Even bij na schuldig, alles ze samen omdat deden Vandaag: de Baarnse dag van pleidooien in moordzaken Verolme introduceert gemetaliseerd textiel Mijnwerkersvroiiweii zoeken De Gaulle op Langdurige straf zeker geboden Francois Pauwels: Mr. sprake van klassejustitie „Geen OFFICIER OVER BOVDEWIJN EN HENNIE: Langspeelplaat met uitvaart Koningin W illielmina Tlieo Mastwijk-klein monstertje''' Slagroom Slechts drie toegelaten Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 maart 1963 Vierde blad no. 30919 (Van onze Utrechtse correspondent Een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest en daarna onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring eist de officier van Justitie 's avonds om kwart voor zeven tegen de hoofdverdachten Bou- dewijn H. en Hennie W., we gens moord op Theo Mastwijk. De eis tegen Ewout H. is zeven jaar met aftrek van voorarrest. Mr. Van Dijken meent, dat hij in zijn requisitoir heeft bewezen dat Boudewijn H. en Hennie W. tezamen en in vereniging de moord op Theo Mastwijk heb ben gepleegd. Eveneens acht hij bewezen en dat geldt ook voor Ewout H. dat ieder der verdachten de opzet heeft gehad Mastwijk te doden en dat de moord met voorbedachten rade is gepleegd. In een logisch opgebouwd requisi- toir, dat zonder enige pathos of na druk werd voorgedragen, doch uit muntte door helderheid en soberheid, heeft mr. Van Dijken het aandeel van ieder der verdachten geschetst. Op enkele punten zijn de verklaringen van verdachten tegenstrijdig, aldus de officier. In de entourage van de zaak is dat niet van belang en het kan zijn. dat de verdachten door de tijd, die is verstreken zich alles inder daad niet meer kunnen herinneren. Ten aanzien van wat er zich bij de i schuur heeft afgespeeld, dus de han delingen. die rechtstreeks leidden tot de dood van Mastwijk, staat één der j verdachten, Boudewijn H. of Hennie j \V., bewust te liegen. Natuurlijk we ten zg, wat er toen gebeurd is, doch één heeft er gelogen bg het voor- j onderzoek, bij zijn verhoor hier als j verdachte en later weer bij zijn ver hoor als getuige. Hij toont zich hier een grote lafaard en dat zal waar schijnlijk het meest tot zijn eigen na deel strekken. Nu blgft zijn geest be last zowel met de misdaad zelf als met die welke hij tegenover de ander begaat. Geen betekenis Bovendien begrijpt hg blijkbaar niet. dat het er niet toe doet wie er bij de schuur geslagen heeft met het kapmes. In juridisch opzicht is dat van geen betekenis, omdat het mede- plegen van de misdaad onomstotelijk vaststaat. Ik wil me daarom niet eens is speculaties begeven, wie er gesla gen heeft en wie het slachtoffer naar de put heeft gesleept. Het is niet no dig om een keuze uit de twee lezingen van de verdachten te doen, omdat welke lezing ook niet van doorslagge vende betekenis is voor een beoorde ling van het misdrijf. Mr. Van Dg ken acht het bewgs aanwezig, dat het misdrijf tezamen en in vereniging is gepleegd door Boudewijn H. en door Hennie W. Er is een gezamenlijke opzet geweest om Mastwijk te doden en 'n gezamenlijke uitvoering. Spreker haalde verschil lende arresten aan van de Hoge Raad. waaruit blijkt, dat waar het medeplegen is gegaan tot de uitvoe ringshandeling toe. ieder zich ook schuldig heeft gemaakt aan de daad zelve. Zo is het in dit geval ook gegaan. Zij hebben gezamenlijk het plan op gevat om Mastwijk te doden, zij heb ben samen de kalk bij de put gelegd cn zg hebben samen de put openge maakt. zjj hebben samen Mastwijk uit het torenhok gehaald en zg heb ben hem samen naar de plaats van executie gebracht. Ook al zou Boude wijn, zoals zijn lezing luidt, zijn weg gelopen en dus de keten van hande lingen een ogenblik hebben doorbro ken. hij heeft die