„Bloed roept om bloed" op Sardinië ïngelsen zijn bereid tot nauwer contact net EEG in Brussel ZONODIG WORDEN WE EGYPTENAAR Bedreigde agent schiet man in been ünitse geleerden dreigen Groeiende verdeeldheid Laos in Amerika kan luchtbases prijsgeven WESTINDISCHE EILANDEN ZITTEN VOL MET RUSSEN Twee stations in Den Haag Festiviteiten in Hillegom GROOTSE VIERING PLANNEN VOOR KONINGINNEDAG LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 APRIL 198S e Britse regering is bereid de con- ien tussen de permanente verte- iroordigingen der zes EEG-landen Jrussel en de Britse delegatie al- X (die onlangs is uitgebreid) te ierken, zo hebben gezaghebbende kgen in Londen verklaard naar leiding van de voorstellen, die de tse minister Schroder heeft ge it voor het aanhalen van de den tussen de EEG en Engeland. I deze Britse kringen stond men jwel gereserveerd tegenover het tse denkbeeld nieuwe verbindings- inen te scheppen (bijv. een onder- jmissie van de Westeuropese Unie. jrvan Engeland en de Zes lid Men verwachtte, dat Frankrijk i formule niet zou aanvaarden, let Gaullistische blad „La Nation" reef gisteren in commentaar op EEG-ministerraad in Brussel, dat mokken van de vijf Franse part- 5 geëindigd is, zoals generaal De ille had voorzien en ondanks jbere voorspellingen van tegen- jders die hem ervan beschuldigen opa te torpederen, je toestand is overigens nog niet »maal opgeklaard, aldus „La erkelijk Leven NED. HERV. KERK troepen te Oldebroek (2de pred.pl.) I. Bos te Sprang. Aangenomen naar ten (Gron.) (ats Jeugdpredlkant) K. de Wilde te NIJbeets. REF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) iedankt voor Lelden G. Janssen te Bterdam-West. GEREF. GEMEENTEN (weetal te Mlddelharnis W. C. J. schaart te Slikkerveer en H. Llg- berg te Oudemlrdum. PROT. NEDERLAND BESTAAT 40 JAAR te Vereniging Protestants Neder- d heeft gisteravond in de Oude Hv te Scheveningen met een spe- le samenkomst haar veertigjarig laan gevierd. fc bijeenkomst, die druk bezocht i, werd geopend door de voorzit- van het hoofdbestuur, ds. L. La- pey, hervormd predikant in Den ig. In zijn welkomstwoord memo- tde hij het werk van de oprich- j der vereniging. wees op de verdienstelijkheid I het bestaan van de vereniging, ils eerste spreker trad op de enig j in leven zijnde oprichter, dr. K. E. Gravcmeyer, emeritus predi- lt der Ned. herv. kerk te Wasse- ir. Dr. Gravemeyer benadrukte in l toespraak de noodzakelijkheid 1 het volharden in de leer der fetelen. >s. B. van Smeden, christelijk ge- brmeerd predikant te Amsterdam, »s op de opdracht en het perspec- dat de vereniging heeft. Hij was i oordeel, dat zij moet voortgaan het Nederlandse volk op te roe tot voortgaande reformatie, jtste spreker was ds. J. W. Vern- gereformeerd predikant vryge- ikt te 's-GravenhageLoosdui- DS. JONGEBREUR JUBILEERT Voensdag is het vijfentwintig jaar :den. dat ds. H. Jongebreur uit terdam-Heyplaat werd bevestigd predikant in de Ned. Herv. Kerk. )s. Jongebreur werd op 25 decern- 1913 te Capelle aan den IJssel ge en. Hij bezocht eerst het Marnix- ïnasium te Rotterdam en studeer- daarna aan de Rijksuniversiteit te echt. Nadat hij op 1 september door het provinciaal kerkbestuur Zeeland was toegelaten tot de ngeliebediening in de Ned. Herv. 'k en hij van 15 maart 1937 tot 15 art 1938 eerst een jaar te Bos- )p werkzaam was geweest als hulp- diker werd hij op 10 april 1938 R' dr. D. Jacobs, toen nog predi kt te Boskoop en thans emeritus dikant te Breda, bevestigd als pre- ant van de hervormde gemeente i Bleiswijk. Op 20 oktober 1946 ver- selde de jubilaris deze gemeente die van Mastenbroek in de clas- Kampen ertj sinds 23 september 1 dient hij de hervormde gemeen- van Rolterdam-Heyplaat (en De j), waar hij werd bevestigd door i zwager ds. C. J. de Haan uit k. toen nog predikant te Aarlan- veen. "ijdens zijn ambtsbediening te stenbroek was ds. Jongebreur eni- iaren lid van het classicaal bestuur Kampen. >s. Jongebreur zal donderdag 18 il a.s. 