Hexicaanse presidentsvrouwe 25 kan geen kind verdrietig zien Nieuw Italiaans plan tot redding van twee tempels in EGYPTE 25 SENAAT: KRITIEK BOLAfBELOFTEN AAN LANDBANK Zeventien partijen dingen naar gunsten Nederlandse kiezers lekkere Amerikanen voor één gulden! Fabriek produceert \stevig ontbijt voor tal van scholieren Politiek debat op 16 april Vrijdag eerste Toegoenezen naar Suriname Knip deze zegeltjes uit! I KG GRATIS SUNDROP BANANEN Oppositie eist bijeenkomst KNESSETH maal kwaliteit (Van onze correspondent in Rome) Er is een nieuw plan om de twee beroemde Egyptische tem pels op de berg Aboe Simbel te redden. Zoals bekend worden die tempels bedreigd door de bouw van een stuwdam in de Nijl, waardoor ze onder water zouden verdwijnen. In verband hiermede heeft de Unesco (de culturele organisatie van de Ver. Naties) zich tot alle landen ge wend. maar het resultaat is niet meer dan 7 miljoen dollar, of schoon er tachtig miljoen nodig is. Het gaat om de tempels, gebouwd door farao Ramses II en zijn gemalin Ncfertari. Bovengenoemde 80 miljoen dollar zouden gebruikt worden om de mentaire commissie van Buitenland se Zaken en Staatsveiligheid. Een woordvoerder van de Mapam zei be zorgd te zijn over de politiek van de premier, „die in strijd is met de reso lutie van de Knesseth". Het partijorgaan van de Heroeth schreef zondag, dat de politiek van Ben Goerion van het bewaren van de vriendschap met West-Duitsland „onze veiligheid ernstig in gevaar brengt". Voor radio en tv KRO en VARA zullen op dinsdag 16 april 's avonds om kwart over tien in een gezamenlijk programma voor radio en televisie een politiek debat tussen K.V.P. en P. v. d. A. uitzen den. Aan dit debat zal worden deelge nomen voor de KVP door prof. dr. J. E .de Quay, minister-president en dr. W. L. P. M. de Kort, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de KVP: voor de P. v. d. A. door J. C. Suurhoff, voorzitter van de P. v. d. A. en prof dr. ir. A. Vondeling, voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. De burgemeester van Hilversum, J. J. G. Boot, zal in dit progTamma als gespreksleider fungeren. Voor deze gezamenlijke uitzijdmg heeft de KRO de zendtijd beschik baar gesteld; de VARA zal zorgdra gen voor de reportagefaciliteiten. Gelijktijdig met de televisie-uit zending wordt dit programma via de radio uitgezonden over de zender Hilversum II, 298 m., in het KRO- programma. De eerste uit Nieuw-Guinea naar Nederland gekomen Toegoenezen zul len vrijdag met de „Willemstad" van de K.N.S.M. uit Amsterdam naar Su riname vertrekken. Het zal een groep van 62 volwassenen met 3 baby's zijn. Naar bekend koos deze kleine bevol kingsgroep van nauwelijks 107 zie len voor Nederland, toen Indonesië enkele jaren na de oorlog zijn onaf hankelijkheid verkreeg. Allen ver huisden naar Nieuw-Guinea. waar zij een gesloten gemeenschap bleven vor men. Toen Nederland het vorig Jaar besloot ook afstand te doen van Nieuw-Guinea om dit over te dragen aan Indonesië, bleven zij consequent en begonnen welgemoed aan een twee de miniatuur-landverhuizing. In Ne derland werden ze ondergebracht in het kamp Westerbork in Drente Van stonde af aan hebben zij ge vraagd hun verdere leven in het war me Suriname te mogen slijten, waar ze zich een toekomst wiilen opbou wen, die hoofdzakelijk op de land bouw is gebaseerd. Thans staat de eerste groep op het punt van vertrek voor de derde