Frisse, zeer zwierige uitvoering van D.O.S. Petrosjan zegeviert WAJANG Katwijkse schipper* kregen berisping AEG Sidney J. v. d. Bergli: Op gebied van woningbouw meer te bereiken Sassenheim sluipt' naar de schaaktitel Verrassing op de lange mat Eilandje ,,Morpliy"-LSC Het sprookje van iedere dag... N.T.S. morgen naar BAH Sportsplinters Hoger salaris voor loodsen nieuw MUIZEN- VLOKKEN AEG TURNA erkiezingsappel II .1). te Hillegom Economische vrijheid voor het bedrijfsleven Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 3 april 1963 Vierde blad no. 30923 Overeenkomstig de prognoses heeft wereldkampioen Botwinnik, spoedig na de hervatting, de 5de partij ver loren, De stand is thans 2'A: maximaal worden er nog 19 partijen gespeeld. Bij de uitslag 1212 be houdt de wereldkampioen de titel. De voortzetting was van korte duur. Reeds na 8 zetten capituleerde Botwinnik, omdat hy een verliezen de afwikkeling op geen enkele wijze kon ontlopen. Het was de eerste maal in Petros- jan's loopbaan, dat hij Botwinnik versloeg. In totaal speelden de mata- doren 6 partijen remise en wonnen elk één maal. Met de kwaliteit van deze zege mag de uitdager geluk worden gewenst. De 5de partij werd maandagavond in de volgende stelling afgebroken: Wit: T. Petrosjan, Kg7. Tc6, Pe4, «4. b5. e3, 12, en g3 Zwart: dr. ir. M. M. Botwinnik: Kd7, Thl. Le7 a7. b6. e5, g6, en h7. 41. Kg7—n Commentatoren hadden hier even eens 41. a5 en 41. Pf6t ter discussie gesteld. De tekstzet leidt een win nend spel in, gebaseerd op de geringe beweeglijkheid van de zwarte loper. 41Thl—al indien 41 Tdl dan 42. Te6 en de winst van pion e5 laat geen twijfel open. 42. Tc6e6 Le7d8 Na 42Lb4 kan bijv. Pf6t, Ks8 43Kd8, 44. Te8t, Kc7, 45. Pd5t, enz. 43. Te6d6t Kd7—c8 44. Kf7e8 Ld8c7 45. Td6c6 Taldl indien 45Ta4: dan 46. Pg5 en zwart verliest door de dreiging 47. Pe6. 46. Pe4g5 Tdl—d8t op 46Kb7 volgt 47. Ph7:, terwijl na 46Td6 47. Td6: afdoende is, omdat zwart zyn koningsvleugelpionnen verliest. 47. Ke8—f7 Td8—d7t 48. Kf7—g8 PLANTEN MARGARINE (Van een onzer redacteuren) De jaarlijkse uitvoeringen van de Leidse gymnastiekverenigingen worden meestal gebracht volgens een bepaaldbekend patroon en soms met cliché's die sterk zijn verouderd en waarvan men zich kan afvragen waarom zij worden gehandhaafd. Zo nu en dan, met onregelmatige tussenpozen, komt een ver eniging naar voren, die de platgetreden paden mijdt althans voor een groot deel en nieuwe ideeën naar voren brengt welke het kijkspel ten zeerste veraangenamen. Zij zijn niet sensationeel of origineel te noemen, veeleer getuigen zij van een gedurfdere aan pak. De chr. gymnastiekvereniging DOS. die gisteravond in de Stadsgehoorzaal de eerste van haar twee jubileumuitvoeringen gaf, heeft getoond die moed te kunnen opbrengen. i 1 I DOS heeft 'aarmee een nieuwe, een i een aantrekkelijke weg ingeslagen In de eerste plaats dient hiervoor öCllOOIllllv een compliment te gaan naar het J betrekkelijk nieuwe, jonge kader van De heren leverden ook zeer behoor- DOS, bestaande uit hoofdleider C. E. lijk werk. Uitblinkers waren hier van Oort en de leidsters de dames R. Henk de Vries, die in zijn vrije oefe van Es, M. G. Keus en F. de Reede. ning naar onze mening wéér is voor- Zü zijn in eerste instantie verant- uitgegaan, en de dit keer voor DOS woordelijk dat de vele aanwezigen uitkomende Jan Meerpoel, die voor' gisteravond een zwierige, plezierige uitvoering hebben beleefd, hetgeen dan ook herhaaldelijk met luide bij val werd onderstreept. De enige aanmerking die men kan maken is dat men eigenlijk te veel zag. Het programma