„Verdachten verminderd toerekeningsvatbaar" ZANUSSI EtEtTRoïfima) Reus Boudewijn H. zit bedeesd voor rechters ZANUS5 WAJANG Hennie W.: „Ik van gebroeders heb op initiatief H. meegedaan Ligtvoet Zwart Staande is in staat te hij niet denken PROF. DR. KLOEK IN BAARNSE MOORDZAAK: AGRESSIEVE VERDACHTE nsmmim'n VRAAG OM DEMONSTRATIE rasechte wasautomaat n0K_ nü voor betaalbare prijs 3907 ZANUSSI wasautomaat I ff li Cleef ZANUSSI wasautomaten Wisseling minimumprijzen voor haring en makreel Op tweede dag Baarnse moordproces PLANTEN MARGARINE Belgen staken in brouwerij LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 26 MAART 1963 Advertentie (Van onze Utrechtse correspondent) De drie verdachten in de Baarnse moordzaak, Hennnie W. en de broers Boudewijn en Ewout H., zijn allen verminderd toerekeningsvatbaar. Dit is de conclusie van de psychiatrische rap porten, die over de verdachten zijn uitgebracht. Wie wat meer of minder toerekeningsvatbaar is dan een ander, kon de getuige-deskundige prof. dr. J. Kloek, niet zeggen, omdat ze eendrachtig Deze opzienbarende conclusie teas het slot van de eerste lange zittings dag van dit proces. Een dag, waarop de eerste verdachte Hennie W. zich niet onbetuigd heeft gelaten. Zeer agressief kwam hij steeds naar voren en hij schroomde niet zijn ondervragers steeds in de rede te vallen en het woord af te snijden. Zijn hele betoog komt er op neer, dat hij welis- mar heeft meegedaan, doch alleen op initiatief van de gebroeders H. dat hij wel de strik om de hals van Theo Mastwijk heeft gelegd en even aan getrokken, moet men, volgens hem, maar zien als een duit in het zakje de gebrs. H. hebben Mastwijk immers ruim een maand verborgen ge houden en onderhouden dan als een graag meewerken aan de mis daad. Hij heeft Mastwijk beslist niet de genadeslag toegediend, want dat was evenals het beramen van het moordplan, het werk van Boudewijn H. aan deze moordzaak hebben gewerkt en de een dus de ander heeft beïnvloed. De deskundigen komen tot de conclusie, dat verdachten na een eventuele gevangenisstraf ter beschikking die nen te komen van de regering. Het zou bepaald onverantwoord zijn hen na het uitzitten van een straf direct de maatschappij in te sturen. Morgenmiddag zal in de zaak te gen Hennie W. alsmede in die tegen de gebr. H. dr. Zeldenrust nog worden gehoord. Vele vragen Er blijven aan het einde van deze eerste dag natuurlijk nog tal van Vandaag zullen we van de tweede j rerdachte Boudewijn H. waarschyn- ijk een omgekeerde iczing van het a geval krijgen. En diens broer Ewout I. is bij het misdrijf zelf niet aan wezig geweest, zodat het aanwijzen tan een hoofddader wel bijzonder moeilijk zal zijn. In de middaguren van de eerste •s dag vertelde getuige G. Smit van de Baarnse politie, dat hy, toen het loffelijk overschot gevonden was, telefonisch werd gewaarschuwd. In tuin gekomen trof hij daar de letselaar en mevrouw H. Hij be- eef de vondst en hoe de resten er werden uitgegraven. zy wer- len naar het ziekenhuis in Baarn ebracht, waar. dr. J. Zeldenrust, de atholoog-anatoom, 's avonds sectie leeft verricht. De getuige zette uiteen, dat men 4 eerst dacht met een dode te doen hebben uit de oorlogstijd. Aan de spijkerbroek en de ankiets 1 ras echter te zien, dat dit niet klop- Jj e. Een van de aanwezige politiemen- vond toen aan het