's middags en 's avonds reci- ren in het hervormd Jeugdgebouw Heyplaat en zondagmorgen 21 fil as. om tien uur in de Juliana- rk te Heyplaat een herdenkingsrede spreken. Ds. P. den Broeder weer luchtmachtpredikant >e oud-luchtmachtpredikant en rmalig predikant van de remon- intse gemeente in Nijmegen, ds. den Broeder, zal zijn functie als dikant-directeur van het Remon- rntse centrum „De Hoorneboeg" Hilversum neerleggen. Ds. Den >eder wordt weer luchtmachtpre- is twee jaar predikant-direc- r van „De Hoorneboeg" geweest, oorzaak van zijn vertrek iigt in feit, dat ds. Den Broeder zich er tot het pastoraat voelt aange kken dan tot het directoraat van vormingscentrum. In remon- intse kring wordt bij de benoe- ig van een opvolger overwogen centrum in Hilversum in te scha- en in een groter geheel van vor- ngscentra. Enkele evangelische jeugdbewegin- in in Nederland :net name ..Jong werland voor Christus, de stichting Touth for Christ Nederland" (beweging „Verdieping en acti- uig" houden op Tweede Paas- (15 april) in de zalen var het )uw Tivoli te Utrecht een natio nal christen-jongeren appèl onder fct motto „Christus is verrezen om |t leven ons te geven", lenpe leiders van de genoemde jeugd- Fegingen, resp, ds. G. H. Brucks, «bert Ramaker en Sidney Wilson op deze jongerenontmoeting ft woord voeren. :N Nation", want bepaalde EEG-part- ners dromen nog steeds meer van een grote Atlantische gemeenschap dan een verenigd, solide Europa. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Lord Home, heeft gisteren op een persconferentie in Tokio des gevraagd verklaard, toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG uitge sloten te achten, „zolang de huidige Franse regering aan het bewind blüft". Het heeft nooit in de bedoe ling van Groot-Brittannië gelegen, op enige wijze schade te berokkenen aan de gemeenschappelijk markt, die volgens Londen een goede uitwerking heeft op economisch en politiek ge bied. zolang zjj naar buiten gericht blUft. „Wfj willen nu trachten, de poli tiek van de Europese vrijhandels associatie (EVA, de „Zeven") te nar- moniseren met die van de EEG (de Zes) om een verwijdering van elkaar te voorkomen". De Britse bewinds man zei tenslotte nog. dat Groot- Brittannië de onderhandelingen over toetreding tot de gemeenschap zal hervatten „zodra zich een gunstige gelegenheid voordoet". B i oscoo pbezoe k liep verder terug Het bioscoopbezoek is in 1962 ge middeld met zes procent teruggelo pen. In de drie steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam daalden de bezoekcijfers met 4.4 procent, in de overige gemeenten met 7.1 procent. Het aandeel van de drie grote ge meenten in het totale bioscoopbezoek bedroeg 37^. Dit vermeldt het jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond over het afgelopen jaar. Het verslag signaleert, dat het be zoek aan de premièretheaters nauwe lijks is teruggelopen. Uit een analyse van de omzetten blijkt, dat het be zoek in de premièretheaters in de grote steden op peil bleef <99.3 pro cent van het cijfers over 1961», de re cette daar zelfs een stijging vertoon de (107.2 procent). Het bezoek aan de overige bioscopen evenwel, dat in deze steden nog altijd ruim een der de van de totale capaciteit uitmaakt, liep terug tot 90.2 procent. De recette daalde tot 95.2 procent. Ook landelijk komt men bij een nader onderzoek tot dezelfde opvallende verschillen, zo meldt de Bioscoopbond. De bond vindt, dat de bedrijfsresul taten in het afgelopen jaar geen re den tot voldoening geven. De omzet ten handhaafden zich bij een terug lopende kaartverkoop dank zij een hoger bestedingsgemiddelde. De sta tistische gegevens onthullen volgens de Bond nauwelijks de werkelijke gang van zaken. „Ook al handhaafde het film- en biscoopbedrijf zijn posi tie, intern tekenen de moeilijkheden zich steeds scherper af". Professor Wolfgang Pllz, een van stappen gedaan door Israël, dat een de Duitse geleerden die in Egyptebedreiging van Egyptische zijde werkzaam zijn, heeft laten weten dat vreest wanneer de Duitse