GEEN VOORRECHTEN VOOR NEDERLANDERS Bespreking achter de schermen over Franse mij n werkersstaking Centraalafrikaanse Federatie" thans definitief uiteengevallen Indonesië wenst geen 9oorlogsvrijwilligers Kamerlid bekent erkent „vergissing PHILIPS T.V. DR. SJARIF WAARSCHUWT RIJ VOORBAAT Honden mogen 1 april weer loslopen Finsterwolde Géén lastige fotografen I Stille tochten Regering in Havanna toch on 4 mei Crisissfeer in Washington is aanmerkelijk gekalmeerd Engeland bereidt gordel van Telstar-satellieten voor Maatregelen in Guatemala Flim CHT WEERBER Overwinning leiders van voor Afrikaanse Noord-R li odesië van Esmond (§ud teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 MAART 1963 No. 30920 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Nederland zal in alle opzich ten dezelfde behandeling van In donesië krijgen als alle andere landen. Dat was de kern van de ver klaringen van de in Den Haag benoemde Indonesische zaakge lastigde dr. Mohammed Sjajif, 'die gisteren een informele pers conferentie in Bonn hield. ,,De Nederlandse firma's zul len volop gelegenheid krijgen de handel met mijn land uit te brei den, maar zij zullen geen bevoor rechte positie, daterende uit de koloniale tijd genieten" aldus dr. Sjarif, die vandaag naar Neder land zou vertrekken. De Indonesische zaakgelastigde gaf wel toe, dat Nederlanders als een maal het vertrouwen tussen Den Haag en Djakarta is hersteld in een betere positie zouden kunnen ko men dan andere buitenlanders. Dit echte niet door priveleges maar al leen door de oude relatie tussen In donesië en Nederland, die wellicht meer mogelijkheden zal scheppen. Bij de vraag of Nederlanders in Indonsië weer kansen zullen krijgen speelt het persoonlijk verleden van deze Nederlanders een grote rol. Dr. Sjarif liet wel uitkomen, dat oorlogs vrijwilligers, die na 1945 in Indonesië vochten, ongewenst zullen zijn. Zakenleven De landelijke verplichting om hon den op straat aan een lijn te houden en de katten binnenshuis te houden geldt vanaf 1 april niet meer. De honden van zes maanden en ouder moeten, als ze op de openbare weg verschijnen, zijn ingeënt tegen honds dolheid, wat moet blijken uit de pen ning aan de halsband van de hond en uit het bewijs dat de houder van de hond in zijn bezit moet 1 eb ben dat de hond tenminste dertig dagen tevoren is ingeënt. De buiten werking stelling van het landelijke aanlijngebod houdt niet in, dat de honden nu overal onaange- liind op straat mogen, want in een landen geringer dan normaal ge.vor- aintal gemeenten is het los laten lo- pen van honden bij politieverorde ning verboden. Deze bepalingen blij ven uiteraard van kracht. De minister van Landbouw heeft dit schriftelijk aan de beide Kamers der Staten Generaal meegedeeld. Het verbod tot het houden van ten toonstellingen. keuringen en dergelij ke bijeenkomsten met honden en kat ten blijft vooralsnog gehandhaaft. zo als ook de bestaande invoerregeling onverminderd van kracht blijft. (Van onze Groningse correspondent) De vijfde gearresteerde in de Fin- sterwoldse affaire, een 44-jarige lid van de 1ste Kamer en communistisch raadslid van de gemeent Finsterwol de heeft gisteren ook een volledige bekentenis afgelegd. Hij wordt even als de vier eerder gearresteerden ver dacht van valsheid in geschrifte in verband met de brand, die op 6 au gustus 1960 in het volksgebouw „Het Centrum" in Finsterwolde woedde De senator, die op 18 maart, werd gearresteerd, heeft aanzienlijk langer over zijn bekentenis gedaan dan de beide raadsleden, de commies der se cretarie en werkleider der G.S.W -ar beiders, die reeds na enkele dagen een bekentenis aflegden. Op dit ogen blik heeft alleen de 44-jarige direc