[oord in Amsterdam jaar opgelost ia vier Nog vele vragen rond Nederlandse Gasunie LANDBOUWGROND NIET OVERMATIG HOGER IN PRIJS PRIJSSTIJGING VERZWAKT DE ITALIAANSE REGERING „Zwarte Juditli slachtoffer van blonde tuinman EXCELSIOR MIGNON Dank zij vrouwelijke intuitie KARPETTEN W. J. Zirkzee tv-toestellen NIET te hoog Tweede kamer tevreden met verzekering van minister: Sneeuw en vorst leiden tot duurte Vreemde manipulaties bij de invoer van boter, olie en vee •richt 1 maart 1860 Vrijdag 5 april 1963 Derde blad no. 30925 Keukenhof verwacht de zesmiljoenste bezoeker I De Stichtinj Nationale Bloemen- tentoonstelling „Keukenhof", die on langs de veertiende expositie open de, verwacht dinsdagmiddag de zes miljoenste bezoeker. Het bestuur van de bloementuin heeft besloten aan de gelukkige een bijzonder welkom te bereiden. Gra vin Jacoba van Beieren zal persoon lijk te paard aanwezig zijn. Zij heeft beloofd een hartewens van de I zesmiljoenste te zullen vervullen. Advertentie Advertentie Waar kinderen eten, is de Mignon bij-de-hand voor de kruimels. Dnze A'damse correspondent) i Amsterdamse vrouw van zeden is erin geslaagd. 1 jaar geleden gepleegde noord, waarvan een an- vrouw uit het rosse leven. |5-jarige „Zwarte Judith" jlachtoffer werd. volledig helderen. Zij gaf de politie illeen de aanwijzingen die i :n geleid tot de arrestatie j en in een Utrechts dorpje nde 30-jarige tuinman, nam gisteren ook de lei- j van een vier uren durend or en dwong de verdachte «tte tot een bekentenis. >olitie was cr ondanks een uit- d verhoor, dat tot diep in de had geduurd, niet in geslaagd j n. tegen wie nauwelijks aanwij- 1 i bestonden, te laten beken-1 loofdinspecteur H. M. E. Bre in het politiebureau Warmoes liet gistermorgen op zijn ka- i aet alleen de verdachte, maar ook de 35-jarige tipgeefster komen. Om kwart over tien begon de vrouw het gesprek met de tuinman. Zij stel de scherpe vragen en nam geen ge noegen met leugenachtige antwoor den, waarop het door de rechercheurs afgenomen verhoor te voren was doodgelopen. Zij had evenmin als de politie het bewijs dat de tuinman. Zwarte Ju dith had vermoord, maar op grond van diens gedrag en haar vrouwe lijke intuïtie, had zij de overtuiging dat hij en niemand anders de dader was. Verbluft De vrouw bleek de man zo goed te kennen dat zij hem precies vertelde hoe hij zich op de avond van de moord heeft gevoeld. In het bijzijn van de verblufte speurders van het bureau-Warmoesstraat beschreef zij hoe de jongeman destijds contact zocht met enkele vrouwen, hoe hij bij Zwarte Judith binnenstapte en met welke gedetailleerde plannen. Zij vertelde ook dat de jongeman niet de bedoeling had de vrouw te doden. Tenslotte zetten zij tot in details uit een welke handelingen de tuinman had verricht on hoe Zwarte Judith daarbij het leven verloor. De ver- I dachte voelde zich steeds meer in gesloten. Toen de vrouw was uitge sproken riep hij in wanhoop uit: „Ja, zo is het gebeurd, ik heb haar ge dood". Het was toen half drie in de middag: de zaak-Zwarte Judith, die vier jaar lang onoplosbaar bleek, was rond. In ijltempo spoedden zich de hoofd commissaris en de chef van de cen trale recherche van het hoofdbureau I naar de Warmoesstraat om de bij zonderheden van de verrassende ont knoping te vernemen. Want waar het j hele Amsterdamse politiekorps met jarenlang speurwerk niet toe in staat was geweest was tot klaarheid ge bracht door het persoonlijk onderzoek I en het psychologische inzicht van een vrouw van de straat. Mager dossici LUIT EEN ERSOONLIJKE ENING Bij DE NEDERLANDSCHE DOEN STANDS BANK N.V. Een maand geleden stond de zaak- Zwarte Judith nog te boek als een verloren zaak. Het dossier was ont moedigend mager. Er stond in hoe Zwarte Judith, tegen het midder nachtelijk uur van 16 mei 1959 de dag voor Pinksteren dood was aangetroffen op de vloer van haar