duurde ook wat (te) lang, zelfs al houdt men reke ning met het feit dat DOS door al lerlei omstandigheden buiten haar schuld niet altyd vlot kon afwerken. I Dit alles wil echter niet zeggen dat wat men gisteravond te zien kreeg technisch gaaf en af was. Vaak verre van dat zelfs. Aan de „keurplceg" dames zal men nog heel wat moeten schaven. Het werk op de brug en de evenwichtsbalk was nog zwakjes. Op de balk moesten de dames nog teveel aandacht aan het evenwicht besteden. Hun werk was derhalve wat statig en te weinig „los". Met een uitzondering natuurlijk voor An- kie Platteel. die later nog een fijne vrije oefening op klassieke muziek weggaf. Maar de totale indruk was goed en die werd vooral gevestigd op het onderdeel dat naar ons gevoel de verrassing van de avond was: de lange mat meisjes-dames. Wat hier over de gehele linie werd gepresteerd door nog zeer jonge meisjes, was be wonderenswaardig treffelijk werk liet zien aan het hoogrek. Voorts verdienen de alleraardigste i kleuteroefeningetjes te worden ver- I meld. De avond werd geopend door DOS-voorzitter Henk de Geus, die de gehele uitvoering door een zeer druk bezet man bleef. In zijn wel komstwoord begroette hij o.a. de heren Sannes. Metz, Kereweer (erevoorz.) J. C. F. Coers, oud-in specteur van lichamelijke opvoe ding in Leiden. De heer De Geus bracht de heer Coers nog eens dank voor het vele werk dat hij ook voor DOS heeft verricht. De heer De Geus zal het ons niet kwalijk nemen dat wij toen even hebben teruggedacht aan de tvoorden van de heer Coers enige maanden geleden: „Ik lijk op Heintje Davids. Nee, ik ben niet zó lelijk, maar ik blijf óók af scheid nemen". Vanavond geeft DOS een twee de uitvoering. Bianca de Jong. die gister avond met de kleuteroefe ningetjes van DOS meedeed, is drieeneenhalf jaar. Het is een heel klem meisje, de kleinste van het stel, met een blond paar destaartje. Zij maakte met de ernst die bij haar leeftijd past de stapjes, ivelke de juffrouw van haar vroeg. Haar paar- destaartje wapperde er vro lijk achteraan. gelijk de kwispelstaart bij een hond. Het was duidelijk dat de wereld voor Bianca in de Stadsgehoorzaal al een ver bijsterend avontuur was. Soms bleef zij enige meters van de grote groep, die om juf was gedromd, verdroomd staan. Als een eenzaam ei landje. Dan stak zij peinzend een vinger in de mond en keek de menigte zeer door dringend aan. Bianca dacht na. Om vervolgens weer een ernstige huppelpasje te ma ken. Het wordt later vast een heel charmante vrouw, die Bianca. De wereld kan er een ge bruiken. Moed plantaardig zoutloos licht verteerbaar Van Oort toonde hier een man met moed te zijn. Hij liet niet alleen zien wat onder zijn leiding tot stand was gekomen, hij liet ook zien wat nog niet is gerealiseerd De ratslagen, door drie gelijktijdig, werden door een groot aantal uit stekend uitgevoerd. Van Oort liet die volgen door een flikflak in de vol gende ronde. En op dat peil staat men nog niet, daarvoor is de tech nische bagage nog te gering. De arm van Van Oort moest er soms héél stevig aan te pas komen Maar dat was niet erg. De moed, de durf om er mee voor de dag te komen, terwijl men kon verwachten dat het er niet allemaal goed uit zou komen, dat is toch iets wat 99 van de 100 verenigingen niet zouden doen. En als uitzondering is dat toch ook wel eens leuk! Bij de talrjjke. aantrekkelijke rit mische oefeningen bleek dat de piano bij DOS meer en meer een onderge schikte rol gaat spelen op de uitvoe ringen. Er werd veel en goed gewerkt met de wire-recorder en leuke pakjes. Zij zorgden voor een smaakvolle