f Op Bali al 1500 doden Den Haag in de knoop met commerciële t.v. éw TYFUS-EPIDEMIE EIST TWEE SLACHTOFFERS Artsen kritiseren beleid overheid Franse mijnstaking ivordt voortgezet Smallenbroek meent: toegeven of af treden Wordt Er hard opvolger van Hallstein? Zeer kostbare antenstaking in New ork len einde WEERBERICHT Tv-debat op de televisie HONDERDEN BALINEZEN NOG IN LEVENSGEVAAR Intensief politiek overleg ttentie AWctie NYLON ANORAKS 22." tettivs Leger gaat stadje Zermatt uitkammen igericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 MAART 1963 No. 30915 LEIDSCH 1 DAGBLAD ptrecteurE A E van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wme sin*el Lelden - Qlro 00 57055 gootdredacteur: J Brouwer f.8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f.0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Twee personen zijn dit weekeinde in Zermatt aan tyfus over leden. De slachtoffers zijn een 62-jarige vrouw, moeder van dertien kinderen, en een 22-jarig meisje, secretaresse in een hotel. Beiden werden reeds enige tijd in een ziekenhuis verpleegd. De ongerustheid in de Zwitserse wintersportplaats is hierdoor In hoge mate toegenomen. Tot dusver was men afgegaan op de geruststellende verklaringen van de gezondheidsautoriteiten, vol gens welke men de tyfus-epidemie onder controle had gekregen. Maar de stemming in het stadje is nu radicaal omgeslagen. ziekte te helpen bestrijden, hoewel zij hiertoe zeker bereid waren ge weest. „Om deze redenen richt de bond van medici van Wallis een protest tegen de beslissingen en de maatre gelen die zyn genomen en betreurt de schade die aan de goede naam van ons land is gedaan", aldus deel den de medici mee in een commu niqué. dat werd uitgegeven na een bijeenkomst in Sion. De mensen durven hun kinde en, die al niet meer naar school loefden te gaan, nu zelfs niet tuiten te lat enspelen. In vele jezinnen wordt uitsluitend mi- (Van onze correspondent in Bonn) Volgens de perschef van de Duitse iberale partij, Mürsch, is er een lieuw element gekomen in de specu- aties over de opvolging van Ade- lauer. Prof. dr. F.rhard zou. aldus liirsch, wellicht geen kanselier wor- len, maar naar Brussel vertrekken Js opvolger van de president van de ommissie der Europese Economische iemeenschap. Hallstein. Daarmee iou het probleem wat te doen met irhard als hij geen Bondskanselier rordt. opgelost zijn, aldus Mürsch. ie zich er niet over wilde uitlaten ie achter dit plan staan. Ook over de vraag; wie er in het eval van Erhards vertrek naar Brus- el Bondskanselier zou worden liet liirsch zich niet uit. Er is echter een twijfel aan dat minister van luitenlandse Zaken Schroder in dat eval de meeste kans zal maken. Niet n de laatste plaats omdat zijn popu- ariteit volgens de laatste opinie-on- lerzoeken snel stijgt. Een argument óór Erhards opvolging van Hallstein ou zijn. dat men met hem een poli- icus aan de top van de EEG zou heb. en. wiens credo het is de EEG naar uiten open te houden en niet te iten verstarren tot een protectionis- ische club. Ondanks al deze specula- ies houden politieke waarnemers in lonn het er toch op dat Erhard op Ut moment nog steeds de beste kan en heeft door de CDU benoemd te orden tot kandidaat voor het kanse- erschap. Een beslissing in deze west ie wordt verwacht vóór het zo- nerreces van de Bondsdag. De Newyorkse typografen hebben isteron met 2.562 tegen 1.763 stem- len besloten het werk te hervatten, lun staking duurde toen al 107 da- en. Acht dagbladen konden in die eriode niet verschijnen. Men verwacht, dat de kranten lorgen weer zullen uitkomen, ipografen krijgen volgens hun ieuwe