Engelsen onderscheppen boot Cubaanse ballingen VIER MINISTERS BIJ EEG-BERAAD Overleg met stakende mijnwerkers hervat Minister vermoord in Laos fweede schip wil tanker aanvallen Kans op botsingen in Zuid - Rhodesië groter geworden 11 NA „TIP" VAN AMERIKAANS VLIEGTUIG In Egypte zijn 350 Duitse technici WEERBERICHT Peking laat Indiërs vrij VANMORGEN IN PARIJS: Toekomstig beleid en „open karakterlieden ter sprake Bolletje.'" lertivs [j Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 APRIL 1963 No. 30922 LEIDSCH m DAGBLAD I Directeur: E. A E van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LtlDEN EN OMSTREKEN Wlue sm«el V Lelden Olro m 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer t. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f 0 65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie 21507 ■Al 77 Britse mariniers, die een „tip" zouden hebben gekregen van een Amerikaans verkenningsvliegtuig, hebben op het eilandje Norman Cay, in de Bahama-archipel, zeventien tegenstanders van Castro gearresteerd, die van plan waren uit te varen voor een aanval op Cuba. Hun vaartuig, een tien meter lange patrouille boot, werd door het Britse fregat „Londonderry" naar Nassau op sleeptouw genomen. Een ander schip fan de Cubaanse bannelingen wist echter te ontkomen en zal „met geweld moeten worden overmeesterd" indien men pogingen doet dit eveneens in beslag te nemen. Het onderschepte dat eigendom bleek te zijn een Amerikaanse fotograaf, had artillerie en machinegeweren aan boord. De bemanning stond onder leiding van majoor Evelio Duque, een vooraanstaande tegenstander van Fidel Castro. hem beter aan doen .meer wapens '/Heli elft 111 ICIU I en munitie aan de ballingen te geven. meer nog dan wat Castro van de Russen ontvangt". Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld, dat de Britse regering al het mogelijke zal doen om te verhinderen, dat tegen standers van het regime-Castro ge bruik maken van Engels gebied in de Caraïbische Zee voor „onwettige doel einden". Orlando Bosch, leider van het anti communistische Cubaanse leger, heeft gisteravond in Miami meegedeeld, dat de kapitein van het andere schip hem had bericht dat hij nog 40 mijl van Cuba was. De kapitein had ver vaartuiq.klaard- dat by zich aan niemand. zelfs niet aan eenheden van de Ame rikaanse marine, zou overgeven. De ballingen zyn van plan een Russische tanker aan te vallen Bosch zei voorts, dat de overvallen op Cuba zullen doorgaan. „Wij ver trekken niet van Amerikaanse bases en overtreden geen Amerikaanse wetten", voegde hij er bitter aan toe. De woordvoerders van andere ballin gen- organisaties, „Alpha 66" en het „Tweede Nationale Front van Es- cambray", hebben eveneens verklaard „de oorlog te zullen voortzetten". In de Egyptische vliegtuigfabriek te Heloean bij Cairo zouden 350 technici van de W'estduitse Messerschmitt-fa- brieken onder leiding van de bekende vliegtuigontwerper Willy Messer- schmitt werken, zo schrijft de Augs- burger Allgemeine. Het blad heeft een vraaggesprek gepubliceerd met 15 Duitse en Oos tenrijkse technici, die kortgeleden uit Egypte naar hun land zijn terugge keerd. Volgens hen zou Willy Messer- schmitt zich verbonden hebben om twee straalvliegtuigen voor de Egyp tische autoriteiten te bouwen. Het ene, de HA-200, zou een lesvliegtuig zijn en het andere, de HA-300, een straaljager, die twee keer de snelheid van het geluid kan halen. De technici zeiden dat zij in 1960 voor vier jaar door een Zwitserse fir ma gecontracteerd waren. Het con tract was echter verbroken als gevolg van onmin in de boezem van de groep. Zij zijn van plan bij de Zwit serse justitie een aanklacht in te die nen. Voor de eerste machines had men Britse onderdelen gekocht. Westduitse en Oostenrijkse technici, die in de Egyptische vliegtuigindus trie werken, hebben gisteren in Cairo verklaard, dat zy zich by hun werk niet laten leiden door politieke motieven en dat zü zich niet bezig houden met de bouw van raketten. Vrijgelatenen in Hongarije met open armen ontvangen Hongaarse kranten berichten, dat de gevangenen die onder de amnes tiebepalingen zyn vrijgelaten, over stelpt worden met aantrekkelijke aanbiedingen van Hongaarse bedrij ven. Nepszabadsag