Gd over op ÜNlC GEZOCHT 1.38 2.69 DUITSE JONGEDAME Piet van Dongen wint 11a felle eindsprint Amerikanen bewijzen: grote oliebuizen zijn militair belangrijk Toneel op feestavond van schoolvereniging typiste V 9> I Gelderblom's Jongens gevraagd 1.08 0.59 dan geniet U pas van halfzware shag! Op Boender/Mircours te Lisse Prof.Witteveen pleit voor de middengroepen „Iduna in touw kampbeheerder of zaakwaarnemer in café-resl.-bedrijf 1 kg halen en 8 ons betalen! I 98 kleuren <7Kc€ een agent bezorger Firma Weduwe P. J. Weijermans LEIDSCH DAGBLAD 2 kamers met keuken yiieuv**/ Stootlappen BIEFSTUK NIEUWE LEIDSE PAARDENSLAGERIJ i Adverteert in het Leidsch Dagbit Het hoofdnummer van een kracht meting tussen de Lisser Ren- Toervereniging „De Bollenstreek" en het roemrijke „De Bataaf" uit Half weg, een race voor amateurs en on- afhankelyken, die zondag op het Boenderparcours in de omgeving van Lisse werd verreden, is gewonnen door de Aalsmeerder Piet van Dongen van „De Bataaf". Hij zegevierde in het beslissende sprintje met 'n halve lengte verschil over de Hillegommer Cok Stroombergen (Bollenstreek) en Piet Verwey uit Gouda (Bataaf). Dif drietal had in de slotfase van deze boeiende strijd meer dan een mi nuut winst bijeen gefietst. Er is in deze wegkoers het zes kilometerkilometer lange Boenderpar. cours moest twaalf keer door de der tig deelnemende A-klassers „geno men" worden volop strijd geleverd. Vooral Piet van Dongen, Cok Stroombergen, Henk Buis (nationaal kampioen der amateur-stayers), Piet v. d. Reep, Jan Fransen en de cycle- crosser Harry Willemse toonden zich in het begin zeer actief, maar hun acties waren te individueel van op zet om met succes bekroond te kun nen worden. Fiscale overdruk Prof. dr. H. J. Witteveen, lid van de Eerste Kamerfractie van de VVD, meent, dat de activiteiten van de z.g. middengroepen door de sterk pro gressieve lijn van de loon, en inkom stenbelasting voor de inkomens tus sen de 10.000 en 30.000 gulden, te zeer in het gedrang komen. De loon- en inkomstenbelasting moet zijns inziens met name voor de middengroepen worden verlaagd. Hij acht dit moge lijk, indien de overheidsuitgaven in verhouding tot de groei van het nationale inkomen minder zullen gaan stijgen. Prof. Witteveen zei dit zaterdag in een voordracht getiteld „dynamische belasting politiek", die hij in Eind hoven hield op de economische con ferentie van de VVD. „De Partij van de Arbeid wenst bij een stijgend nationaal inkomen een bevrediging van collectieve be hoeften, uit dan weer te verhogen belastingen, alsmede additionele overheidsinvesteringen, voor onder wijs, voor de ontwikkelingslanden, de woningbouw enz. Tot een bedrag van 2.5 miljard gulden tot 1970. Ook wordt gepraat over belastingverla ging van de middengroepen, maar die zou moeten komen uit beperking van overheidsconsumpties. Ik ben benieuwd naar de uitwerking van deze idee", zo zei prof. Witteveen. Slechts twaalf renners konden zich na deze eerste schermutseling in de hoofdmacht handhaven. Van hen bleken Van Dongen, Stroombergen en Verway over de meeste inhoud te be schikken, want toen zij drie ronden (18 km) voor het einde een georga niseerde ontsnapping beraamden, moesten de favorieten Zomer. Schou ten, Buis en Fransen het antwoord op deze charge schuldig blijven. Ondanks hardnekkig verweer van Schouten en Van der Reep hepen de drie prachtig samenwerkende koplopers steeds ver der uit. Aan de finish bedroeg hun winst zelfs meer dan 'n minuut. De steeds meer op de voorgrond tredende Van Dongen bleek tenslotte over het scherpste eindschot te beschikken. De uitslag luidt: 1. P. van Dongen (Bataaf), de 72 kilometer in 1 uur 40 min. en 38 sec.; 2. C. Stroombergen (Bollenstreek); 3. P. Verway (Ba taaf); 4. K. Zomer (Bataaf) in 1 uur 41 min. en 42 sec.; 5. H Schouten (Bataaf); 6. Hans van Lierop (Bol lenstreek); 7. A. v. d. Lans (Bollen streek); 8. H. Buis (Bataaf); 9. P. v d. Reep (Bollenstreek); 10. J. Zomer, 11. P. Moens, 12. J. Fransen tallen Bataaf). Van der Ham snelste I11 het treffen der