huurkamertje in de Bergstraat no 16. Er waren slechts twee getuigenver klaringen. De een was van een zekere Miep, die in hetzelfde huis de ach- terkamer bewoonde. Miep stond tegen middernacht tegenover het huis in de smalle Bergstraat, die Heren gracht en Singel verbindt, toen zij uit de deur'van no. 16 een man van on geveer 1.80 m lang met helblond haar en een opvallend lichtgrijs kostuum zag komen. De man liep naar het Singel en sloeg linksaf richting Centraal Sta tion. Een kwartier later ging Miep het huis binnen. Zij zag door de geopen de deur van Judith's kamer tot haar ontzetting het ontzielde lichaam van haar vriendin liggen. Een 2e verklaring kwam eveneens van een vrouw van lichte zeden, die later eei. zo belangrijke rol in de zaak zou spelen. Zij had een kamer op no. 4 van de Bergstraat en vertelde dat zij om kwart voor twaalf was aange sproken door een man wiens signa lement klopte met degene, die door Miep later was gezien. De dader moet ongeveer vijf minu ten bij Zwarte Judith binnen zijn geweest. De politiedeskundige stelde vast dat de dood door wurging was ingetreden. In het kamertje was niets te vinden wat zou kunnen leiden in de richting van de identiteit van de verdachte. Aanvankelijk was er enige ver denking gekoesterd tegen de voor malige echtgenoot van het slacht offer. Zwarte Judith, die jarenlang een huiselijk leven had geleid, was in „het leven" gegaan na een ruzie met haar man. Geen zekerheid Het onderzoek liep al spoedig dood. Er bleek geen enkel aanknopingspunt te vinden. Hoewel de afgelopen jaren van tijd tot tijd het dossier-Zwarte Judith uit de kast werd gehaald kwam men nooit een stap verder. Op 11 maart j.l. kreeg hoofdin specteur Bremer bezoek van een vrouw van lichte zeden en dat werd de aanleiding zich opnieuw over het dossier te buigen. De vrouw vertelde dat zij. geschrokken van de moord in de Bergstraat, haar werkkring had verplaatst naar de walletjes. Eind 1961 kreeg zij op een zaterdagavond bezoek van een man. die haar deed denken aan de blonde man uit de Bergstraat. Zij probeerde die ge dachte van zich af te zetten maar toen de man een vaste bezoeker ging worden hij kwam iedere zaterdag avond bekroop haar de angst, dat hij inderdaad de moordenaar van Zwarte Judith zou kunnen zijn en dat haar mogelijk hetzelfde lot wachtte. Maar de vrouw had geen enkele zekerheid. Zij besloot zich die zekerheid te zullen verschaffen. Iedere zaterdagavond als de man kwam probeerde zij meer over hem te weten te komen. De man was ech ter zeer gesloten. Maar zij lette daar na ook goed op zijn gedragingen. Het vermoeden dat haar intuïtie geluk zou krijgen werd van week tot week sterker en daarmee ook haar angst, j In november J.l. zette zij tenslotte een val. Ze zei: „jij doet me denken aan een man die mij in de Berg- j straat heeft aangesproken op de avond, dat Zwarte Judith werd ver- j moord". Het antwoord was laconiek: „dat kan wel zo zijn". Het was. opnieuw, geen bevesti- I ging en zeker geen bewijs. De avond, volgende op die waarop de vrouw de opmerking had gemaakt bleef de man weg. En de verdenking groeide wederom. Vlotte arrestatie Op 11 maart ging de vrouw zoals I gezegd naar hoofdinspecteur Bremer. Samen probeerden zij de gesprekken, die zij zich van de bezoeken van de blonde man herinnerde te combine ren. Er was geen naam en er was nog geen woonplaats. Aanvankelijk liep het spoor zelfs naar een man die ook 4 jaar geleden even was ver dacht. maar die een onaanvechtbaar I alibi had. Hoofdinspecteur Bremer bewaart I nog steeds het stilzwijgen over de wijze waarop hij tenslotte toch achter de indentiteit van de geheimzinnige blonde man is gekomen, al verheelt hij niet dat zonder de steun van de vrouw het nimmer was gelukt. Woensdagmiddag had in ,,een stad in het midden des lands" de aan houding van de blonde man plaats. Hij ging gewillig mee. en in