Italië was in 1962 land van \VirisehafIswiinder Deining in Amerika s staal-industrie Mevr. Jagan was niet welkom in Suriname ATOOM: VLOEK OF ZEGEN J VEL VAARTSPREIDING LAAT TE WENSEN Harmoniekapel Leiderdorp onderging verjongingskiLinr Sympathiekul lukte loop: niet alles Kaiser weer in of fensief „Ongelegen" bezoek Lt ID 5L li DAGBLAD ZATERDAG Zó MA AKI 1963 In het kader van het winterpro- framma 1962—'63 hield de afdeling leiden-Centrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond gisteravond in gebouw gehoboth een zeer goed bezochte le denbijeenkomst met als spreker de beer A. N. W. van de Meygaard, hoofdambtenaar by het Ministerie ,an Binnenlandse Zaken, die een leerzame en interessante causerie hield over het onderwerp: „Atoom, doek of zegen". Na een korte meditatie en een har- :elijk woord van welkom van de pre sidente, mevr. A. A. v. d. Kwaak— f d. Berg, werden enkele huishoude- iyke zaken afgewerkt. De presidente rekte de afdelingsleden om. op om deel te nemen aan de z.g. „kopjes- ictie" van Pro Rege t.b.v. de bouw ran een zevental militaire tehuizen in Duitsland. Voorts deelde zij mee, dat de Bondslanddag op 6 Juni en het jaarlijkse afdelingsuitstapje op 13 juni al worden gehouden. De heer Van de Meygaard reali- eerde zich volkomen, dat zyn toe- loorders zich hadden geschaard on- jer al degenen, die de begrippen atoomsplitsing" en „kernenergie" ereenzelvigen met een grote vloek roor de mensheid en een groot ge- iaar. Als symbool van de heerschap- ilj over kennis en macht kan de ernenergie in handen van enkele eersers op aarde de mensheid in- erdaad enorm veel ellende en lyden erokkenen, doch elk volwassen en innig mens dient de medeverantwoor jng te dragen, dat de kernenergie net door een enkele machthebber als loek. doch door de verantwoordelijke jchnici als zegen voor de mensheid ordt aangewend. Uitgaande van het lotto: „onbekend maakt onbemind", rtte spreker zijn toehoorsters ver- olgens aan de hand van enige dia's ufdelijk uiteen, dat kernenergie, mits iet verstand en op de juiste wijze (handteerd, inderdaad de mensheid >t een zegen kan zijn. Spreker zette uiteen, dat bij de ge- smporiseerde splitsing van slechts sn kilogram uranium «ter grootte rereenkomend met twee lucifers- oosjes» een hoeveelheid energie vrij- omt. die voldoende is om: een groot seschip een jaar lang te laten varen under te bunkeren'; om een „toom- nderzeeër" 2 jaar lang onafgebroken e laten doorvaren; een „atoomloco- otief" met 135 goederenwagens ehter zich 7 maal om de aarde te iten trekken zonder opnieuw .atoom, randstof' te behoeven in te nemen MDS kampioen klaverjassen In de klaverjascompetitie 1962'63 m de Federatie van Klaverjasver- ligingen in Leiden en Omstreken seft het kranige team van MDS Meelfabriek De Sleutels) gevormd »or mevr. H. Colpa-Montagne en de •ren J. Waasdorp. C. de Graaf, C. bntagne, H. Colpa, H. Brakhoven, Boom en F. Schild, gisteravond be- ig gelegd op het kampioenschap in de eerste klas met de hieraan rbonden promotie naar de ere-af- ling. Hoewel het MDS-team gis- ravond in de vijftiende en laatste nde tegen het SLF-team een ge- lel onverwachte nederlaag van 84 ed. had het aan de 4 behaalde pun- nog juist voldoende om met een al van 102' p. voor haar naaste ïcurrenten onbereikbaar te wor- Dat de tweede federatie-kam- Sportief II werd reeds kam- )en van de 2de klas), hard voor de «1 en de promotie heeft moeten rijden en deze slechts op het nip- rtje wist te behalen, blykt uit het it. dat 't Centrum I 98 ptn. uit 