Spaanse stakers voor de keus werken of naar huis •ZWART NAVO en EEG wel in Frans-Duits pact i flmtoM [51 Vakbonden vragen: werving stopzetten C Adenauer laat zich bepraten: VEROLME-WERF OOK IN MEXICO S3FEIJEN00RD-BENFICA Marijke voortaan Christine @t,c/ Staatsmijnen stellen ultimatum Oppenheimer krijgt tie Fermi-prijs Loenik vandaag LANGS maan? Gevaarlijke Wijnstroom in Groningen stap, zegt Rode Ster FILMS i CAMERA'S teitws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 APRIL 1963 No. 30925 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Roermondse correspondent) Een wilde stakinq van meer dan 200 Spaanse mijnwerkers, die sinds enige tijd in de Limburgse mijnen emplooi hadden gevonden, dreigt uit te lopen op een terugzenden naar Spanje. Toen de stakers gisteren geen gehoor gaven aan een ultimatum van de directie van de Staatsmijnen om weer aan het werk te jaan, werd gisteravond hun ontslag aangezegd. „Alle Spanjaarden zullen vrijdagochtend om negen uur als ongewenste vreemdelingen op transport uorden gesteld naar Spanje. Ze hebben door hun gedrag van de laatste dagen zowel hun werkkring als hun huis- resting verloren, dus blijft ons geen andere keus over", besliste burge meester Dassen van Sittard gisteravond. Maar vanochtend kregen de Spaanse kompels uitstel. Dat was het resultaat van de bemiddeling, welke de Spaanse ambassade in Den Haag vannacht verleende. Maar of dit uitstel ook afstel van de repatriëring zou betekenen, was vanochtend nog niet duidelijk. Een reeds lang sluimerende onte vredenheid is de oorzaak geweest van de wilde staking, die reeds dinsdag avond onder de Spanjaarden werd geproclameerd door een kleine groep raddraaiers. De directe aanleiding was het misnoegen van de mannen, die nadat zij dinsdagavond van hun arbeid in de mijn in hun verblijf het gezellenhuis Leijenbroek in Sit tard terugkeerden, worst inplaats van de beloofde gekookte ham kregen „geserveerd bij het avondeten. Nader hand bleken er nog allerlei klachten te zijn over de huisvesting en de voe ding. De directie van de mijnen ..Hen en „Maurits" hebben met. de -trouwensmannen van de Span aarden over deze klachten beraad- Sélaagd, maar zij eiste, dat het werk 1 zou worden hervat, dat was gestaakt f bij het ingaan van de nachtdienst 3De bedrijfsleiding wist aanvankelijk niet eens, wat er aan de hand was, want de Spanjaarden hadden nog De Amerikaanse kernfysicus dr. J. Robert Oppenheimer. die 1954 door de Amerikaanse commissie voor on-Amerikaanse activiteiten „een gevaar voor de veiligheid van de V.S." werd ge- oemd, krijgt 'de „Fermi-prijs" oor 1963. Deze prijs, groot 50.000 dol lar, is genoemd naar de geleerde "Enrico Fermi, die de leiding had /an de groep geleerden die de :erste gecontroleerde ketting eactie teweegbracht. Oppenheimer is vooral bekend ge worden door zijn aandeel in iet ontwikkelen van de kernbom tij- ^Jens de laatste wereldoorlog. Door toekenning van deze prijs aan Op- jenheimer zou de commissie voor cernenergie de naam van de geleer- ie symbolisch van elke blaam willen tuivèren. Oppenheimer heeft inder- ijd op grond van gewetensbezwaren Je ontwikkeling van de waterstofbom ^fcewust tegengehouden tot bleek dat i^Btusland bezig was met de ontwikke ling van dit superwapen. Hij is het Ihet slachtoffer geworden van de in triges van MacCarthy. geen klachten laten horen. Toen de directie contact opnani, het zij we ten, dat zij wel over de ontstane on tevredenheid wilde praten, maar pas als het werk weer was hei-vat. Ultimatum De Spanjaarden bleven echter sta ken. Gisteren stelde de directie van de Staatsmijnen een ultimatum: om één uur aan het werk óf ontslag Gisteravond is dit massaal ontslag een feit geworden. Op dat moment betrokken Sittardse politiemannen de wacht rondom het gezellenhuis. Nie mand werd toegelaten en aanvanke lijk mocht er ook niemand uit. Later op de avond