Na de schoonmaak gaan we winkelen DE POES ONTDEKT MIJN JACHTTERREIN V UIT en THUIS j Goed voorbeeld doet goed eten voor katoen (W)ETE NS WAARD beauty products Parfumerie Suringar Zaterdag 23 maart 1963 Pagina 3 Het is grappig om te zien. hoe kleine kinde ren hun oudere broertjes en zusjes en hun ouders nabootsen. Hoe ze net als moeder af stoffen en strijken en net als vader hun kin deren streng toespreken. We staan er soms verbaasd van hoeveel ze hebben opgemerkt en onthouden. Van deze neiging tot nabootsen kunt u uitstekend gebruik maken om van uw kinderen ..gemakkelijke eters" te maken. De show van het Nederlands Katoeninstituut is een jaarlijks weerkerende gebeurtenis, die overal in het land veel belangstelling trekt. En vooral nu de lente voor de deur staat is het dubbel plezierig te kijken naar de mo dellen. die bekende Nederlandse ontwerpers voor de Katoenshow 1963 maakten. We hebben twee ensembles voor U gekozen uit de gevarieerde collectie. Links een ontwerp van Ernst Jan Beeuwkes: een beige jurk met rood gekruist jasje. De rechtvallende mantel is eveneens beige en de voering rood. Beeuwkes gebruikte voor dit ensemble een interessante stof, die matting weefsel wordt genoemd. Het is een typische zomerstof, als het ware opgebouwd uit miljoenen vier- kantjes, waarvan het ..hart" is opengewerkt. Deze stof is vooral geschikt voor modieuze sport- en regenkleding of lichte vrijetijdskleding. Rechts een ensemble van Ferry Offerman. De stof is een katoenen fantasie satijn, die zowel effen als gedessi neerd is. Offerman bracht beide mogelijkheden in één harmonieuze combinatie door hesje en voering van de mantel genopt en rok en mantel effen te nemen in de zelfde zachte rode tint. Let er bijvoorbeeld eens op hoe de kleintjes hun poppen of beesten te eten geven. Dat zal u een aardig beeld kunnen geven van de manier waarop uw kind zyn eigen maal tijden beleeft, of hij ze wel of niet prettig vindt. Misschien hoort u dan ook van welke gerechten vader of moeder of de andere kinderen niet houden Dat hebben kinderen heel gauw door. al denkt u ook dat ze het niet merken. In hun yver om na te bootsen willen de kleintjes dan ook niet eten wat de ouders weigeren Aan de andere kant eten zy graag wat zij de „grote mensen" met ple zier zien eten. Het bewuste en on bewuste voorbeeld van die ouderen is dus wel zeer belangrijk. Als uw kinderen alles leren eten, hebben ze daar de rest van hun leven plezier van. Maar de enige manier om ze dat te leren Is dat u zelf en de andere volwassenen ook alles eten en alles lekker vinden. Zijn cr enkele gerechten, waarvan uw gezin niet houdt, bijvoorbeeld bieten, postelein of karnemelksepap, dan behoeft u zich daar niet over op te winden Probeer er echter wél iets aan te doen als u zich beperkt tot maar een of twee groentesoorten omdat u de andere niet kent of niet graag eet of als u fruit alleen ge stoofd eet en veel te weinig melk op tafel zet. Wissel eens kookervarin- gen uit met familieleden, vriendin nen of kennissen of probeer eens recepten uit kranten of tijdschrif ten. U kunt dan ongetwijfeld de voeding voor uw gezin gevarieerder maken en variatie is nodig voor een goede voeding. Iets nieuws Wanneer u iets nieuivs op dient met de woorden: „als jul lie het niet lekker vinden laat je het maar staan" is de kans dat men het inderdaad niet zal waarderen groter dan wanneer u zegt, dat u iets gezelligs hebt gemaakt zonder angst of het al of niet in de smaak zal vallen. Voor een klein kind met weinig eet-ervaring is ook het voedsel dat u heel gewoon vindt iets nieuws. Hoe het kind het accep teert hangt van uw voorbeeld af. Geef het hem rustig en eet met smaak uw eigen portie op. U geeft er hem een veilig gevoel