nieuwelingen, 1 waarvoor veertig renners aan de start verschenen, toonde de veelbe- Klassiek Verhoud jubileerde (Van onze Utrechtse correspondent) Het Nederlands Klassiek Verbond vierde zaterdag in het gebouw van de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn 25-jarig bestaan. De voorzitter, mr. N. Bolkestein, sprak over de beteke nis, die het verbond voor de bewon deraars van de klassieke oudheid heeft weten te verkrijgen. Het heeft thans 36 afdelingen, die gezamen lijk 4200 leden tellen. Deze leden ontvangen allen het maandblad Hermeneus. Zij kunnen de regelmatig georganiseerde lezingen bezoeken, conferenties bijwonen, aan de reizen naar Italië en Griekenland deelnemen en van andere initiatieven profijt trekken. Het Nederlands Klassiek Verbond neemt in het culturele leven van Nederland een vooraanstaande plaats in. Er waren voorts twee sprekers n.l. het erelid mr. H. Schadee uit Rotter dam en de Utrechtse hoogleraai in de oude geschiedenis, prof. dr. J. H. Thiel. Na afloop van de redes werden aan de vroegere voorzitter dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en prof. Thiel erepenningen uitgereikt. Op de bij eenkomst in de aula, die onder meer door de staatssecretaris van O., K. en W., prof. dr. H. H. Janssen en vertegenwoordigers van de Italiaanse en Griekse ambassades bijgewoond werd, volgde een receptie van het be stuur van het Klassiek Verbond. LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 25 MAART 1963 De Stichting Kunstenaarsver zet '42-45 heeft in Amsterdam twee subsidies uitgereikt aan jonge kunstenaars, die kinderen zijn van verzetsstrijders. De voorzitter, prof. Wieger 1 Bruins reikt de toelagen uit aan de pottenbakster Son ja Land weer en de beeldhouwer Frank Letterie. lovende Lissenaar Siem van der Ham zich in de eindsprint duidelijk supe rieur. Met vfjf lengtes verschil bleef hij dik verdiend aan de winnende hand. De uitslag luidt: 1. S. v. d. Ham (Bollenstreek), de 60 kilometer in 1 uur 32 min. en 15 sec; 2. J. de Jong (Bataaf); 3. L. v. d. Berg (Bollen streek); 4. E. Broerse; 5. D. Holst: 6. j V. Baker (allen Bataaf i; 7. C. van Stein (Bollenstreek); 8. C. Vermeulen j (Bataaf); 9. W. v. d. Aar (Bollen streek); 10. E. Zomer (Bataaf). De Sassenhoimer Tonny Zelden- thuis bracht de rit voor aspiranten op zijn naam. Het resultaat daarvan was: 1. T. Zeldenthuis (Bollenstreek), de 18 kilometer in 30 min en 45 sec; 2. H. van Leeuwen (Bataaf); 3. A. Balk (Bataaf); 4. Harry van Lierop (Bollenstreek); 5. P. v. d. Aar (Bol lenstreek); 6. G. Zantingh (Bataaf'; 7. W. Snijders (Bataaf); 8. J. Dege- naars (Bollenstreek); 9. M. Jongkind Bataaf) ;10. Rob van Lierop (Bollen streek). De Sowjet-Unie heeft Amerika er zaterdag van beschuldigd, dat zij in het belang van de „machtigste olie monopolies" handelen wanneer zij trachten de leverantie van stalen buizen aan de Sowjet-Unie te verhin deren. In een mondelinge verklaring van onderminister van Buitenlandse I Zaken Koeznetsow tegenover de j Amerikaanse diplomatieke vertegen woordiger in Moskou wordt verder gezegd, dat de houding van de VS de internationale sfeer niet bevordert en evenmin in het belang is van de goede verstandhouding met de Sow jet-Unie. Dit is de jongste Russische stap in antwoord op de Amerikaanse aanbeveling aan de NAVO-landen om te trachten te verhinderen dat hun staalindustrieën oliebuizen aan de Sowjet-Unie leveren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse zaken liet zaterdag vry- wel tegelijkertijd weten da± sta len buizen met een doorsnee van 50 cm cn meer „zeer belangrijk militair en strategisch materieel" zjjn. In Amerikaanse regeringskringen wees men in dit verband nogmaals op een I artikel in het Oostberlynse maand blad „Sport und Technik". Hierin werd gezegd, dat het buizennet, dat de Sowjet-Unie met vier andere Oosteuropese landen verbindt, van belang is voor de verdediging van de landen van het Oostelijke blok. Groot-Brittannië heeft intussen de NAVO duidelijk gemaakt., dat het zich niet gebonden acht aan aanbevelin