het politiebureau Warmoesstraat volgde een confrontatie via de zogenaamde Franse spiegel (aan een kant door zichtig. aan de andere zijde spiegel» met de onraad speurende vrouw en ook met Miep. die inmiddels een vlij tige huismoeder is geworden. Eerstge noemde vrouw herkende in de man j haar vaste bezoeker en Miep kon niet anders verklaren, dan dat hij inderdaad wel op de bezoeker van Judith leek. Het politieverhoor leidde niet tot resultaten. Toen werd de tipgeefster opgeroepen en zij nam de touwtjes in handen tot zij succes had. Gunstig bekend De gearresteerde man is vrijgezel en een labiele persoonlijkheid. Hij staat in zijn omgeving zeer gunstig bekend en zijn werkgever is zeer te vreden over hem geweest. In verband met de slechte gezondheidstoestand van de vader van verdachte wil de politie de naam van de woonplaats niet nader omschrijven dan „een dorp in Utrecht". Om dezelfde re'dcn wordt de plaats van arrestatie niet genoemd. Nu de man heeft hekend neemt de politie aan dat hij zal meewerken aan het afronden van het onderzoek. Het 1 staat vast dat hij Zwarte Judith niet met voorbedachte rade heeft gedood. Er zal hem dus geen moord en ver moedelijk zelfs geen doodslag tenlaste worden gelegd. In dat geval zal hij worden vervolgd wegens „zware mis- handeling, de dood ten gevolge heb bende". Het is niet waarschijnlijk dat de man iets heeft uit te staan met de andere onopgeloste moorden onder Amsterdamse vrouwen. De wurging van Chinese Annie geschiedde onder geheel andere omstandigheden, even als dc dood van Magere Josjc. Een zekere Chinese To die verleden jaar ternauwernood aan een wurgpoging ontkwam is woensdagavond met de man geconfronteerd maar zij herken de hem niet. (Van onze parlementaire redactie» Of het hoofdkantoor \an de bin nenkort op te richten Nederlandse Gasunie In Groningen zal worden ge vestigd is nog een open vraag. Minis ter Dc Pous (Economische Zaken) zei gisteren in dc Tweede Kamer, dat er nog geen beslissing was genomen. Er wordt nog overleg gepleegd. Men zal daarbij rekening moeten houden met de wensen van het betrokken personeel. Er zouden problemen kun nen vastzitten aan overplaatsing uit de omstreken van Den Haag. waar het tegenwoordige Staatsgasbedrijf is gevestigd, naar Groningen. Wel gaf minister De Pous toe. Groningen een aantrekkelijke stad te vinden. De heer Nederhorst (P.v.d.A.» zei zich niet te kunnen voorstellen, dat de oliemaatschappijen, die bij de aardgaswinning in het noorden zijn betrokken niet graag In Groningen zouden willen zitten. Minister De Pous die sprak van een schitterende ont wikkeling in het noorden van ons land. vroeg zich af of eerst het hoofd kantoor zou moeten worden gebouwd, dan wel een aluminiumfabriek. Per soonlijk vond hij dat laatste belang rijk. De aardgaswinning was volgens de bewindsman een wezenlijke bij drage tot een groot deel van de wel vaart van ons land. De activa van het huidige Staats gasbedrijf zullen worden overgeno men door de nieuwe maatschappij. Van de positie van de Hoogovens in Noord-Holland had de minister nog geen duidelijk beeld. Op een vraag of de aardgaslevering aan in dustriële gebruikers rechtstreeks zou geschieden of via de gemeentelijke bedrijven zei dis. De Pous. dat hij een rationele verdeling beoogde. De plaatselijke bedrijven hoeven niet be vreesd te zijn, hun taak zal zelfs gro ter worden. Tot schadeloosstelling aan de gemeenten was hij dan ook niet geneigd. De heer Nederhorst merkte op. dat er een volstrekt aan bodmonopolie op aardgasgebied zou ontstaan. Daarom vond hij ook aan de kant van de vragers een hechte organisatie nodig. Prof. KortewegiV. V.D.» drong aan op voortvarende ex ploitatie van de gasbel na de oprich ting van de gasunie. Hij bepleitte ver der een goede voorlichting in het be lang van de relaties tussen de gasu- nie en het publiek. Bij de samenstel ling van