weer gesloten door ook water in de put te gooien op het slachtoffer, dat volgens de lezing van de patholoog-anatoom dr. Zel- denrust zeer waarschijnlijk pas is overleden in de put. gestorven door de warmte-ontwikke- j ling in de put vanwege de ongebluste 'kalk met het water, wat maakt dat uit?, zo vroeg de officier. Als men op grond hiervan vrijspraak zou kunnen krijgen, zou iedere misdadiger zijn slachtoffers voortaan zo verminken, dat er geen doodsoorzaak meer zou zijn vast te stellen. Een dergelijke gang van zaken zou wel erg tegen het rechtsgevoel indruisen. Geen moed Komend tot de opzet en de voor bedachte raad acht mr. Van Dg ken ook Ewout H. daaraan schuldig. De plannen hebben ze gedrieën beraamd en geen der verdachten heeft de moed gehad tegen de andere in te gaan. Zij hebben de dood van Mast wijk verkozen boven de ontmaske ring als lafaard te staan in de ogen van de anderen. In welke mate moeten de feiten aan ieder der verdachten worden toe gerekend? Mr. Van Dijken schetste welke deskundigen voor een beoor deling der verdachten zijn ingescha keld. Hij wilde nu niet alle rappor ten weer doornemen, omdat daarin ook verschillende intieme zaken wor den behandeld van de families. Hij zegt over W., komend uit een eenvoudig milieu, dat het een jongen is van bijzondere intelligentie, sug gestibel, eerzuchtig, vitaal en zelfver zekerd. doch gemakkelijk te beïnvloe den, ook voor geld en avontuur. Bou dewijn H. en Ewout H.. komend uit een rijke familie, in geestelijk en mo reel opzicht verwaarloosd. Boudewijn, angstig, gesloten, hautain en met een armoe aan gevoel; Ewout psychisch gestoord. In het algemeen jongens, die op den duur in pathologisch opge schroefde angst geen uitweg meer za gen en een moord begingen ten tijde van een gebrekkige ontwikkeling en verstoring van de geestelijke vermo gens. Komend tot zijn eis zei mr. Van Dijken, dat in beginsel de zwaarste straf geldt voor de schuldige aan moord. Hij neemt in aanmerking de psychologische toestand, waarin de verdachten verkeerden, de omstan digheden waarin zg zich bevonden en hun jeugd. Dat betekent niet, dat nu een gevangenisstraf van korte duur gerechtvaardigd is. Een lange duur is zeker geboden. Gezien hun aandeel in het misdrijf wilde hij voor Boudwijn H. en Hennie W. een zelfde straf eisen, nl. twaalf jaar met aftrek en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling. Voor Ewout H. eiste de officier zeven jaar met aftrek zonder dat hij ter be schikking wilde vragen. Om kwart voor zeven werd hierna de zitting verdaagd tot vandaag, toen de verdedigers aan het woord kwa men. (Van onze Rotterdamse» correspondent Scheepsbouwer C. Verolme heeft gis teren op een internationale perscon ferentie een belangrijke fase van zgn nieuwste activiteit, de hoogvacuum- techniek. ten doop gehouden. In Slot Reinhartshausen te Erbach toonde hjj de eerste resultaten van het pro- dukt ..metalon", een rol gemetaliseer- de gordijnstof, waarmede het z.g. me- taliseren van textielstoffen een feit is geworden. Hg heeft daar ook mede gedeeld, dat dit resultaat, dat vooraf gegaan werd door een geslaagde uit- voering van het me talis er en van pa pier enz., is bereikt na een period® van tien jaar experimenteren en proefnemingen. De hoogvacuumtechniek is het aan brengen van een uiterst dunne me- taallaag t minder dan eenduizendst» millimetert op de te bewerken stof, waardoor deze verscheidene bijzonde re eigenschappen krijgt. Ditaanbien- gen, opdampen, geschiedt in een ketel waarin een vacuum wordt bewerk stelligd. een techniek die reeds eerder is beschreven. Tien jaar geleden kreeg de heer Verolme een bescheiden be lang in een Westduitse fabriek, die op dit terrein reeds experimenteerde. De ze