gen om geen buizen met een grote doorsnede aan de Sowjet-Unie te le veren. Groot-Brittannië zou de NAVO-raad hebben laten weten, dat het de wettelijke macht mist om Britse metaalbedrijven te verbieden handel met de Sowjet-Unie te drij ven. Zoals bekend heeft de West- duitse regering de uitvoering van contracten voor de levering van bui zen aan de Sowjet-Unie wél verbo den, hetgeen tot een felle controverse in het Westduitse parlement leidde. Diplomatieke waarnemers in Lon den verklaarden, dat de buizenkwes tie wederom het reeds lang bestaande Brits-Amerikaanse meningsverschil over de handel met communistische landen aan het licht brengt. Enge land, dat grotendeels van zijn uit voer afhankelijk is. heeft steeds aan gedrongen de lijst te beperken van artikelen die niet ïjaar landen achter het ijzeren gordijn mogen worden uitgevoerd. Het voelt er daarom niets voor ook nog oliebuizen aan de reeks toe te voegen. Drijvende universiteit De „University of the Seven Seas" in San Diego. Californië. heeft een origineel plan ontwikkeld om ha_r studenten, met behoud van de stu diemogelijkheden, meer wereldwijs te maken. In het komende studiejaar zullen namely k twee wereldreizen van 110 a 120 dagen per schip wor den gemaakt, waarop 22 havens in alle delen van de wereld worden aan gedaan. De colleges worden aan boord gegeven en daarom zal een staf van professoren en lectoren de reis meemaken. Uit naamsverwan(schap is als drij vende universiteit de ..Seven Seas" gekozen, het passagiersschip van de Duitse Europa-Canada lijn, waarin de Holland-Amerika Lijn partici peert. De eerste reis begint op 22 ok tober in New York en eindigt op 8 februari in San Diego. Drie dagen later vertrekt het schip voor zijn tweede studiecruise. Hoogeveen: subsidie voor „De Overval" De raad van Hoogeveen zal zich donderdagavond uitspreken over een voorstel van B. en W. een subsidie te verlenen van f 1250 voor de vertoning van de Nederlandse speelfilm „De overval". Hoogeveen zou daarmee de eerste gemeente in Nederland zijn, die een dergelijke subsidie toekent. Op grond van de desbetreffende be lastingverordening was het destijds niet mogelijk een verzoek in te willi gen tot verlaging der vermakelijk heidsbelasting. In het voorstel staat dat B. en W. deze film vooral voor de jeugd van Hoogeveen van grote waarde acht voor de rechte waarde ring van de volksvrijheden, waarvoor in de laatste wereldoorlog ook door het Nederlandse verzet zo bitter is I gevochten. De exploitant van het theater, de NV Miedema heeft om deze film zo spoedig in Hoogeveen te brengen een extra kopie moeten la- ten maken. De film heeft aan ver- j makelijkheidsbelasting opgebracht f2200. Inkoper verzint overval door twee militaire lifters (Van onze Venlose correspondent) Een 32-jarige Eindhovense inkoper die verleden week op een weg naby het Brabantse plaatsje Son zou zyn overvallen door twee lifters, zal wor den vervolgd wegens het doen van een valse aangifte. De man blykt helemaal niet te zijn overvallen door twee als militair gekleed zijnde lif ters. Hij heeft toegegeven het hele verhaal te hebben verzonnen uit angst voor zijn vrouw. De Eindhove- naar kwam 's avonds'laat thuis met bemodderde kleding, doch dit had een oorzaak, die hij zyn vrouw liever verzweeg. De pantoffelheld kwam .toen met een verhaal, dat het hele politie-apparaat dagenlang in wer king zette. Toen het slachtoffer andermaal werd verhoord, werd hij op tegenstrijdigheden betrapt en viel hij spoedig door de mand. Hij had thuis de waarheid niet durven zeg gen, uit angst, dat zijn vrouw hem een pak slaag zou geven. Dirigent De Freitas Branco overleden De Portugese dirigent Pedro de Freitas Braneo is gisteren op 66-ja- rige leeftyd na een langdurige ziekte overleden. In 1924 begon hy zyn carrière als dirigent nadat hy als pianist en vio list was opgetreden. Hy had zyn in genieursstudie opgegeven voor de muziek en heeft talrijke orkesten in binnen- en buitenladd gedirigeerd. Hij is o.a. ook veelvuldig in ons land opgetreden. Laatstelyk was De