de raad van commissarissen zou een band moeten bestaan met het I provinciaal bestuur van Groningen Ach. wat geeft 't. Laat ze maar kruimelen. Met de Mignon is alles weer schoon in een wip. Deze vingerlichte diepzuiger is immers gemaakt voor kleine werkjes! Voor draadjes van de naaimachine, as van de kachel, gemorste suiker, de omgevallen bloempot. Voor meubelen en matrassen. Voor gordijnen, trappen, boekenplanken en luxaflex. En voor de auto van mijnheer. Klein en reuze handig I zuigstoffer f 59.50 Chinees protest tegen Indiase grensschending De regering in Peking heeft krach tig bij de Indiase autoriteiten te Nieuw Delhi geprotesteerd tegen een beweerde schending van Chinees ge bied. Drie Indiase soldaten zouden op 10 maart j.l. de grens met de Chi nese-provincie Sinkiang hebben over schreden. In de nota wordt de eis gesteld, dat er onverwijld een einde komt aan „dergelijke schendingen van Chinees grondgebied". Hieraan wordt toegevoegd: „Voortduring hier van zal ernstige gevolgen hebben". Volgens de Chinese protestnota is de Chinese grens in het westelijke grensgebied met India sinds decem ber 1962 zestien maal door Indiërs geschonden. Adtertentle TRAP- EN GANGLOPERS 50 en 70 cm. breed. Moderne en klassieke dessins. GROTE KEUZE. Textielhandel en woninginrichting VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A LEIDEN TELEF. 24610 MIDZA Minister De Pons: Winstmarge op (Van onze parlementaire redactie) De winstmarge op televisie toestel len ligt voor gTOOt- en kleinhandel in totaal op ongeveer 40 procent. Voor de meest gangbare toestellen ligt die marge lager. Minister De Pous antwoordd" dit gistermiddag in de Tweede Kamer op vragen van mevrouw Dc Roos-Oi'de- geest (P.v.d.A.). De marges zijn vol gens de bewindsman niet in -trijd met het prijsstabilisatiebeleid en hij vindt het dan ook niet noodzakelijk bij de prijsvorming van tv-toestellen regelend op te treden. Mevrouw De Roos had het opval lend gevonden, dat een koopman uit Almelo voor de economische politie rechter heeft kunnen verklaren, dat bij rechtstreekse import van tv-toe stellen en verkoop tegen de gebrui kelijke consumentenprijs een zodani ge marge wordt genoten, dat bij ieder toestel wel twee wasmachines cadeau kunnen worden gegeven. De minister wilde dit niet tegenspreken, maar. zei hij. dat zullen dat wel twee goedkope wasmachines geweest zijn. De winstmarges worden in het ka der van het prijsbeleid voortdurend nauwlettend in de gaten gehouden, aldus de heer De Pous. (Van onze Romeinse correspondent) De barre winter zou in Italië wel eens gevolgen kunnen hebben op een terrein, dat stellig niets met de meteorologie te maken heeft. n.l. op het po litieke. Over een maand gaat de Italiaanse burger ter stembus en de uitslag van de verkiezingen wordt waarschijnlijk bepaald door het vrij grote aantal partijlozen, dat zich bij hun keuze laat leiden door hun gemoedstoestand van het ogenblik. Nu kan men zeer zeker de regering niet verantwoordelijk stellen voor de lange periode van sneeuw en vorst, maar het slechte weer heeft in zeer sterke mate de prijzen van alle levensmiddelen beïnvloed. De kleine man ziet alleen de angstwekkende duurte en geeft zich geen. of on voldoende. rekenschap van de oorzaken. En in zulk een geval is de Italiaan al gauw geneigd de regering verantwoordelijk te stellen. A.s. verkiezingen belangrijk punt I Het leven in Italië was al jaren j lang duur. Naar Nederlandse begrip pen zelfs erg duur. maar met Neder land mag men eigenlijk niet vergelij ken, omdat dit een „goedkoopte-ei land" heet te zijn. De gro'e prijsstij ging begon in november. En dat wil [zeggen betrekkelijk kort nadat de nieuwe regering, de regering van cen trum-links. haar eerste ingrüpende maatregelen had afgekondigd. Nu valt het niet te loochenen, oat ienkele maatregelen op fiscaal geLied mede schuld zijn aan de