fabriek in Eltville Rheingau van de firma Loucquet Ls thans volledig I te beschouwen als een doch teronder- j neming van het Verolme-concern. Verolme's machinefabriek Yssel- I monde bouwde reeds de voor deze J techniek benodigde apparatuur, waar in onder een temperatuur van '400 Opbrengst bestemd voor oecumenische - 1, 1iT-,_ jongerencongres te Utrecht 99 Nalaten Daar komt nog bij dat men niet al leen schuldig kan zijn door te han delen bij de uitvoering van het plan, doch ook door handelingen na te laten. En Boudewijn heeft zeker na gelaten. zo hjj niet geslagen heeft, dit Hennie W. te beletten. Hij heeft Mastwijk ook niet gewaarschuwd. Hij heeft meegewerkt aan het ontstaan van oen serie handelingen, die leidde naar de dood van Mastwijk en hij is in dit opzicht even schuldig als Hen nie W. „Kan men de moord bewezen achten hoewel niet met zekerheid vaststaat, waaraan het slachtoffer is overleden?" Zo vroeg de officier. Hij meent, dat ook dit er nu niet veel toe doet. De jongens hebben eerst ge tracht Mastwgk te wurgen, toen is hij met een kapmes enkele malen op het hoofdgeslagen en vervolgens heeft men het kind met het hoofd naar beneden in een put gegooid. Of deze handelingen tezamen tot de dood van Mastwijk hebben geleid of dat hij is Advertentie Zondagpudding is pudding met 55 Na het requisitoir van de offi cier van Justitie gistermiddaag is vandaag -de laatste dag van het Baarnse strafproces voor de Utrechtse rechtbank de dag van de verdediging. Vanochtend mr. Pauwels voor Hennie W. en mr. Mathuizen voor Hennies grote tegenstander Boudewijn H., des middags mr. Dietz voor Ewout H. Na de af en toe vrij enerve rende verhoren en de climax van de eis van de officier van Justitie was er in de rechtszaal iets van ontspanning en gezapige rust, toen voor de vijfde achtereen volgende ochtend de rechters hun plaatsen innamen. De 74-jarige Amsterdamse straf pleiter mr. Pauwels kreeg het eerst het woord. Zijn cliënt. Hennie W., zat tussen twee parketwachten in. De gordijnen werden gesloten, omdat de zon pal in de rechtszaal scheen. De verdediging van Hennie W. is mogelijk geworden, omdat een comité in Baarn en Soest gelden bijeen heeft gebracht om het aantrekken van mr. Pauwels mogelijk te maken. Voordat de rechtbank binnenkwam sprak de verdediger nog geruime tgd met de verdachte. Direct bij de aanvang bracht mr. Pauwels mede namens de andere raadsleden hulde aan de president voor de manier waarop deze de Baarnse moordzaak heeft geleid. „Ik zal niet licht vergeten de indringen de wijze, op het suggestieve af. waar op U gezocht heeft alle geledingen van de ketting te vinden. Dat heeft U meesterlijk gedaan". „Het magistrale requisitoir van de officier van Justitie heeft mij over rompeld". aldus mr. Pauwels. „De weg naar het advocaat-procureur- schap staat voor U open", zo voegde hij mr. Van Dijken toe. „U heeft de generaalstaf stevig in uw handen". Terugkomend op het door hem ge vraagde voegingsverzoek zei hij, dat hij ondanks de gesplitste aanbren ging een duidelijk beeld van de zaak heeft gekregen. Daartoe heeft ook het getuigengehoor bijgedragen. Geen leugen Over de koelheid en het weinig beoruw tonen van Hennie W. zei hij, dat de verdachte geen enkele leugen verteld heeft. „Men mag zich afvragen of dit bij de anderen verdachten ook het geval is", aldus mr. Pauwels. Ook stelde hij het verschil tussen het medeplich- tingschap en het mededaderschap aan de orde. Wat Ewout gedaan heeft. is. volgens hem, geen mede plichtigheid maar mededaderschap. Met het noemen van enkele arresten trachtte mr. Pauwels zijn stelling meer relief te geven. De communis opinio vreesde, dat het arme jongetje het wel zou moe ten afleggen tegen de rijkeluis zoon