en hopelijk laatste landverhuizing. Evenals hun lotgenoten, die hen naar wordt verwacht over enkele weken zullen kunnen volgen, krijgen zij het plaatsje Steenbergen, 34 km van Pa ramaribo. als domicilie. Zaterdag zul len enkele Toegoenese kwartierma kers van Schiphol per vliegtuig naar Paramaribo vooruit reizen om daar maatregelen voor de aankomst van de groep te treffen en het onderbren gen in Steenbergen voor te bereiden. tempels los te maken van de grond waarop ze staan en ze dan zeer ge- j leidelijk 65 meter omhoog te schui ven. Dat was een Italiaans plan. Nu koiht plotseling, eveneens uit Italië, een geheel ander plan en de genen die het voorstellen zijn de ar beiders in de marmergroeven van Carrara, die zich gericht hebben tot de Egyptische president Nasser. De ziel van dit voorstel is ir. Osvaldo Gianneti. Hy stelt voor, en de arbei ders zyn het er geheel mee eens. de grond waarop de tempels staan, los te maken met de zeer eenvoudige i middelen, waarmee men al eeuwen I lang in de omgeving van Carrara het marmer afgraaft, waarbij gehele ber- gen langzaam aan schyven worden j gesneden. Op die manier zal men ook de grond in Egypte kunnen losgraven en, dit is het eigenaardigste deel van het voorstel, daarna zal men de tem- pels kunnen afbreken, steen voor steen en dan nummeren, ze over de Nijl naar Cairo brengen en ze in de onmiddellijke omgeving van de stad Cairo of in die stad zelf, opnieuw opbouwen precies zoals ze geweest zijn. Voor dit plan zouden de aan wezige 7 miljoen dollar voldoende zijn. Het voorstel heeft de belangstel ling van de Egyptische regering en er is een organisatie voor gevormd van Italianen en Egyptenaren, de „Egyptian Ra". ze helpen U op weg naar Vraag Uw fruit-leverancler om de spaarkaart! (Van onze parlementaire redactie) De toezegging van minister Van Aartsen aan de N.V. Landbank. dat deze in 1963, 1964 en 1965 de rijks goedkeuring mag verwachten voor de bouw van in totaal 6000 woningen is gisteren in de Eerste Kamer op verzet gestuit by de heren Elfferich (A.RJ*.) en Broeksz (P.v.d.A.). Laatstgenoemde betwistte de minis ter het recht deze toezeggingen te doen. Eerstgenoemde vond die belof ten ronduit voorbarig, omdat er niet eens eerst plannen op tafel zijn ge komen. Om de ln de woningbouw ontsta ne achterstand met versnelde pas in te lopen deed de heer Koops (K.V.P.) de bewindsman de sugges tie zijn ambtgenoot van Defensie er toe te bewegen geroutineerde bouw vakkers niet op te roepen voor mi litaire herhalingsoefeningen. De heer Van Aartsen zou vandaag de sena toren antwoorden, die gisteren over de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid het woord hebben gevoerd. Geen geluk Over het geheel genomen was er (weer» vrfj veel kritiek op het beleid van minister Van Aartsen, al meen de dan de heer Geuze (CH.U.), dat de bewindsman het geluk niet aan zjjn zijde heeft gehad, en achtte ba ron De Vos van Steenwijk (V.V.D het de verdienste van de minister, dat h(j de eerste stappen heeft gezet op de weg. die leidt naar een even wichtiger woningmarkt. De kritiek kwam voornamelijk van katholieke en socialistische zijde. Nooit, zo zei ir. Kraayvanger (K.V.P.) heeft de heer Van Aartsen zich met de overige ministers aan tafel gezet om het probleem van de woning nood met zorg te bekijken. Het ka binet is dus kennelijk niet doordron gen geweest van de urgentie dit pro bleem snel op te