geleerden hij er over dacht van zRn Duitse na- aan de ontwikkeling van raketten en tlonaliteit af te zien naar aanleiding andere wapens voor Egypte mee- van de houding welke de Westduitse werken, regering ten aanzien van de geleer den in Egypte heeft aangenomen. Van andere zijde werd de verwach ting geuit dat waarschijnlijk alle Westduitse geleerden in Egypte de Egyptische nationaliteit zouden wil len aannemen ingeval de Westduitse regering tot bepaalde maatregelen tegenover hen mocht overgaan. Zoals bekend zijn ten aanzien van Profumo contra „Paris Match" John Profumo. de Britse minister van Oorlog, die in opspraak is ge- irwp^f.p hu Ha bracht door degenen, die Zijn naam deze kwestie bij de Bondsregering in verband brachten met het model Imej. Christine Keeler. die met va kantie naar Spanje ging toen zij in een Londense strafzaak als getuige moest verschijnen, heeft een aan klacht ingediend tegen het Franse geïllustreerde weekblad ..Parus Match", dat vorige week een artikel over deze zaak gepubliceerde. Exem plaren van het blad, waarin 't artikel voorkwam, zijn echter teruggehaald van de trein waarmee zij naar Enge land zouden worden vervoerd. De desbetreffende pagina werd daarop uit de voor Engeland bestemde editie verwijderd. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 5 april Veemarkt: aan voer stieren 5. melkkoeien 105. vette koelen 380, vare koelen 50. pinken 9. graskalveren 45. vette kalveren 95, nuchtere kalveren 304, vette schapen 457. fokschapen 130, varkens (zeugen) 28. schrammen 88. biggen 645, totaal 2548 stuks. Prijzen: melkkoeien 1750-1050 p. st„ vete koelen f 2.50-3.25 per kg schoon gew., vare koelen f 475-900 p. st„ gras- kalveren f 225-400 p. st., vette kal veren f 1.80-2.60 per kg levend gew., nuchtere kalveren f 90-1.10 ld., vette schapen f 100-170 p. et., fokschapen f 125-210 ld., varkens (zeugen) f 200- 360 ld schrammen f 80-100 ld., big gen f 48-60 ld. Handel: melkkoeien rustig, vette koelen redelijk, vare koelen kalm. gras kalveren kalm. nuchtere kalveren Iets williger, vette schapen goed. fokscha pen redelijk, varkens (zeugen) willig, schrammen en biggen ld. I.v.m. Goede Vrijdag eerstvolgende markt woensdag 10 april. LEIDEN. 5 april Kaasmarkt; aan gevoerd 3 partijen Goudse kaas. Note ringen Goudse le kwal. tot f2.32. Handel kalm I.v.m. Goede Vrijdag eerstvolgende markt woensdag 10 april. LEIDEN. 5 april Leid se Coöp. Groente- en Fruitveiling: andijvie Gisteren arriveerde op Schip hol de Engelse filmster en zan ger Adam Faithdie hedenavond in de Rudi Carrellshow zal op treden. Bij zijn aankomst moest hij meteen handtekeningen uit delen. De premier van Laos. Prins Soe- vanna Phoema, heeft gezegd, dat bij gevechten die zich sinds vorige week zaterdag op de Vlakte der Kruiken i hadden voorgedaan, twintig soldaten om het leven waren gekomen. Vol gens de premier was er echter nu een wapenstilstand en hij had opdracht i gegeven deze te handhaven. De jongste moordaanslagen in Laos en de gevechten op de Vlakte der Kruiken weerspiegelen de groeiende politieke verdeeldheid in het koninkrijk. In juni van het vorige jaar kwam er een ongemakkelijke vrede tot stand door de vorming van een coa litieregering. De spanning steeg in februari jl„ toen een neutralistische officier, ko lonel Ketsana Vongsavong, in zijn woning werd vermoord. Dissidente linkse neutralisten werden van deze moord beschuldigd. Er zijn drie partijen in de coalitie: de neutralisten onder leiding van premier Soevannah Phoema. de rechtse groepering van generaal Phoemi Nosavan en de linkse groep van prins Soevanoevong. De neutralisten hebben zich vorig jaar oktober gesplitst. Een linksge oriënteerde groep, de Santiphap Pheng Kang genaamd, scheidde zich j af onder leiding van de maandag jl. vermoorde minister van Buitenlandse Zaken Quinim Pholsena. Naar van welingelichte zijde te Vientiane verluidt, is de communis- tisch-gezinde party in de coalitie, de Pathet Lao. eveneens ver- 1 deeld. namelijk in een fel-commu- nlstische vleugel die van Noord-Viet- nam uit zou worden geleid, en de vleugel onder leiding van prins Soe vanoevong. De Z.O.A.V.O. sterker geworden De ZOAVO. Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie. beschikt over voldoende strijdkrachten om elke communistische agressie in haar ge- Het is de Verenigde Staten in be langrijke mate mogelijk de luchtba ses in Spanje, Marokko en Engeland prüs te geven, aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Defensie McNamara kortgeleden voor de Commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaans eSenaat. Dit is gisteren in Washington bekend ge worden. De minister baseerde dit oordeel op de stelling, dat de militaire waarde der strategische bommenwer- bied te weerstaan aldus verklaarde 55TfjVan .e^ ^£.e aan be' *f,r' vice-admiraal Evenou, Frans opper- - - - bevelhebber in de Indische Oceaan, op een conferentie van deze verdedi- gingsorganisatie in Parijs. De NAVO onderzeeers gelanceerd kunnen «or en de ZOAVO (eerstgenoemde voor den- Overigens wensen de er. Sta ten „bepaalde elementen van het be zit van genoemde bases te behouden." minderen is. Bovendien beschikt Amerika thans over nieuwe wapens, zoals de Polaris-raketten. die vanaf eerstgenoemde het westen, de tweede voor het. oos ten» zijn twee verschillende organi saties. die tegenover hetzelfde com munistische gevaar staan. Frankrijk zal blijven deelnemen aan de ZOAVO-oefeningen. hoewel dit af hangt. van de aard van de oefenin gen en de beschikbaarheid van Fran se strijdkrachten in het gebied. In een communiqué over de be sprekingen, die voor het eerst in Pa rijs werden gehouden, werd gezegd, dat voortgang is gemaakt bij de mi litaire organisatie ter verdediging van het ZOAVO-gebied. 1.08-1.65. kroten, gekookt 70. prei 80- 1.20, rabarber 58-1.00. spinazie 94-1.32, stoofsla 1.01-1.57, komkommers 1.47, tomaten A 1.30-3.00. uien plcklers 8- 12, waspeen 30-33, wit 45-92 per 100 kg, komkommers A 58-93, sla A 30-55 per 100 st., raapstelen 28 per 100 bo6. KATWIJK AAN DEN RIJN. 4 april Groenteveiling: waspeen per List A- extra 14.40-15, Al 12-14.90. A2 2 40- 9.80. B-extra 13.40-14.40. BI 12.60- 14.10, BI grof 5.60-6.60, B2 1 80-5.80. Aanvoer waspeen 137.000 kg. waar van 73.000 kg voor export en 8000 kg voor de Industrie werd verkocht. LISSE. 4 april Gladlolenveiling Voor plantgoed van gladiolen ls nog steeds flinke belangstelling. De handel la vlot en de pry zen zlln zeer goed Gladiolen 6 8: Allard Plerson 135. American Express 1.40. Aristocrat 1.50. Atlantic 140, Benjamin Britten 1.—. Blue Conquarer 2.30, Early White 65. Fire King 2J25, Flowersong 1.70. Happy End 1.20, Herm. v. d. Mark 2.30, Hoch- sommer 2.50. Joh. van Konynenburg 1.50, Johan Strauss 1.70, Leeuwenhorst 1.10, Lllac Wonder 1.Mansoer Go- rettl 85. Sans Soucl 1 50. Spie and Span 1.70, Gladiolen 4 6: American Express 95. Flowersong 1.40, Life Flame 65. Sans Soucl 75. ROELOF ARENDS VEEN. 4 april Bloemenveiling Fresia's 50-1.15. Ane monen 65-88. Irissen 2.30-2.65. Blauwe Druifjes 31-44, Narcissen: Fortuna 90- 1.07, Carlton 1.03-1.28. Buxton 68-93. Early Glorie 83-1.18. Whrestler 77-92, Pionier 1.10-1.45. King Alfred 96-1.38. Rembrandt 1.00-1.17. Tulpen: China Pink 1.00-1.17. Edith Eddy 85-1.18. Golden Harvest 1.05-1.38. Olaf 1.00- 1.20, Roze Copland 1,05-1.40. Winter- §old 90-1.12. v. d. Eerden 98-1.49. Apel- oorn 1.28-1.79, Cordel Hull 1.05-1.28. White Sail 1.02-1.27. Lustige Wltwe 1.00-1.30, Queen Elizabeth 98-1.39. Bruno Walter 1.33-1.49. Paris 1 10-1.33. Wm. Pitt 1.00-1.14, Dillenburg 1.24- 1.65. Piccadilly 98-1.31. Carara 1.00- 1.17, Dubb. Tulpen 68-105 per bos. Am. Anjers 25-43, Rozen 26-70, For- sythea 29-59 p. st. RIJNSBURG. 