Bernard Buffet ensceneerde nieuwe „Carmen" van Bizet blijf jong..! blijf fit...&h fiets! GEEN SUBSIDIES AAN OOSTENRIJKSE AUTEURS BADINGS MONUMENTAAL EN GELADEN VERKLANKT kunst kaleiöoscQQp JL Eigentijdse vorm en spraak gevonden een groot pianist Buitengewoon resultaat te Brussel STEUN AAN SCHRIJVERS MISSCHIEN WEL BEROEMD, NOOIT GOED BETAALD I oor de reis naar Amerika: Koning Saoed in Parijs Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 april 1963 Zevende blad no. 30923 Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar (Van onze correspondent te Brussel) In oktober van het vorige jaar heeft de opera van Marseille het seizoen geopend met een nieuwe enscenering van Bizet's on verwoestbare Carmen met décors en kostuums van Bernard Buffet. Het is dank zij Europera, de organisatie van Europese opera's, op touw gezet door Maurice Huisman, de directeur van de Brusselse Muntschouwburg, dat men thans in de Belgische hoofdstad met deze verjongde Carmen kan kennismaken. Eur opera streeft er o.a. naar décors en kostuums tussen de deel nemende opera's te doen uitwisselen. De kosten van de enscene ringen worden dientengevolge aanzienlijk gedrukt. Dat is ten minste de bedoeling. Maar in het onderhavige geval schijnt het, dat dit doel niet helemaal is bereikt, want Buffet moet voor zijn décors en kostuums niet onaanzienlijke huurprijzen berekenen. terplan. zodat de stoeten van prijs- rechters, toreadoren, picadoren c d. goed uit de voeten kunnen. Indruk wekkend zijn in dat laatste décor de bogen van de arena en vooral de bloedrode accenten in de huizen ron dom. In die door Buffet geschapen we reld kan zich de tragische geschiede nis van Don José en Carmen over eenkomstig partituur en tekstboek afspelen. De Munt heeft zoals ge woonlijk voor een uitstekende bezet ting gezorgd, met o.a. Bizerka. Cvejci als een nogal struise Carmen wie men geen Spaanse ascese kan aan zien. en met Pierre Lanni als een wat timide maar goed zingende Don José. De muzikale leiding is in handen van Georges Sebastian. Deze kleine les senaarvirtuoos en rasmuzikant heeft het wonder bereikt dat zelfs het or kest van De Munt geinspireerd schijnt te spelen. De regie is van Louis Ducrcux. een van de directeu ren van de Marseillaanse Opera, die blijkbaar met décors en kostuums wordt mee verhuurd. Geijkte In Oostenrijk staan de schrijvers er véél slechter voor dan in ons land. waar het probleem van de steunverlening zoveel aandacht trekt. Zij bestrijken weliswaar een groter taalgebied, maar de goe de en succesvolle auteurs bieden hun werk aan Duitse uitgevers aan. die hogere oplagen en betere honoraria beloven. De overige schrijvers, waartoe vooral de dichters behoren, staan er slecht voor. omdat het Oostenrijkse publiek meer voelt voor muziek dan voor literatuur. Er is praktisch maar één letterkundig tijdschrift en in BERNARD BUFFET menten van een décor. Al die smok kelaarsholen e.d. uit opera's hebben nu eenmaal altijd iets liet zou goed geweest zijn wanneer hij gelijke tred /ou hebben gehouden ïan1 «nïurVnrikX'i'lïii! j Wenen slechts één enkele vereniging ter bevordering van de. he- niet meer in de i'arijsc Opera Comi- dendaagse letterkunde, waar lezingen worden gehouden. Er be- ratveSuf?ee?„dTtlUXhoudt.M staa" wel een Paar letterkundige pri,zen die o.a door de Staat is vooral jammer omdat Buffet's kos- door het gemeentebestuur van Wenen en door enkele provinciale ra s hebben tuums en décors er zo toe bijdragen mstanties warden uitqeschrevcn. maar dit aantal is veel kleiner .kitscherigs te doen waarvoor in eerste instantie K, ',u cc.iiuani au iju ic uo ,.ni l.jci iet i^a It Ulllll Ud.ll tuut III t cl alC lllSlrllllll. y en dat is hier wel vermeden. Na een de nagedachtenis van Bizet de groot- dan in Nederland. dramatisch voordoek met een scène van een gewonde stier komt dan ten slotte het plein voor de arena, waai de ontknoping van Carmens drama zich voltrekt. Ook daar weer de mooie vondst van de doorkijken en het ach- ste lof toekomt: deze aloude ('armen zó