teur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zorg in Finsterwolde nog geen bekentenis afgelegd. Hij wordt los van bovengenoemde valsr.eid in geschrifte verdacht van ver duistering. Voor het Nederlandse zakenleven zag de zaakgelastigde zeker kansen. Alleen al door het feit, dat Neder'and en Indonesië enige jaren geen diplo matieke betrekkingen hebben gehad, is de zakelijke relatie tussen beide den Nu de zaken zich normaliseren is een toeneming van de handel dus te verwachten. Over een terugkeer van de thee- en tabaksmarkt van Bremen naar Nederland wilde Sja rif zich evenwel niet uitlaten. Voor z;jn vertrek naar Europa bracht dr. Sjarif een bezoek aan voormalig Nederlands Nieuw-Guir-ea. De nieuwe Indones.schc zaak gelastigde in Nederland dr. Hij had bij dat bezoek de indruk ge kregen, dat de autoriteiten van de Verenigde Naties het land volledig onder controle hebben en dat de sa menwerking tussen de vertegenwoor digers der verschillende nationalitei ten goed is. De overdracht van het gebied aan Indonesië in mei zal dan ook zonder moeilijkheden verlopen, zo verwacht dr. Sjarif. Moh. Sjarif gefotografeerd tij dens de persconferentie, welke hij gistermiddag op doorreis naar ons land in Bonn heeft ge geven. Nat. herdenking echter dag tevoren De dodenherdenking zal dit jaar op twee dagen worden gehouden. Dat wil zeggen, dat op vrijdag 3 mei 's middags de nationale herdenking in in de kerken en bij het Nationale Mo nument in Amsterdam zal zijn en dat op zaterdag 4 mei s avonds de plaatselijke herdenkingen op de ge bruikelijke wijze doorgang zullen vin den. Ook zal op zaterdag 4 mei s a- vonds om 8 uur twee minuten stilte in acht worden genomen. De ministerraad heeft hiertoe in zijn vergadering van gisteren beslo ten in overeenstemming met het ad vies, dat de regering aan de Commis sie Nationale Herdenking had ge vraagd wegens de bezwaren, die bij velen waren gerezen tegen de aan vankelijke beslissing der regering om de dodenherdenking dit jaar te ver plaatsen van zaterdag 4 mei naar vrijdag 3 mei. De regering had tot deze verplaatsing besloten, omdat zij een groep Joodse landgenoten in de gelegenheid wilde stellen althans vrij dagmiddag aan de herdenkingen deel te nemen. Misschien „duw" van de Russen (Van onze correspondent in Washington) Nadat Cubaanse Migs had den geschoten in de nabijheid van een Amerikaans scheepje in de internationale wateren, is Castro's regering onverwacht veel omzichtiger geworden. Dit heeft in Washington de indruk gewekt, dat Havanna en Mos kou de zaken althans op dit ogenblik niet op de spits willen drijven. Cuba heeft namelijk via de Zwitsers aan Amerika doen I weten dat de Mig-jagers „waar- Eerste in 1968 (Van onze correspondent te Londen) Drie jaar later dan Amerika, zal ook Engeland zijn gordel van com municatiesatellieten rond de aarde hebben. In 1968 zullen de eerste de ruimte in gaan. Dit maakte gisteren de Britse minister van luchtvaart, Julian Amery, in het lagerhuis be kend. De minister vertelde dat er reeds een belangrijke stap was gedaan. Hij had namelijk opdracht gegeven voor de komende herfst een Telstar-satel liet te ontwerpen. Goede wil Over zyn werk in Nederland kon hy nog niet veel zeggen. Begin april hoopt hü contact op te nemen met minister Luns. Goede wil, ernst, he- grip en vertrouwen achtte hij eerste vereisten voor de normalisering van Fotografen die voortaan de de betrekkingen. De regeringen van r-nn.lce Prince. Margaret tiidens I'idoncsie en Nederland nebben ge- Engelse Prinses Margaret vjaens (oond vas( van p|an te zl|n eel] weg haar wintersportvakantie in Da- ,jn ^j,, richting te bewandelen, zo zei vos lastig vallen zullen over de jjy voor wederzüdse oezocken