tjes. ..Temeer, daar het woord klasse justitie is gevallen, is het goed, hier met nadruk te stellen dat hier recht is gedaan zonder aanzien des per- soons", aldus mr. Pauwels. Hij kwalificeerde deze zaak als een chantagenioord. ,,Ik heb een foto I gezien van de knaap Mastwijk", zo zei hij, „Ik herinner me de dreiging cn brutaliteit die van zgn ogen uit ging. Deze jongen was veertien, maar hij „kraakte" als iemand van veertig jaar. Er is een noodlottig contact geweest. Wanneer Theo Mastwijk niet had gechanteerd, was er geen moord gepleegd. Bij hem ligt de oor zaak van wat hier is gebeurd". Van alle misdrijven vindt mr. Pau wels chantage de afschuwelijkste. „Het kleine monstertje" zoals hg het slachtoffer noemde, was geen gevan gene: hg zat volkomen vrijwillig op de torenkamer. Romantiek „De romantiek, die onze jeugd elke avond via de televisie krijgt te slik ken, heeft in deze zaak een belang rijke rol gespeeld", aldus mr. Pau wels, die het vergiftigingsplan als kinderachtig kwalificerde. „Het plan van het stropje is uit huize H. gekomen. Dit is de reden, waarom het mededaderschap voor alle drie vaststaat", zo zei hij voorts. Dat de jongen levend in de put is gekomen, acht hg volstrekt uitge sloten. „Ze wilden hem niet marte len. ze wilden hem alleen maar kwijt". Hij vindt het onaannemelijk, dat Hennie W. het slachtoffer alleen in de put heeft gestopt omdat hij Mastwijk dan boven zijn macht moest tillen. Infecteren „Als men deze Hennie W. voor 12 jaar opsluit, waar natuurlijk nog wel een derde afgaat, wordt het wel heel moeilijk?", aldus mr. Pauwels. Hg meent, dat de jongen in de ge vangenis wordt geïnfecteerd. Als de straf kort is zal Hennie W. de kans krijgen weer een ander mens te wor den. In het buitenland krijgt hg een kans.... Als men hem te lang Iaat zitten, gaat men hem bederven, waarna hij dan weer aan de maat schappij wordt afgeleverd. De ge- eiste straf vindt mr. Pauwsle te hoog. Hij had de helft verwacht. De gevoe lens van wraak tegen de maatschap pij moeten niet gewekt worden, zo zei hg. „Ik ben geschrokken van deze eis van 12 jaar, mijnheer de presi dent. Twaalf jaar in een kooi met af en toe enkele minuten luchten is gevaarlijk voor dit jonge leven". Met betrekking tot de contacten met medegevangenen zei de raads man, dat zijn cliënt die ook in Utrecht heeft gehad. Hennie W. heeft hem verteld, dat men in het Huis van Bewaring in Utrecht contact met elkaar onderhoudt via de verwar mingsbuizen. Hg pleitte voor een lichte gevan genisstraf met een voorwaardelijke ten beschikkingstelling. Naar aanleiding van zijn opmer kingen over Ewout zei hij, dat de officier ook Ewouts rol in zijn requi sitoir had betrokken. Hennie W. maakte nog gebruik van het laatste woord. Hij verklaarde, dat hg na 1 augustus 1961 niet aan meer diefstallen heeft deelgenomen, doch slechts aan één. Mr. Mathiiisen Daarna kreeg de verdediger van Boudewijn H., de Amsterdamse advo caat, mr. Joh. K. M. Mathuisen het woord. Hij betoogde, dat een advocaat soms in een situatie kan komen waar in hij dwars tegen alles is. met name tegen de publieke opinie, het oor van de rechter moet bereiken. Hij zag zijn taak niet als een gemakkelijke, omdat ook de belangen van de familie H. gediend moeten worden. De ouders zullen na de veroordeling ook de straf van hun beide kinderen ondergaan. De Baarnse moordzaak blgft niet tot de zittingszaal beperkt. Er is een gro te mate van publiciteit geweest, waar tegen deze raadsman overigens geen bezwaren wilde aanvoeren. In tegenstelling tot zijn confrère Pauwels vond mr. Mathuisen deze zaak niet spectaculair, maar inaroe- vig. Hg vroeg zich af. of dat. wat in Baarn is gebeurd bij kinderen moge lijk is. „Moord", zo zei mr. Mathui