4 april Bloemen veiling Flora TulpenOrnament 105-115, Apeldoorn 160-180, Brlllant Star 52-66, Basra 145-160, Roland 150- 160. Paris 110-120, White Sail 130, v. d. Eerde 100-125, Edith Eddy 95-110, Bonanza 110-120, Campfire 120-130. Ursaminor 165, Karel Doorman 150, Sulpher Glory 115-120, Pr. Roseveldt 180-195, Narcissen: Cheerfulness 60. Carlton 125-140, Flower Record Rem brandt" 115-125. Insurpassable 145, al les per bos. Am. Anjers: Sim G.J. 28- 31. Sim wit 30-34, rood 26-30. roze 32-35, Sir Arthur 35-3Q. Anemonen 8-10.50. alles per 100. TER AAR. 3 april witlof 1 74-84, ld. 2 61-72. ld. afw. 47-58, ld. stek 6- 33, spinazie 94-1.20. stoofsla 71-1.24, uien 11-12. aardappelen 5, prei 67, ld. stek 20, alles per kg, sla B 30-35, ld. C 21-24, ld. afw. 14-15, komkommers 41-57, ld. stek 19, alles p. st.. radijs 45-50 per bosje, aardbeien 1.80 per doosje. Congreslid Cramer zegt Zeventien Cubaanse ballingen onder toezicht naar Miami Senator Keating oppert plan Het Amerikaanse Congreslid Wil liam Cramer verklaarde gisteren in Washington, dat vele Britse Boven- en Benedenwindse eilanden vol Rus sen zitten. Men heeft mij uit zeer betrouwbare bron meegedeeld, aldus Cramer, dat er in vele steden op deze eilanden „op elke tien inboorlingen één Rus is". Verder hebben de Rus sen geheime bergplaatsen voor wapens aan de noordkust van Hispa- niola, het eiland dat gedeeld wordt .door Haiti en de Dominicaanse republiek. Haiti zou volgens hem binnen de komende drie a vier maan den in de macht van de communisten komen als de V.S. niet „met spoed tot actie overgaan". De Republikeinse Senator Kenneth Keating heeft gisteren in de Ameri kaanse Senaat gepleit voor een plan om de Russen te dwingen hun troe pen en materieel van Cuba weg te halen. Hy wil het eiland economisch isoleren met behulp van de NAVO. Schepen van de NAVO-landen zou den geen vrachten meer naar Cuba mogen brengen en de NAVO-landen zouden het gehele Sowjetrussische blok geen goederen meer moeten verkopen, die de landen yan dit blok aan Cuba plegen te leveren. Zestien Cubaanse ballingen en een Amerikaan zyn gisteren onder be- j waking van een vliegtuig van de I Amerikaanse kustwacht scheep ge- gaan naar Miami. De Cubanen waren zondag op het Bahama-eilandje Cay gearresteerd en naar Nassau over gebracht. Later werd gemeld, dat leiders van de Cubaanse ballingen in Miami de 17 opdracht hebben gegeven hun I offensieve actie tegen Cuba toch uit te voeren. Zij moeten munitie aan boord nemen van een ander scheepje, j dat ook op weg is naar Cuba. Intussen heeft de Cubaanse rege ring de uitgifte van visa aan Ameri kaanse burgers en Cubaanse verwan ten, die met Rode Kruisvliegtuigen naar Miami konden gaan, stopgezet. Tot nu toe zijn ongeveer twaalf vliegtuigladingen losprijsgoederen uit Architect dr. Oud rieden Befaamd bouwmeester Vannacht is in Wassenaar op 73- jarige leeftijd overleden de architect dr. J. J. P. Oud, indertijd een der grondleggers van de„ nieuwe zakelyk- heid" in de architectuur. Jacobus Johannes Pieter Oud werd te Purmerend geboren. Hij kreeg zijn I opleiding aan de Kunst nijverheids- I school voor tekenonderwijs in Am- j sterdam en aan de T. H. te Delft. Hij begon als architect in leiden. Van 1918 tot 1933 was hy werkzaam bij I het Bureau Volkshuisvesting en I bouwpolitie van de gemeente Rotter dam. Daarna vestigde hij zich als ar chitect in Hillegersberg. In 1954 ver huisde hy naar Wassenaar. Een jaar later werd hem door de Technische Hogeschool ln Delft een ere-docto raat toegekend op grond van zyn grote verdiensten als bouwmeester en zyn bydrage tot de ontwikkeling van de architectuur in deze eeuw. Tot zyn voornaamste werken beho ren het bio-vakantieoord in Arnhem en het hoofdkantoor van Shell Ne derland in Den Haag. Ook was hij de ontwerper van het Nationale Monu ment in Amsterdam, waarvoor de beelden werden gemaakt door de beeldhouwer John Raedeker. en van het monument aan de Grebbeberg. waaraan zoon Han Raedeker mee werkte. In Den Haag is dr. Oud in Een jongeman met donker haar wandelde het café binnen. Hij droeg de fluwelen jas van de herders op Sardinië. Aan een riem hingen enkele handgranaten, een pistool en een mes. Een bandelier met patronen hing om zijn schouders en in zijn handen had hij een Schmeisser. een Duits machinepistool. De jongeman keek rond en richtte