het orgaan van de Hongaarse communistische partij.' schrijft dat een groot aantal onder nemingen. waaronder de staalfabrie ken van Dunajvaros en het gemeen telijk vervoerbedrijf van Boedapest, de vrijgelatenen werk, een woning en zelfs een voorschot van salaris heeft aangeboden. De vrijgelaten gevangenen kunnen 'rekenen op de grootst mogelijke steun van de plaatselijke autoriteiten, aldus het blad. Het deed een beroep op het volk. dezelfde houding aan te nemen Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden tot morgenavond Hier en daar enige regen of mist. maar ook enkele plaatselijke opkla ringen. Vannacht minder koud. mor- genoverdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige tot zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 APRIL Zon op: 6.13 uur; onder: 19.15 uur. Maan op: 13.12 uur; onder 4.21 u. Hoogwater te Katwijk: te 11.25 en uur. Laagwater te 6.25 uur en 19.28 u. Dit nnmmM oesUat uit 14 pagina'* De Anglo-Amerikaanse maatregelen hebben grote ontevredenheid gewekt onder de Cubaanse ballingen. „Men heeft ons plotseling tot even grote vijanden van de Amerikaanse rege ring verklaard als van de Cubaanse communisten die wy bestryden", al dus een der leiders, Dagoverto Darias. De voormalige Cubaanse president Manuel Urrutia heeft een beroep op de VS gedaan om de acties van de Cubaanse ballingen niet tegen te werken. Washington zou er volgens Hulp voor Bali Het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag heeft tot vandaag op giro 777 een bedrag van f- 85.433 ontvan gen voor hulp aan de slachtoffers van de ramp op Bali. Rood-China heeft besloten meer dan 3 000 Indiase krijgsgevangenen naar huis te ?turen. die waren gevan gen genomen bij de gevechten in het gren gebied in de herfst van het vo rige jaar. Meer dan 700 zieke en ge wonde Indiase militairen waren al eerder gerepatrieerd. Hotels in Algerije ook onteigend Radio-Algiers heeft medegedeeld, dat bij besluit van premier Ben Bella vandaag in Algerije 69 hotels zyn .ge collectiviseerd" en onder beheer zijn geplaatst van de Algerijnse toeristen organisatie. Vorige week werd reeds een gelijke maatregel getroffen voor een miljoen hectare landbouwgrond en ongeveer 500 industriële ondernemingen van al dan niet vertrokken Europeanen. NIEUW KABINET IN GUATEMALA De leider van de militaire junta die in Guatemala de macht heeft over genomen, kolonel Peralta, heeft gis teren een nieuw kabinet samenge steld. Benoemd tot minister van staat is kolonel Luis Serrano Corzo. Minis ter van Buitenlandse Zaken is de ad vocaat Alberto Herrarte. de post van minister van Financien wordt be kleed door majoor Jorge Lucas Ca- balleros en de advocaat Enrique Pe ralta Mendez is belast met de porte feuille van Economie en Arbeid. Nog geen regeling geslachte varkens Vier Nederlandse ministers (Luns, Zijlstra. De Pous en Ma- rijnen) en als vijfde kabinetslid staatssecretaris Van Houten, waren vanmorgen in Brussel aanwezig om deel te nemen aan besprekingen in de ministerraad van de EEG (de ..Zes"). De voornaamste agendapunten zijn: Duits verzoek voor debat over ..toekomstig beleid van EEG" verder overleg over associa tie-akkoord met de 18 Afri kaanse landen: het standpunt van de EEG bij de bespreking met Amerika over wederzijdse verlaging van invoertarieven. Er was gisteren veel belangstelling voor de Duitse reactie op berichten uit Parijs, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. *r de nadruk op zal leggen, dat Parüs niet bereid is tot bespre kingen niet de Ver. Staten, indien de .Zes" niet eerst de drie raste rende verordeningen van het gemeen schappelijk landbouwbeleid zul'en aanvaarden. Het betreft hier een ge- meensehappelijke markt voor zuivel- produkten. rund"lees en rijst. Frankryks partners in de EEG hechten grote waarde aan de confe rentie over de verlaging van de douanetarieven tussen de Zes en de Ver. Staten, omdat daarmee, na het mislukken van de onderhandelingen met Engeland over toetreding tot de EEG. een nieuwe weg wordt geopend om het „open karakter" van de EEG te onderstrepen. Een Duitse verkla ring. dat van Franse zijde geen ver dere voorafgaande voorwaarden kun nen worden aanvaard, zou door de overige EEG-landen met instemming