lossen. Evenmin heeft het de volkshuisvesting priori teit verleend by het beschikbaar stel len van gelden. De regering had het beleid moeten omgooien, volgens ir. Kraayvanger. De kandidatenlijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen van 15 mei zijn gisteren in de 18 hoofdstembureaus ingediend. Zeventien politieke groe peringen nemen aan de verkiezingen deel, waarvan 14 in alle kieskringen. Dit aantal is een record voor de ja ren na de oorlog. Tot dusver spande voor deze periode het Jaar 1952 de kroon, toen 13 partijen de gunst van de kiezers trachten te verkrijgen. In 1933 namen aan de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer 54 par tijen deel, waarvan „slechts" 14 met succes. Lijsten In alle kieskringen zyn lusten in gediend door K.V.P., P. v. d. A.. V V D., A.R, C.H.U.. C.P.N., S.G.P., P.S.P., G.P.V., Party Economisch Appèl, Liberale Staatsparty, Nieuw Democratische Party, Boeren Party. De Liberale Unie en de „Partij Veilig Verkeer en 100.000 Woningen per jaar" hebben verbonden lijsten inge diend ln alle kieskringen. De Chr. Nat. Volksparty komt uit in die kies kringen Leiden. Utrecht. Middelburg. Nymegen, Den Haag, Dordrecht^Am sterdam en Arnhem. In deze laatste kieskring waren er van de 25 vereiste handtekeningen slechts 10 geplaatst. De C.N.V. krygt tot en met vrijdag de gelegenheid om voor de 15 ontbre kende handtekeningen te zorgen. In de kieskringen Amsterdam en Haar lem zyn de lysten ingediend door de heer G. M. A. Grol uit Blaricum. De lobby-groep „Referendum en initia tief". die onder de naam ..Volksrefe rendum" uitkomt, heeft alleen in de kieskring Amsterdam e*n Hist inge diend. Namen De lystaanvoerders zyn mej. M. A. M. Klompé, W. L. P. M. de Kort, G. M. J. Veldkamp en J. H. J. Maenen (K.V.P.); J. G. Suurhoff, A. Vonde ling en J. M. Willems (P.v.d.A.)E. H. Toxopeus (V.V.D.)B. Roolvink J. mallenbroek en B. W. Bieshuivel (A.R.)H. K. J. Beemink (C.H.U.); S. de Groot (C.P.N.)C. N. van Dis (S.G.P.): P. Jongeling (GPV.): H. J. Lankhorst (P S P.)H. Koekoek (Boerenparty), A. G. Hamers, N. Verlaan en mej. T. Coster (Liberale Unie en Veilig Verkeer en 100.000 wo ningen) J. J. M. Smits. J. Fabius en R. G. Vonk (Partij Economisch Appèl en Liberale Partij van Vrye Burgers». L. R. J. ridder van Rappard Liberale Staatsparty)). M. Lewin (Nieuw De mocratische Party), J. F. N. van Os (C.N.V.)G. M. A. Grol (Naamloos) en G. A. A. Evers (Volksreferendum). „Niet tegen <Ie Sowjet-Unie" Frankryk heeft, in antwoord op een protestnota van de Sowjet-Unie. ontkend dat het Frans-Duitse ver drag van 22 januari JJ. een inbreuk zou betekenen op de afspraken, die na de oorlog door de Grote Vier over de toekomst van Duitsland zijn ge maakt. Amerika, de Sowjet-Unie. Frank ryk en Engeland verplichtten zich toen, niets te ondernemen wat af breuk zou kunnen doen aar een definitieve regeling van dc Duitse De manier waarop, gaf hy ook aan: subsidie woningbouw intrekken, als die gebruikt door mensen, die de ze niet nodig hebben subsidie ver hogen als het mensen betreft, die hoge huur niet kunnen betalen ongeiyke huren voor geiyksoortlge woningen zoveel mogeiyk geiyk trek ken een subsidieregeling in het leven roepen inzake huizen voor de „middengroepen" geleideiyke ver hoging van alle huren tot kostprys- peil verhoging van het totale aan tal woningen in de ongesubsi dieerde sector voorkeur voor wonin gen met lage huren geen uitbrei ding van de vrye sector, tenzy ge bouwd wordt voor rekening van ge selecteerde beleggers. Ook de heer Broeksz (P.v.d_A.) had enkele verlangens: voorlopig geen huurverhoging een verantwoorde marktanalyse het in de hand hou den van de pryzen beperking bouwactiviteit in de sector van nij verheid. handel en verkeer het bouwen van 90.000 huizen, waarvan 50.000 woningwetwoningen. R.