springlevend te houden dat de opendoekjes niet van de lucht zijn en dat er op hel schellinkje een paar keer luid wordt gediscussieerd over een te hoge of te lage noot. Het Rijk geeft soms een kleine sub sidie om het drukken van een waar devolle verzenbundel mogelijk te ma ken. maar slechts zelden krijgt een jonge schrijver een som gelds in de Hoe het ook zij, het resultaat is eigenlijk alleen maar met ..buitenge woon" te kwalificeren. Buffet heeft de nu al weer bijna 90 jaar oude volksopcra décors en kostuums ge geven die zeker wel vasthouden aan de traditie, maar die toch ook het uiterlijk van Mérimée's drama een vorm en spraak van onze tijd hebben bezorgd. Met deze Carmen is Buffet niet aan zijn proefstuk wat het ma ken van décors betreft toe. Zijn eer ste décors en kostuums heeft hij reeds in 1955 getekend voor het ballet "La Chambre" van de balletten van Roland Petit. Het idee daarvoor was van Georges Simenon, de geestelijke vader van Maigret, en de muziek van Georges Auric. Korte tijd daarna zijn de décors voor Frangoise Sagans bal let "Le rendez-vous manque" (met voortreffelijke muziek van Michel Mange» gevolgd. En een jaar of drie, vier geleden heeft hij. weer voor Ro land Petit, décors en kostuums ont worpen voor de musical "Patron" van Marcel Ayme en Guy Beart. „Aquarellen" Men kan Buffet's décors eigenlijk gemakkelijk omschrijven: ze zijn aquarellen van Bernard Buffet in overgrote afmetingen. Ze hebben met zijn „gewone" werk de felheid van tonaliteit en de diep gebeten kracht van de zwarte lijnen gemeen. Voor Carmen heeft hij zo vier décors en nog eens twee voordoeken gemaakt en een paar honderd kostuums. Applaus was er terecht in De Munt al direct voor het eerste voordoek, vijf Spaanse vrouwen in de loge van een arena. Daarna klaterde er telkens wanneer het doek voor een nieuwe Buffet openging, handgeklap op. Dat was zo voor het décor van een plein- H. Voncken verlaat kerkmuziekschool Met ingang van 31 augustus is dc heer II. Voncken pr. eervol ontslag verleend als directeur van het Ned. Instituut voor katholieke kerkmuziek in Utrecht. Hij keert terug in de ziels zorg. De heer Voncken is reeds sedert januari op medisch advies op non- actief. Zijn werkzaamheden stapelden zich in de loop der jaren zozeer op. dat hem rust werd voorgeschreven. Behalve van het instituut was de heer Voncken ook directeur van het kathe drale koor en van de kathedrale koor school. Bovendien droeg hij verant woordelijkheid voor radio-uitzendin gen. De heer Voncken heeft het insti tuut tien jaar geleid. Hij ontplooide hiervoor grote activiteiten en ver wierf voor het instituut de officiële erkenning van het Rijk. bouwde hel studentenkwartier uit en stichtte de koorschool. Actrice Sigrid Koetse ziek In verband met ziekte van de ac trice Sigrid Koetse gaat de voorstel ling van „Een maand op het land", die dc toneelgroep Ensemble van avond in de Stadsschouwburg te Utrecht zou geven, niet door. Daarvoor in de plaats zal de Ne derlandse Comedie een voorstelling geven van ..De Botterikken", waarin o.a. optreedt Mary Dresselhuys. Een kostuumontwerp voor de sigarettenmeisjes. tje in Sevilla van het eerste bedrijf en het was aangezwollen tot een lui de ovatie voor het plein bij de arena van de vierde acte. Reeds dadelijk bij het eerste décor, een marktpleintje in geel. oker on sienna met een zwarte fontein, viel het weer op welk een goed begrip Buffet voor de moge lijkheden van een décor heeft: de aardige, hellende straat aan de rech terzijde, de zwarte, als met de pen getekende, boom in het midden en het perspectief van een straat. In de kostuums heeft hij enerzijds zeker het Spanje van bijna honderd Jaar geleden willen oproepen, anderzijds zijn er ook duidelijk karikaturale ac centen, zoals de typische overgrote Spaanse pet met pluimen van de lui tenant Zuniga en meer van zulke dingen. Niet helemaal juist is het misschien dat hij ook van die kos tuums kennelijk Buffet heeft willen maken en ze dus meestal met zwarte verticale strepen zijn gearceerd