Frei tas Branco dirigent van het natio nale svmfonie-orkest van Portugal. Hij was getrouwd met de Franse pianiste Marie Levèque. „Iduna". de leerlingenvereniging van de Leidse kweekschool voor kleu terleidsters. vierde zaterdagavond feest. Het Sint-Antoniusclubhuis was voor deze gelegenheid op kunstzin nige manier versierd met netten en crêpepapier. Geen wonder, dat in een dergelijke sfeervolle omgeving de stemming niets te wensen overliet. Het programma, waarvan het kaft ontwerp op naam van Hetty Clavan stond, vermeldde de opvoering van een blyspel en een bal met medewer king van de Pieter Baskapel. Wat het toneelstuk betreft, de leerlingen hadden voor deze avond de keus laten vallen op „De natuur regelt alles", een blijspel in vier bedryven van J. M. Barrie. Of de keuze van het stuk de juiste was, daar zou over getwist kunnen wor den. Het bleek in ieder geval een vrij bizar stuk te zijn met als hoofd thema de opvattingen, die er in het begin van deze eeuw in Engeland heersten over het verschil in rang en stand. Bepaald jammer was het evenwel, dat de periode van het in studeren zich niet langer heeft uit gestrekt dan over één maand. Het stuk zou dan zeker beter tot zijn recht zijn gekomen. Wel moet gezegd worden, dat alle spelers(sters) naar beste vermogen hun rollen hebben vertolkt. Ze stonden duidelijk voor een moeilijke opgave, maar toch staken ze hun enthousiasme niet onder stoelen of banken. Bovendien had mevrouw Schenk het stuk straf geregisseerd. Al met al viel er dus van het stuk, dat zich beurtelings in de deftige sfeer van de Engelse huis kamer en de verlatenheid van een onbewoond eiland afspeelde, nog veel te genieten. Er kwamen heel wat kostelijke momenten in voor, hetgeen trouwens ook uit de reacties in de zaal wel bleek. Na afloop van dit toneelstuk gin gen de stoelen aan de kant en de benen van de vloer. A.S. ECHTPAAR. 33 jaar, in bezit van vakdiploma Café houder en met talenkenni en admin. ervaring biedt zich aan als: Veelzijdige horeca-ervaring. Direct beschikbaar. Brieven gaarne aan SCHUURMAN, Hotel Barelds. Rouveen I (O.) telefoon 05226—237. j 500 gram RUND- EN VARKENSGEHAKT. van zuiver rund- en varkensvlees 5 pakjes KLUIT MARGARINE. NU 1 pak SLAGERSKOFFIE van 0.98 voor.... (bij vlees) 1 kg. STOOFLAPPEN voor heerlijke jus 100 gram LEVERKAAS en 100 gram CERVELAATWORST van 0.98 NU DIT ALLEEN BIJ VLEES- EN VLEESWARENBEDRIJF NOORDEINDE 37 1.38 1.— 0.78 2.78 0.78 RITSSLUITINGEN in metaal en nylon, vanaf 8 tot 300 cm. lengte o.a. voor tenten, slaapzakken, badpakken, herenbroeken, positiekleding, sportkleding, japonnen, enz. Exclusieve garneerknopen in de nieuwste modekleuren. Kanten galons, festons, ruches, franjes. De kleinvakspecialisten voor Leiden TO WORTEBRUGKERK TO.ST.IUSABITHZllWNM. UN6E MARE 116 TH.: 31266 mi^n WOOIGROCHT 24* Til: 502 32 N.V. De Arbeiderspers Gevraagd voor Het Vrye Volk en de Radio TV- gids voor de gemeente Valkenburg Z.-H. Uitstekend geschikt voor jongeman. Aanmelden: Steenstraat 12, Leiden, tel. 23038 GEVRAAGD een tot 18 jaar. NIEUWE RIJN 82. met kennis van boekhouden en loonadministratie. I GEBODEN wordt prettige geheel zelfstandige vijfdaagse werkweek. I Reflecteren: FIRMA D. KRET ZN., HOGE RIJNDIJK 71 LEIDEN TELEFOON 30033 Na 6 uur 24350. zoekt werkkring in Leiden of omgeving. Beschikt over jarenlange kantoorervaring in handelsbranche, kunnende typen, steno Duits en boekhouden. Kennis van Engelse en onvolledige kennis van de Nederlandse taal. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 3202a Dagbladreclame I doet klanten behouden» verloren klanten terug winnen, nieuwe klanten maken,, goodwill kweken ADVERTEER regelmatig in het De MEEST gelezen krant voor Lelden en omstreken i voor directie-chauffeur, te Leiden of omgeving Gezin bestoet uit man, vrouw en kind van 8 jaar. Brieven aan het bureeu v. d. blad onder no. 32018 1 kg. magere 3 IA lappen Ja4U 4 biefstukken 1 HEEL KILO NU tartaar Mals rookvlees 250 gram BOTERMALS Hogewoerd 135

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6