15 iden scoorden en Sportief I met een ronde voor de boeg 90' 2 wist behalen. Merkwaardig genoeg verloor MDS wel in de eerste als de laatste ron- 1 van deze competitie en bleef in de enge ronden ongeslagen. en eveneens voldoende is om onze ge hele Nederlandse bevolking b.v. in de afgelopen strenge winter van vol doende warmtebronnen te voorzien Vooral door de enorme snelheid waarmee de wereldbevolking zich uit breidt en de hiermee gepaard gaande behoefte aan energie, zowel voor de grondstoffenfabricatie als de nodige verwarming, is de ontdekking van de kern-energie een allesomvattende uit komst geworden. Uitvoerig stond spi eker hierna nog stil by het nuttig gebruik van de ra dioactieve „afvalstoffen", die na de kernsplitsing overblijven en die o.m. zowel by de toegepaste geneeskunde (radioactief jodium, kobaltbom e.d.) als bij de landbouw van een niet meer weg te denken grote betekenis zijn geworden. Ook gaat men ten aan zien van de conservering van levens middelen een grote toekomst tege moet en werd b.v. reeds ontdekt, dat „radioactief-bestraald" vlees een jaar lang „vers" bleef. Tot slot van zyn causerie wijdde spreker nog een enkel woord aan de atoomenergie als wereldvernietigend wapen in de vorm van de atoombom. ZEEUWS HUWELIJK In het onderschrift, aat wij giste ren plaatsten by het Zeeuwse huwe lijk zijn de functies van het bruids paar onjuist vermeld. De bruidegom is n.l. eerste geneesheer van het Ned. Zeehospitium te Kijkduin en zijn echtgenote heilgymnaste. WASSENAAR Bij Lurelei voelt Jasperina tie jong zieli thuis Het is iedere keer weer ver bazingwekkend dat de Amster damse cabaretgroep Lurelei zo weinig belangstelling trekt. Gis teravond speelde het ensemble in het Verenigingsgebouw in Wassenaar voor een half bezet te zaal. De avond was georgani seerd door het Nutsdepartement Wassenaar. Jasperina de Jong, die een tijdlang verbonden is geweest aan de musical „My fair lady", speelt al weer byna drie maanden mee in het programma O., K. en W. Zy werd tijdens haar afwezigheid vervangen door Sylvia de Leur. Over het programma, dat Lurelei het vorig jaar in het eigen theatertje Paloni aan de Amsterdam se Leidsekade speelde, schreven wij reeds eerder. De terugkeer van Jasperina, die ge trouwd is met Eric Herfst, maakte het noodzakelijk, het programma te wijzigen. Onder andere is het num mer „Callgirldat reeds bekend is van de tv, opgenomen. Ook ..Plaats naam". dat twee jaar geleden Leerlingen van scholen uit Hillegom, Bennebroek en De Zilk hebben de VVV-Hillegom geholpen aan ontwerpen voor de mozaïekwedstrijdendie tij dens het bollenseizoen zullen worden gehouden. Dit is een van de ontwerpen. (Foto L.D., Holvast) „Gijsbregt van Aemsteldat het gehele ensemble reeds voor de t v speelde, is weggelaten. Wel speelde Eric Herfst het fijnzinnige nummer ..Handschoen" en zong pianist Frans Halsema zyn uitstekende liedje „The- rèse" (waarom staat dit nog steeds niet op de plaat?». Ben Rowold moest .Liefkozen' «Let's fall in love» onder breken- voor een tussentijds applaus. Jeanine van Wely viel vooral op in „Op goede voet". Lurelei. dat geen conferencier heeft, is het sterkst in de ensemble- nummers O.. K. en W. steekt dc draak met het cadeausysteem van de kruideniers, de liefde, het ballet, de kerk. radio Veronica, de „meiden van Henk v d. Meyden" en de „smart- lap". Het sluitingsnummer, „De proef 1 op de som", is vervangen door het geheel nieuwe „Poppenkast". De teksten voor Lurelei zijn ge schreven door Ben Rowold, Guus Vleugel, Ernst