om lijsting bij de frisse werkjes die op de vloer kwamen. Het kwam er leuk. hoewel niet altijd feilloos uit. B\j de baloefening meisjes bijv. tolden de ballen heerlijk over de vloer! Een van de nummers, waarmee DOS baan brekend werk leverde was „Dikkertje Dap", dat door de Leidse Sleuteltjes o.l.v. Henk Eranke en meisjes-adspiranten gelijktijdig werd gebracht. Op de zang van de Sleu teltjes, die voor een leuk intermezzo zorgden op deze uitvoering, voerden de meisjes oefeningen uit, waar bij een bank als hals van de giraffe werd gebruikt. Het was een van de hoogtepunten, want het is nu een- maai een bekend feit, dat het publiek niet komt kijken naar een technisch verantwoorde gymnastiekdemonstra- tie. maar naar een luchtig kijkspel. LSB-weekoverzicli t Onopvallend boekte Sassenheim een 6-4-zege op Philidor IV. Met Sassenheim hield niemand rekening. De strijd in IIB om het kampioen schap ging immers alleen tussen Kat wijk en Leithen! Maar het kampi oenduel Leithen 1-Katwijk 1 leverde geen van beide teams promotie op. Sassenheim had zich stilaan tussen beide pretendenten gewerkt en slechts een 8-2 overwinning kon Leithen het kampioenschap opleveren. Het werd 7-3, toch een goede prestatie voor de Leidenaars. Sassenheim mag het vol gend jaar in de le klasse proberen. De kampioen in IIA, Bodegraven, liet aan zijn suprematie in deze afde ling geen enkele twijfel door een 8-2 overwinning op Nieuwkoop 1. Dit team is in eigen huis toch doorgaans een zeer lastige tegenstander Alphen 2, dat het gehele jaar door met Bode graven slag leverde en slechts op het laatste ogenblik moest capituleren, bestendigde zijn tweede plaats door een forse 8%—1%-zege in de thuis wedstrijd tegen Leiderdorp 2 Derde klasse: In 3A leverde het duel tussen de beide hooggeplaatste teams Revanche en Alphen 4 nog geen directe beslissing op. De Leidse doofstommen schaakclub moet echter voorlopig nog genoegen nemen met een 3V.i% achterstand. In 3B eindigde het streekduel tus sen Valkenburg en Rijnsburg 2 in een grote 8-2-zege voor de Valkenburgers. SPW 2 sloot een goed seizoen af door een 6-4-overwinning op Philidor 6. Koudekerk 1, dat een der sterkste formaties in deze afdeling bezit, liet van de illusies van Voorschoten niet veel heel. De bezoekers sloten de wed strijd met een voorlopige 6I22V> voorsprong af. In 3C is de beslissing reeds ten gunste van Philidor 6 gevallen. Daar door stond in de ontmoeting Katwijk 3Noordwyk 2 alleen de rivaliteit tussen de twee badplaatsen voorop. Het werd een daverende overwinning voor de Noordwijkers, die met dub bele cijfers (10-0) zegevierden. Wijzigingen: Wegens deelneming van ongerechtigde spelers moesten de volgende wijzigingen worden aange bracht: In klasse 3A: Revanche Hazerswoude: van 3-7 in 2Vz7i4. Aarlanderveen—Revanche: van 2—8 in 3—7. Beroep: Door Alphen werd hoger beroep aangetekend tegen de beslis sing van een partij uit de wedstrijd HazerswoudeAlphen 4 (uitslag 1-0; verlangd wordt een remise). Ons in ziens heeft dit protest goede kans van slagen, waardoor het kampioenschap van de Hazerswoudenaars aan een zijden draad komt te hangen en de kandidatuur van Alphen opnieuw wordt gesteld. Leidse studenten niet erg op dreef (Van onze zwemmedewerker) „Jongens, jongens. wat een klucht verzuchtte gisteren iemand achter ons tijdens de Natio nale Studenten Kampioenschappen in het Amsterdamse Sportfondsenbad Oost. We moesten de man volkomen gelijk geven, want wat de Leidse studenten er tegen hun Nijmeegse collega's van brouwden, alles behalve goed waterpolo. Nee, het ging in de voorronde niet met het