contract een loonsverhoging »n ongeveer 13 dollar per week, te treiken in twee jaar tijds. De vakvereniging van de stypeurs "derhandelt intussen nog over een rkorting van de arbeidsweek voor nJaar leden van 36"= tot 35 uur. (Volgens een schatting an de kran indirecties heeft de staking aan de ranten 100 miljoen dollar gekost an gederfde inkomsten, aan de sta- ers 47 miljoen, a&n de overheid 11 t iljoen wegens gederfde belasting, in de krantenverkopers 11 miljoen, in de restaurants 16 miljoen, aan winkelstand 6.5 miljoen, aan de otels 2 miljoen -n aan de. Canadese jjAapierindustrie 28.7 miljoen dollar. ENKELE BUiEN De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: Veranderlijke bewol- ing en plaatselijk enkele buien. Ma- ige tot krachtige, tijdelijke harde ind tussen zuidwest en noordwest Under koude nacht. Morgen onge- a eer dezelfde temperaturen als van- (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 MAART 1962 Zon op: 06.32 uur; onder: 19.02 u. Maan op: 07.27 uur, onder: 20.26 u. Hoogwater te Katwijk: 3.48 uur en 16.08 uur. Laagwater te 12.02 uur en u. neraalwater gedronken en ge bruikt men alleen voedsel uit blik. De autoriteiten hebben nu ook drastische maatregelen afgekondigd. Geneeskundige onderdelen van het Zwitserse leger zijn begonnen met het onderzoeken van alle inwoners van het stadje. Andere legeronder delen zijn bezig met vast te stellen of in het besmette gebied ook de wa tervoorziening is aangetast. Een groot aantal inwoners twijfelt er namelijk niet meer aan, dat het waterleidingsysteem verantwoorde lijk is voor de snelle uitbreiding van de epidemie. Zermatt wordt thans hoe langer hoe meer een dode stad. De ski-ter reinen liggen verlaten en de toeristen verlaten de plaats in groten getale. In de ziekenhuizen, waar ongeveer 150 mensen worden verpleegd, zijn artsen, verpleegsters en vrijwilligers dag en nacht in touw. Gisteren zijn weer 10 personen met vermoedelijk op i tyfus wijzende verschijnselen opge nomen. Onvoldoende' De artsenvereniging van het Zwlt- i serse kanton Wallis heeft scherpe kritiek geoefend op de autoriteiten, j Zij meent, dat de overheid bü het j uitbreken van de epidemie onvol doende maatregelen heeft genomen. Volgens de medici zou de epidemie I reeds in januari zijn begonnen. Zij voerden aan dat de autoriteiten in Zermatt onmogelijk „verrast" konden zun door de loop der gebeurtenissen. De NTS zal een rechtstreekse re- Volgens de artsen zouden de autorl- p„r,„e verzorgen van de voorzetting teiten de kantonale gezondheidswet j van debat in de Tweede Kamer hebben geschonden door het niet over de nota reclame-televisie mor- waarschuwen van de volksgezond- genmiddag. De uitzending begint om, 7 ooio1n.nnh»honrt»uStan'ie dle nood"1 ']0(l. uur Bovendien zal, zoals dil dc een bezoek gebracht aan de Lim- gevallen behandelt. afgelopen dagen eveneens het geval - - - Verder zouden de artsen In Wallis. |s geweest, om 20.20 uur in een extra nooit een officiële mededeling heb-1 N.T.S.-uitzending, volgende op het ben ontvangen over de ziekte, terwijl N.T.S.-journaal, een samenvattend hen nooit zou zyn gevraagd om deverslag worden gegeven. zaterdag Treinongeluk in West-Duitsland Zondagmorgen zijn bij een trein ongeluk in Kaiserslautem zestien mensen zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde toen een ran geerlocomotief gegrepen werd door een sneltrein die uit Neustadt a. d. Weinstrasse kwam. De rangeer locomotief, die door een onveilig signaal zou zijn gereden, werd ongeveer honderd meter meegesleurd. Op het moment van de botsing stonden in de gangen van de trein wagons al veel mensen die in Kaisers