Aan de eenheid van het toneelbeeld komt dat echter wel ten goede. Lillas Pastia's herberg is bij Buffet van een kleine kroeg een riant café met gelegenheid voor floor-show ge worden. Men kan er vrede mee heb ben. omdat er nu tenminste ruimte is voor koor en figuratie en omdat de galerij met de grote trap naar be neden de regie veel kansen mogelijk maakt. Gebruikt worden die niet erg. maar dat kan Buffet niet helpen. Vindingrijkheid De pleisterplaats van de smokke laars is met veel vindingrijkheid op gelost: de ruïne van een oude barok ke kapel tussen zwarte bomen en roodbruine rotsen zijn de hoofdele- Nikita Mugalojf ZONDAG over een week vertrekt het Residentie-Orkest t>oor zijn tournee naar Amerika. Wanneer het de ..Derde Sym fonie" van Henk Badings even sterk en expressief speelt als dit gisteravond het geval was. dan voorspellen wij het werk daar een warm succes! Die Derde Symfonie dateert van ongeveer 30 jaar geleden. Er is in de tegenwoordige Badings. die nu de elektronische muziek fer vent aanhangt, nog maar weinig dat aan de vroegere herinnert: sindsdien veranderde er zo het een en ander in zijn stijl. Maar toen deze symfonie in 1935 voor het eerst onder Willem Mengelberg ter gelegenheid van diens 40-jarig jubileum als dirigent werd uit gevoerd. trof zij al onmiddellijk door haar felle tragiek., haar harts- bewogenheid, haar dramatische allure, waarvan dc imponerende, gespannen inzet de luisteraar van het eerste ogenblik in haar ban houdt. Een monumentaal geconcipieerd werkstuk tevens, dat Badings' com positorisch meesterschap ten volle aantoont en onder de suggestieve lei ding van Otterloo de vereiste kracht en macht verkreeg, volkomen ver trouwd als hij ermee is. getuige ook het feit, dat hij deze symfonie zonder partituur dirigeerde. Een „pleidooi" Deze cyclisch opgebouwde symfo nie, met haar veelal schrijnend en tragisch karakter, ontving zulk een intense en prachtig klinkende, ge- I laden vertolking, geheel in overeen stemming met dc bedoelingen, dat zij opnieuw hevig wist te boeien, een be- wijs, dat zijn nog „leeft", ondanks alle wijzigingen, die zich in de afge lopen 30 jaar hebben voorgedaan. De innerlijke spanningen werden supe rieur tot het einde toe volgehouden in een overtuigend pleidooi voor Ba dings, die met deze symfonie wel een Decor voor het vierde bedrijf. zijner beste composities van zijn rijk en veelzijdig oeuvre heeft geschon ken. Wij kunnen ons indenken, dat het Residentie-Orkest dit werk op zijn repertoire voor de V.S. heeft ge plaatst, al vertegenwoordigt het geenszins meer de huidige Neder landse produktie. Doch dat het aan spreekt en de tand des tijds er nog in geen enkel opzicht aan geknaagd heeft, bleek uit het geestdriftig ap plaus, dat na de toegewijde en be gripvolle weergave, waarin ook Noske en Olof solistisch uitmuntten, op klonk. Brulims .Eerste' De „prins der Russische pianisten" Nikita Magaloff, thans werkzaam als leider der virtuozenklasse aan het Conservatorium te Geneve, reeds eer der hier begroet als een der meest briljante en meesterlijke musici van het huidige internationale podium wie herinnert zich niet zijn flonke rend spel in Prokofjew? voerde een al evenzeer boeiend pleidooi voor hand gedrukt. Er is per jaar één staatsprijs ter waarde van hoogstens 10.000 schilling, dat is f. 1.500. Maar niemand krijgt regelmatig een klein vast bedrag als minimum om ervan te leven en intussen rustig te kunnen werken. Slechts in uitzonderlijke ge vallen hebben een paar schrijvers een stipendium gekregen om bijv. verouderde klassieke teksten te mo derniseren voor het Burgtheater, maar het resultaat was zo onbevre digend dat deze actie weer werd stop gezet. Opdrachten van het Rijk, van een provincie of de gemeente om voor een vast bedrag een bepaald onder werp te behandelen komen in Oos tenrijk niet voor. Ofschoon het Nederlandse taalge bied veel kleiner is. zou een Oosten rijkse schrijver versteld staan over het grote aantal en de hoge oplagen van bepaalde literaire uitgaven en pockets in