van Altena en Remco Campert. De muziek is meestal van „Niets expres" werd gespeeld, is weer Frans Halsema. Het programma teruggekeerd. geregisseerd door Paul Cammermaas «Van onze correspondent in Rome» I ,,Je kunt niet tegelijk je vrouw dronken hebben en het wynvat vol", zegt een Italiaans spreekwoord. In het midden latende of een dronken echt vriendin zulk een begerenswaardig bezit is, zal de betekenis van dat spreekwoord wel duidelijk zijn. Maar de Italianen van onze tijd schijnen 1 die .wijsheid der vaderen" te hebben vergeten. Aan het begin van het nieuwe jaar maken zij, zoals dat overal gebruikelijk is, de balans op over het oude jaar. Wat blijkt? Voor het eerst zolang Italië bestaat, neemt de welvaart hier sterker toe dan in enige ander Europees land, veel ster ker zelfs dan in de Verenigde Staten, om over Engeland eenmaal met onverholen afgunst door de Italianen beschouwd als ,,het land van de vijf maaltijden" niet eens te praten. Het nationaal inkomen van Italië tijds gedaald tot ongeveer zeshon- is in 1962 met ongeveer zeven percent j derdduizend. waarby dan nog komt. toegenomen vergeleken bij het jaar 1 dat. althans in Noord-Italië. ook de 1961. In de afgelopen jaren was getrouwde vrouw doorgaans werkt, steeds Duitsland in de eerste plaats zodat in het arbeidersgezin meer dan het land van het „Wirtschaftwunder" éen loon binnenkomt. Nu komt Italië in zekere zin in de Geschoolde werkkrachten worden eerste plaats Hoewel: statistieken schaars en het is waarschijnlijk, dat zijn bedrieglijke dingen. En men j over één of twee jaar, indien de con- incr mop iiinctinir crnnctic» hliift i pn ric Tla. Jubileum J. W. Cornelisse Dinsdag herdenkt de heer J. W. wnelisse. technicus by de NV Leid- Duinwater Maatschappij, het dat hij 40 jaar geleden by dit lryf in dienst trad. Er zal op de dag van het jubileum ivonds van 7.30 tot 9.30 uur gele- nheid zijn de jubilaris te zijnen Jan Lievensstraat 8, te felici- ren. EXCURSIE DIACONESSENHUIS De Kringen Leiden en Aiohen a. d. ijn van de Koninklijke Maatschap ter bevordering der Geneeskunst Hen zaterdag 30 maart een excursie aken naar liet in aanbouw zijnde aconessenhuis aan de Houtlaan. AANKOOP PERCEEL MARESINGEL )e gemeente heeft in openbare vei- - aangekocht het huis met erf, lande en gelegen aan de Maresin- 76. Het bezit van het pand is voor gemeente van belang, aangezien 1 t is gelegen in een gebied, waar Kis een aantal slechte woningen is gebroken. Het College acht de prijs f. 3.400 aannemelijk, vandaar het urstel aan de raad om met deze ikoop akkoord te gaan. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris M. P. ipteinwoonhuis met tuin Rijn- en hiekade 8. in bod; f.27.000.ko- P. Rijksen té Utrecht voor 11.800.—. De „Harmoniekapel Leiderdorp" neemt een proef met een verjongings kuur. Een blik op het korps leerde, dat meer dan de helft van de 25 hoofden tellende bezetting wel bene den de 18 lentes zyn moet. De jong ste is elf: dit is met name Greetje Pelk. „Allemaal soldaatjes met een maarschalkstaf in de ransel?" Wat het worden kan, valt nog niet te zeggen. Het gebod voor heden is „clementie". Toch heeft de voorzitter die clementie niet ingeroepen. Hij had het concert liever uitgesteld, waartegen echter overwegende bezwa ren bestonden. De reden van het uit stel had de rouw moeten zijn om het overlijden van de heer Diseraad. de beheerder van het Dorpshuis. Voor hem werd staande een korte stilte in acht genomen Spreker nodigde vervolgens de bur gemeester ten tonele om hem een