Leidse team. Het flitsende, dat zij de toeschouwers vooral in de eerste oefenwedstrijd tegen een sterke LZC-combinatie hadden ge toond. ontbrak en dat niet alleen. Ook het beslissende schot'was afwe zig. Goed, Nijmegen kreeg deson danks een stevige 15 nederlaag te slikken, maar dat kwam, omdat Leiden eenvoudig niet kon verliezen. Daarvoor wisten Simon Ouwerkerk c-s. tenslotte van de gehele wedstrijd durende dubbele numerieke meer derheid nog voldoende gebruik te maken. In het Nijmeegse zevental lagen namelijk twee „spelers" die amper hun hoofd boven water kon den houden Werd Nijmegen dus door doelpun ten van De Leeuw, Ouwerkerk, Sloo- ter. Kolstee en Sanders met 1—5 verslagen, in de eerste wedstrijd tegen Utrecht was het met Leiden een hopeloos geval geweest. Voor de rust ging, het nog wel, maar na de hervatting maakte vooral Sanders zulke blunders, dat de Utrechters in korte tijd èn een grote voorsprong hadden genomen èn het Leidse team van het laatste restje zelfvertrouwen hadden beroofd. Wel zorgden Simon Ouwerkerk en Onno Terpstra nog voor een draaglijker eindstand (4-6), maar dat lag eerder aan de noncha lant geworden Utrechtse verdedi ging. „Beter laat, dan nooithebben de Leidse studenten toen waarschijn lijk gedacht, want in de poule om de derde tot en met de zesde plaats werd eerst Rotterdam (20) en ver volgens de Amsterdamse Vrije Uni versiteit met 60 aan de zegekar gebonden, waardoor zij tenslotte nog als vierde eindigden. Kampioen van Nederland werd voor de achtste keer in successie de Delftse sterrenformatie met o.a. de internationals Hans Aalbers, Bram Leenaards, Fred van der Zwan en Roelof Groenenveld. Eindstand 1. Delft: 2. Amsterdam G.U.; 3. Utrecht: 4. Leiden; 5. Rot terdam. Een zeer oude traditie, welke door omstandigheden helaas enkele jaren moest worden onderbroken, is giste ren in ere hersteld. Reeds in 1906<!) vermeldden de annalen van een ont moeting tussen het studentenschaak gezelschap „Morphy" en 't Leids Schaakgenootschap. Sedert dien zijn telken jare deze vriendschappelijke wedstrijden tussen beide Leidse schaakverenigingen gehouden en op een enkele uitzondering na, is het eveneens traditie geworden, dat de „burgers" de overwinning behaalden. In 1938 werd een wisselprijs beschik baar gesteld, „de Zilveren Sleutels", welk kleinood gisteravond door LSG- wedstrijdleider, dr. J. H. Melling, in zijn begroetingswoord de studenten als lokaas werd voorgehouden. Het heeft niet mogen baten. De strijd voor 't eerst in ,,'t Gulden Vlies" i.p.v. het oude strijdtoneel „Minerva" 100k 't LSG, dat het volgend jaar weer gastheer zal zijn, mist „zijn" Vergul den Turk!) eindigde in een fikse overwinning van de gasten. Echter het contact is hersteld en de avond was, zoals steeds voordien, zeer ge zellig. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam acht zowel de schipper van de „Willem van Beelen" KW 62 als de schipper van de „Wlllempje" KW 89 schuldig aan de aanvaring, die op 4 april van het vorig jaar tus sen beide loggers plaats vond. De KW 62 was toen onderweg van IJ muiden naar de visgronden; de Willempje was Juist bezig de netten uit te zetten. By de aanvaring kreeg de KW 89 zodanige schade, dat dit schip de vissery niet kon voortzetten, doch naar IJmuiden moest terugke ren. De KW 62 had slechts lichte schade en kon blijven vissen. De Raad is van oordeel, dat aan boord van beide schepen niet in alle opzichten is gehandeld volgens het voorschrift van artikel 29 van het Zeeaanvaringsreglement. waarvoor de schippers van die vaartuigen verant woordelijk zyn. Beiden worden daar om