor de tentoonstelling „Kunst uit kerke- lyke musea" die thans in het Haagse Gemeentemuseum gehouden wordt, dat de expositie kan worden verlengd tot 12 mei. Als muzikale illustratie wordt op dinsdag 9 april door het Haags Cultureel Centrum, ln samen werking met de Dienst voor Schone Kunsten van de gemeente Den Haag, een koor concert georganiseerd. Het r.-k. kerkkoor van de H. Sacrament- kerk uit Breda o.l.v. L. Toebosch zal kerkelyke liederen uitvoeren. In de pauze is er gelegenheid (gratis) de expositie te bezichtigen. Dat is ook het geval als op maandag 22 april in het museum het Ned. Kamerkoor zingt o.l.v. Felix de Nobel. Sudenten schenken raam voor kerk De studenten aan de Technische Hogeschool te Delft hebben een plan om hun verbondenheid met Delft tot uitdrukking te bregen in de aanbie ding van een gebrandschilderd raam voor de Oude Kerk aldaar. De ver vaardiging van dit raam zal worden opgedragen aan de glazenier Joep Nicolas. Première van Haydn's St.-Nicolaasmis kunstenaars, architecten, mensen, kunsthistorici critici zei te vertegenwoordigen, niet persoonlyk ontvangen. museum K1*asesz hees ten teken dat de ten- kunst- toonstelling geopend was- de nieuwe Wassenaarse gemeentevlag aan een in de hal geplaatste mast. een bijeenkomst gehouden waarop de auteur Rob Xieuwenhuys een causerie zal houden over „Indische fragmen ten uit de Couperusromans". In de St.-Bonifatiuskerk in Am sterdam zal eerste paasdag voor de eerste keer in ons land de „Mlasa in honorem St.-Nicolai" van Joseph Haydn worden uitgevoerd. De uitvoering van deze mis voor koor. solisten, strykorkest twee hobo's en twee hcorns staat onder leiding op iu van Nico Schuurman. Solisten zijn de Elly Imhoff De uitvoering van deze mis zal worden herhaald op 27 april in de St.-Nicolaaskerk in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5