lautem zouden uitstappen. Er brak paniek uit. Vele reizigers werden door de schok op de grond, tegen deuren en ramen gesmeten, andere door vallende koffers gewond. Onge veer dertig passagiers konden na een behandeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren. De bestuurders van beide locomotieven behoren tot de zwaargewonden. Het spoorwegverkeer by Kaiserslautem was urenlang ge stremd Het dodental op Bali is reeds sinds de historische eruptie van burgse steden Sittard en Brurls- sum. Door een haag van leer ling-mijnwerkers begaf de Prin ses zich met de president-direc teur van de Staatsmijnen, drs. A. C. fRottier bij de Staatsmijn ..Hendrik" naar de gereedstaan de excursietrein. gestegen tot 1500. En de ko kende lava van de vulkaan Agoeng bedreigt het leven van j ongeveer 1200 bewoners van vijf geïsoleerde dessa's. Vijfdui zend mensen zijn gewond en tientallen hectaren sawahs ver woest. De uitbarsting van de Agoeng, die vorige week zon dag begon, heeft de grootste tra gedie in Indonesië veroorzaakt 1 E It nummer bestaat uit 16 pagina's In Knoxville in de Amerikaan se staat Tennessee is weer een rassenrel ontstaan. Een aantal negers trachtte een bioscoop te bezoeken, die alleen voor blan ken bestemd was. Zij werden er hardhandig uitgewerkt, maar deze foto toont, dat ze zich dat niet zomaar lieten welgevallen Door zich aan elkaar vast te klampen, trachtten zij de uitzet ting te voorkomen. de Krakatau in 1883. Reddingsploegen zijn er dit week einde in geslaagd op een afstand van 6 km van de vulkaan te komen, maar er zijn nog gebieden aan de noord en oostzijde van de Agoeng tot waar men nog steeds niet heeft kunnen doordringen. In één dorp op de hel ling van de vulkaan troffen de red dingsploegen de stoffelijke resten van 400 mensen aan. Eenheden van het Indonesische le ger in motorboten zijn vanochtend begonnen met het afzoeken van de zee rond Bali naar slachtoffers van de uitbarsting. Volgens de autoritei ten zyn honderden mensen de zee in gevlucht, toen de kokende massa's la va over het land werden uitgespuwd. By de kust van Bali zou men reeds de lichamen van vele slachtoffers hebben gevonden. De ziekenhuizen op Bali zijn over- |vol met gewonden, die werden ge haakt door rondvliegend gesteente. I Er is een nijpend gebrek aan dok- jters en verpleegsters op het eiland. Nog steeds vallen lava en stenen neer tot op een afstand van 70 km van de krater. De verbinding met de stad Karangasem op de oostelijke I punt van het eiland is geheel verbro ken, doordat daar acht bruggen zijn bezweken onder de druk van de lava. Duizenden inwoners van de stad zijn I inderhaast overgebracht naar provi sorische kampen aan de zuidoostkust. In Djakarta heeft de Amerikaanse ambassadeur Howard Jones een be drag van 100.000 roepia's beschikbaar gesteld namens de Amerikaanse re gering. President Kennedy zond een telegram naar Soekamo met de vol gende inhoud: „Ik ben zeer geschokt over de tragische verliezen en de vernielingen die zijn veroorzaakt door de Agoeng. Mijn diep mede leven gaat hierbij uit naar de bevol king van Bali. Ik hoop, dat u ambas sadeur Jones zult laten weten als wij u kunnen helpen." Ook premier Chroesjtsjow en president Brezjnew van de Sowjet-Unie hebben Soekarno telegrammen gestuurd, waarin zij hun deelneming betuigen. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft vandaag een grote zending goederen •iaar haar zusterorganisatie in Indo nesië gestuurd voor de slachtoffers op Bali. Tevens is het gironummer 777 opengesteld voor bydragen aan de hulpverlening. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse mijnstaking, waar van men gistermorgen het einde in zicht meende te hebben, wordt voortgezet. Er kon zondag in Parijs geen overeenstemming worden bereikt tussen de directie van de genationaliseerde kolen- industrie en de vakbondsleiders. Het gesprek is afgebroken zon- Israël ontevreden over Bonn Israël kan de verklaring van de Westduitse regering, dat zij geen toe zicht kan houden op de activiteit van de Westduitse geleerden, die voor de regering van de VAR werken, niet aanvaarden. Dit is zaterdag van of ficiële Israëlische zyde in Jeruzalem meegedeeld. Mochten er speciale wet ten nodig zijn om de ongeoorloofde activiteit van Westduitse geleetden in het buitenland te controleren, oan meent Israël, dat de huidige situatie deze wetten eLst. Als de regering in Bonn niet weet wat de Duitse ge leerden in Egypte uitvoeren, dan moet zy met het oog op de ernst van de toestand de zaak onderzoeken, zo zei men. Zoals gemeld heeft een Westduit se regeringswoordvoerder vrydag in Bonn verklaard, dat zijn cegering geen maatregelen kan nemen, die in strijd zijn met het recht op oewe- gingsvrijheid, dat gewaarborgd wordt door de federale grondwet. I der dat een datum voor hervat ting is vastgesteld. De mijnwerkers zyn niet bereid het werk te hervatten, alvorens zij on middellijk een loonsverhoging van elf procent krijgen, een verkorting van de werktijd en een week extra vakantie per jaar. De regering is niet bereid over de eis tot verkorting van de arbeidstyd en een vierde vakantieweek te pn- ten zolang over het loon geen over eenstemming is bereikt. De overhe.d wil wel acht procent geven zelfs wel de elf procent die de stakers eisen, maar niet dadelyk. De stakers kun nen op 1 april 5,75 pet krijgen en de resterende 2.25 pet verdeeld over twee verhogingen, op 1 juli en 1 ok tober. Op 1 april 1964 wil de regering nog eens 3 pet geven, zodat dan een totale opslag van 11 pet zou zijn be reikt. Het „comité der wijzen", dat vrij dagavond rapport uitbracht had een loonsverhoging van 8 procent gead viseerd. Het kabinet, dat zaterdag tweemaal byeenkwam, nam de con clusies van het rapport ongewyzigd over. En zondag werden de onderhan delingen tussen directie en vakcen trales hervat. Men heeft de indruk, dat onder andere omstandigheden over die cij fers wel te discussiëren zou zijn ge weest. Dat de mijnwerkers nu toch het onderste uit de kan willen heb ben, vindt zeker zyn oorzaak in hun overtuiging dat ZIJ de wind mee hebben en niet de regering. De kerk de pers en het volk ctaan in grote meerderheid aan hun kant By een opiniepeiling vorige week sprak 79 procent van het publiek zich ten gunste van de stakers uit. De worsteling met de regering wordt dus voortgezet en de mynwer- kers kunnen er zeker van zijn onder de andere arbeiders der overheids bedrijven en de ambtenaren eensge zinde en vurige bondgenoten te vin den. Want hén kwamen de drie „wij zen'' in hun rapport nog vee) min der ver tegemoet dan de mijnwer kers. Den Haag heeft de commer- ciële-televisieknoop kennelijk nog niet kunnen ontwarren. In het afgelopen weekeinde is er druk overleg gepleegd tussen mi nisters en Kramerfracties, maar of dit geagiteerd politieke ver keer tot resultaten heeft geleid, zal moeten worden afgewacht. De regering zal haar stand punt pas morgen bekend maken. Maar het ziet er naar uit. dat het kabinet ook de interne menings verschillen nog niet heeft kun nen overbruggen. De bewinds lieden zouden vandaag weer bij eenkomen, al zou dat dan wel licht niet als een officiële kabi netszitting gelden. Maar de fractieleider van dc V.V.D in de Eerste Kamer heeft geruchten omtrent de houding van de liberale ministers als volgt ontkend: „Elke gedachte, dat een liberale minister zich uit electorale erwegingen zou laten leiden om al of niet aan te blyven, wijzen Wj ,ils boosaardig en belachelijk van de "tand" Mr H van Riel. die sprak tijdens de economische .