ons land. Het begrip lite raire of reuzen-pockets is in Oosten rijk onbekend. Wanneer men aan de Oostenrijkse schrijvers zou vertellen dat de Nederlandse collega's een mil joen gulden van de regering vragen tot regelmatige steun, zouden zij dit niet begrijpen. Ook het publiek zou hiervoor geen begrip hebben. Nog onbegrijpelijker vindt men hier het protest van de schrijvers die „niet naar het bal willen gaan". Een schrij versbal is hier even onbekend als een boekenweek met lezingen, voordrach ten en het geven van handtekenin gen. Het enige is hier één jaarlijkse boekententoonstelling die door de minister van O., K. en W. wordt ge opend en door weinigen wordt be zocht. De gangbare al dan niet aan vaardbare opvatting over schrij vers is deze: wie „in de literatuur wil gaan", neemt het risico op zich dat hij misschien wel beroemd wordt, maar nooit goed betaald. Niemand heeft hem daartoe gedwongen, ook niet de Staat en daarom moet hü zelf maar de consequenties dragen. Dit is misschien sociaal en cultureel kortzichtig, maar Oostenrijk is nog niet verder in dit opzicht. Het staat nog helemaal in de vorige eeuw. Dit heeft waarschijnlijk tot gevolg dat Oostenrijk op het ogenblik zo arm is aan jonge schrijvers. Hoe men ook mag denken over bepaalde stromin gen in Nederland, er wordt zeer veel geschreven en ook gelezen. Een sa menhangende groep zoals Lucebert Claus, Mulisch, Vinkenoog, Hermans, Campo enz. is ten enemale in Oos tenrijk onbekend. Er zijn hier geen literaire groepen en er wordt ook niet gescholden tegen de oudere generatie. Toch zou Oostenrijk gezien zijn let terkundig verleden niet zo arm be hoeven te zijn. Het schijnt echter dat het probleem van hier gezien in Nederland zo virulent is, omdat ons land zoveel schrijvers heeft. In Oostenrijk wordt dit beroep zo laag aangeslagen dat veel minder jonge ren zich aan dit experiment wagen. Daarom is het aantal schrijvers veel kleiner en hebben zij ook minder in vloed op de publieke opinie. Ook niet in Amerika correspondent Onze Amerikaanse schrijft: In Amerika is steun van de Fede rale regering aan schrijvers onbe kend. Fr bestaan in de V.S. echter vele particuliere stichtingen die steun verlenen aan wetenschap en kunst. Men denke bijv. aan de Ford Foun dation. het Carnegie Institute enz. Die stichtingen, die over grote kapi talen beschikken, behoeven geen be lasting te betalen en indirect verleent de regering door dat feit dus toch wel enige steun. Dat schrijvers of dichters van die stichtingen een soort minimum jaarsalaris ontvangen komt. voorzover ons bekend, nooit voor. Maar een auteur die aan een bepaald werk bezig is. wordt soms wel in de ge legenheid gesteld z(jn boek te vol tooien, zonder dat hij zich in die periode zorg behoeft te maken over zijn levensonderhoud. Onlangs betoogde een schrijver voor een commissie van het congres, dat de regering het de auteurs eer der moeilijk dan gemakkelijk maakt. Wanneer iemand bijv. drie jaar werkt aan een boek. dan zal hij pas belasting over zijn inkomsten betalen in het jaar dat hij het boek gereed heeft gekregen. Over dat ene jaar betaalt hij dan echter méér belasting dan wanneer hij de inkomsten had kunnen uitsmeren over drie jaren. NIKITA MAGALOFF Brahms, wiens Eerste Pianoconcert in d. kl. t. hij meeslepend ten gehore bracht. Weliswaar leken er tussen hem en Van Otterloo aanvankelijk verschil len in de opvattingen der tempi te bestaan nu eens te langzaam, dan weer te snel, met onwelkome schom melingen om een homogene sa menwerking te waarborgen, doch successievelijk aan wist men elkaar toch te vinden, met een finale, welke excelleerde door een nobele virtuozi- teit en een zegevierend élan. Brahms wist op jeugdige leeftijd al zulk een rijke muzikale inhoud in zijn sterk polyfoon gedacht concert te leggen, dat men er het genie onweer legbaar in herkent: bij hem paarde zich de romantische bezieling aan de voorbeeldige klassieke centralisatie. Het beschouwende Adagio, waarin Brahms zijn eerbied voor Schumann neerlegde behoort tot