di ploma te overhandigen, waarin de aanvaarding van het ere-voorzitter schap stond geboekstaafd. Mr. Gallas, kennelijk ingenomen met de benoe mingsoorkonde, zeide „nog zo weinig voor het korps te hebben gedaan". Later werden een paar dames op het podium ontboden, die er haar tijd en liefde aan gegeven hadden om van Dc Floralia-bolbloemtentoon- moet natuurlijk er rekening mee houden, dat het uitgangspunt by Ita lië lager lag dan bij vrijwel alle an dere landen. In werkelijkheid komt het dus hierop neer. dat het gemid delde inkomen per hoofd der bevol king geleidelijk zozeer toeneemt, dat Italië de grote achterstand, die een junctuur gunstig blyft «en de Ita liaanse economisten laten zeer opti mistische klanken horen wat hun ei gen land betreft) Italië niet langer werkkrachten naar elders zal uitzen den. Minder gunstig is, dat nog altijd ken van de gedachte .dat een onder neming „beschermd" moet worden. Vooral in landbouwkringen denkt men er vaak nog zo over. met het ge volg dat er nog altyd regeringssteun wordt verleend aan de boeren, die tarwe verbouwen en vooral aan de suikermagnaten, terwijl het stellig veèl voordeliger zou zyn tarwe en suiker van elders te betrekken tegen de prijs van de wereldmarkt en be paalde stukken grond, waar men met veel moeite een karige tarwe-oogst naar binnen haalt, te bestemmen voor andere, waardevollere gewassen. De grondbezitters zyn de enigen die klagen. Zij wyzen erop, dat het eco nomisch wonder voor hen eigenlyk niet opgaat. In de industrie was de opbrengst in 1962 negen percent ho ger dan in '61. by handel en verkeer zeven percent, bij de landbouw slechts twee percent. E11 toch was het een uitzonderlijk goed jaar en be droeg de tarwe-oogst ruim 95 miljoen quintaal (een quintaal is honderd ki lo», veel meer dan Italië, waar men tegenwoordig veel minder brood eet dan twintig jaar geleden, nodig heeft Wat men met die dure tarwe de regering betaalt en slaat een groot deel van de oogst op in silo's zal doen? Is nu dat gejammer van de grond eigenaren redelijk? Naar onze me- ning niet. Zij geven toe. dat de oogst jvan bijna alle produkten groter is I geweest dan normaal. Maar zy kla gen diep. omdat steeds meer boeren- stelling te Hillegom is ieder jaa: ™»al bestond, aardig begint in te lo- het Iuid<.„ niet ht, „economisch hTland vwlaten enin dc Dell. unnrlor" nrnfiloori on flat trolfc h. I BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN ueboren. Odette Johanna tóarla. dr. van N. de Ridder en A. Ravenshorst; Paul. van P. Smits en M. Groenewegen; itonia Christina Elisabeth, dr. van de Groot en A T. L. Knijnenburg: tfln Agnes, dr. van J G. M. van iwel en A. H. Stekelenburg: Johan- Wilhelmus, zn. van T. A Neder- gt en G. v. d. Tang; Hendrika Jo- 1111a Elisabeth, dr. van P. J. G. van in en A. Pikaar; Jacobus, zn. van J M. Rijsbergen en T. C. Jonker; 'T'nielis Wilhelmus, zn. van C. W. uw en J Robbers; Ronald, zn van de Roode en E J. Hasselo; Pleter, van P. Holswtlder en M. Monteba; Wnlna Matthea, dr. van N '.v. d. ngten tn H. H. Rozema; Karin. dr. 0H. den Hoed en S v d Lucht ondertrouwd. G. Pluijm en E. Vogelenzang; L. Usen en A. M. Haasnoot; C. F. Nte- "1 en M. van Tol; G. T. de Boer en Pofcpjes; F. E. B. SJarbaini en C. M. d. Boorn; J. Molenaar en H. v. d. 1 «gaard. A. Pardon en J. v. d. Hoist; van Deventer en W. G. Elserman; Pol en A. Koot; A Pet en C. C. urink; H Blnk en A. d Heruer; S. van der Linden en E. M. T. 1. OVERLEDEN. van Westbroek, 60 jaar. echtgen. P. Ciere; T A. Falke, 68 Jaar, Wiw; d. van der Zee, 71 jaar, man. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 22 maart. C.V. Centr. Aalsmeerse velling G.A. Seringen: Mad. Stepman per tak 95145. 4568. Ma rie Legray 6080. 25—47, Prunus tri loba 7095. Prunus serrulata 210 320. Forsythia 6080, Sneeuwballen 4060, Gerbera per stuk 3563. La thyrus per bos 240370. BOSKOOP. 22 maart. Coöp. Ver. ,.De Boskoopse Velling" G A. Anemonen 100120. Prunus triloba 393125 p. tak. 16070 p bos. In pot: Phyloden- dron 130. Anthyrtum 210120. Bro- mella 140—160. Nldularlum 160. Gre- velea 110. Columnla 5545. Peperomia 45. Hertshoorn 170180. Kamerllnde 95. Protos 40. Cyprus 5540. Forsythea I 63—53. II 52—38. III 37—33. IV 24- bos 90130. Andromedablad -60. Pa Ider rosea 8038 per tak. Azalea In- dica 130, Azalea Japonica 8560. KATWIJK AAN DEN RIJN. 22 maart Groenteveiling. Waspeen (per kist) A- e<tra 13.00—16.00, Al 11.20—15.30. A2 5 80—10.30. B-extra 13.50—14 20 BI 12.00—13.40. B2 2.0O—3 50. witlof I 115.00—123.00. II 92 00—95 00. gele kool 69.00, rode kool 52.00—58.00. sla per 100 st.) 30.0039.00 .selderie (per 100 bos) 27.00. Aanvoer waspeen 110.000 kg., waar van 70 000 kg. voor export en 10.000 kg voor de industrie werd verkocht. LISSE. 22 maart. Gladiolenveillng. Er was weer een mooie aanvoer van leverbare gladiolen en ook een uitge breide collectie bijgoed. De handel ver liep zeer vlot. Gladiolen: Are de Triomphe 14/op 9.50, 12/14 9 40. Atlantic 9.10 8 80, EiOemfonteln 9.20 9.30. Cupido 8.25 9.80 9.70. Johan Strauss 8 35 8.30. Jo Wagenaar 9.15 9.25, Leeuwenhorst 9120 8 55. Life Flame 9 60 9 60. Nieuw Europa 10.40 9.80. Pandlon 9 10 8.40. Folygoon 9.50 9 10. Red Signal 9. 8 Rosa van Lima 9.50. 8 65, Sans Soucl 8.80 8.25. Silhouet 9 8 40. Sneeuwprlnses 2 75 2 20. Spotlight 9.80 9.80, Salman's Sensation 9.45 9.80. byeengecollecteerde stoffen, drum banduniformen te knippen en te fat soeneren. Het 5e programmanummer heette „Ouverture Bonne Fortune" «van S. P v. Leeuwen)De Fransen hebben een zegswijze la bonne fortune", d.i. „op goed geluk". Dat is het motto voor dit concert. Helemaal gelukt was niets, behalve de altsax-solo van het korpslid G. Aalders in een onbe langrijk stuk van een zekere Bergson. dat niettemin een goed kolfje bleek naar de virtuoze hand van een uitne mende saxofonist. Aalders heeft zich niet van zyn stuk laten brengen, hoe na het orkest hem ook aan de sche nen kwam door ongedifferentieerde klankmassaliteit. overwoekering, on gelijkheid of ritmische schommeling. Maar Boelhouwer heeft z'n pro gramma tóch door alles heen geloodst zonder schade aan het tempo. In principe was de opzet overal best, het resultaat meest echter „ongeveer". Iets natuurlyks by een herbeginnend korps. En iets sympathieks om dat jonge goed bedryvig te zien in dat welgemeende, nog volkomen onge nuanceerde „ongeveer". Er kwamen al wel vrij geslaagde weer een evenement. Het leuke daarvan is, dat de leerlingen van de scholen in de Bollen streek de bloemen voor een groot deel zelf hebben gekweekt. Deze foto laat een fraai hoekje zal bedragen dan zien van deze expositie in de foyer van Treslong. (Foto L.D./Holvaat) pen Bijna onvermijdelijk zal dit op den duur ook de structuur van het land wyzigen. In de Industrie zijn de lonen reeds hoger dan bijvoorbeeld in Ne derland. maar het leven is ook veel wonder" profiteert en dat zelfs h^t verschil tussen noord en zuid van jaar tot jaar groter wordt. Het ge volg is een massale volksverhuizing van het zuiden naar het noorden. Een stad als Turijn, die