werd het de Spanjaar den echter toegestaan om de straat op te gaan. Al gauw waren enige buurtcafeetjes gevuld met druk pra tende Spaanse mijnwerkers. Op an dere plaatsen dromden echter ook mijnwerkers tezamen. Het was aan hungezichten te zien, dat zij het niet eens waren met de gang van za ken, maar hun sterk solidariteitsge voel weerhield hen echter het werk te hervatten om zo hun plaats in de gelederen van de Staatsmijnen te behouden. Laatste nacht Een aantal buitenlandse mijnwer- I kers keerde gisteravond niet in het l gezellenhuis terug. Het bracht in j pensions en hotels de nacht door. die I hun laatste in Nederland leek te worden Want burgemeester Dassen had zeer positief gezegd: In een ge- I sloten colonne zullen de mannen «voor het merendeel nog zeer jeug dige arbeiders) pier bus naar Maas- II richt worden gebracht. Om even- tuele ongeregeldheden te voorkomen j zou een politiemacht van ongeveer honderd man op de been worden ge bracht die de colonne naar de grens I zou begeleiden. Vanochtend bleek echter, dat nog enige uitstel werd gegeven. Het Spaanse consulaat in Maastricht deelde mede, dat de mijndirectie haar ontslagbrieven heeft ingetrokken ge durende de verdere onderhandelin gen. „Alles hangt er nu van af of de stakers zich vanmiddag en vanavond b|j hun ploegen zullen melden", al dus een woordvoerder vanochtend. Inmiddels is de politiebewaking rond het Sittardse gezellentchuis, die de gehele nacht in stand was ge houden, opgeheven. Incidenten heb ben zich niet voorgedaan. Aan de gezamenlijke steenko lenmijnen is door de R.-K. Mijn- werkersbond het verzoek gedaan de werving van buitenlandse mijnwerkers voorlopig stop te zet ten. Hun aanwezigheid acht men niet bevordelijk voor de orde en rust in de mijnen. Van de 135 Spaanse arbeiders, die zijn gehuisvest in de gezellen- huizen „De Egge" in Brunssum en „Gravenzicht" te Stein, hebben enkele tientallen zich solidair ver klaard met de Spanjaarden in het gezellentehuis in Sittard. Of dit voor hen eventueel consequenties zal hebben, is nog niet bekend. Voor zover thans aan de hand van de zeer schaarse Russische gegevens kan worden opgemaakt, zal de Loenik IV, het dinsdag naar de maan gelan ceerde ruimtevaartuig, in de loop van vandaag „dicht langs de maan" trekken, dus niet een landing maken. Hoewel een landing ook niet met zoveel woorden door de Russen was aangekondigd, meende men in andere deskundige kringen toch wel. dat een landing in de bedoeling heeft gelegen. Wel bestaat nog de mogelijkheid indien de Loenik daarop is ingericht. Keizer Hirohito en Keizerin Nagako van Japan in gezelschap van hun gast Prinses Beatrix, die tijdens haar bezoek aan Japan in het keizerlijk paleis werd ont vangen. maar ook daarover werd niets be kend gemaakt dat het ruimte vaartuig een kleinere capsule met instrumenten zal uitstoten voor een landing, of dat televisieopnamen van de maan op korte afstand worden gemaakt en naar de aarde gezonden. M gas - wafer - sanitair ir. HOOIGRACHT 18 TEL. 23951 WEERBERICHT AANHOUDEND KOUD De Bilt verwacht van heden- tot tl morgenavond: zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en hier en ■'daar enige neerslag. Weinig veran dering in temperatuur. Matige tot krachtige, langs de wad- denkust wellicht tijdelijk harde wind tussen noordoost en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 APRIL Zon op: 06.06; onder 19.20 uur: Maan op: 16.34, onder 05.43 uur. Hoogwater te Katwijk: 2.08 en 14.25 uur; laagwater te 10.03 en 22.29 u. Bondskanselier Adenauer is gezwicht: de NAVO en de EEG zullen wèl wor den genoemd in het Frans-Duitse verdrag van samenwerking, dat nog door de parlementen van beide landen moet worden goedgekeurd. Dit is het resultaat van een bliksembezoek, dat gisteren veertien leidende CDU- en FDP-politici aan Adenauer in diens vakantie oord Cadenabbia aan het Como-meer in