dessin van l et overhemd iets bekends en zo is tukje by beetje uitkomen, dat het et lichaam van de vermiste Theo 1 lastwijk moest zyn. De zaal uit Als de getuige-deskundige prof. dr. jl. Hoek wordt gehoord, moet verdach- s de zaal verlaten. De president p, eht het niet gewenst, dat er over ijn geestelijke vermogens wordt ge- iroken, waar hy zelf bij is. De resident vraagt of het klopt, dat |o erdachte een praktisch mens is met ïn scherp intellect, een man van t daad, die weet wat hy wil. Prof. loek bevestigde dit, doch voegde er 't in toe dat onder deze schijn van l echte compositie van karakter nog eel zwakke punten schuilen. Als hy i een ander vindt, wat hy zelf K raag zou doen, wordt hij snel be- ivloed. Plaats en personen spelen p de fantasie van verdachte en dat hier ook zo geweest zonder dat oudewijn H. dat bemerkt heeft. daar in die sfeer bent, ontkom ie er niet aan". De rechters roepen als in koor dat hij zich had moeten terugtrekken, doch W. haalt zijn schouders op, als of hij zeggen wil: „Jullie hebt mak kelijk praten. Kom daar zelf maar eens". Advertentie vragen. Een belangrijke is wel, hoe het komt dat verdachte Hennie hel slachtoffer niet heeft horen schreeu- wen of kreunen, toen naar zijn zeg- I gen, Boudewyn H. hem met het kap mes sloeg. Is deze klap direct zo aan- gekomen of was de jongen toch reeds half gewurgd? Een vraag, waarop de 1 patholoog-anatoom dr. Zeldenrust i morgen wellicht antwoord kan ge ven. Hoe de moord precies in zijn werk I gegaan is. werd ook niet helemaal duidelijk aan het einde van de och tendzitting. De jongens hadden af gesproken, dat Ewout op de uitkijk zou staan, Boudewijn Theo Mastwijk zou vastgrijpen en Hennie W. het vonnis zou voltrekken. „Toen ik er voor stond, kon ik het niet", aldus verdachte W. „Ik had nooit de concrete wil gehad om hem te doden. Ik liep de schuur uit" Maar toen zou hij volgens zyn zeg gen zijn ingehaald door Boudewijn, die hem toesnauwde: „Kom terug, het moet gebeuren". Verdachte had niet de moed zich te verzetten. „Nu vind ik dat laf", zegt hij. Boudewyn en hij gingen terug. Zo dra de schuur open was, pakte Bou dewyn het slachtoffer beet en wees op de lijn om zijn nek, die echter al snel weer uit zijn handen schoot. „Theo zei heel verbaasd: wat nu? Die woorden zullen mij altijd bij blijven", aldus verdachte W, die ver der vertelde, dat Boudewyn Theo toen op de grond trok en hem met een mes sloeg. „Zo'n soort mes?" vraagt de presi dent. een zwaar mes van circa 60 centimeter lengte omhooghoudend. „Zoiets", beaamt verdachte. Hij heeft niet gezien of Boudewijn met de scherpe kant sloeg. Hij neeft geen schreeuwen gehoord en geen bloed gezien. Het slot van zyn verklaring is, dat hy met Boudewijn het stoffelijk overschot in de put heeft gegooid, waarna Boudewijn er kalk over heen heeft gestrooid. vol^/automaat ir Nederland ELECTROTECHNIEK N.V. AMSTERDAM - TEL 020-5Uit* Kraaierstraat 10 - Tel. 22356 is verkrijgbaar bU: BOTERMARKT 25 TELEFOON 22669 Hooigracht 18 Tel. 23951 SHOWROOM voor de VAKHANDEL, Piet Heinstraat 102A DEN HAAG - TEL. 070—634920 Overeenstemming over de C.A.O.