mee. Regelmaat Het is ook belangrijk dat kinde ren vroeg regelmaat in de voeding leren. Dien de maaltijden zoveel mogelijk op vaste tijden op. Houd er de hand aan dat de kinderen niet de hele dag in de koekjes- of brood trommel kunnen graaien: het lichaam went aan regelmaat maar de maag ook. Houdt men zich niet aan vaste etenstijden dan is de kans groot dat er niet drie of vier goede maaltijden worden gegeten, maar zo te hooi en te gras een hapje. Mees tal is dat dan een hapje zonder veel voedingswaarde. Dan is er nog iets waaraan u de kinderen niet te jong kunt wennen: hygiene. Leer de kleintjes hun handjes te wassen voor zij aan tafel gaan of voor ze u gaan helpen met koken of tafel dekken. Parijs, maart 1963 Het is altijd heerlijk om iets nieuws te kopen, maar in het voorjaar, als de schoonmaak voor een deel of al helemaal achter de rug is, is winkelen dubbel opwindend. We verge ten de dikke donkere winter- kleding en kijken alleen nog naar iets lichts en fleurigs. De sfeer van het jaargetijde en van een nieuwe mode krijgen u te pakken. Maar als u in de komende weken zo n winkel-tocht gaat maken let u dan eens op de volgende tips. Kiest u stof voor een nieuwe voorjaarsmantel, neem dan meteen 1.20 m. van hetzelfde materiaal voor een bijpassend, mouwloos en bijna recht jurkje, dat geheel in de trant zal zijn van de mouwloze, smalle jurkjes, die in de Parijse mode by een even smalle mantel van dezelf de stof horen. (A). Bent u toch in de winkel, dan neemt u meteen wat witte organza, of witte organdi mee. Zo mogelyk een hele rol. Want zelfs'al heeft u het niet direct nodig, dan komt het toch vroeger of later zeker te pas. Het krioelt in mode 1963 van de witte sjaaltjes,'sjerpen, grote hoe den, bolero's, corsages en andere tere wittigheidjes. Knopen Verzuim op weg naar huis niet langs de passementzaak of de knopenafdeling van het waren huis te gaan, want aan knopen veel knopen of vry grote ronde fantasieknopen heeft de nieu we mode haar hart opgehaald. Gaat het om de keuze van een model weet dan in het algemeen: dat driekwart mouwen in alle kle dingstukken nog steeds (of weert furore maken, dat driekwart mouwen met enkele manchetboord de dernier cri zyn, dat kragen niet groot zyn en als voorheen van de hals afstaan. dat revers neiging vertonen min der klassiek te worden en lang en van onderen breed zyn. Wilt u verder iets aparts en naar de laatste mode, inspireert u zich dan op St.-Laurent's gedistingeerde beige japon met brede, overgooiers- achtige schouders, die plaats maken voor zwarte overhemdmouwen. Of op het jeugdiger, maar even opval lende pakje van Dior: gemaakt van wit linnen, aangevuld met een mos groene zijden blouse en een oranje rode ceintuur. Zet er een enorme witte achterover-breton bij op. Bent u daarentegen meer het type voor Chanel's mode. voeg dan snel een druk gebloemde voering en dito blouse bij een tailleurtje van pied de poule. Schots geruite stof of tweed met uitgesproken dessin. Want dat is het nieuwste detail dat de echte en pseudo Chanelpakjes modieus maakt. J. V. By de tekeningen: A. Dior: Frambooskleurig linnen voor een smalle, mouwloze, byna rechte Japon en voor de bybehoren- de, smalle, byna rechte mantel met driekwart mouwen. De kraag en de marineblauwe strik worden over de kraagloze mantel gedragen. Japon en mantel hebben beide een blinde sluiting Accessoire: een grote ach terover-breton van marineblauw stro. B. Ware nouveauté in het kader der imprimé's: rood linnen, bedrukt met hier en daar en ver uiteen een gardenia in roze. wit of paars Dior maakte er een bijna rechte japon van die aangevuld wordt met een grote paarse strohoed. C. Nog een nieuwtje onder de bedrukte stoffen: een wittte