Italië brachten. Verras send snel werd men het eens over de ratificatie van het verdrag. (Dit nummer bestaat uit 30 pagina's) De Mexicaanse president Lo pez Mateos recipieerde gisteren in zijn ambassade in Den Haag voor zijn in Nederland wonende landgenoten. De president be groet de zesjarige Giavanna Korporaal uit Den Haag. Het staat thans vast, dat aan het verdrag een inleiding zal worden toe gevoegd, die spreekt van de tVest- duitse wil geen afbreuk te doen aan de verplichting van de Bondsrepu bliek in de NAVO of aan haar ban den met de Europese Economische Gemeenschap. Verder zal in de preambule een „duidelijke verklaring" ten gunste van de Duitse hereniging worden op genomen. De uiteindelijke formule ring van de inleiding zal door het parlement geschieden, die het ver drag op 25 april in eerste lezing in behandeling neemt. Onder de groep die naar Cadenab bia was gereisd om met Adenauer ruggespraak te houden, bevonden zich de ministers Schroder. Krone en Scheel en de liberale-partijleider Mende. Door overstag te gaan heeft de Bondskanselier een mogelijke coali tiecrisis voorkomen. Niet alleen de socialisten hadden verklaard tegen te zullen stemmen, als er in de tekst geen clausule werd opgenomen ten gunste van de EEG en de NAVO ook de FDP had haar gedachten in die richting laten gaan. Onlangs nog vond Adenauer de FDP en de SPD samen tegenover zich in de buizen-kwestie. Een her haling van deze anti-CDU-coalitie heeft hij nu kennelijk niet willen ris keren. Bovendien raakten steeds meer CDU-ers ervan overtuigd, dat er iets gedaan moet worden om de in het Westen bestaande verdenking, dat het Frans-Duitse pact tegen een „open" EEG en een Atlantische poli tiek gericht is. uit de weg te ruimen. En die overtuiging groeide, toen de CDU-fractieleider. Von Brentano, na zijn bezoek aan Washington wist te vertellen, dat de Amerikanen een diepgewortelde wens naar samenwer king met Europa hebben en daarom vol achterdocht staan tegenover een Frans-Duitse kongsi. Nu de NAVO en de EEG wel in de tekst van het verdrag zullen worden genoemd, verwacht men, dat niet al leen de liberalen en de CDU-CSÜ maar ook de socialisten in de Bonds dag er hun fiat aan zullen geven. Het pact is al aanvaard door de Bonds raad «te vergelijken met onze Eerste Kamer De kans bestaat, dat Verolme in Mexico een werf gaat bouwen volgens opzet, zoals die ook in Brazilië en Ier land Ls toegepast. De heer C. Verolme heeft er zich gistermiddag, direct na het bezoek van president Lopez Ma teos, w el niet met zoveel w oorden <n er uitgelaten, maar toch toegegeven dat „er iets in de lucht zit".'Op 16 ?pril vertrekt hij naar Mexico, onder meer om een conferentie van de interna tionale Kamer van Koophandel b»j te wonen. De mogelijkheden van een vestiging «waaraan, volgens het Ver- oime-procedë, bouworders zullen zijn verbonden) zullen dan opnieuw- wor den bekeken. De heer Verolme is al enkele keren in Mexico geweest. Het concern heeft daar een eigen kantoor. Duidelijk werd dat het bezoek van de heer Lo pez Mateos, die in zijn land beicend staat als een zakenman-president, verband houdt met de eventueel aan leg van een werf. Daarop duidde ook een maquette, die het Mexicaanse staatshoofd in de werkkamer van de heer Verolme heeft bestudeerd. Het enige, dat de heer Verolme tenslotte wenste te zeggen, was dat de bespre kingen in een dusdanig stadium zyn, dat hij hoopt dat de zaak tijdens zijn aanstaande bezoek aan het Midden- amerikaanse land in orde komt. Voor bouw Op Rozenburg zal Verolme binnen kort ook een proef nemen met een nieuw- produkt in de sector van de hoogvacuumtechniek, dat het bouwen van huizen ook tijdens felle koude mogelijk moet maken. De heer Ver olme heeft dat gisteren medegedeeld. Het nieuwe produkt is ten gemetal liseerde en gecacheerde plastic boes, die opgeblazen als een ballon door een kleine overdruk om