-Bloembollenbedrijf De organisaties, die partij zyn bij de CAO voor het Bloembollenbedrijf, hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO. Behoudens goed keuring door de Stichting van den Arbeid zullen met terugwerkende kracht-tot 1 maart de lonen van de volwassen vakarbeiders in deze be drijfstak met f2,75 per week worden verhoogd. Ook de compensatietoeslag AOW zal in de lonen worden verwerkt. De lonen voor de andere arbeiders zul len in evenredigheid worden verbe terd. Voorts is overeengekomen het aantal zaterdagochtenden, waarop normaal arbeid dient te worden ver- tie plotseling gewenst is. een wyzi- richt, te verlagen van 8 tot 4 per ging in de minimumprijzen aan te jaar. brengen. Een dergelijke wijziging zal Ten slotte kwamen partijen over- dan ook snel in werking moeten een de CAO op nog enkele onderge- kunnen treden, schikte punten te verbeteren c.q. aan Aan het bestuur van het produkt- i datum van verzending van de cir- schap voor vis en visprodukten is culaire. Daarnaast zal het besluit liet ontwerp van een verordening worden gepubliceerd in het verorde- voorgelegd, die het mogelijk moet ningenblad Bedrijfsorganisatie. Aan maken voor verse haring (pilchards gezien moet worden afgewacht of in hieronder begrepen) en voor makreel de praktijk met een stelsel van fle- de minimumverkoopprijzen in de af- I xible minimumprijzen kan worden slag naar behoefte te veranderen. Het gewerkt, wordt voorgesteld de veror- streven is uiteraard om ie minimum- dening voorlopig de werkingsduur te prijzen niet te dikwijls te wijzigen. geven van 1 jaar. De mogelijkheid bestaat echter, dat j het in verband met de marktsitua- te passen. Advertentie President: „HU is dus waarschyn- k geïmponeerd door BoudcwUn? I' Getuige: „Niet zo zeer geïmponeerd ich zyn karakter heeft aansluiting wonden by Boudew ijn". lc President: „Het onderzoek heeft is niet uitgewezen, dat iemand in ae zaak als leider Ls opgetreden". Getuige: „Neen. Als iemand gezegd id, jullie zyn gek, dan was de ban broken geweest. De jongens heb- - o echter teveel geïsoleerd gestaan. Is zy ergens steun hadden gehad, dit nooit gebeurd zyn". President: „Het ls ons opgevallen, vlakke zakelijke toon, waarop W. es heeft verteld, als staat hy- er ge el buiten Hoe ziet u dit"? Getuige: „Dat is ons ook opgeval- Niet alleen ten aanzien van het Irijfdoch het gehele relaas over leven gaat in hetzelfde vlak. Het it wellicht door zyn gespleten na- r, zyn armoede aan gevoel. Alles 1 normaal te functioneren, doch is niet zo. Hy is geestelijk ge oord en in verminderde mate toe- ceningsvatbaar. Dit geldt evenzeer Boudewyn H." Vreemd De verdediger, mr. Pauwels stelt getuige dan de vraag of het zo eemd is te schrikken, wanneer je lte nkt dat iemand dood is en aan tens zyn hoofd door een luik ziet pj* toen. (Dit naar aanleiding van tav tgeen de verdachte 's morgens heeft tfed na de mislukte poging tot rgiftiging) Getuige: „Neen, dat is niet vreemd, alles dat je anders verwacht het is, kun je gemakkelijk schrik- L w mr. Pauwels graag horen, t het beter zou zijn verdachte W. 