zijn wapen. Schoten daverden door de gelagkamer. Een man. die achter een glas wijn met vrienden had zitten kaarten, zakte dood van zijn stqel. Zo zagen enkele inwoners van Orgosolo in november 1962 dit jaar de vijfde moord van een vendetta, een bloedwraak, die nog niet is uitgewoed. Amerika naar Havanna overgebracht het bijzonder in de belangstelling ko- in ruil voor vrygelaten CuKaanse op standelingen. Een woordvoerder van de Zwitserse ambassade zei, dat door het stopzetten van de uitgifte geen vluchten meer mogelyk zyn en dat de rest van de goederen overzee zal worden verzonden. Zondag zal een vrachtvaarder een vijfde scheeps lading voedsel en medicamenten uit Baltimore naar Havanna brengen, maar met dit schip mogen geen Cubaanse vluchtelingen mee terug varen. men te staan door zijn ontwerp voor het Congresgebouw. Dr. Oud was Ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. Officier in de Orde van Oranje Nassau en Com mandeur in de Orde van Leopold II van België. Hy was ere-lid van vele buitenlandse architectenverenigingen en lid van de Rykscommissie Monu mentenzorg. De crematie heeft maandag as. om 15.00 uur plaats op Westerveld in Velsen. (Van onze Haagse correspondent) Minister J. van Aartsen heeft het Haagse wcderopbouwplan „Bezuiden- hout-C" goedgekeurd. Dit houdt in: toch een nieuw station-SS op onge veer dezelfde plaats als het bestaande In het communiqué van het mi nisterie wordt verder gezegd dat het HS-station wordt gehandhaafd voor het doorgaande verkeer tussen Am sterdam en Rotterdam, doch een ge ringere betekenis zal krijgen dan het nieuwe Staatsspoor-station. Het besluit van de minister is in overeenstemming met de wensen van de Nederlandse Spoorwegen, die te genstander zyn van één centraal sta tion. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben echter tegen het nu goedge keurde plan geadviseerd. (Van onze Rotterdamse correspondent) Een politieagent heeft zich gisteravond in Schiebroek te Rotterdam ge noodzaakt gezien een man in het been te schieten, daar deze hem met een mes zou hebben bedreigd. Bovendien was de politiehond van de agent door de grote herdershond van de man aangevallen. Op de Bovendijk was omstreeks half acht een groot aantal jongens in de leeftyd van veertien tot acht tien jaar, een sportveld opgegaan om te voetballen. Mede omdat al meer malen de draden die de afzetting van het complex vormen, waren vernield, meende de politieman te moeten in- grypen. Hij sommeerde de knapen, ongeveer vyftien, met voetballen op te houden en van het terrein te komen. Die zouden zich aan de som matie niet hebben gestoord, waarop de agent de bal wilde afpakken. Dat zou een 18-jarige jongen, die met zyn ouders in een noodwoning aan de Bovendyk woont, nebben willen verhinderen. Volgens de lezing van de politie wierp hij een (iets tegen de agent aan, waardoor deze lichte ver wondingen opliep. De jongen weiger de mee te gaan naar het bureau. Even later verscheen zyn vader op 't strijdtoneel. De vader had een grote herdershond by zich, die zich od de hond wierp, die de politieman op zyn rondes meestal pleegt mee te nemen. Plotseling haalde de vader een mes te voorschyn, hetgeen voor de door de jongens omgeven agent aanleiding was zijn revolver te trekken en de man in het been te schieten. Plotse ling was het verzet gebroken. Zelfs de honden vochten niet langer. De agent schoot nog eens een keer in de lucht om de aandacht te trekken van sportslieden, die zich bevonden op een ten :in, enige honderden meters verdei'. Daar hoorde men echter niets. De politieman is toen zelf de G.G. en GJY gaan bellen. De gewonde werd naar het Bcrg- wegziekenh lis gebracht, waar bleek dat hij een vleeswond had opgelopen. In de loop van de avond kon hy naar huis gaan. De recherche is druk ttzig met het onderzoek in deze zaak. Orgosolo is een plaatsje met nau welijks vijfduizend inwoners. De naam zegt een buitenlander niets, maar iedere Italiaan associeert die naam direct met het begrip „bloed