duurte, maar I de grote stoot werd toch gegeven door de strenge winter. De conservatieve partijen doen het voorkomen alsof |de nieuwe richting in de politiek aan alles schuld is en daar de heren, die de economie van het land beheeicen voor het merendeel conservatieve in zichten voorstaan, wordt er van die zijde niets gedaan om de prijzen te doen dalen. De minister van het budget en de economische planning, Ugo la Malfa, heeft in dc Senaat, kort voordat bei de Kamers met het oog op de vei kie zingen ontbonden werden, de toe stand geschetst. Naar zijn mening is de duurte op twee wijzen zorgwek kend. Ten eerste zijn de zeer aan zienlijke salaris- en pensioenverho gingen, waarmee de huidige regering het lot van de kleine nian heeft wil len verbeteren, ongedaan gemaakt door pry ss tü ging en. Veelzeggend In dit verband is een „enquête" van (belang, die het socialistische dagblad „L'Avantie", het blad dus van een partij, die het huidige bewind steunt, heeft gehouden. Het duidelijkste ant woord. dat „L'Avanti" kreeg, kwam van een brievenbesteller: „Kort ge leden werd mijn loon met 13.400 lire verhoogd, maar ik zou graag mijn oude loon weer willen hebben als de prijzen ook die van vroeger werden. In oktober gaf mü'n vrouw per dag voor levensmiddelen zowat 700 tot 800 lire uit. tegenwoordig van 2000 tot 2500" (een gulden Ls 170 lire». Ande re zeiden, dat de prijzen van vrijwel alle levensmiddelen, met uitzondering van vlees (maar dat Ls voor eenvou dige mensen altijd een luxe geweest» verdubbeld zijn. Dit lijkt ons dichter bij de waarheid. Het tweede nadeel, dat minister La Malfa vreest, Is dat op den duur de valuatie van de lire het gevolg zou kunnen zyn. Dit zou het vertrouwen van de spaarder aantasten en La Malfa zei terecht, dat geen enkele monetaire manipulatie voor 's lands economie opw eegt tegen de deugd der spaarders. Vandaar dat de regering tot elke prijs de lire zal verdedigen en strijden zal. enerzijds tegen de spe culanten die de prijzen opdrijven en anderzijus tegen de. psychologische gevolgen van het alarm, dat door de conservatieve partijen kunstmatig wordt aangewakkerd. Er zijn maatregelen genomen en de prijzen in de groothandel beginnen iets te dalen. Helaas merkt de ver bruiker daar nog niets van. Nu moet gezegd worden, dat die maatregelen niet al te goed waren voorbereid. Om de vleesprijzen te doen dalen (een doodgewoon doorregen lapje kost 160 lire. zowat 90 cent per ons. kalfsvlees 2001 werd slachtvee ingevoerd van landen achter het gordijn. De firma's, die over de importvergunningen be schikken. wisten dit schijnbaar voor uit en bestelden in grote hoeveelhe den levend vee. Het gevolg was dat op één dag in het kleine grenssta- tionnetje van Prosecco dicht bu Triest ruim achtduizend stuks vee stonden te wachten op de formalitei ten. die het overschrijden van de grens meebrengt. Er was geen perso neel genoeg om voor die beesten te zorgen en enkele honderden zijn van kou. honger en dorst omgekomen Om dc prijzen van de eetbare vetten te doen dalen, werd vergunning gegeven tot het invoeren, vrij van rechten, van grote hoeveelheden olie. De dou anebeambten in de haven van Genua bleken niet ingelicht, zodat zich daar duizenden vaten olie opstapelden die de douane niet wilde vrijgeven Ven I wenen. Uit Denemarken. Nederland en Po len heeft men grote hoeveelheden bo ter laten komen, die spoorloos ver dwenen zijn. Men moet aannemen, dat ze terecht zijn gekomen bij de grote boterfabrikanten, die ze al dan niet met Italiaanse boter vermengd, op de markt zullen brengen order hun gewone merk en tegen de ge bruikelijke prijzen. Dat wil zeggen dat boter, die 600 tot 700 lire per ki lo heeft gekost en daarom in de klein handel zeer wel tegen duizend lire zou kunnen worden geleverd, door de Italiaanse huisvrouw zal worden ge kocht tegen de gewone prijs van zes tienhonderd