van grens worden gezet. Dit werd gis- j hoge autoriteiten achtte hij de tijd teravond meegedeeld, nadat de I nog niet rijp. Eerst moeten de be- Prinses gedreigd had naar huis te I trekkingen weer helemaal normaal zullen keren als de fotografen z»n> dwz- dat ook ambassadeurs zich niet intoomden. Zij ivas he- worden uitgewisseld. vig geschrokken toen de auto van J In de interimperiode zal het vol- y y lo-ens fiiarif echter wel moeehik zur een „volgzame" fotograaf bijna in botsing kwam met de auto waarin de Prinses en haar echtgenoot zaten. Lord Snowdon, die vroeger fotograaf van beroep was, verloor de macht over het stuur bij een overigens geslaagde poging een aanrijding te voorkomen. Hij wist echter tijdig de auto weer in het goede spoor te krijgen. Na een beroep van de Britse ambassade op de Zwitserse rege ring besloot het kabinet fotogra fen, die de vakantie van de Prin ses dreigen te bederven, te laten arresteren en over de grens te zetten. Hun foto-apparatuur zal verbeurd worden verklaard. gens Sjarif echter wel mogelijk zijn allerlei kwesties te bespreken. Ook 't Ambonezenprobleem, dat hij overi gens niet zelf dacht aan te zullen snijden, zou in de interimperiode ter sprake kunnen komen. „Ik ben zelf blij naar Den Haag te gaan en al mijn wedewerkers zijn dat ook" aldus dr. Sjarif. Deze medewerkers zijn voorlopig twee attaché's, een raad en handels- raad Sidik, die totnutoe werkzaam was in het ministerie van Buiten landse Zaken op de afdeling voor economische betrekkingen. De eesrte dagen in Nederland zal dr. Sjarif ook nog worden bijgestaan door de pers-attaché van de ambas sade in Bonn drs Darmapradja en de militaire attaché, kolonel Wadly. (Van onze correspondent in Parijs) Terwyl het publieke leven in Frank rijk ook gisteren weer in het teken stond van wisselstakingen en chaos, worden toch de geruchten steeds sterker, dat de mijndirecties en vak centrales achter de schermen de kop pen bij elkaar willen steken, zo ze al niet gestoken zyn. Nu het vooral preslige-overwegingen van de rege ring zijn, die zich verzetten tegen openlijk contact zolang de stakingen voortduren, zouden beide partyen besloten hebben zich te onttrekken aan de blikken van de buitenwereld om een compromis voor te bereiden, waarbij niemand en vooral de president der republiek niet zyn gezicht behoeft te verliezen. In werkelijkheid zou het echter wél de regering zijn die een nieuwe veer zou moeten laten. Men ziet voorlopig twee mogelijkheden: de regering zou de mijnwerkers hun vierde vakantie week kunnen toekennen, ofwel hun zou de verplichting kunnen worden kwijtgescholden later een premie van 150 franken (ruim f. 115,terug te betalen, hetgeen hun in beginsel al eerder was toegezegd zodra ze maar het werk willen hervatten. Het lijkt niet onmogelijk dat, via welke tussen personen dan ook, dit weekeinde de koop in een dier beide richtingen zal worden beklonken. In dat geval zou den de mijnwerkers begin volgende week weer in de schachten kunnen afdalen. Niettemin heeft de ervaring van vorig weekeinde, toen het akkoord in het zicht van de haven nog strandde, wel geleerd, dat bij voorspellingen op dit gebied voor zichtigheid geboden is. „Engeland is niet van plan alleen maar naar de ruimte te luisteren met behulp van zijn grondstation, zoals in Goonhilly (Cornwall), aldus de minister. „Wij willen deelnemen aan het bouwen en lanceren van 'n eigen communicatiesysteem". De Telstar-satellieten zullen vooral een rol spelen in het radio- tv-ver- keer tussen gemenebestlanden. Hoeveel Telstars er in de ruimte komen, staat nog niet vast. Er zyn twee mogelijkheden: een ring van 12 op een hoogte van 12.500 km of een ring van 4 op een hoogte van 