gestraft door het uitspreken van een berisping. Wat de KW 89 betreft acht de I Raad het in strijd met genoemd voor schrift, dat dit vaartuig, terwijl de KW 62 op betrekkelijk korte afstand I recht achter de KW 89 voer. zonder een attentiesignaal te geven om de KW 62 te waarschuwen, heeft ge stopt. waarbij het dwars voor de KW 62 kwam stil te liggen, en te gelijkertijd de schipper de brug heeft verlaten om bij het uitzetten van de I netten mee te helpen. De brug van de KW 89 was toen onbémand. Naar het oordeel van de Raad had de j schipper op de brug moeten blijven. I totdat de KW 62 zijn schip zou zyn voorbijgevaren. Uit de verklaring van de roergan- 1 ger van de KW 62 moet worden af geleid. dat aan boord van dit schip zo al niet in het geheel geen, dan J toch zeer onvoldoende uitkijk is ge houden. De roerganger heeft ver klaard plotseling de KW 89 recht vooruit op niet veel meer dan 25 me ter te hebben gezien. BjJ een be hoorlijke uitkijk zou dat niet zyn voorgekomen. Verder was ook de schipper van dit vaartuig op het kri tieke moment niet op do brug van zyn schip, maar bevond hij zich vol gens zijn opgave in de radiohut. Ook dit acht de ^aad onder de gebleken omstandigheden onjuist en niet ver antwoord. Advertentie Een filmploeg van de Nederland se Televisie Stichting vertrekt mor gen van Schiphol naar het rampge bied op Bali voor het vervaardigen van een documentaire, waarvan flitsen zo spoedig en geregeld moge lijk in het N.T.S.-journaal zullen worden opgenomen. De ploeg bestaat uit verslaggever Jan Gerritsen, ca- j meraman Didier van Koekenberg en producer J. B. van der Kok. Dit drie tal zal waarschijnlijk veertien dagen op Bali werken. De N.T.S. kreeg van de Indonesische autoriteiten de vol- le medewerking. De visa waren bin nen enkele dagen verstrekt. Inmiddels Is mr. M. H. W. R. Rut ten van het Nederl. Roode Kiurs reeds uit Djakarta naar Bali ver trokken om daar deel te nemen aan de hulpverlening aan de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting. In het Garoedavliegtuig, waarmede hij de reis maakte, waren ook voedingsmid delen uit Nederland geladen. Gewestelijke tifet eerste klasse libre In café-restaurant De Griffioen in Vlaardingen begint vrijdag het ge westelijk kampioenschap eerste klasse libre van de KNBB. Aan dit toernooi nemen deel: J. v. d. Nieuwenhuizen (Rotterdam gem. 8.09); J. W. v. d. Bruggen (Den Haag, gem. 7.76); A. H. Warmerdam (Bollenstreek, gem. 7.37); C. Spoel (Gouda. gem. 7.30); C. Aantjes (Krimpenerwaard, gem. 7.30); E. Hekman (Schiedam, gem. 6.24); L. v. Roon (Leiden, gem. 5.95) en A. Dingenouts (Delft, gem. 4.99), DOS' eerste turner, Henk de Vries, bij zijn oefening aan het hoogrek. (Foto L.D./Holva»t) De toestand van de Argentynse bokser Alejandro Lavorante, in een coma sedert zijn k.o.-nederlaag tegen de Amerikaan Johnny Riggens op 21 september 1962, is iets beter ge worden. Lavorante kan zich weer voe den zonder de hulp van de verpleeg sters en kan enkele passen lopen tus sen zyn rolstoel en zijn bed. Volgens de neuroloog J. Dewitt Fox, die de bokser behandelt, zal deze echter nooit meer helemaal de oude worden. In Den Haag is op 79-jarige leeftijd plotseling overleden R. B. Beeuwkes, oud-doelverdediger van het Nederlands elftal en de Dordtse club DFC. Reinier Beeuwkes, oud- Indisch hoofdambtenaar, verdedigde het doel van het Oranjeteam in de eerst eofficiële landenwedstryd tegen België, op 30 april 1905. en behield zijn plaats tot 1910, toen hij zijn laat ste wedstrijd speelde tegen Duitsland. In totaal kwam hij 19 maal in een interlandwedstrijd uit. Ook maakte hij deel uit van de ploeg, die Neder land vertegenwoordigde op de Olym pische Spelen van 1903 te Londen. Als een priester vermomde Duitser bestal zeelieden (Van onze R'damse correspondent) Een 23-jarige Duitser werd vorige maand in Rotterdam aangehouden. Hy werd ervan verdacht van een Spanjaard in het r.