lire. De gemeente Milaan had onmiddellijk 2500 ton van die goedkope buitenlandse boter aange schaft met de bedoeling die. zonder enige winst, op de verschillende markt ten direct aan de consument te ver kopen. Het Is al sedert lang in Milaan en enkele andere Nonrditaliaanse ste den gebruikelijk, dat gemeentelijke vrachtauto's op de markten in de ter- schillende stadswijken verschynen en daar groenten en fruit verkopen, di rect van de boer aan de verbruiker, zonder enige winst. Zo dacht men ook met de boter te doen om de win kelprijzen te beïnvloeden. Maar te laat kwam men tot de ontdekking dat (Van onze parlementaire redactie). De prijsontwikkeling aangaan de de landbouwgronden, die sinds 1 januari 1963 gaande is, geeft geen aanleiding om maatregelen te overwegen. Dit zei minister Marijnen gistermiddag in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heer Egas (PvdA). Minister Marijnen meende, dat de grotere vrijheid, die na 1 januari 1963 is ontstaan heilzaam zal wer ken op de ontwikkeling van de structuur van de landbouw. Hij ziet geen enkele aanleiding om terug te komen op het thans door de regering ingenomen standpunt. De heer Egas had gesteld, dat er aanzienlijke prijsverhogingen zijn opgetreden in de eerste drie maan den van dit jaar. Hij achtte het een onrustbarende ontwikkeling. In de drie noordelijke provincies zou een prijsverhoging zijn opgetreden van 25 procent, en uitschieters van 75 procent. In de andere provincies was (dat ongeveer hetzelfde. In Noord- Holland echter en ook in het oosten van het land zyn zelfs prijsstijgin gen van 50 procent opgetreden. Met name in Gelderland is de ontwikke ling bijzonder ernstig en zuid- en west-Nederland spant in dit opzicht de kroon. Hier heeft zelfs een ver dubbeling van de prijzen der land bouwgronden plaatsgevonden. Zo is in Leiden, aldus de heer Egas, een bedrijf verkocht voor f 50.- per vier kante meter. De socialist meende, dat de optimistische verwachtingen van de minister bepaald niet in ver vulling zijn gegaan. Voor tienduizen den agrarische producenten is de si tuatie op het ogenblik niet rooskleu rig. Minister Marijnen gaf de heer Egas toe, dat er inderdaad een ze kere stijging van de landbouwprij- zen is opgetreden, doch hu achtte deze alleszins verantwoord. dit niet kon. Wat voor groenten en fruit mogelijk Ls. mag voor geen en kel ander artikel worden gedaan zon der dat eerst de marktkooplieden er hun goedkeuring aan hechten. En die goedkeuring bleef uit. Het resultaat van de „operatie-boter" komt hierop i neer. dat de importeurs en de boter fabrikanten, niet meer dan een do zijn ongehoord rijke firma's, in een paar dagen ettelijke miljarden lire hebben „verdiend Voorstel Maar natuurlijk heeft men uit al die mislukkingen wel wat geleerd. Misschien zal men er op den auur toch moeten overgaan de verbruikers coöperaties in te schakelen, iets waar voor de regering bijzonder huiverig is. omdat alles wat naar „coöperatie" zweemt, hier als socialisme, marxisme zoal niet als communisme wordt be schouwd. En misschien gaat men er toe over het voorstel aan te nemen, dat een paar boterfabrikanten heb ben gedaan. De staat voert een par tij boter in tegen 600 lire. Het is dan oiize taak tegen die prijs te leveren. Wij betalen echter 900 lire. Het door ons meer betaalde bedrag van 300 li re wordt door de staat uitgekeerd aan Italiaanse veehouders, die dan zonder schade te lyden een even grote par ty aan ons kunnen leveren tegen een prijs, die 300 lire lager ligt dan de gebruikelijke. Op die manier kun nen wU voor elke duizend ton door de staat ingevoerde boter tweeduizend ton aan de kleinhandel leveren tegen een prijs, die 300 lire lager ligt dan de thans geldende. Dat klinkt rede lijk en het is waarschyniyk ook op andere produkten toepasbaar. In elk geval ls het gewenst dat de prijsstijging, die sinds enkele