worden ontvangen. De Europese Commissie van de EEG werd gisteren door de plaats vervangende ministers van Buiten- 'landse Zaken gemachtigd voort te gaan met de onderhandelingen met Israël en Perzië. Staatssecretaris Van Houten legde een verklaring af. waarin de noodzaak werd onder streept het overleg met de beide lan den parallel te laten verlopen. Minister Marynen heeft er gister middag sterk op aangedrongen te ko men tot een regeling voor de ge slachte varkens. Het bleek echter, dat de Duitse minister van Landbouw onder geen beding een beslissing mocht nemen omdat de landbouw- commissie van de Westduitse Bonds dag de kwestie nog niet heeft bestu deerd en dus nog geen bindend ad vies had gegeven. Omdat Italië van wege de verkiezingen en de 1 mei viering ook niet eerder in Brussel vertegenwoordigd kan zijn door zyn ministers, is de zaak thans weer uit gesteld tot de ministerraad van 20 en 21 mei a s. De verordeningen kun nen dan zeker niet voor 1 juli in werking treden. De vakcentrales hebben gisteren laten weten, dat zy de onderhande lingen op basis van vier eisen wen sen te voeren: Een onmiddellijke loonsverhoging van de 8 procent die het comité der „wijzen" als achterstand had er kend; een premie van 200 franken (onge veer 145 gulden) bij hervatting der der werkzaamheden; een vierde vakantieweek; een werkweek van 40 uur zoals die ook in mijnen van andere Europese landen wordt toegepast. Ook in twee andere genationali seerde sectoren de spoorwegen en de gas- en elektriciteitsbedrijven zijn loononderhandelingen aan de gang. De metaalindustrie in het gebied van Parijs heeft gisteren in een ver klaring geprotesteerd tegen „sabotage van de produktie" door onaangekon digde stakingen by de elektriciteits bedrijven. In sommige industrieën waren hierdoor grote hoeveelheden grondstoffen verspild, aldus de ver klaring. In Parijs heeft het buspersoneel gisteren opnieuw gestaakt, waardoor het vervoer op 43 lijnen stil kwam te liggen. Voor vele voorsteden beteken de dit opnieuw narigheid. De onderhandelingen tussen de Franse mijnwerkers en de rege ring zijn hervat. Vanmorgen om half elf is op het Parijse hoofdkan toor van de genationaliseerde kolenindustrie het gesprek begonnen, dat naar men hoopt een einde zal maken aan de staking die nu al een maand <juurt. Moei I ij kliedert Door de duur van de staking wor den de moeilijkheden van de mijn werkersgezinnen steeds groter. In verscheidene streken van het mijnge- 1 bied Lotharingen meldden zich en kele mijnwerkers voor werk omdat zy genoeg hadden van de staking. Er ontstonden enige kleine incidenten toen de versterkte stakingsposten de mannen terughielden. De stakingsleiders beschuldigden de regering van een poging om de stakers af te matten en leveren ver bitterd commentaar op een artikel van de minister voor gerepatrieerden. Frangois Missoffe, die voorspelde dat de vakbonden hetzelfde lot zullen on dergaan als de oude politieke partij en omdat zij niet inzien dat hun tac tiek verouderd is. De vakbond van mijnwerkers in de Sowjet-Unie zal 100.000 franken (72.000 gulden» aan de stakende Franse mijnwerkers overmaken als blyk van solidariteit. De Gaulle lijdt aan oogkwaal Generaal De Gaulle lijdt opnieuw aan een oogkwaal. Het Zwitserse dag blad Journal de Genéve schreef gis teren dat de Franse president van de zomer een privébezoek aan een we reldberoemde Zwitserse oogspecialist zou moeten brenegen. Vlak voor hij opnieuw (in 1959) de macht in handen nam. heeft de gene raal wegeas een netvliesontsteking al een ernstige oogoperatie moeten on dergaan. Vanaf dat moment is de generaal, die toen de 70 al gepasseerd was. pa$ een sterke bril gaan dragen Export van bloemen belangrijk gestegen De export van bloemkwekerypro- duktcn is in 1962 ten opzichte van het jaar daarvoor met 20 miljoen gul den gestegen tot 98 miljoen gulden. De snijbloemenuitvoer bracht hier van het grootste deel. 82 miljoen gul den, op. Dit is gisteren medegedeeld door de voorzitter van de groep bloemkwekers van de Nederlandse Katholieke Bloe mistenvakbond, de heer H. Kolk. op de algemene vergadering van deze groep in Utrecht De heer Kolk zei, dat Duitsland het grootste deel van de Nederlandse ex portstijging heeft opgevangen. Deze