,GEEN CONCESSIE VOOR VERKIEZING" J <ap» Kokende lava bedreigt dorp van 2.000 zielen Bidault uit Steinebacli verdwenen BAMI ALLE HOTELS IN ZERMATT DICHT Na vijftig dagen uit woestenij gered Kamer na rede van Scholten in beraad 1 TV-DEBAT IN DE TWEEDE KAMER IStaat van beleg in Guatemala \S anti junta in Zuid-Korea ikid Bof iet je/ WEERBERICHT VAKCENTRALES HELPEN BALI KLM MET VIASA EN TBERIA =eet U graag of Uittocht van toeristen Verf met voldoening (9ud teaws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 26 MAART 1963 No. 30916 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel l. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Staatssecretaris mr. Y. Scholten (O-, K. en W.) heeft vanmiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat het huidige kabinet geen concessie meer zal verlenen aan een gegadigde voor het tweede televisienet tijdens de korte periode voor de verkiezingen. Om tien over één begon de staatssecretaris namens de rege ring zijn korte toespraak. Achter de regeringstafel zaten de minis- ter-president, prof. De Quay, de "ministers Cals en De Pous en BI f i i r\ staatssecretaris ocholten. De Tweede Kamer was vrijwel vol- j tallig. Verscheidene leden wa ren gisteravond per trein uit 'Straatsburg teruggekeerd om het debat te kunnen bijwonen. Voor de aanvang van de zitting was het in de Kamer, waar de 5 felle televisielampen priemden, ongewoon roezemoezig. Gedu- a :ende de rede van mr. Scholten iteeg de spanning nog verder. Mr. Scholten kwam nog terug op ijn verklaring van woensdag, toen lij had meegedeeld van het Duitse Bundespresseamt" te hebben ver- Nadat de regering van Guatemala erder op de dag de staat van beleg ad afgekondigd, zijn gisteren in het po tosten van het land eenheden van iet Guatemalaanse leger slaags ge- raakt met opstandelingen. Nabij i(ananera, dat op de weg naar Puerto le larrios ligt, werd een strijdmacht it an 150 rebellen uiteengeslagen. De lelefoon- en telegraafverbindingen t net Puerto Barrios, een belangrijke es iavenstad aan de Golf van Hondu- as, zijn verbroken. ;e De huidige staat van beleg is voor en periode van dertig dagen af ge- j ondigd. Alle bevoegdheden, behalve ie van de rechterlijke macht, be- r' usten thans bij het leger. President »n 'digoras is nu tevens algemeen op- 'vi er bevelhebber der strijdkrachten. re Al eerder deze maand hebben zich |ii r. het noordoosten van het land bot ingen tussen regeringstroepen en pstandelingen voorgedaan. Drie 01 agen geleden maakte de regering e5 fficieel bekend, dat daar een op- t4 tandige beweging de kop had opge- :b loken. Sinds de verkiezing van Ydigoras <rt 11958 zijn reeds verscheidene pogin- r »n gedaan om diens rechtse regering C. mver te werpen. nomen, dat nog dit jaar een tweede Duitse reclame-televisiezender in de lucht zou komen met een zender sterkte. die wellicht tot aan de Ne derlandse kust zou reiken. De heer Scholten verklaarde thans, dat het Bundespresseamt had beves tigd de Nederlandse ambassade in Bonn deze mededeling te hebben ge daan. Tijdnood Voordat hij verklaarde, dat dit ka binet geen concessie meer zal verle nen. ging mr. Scholten eerst in op de feitelijke situatie. Deze is zo, dat mede door de enigszins stormachti ge ontwikkelingen van de laatste maand er een ernstige tijdnood is van een concessie voor 15 mei prak tisch uitgesloten is. zo zei hij. Nieuwe gegadigden hebben zich gemeld, waarvan één met een geheel nieuwe structuur. Het comité van 57 vertegenwoordigers van wetenschap en cultuur heeft zich gepresenteerd. Verschillende gegadigden hebben te kennen gegeven na de behandeling van de nota in deze Kamer met el kaar in overleg te willen