geen ge- fragmenten te voorschijn, o.a. in de inleiding van Gossec's Symfonie in C. en in het algemeen by vol orkest Een paar marsen met en zonder drumband waren er verder nog te horen en de Hollandia-ouverture van Coen van Orsouw, goed bekend bij de accordeonbeoefenaai \s. Grote vraag nu: „hoe het groeit!". Na de pauze optreden van K«on.) N«ed.» G«rof) met Vrolijke Klanken, enz. Bal toe. V. WASSENAAR Burgerlijke Stand industrie gaan werken. Dat geldt dan vooral voor de jongere krachten. Wanneer het lukt om met veel min der arbeiders grotere oogsten te kry- gen dan normaal, dan blykt daaruit, dat men meer dan tot nu toe gebruik maakt van landbouwmachines en dat men rationeler te werk gaat onder andere door overvloediger gebruik ppn naar iaar crpiprtpn nncr vhrikha- 'J'l ~ÏI"« -75 j1 van kunstmeststoffen. Dat is de nor- w' -*»> - jaren j de helft der bevolking van die stad. die nu ruim een miljoen inwoners heeft, is herkomsitg uit het zuiden duurder, zodat het reële loon van de boorte-overschot kent en waar inte Italiaanse fabrieksarbeider niet meer gendeel meer mensen sterven dan er van zijn Neder- I geboren worden. zag dit jaar weer landse collega. De werkloosheid die Jijn bevolking met 70.000 zielen toe- rend was. neemt zeer snel af en van twee miljoen in enkele 1 I waar de industrialisatie I een hoge vlucht neemt. plotseling Zou het niet zo zijn, dat de grond- of uit de omgeving van Venetië, een eigenaars vooral jammeren, omdat .ander onderontwikkeld gebied. Voor j - 1,1 - - Milaan geldt ongeveer hetzelfde. Ilzy steeds minder arbeiders vinden, die bereid zijn voor drie, vier gulden per dag (en dan niet meer dan een j Italië wordt dus van jaar tot jaar honderd dagen per jaar) op het land een meer „mediterraan" land; de te werken? De lonen gaan ook in de Zuiditalianen met hun zeer grote ge- landbouw omhoog, zelfs in het zui- 1 zinnen «vijf, zes kinderen is daar re- 'den. Het lijkt een gezonde ontwikke- (Van onze correspondent ln) Washington Kaiser, die door de andere staal producenten in Amerika beschouwd wordt als het zwarte schaap, beeft opnieuw een stout stuk uitgehaald: hy heeft een arbeidscontract inge voerd. dat aan de arbeiders 32pro cent garandeert van alle toekomstige besparing in de produktiekosten. Bovendien zullen arbeiders, die door automatisering hun baan ver liezen. een toelage ontvangen tot zy opnieuw in het bedryf aan het werk gezet kunnen worden. In vakvereni- gingskringen hecht men grote bete kenis aan deze vernieuwing, maar de collega's van Kaiser de leiders van de grote staalfabrieken in het gebied van Pittsburgh en Chicagozijn ge ïrriteerd. in rang is de Kaiser Steel Corpora tion nummer negen onder Amerika's staalindustrieën. Naast reuzen zoals U.S. Steel en Bethlehem Steel heeft Kaiser slechts een klein bedrijf: nog geen twee proceni van Amerika's staal-capaciteit. Maar de Kaisers de 80-jarige Henry en de 54-jarige Edgarhebben iets van kwajongens in het conservatieve staal-milieu. Henry, is een half-rentenierende belhamel, die veelal in Hawaii woont. Zijn zoon Edgar heeft in feite de leiding overgenomen en heeft heel wat ergernis verwekt onder zijn col- Kaiser verlaagde het vorige jaar zijn prijs zelfs met twaalf dollar per ton om de concurrentie tegen te gaan van staal, dat uit Japan en Europa werd geïmporteerd. En nu dan dit nieuwe contract met de arbeiders, dat vooral beoogt om voor de werkne- gel» verdringen de overwegend don- i kerblonde en veel zwaarder gebouwde Noorditalianen, wier groter verant- ling. De