-K. Kerk in moderne wereld Tydens de tweede fase van het Va ticaanse concilie, die in september be gint, zal een nieuw decreet in be handeling worden genomen over de plaats van de R.-K. Kerk in de mo derne wereld. De coördinatiecommissie van het concilie had vrydag een nieuw en nog niet definitief ontwerp-decreet over dit onderwerp besproken. De bedoe ling van het decreet is. „de veelsoor tige problemen, die van het grootste belang zyn voor de mensheid in het licht van de christeiyke leer te plaat sen". Deze problemen variëren van „de waarde van het leven en de waar digheld van de mens. tot cultuur, vry heid, sociale rechtvaardigheid en vre de." kwestie, gebaseerd op eerbiediging van het recht tot zelfbeschikking en het behoud van aller veiligheid. De Frans-Duitse samenwerking, al dus de Franse nota, is niet tegen de Sowjet-Unie gericht, zy dient slecht* de vrede in Europa. De militaire ver houdingen in Europa worden door het verdrag niet veranderd. Over de Russische kritiek op het feit, dat de nlet-milltaire bepalingen van het verdrag ook op West-Beriyn van toepassing zyn verklaard, zegt de Franse nota. dat dit besluit in overeenstemming is met het statuut voor Berhjn. aangezien zyn toepas sing de goedkeuring behoeft van de geallieerde autoriteiten die voor de stad verantwoordeiyk zyn. LfelDSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 APRIL 1963 Advertentie Mexicaanse kinderen aan hun ontbijt een half uur vóór de school begint. den nu de verpakte boterhammen, de lekkernyen, de vruchten e.d. toege voerd. Arbeidsters met rubberhand schoenen aan en als verpleegsters ge kleed controleren de bakjes, die dan naar de verpakkingsmachines gaan en in cellofaan zakjes vallen. Vyftig stuks worden in manden gedaan en door de lopende band naar elektrisch gekoelde vrachtwagens gevoerd, die ze in de hoofdstad naar 800 scholen brengen. Per minuut levert een ma chine 74 maaltyden af. De meeste staten van Mexico heb ben deze fabrieken nu. Ze zyn gepre fabriceerd en groter of kleiner, al Drie Israëlische oppositiepartyen hebben een buitengewone byeen- komst van de Knesseth (het parle ment) geëist om het optreden van premier Ben Goerion inzake de West- duitse geleerden in Egypte en het af treden van de chef van de Israëlische geheime dienst te bespreken. Het zyn de nationalistische He- roeth-party, de linksgerichte Ma- pam-party en de liberalen, die nu de parlementaire steun zoeken die voor het byeenroepen van een bui tengewone byeenkomst vereist is. De Heroeth en de Mapam hebben scherpe kritiek geoefend op de „pro- Duitse" politiek van Ben Goerion. Parlementaire waarnemers zeiden maandagavond dat de byeenkomst waarschijnlijk volgende week zal worden gehouden en dat pers en pu bliek zullen worden geweerd. Zoals gemeld werd zondag het aftreden van de chef van de Israëlische ge heime dienst bekendgemaakt, wat volgens ervaren waarnemers verband houdt met de houding van Israël tegenover West-Duitsland. Ben Goe rion zou deze betrekkingen willen