sen, hierbij de auteur Von Henty ci terend, is een gevonden middel om fysiek te vernietigen, datgene wat men in zijn leven als een dilemma voor zich ziet". Deze stelling kan men. volgens hem ook terugvinden in de dossiers. Op deze vijfde dag van het proces is de zaak nog niet tot een oplossing gekomen, aldus de raadsman. Zowel met betrekking tot de feiten als tot de psychologische aspecten ervan, zgn er nog tal van duistere punten. Met grote stelligheid verklaarde hij verder, dat deze drie jongens geen ogenblik van kalm beraad en rustig overleg hebben gekend. Hg verklaar- de „het niet meer weten" van Boude wijn met de opmerking, dat men de ze jongen niet kan zien als iemand, die een goed verslag kan doen zoals men dat van de vertegenwoordigers van de pers kan en mag verwachten. Men kan deze jongen geen film la ten afdraaien, hoogstens komen en kele foto's naar voren van punten, die hem geemotioneerd hebben In een oplage van 10.000 exemplaren is gisteren te Amsterdam verschenen een album met twee langspeelplaten, die de volledige kerkdienst bij de be grafenis van Koningin Wilhelmina bevatten. De geluidsopnamen van deze dienst zijn door Koningin Juliana ter beschikking gesteld van de oecume nische Jeugdraad. In samenwerking met de N.V. Pho- Moeder des Vaderlands, die in de door nogram en de N.V. Uitgeverg W. ten haar zelf ontworpen kerkdienst uit- Have brengt de Oecumenische Jeugd- drukking heeft willen geven aan haar raad de platen in de handel. Dit his- overtuiging dat de dood de ingang is torisch document, dat behalve de tot het leven. platen ook de gesproken en gezongen Het platenalbum zal verkrijgbaar tekst van de uitvaartdienst bevat, is zgn voor de prgs van f 15.90. De op een blijvende herinnering aan de brengst zal in de eerste plaats wor- den bestemd voor de bestrijding van de onkosten van het oecumenisch jon- I gerencongres. dat op 28 september te Utrecht wordt gehouden onder auspi ciën van de Oecumenische Jeugdraad en in overleg met de Katholieke Jeugdraad voor Nederland. Iiet con gres. dat in de Utrechtse Margriethal wordt gehouden, heeft als thema „Vijf broden en twee vissen", geïnspireerd op het bgbelverhaal over de spijzi ging der 5000 door de wonderbare broodvermenigvuldiging. Men ver wacht 5000 deelnemers aan de bijeen komst. van wie circa 2000 r.k. jonge- ren. De deelnemers zullen tevoren geïnformeerd over de mogelijkheden I en pogingen tot vernieuwing en een- heid in de R.-K. en andere christe- I lijke kerken. Het secretariaat voor de eenheid der christenen in Rome en het secretariaat-generaal van de We reldraad van Kerken in Genève.zgn gevraagd informatiemateriaal te zen den. Sprekers op het congres zijn dr. L. G. M. Alting von Geusau, gedelegeer de van de bisschop van Groningen voor oecumenisch werk en ds. H. van Andel, secretaris van de Oecumeni sche Jeugdraad in Nederland. Tijdens een gemeenschappelijke maaltijd, die zal bestaan uit brood, vis, melk, kaas en vlees, zal uit de bij bel worden gelezen en worden gedis cussieerd over vragen, die gedrukt staan op de servetten. De vragen wor den opgesteld door jongeren, die als „verspieders" overal in het land hun oor te luisteren zullen leggen, over wat er aan vragen bij hun leeftijdge noten bestaat. stal die Boudewijn. Ewout en W. hadden gepleegd bij Reehorst, die diefstal van wat fruit en snoepgoed was géén bedreiging voor de broers. Daar hoefde geen moord voor wor den gepleegd. „Maar als de officier stelt dat de diefstal bij Reehorst de enig mogelijke bedreiging vormde, dan zet ik een vraagteken", zo zei mr. Mathuisen, druk gebarend. Volgens hem was het aan Mast wijk verschaffen van een onderduik plaats een vriendendienst, die Bou dewijn en Ewout aan W. bewezen. Evenals