««nferentie van de V.V.D. in Eindhoven, was niet de enige politicus, die zich dezer dagen in het openbaar net deze toch wel brandende kwestie heeft bezig gehou den, al zei P.v.d.A.-voorzitter J. G Suurhoff in Rotterdam: ,,De Partij van de Arbeid zou het betreuren als de kwestie van de commerciële tele visie de inzet wordt van de komende verkiezingen, want er zyn belangrij ker dingen" Hy merkte dat op ty- dens een byeenkomst in de Rivièra- hal. waarmede de verkiezingscam pagne werd begonnen De heer Suur hoff was overigens de mening toege daan. dat de V.V.D. „commerciële te levisie" wel als verkiezingsleuze .zal gebruiken „By de liberalen leeft de hoop op die wyze de tweedracht in de party te kunnen herstellen" Als een aanduiding in die richting zag hij de uitlatingen van ministci To- xopeus, dat er of *en regeringscrisis komt of dat de ••egering haar plan nen doorzet. „In o^ide gevallen zal het effect hetzelfde zijn", aldus de heer Suurhoff. die zijn mening zo als reeds gezegd - door rnr Van Riel in Eindhove zac ontkend. In de Lichtstad sprak ook me vrouw Van Someren-Downer, een geestdriftig pleitbezorgster van de commerciële celevisie Zy w iarschuw de de Kf rmeerderheid. „Het be- langryksf1 acht ik het antwoord op de vraag of on?« parL' nentaire de mocratie juist blijft functioneren. Het gaat om het aanzien van het parlement, meer nog dan om de vraag: monopolie of vryheid in het televisiebestel". „De allergrootste leugen zou zijn. indien de andere partijen nu zouden gaan beweren, dat de V.VD de re- j gering steunt omdat er verkiezingen in zicht zyn. De V.VD. is de enige I I partij, die door de jaren heen vast- gehouden heeft aan de zuiver een 1 rechtlijnige wens naar een onafhan- kelyke omroep naast de zuilen", al dus mevr. Van Someren. Aanval Een felle aanval op de commer ciële televisie heeft de heer J. Smal lenbroek zaterdag >ndernomer op de deputatenvergadering "an de Ant irevolutionairen in Utrecht Hy noem- de het in politiek opzicht onaan vaardbaar als de regering haar plan nen zou doorzetten of wanneer de I Kamer onder het juk zcu doorgaan, j Dat zou een aanslag lijken op de I parlementaire democratie. Als andere mogelijkheden stelde de heer Smallenbroek: de regerinj. kan de Kamer volgen of aftreden Hoe- we. hy op veel punten waardering had voor net kabinet, betreurde de heet Smallenbroek het gevoerde ra dio- en televisiebeleid De commer ciële televisie lykt onbedoeld een breekyzer te zyn tegen het bestaan- de omroepbestel. Het kabinet heeft j met de nota reclametelevisie een fout initiatief genomen. Terwille van de ..geestelijke vryheid moeten wy I „Neen" zeggen. .Het kahinef moet het de bevriende Kamerfracties niet moeilijk maken", riep de heer Smal- 'enbroek uit. De antirevolutionaire minister Zyl- -.tra, die in de vergadering aanwezig was. ho< rde de kritiek van zyn geest verwant /wygend aan. Hii keek niet opgewekt. geheel dubbel voor heren: 29." voor jongens 10 jaar >r^ r«i«i «i^m iTTTFI Uit het Leidsch Dagblad van 25 Maart 1963: Als een zeldzaamheid kan a men melden dat bij den land- j bouwer Engelse te Lage Zwa- j luwe, een kip gezet is op 20 f eieren en 20 kiekens zijn uit- f gekomen. AdvertentieMagazijn f ..De Profeet" van 's Hage Grote uitpakking op de Bree- destraat 202 hoek v de Langt Vrouwensteeg. Alle kleding voor spotprijzen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1