-k. zeemanshuis „Stella Maris" geld te hebben ge stolen. De Duitser was daarbij ge kleed in soutane, welke priesterskle- ding hy uit de sacristie van het zee manshuis had ontvreemd. De Span jaard betrapte hem op heterdaad, maar de man uit Düsseldorf wist te ontvluchten. Later op de dag kon hij worden aangehouden. Bij zijn arres tatie was hy in het bezit van acht lege portemonnees en dito portefeuil les. Hij verklaarde, dat ze zijn eigen dom waren. Nu is echter komen vast te staan, dat hij nog negen inslui pingen en diefstallen heeft gepleegd en wel in Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en Düsseldorf. De Duitser opereerde bij voorkeur in hotels en zeemanshuizen. Voor zover men heeft kunnen nagaan bedraagt de waarde van het gestolene ongeveer f3000.-. De arrestant is reeds voor de officier van Justitie geleid. In de centrale commissie voor het georganiseerd overleg is gisteren overeenstemming bereikt over een verhoging vap de salarissen van de loodsen, en over het gelijkstellen van de zogenaamde binnenloods met de zeeloods. De grootste salarisverho ging beloopt 23.1 procent voor de binnenloods en de laagste 14.1 pro cent voor de gezagvoerder van een loodsvaartuig. Ook is overeenstem ming bereikt om de verhoging te rugwerkende kracht te verlenen tot 1 januari 1961. De overeenstemming werd bereikt in de centrale commissie voor het georganiseerd overleg. Alleen het Ambtenarencentrum kon zich met de voorgestelde salarissen niet vereni gen. Op zo kort mogelijke termijn zal In de commissie de salariëring van commissarissen van het loods wezen aan de orde zal worden ge steld. Daarover loopt nog een onder zoek. De Centrale voor Hogere Amb tenaren deed daarvoor reeds een voorstel, dat de Centrale handhaaft. Advertentie RATTEN- PASTA ROEIT ZE GENADELOOS UIT In Den Haag is gespeeld de vriendschappelijke wedstrijd tussen ADO en Hammarby (Zweden). De Hagenaars wonnen met 40 door doelpunten van Schuurman, Mick Clavan en Peter Hoet (2 x). De Ronde van Gelderland voor amateurs, een wielerevenement over 130 km., dat op 27 april wordt gereden, belooft een van de grootste wedstryden van het nog jonge sei zoen te worden. Niet minder dan 300 aanvragen voor deelneming kwamen bij het organisatiecomité binnen, waaruit na selectie de beste 130 ren ners zijn gekozen. Onder deze uitver korenen bevinden zich de bekendste Nederlandse amateurs, als Henk Cor- nelisse, Bert Boom, Jaap van Keme- nade, Rudie Liebrechts, Nico Lute, Qees van Espen, Arie den Hartogh, Bart Zoet. WASAUTOMAAT f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. AMSTERDAM I met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag het voordelige Skip Service- pak. ,,Ik heb er steeds naar ge streefd niet in het openbaar kri tiek op mijn opvolger te laten horen", verklaarde de heer Sid ney J. van den Bergh gisteren in zaal Treslong te Hillegom, waar hij sprak voor de afdelin gen Hillegom, Lisse en Sassen heim van de V.V.D., „maar ik kan nu wel vaststellen dat de 19 V.V.D.