treden om de praktische uitwerking van een bundeling te bespreken teneinde de- j ze tot stand te brengen. Aangezien zij rekening willen houden met de desiderata der regering zou hierover contact tussen regering en gegadig den noodzakelijk zijn. Teveel te doen" 99 Gesprekken met bedoeld comité zouden moeten worden gevoerd. Met de NTS zou overleg moeten worden gepleegd, over haar deel van de zend tijd en over haar samenwerking met de nieuwe gegadigden. E>e concessie voorwaarden zouden nader moeten worden uitgewerkt en tenslotte zou het Televisiebesluit 1956 moeten wor den gewijzigd. In de ruim anderhalve maand, die nog resteert, is het on mogelijk geworden om dit alles nog tot een eind te brengen. „Het voren staande in aanmerking genomen en daarbij dus uitgaand van het feit. dat het kabinet spoedig demissionair zal zijn, kan ik u mededelen", aldus de staatssecretaris, „dat een concessie door dit kabinet niet meer zal worden verleend". Wel zou het mogelijk zijn de voor bereidingen in de komende tijd zo ver mogelijk voort te zetten. De regering is er nog steeds van overtuigd, dat de door haar verdedigde beleidslijn juist is. Zij betreurt het dan ook. dat slechts een deel van de sprekers in deze kamer haar standpunt deelt. De regering wil een uitspraak van de Kamer in een zo gewichtige zaak als deze zwaar laten wegen, ook al kan zij van haar eigen recht gebruik maken. Het kabinet heeft besloten, dat indien de motie van mevrouw Van Someren-Downer, van de in houd waarvan de regering met veel instemming heeft kennisgenomen, mocht worden verworpen, geen voor- jereidende maatregelen meer zullen worden getroffen. Het kabinet vertrouwt, dat na de nadrukkelijke toezegging over de con cessieverlening, aan een motie als die van de heer Aarden op dit ogenblik geen behoefte meer zal bestaan. Dat de regering niet met deze motie kan instemmen, zal overigens de Kamer wel duidelijk zijn. De zitting werd na de verklaring van mr. Scholten geschorst voor drie kwartier om de Kamer gelegenheid voor beraad te geven. In een gisteren door het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken afgelegde verklaring wordt gezegd, dat een langer aanblijven van het militaire bewind in Zuid- Korea een gevaar voor een stabiele en doelmatige regering in dat land zou kunnen opleveren. Het ministerie spreekt in zijn ver klaring de hoop uit, dat de militaire junta en de voornaamste politieke groeperingen gezamenlijk een voor het gehele land aanvaardbare proce dure zullen kunnen uitwerken voor het herstel van een burgerlijk be wind. KOUDE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot frgenavond ianvankelijk opklaringen, zwakke J lid en hier en daar mist later toe- mende bewolking, kans op regen matige tot vrij krachtige zuide- I te wind. Koude nacht, morgen fotfcelfde temperaturen als vandaag of hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 MAART 1963 Zon op: 4.32, onder 16.51 uur. Maan op: 0.21, onder 12 49 uur Hoogwater te Katwijk: 06.29 en 03 uur. laagwater te Katwijk: 07.52 21.51 uur. It oummet bestaat uit 14 pagina'» I De drie verdedigers in de Baarnse moordzaak. Van links I naar rechts mr. Joh. K. M. Mat huizen. mr. H. C. Dietz en mr. Francois Pauwels. De kokende lava van de tot uitbarsting gekomen Balische vul- ven hiermee gehoor aan de wens kaan Agoeng bedreigt thans het aan de zuidelijke helling van de K A berg gelegen plaatsje Moentjan, dat tweeduizend inwoners telt. De ministers Klompé en Beer- televisieproblemen. Dit overleg, man arriveren voor de bespre- dat omstreeks vijf uur begon, kingen in de ministerraad overduurde tot in de nacht. De woordvoerder der Indonesische regering, die