'anaal geen gevangenisstraf te ge il maar ineens in een kliniek op nemen, omdat hU van de oude e Jtten n et veel goeds zal leren, daarover laat de getuige, prof. zich niet uit. jlotte is aan het einde van de ,rt|We zittingsdag het woord weer je: 0 de verdachte. HU heeft gezegd li duw te hebben. „Maar hoe komt dan", aldus de president, „Dat u een half jaar weer rustig met de r-' uit stelen gaat!" W.: „ik ben niet rustig uit stelen laan. Een half jaar ben ik hen uit buurt gebleven. Toen ontmoette ze plotseling weer en ze zouden op pad gaan met nog andere eet igens. Ze hebben me als het ware iwongen om mee te doen. Als Je Zelfde beelden (Van onze Utrechtse correspondent) De nu 20-jarige Boudewijn H. staat vandaag, de tweede dag in het proces van de Baarnse moord, voor de Utrechtse recht bank. Hij is de meest gerucht makende uit deze zaak, vooral ook door zijn vlucht na zijn eer ste aanhouding in november 1960 uit het Baarnse politie bureau.» Heel lang met zyn 1.96 meter staat hy tussen twee parketwachters voor de president, mr. J. Gysman. Luistert hy naar de dagvaarding, die de of ficier van Justitie, mr. G. H. C. van DUken, tegen hem uitbrengt? Het is uit de zaal moeiiyk te beoordelen. Als een beer staat hy, met het hoofd wat omlaag, en laat de stroom van woorden over zich heengaan: moord, gepleegd tezamen en in vereniging met Hennie W., subsidiaire mede plichtigheid aan moord meer subsi diair poging tot moord. Tenslotte subsidiaire medeplichtigheid aan poging tot moord. Tenslotte: diefstal van fruit en glaswerk: anti-climax na de beschuldigingen, die zijn aan deel betreffen in de dood van Theo Mastwyk. Boudewijn H. die reeds gisteren als de dromer, romanticus en kamerge leerde werd gekarakteriseerd, maakte ook in de rechtszaal een zeer be deesde. ja zelfs byna zielige indruk. Toen hy werd binnengeleid keek hy verdwaasd de zaal in. Zyn ogen za ten half dicht en zyn armen hingen slap langs zfjn lichaam. By de veri ficatie van zyn naam en geboorte datum, antwoordde hy nauwelyks hoorbaar. In razendsnel tempo flitsen in de woordenstroom van de officier de zelfde beelden door de rechtszaal, die gisteren by het verhoor van Hennie W. uitvoerig de dood van een 14-ja- rige jongen geïllustreerd hebben, om gebracht nadat hy byna 6 weken door Boudewyn H. en zyn broer Ewout op een zolderkamer was ver zorgd. Direct na het uitbrengen van de dagvaarding legt mr. J. K. W. M. Mathuizen een verklaring af. In het belang van het onderzoek heeft de verdediging ook mr. Dietz. die Ewouts oelangen behartigt tyde- lyk afgezien van het vrye contact tussen raadsman en cliënt. Wat Bou dewyn vandaag zegt ls in geen enkel opzicht beinvloed door wat de ver dediging in de eerste dag van het proces gehoord heeft „Verder zult u vandaag de vlotte conversatietoon missen van de ver dachte van gisteren", aldus mr. Mat huizen." Ik zou graag inspringen, als de president het nodig vindt. Ik heb wel zoveel invloed op hem. dat hy na rustig overleg met my tot verkla ringen komt. waartoe hy anders wel licht niet komt". brengen van Theo. Met halve zinnen antwoordt Boudewyn. President: „Bracht je iedere dag warm eten?" Verdachte: niet iedere dag", i President: „Zat je wel eens by hem te praten?" I Verdachte: „Neen. edelachtbare". Boudewyn „was er niet graag". Kende hem eigenlijk niet. President; Hoelang was de be doeling, dat hy in huis zou zijn?" Verdachte: „Tien dagen". W. zou een plan bedenken hem weg te krygen, maar er gebeurde niets. Plannen Het derde punt van mr. Mathui- zens opmerkingen werpt een merk waardig licht op de gesteldheid van de reus Boudewyn II. „Ik hoop, dat u hem toestaat te gaan zitten, me neer de president. Als hij staat is hij niet in staat te denken." De president geeft Boudewijn ver lof te gaan zitten en met een klein geworden verdachte in een