mr. Pauwels acht hij het mogelijk, dat Mastwijk een chan- teurtje was. Hij gelooft echter niet, dat Mastwijk schermde met verraad van die diefstalletjes. Dat was naar zijn mening, wat anders. Het verhaal van W.. dat hij een vakantietripje naar België heeft ge maakt, hij kreeg een lift van een vrachtwagenchauffeur, heeft, naar het oordeel van mr. Mathuisen, een achtergrond, die onduidelijk is. „Om de een of andere reden schoof W. de gebroeders de jongen Mastwijk op het dak. Er blijkt uit niets, dat Mast wijk zich als een gekerkerde voelde", aldus de raadsman. metaliseren stof wordt gedampt. De stoffen doorstaan eerst een aantal chemische en mechanische bewer kingen die voor de bewerking van het opdampen nodig zgn. Als voornaamste eigenschappen van het bewerkte textiel, ditmaal al leen nog gordijnstof, noemde hij op het reflecteren van zonlicht, waardoor de stof warmtewerend is, isolatie van de kamerwarmte. waardoor in de win ter deze gordijnen minder stoken zul len vereisen. Voor de kledingindustrie wordt gedacht aan een speciaal soort voering waardoor zelfs overjassen overbodig zouden worden. Bij brand bestrijding zal deze gemetaliseerde textiel goede diensten kunnen bewij zen voor wat betreft de uitrusting van brandweerlieden, tcrwgl ook de wereld van de kampeerders voordeel zal trekken uit deze stof. Het gemetaliseerde textiel is slijt vast, verkleurt niet, is ongevoelig voor vuil en statische elektriciteit, neemt geen waterdamp op en is kleurecht. Vooral synthetische stoffen kunnen gemakkelijk op deze wgze worden be handeld, omdat zij geen waterdamp opnemen. Hoewel tot nu toe vrijwel alleen aluminium is toegepast kan deze behandeling ook met zilver en zelfs met goud geschieden. De heer Verolme ontvouwde ook zgn naaste toekomstplannen die hem als machinebouwer vanzelfsprekend na aan het hart liggen. De mogelijkhe den, die deze techniek biedt, en de vorderingen, die er reeds in zijn ge maakt. hebben het mogelijk gemaakt» dat in de fabriek te IJsselmonde kon worden overgegaan tot het samen stellen van volledig gestandaardiseer de produktlefabrieken. Dit zijn com plete eenheden machines, waarmede 't metaliseren van papier, textiel enz. kan worden uitgevoerd. Deze eenhe den kunnen met extra-eenheden sys tematisch worden vergroot. In Bris tol is reeds een dergelijke labriek in gericht en binnenkort zullen er ook fabrieken zijn in India, Pakistan en de Ver. Staten. Onderhandelingen worden nog met Engeland gevoerd. Hakmes Repliek De officier repliceerde na dit plei dooi met de mededeling, dat het be lang van deze zaak een voeging uit sloot. Er is niet. tekort gedaan aan de mogelijkheden om de waarheid aan het licht te brengen. Over de rol van Ewout zei hij, dat mr. Pauwels een kort requisitoir heeft gehouden, hetgeen in de zaak die hij verdedigt niet dient. De officier gaf toe dat er van de zijde van Mastwgk een bepaalde pressie is geweest. Maar men kan nooit zeggen, aldus mr. Van Dijken, dat men hier door chantage tot deze moord is gekomen. Deze reactie acht hij onevenredig met de pressie, die Theo Mastwgk op het drietal heeft uitgeoefend. Voor wat de strafmaat betreft, verwees de officier naar zijn requisitoir van gisteren. Hij gaf toe. dat in een ge vangenis allerlei ongunstige beïnvloe dingen kunnen optreden, maar per slot van rekening, aldus de officier, is een gevangenis geen kliniek In dupliek zei mr. PauweLs nog, dat men zich moet afvragen of men niet beter dood kan zijn dan levenslang of gedurende een groot aantal jaren .En nu de feiten", aldus mr. Mat huisen. Men ziet dan allereerst een villa, een kast van een huis, een im ponerende deur, maar wij moeten niet naar die deur kijken, maar naar wat er achter zit. De vader