agrariërs, die natuurlyk allen woordelijkheidsgevocl heeft geleid tot. i alleen maar heil verwachten van de misschien wel wat al te sterke ge boortebeperking De industrialisatie heeft afmetin gen aangenomen, die voor de laatste oorlog niemand kon voorzien. De on- mers de stoot op te vangen van de dernemers van heden zyn beslist an- automatisering. Reeds een paar jaar geleden heeft Kaiser een commissie ingesteld met drie groepen van ledenvertegen woordigers van werkgevers, van werk nemers en van het publiek in het al gemeen. Die commissie kreeg tot taak een methode uit te werken, waardoor werkgevers en werknemers —met ver mijding van stakingen— de vruch ten van de vooruitgang" zou delen. Of Kaiser met zijn humaan en on orthodox zakenbeleid succes zal heb ben, moet nog worden afgewacht De laatste jaren heeft het bedryf verlie zen geleden, doch de leiders hopen op succes in de komende jaren. Men wil de buitenlandse concurrentie de baas worden en —door goedkopere staal- pryzen staalverwerkende indus trieën naar Californië lokken I dere mensen dan die van twintig jaar meest rechtse partijen, willen het on mogelijke. zy vinden het best, dat de industriëlen grote winsten maken, maar kijken sip wanneer jonge boe renarbeiders het dorp vaarwel zeggen en in de fabriek gaan werken. Zij willen hun goedkope, ongeschoolde geleden. Vroeger was de hoogste wijs- werkkrachten houden held van alle Italiaanse industriëlen: Een soortgelijke mentaliteit vindt druk uitoefenen op de regering om men °°k by de conservatieven, die door middel van hoge beschermende 1 riiet tot de agrariërs behoren. Uitste- rechten alle buitenlandse concurren- kend zeggen zy. dat de industrie zo tie te weren. Achter die hoge tolmuur I bloeit. Prachtig, de E.E.G.,waarvan werden dan allerlei bedryven en be- Italië meer dan enig ander der zes dryfjes opgebouwd, die eigenlyk he- j landen voordeel heeft. Het Italiaanse lemaal niet levensvatbaar waren. Het produkt. vooral het hoogwaardige hoogtepunt bereikte dat protectionis- produkt. verovert de wereldmarkt me onder het fascistisch regime toen Prachtig. Maar we zouden toch iets men naar algehele autarkie streefde i moeten doen om die toevloed van en de handel met het buitenland zich goedkope landbouwprodukten. kaas. beperkte tot het „noodzakelyk boter, slachtvee, enz. uit andere lan- kwaad": import van bepaalde grond- den tegen te gaan. Ja. wy hebben on- stoffen, zoals steenkool. De geest is thans beslist anders, al zijn er natuurlyk nog wel sectoren waar men zich niet weet vry te ma- enGptoif.,1èchot'npk™neïla j" J?.T I "T?'5 h6t 00Sten "d« v. P. Lemmers en M. A. A. Worm. Joost J„ z. v. W. J. van Veen en M C. van Hemert. Ondertrouwd: Evan Ast en i ger; W. J. van Leeuwen en M Konijn; J. B Costjn en P. C. Voute. Getrouwd: J. Stijnls en Welie. Overleden: Johan B. van der Windt, 25 Jaar: L S. Trapman-Hage. 54 Jaar; i, A. Hogenblrk. 1 Jaar; Albertus Bouw- besluiten genomen, waar de grote meester. 40 Jaar; wed. M. C. J Heijnen heren in Pittsburgh en Chicago het Men zal zich de naam van de oude Kaiser herinneren in verband met de Liberty-schepen, die hy gedurende de Pei. oorlog aan Amerika's westkust bouw- H H. de On) staal voor die schepen te pro duceren zette hij een staalfabriek op van in Californië, ver van Amerika's an dere staalindustrieën. Kaiser heeft de laatste jaren aller van den Eljnden, 89 Jaar; wed. H van Schyndel-van der Hoeven. .88 j wed. B. H. Klaassesz-de Boer. 85 j. hoofd over hebben geschud en waar zy misschien