30.000 km. De laagste ring loopt echter ge vaar beschadigd te worden door de radioactieve gordel, die zich op het ogenblik rond de aarde bevindt dank zij een Amerikanse H-bomexplosie in de atmosfeer. De Britse regering hoopt evenwel dat in 1968 deze gordel ongevaarlijk is. De minister maakte niet bekend hoe groot de kosten zullen zijn van het project, maar volgens deskundi gen zullen de aanvangskosten onge veer 1 miljard gulden bedragen. Per jaar zal er bovendien honderd mil joen gulden moeten worden besteed aan 't onderhoud Desondanks zal de Telstar-ring commercieel verant woord zyn. schijnlijk bij vergissing" gescho ten hadden in de nabijheid van het Amerikaanse vaartuig ,.Flo- ridian". Washington heeft daar op, zoals begrijpelijk, de Cu baanse regering verzocht om een volledige verklaring in deze zaak maar de zeer gematigde tele grammen uit Havanna hebben de crisissfeer, die zich in Washington weer begon te ont wikkelen, aanmerkelijk gekal meerd. Dat de Cubanen op hun hoede zijn nadat ballingen deze maand twee maal een kleine aanval hadden ge daan, ka nmen begrijpen. Het schie ten van de Cubaanse Migs in de na bijheid van de „Floridian" schijnt echter een actie te zijn geweest, die de Cubaanse regering niet heeft ge sanctioneerd. In elk geval moet Ha vanna ietwat zijn geschrokken van het drieste optreden van zijn eigen piloten. In het eerste telegram aan de Amerikaanse regering meldden de Cubanen dat hun vliegtuigen een verdacht schip hadden waargenomen dat de Amerikaanse vlag voerde. Men informeerde of dat scheepje daartoe gerechtigd was. Toen de Amerikaanse regering inlichtingen over de „Floridian" had verstrekt, volgde een tweede telegram waarin Cuba verklaarde dat de Migs waar schijnlijk per vergissing hadden ge schoten. Om toespitsing van de cri sis te voorkomen, schijnt Castro, al of niet met een duwtje van de Rus sen, in zijn schulp te zijn gekropen. De vakcentrales hebben voor dit weekend een wapenstilstand op het stakingsfront afgekondigd. Om de Fransen die per trein of auto naar buiten willen trekken hun voorproef jes van de Paasvakantie niet te ver gallen, zullen de spoorwegen-, gas-, elektriciteit- en andere overheidsbe drijven deze drie dagen onvermin derd en zonder onderbreking aan het werk blyven, en ook in dat voorne men zou men eventueel een teken van goede wil kunnen zien. Het ministerie van Landsverdedi ging van Guatemala heeft voor mor gen het sluiten gelast van alle vlieg velden in Guatemala. Deze maatregel is genomen, nadat inlichtingen waren verkregen over een zeer veelomvat tend plan voor sabotage en opruiing, dat in Guatemala zou worden uit - gevoerd. Het ministerie heeft de inwoners van de hoofdstad Guatemala in een bekendmaking aanbevolen tussen vandaag twaalf uur plaatselijke tyd en zondagmiddag zes uur thuis te blyven. De huidige regering onder presi dent Miguel Ydigoras heeft op 25 de zer voor dertig dagen de staat van beleg in Guatemala afgekondigd, „teneinde uitbreiding van het com munistische ondergravingswerk, dat thans in verschillende delen van het land plaats vindt, te voorkomen". Er zijn ook berichten geweest over botsingen tussen regeringstroepen en rebellen in noordoost-Guatemala, waar, blykens een regeringsmedede ling, een opstand is uitgebroken. Er zijn reeds verscheidene malen pogingen gedaan de rechtse regering onder president Ydigoras, die in 1958 aan het bewind is gekomen, omver te werpen. Advertentie v.a. f725.—. Geschikt voor 2e programma. Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. Prettige betaling WEINIG VERANDERING Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I om tien uur verstrekte, zal er gedurende het weekeinde weinig wind zijn. Wel komen plaatselijk enige buien voor terwijl in de tem peratuur niet veel verandering komt. 31 MAART 1963 Zon op: 6.20 uur; onder: 19.10 uur. Maan op: 10.13 uur; onder: 1.47 u. Hoogwater te Katwyk: 7.31 uur en 20.03 uur. Laag water te 3.57 uur en 16.31 uur 1 APRIL 1963 Zon op: 6.18 uur: onder: 19.12 uur. Maan op: 11.06 uur; onder: 2.49 u. Hoogwater te Katwyk te 8.31 uur en 21.12 uur. Laag water te 3.14 uur en 15.40 uur. Dit nuo""C' ne>taat uil 14 pagina's en een BUvoegseL (Van onze Londense correspondent) Sir Roy Welensky, premier van de Centraalafrikaanse Fede ratie, die in Londen besprekingen heeft gevoerd met de Britse minister voor Centraalafrikaanse zaken. Butler, heeft gistermid dag op een persconferentie medegedeeld, dat de Britse regering heeft bepaald, dat elk gebied van de federatie het recht moet hebben zich af te scheiden. Dit besluit betekent een overwinning voor de Afrikaanse rege- j ringsleiders van Noord-Rhodesië, die voor dit protectoraat het j recht hadden opgeëist zich van de federatie af te scheiden. Welensky noemde het besluit een „daad van verraad", die de j Britse regering niet tot eer strekt. De regering van de federatie j zal het thans moeilijk vinden met de Britse regering samen te werken. Premier Field zet Londen onder druk Koningin Juliana woonde gis teravond de galabijeenkomst in het Concertgebouw te Amster dam bij ter gelegenheid van de opening van de Boekenweek. In de pauze werden enkele spelers van het stuk Dodenoffei de Koningin voorgesteld. Njassaland, dat oorspronkelijk te zamen met Noord- en Zuid-Rhodesië I de federatie vormde, kreeg reeds vorig jaar het recht zich daaruit terug te I trekken. De leiders der Noordrhodesische re- j geringsdelegaties naar de Londense I besprekingen toonden zich uitermate I verheugd over het besluit der Britse .regering. Volgens hen zal het .ont mantelen" der federatie niet meer dan drie maanden in beslag nemen, i Welensky verklaarde nog, dat de federatie niet aan haar eigen ont binding zal medewerken, tenzij Zuid- Rhodesië ihet enig overgebleven ge bied) zyn onafhankelijkheid ver- I Krijgt en in de nieuwe grondwet van Noord-Rhodesië de Europese be- I langen worden beschermd. De Zuidrhodesische premier, Win ston Field, was minder tevreden. Hij verklaarde gisteravond voor hij naar zijn land terugkeerde, dat hij nu vol ledig onafhankelijkheid van Zuid- Rhodesië eist. Dit stelt de Engelse regering voor een groot probleem, aangezien de geheel ölanke regering van Zuid-Rhodesië onaanvaardbaar is voor de Afrikaanse landen. De leider van de in Zuid-Rhodesië verboden Nationalistische Partij, Joshua Nkomo, had reeds vorige week een beroep gedaan op de En gelse regering de Afrikaanse bevol king van Zuid-Rhodesië meer zeg genschap te geven. De laatste verkie zingen in Zuid-Rhodesië werden door Nkomo's aanhangers geboycot, aan gezien zij slechts 15 van de 65 zetels in het parlement zouden bezetten Field zette echter onmiddellijk de Engelse regering onder druk door te verklaren „er niet zeker van te zyn of hij de conferentie over de toe komst van de Centraalafrikaanse Fe deratie wel kon bijwonen, zolang het recht van onafhankelijkheid voor Zuid-Rhodesië niet is erkend". Advertentie classic MANTELS MANTELKOSTUUMS HOOFTSTRAAT 88 BREESTRAAT 173 ALPHEN LEIDEN Uit het Leidsch Dagblad van Z 31 Maart 1863; J Donderdag zouden een T paar jongelieden te Beetster- zwaag hun huwelijk sluiten Bij het gemeentehuis geko men zei de bruid „Ik wil niet". J dus ging het huwelijk niet i door. Onder de gemeente Maas- niel heeft men een 9 voet J dikke laag bruinkolen ont dekt. Dit verlevendigt de hoop op het vinden van steenkolen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1