crêpe, kriskras bedrukt met zwarte lynen. Hier gebruikt voor een enkelvrye avondjapon met ceintuurtje van zwart suède. Dior. Een pakje van lichtbruine en wit geweven wol met een zgn. „hondetanden"-motiefDit is een model uit de voorjaars collectie van de Newyorkse ontwerper Kimberley. Inti Een blauw kanten hoed uit de collectie van Jacques Esterel. tnntp s Zoudt u al winkelend toevallig een imprimé ontdekken ivaar- van het overgrote deel niet be drukt is, laat die vonds dan uw neus niet voorbijgaan: hij moet wel een echte nauveautè van dit seizoen zijn, indien hij hier en daar, zo'n halve meter uiteen, een enkele bloem te zien geeft of verlucht is met enkele ver uiteenliggende lijnen die kris kras over de stof kruisen. By gebrek aan dergelyke voor lopig nog zeldzame imprimé's door de Paryse mode gelanceerd, zoudt u het voorlopig kunnen doen met meer klassieke streepjes, want stre pen. verticaal, horizontaal of dia gonaal verwerkt, zyn in 1963 niet minder in tel. Misschien treft u een mooie, tweekleurenstreep in flanel, dunne wol of linnen, om er een klassieke rechte overhemdblouse van te (laten) maken diege voerd wordt en als jasje op een effen jurkje in bijpassende kleur zal worden gedragen Of misschien is er een fleurige streep in drie of meer kleuren, in zyden of wollen jersey, linnen of organza, die ge schikt is voor een blouse by rok of tailleur? Zomerstof jes Vergeet verder niet dat bedrukte organza en mousseline crépezyde, shantoeng, tussor, surah en andere natuurzijtjes met het opgang ma kende linnen de zomerstofjes voor dit jaar zullen zyn en dat u voor onmiddellyk gebruik niet naast de plank slaat met lichte tweed, pied- de-poule, marineblauwe en donker- gryze wollen stof. terwijl geen mo dieuze gorderobe in de nabye toe komst werkelijk compleet zal heten als er geen wit (een wit jurkje of pakje, een witte mantel, van wol of dunne zomermateriaalin voor komt. Advertentie Verkrijgbaar bij: BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 Elke dag. wanneer ik naar de slager ga. gaat Joep mee. Voor de deur van de wel- riekendste winkel in het dorp wordt hij vastgelegd en dan gaat het vrouwtje alléén naar binnen, nagekeken door een hunkerend hondje, dat niet be grijpt waarom hij juist hier bui ten moet blijven. Zodra ik terugkeer, begroet hy my uitbundig met wapperende staart en wuivende voorpootjes, want nu rukt de tas naar het paradys. Zou dat beest enig benul hebben van boodschappen doen? vroeg ik op een avond aan vader. Hy begnjpt toch niets van geld en zo? Natuurlyk niet. Wanneer jy bood schappen doet, heeft hy het idee dat je op jacht bent. Daarom is hy altijd zo nieuwsgierig naar de in houd van de tas, hij wil weten, wat je die dag hebt buitgemaakt, want daarvan hangt zyn welvaren af. Ik vond het wel een prettige gedachte dat de dieren in huis een groot Jageres in my zagen, die nooit zonder buit thuiskwam In hun ogen moest ik wel de in teressantste huisgenoot zyn en in hoog aanzien staan. Gunst ét streelde myn ydelheid! Voor de katten was ik natuurlyk een nóg geheimzinniger wezen dan voor Joep Het hondje mocht dikwyis mee een winkel binnen en zag my kiezen en betalen. De poezen echter blij ven thuis en zien my alleen met de volle tas de keuken betreden. Onmiddellyk komen zij dan in ac tie. Zy springen van stoelen en kus sens. stryken langs myn benen, klimmen in myn rok, miauwen, krullen de staart, kortom zyn één brok aanhankelykheid. Zy denken dan blijkbaar heus dat ik op jacht ben geweest en op het punt sta de buit te verdelen ''ftloèclerlykc overpeinzing Zouden zy zich nooit afvragen waar mijn jachtterrein zich bevindt en hoe ik er in geslaagd ben stok ken worst, pakken kattebrood, blik jes vis of lappen vlees te