handhaven, tegen sterke oppositie zo wel van rechts als van links in. Een woordvoerder van de Heroeth- party zei dat zUn party de buiten gewone byeenkomst eist omdat pre mier Ben Goerion te weinig inlich tingen heeft gegeven aan de parle- Mevrouw Eva Samano de Lopez Mateos tijdens een rond leiding van prinses Irene in het Nationale Instiuut voor 't Wel zijn van Kinderen. naar gelang het aantal kinderen dat een ontbyt moet hebben. Het personeel verbonden aan deze fabrieken werkt onder ideale voor waarden. Het instituut in de hoofd stad. met 418 man personeel, bezit kinderbewaarplaatsen om van te wa tertanden. Arbeidsters kunnen hun kinderen achterlaten, als ze 's och tend om zes uur aan het werk gaan. Verpleegsters en sociale werksters houden de kinderen, die een uniform aan krygen, bezig met opvoedende spelletjes. De oudsten (zeven jaar) krygen eerste klasse onderwys. Ze houden er zelfs een kinderorkestje op na. waar ze met de nodige slaginstru menten en Mexicaanse drums rit misch lawaai kunnen maken. Belangstelling Dit instituut met zyn 36 fabrieken in het land (20 nieuwe zyn er in aan bouw» en met zyn hele organisato rische onderbouw heeft natuuriyk grote belangstelling gewekt in alle werelddelen, vooral ln de minder ont wikkelde landen. Premier Nehroe vond het iets om na te volgen in India. Ook de presi denten van Venezuela. Costa Rica en andere Latyns-Amerikaanse landen denken er zo over. Wanneer men zo door die fraaie, moderne fabriek loopt, denkt men onwillekeurig: dat is in principe nu het werk van één vrouw: al die draaiende raderen en machines en die letterlijk op rolletjes lopende or ganisatie. Een vrouw, aan wie hon derdduizenden kinderen een betere voeding hebben te danken. Goed, zij heeft vele helpers, maar zij heeft de stoot tot de grote opzet gegeven: me vrouw Eva Samano de Lopez Mateos. Een vrouw die de spontane bewonde ring van „princesita Irene" had en die ons aller bewondering verdient. (Van onze correspondent in Mexico) Joen "La princesita Irene", zoals de Mexicanen haar noemen, in jtxico was, zei ze in een interview dat we met haar mochten heb- L met bewondering sprekend over de vrouw van de Mexicaanse sident: ,,Zij doet zo ontzaglijk veel voor kinderen. Ik heb dat euwe instituut gezien, dat met haar hulp tot stand is gekomen en Erdoor honderdduizenden schoolkinderen dagelijks een goed abijt krijgen (iet „dat nieuwe instituut" bedoelde de Nederlandse prinses het op 13 mei 4 door president A. Lopez Mateos geopende hypermoderne gebouw, waar voor 200.000 Mexicaanse behoeftige schoolkinderen een ontbijt j dt klaargemaakt. En nu mevrouw Eva Samano de Lopez Mateos naar iierland komt, moge hier een en ander verteld worden over dit instituut op haar initiatief tot stand is gekomen en over het „ontzagiyke vele 3k" dat zy voor kinderen doet. Miljoenen jet is deze fabriek (die tevens een tinistratief centrum voor het wel- ivan kinderen is geworden), welke ises Irene heeft bezocht. En het is hidabel wkt er voor werk is verzet het presidentiële decreet op 31 Qari 1961, waarby het Nationale iituut voor het WelzUn van Kin- fn werd geschapen. De cyfers al- j al kunnen dat aantonen. In 1959 flen meer dan 31 miljoen maalty- 1 uitgereikt. Een jaar later al 44 loen. In 1961 was het al ruim 57 oen per jaar geworden. En het [ge jaar verdubbelde dit getal tot 340.404 maaltyden. Dit jaar zal imeer dan verdubblelen en toene- I