een huis of flatgebouw wordt opgetrokken. De warmte wordt eventueel kunstmatig opgewekt, zonder dat een van de ar beiders daarvan fysiek nadeel zal ondervinden. Op deze wijze kan de bouw 's winters normaal doorgaan, wat voor de bouwnijverheid in haat- geheel grote besparingen kan opleve ren. Het principe is besproken mcb minister Van Aartsen en diens top functionarissen van het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. De heer Verolme verwacht, dat het procédé in de toekomst ook kan wor den toegepast voor campingmateriaal Hij bezit als enige ter wereld de rech ten op de uitvinding. Het concern heeft voor dat doel een kunststoffenfabriek in Neuren berg gekocht, die het produkt zal ver vaardigen in samenwerking met het Duitse dochterbedrijf „Verolme Va- cuumtechnik A.G." in Eltville. Personeel van de CP-fa- brieken in Groningen, werk zaam op de ajdeling wijn- tankopslag van het bedrijf, moesten vanochtend om streeks negen uur ijlings de vlucht nemen voor een ra zendsnel opkomende stroom van witte landwijn. Van een tegen de zolder aangebrachte polyestertank scheurde namelijk plotseling de bodem de oorzaak is niet bekend en de inhoud 16.000 liter witte landwijn stortte als een ivijnwaterval naar beneden. De ivijnoverlast is groot. Witte landicijn staat centi- iheters hoog op de expeditie- overafdeling en op de biii- nenplaats. Men begon onmid dellijk onder het waakzaam oog van personeel van de dienst accijnzen de niet meer zo witte wijn in het riool te pompen. MENSEN DIE HET GOED BEKDKEN woensdag 10 april AR1ST0NA nu 'n Aristona kopen voor dit èn de komende voetbalfeesten: Finale Europa Cup èn Cup Final! Koningin beslist: Prinses Marijke wil voortaan om per soonlijke redenen met de naam Christine worden aangesproken en aangeduid. De officiële voornamen van de jong ste oranje-telg luiden: Maria Christina. De roepnaam van de Prinses wordt dus Christine met een e terwijl de officiële tweede naam Christina is. De Koningin heeft beslist, dat de naamsverandering zal ingaan als de Prinses na Pasen naar het Amersfoorts Lyceum gaat. Voor- heen bezocht de Prinses de middel bare meisjes school verbonden aan het Baarns Lyceum. De Prinses vindt naam Marijke te kinderachtig. Enkele dagen geleden heeft zU reeds op school aan leer krachten en vriendinnetjes laten weten, dat zij met Christine wilde worden aangesproken, wat sinds dien ook is geschied. De eerste officiële gelegenheid, waar aan de Prinses onder de naam Prinses Christine deelnam, was het noenmaal in het Huis ten Bosch woensdagmiddag, ter gelegenheid van het staatsiehezoek van de pre sident van Mexico. Lopez Mateos. De „Rode Ster", het orgaan van de Sowjetrussische strijdkrachten, schreef vandaag dat de voorgenomen stationering van Amerikaanse Pola- ris-onderzeeboten in de Middellandse Zee „een nieuwe gevaarlijke stap in de richting van transformatie van dit gebied in Amerika's grootste kem- raket-arsenaal" betekent. De Verenigde Staten zyn van plan een net van mobiele onderzeeraket- bases te scheppen om een kernoorlog tegen de Sowjet-Unie en andere so cialistische landen voor te bereiden en te ontketenen, aldus beweert het blad, daaraan de waarschuwing vast knopend dat de landen aan de Mid dellandse Zee het gevaar dienen te beseffen, dat aan de schepping van mobiele raketbases in dit gebied ver bonden is. Uit het Leidsch Dagblad van 7 April 1863: (Advertentie) Nieuwe Rot- terdamsche broodbakkerij. Groenesteeg hoek Lange- straat. Prijzen o.a. R'damsch gescheurd brood per 5 ons 10 cents. Kadetjes 2 cents per J stuk. H. A. Olijiers 1 Te Parijs werd een too- 1 neelspeler aangesproken tot 1 betaling van 150 fr. boete 1 voor het kussen en omarmen 1 van een tooneelspeelster. Hij 1 stelde voor de omarmingen (25 x 2l/2 francs) te betalen maar de 25 gestolen kussen terug te geven.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1