dit mededeelde, zei ook dat het wegvoeren der inwoners van bedreigde plaatsen en streken belem mering ondervindt van het tekort aan autobussen en vrachtauto's. Het bestuur van oost-Java heeft twee hefschroefvliegtuigen voor weg voeringsoperaties ter beschikking ge steld, doch deze zijn nog niet aan gekomen. De Indonesische minister van Maatschappelijke Zaken, mevrouw Mars I 19 juni bij rode planeet De Russische ruimtesonde Mars I zal op 19 juni de planeet Mars bereikt hebben, aldus de directeur van het astronomisch instituut in Moskou. Dmitri Marty now. Op dat tijdstip zal Mars I ongeveer 500 mil joen kilometers hebben afgelegd sinds hij op 1 november vorig jaar werd gelanceerd. Martynow zei in een vraaggesprek met het Russische regeringsorgaan Izwestia dat de vlucht van Mars I van wetenschappelijke betekenis zal zijn voor toekomstige bemande vluch ten naar de rode planeet. Hij zei lat er geen twijfel aan kan zijn dat dergelijke vluchten zullen worden on dernomen. i Georges Bidault, de leider van het ondergrondse verzet i tegen president De Gaulle, is onverwacht uit Steinebach (Bei eren) verdwenen. Hij verbleef daar enige tijd in het huis van een Duits-Nederlandse journa list. Bidault had om asiel ge vraagd. De Beierse beslissing over de voorwaarden voor een verder verblijf werd vandaag verwacht. Die beslissing heeft hij dus niet afgewacht. Roesiah Sardjono. heeft gisteren een tweetal dorpen in het getroffen ge bied bezocht. Zij heeft gene«midde- len en kledingsstukken ter beschik king van het grootste ziekenhuis in dat gebied gesteld. Mevrouw Sardjono keert morgen naar Djakarta terug, om de Indonesische regering op de hoog te te brengen van haar bevindin gen. Vernomen wordt dat een aan tal Balinezen, dat geen gehoor heeft willen geven aan de door militaire autoriteiten in Bali gegeven opdracht om uit hun woningen te vertrekken, om het leven is gekomen. Talrijke (Hindoe»-gelovigen blijven in de tem pels van hun dorpen bidden. Zij ge toet. Hy was de regent (bestuurder) van de door de uitbarsting van de Agoneg getroffen Balinese provincie. Het NVV en de KAB hebben be sloten geld over te maken aan het Ncderlandsche Roode Kruis ten be hoeve van de inzameling voor de slachtoffers van de ramp op Bali, van hun dorpshoofden. I De bijdrage van het NW is 10.000 Onder de vluchtelingen, die kort- gulden, die van de KAB 8.000 gul geleden te Denpasar zyn aangeko- den. Het CNV heeft nog geen beslis- men, bevindt zich de radjah (vorst) sing genomen over een gift voor de van Karangasem, Anak Agoeng Ke- I rampslachtoffers. Advertentie Samenwerking op Atlantische route De KLM en de Viasa, die reeds gedurende twee jaar nauw samenwerken hebben naar de KLM mededeelt met de Spaan se luchtvaartmaatschappij Iberia een op 1 april a.s. ingaande overeenkomst gesloten die be oogt het bestaande route-net van deze maatschappijen op het Midden-Atlantische traject te integreren. Het gevolg van deze nieuwe lucht vaartcombinatie is volgens de KLM. dat de dienstregelingen der drie maatschappijen op elkaar worden af gestemd en dat daardoor een doel matige spreiding van de betrokken luchtverbindingen wordt bereikt. De maatschappijen, die alle deze Mid den-Atlantische verbindingen met DC-8-straalvliegtuigen onderhouden, gaan ook nauw samenwerken op technisch, operationeel en commer cieel gebied, o.a. om kosten te bespa ren. De regeringen van Spanje, Vene zuela en Nederland hebben haar goedkeuring gehecht aan de overeen komst. die gesloten is door de drie maatschappijen De delegaties ston den onder leiding van de heer J. C. van der Kloot (KLM), dr. O. Ma- chado Viasa t en generaal J. Rubio (Iberia). Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten fn de. braadpin en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank. Herkenbaar aan de raambiljetten Ook in Uw omgeving is een dergelijke winkel. VERPAKTE KANT EN KtAAR MAALTIJDEN HET VERRE OOSTEN GORTMOLEN 27 - DEN HAAG TEL. tó'SIÏS Alle hotels in het door een tyfus- epidemie getroffen Zwitserse winter sportoord Zermatt zullen aan het eind van deze week gesloten worden, zo is gisteravond op een persconfe rentie meegeleeld. De gasten zullen worden geëvacueerd. In het aan de voet van de Matterhorn liggende stadje bevinden zich 65 hotels die ge zamenlijk onderdak kunnen verschaf fen aan 3650 bezoekers. Er kunnen er nog meer worden ondergebracht in te huren chalets. Een week geleden bevonden zich nog zevenduizend toeristen in Zer matt. E>e hoteleigenaars schatten dat zestig procent van dc beschikbare bedden nu onbezet is. De enige plaats waar het enorm druk is. is het nood ziekenhuis. Het afgelopen weekeinde kwamen er weer tien neuwe tyfus- gevallen bij. Zoals bekend, zijn tot dusver twee mensen aan de ziekte bezweken. Hoewel het besluit tot sluiting der hotels en restaurants onmiddellijk van kracht wordt, mogen zij nog tot het einde der week open blijven, om dat men de gasten niet kan wegja gen. aldus werd van gemeentezijde in Zermatt nog medegedeeld. De hotel houdersvereniging heeft vrijwillig tot sluiting besloten, na overleg .net de kantonale gezondheidsdienst. In geheel Zwitserland zijn thans meei dan 180 personen, die in Zer matt besmetting met tyfus hebben opgelopen in ziekenhuizen opgeno men. In het Zwitserse parlement zijn vragen over de epidemie in Zermatt gesteld. Intussen zijn gisteren in Engeland vier nieuwe gevallen van tyfus ge<on- stateerd. Het totale aantal tyfus-ge- vallen in dat land bedraagt thans 43. Advertentie Een man en een vrouw, die nadat hun vliegtuigje was ver ongelukt. vijftig dagen in de be vroren woestenij van noordelijk Brits-Columbia hebben doorge bracht. zijn gisteren gered. Bei den waren gewond. Van de piloot en zijn 21-jarige passagier ivas niets meer gehoord sinds zij op 4 februari met een eenmotorig vliegtuig waren opge stegen. Zondag zag de piloot van een overvliegend toestel de twee mensen bij het wrak van hun vliegtuigje Zij hadden de letters SOS in de sneeuw geschreven en een vuur je gemaakt. Op de aan wijzingen van deze vliegener ver trokken drie reddingstoestellen om de onfortuinlijke reizigers op te halen. De vrouwelijke passagier bleek een gebroken arm en een ernstig ontstoken gebroken voet te heb ben. De vlieger had enkele ge broken ribben. Het tweetal haa ongeveer der tig dagen niets gegeten. Daarvoor hodden zij drie weken geleefd op de kleine voorraad proviant die zich in het vliegtuig bevond, twee blikken vruchten en twee blikken sardines. Doordat er sneeuw lag behoefden zij geen dorst te lijden De piloot van het eerste vlieg tuig dat bij de uitgeputte mensen landde, zei later..Het meisje huilde van vreugde". Het bleek, dat zij geen slaap zakken, geen bijl en geen geweer hadden. Er lag een dikke laag sneeuw en 's nachts vroor het veertig graden. Het tweetal be schikte over een windzeil om er wat beschutting achter te zoeken en een hamer en een beitel om hout voor een vuur te verzamelen De piloot had drie dagen nodig gehad om de letters SOS in de sneeuw te graven. Op slechts ne gen kilometer afstand bevond zich een verlaten woudlopershut zo bleek de redders achteraf. Een produkt van de Sikkens Groas Uit het Leidsch Dagblad van J 26 Maart 1%3: 5 De Gemeenteraad alhier j f heeft besloten te handhaven f l dat het pensioen van ambte-

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1