-kamerleden in de zaak- Van der Putten op waardige wijze hun standpunt tegen minister Visser hebben uiteen gezet. al konden zij dan ook niets bereiken omdat alle andere partijen tegenover de V.V.D. stonden". De heer Van den Bergli heeft op deze vergadering een aantal duide lijke uitspraken gedaan. Zo noemde hij de verkiezingsleuzen van de PSP „door en door bedriegelijk" en deze partij zelf „de meest conservatieve van Nederland" omdat zij een socia lisme verkondigt, dat allang uit de tijd is. Hij was van mening, dat men de tegenstelling tussen het westen en de onderontwikkelde gebieden geringer zal moeten maken. „Anders ontstaat er jaloezie en daar komt oorlog van". Maar hy meende dat we ervoor moe ten zorgen onze eigen welvaart in tact te houden, omdat we anders niet goed kunnen helpen. Voor het bedrijfsleven achtte hij economische vrijheid nodig. „Deze wordt bedreigd door de dirigisten. In de oorlog vraagt een generaal ook niet om advies aan de soldaten. Het is voor onze welvaart van belang dat een ondernemer snel kan beslissen en niet eerst zyn plannen aan een de mocratische bedrijfsorganisatie moet voorleggen. Onze Jonge bedrijfsde- mocraten zullen dit ook wel leren in zien als ze wat ouder worden". Geen versplintering De heer Van den Bergh waar schuwde voor splinterpartijen. Daar op uitgebrachte stemmen zouden ge makkelijk aan de KVP of de P.v.d-A. ten goede kunnen komen. Over de heer Van Rappard zei hij, dat deze voor de V.V.D. heeft bedankt, omdat hij niet op een verkiesbare plaats voor de Provinciale Staten van Zuid- Holland is gekomen. „Dat zyn nu de principes van Ridder van Rappard". En over de heer Fabius merkte hij op. dat deze „op een schandalige wijze" allerlei personen In zyn Nieuwsbrief pleegt te beschuldigen. De gepensioneerden en de rente trekkers van kleine vermogens noem de de heer Van den Bergh de eco nomisch zwakken van vandaag. Hij roemde het door minister Toxopeus voorgestelde welvaartsvaste pensioen voor ambtenaren. Voorts verklaarde hij dat de Mammoetwet het open baar onderwijs inknelt; de P.v.d-A. heeft echter voor deze wet gestemd. zich later heeft laten dwingen het aantal woningen in de vrije sector te beknotten. „Met minder subsidies is meer te bereiken", zei hij, „als we maar openstaan voor moderne ar- beidsmethoden en gezonde concur rentie". De heer Van den Bergh vond, dat er meer geld aan het verkeer moet worden gespendeerd en dat men door moet gaan met de E.E.G., omdat de lagere invoerrechten voor een groot deel de oorzaak van onze welvaart zyn. „Er regeren In Europa veel oude heren", zei hy, „maar straks komen er jongeren aan bod. die Europese idealen koesteren. Dan moeten we klaar zijn voor een Europese Ge meenschap, waarin scherp zal worden geconcurreerd. Goede wegen zijn dan broodnodig". „Een ongehoord schandaal" noem de de V.VJJ.-woordvoerder het, dat vertegenwoordigers van de zuilen in het televisiedebat in de Tweede Ka mer hun eigen belangen hebben be pleit. Over de belastingen merkte hij op, dat een einde moet komen aan de, volgens hem, ongehoorde pro gressie. „De indirecte belastingen moeten omhoog, de directe omlaag, zodat ieder zijn deel krijgt te dra- gen", vond hij. Vrijheid Over de woningbouw verklaarde de ex-minister, dat minister Van Aart- sen eerst op de goede weg was, maar Ir. D. S. Tuynman. kandidaat voor de Tweede Kamer, bepleitte een grote vryheid voor de ondernemers in de landbouw. Pas als het mis gaat, moet de overheid ingrUpen. vond hij. De kracht van de tuinbouw zag hij in het moeilyk kopieerbare karakter. Het kwaliteitsprodukt is een belang- I ryk positief element voor de tuin- Woninqbouw ders- Overigens achtte hij een struc- I tnurverbetering in de Nederlandse landbouw hard nodig. In de omlig gende landen besteedt men daar ook grote aandacht aan.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7