donker colbert begint de ondervraging. Diefstallen De president gaat met verdachte na de diefstallen, die gepleegd zijn in de nacht van 1 op 2 juni 1960. President: „Van wie is het plan tot stelen uitgegaan?" Verdachte: .Van W." President: „W. zei gisteren, dat Ewout het bedacht had". Verdachte: „Nee. W. heeft het plan om te stelen opgevat, Hij is door het tuimelraam geklommen met Ewout." Het blykt. dat het feestje waarvoor de jongens consumptie-artikelen sta len, niet is doorgegaan. Zij hebben toen alles zelf maar opgegeten en ge dronken. Ook de diefstal later in het leegstaande Hotel Trier, waar zy glaswerk en pannetjes stalen, geeft hy toe. President: „Waarom deden jullie [verklaren, dat de pillen, die door ver dat? Ewout had al eens eerder gla- Idachte Henny W. gisteren slaappillen zen gestolen". genoemd zyn, in werkelykheid vita- Verdachte: „Dat is moeilijk uit te minetabletten waren legfeen". i Verder gebruikte hij asperine. President: „Nou, probeer het toch Hy was dan ook niet verbaasd, dat maar". I ze Theo in leven vonden, inplaats.van Boudewijn H. praat wat onsamen- dood. De anderen waren dat wel. hangend maar komt er uit. Zyn ver- Bij overleg, wat er verder gebeu- dediger springt soms voor hem in. 1 ren moest wilde W. doorgaan, aldus De president laat hem een oude verdachte, schryfrnachine zien. „Heb ie die weg- De president houdt hem voor, dat genomen?" De verdachte meent van W. dat precies andersom zegt. Ver- wel. Ook toont de president hem een dachte houdt vol. glazen stolp. „Herinnert u zich dat?" de verdachte knikt. Het verhoor gaat 'I heel moeizaam. Boudewijn maakt een. „Zj\j suffige indruk, alsof hy slaperig is. plantaardig zoutloos zuiver van smaak iOV:.'"'**'. Verdachte komt zwak in verweer tegen de uitdrukking „werktuig", Dc president begint dan over het niaaJ" &eef' toe geen bezwaren ge- plan Theo Mastwyk om te brengen. Imaakt te hebben. Volgens Boudewyn H. zei W. op een bepaald moment als eerste, dat Theo uit de weg geruimd moest worden Boudewyn H. zag hem niet als een reëel gevaar. Pres.: „Maar je hebt er niet direct tegen geprotesteerd?" Verdachte: „Neen." Bij het daarop volgend vraag- en antwoordspel Ls het opvallend, dat Boudewijn H. zich details over fcyza- ken redelijk herinnert, maar zodra het gaat over essentiële punten van de moord zelf laat zyn geheugen hem in de steek. Hy herinnert zich wel, dat het ver giftigingplan van hem afkomstig is. Pres.: „Was het ook werkelijk je be doeling hem door vergif te doden?" Verdachte: „Helemaal niet, myn heer de president". Dat het om een afleidingsmanoeu vre ging, maakt hy duidelyk door te Hakmes I Met het indienen van dit ontwerp I wordt uitvoering gegeven aan een j besluit van vorig jaar 24 mei. toen I het bestuur van het produktschap het rapport van de commissie mi nimumprijzen inzake wisselende mi- mmumpryzen aanvaardde Aange zien toen echter tevens een voorstel tot instelling van een fonds voor de afzetbevordering was ingediend, be sloot het bestuur, alvorens verdere stappen te ondernemen, ook dit voor stel eerst nog door een commissie te doen bestuderen. Deze commissie heelt inmiddels in grote meerder heid geadviseerd niet tot instelling van een zodanig fonds over te gaan. In de bestuursvergadering van 31 januari 1963 heeft het bestuur zich met dit advies verenigd. In de ontwerp-verordening