concentratie op Duitsland maakt de uitvoer, volgens hem. kwetsbaar en hy acht het daarom ook van groot be lang, dat aan het zoeken van afzet mogelijkheden buiten Duitsland veel aandacht wordt besteed. In het jaarverslag van de Neder landse Katholieke Bloemistenvak bond wordt nog vermeld, dat ook de bloembollenexport in 1962 een zeer grote toeneming te zien heeft gege ven en wel van 248 miljoen gulden in 1961 tot 278 miljoen in het afgelopen jaar De uitvoer naar de Verenigde Staten en Canada liep echter verder terug. Gisteren werd de „Zilveren Broodmand'' door de voorzitter van de Ned Ver. van Meel fabrikanten, de heer H. d\. Koster uitgereikt aan dr. JLint horst Homan. lid van de Hoge Autoriteit voor Kolen en Staal. Dr. Linthorst Homan en zijn echtgenote bewonderen de sier lijke mand. (Van onze Londense correspondent) De Britse regering weigert voorlopig Zuid-Rhodesië te be loven dat het onafhankelijk zal worden. Dit verklaarde gisteren de Britse minister die zich bezig houdt met de ontbinding van de Centraal-Afrikaanse Federatie. R. A. Butler, in het Lagerhuis. ..Wij kunnen hierover pas be slissen nadat ook de regeringen van Noord-Rhodesië en Njassa land over de onafhankelijkheids kwestie gehoord zijn", aldus de minister. Met deze verklaring maakt de Britse regering de kans op een con flict in Zuid-Rhodesië steeds groter. De toestand is daar oji het ogenblik al zeer gespannen en een hotsing tussen zwart en blank is helemaal niet uitgesloten. Het land wordt geregeerd door een blanke minderheidsregering, maar de Afrik nse nationalisten hebben reeds gedreigd een „regering in-bal- i Gisterèn vertrok Prinses Bea trix van Schiphol naar Japan voor het bezoek, dat indertijd moest worden uitgesteld in ver band met het overlijden van Koningin Wilhetmina. Motor storing vertraagde het vertrek, waardoor de Prinses geruime tijd voordien afscheid moest ne men van Koningin fuliana en Prinses Marijke (in de auto), die niet langer konden wachten, om dat plichten haar elders riepen. Weer geheime kunstmaan Met behulp van een Thor-Agena- raket is gisteren van de luchtbasis Vandenberg in Californië een sa telliet gelanceerd. De Amerikaanse luchtmacht wilde verder geen byzon- derheden geven. Quinim Pholsena, minister van Buitenlandse Zaken van Laos, is gis teravond voor zijn huis in Vientiane doodgeschoten. Zijn vrouw werd ge wond. Quinim Pholsena behoorde tot de neutralistische vleugel van de Lao- tianase regering Hij heeft een groot gezin. Kinderen van hem studeren in Peking en Moskou. De minitser heeft koning Sa vang Vatthana van Laos vergezeld op de reis die deze kortgeleden heeft ge maakt naar negen van de dertien landen, die de overeenkomst van Ge néve over de neutraliteit van Laos hebben getekend.. hngschap" in het naburige Tangan- jika te gaan vormen, indien er aan Zuid - Rhodesië onafhankelijkheid wordt verleend, zonder dat Engeland eerst de grondwet wijzigt. De leider van de nationalisten, Josjua Nkonio, is echter voorlopig uitgeschakeld. Hij werd gisteren in Salisbury na een bezoek aan Londen en New Vork tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Nkomo, I die enige tyd geleden werd ontslagen uit een hom opgelegde ballingschap, werd er gisteren van beschuldigd 1 „zich te hebben verzet tegen de poli tie tijdens een Bantoebetoging naby Salisbury. Hy is op borgtocht vryge- laten. Kort na de uitspraak van de rech ter werd het gerechtshof omsingeld door een joelende massa negers, die door de politie uiteen werd gedreven In het zelfde Salisbury arriveerde gisteren Je premier van de federatie. Sir Roy Welensky Opnieuw verklaar de hy. dat Engeland met de belofte aan Noord-Rhodesië dat het zich kan afscheiden, de Centraal-Afrikaanse Federatie heeft verraden. „De Britse regering maakt gebruik van Hitler- methodeu", aldus de premier. Uit het Leidsch Dagblad van I 2 April 1863; j Vergadering van de Ge- j meentcraad van Leiden op J April 1863. Onderwerpen oa Beëdiging van het nieuwbe- i noemde lid van de Gemeen- i teraad Mr. E J F C. Knep- pelhout van Sterkenburg. i AdvertentieGevraagd j eene goede keukenmeid tegen J f100 's jaars. Adres Gebr. van der Hoek. boekhandel alhier.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1