is een man met een ruim inkomen. W. was minder met aardse goede ren bedeeld, maar hij beschikte over laersens. Er ontstond tussen Boude wijn en hem vriendschap. Boude wijn leefde in een voor ons bijna niet voor te stellen vereenzaming. De jongen kende geen vriendschap. W. werd zgn eerste vriend. Deze vriendschap werd hem aldus mr. Mathuisen. De advocaat heeft de indruk, dat de vriendschap van één bepaalde kant kwam en dat daar het grote huis een zeer belangrijke rol bg speelde. Deze vriendschap heeft naar zgn mening een para*"'—end karak ter gehad. Het drama, dat zich ontwikkelde begon met de komst van Mastwgk. De beide broers kenden Mastwijk helemaal niet. „W. nam hem mee...", aldus mr. Mathuisen. Uitvoerig behandelde mr. Mathui sen het gebeuren met het hakmes. Hennie W. zegt wel, zo betoogde hij. dat hij Boudewijn met het hakmes I heeft zien zwaaien. Maar merkwaar- dig is, dat hij zich niet meer weet te herinneren of hij heeft gezien, dat het mes de schedel raakte. Mr. Mathuisen gelooft onvoorwaar delijk in de verklaringen van Boude wijn, dat deze is weggelopen op het moment van de wurgingspoging. La ter is hij teruggekomen. „Uit het feit, dat hij zegt, later meegeholpen te hebben Theo Mastwijk in de put te stoppen blijkt", aldus de raadsman, „dat Boudewijn niet liegt". Aan de hand van criminalistische literatuur betoogde pleiter, dat. wan neer een wurgingspoging mislukt, de dader onmiddellijk tot een tweede po ging overgaat. Ook het verschil tus- I sen medeplichtigheid en mededader schap betrok mr. Mathuisen in zijn beschouwingen. Bij mededaderschap moet men, aldus pleiter meedoen aan de delictshandeling. In geval van le vensberoving is dit het uitvoeren van de dood brengende handeling: daar aan moet men deel hebben als men van mededaderschap wordt beschul digd. Boudewijn is weggelopen op het moment, dat Theo Mastwijk nog leef de. Niet beleefd Mr. Mathuisen viel de tenlasteleg ging aan. omdat de officier hierin in nerlijke tegenspraak demonstreert in het mededaderschap. Van Boudewijn en Hennie W.: „Ik geloof, mijnheer de officier, dat u er met de door u geproduceerde arresten wel komt. maar ik ben het er niet mee eens", zo zei mr. Mathuisen. Concluderend vroeg hij de recht bank niet uit het oog te verliezen, dat Boudewijn voor de moord psy chisch ziek was en onder een enorme spanning leefde. „Boudewijn heeft", aldus de raadsman, „de daad ook niet beleefd. Hg verwachtte dat hij, wan neer hij eens in de tuin zou lopen, Theo Mastwijk weer zou tegenkomen Er blijft in deze zaak de typische vraag, waarom Hennie W. de Soester jongen Theo Mastwijk bg de gebroe- I ders II. heeft gebracht. Op deze vraag nooa lg, I zullen we nooit een antwoord krij gen", aldus pleiter. Met betrekking tot de schuld van de ouders van de broers II., zei mr. Mathuisen, dat de kinderen met hun problemen niet bij hun vader en moeder kwamen. De feiten Pube Bedr reiging in een cel opgesloten te zitten: „Ik geloof, dat je dan die eeuwige zachte W. voelde zich bedreigd door mo- slaap moet verkiezen". gelijk verraad van Mastwgk. De dlef- rs Aan het slot van zgn bijna twee uur durend pleidooi zei mr. .'Mathui sen. dat zijn cliënt gezien zgn jeugd recht heeft op een zeer grote clemen tie. Ik geloof, zo zei hij, dat men deze zaak moet zien als een geval van pu bers die in een heel bgzondere situa tie verkeerden en dan meen ik dat de door de officier geëiste straf te zwaar is. Boudewijn zal, naar mijn oordeel, (Van onze correspondent in Parijs) Een deputatie van dertig vrou wen van mijnwerkers uit noord- Frankrijk was gisteren in een autobus naar Parijs gekomen om generaal De Gaulle eens de waarheid te zeggen. Ze hadden een dag tevoren het staatshoofd telegrafisch van