wraak". Vendetta, eer en dood er is in Orgosolo geen familie die niet tenminste één lid aan de bloedwraak verloren heeft. „Probeer niet die mensen te grij pen alsof ze zijn zoals wy. Zij denken heel anders dan wij. Ze hebben hun eigen primitieve wet, die onmenselijk hard is", zei een officier van de ca rabinieri, die jarenlang dienst had gedaan op Sardinië. „Zij plegen de wet in eigen handen te nemen met een wreedheid die je verbysterd doet vragen in welke eeuw wij leven" Maar een vreemdeling zal in Orgo solo, zoals overal elders op Sardinië, een gastvrijheid vinden die haar ge- lyke niet kent. De mannen, die ste- I kende donkere ogen hebben, praten er heel weinig en de vrouwen spre ken nooit in aanwezigheid van vreemden. De mensen hebben de vreemdeling weinig te bieden, maar wat ze bezitten zulllen zy met hem delen al was het hun laatste maal dunne soep. Hoewelde gastvrij heid is helemaal op de achtergrond gedrongen omdat op het ogenblik niemand een ander vertrouwt. Echtpaar vermoord Het begon in de middag van 28 ok tober. Edmund en Vera Towmley, En gelsen die uit Kenia naar Europa waren gekomen voor een vakantie, stopten hun auto langs de weg om een picknick te houden. Ze vreesden niemand omdat ze zich van niets be wust waren. Het was al 65 jaar gele den, dat op Sardinië voor het laatst twee vreemdelingen, Franse myn- ingenieurs, vermoord waren. Er wa ren sindsdien wel ontvoeringen ge weest, maar die waren altijd maar van korte duur geweest, hadden by na nooit geld opgeleverd en hadden de ontvoerden geen biyvende schade be rokkend. Toch trof de politie het Engelse echtpaar dood langs de kant van de weg aan. De heer Townley droeg 'n groot bedrag aan geld by zich, dat onaangeroerd gelaten was. De poli tie, die zich verbaasd afvroeg wat hier aan de hand kon zyn, tastte in het duister. De auto van het Engelse echtpaar had een nummerbord van Sardinië, maar. Twee dagen later, op 30 oktober, gebeurde er iets vreemds. Voor het eerst hielp de bevolking van Orgo solo de politie by haar onderzoek Maar wel op de eigen manier: want de gastvrijheid van Sardinië was op een vreseiyke wyze aangetast en de bevolking ging zelf op zoek naar de moordenaars. litie een veelvoudig moordenaar, de belde bandieten haatten elkaar Mattu had twaalf steekwonden in het lichaam. Naast hem lagen het machinepistool waarmee de Townleys vermoord waren en enkele handgra naten. Mesina was 24 uur later ge storven dan Mattu. Zyn handen wa ren op zyn rug gebonden en hy was met een mes gemarteld. Doodsoor zaak: twee messteken in de rug. Wat zich op die plek naby de auto weg heeft afgespeeld zal wel nooit komen vast te staan maar men ver moedt dat Mesina van de algemene jacht op Mattu, de moordenaar van de Townleys, gebruik had gemaakt om zyn vyand om het leven te bren gen. Handlangers van Mattu kwamen de volgende dag Mesina tegen en hebben hem gemarteld om te weten te komen waar hy het lyk van Mattu verborgen had. Vervolgens werd hy vermoord op de plaats waar hy Mattu gedood had. De twee lyken werden daar achtergelaten. Aldus de lezing die de politie van dit toneel geeft. Vendetta Toen de twee lyken ontdekt waren, viel een dodeiyke stilte over Orgosolo Niemand sprak meer maar het was alsof het woord „vendetta" van alle huizen de lucht in werd geschreeuwd. De politie liet versterkte patrouilles door de straajes van Orgosolo gaan en wachtte af. De dorpelingen wachtten ook. Op 13 november gebeurde het. Gra- ziano Mesina, een broer van de ver moorde bandiet, liep een café binnen in zyn herders jas. met de Schmeisser voor de borst. Met drie schoten doodde hy Giovanni Andrea Muscau, de broer van Giuseppu Muscau die Mattu had opgevolgd als leider van diens bende. Giuseppe zelf hield zich goed verborgen en daarom moest Graziano Mesina „genoegen nemen" met zyn broer. Iemand in het café smeet een bier fles in de richting van de man in de herders jas en raakte hem. De moordenaar wer groggy geslagen en aan de politie uitgeleverd met het nog warme machinepistool. Ër