wordt thans het stelsel van wisselende mi nimumprijzen nader uitgewerkt. In dit ontwerp worden nog niet de gren zen aangegeven, waarbinnen zich de ze minimumprijzen zullen kunnen bewegen. Daar komt een aparte ver ordening voor. Aan de voorzitter van het produktschap wordt de bevoegd heid gegeven de minimumpryzen binnen die grenzen vast te stellen, maar hy zal daarvoor overleg moe ten plegen met een speciale com missie van 6 leden waarin, onder zyn voorzittersschap, de betrokken schakels van het bedrijfsleven zyn j vertegenwoordigd. Om tot een snel effect to kunnen komen wordt de mogelykheid geo pend om een wyziging in de mini mumprijs door middel van een cir culaire ter kennis van betrokkenen te brengen. De nieuwe prys zal dan kunnen gelden vanaf een in het be sluit te bepalen tydstip. dat evenwel tenminste 24 uur moet liggen na de Eerste postelein en aardbeien aan ili vei mg Ter Aar Pres.: „W. zegt, dat jy Mastwyk naar buiten hebt getrokken. Hoe kwam hij daar anders?" Verdachte: „Ik stond er een eind van af". Pres.: „Waar ben je dan heenge gaan?" Verd.: „Ik ben naar de moestuin gelopen. Ik hoorde de slagen achter me". Pres.: „Heb je daar een poosje ge staan voor je de slagen hoorde? Verd.: ..Ik hoorde ze, toen Ik naar de moestuin liep. Drie of vier slagen". Pres.: „Je hebt dus alleen gezien. vaag President: „Toen u die glazen uit Hotel Trier meegenomen had. hebt u ze op uw kamer gezet?" Verdachte; ,.Ja". President: „U hebt met u drieën deze zaak tevoren overlegd?" Weer een moeizame bevestiging. Maar het initiatief schynt van W. uitgegaan te zyn. De officier vraagt verdachte, waar om hy vlot inging op diens sugges ties. Boudewyn H: „Als een soort avon tuur". Onderduiken De president gaat over op een an der punt. en begint met de onder duikperiode van Theo Mastwyk. „Wat was de reden dat je Mast wijk in huis hebt genomen?" Boudewyn: „Op verzoek van W." President: „Was je bang dat W. jullie aandeel in de diefstallen zou Pres:. „Allerlei dingen weet je niet, en dit weet je heel positief." Verdachte: „Dat is in myn geheu gen gegrift". „Volstrekt onwaar" noemt hij de bewering, dat het voorstel door te gaan van hem zou zyn. Daar tussen door mompelt hy: „Het is allemaal zo vaag". „Neen Boudewyn", vermaant de president, „nou praten we door. Even 1 door de zure appel heen bijten" 1 Telkens opnieuw probeert de pre sident door verdachtes pantserscherm I van vaagheid en niet herinneren heen te dringen. Boudewijn ontkent, dat hij het ge- i had heeft over inslaan van Theo's hersens. Hy herinnert zich wel, dat gesproken ls over wurging. Niet, dat ze met een touwtje op elkaar geoefend hebben. Wel dat een touw tevoorschijn is gekomen. Niet, dat hy tegen W. gezegd zou hebben, dat het nu zyn beurt was eens iets te doen. En dat W. de wurging voor verklappen, omdat die zich bedreigd zyn rekening moest nemen. Volgens Boudewijn H. noemde W. als eerste het hakmes. W. zegt het andersom. President: „Wie zou de slagen toe brengen?" Verdachte: „W. vond dat ik het doen moest". Een groot deel van dit gesprek is door Boudewyn zo zacht gevoerd, dat de president, die vlak voor hem zit het met de hand aan het oor moet volgen. Pres.: „Jullie spraken af. dat de wurging in de schuur zou gebeuren. Verdachte: „Dat weet ik niet meer" Pres.: „Als je toch afgesproken hebt Mastwyk te