tot 250 miljoen. ëze snelle sty ging van de maalty- ruitreiking aan behoeftige kinde- i hangt samen met de uitbreiding I de organisatie tot in alle 29 sta- van Mexico. In navolging van frouw Lopez Mateos hebben alle perneursvr ouwen de taak op zich Dmen om het behoeftige kind in I staat te bereiken en van een da- |ks ontbyt te voorzien. Voedzaam s organisaties in de staten functio- ên zoals die in Mexico. Dat wil zeggen, dat sociale werksters naar kan geen kind verdrietig zien of lyden", zei mevrouw Lopez Ma- eens. En het is dit persoonlijke Jeven, dat haar ertoe dryft om 6t haar vele representatieve plich- het werk voor kinderen als formele dagtaak te beschouwen. heeft zij, behalve het moeder- r hart. ook de energie en capaci- in ervoor. Met haar opleiding tot tas wist zy iets van de noden het Mexicaanse schoolkind, wat jan moest worden om daaraan £oet te komen en zy had het or- .tie-vermogen ervoor, i haar klassen had ze menigmaal lerkt. dat kinderen, die lusteloos en of niet goed konden meeko- 1, maar al te vaak ondervoed wa len dikwyls naar school kwamen Ier iets gegeten te hebben, 'eliswaar werd via diverse organi- jes dergelijke kinderen extra voed- loegestopt, maar gezien van het idpunt van de enorme behoefte >ral in afgelegen gemeenten) «doneerden deze organisaties te a l'improviste. grote verdienste van mevrouw ez Mateos was. dat zy begreep, 'een centrale organisatie moest geschapen, die langzamer- <1 tot in de uithoeken van het I kon worden uitgebreid om zo al- Inderen te bereiken die hulp no- padden. 'h op het ogenblik, dat het in haar ;ik lag om deze gedachte te ver- enlykcn. n.L toen haar man pre nt werd. toen heeft deze helder kende, energieke en tegelykertyd sns lieve vrouw zichzelf en ieder- die er voor in aanmerking kwam iet aan het werk gezet om eenef- inte organisatie op te bouwen. In [minimum van tyd had ze de no- fondsen „opgeklopt", ook om de pn van een „pracht-fabriek" die tlyks voor tienduizenden kinderen behoorlyk ontbyt zou kunnen luceren, te verwerkelyken. alle voor hun in aanmerking komen de scholen toegaan. Daar worden lys ten gemaakt van de kinderen die een goed ontbyt nodig hebben. Per ontbyt komen de kosten op ongeveer 1.35 pe so. ofwel ongeveer veertig cent. De kinderen betalen daarvan zelf maar circa vyftien percent. Want om psy chologische redenen wordt het onver standig geacht ze het helemaal gra tis te geven. Hiervoor krygen de kin deren elke dag een kwart liter melk (vermengd met diverse smaakjes, ca cao e.d.), een paar boterhammen met boter en vlees of kaas, een vrucht of een puddinkje en wat lekkernyen waaraan de nodige vitaminen zyn toegevoegd. Aan voedselwaarde bevat dit ont byt ongeveer 70 percent van het da- geiyks minimum benodigde. In het instituut in de hoofdstad wordt elke dag ln een laboratorium alle voedsel- waar getest en er wordt over gewaakt dat de kinderen de vereiste hoeveel heid proteïne en vitaminen binnen krygen. Hygiënisch Het bezichtigen van de fabriek is op zichzelf een genoegen. Men stelle zich een ruime, lichte, kolossale hal voor waarin vyf enorme ketels staan. Hierin wordt de melk doorgeroerd met b.v. cacaopoeder, die dan via bui zen in kartonnen kwartliter zakjes wordt gedaan. De zakjes vallen in kleine bakken, die op een lopende band staan. Ven andere machines, opgesteld langs de lopende band, wor-

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9