een der hoogte punten en Magaloff wist ook hier de sfeer zuiver en edel te treffen. Jam mer, dat enkele trekjes der blazers wat ongunstig uitvielen, wat even af breuk deed aan de totaalindruk. Ma galoff mocht na zijn voornaam spel grootse hulde in ontvangst nemen: ontegenzeggelijk had men in hem op nieuw een der „groten" der pianis- tiek onderkend! Snelle Mozart De opening op dit laatste abonne mentsconcert was aan Mozart voor behouden: diens feestelijke en stuw- krachtige "Haffner'-symfonie v^n 1782» is een verrukkelijk specimen van het onmetelijke kunnen van de grote Salzburger meester, waarin de vereiste levendige en snelle tempi der boekdelen in het slot-rondo echter in gejaagdheid uitmondden en wij niet aan de gedachte konden ontkomen, dat Van Otterloo zijn voorliefde voor die snelle tempi te hevig bot liet vie ren". Daardoor boet de fijnzinnigheid in en dat doet kwaad aan al het goe de. dat de dirigent toch ook in deze Mozart weet te leggen. Wat hem be weegt tenslotte abrupt tot overdrij ving althans naar onze smaak over te gaan, kunnen wij niet gissen. Tot besluit: wij wensen diri- geen en alle medewerkenden een hartelijk succes in Amerika toe. Mogen zij, na het vermoeiende concertseizoen, de frisheid en de kracht opbrengen, om als onze Literaire opdracht O.a. aan Edithe de Clercq Zubli (Leiden) De staatssecretaris van O., K. en W., mr. Y. Scholten, heeft aan Edithe de Clercq Zubli te Leiden. Fem Rutke te Amster dam, Peter Berger te 's-Graven- hage. Kees Klap te Maarssen, Huub Oosterhuis te Maastricht, Jacques Schreurs te Spauspau- beek en Gabriël Smit te Laren opdracht verleend tot het schrij ven van een gedicht of cyclus van gedichten. Aan Louis Frequin te Nijme gen en Jan H. de Groot te Arn hem heeft de staatssecretaris op dracht gegeven een novelle resp. een essay (de laatste over het tijdschrift Opwaartse Wegen) te schrijven. Genoemde letterkun digen hebben de hun verstrekte opdracht aanvaard. Dc staatssecretaris van O., K. en W. heeft voorts aan dr. A C. de Iongh te Amsterdam opdracht ver leend tot het verzorgen van een tekstuitgave met commentaar van de drie Jan Klaasz-stukken van Tho mas Asselyn. muzikale ambassadeurs de Ne derlandse naam hoog te houden en te spelen op het allerbeste ni veau, waartoe zij in staat zijn. Er zal vèèl van hen geëist worden, zij zullen zich daarvan bewust zijn, doch er ongetwijfeld naar streven wélke vermoeie nissen zij ook te overwinnen heb ben met een lauwerkrans om hangen naar ons land terug te komen! Vaar wél! H. Voor oogoperatie (Van onze Parijse correspondent) Koning Saoed van Saoedi-Ara- bië, die al een dag of tien met zijn gevolg onder luie een aantal ha remvrouwen in Cannes aan de Franse Rivièra logeerde, is giste ren in Parijs gearriveerd, waar hij in een particuliere kliniek een oogoperatie zal moeten onder gaan. De Arabische vorst, die 64 jaar is, staat aangeschreven als de rijkste monarch ter wereld. Saoed heeft bij zijn afscheid in Cannes aan alle 50 koppen van het personeel massief gouden horloges uitgedeeld, terwijl hij bij de Air France een Boeing 707-toe- stel had afgehuurd zodat hij voor de vliegreis naar Parijs nog eens 10.000 gulden heeft moeten neer tellen. In de Parijse kliniek heeft de vorst zijn intrek genomen in een kamer met radio en televisie, die gelegen is in een vleugel welke eerst geheel werd ontruimd en waar nu zijn lijfwachten en eigen artsen logeren. Het bedrag, dat de chirurg voor de operatie heeft be dongen. is tot dusverre nog niet uitgelekt. Residentie-Orkest in komend seizoen Het Residentie-Orkest lal in net komend seizoen door vier gastdirigenten, alsmede door Willem van Otterloo geleid wor den. De gastdirigenten zijn Carl Schuricht. Charles Munch. 1st- van Kertesz en Pierre Boulez. Solisten z|)n Emil Gilets, (plano) Jaime Laredo (viool). Nicole Hennot' iptanoi. Aatje Heynis <att> Wanda Wilkomirska viool' Jolle Huekriede 'klarinet». Hetna Pilarszyk 'sopraani en Shura Cherkassky ipianoi.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 25