ook enige grijze haren extra door hebben gekregen. Kaiser heeft zijn capaciteit verdub beld. hoewel de vraag naar staal ROELOFARENDSVEEN, 22 maart. i In 1959, na een staking van Groenteveiling. Witlof I 100.00—110.00 llb dagen, sloot Kaiser een akkoord ling. W1 3.00—95 00 p. 100 kg. met de arbeiders, hoewel de andere staalfabrieken nog niet wilden tocge- Mevrouw Janet JaganRosenberg, de echtgenote van de premier van Surinames nabuurland Brits-Guyana, is niet naar Suriname gereisd. Haar bezoek kwam „ongelegen", had de Surinaamse regering laten weten. In ver band met de verkiezingen, die er maandag worden gehouden. Juist voor die verkiezingen had mevrouw Jagan naar Suriname willen komen. Ze wilde een studie maken van de praktyk van het nieuwe kiesstelsel in dat land ze geschoolde werkkrachten nu zelf j nodig en spoedig zullen er weinig Ita lianen meer gevonden worden, die be- reid zyn in noord-Europa, ver van hun familie en in een slecht klimaat, te gaan werken. Dat zal een hele slag zyn voor onze economie, want dank zij die arbeiders komt er voortdurend een stroom van hoogwaardige vreem de valuta naar Italië. Heel erg. wy zitten toch altyd in het hoekje waar de slagen vallen. Zo jammeren ze voort, trots hun sterk toenemende welvaart. idem afwijkend 6383. idem stek 25— k zy Kaiser, dat president Kennedy -»a, V..V.» i-.ik, prei 0.43 alles per kg. i Sla C 35. idem afwijkend 18—27. kom- dollar per ton omhoog zou gaan kommers 3256 alles per stuk Radijs I'U-S Steel had tot die prysstyging kon voorkomen, dat de staalprys met 3451 per bosje. het initiatief genomen). Mevrouw Jagan ontving het tele gram uit Paramaribo kort voordat zij in het vliegtuig zou stappen, zy maakte onmiddellyk rechtsomkeert, verliet het vliegveld en reed terug naar de hoofdstad Georgetown. Maar dat wist men niet in Paramaribo. Derhalve ging de procureur-gene raal mr. H. Pos toch maar voor alle zekerheid naar het vliegveld om mevrouw Jagan. als zy zou komen, op te vangen en haar te vertellen, dat zij niet welkom was. Maar mevrouw Jagan zat niet ln hor tweemotorige vliegtuigje van het ministerie van Verbindingen in Brits Guyana, dat handig neerstreek. Er bevonden zich ook geen politieke figuren in. Slechts drie ambtenaren van het gouvernement van Brits Guyana, twee Amerikanen en een Engelsman, die na enige zakelijke besprekingen in Suriname meteen weer zou terugreizen, zy keken stomverbaasd toe, toen hun vlieg tuigje werd opgewacht door twee politiefunctionarissen, twee ambte naren van de Centrale Inlichtingen dienst en een grote groep nieuws gierigen, die naar het vliegveld „Zorg en Hoop" was gekomen op het ge rucht. dat mevrouw Jagan toch met dit toestel zou aankomen. „Je vrouw wijnvat vol", niet dronken en toch het Neen. het gaat echt Belgisch bezoek aan ,,Bosli III zen Op verzoek van het Ministerie van Sociale Zaken ontving de Chr. Nij verheidsschool voor meisjes „Bos huizen" aan de Toussaintkade een gezelschap uit Charleroi België Het waren leerlingen, die de oplei ding volgen tot lerares by het ny- verheidsonderwys en hun docenten, vergezeld door enkele dames, die zich interesseerden voor de beroepskeuze van de meisjes by het nijverheids- onderwys. Na een korte inleiding in het Frans, werd het gezelschap door de school rondgeleid. Het viel de aanwezigen op hoe ruim en licht de lokalen zijn. Vooral de praktijklokalen hadden zeer dP aandacht, evenals het gym nastieklokaal met zyn douches en wasinstallaties.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15