wurgen, dan zullen jullie het toch ook wel over een plaais hebben gehad". Verdachte: „Ja, dat zal wel". Dan komt ter sprake, dat Ewout op de uitkijk zou gaan staan. Verdachte Boudewyn H. weet ook dat niet meer. Als de anderen het zeggen, moet het zo gegaan zyn. Hy herkent het grote hakmes, dat altyd bij het blok ligt in de schuur om kip pen te slachten. Hoe de tocht ver lopen is van het zolderkamertje naar de schuur, weet Boudewijn ook nau welijks meer. Wat Ewout gemeld heeft dat alles veilig is, zal wel zo zyn. Hy herinnert zich, dat ze bij de schuur zyn aangekomen. Weggelopen Pres.: „Kun je je herinneren, dat je een knikje hebt gegeven aan W., dat het maar moest gebeuren?" Verdachte: „Neen". Boudewijn ontkent ook, dat hy Pres „Maar weet je dan, dat W. heeft meegedaan aan het wegslepen eerst is weggelopen?" van het slachtoffer naar de put. Dit Verd.: „Ja, maar ik ben ook wegge- j Jn tegenstelling tot de verklaring van lopen Hennie \V., die het volgens Boudewijn Pres Was Theo toen alleen in de geheel alleen moet hebben opge- irUUj?. T U I knapt. Telkens probeert de president V®rfiv ."JJa* J MU 2 w rassen, Boudewyns geheugen In deze belang- omdat hy de grenszouovergaan ryke kwestie op te frissen, maar die Pres.. ..Wat hebben W. en jy toen iaat zjCh niet opfrissen. Tenslotte in de turn gedaanconstateert verdachte: „Het lijkt mij Verd.: ,,W heeft toe>(gemompeld. onwaarschynlyk, dat we het samen het moet toch gebeuren I hebben gedaan". Waarom? „Omdat Pres.: „W. zegt het precies anders- het zegt" om". Verd.: „Nee, hy heeft dat gezegd".1 Officier: (fel) „Waarom weet je Door de kweker Fr. van Veen te Noorden werd maandag de eerste postelein aangevoerd aan de Ter Aarse groenteveiling. Koper was de groentehandelaar Fr. de Moo.v te Rynsburg, die er 94 cent per kg voor betaalde. Ondanks de lange winter werd dit produkt ruim drie weken eerder aangevoerd dan het vorig jaar, toen deze primeur pas op 17 april geveild werd. Ook werden maandag de eerste aardbeien aan de veiling gebracht door de kweker Jac. Dobbe uit Ter Aar, in totaal negen stuks. Deze vruchten werden afgedrukt door de groentehandelaar C. Bos te Alphen a. d. Ryn en Nieuwkoop voor de prys van 58 cent per stuk. Het vorig jaar werden de eerste aardbeien aan gevoerd op 12 maart. Centrale stierenkeuring De centrale stierenkeuring zal dit jaar met gehouden worden in Lei den, doch op 17 april in Woerden. Op deze keuring zullen blaarkop stieren uit Zuid-Holland en Utrecht en vermoedelijk ook uit Noord-Hol land aanwezig zyn. Export siergewassen De export van bloembollen is blij kens een publikatie van het Produkt schap voor Siergewassen in de pe riode juli 1962 tot februari 1963 met ongeveer 20 miljoen gulden gestegen tot f248.917.934 vergeleken bij de zelfde periode een jaar terug <f 228.971.611». Aan snijbloemen is er in de eerste twee maanden van dit jaar voor f 14.975.876 geëxporteerd tegen f 11.386.340 in de eerste twee maan den van 1962. De export van bloem- kwekerijplanten liep iets terug. In januari liep iets terug, januari en februari 1963 werd er voor f 1.777.038 naar het buitenland verhandeld tegen f 1.948.752 het vorige jaar. Ook valse dollars in de Residentie (Van onze Haagse corrrspondent) Een onbekend gebleven man neeft dat W. het touw om de hals van i zondag aan het grenswisselkantoor Mastwijk sloeg