dagen tot stilstand Ls gekomen, spoedig ge volgd wordt door een flinke daling der prijzen, willen niet tal van ontevre denen hun stem geven aan de uiterst rechtse partijen, die er zijde bij spin nen en naar het schijnt kunstmatig de prijzen hoog houden om het ver trouwen der bevolking in de „nieuwe koers" to ondermyncn. Veel tyd is er niet meer. Niet tevreden De heer Egas bleek niet tévreden te zun met het antwoord van de mi nister. Hu constateerde, dat de be windsman geen cyfers had genoemd en vond diens betoog zeer zwak. Het gaf hem aanleiding om een motie in te dienen, waarin verontrusting tot uitdrukking wordt gebracht over de sterke verhoging van het grond- prysniveau en waarin de regering wordt uitgenodigd onverwyid maat regelen voor te bereiden om een duurzaam opdrijven van de prijzen van landbouwgronden te kunnen te gengaan. De heren Mellema (C.H.U.) Droesen (K.V.P.) en Biewcnga A.R.P.verklaarden zich tegen de ze motie. De heer Mellema had er gaan behoefte aan omdat de percen tages. waarop de heer Egas zich by zyn vragen had gebaseerd, niet con creet waren. De heer Droesen vond, dat de heer Egas veel te vroeg met zyn vragen is gekomen en zich had gebaseerd op gebrekkige gegevens, die in ieder geval niet geschikt wa ren om daarop een motie te base ren. Ook de heer Biewenga achtte de tyd. die sinds 1 januari 1963 is ver streken. nog te kort om al een goed oordeel te kunnen hebben over het prijsverloop met de landbouwgron den. Met zitten en opstaan werd door de Kamer de motie van de heer Egas verworpen. Voor de motie waren de P.v.d.A. de P.S.P.-fractie en C.P.N.- fractie. Vertrouwelijk Minister Marünen beloofde prof. Vondeling, dat hij aan de Tweede Kamer ter vertrouweiyke kennisne ming de gegevens ter beschikking zal stellen waarop hu zun vertrou wenwekkende conclusies heeft geba seerd. Als de Kamerleden ervan kennis zullen hebben genomen dan zullen ze tot de overtuiging komen, dat de ze gegevens een nadere analyse ver gen. Hu sloot zich hiermede aan op de uitlatingen van de heer Den Har- tog (V.V.D.) en de heer Kikkert C.H.U.)die evenals de heren Bie- v.enga. Droesen en Mellema te ken nen hadden gegeven, dat de tyd van drie maanden toch beslist te kort is om een oordeel te kunnen vellen over de prusontwikkeling van de land bouwgronden. De heer Den Hartog had verklaard geen behoefte te heb ben aan deze „tamme" motie. Minister Marünen had de vaste overtuiging, dat het bedrijfseconomi- sche inzicht van de Nederlandse boe ren zodanig is. dat niet verwacht kan worden dat onjuiste splitsingen van landbouwgronden tot stand zullen komen. Hu zal nauwlettend de gegevens van de Grondkamer bestuderen en ook steekproeven laten nemen. Hij had de motie-Egas aan de Ka mer ten stelligste ontraden. De „Boissevain"' brengt eerste groep op Tristan De „Boissevain" van de Java- China-Pakketvaart lynen brengt de eerste groep bewoners terug naar het vulkanische eiland Tristan da Cunha. Zoals bekend moest de bevolking van dit eiland na een eruptie in 1961 ge- evacueerd worden en kwam in Enge land terecht. Maar al het vorige jaar hebben de Tristanners, van wie ver reweg de meesten niet in Engeland konden aarden, plannen gemaakt om naar hun geboortegrond terug te keren, uit onderzoekingen bleek, dat terugkeer verantwoord was. Een vyftigtal bewoners, vergezeld door een aantal bestuursambtenaren, is enkele weken geleden met een schip van de Royal Mail naar Rlo de Janeiro gevaren en daar overgestapt op het Nederlandse schip „Boisse vain", dat hen op het eiland zal af zetten. De route van de schepen van Java-China-Pakketvaart lijnen van Zuid-Amerika naar Europa voert vrij dicht langs het eiland. Volgens plan zal de rest van de bevolking in okto ber van dit Jaar met een gecharterd Deens schip, de „Bornholm" naar Tristan worden gebracht

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5