heerst nu rust in Orgosolo. Maar het is geen diepe rust omdat de eer van ae Muscau's bezoedeld en nog niet gereinigd is. Er zal een dag ko men dat de schoten «"eer klinken. Morgen, volgende maand, wie weet? Want bloed roept om bloed in Orgo solo Wraak Op 1 november vond men, niet ver van de plaats waar het Engelse echt paar de dood had gevonden, de lyken van twee mannen. De ene was de 40- jarige Salvatore Mattu, op wiens hoofd een prijs van een miljoen lire stond. De ander was Giovanni Me sina, 21 jaar oud en volgens de po llet Centraal Comité Nationale Feestviering (C.C.N.F.) te Hillegom heeft grootse plannen voor de viering van Koninginnedag op dinsdag 30 april. Het plan is om op Koninginne dag zoals gewoonlyk 's morgens een aubade in het Hof ,de Raadhuistuin) te organiseren, 's Middags zal voor de 18de maal het Kindercorso door Hil legom trekken, waarna veteranen van het Leidse LFC en Hillegom de strijd op het Concordiaterrein aan de Sport laan zullen aanbinden. Van Hille- gomse zijde neemt de Hlllegom-vete- raan, de heer F. van Zanten (55 jaar) deel. Het programma luidt: Aubade: 9 uur: carillonmuziek in de Hof tuin. De schoolkinderen gaan van de scholen naar het Hof. 9.15 uur Hof geopend voor deelnemers. Belde Hillegomse muziekkorpsen; de Hillegomse Harmonie Kapel en de r.-k. harmonie „Crescendo", spelen vaderlandse liederen. 9.30 uur Kinderzang onder leiding van de heer L. de Vreeze. Twee leer lingen bieden mevrouw Van Nispen- Biervliet bloemen aan en zeggen ge dichten op. Toespraak van burge meester. 10 uur Kinderen gaan terug naar de scholen, waar ze worden ge trakteerd. 10.05 uur Crescendo en de Hillegomse Harmonie Kapel maken een muzikale rondgang met als eind punt de Rolschaatsenbaan aan de Willem de Rykelaan, naast de Julia- naschool. Kindervoorstellingen. In een mu ziektent op de rolschaatsbaan treedt het gezelschap Martin Vinjee uit de Residentie op met buikspreken, acro batiek en kinderballet. Kindercorso. 1 uur: Hof open voor de deelnemers aan het Kindercorso. (Tydens het opstellen vrolijke gram- mofoonmuziek). 1.30 uur: keuren der wagens door de jury. 1.45 uur: Beide Hillegomse muziekkorpsen arriveren 2.00 uur: Start Kindercorso. Men rydt de volgende route: Het Hof. Hoofdstraat, Mariastraat. Parkwijk. J. Bronsgeest. Mariastraat, Prinses Irenelaan, Prin ses Marijkestraat, Juliana van Stol berglaan, Prinses Be&trixlaan. Meer straat. Prins Hendrikstraat. Van Meerbeekstraat, Raadhuisstraat. Hof straat. De prijsuitreiking vindt plaats des avonds om half acht in de zaal van Sistermans. Voetbalwedstryd LFC—Hillegom (veteranen). 4 uur: voetbalwedstryd op het Concordiaterrein aan de Sportlaan tussen veteranen van het Leidse LFC en de v.v. Hillegom. De Hillegomse Winkeliersvereniging heeft een fraaie Wisselbeker beschik baar gesteld. Puzzelrit. Door de Ren- en Tour vereniging ..De Bollenstreek" wordt om 5 uur nam. het startsein gegeven voor de grote Oranje-Puzzelrit. Start en finish: de Sint Joannesschool aan de Prinses Irenelaan. Deelnemers (alleen voor personen van 14 tot en met 18 Jaar) van half vyf aan de startplaats. De prysuitreiklng vindt plaats om tien over half acht in de zaal van Sistermans. Avondprogramma. Op de avond van Koninginnedag 1963 vindt het voorby trekken van de Lichtstoet plaats. Start: in de Raadhuistuin om 8 uur. Opstellen vanaf 7.30 uur. Rou te: als eerder by Kindercorso om schreven. Medewerking verlenen de Hillegomse Harmonie Kapel en de r.-k. harmonie Crescendo onder di rectie van Albert Mey. De dag wordt besloten met een daverend vuurwerk naby het Hervormd Bejaardencen- „Parkwyk". Maandagavond half 8 zal een passiedienst worden gehouden in de Herv. Kerk te Nieuw Vennep. Door het koor „Advendo" onder leiding van de heer S. P. Visser zal worden uit gevoerd „De 7 kruiswoorden" van Jo seph Haydn. De toegang is gratis. Aan de uitgang wordt gecollecteerd voor de onkosten. De leiding berust bij de plaatselijke predikant ds. J. C.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 23