hun plannen verwittigd. Toen de dames in hun zondagse kleren bij het Elysée arriveerden was de ordewacht inderdaad van hun komst op de hoogte gesteld. Slechts drie vrouwen mochten de zwaarbe waakte erecour en de drempel over schrijden om e«n petitie af te geven, waarin de president met nadruk werd verzocht de eisen van de sta kers in zeer ernstige overweging te willen nemen. Tot de Par ij se hoofdkantoren der vakcentrales konden de mijnwerkers vrouwen daarentegen gemakkelijker doordringen en daar werd hun ver zekerd dat de hele arbeidersklasse achter hen en hun „zwartsmoelen" stond. Meer dan twee miljoen francs waren door de landelijke steunacties nu al ingezameld. Uit de toon der verklaringen die over en weer nog altijd worden af gelegd, meent men sinds gisteren nu echter een lichte neiging tot toena dering te kunen bespeuren. Het be richt over een verhoogde kolen toe- slag voor de mijnwerkers, dat giste ren door de staatscourant werd gepubliceerd, lijkt men bovendien als een tastbaar bewgsje te mogen be schouwen dat de regering nu graag snel een einde aan deze voor beide partijen zo kostbare worsteling wil maken. Premier Pompidou, die gisteren de eregast was van de parlementaire pers in Parijs, heeft daarentegen vierkant geweigerd het parlement bijeen te roepen, waarop de oppositie «en gisteren ook de rooms-katholieke volksrepublikein oud-minister-presi- den Pierre Pflimlim al enkele malen had aangedrongen. Intussen worden de verrassings- en solidariteitsstakingen overal voortgezet. Buiten Parijs is zo giste ren tengevolge van een staking van journalisten bijna geen enkel dagblad verschenen en vandaag moesten de Parijzenaars. omdat de meeste metrotreinen en autobussen in de remises bleven, weer eens lopen. Onderzoek Britse melkmaatregelen O Het ministerie van Landbouw in Den Haag heeft een onderzoek inge steld naar de maatregel, die volgens mededelingen van de N.V. Sterovita in Amsterdam door het Engelse mi nisterie van Landbouw is aangekon digd en die de export van melk naar Engeland door dit bedrijf onmogelijk zal maken. Het Nederlandse ministe rie heeft nog geen volledig beeld van de zaak, maar het heeft de indruk, dat het een veterinaire maatregel betreft, die ingegeven is door angst voor overbrenging van mond- en klauwzeerbesmetting. Nagegaan wordt wat er in dat geval van Nederlandse zgde gedaan kan worden om veran dering van de maatregel te verkrij gen. Men vestigt er echter de aan dacht op. dat veterinaire maatregelen blijkens de ervaring bijzonder moei lijk te verwyderen hinderpalen voor de export plegen te zijn. Advertentie aanmerkelijk sneller in de maat schappij kunnen terugkeren, dan de officier wenst, aldus mr. Mathuisen. Naar aanleiding van het pleidooi van mr. Mathuisen merkte de offi cier. mr. Van Dijken, op, dat op geen enkele manier is gebleken, dat Theo Mastwijk iets anders van W. wist dan de diefstallen. „Als er inderdaad iets anders had achtergezeten, had ik hét beslist ge weten". zo zei hij. Hij stelde met na druk, dat het mededaderschap van Boudewijn duidelijk wordt geïllu streerd door het feit, dat deze een emmer water heeft gegooid over de met kalk bedekte Theo Mastwijk. Hij persisteerde met overtuiging bij het door hem gerequlreerde. Na het dupliek van mr. Mathuisen. waarin hij geen nieuwe gezichtspun ten naar voren bracht, werd de zitting tot drie uur geschorst. Huis van bewaring geen commentaar De directie van het Huis van Be waring in Utrecht wilde vanmorgen geen commentaar geven op de mede deling van mr. Pauwels. dat de ge vangenen via de verwarmingsbuizen contact met elkaar onderhouden. Men wilde ook niet zeggen of dit in theorie mogelijk is.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7