en meer niet? En wie van het Hollandse Spoorstation in heeft met het kapmes geslagen? Den Haag zeven valse biljetten van Verd.: „Dat moet dus W. geweest j vijftig Amerikaanse dollar ingewis- zUn". I seld tegen Nederlands geld. Pres.: „Ik wil je niet tot een beken- Deze biljetten bood hy tegeiyk tenis dwingen, maar is het voor je aan met drie biljetten van tien dol- geweten niet beter nu de waarheid lar en één biljet van twintig dollar, te zeggen?" (die echt waren. De president dringt erg aan en Er is komen vast te staan, dat de- houdt verdachte voor, dat het in zijn ze zelfde man de nacht tevoren had eigen belang kan zyn de waarheid te gelogeerd in een hotel in de Haagse zeggen. Door de verhoren kan hij binnenstad. zich in een eigen visie hebben vast gebeten. Verd.: „Het is niet zo. Ik heb dui delijk de slagen achter me gehoord". Wegslepen Hij had zyn rekening met Neder lands geld betaald, maar daarna ge vraagd of men bereid was Ameri kaanse dollars te wisselen. Dit was hem geweigerd, omdat men het zaak je niet helemaal vertrouwde. Vermoedelyk is de man (of een medeplichtige) ook schuldig aan het wisselen van valse dollar-biljetten In Amsterdam, welk feit zich enige tUd geleden afspeelde. De politie hield toen enige mensen aan, die er niets mee te maken bleken te heb ben. dat dat nu zo zeker? Byna alles weet je nauwelyks. Alleen op de punten, waar het knelt, weet je ineens zeker dat je niets gedaan hebt". Pres.: „Dus W. is uit zichzelf terug gelopen. Eén van jullie tweeën moet dus liegen". Verd.: „Hy liegt. Ik weet alleen de voelde" door Mastwijk?" Hij herinnert zich wel, dat W. hulp dingen zeker, die my aangaan, waar onmogelykheden blyft verwijzen. Als Verdachte bevestigt deze construe- nodig had en hom vroeg Theo's han- ik gehandeld heb". Boudewyn tekenen van vermoeidheid tot een vergeiyk te komen. Een groot tie. den vast te houden. „Dat eiste hy Pres.: „Toen W. de lyn om de hals toont, zegt de president streng: „Ja. deel van de Belgen, op wie de Ne- Uit het verhoor blykt verder, dat van me". van Mastwyk sloeg, heb jy toen zyn Boudewyn. we moeen dit even af- derl. kinderby.sliacregelinc niet van verdachte het moeiiyk vond Hennie Samenvattend zegt de president: polsen vastgehouden?" maken. Het is bijna klaar". toepassing is. heeft zich solidair ver- W. wat te weigeren. Uitvoerig gaat .Je geeft de feiten toe, maar voelde j Verd.: „Neen, ik heb my omge- I klaard met de landgenoten, die niet de president in op het onderdak Jje een machteloos werktuig van W." draaid", 1 (Zitting duurt voort) met de regeling tevreden zyn. Pres.: „Acht U het mogeiyk, W. gelijk heeft". Verd.: „Volkomen uitgesloten". De twee hoofdpunen waarin Bou- dewijns lezing afwUkt van die van W. blyven: het slaan met het hak mes, dat verdachte pertinent blijft ontkennen en het gezamenlijk slepen van het slachtoffer, dat hij wat minder pertinent naar het ryk der (Van onze Bredase correspondent) Zestig Belgische werknemers van de bierbrouwerij ,X»e Drie Hoefyzers" in Breda hebben uit protest het werk neergelegd, omdat zy geen uitkering van kinderbyslag krygen naar de in België geldende normen. Vandaag zouden onderhandelingen worden ge voerd tussen een deputatie van de Belgische werknemers en de directie van „De Drie Hoefyzers" teneinde

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7