vinden terwyi Cheetah, hoe yverig zij ei ook op uittrekt, hoogstens eens ir. de week met een mager veldmuisje thuiskomt. Kijken ze my daarom altyd zo belangstellend na en zyn zy soms daarom zo vriendeiyk tegen de hond, omdat zy menen, dat zonder zyn speurneus de jachtparty op niets zal uitlopen? Ach, wie kan zeggen wat er in katten omgaat? Cheetah, de zwerfkat, houdt het nooit lang uit in huis. Minstens vier maal daags staat zy schreeuwend voor de keukendeur, dan moet zy naar buiten: rondzwerven, bomen klimmen, de luiheid uit haar poten rennen. Op een dag, toen ik Joep uitliet, kwam ik de poes tegen. Zy herken de ons en ging achter ons wandelen, op veilige afstand, maar zo dat zij ons niet uit het oog kon verliezen. Wat leuk, dacht ik vertederd, want van Cheetah was ik niet veel vrien- delyks gewend, 't Is toch wel een trouw beest, al laat zy er nooit iets van merken. Byna een half uur begeleidde poes ons op onze zwerftocht, laantje in en laantje uit. zy was gelyk met ons thuis en keek me zó teleurge steld aan, alsof zy zeggen wilde: Wat jammer dat de wandeling weer achter de rug is. 't Was juist zo gezellig. 's Avonds vertelde ik het avontuur in kleuren en geuren aan vader, die hartelyk lachte. Niet om de vrien- leiyke Cheetah, maar om myn fomme interpretatie van het ind ient. Denk je nu heus dat ze jullie lit pure gezelligheid gezelschap kwam houden? Cheetah, dat mispunt? Ga door. Ik wed, dat u x I LEIDSCH DAGBLAD •riiuiiiimiiiiniiimiuiiiiinmuuiitiiiirTuiiiiiiiiiiiiinniiiw«iiWflPTw»| De kranten hebben vol ge staan over het korte bezoek, dat generaal De Gaulle aan Neder land heeft gebracht in gezel schap van zijn vrouw. Over de politieke betekenis, die het be zoek had/of niet had) en haast nog meer over de hier ongekend strenge en uitvoerige veiligheids maatregelen en de geheimzin nigheid, die in verband daarmee nodig was. Kunt u zich voorstel len, dat iemand onder zulke, we kunnen wel zeggen: beklemmen de, omstandigheden nog plezier en welgemoed uit eten gaat Ik niet; ik geloof dat het beslist niet bevorderlijk is voor de eet- lust. Op de spaarzame foto's van het bezoek, (want fotografen in de buurt konden levensgevaar lijk zijn en werden dus geweerd) heb ik eens speciaal op me vrouw De Gaulle gelet. Je zult toch op een dergelijke manier met je man uitmoeten! Ze had toch ook thuis kunnen blijven of desnoods een diplomatiek griep je kunnen krijgen, inplaats van in een vliegtuig te stappen, dat misschien toch in een verborgen hoekje nog een bom meevoerde en langs wegen te suizen met zo min mogelijk struikgewas in de berm, want daar kon een over 't hoofd geziene sluipschutter in zitten. Er stonden wel talloze „onop vallend" als boer vermonde re chercheurs langs de kant, maar je weet nooit: een van de ge wone politie agenten kon best eens een verklede OAS-moorde- naar zijnEn de honden die overal hun steentje aan de vei ligheid bijdroegen stonden daar beslist ook niet om vriendelijk over hun kop geaaid te worden. Nee hoor zij wijkt niet van de zijde van haar grote Charles en nu zal daar wel een heleboel protocol aan te pas komen, waar door zoiets gewoon moét, maar dat griepte wordt dan toch maar niet te baat genomen en op de foto's zien we een kleine charmante vrouw die met een vrolijke glimlach in de balzaal van het Huis ten Bosch praat met onze Koninklijke Familie en die de schilderijen aan de wand met grote aandacht en in alle rust bekijkt. In alle rust? Wat mevrouw de Gaulle ons in ieder geval duide lijk maakt is; over hoeveel zelf beheersing aanzienlijke persona ges te allen tijde moeten be schikken want achter die waar dige charme en die vriendelijke lach, gaat vrij wel zeker een we reld van spanning en zorg om haar man schuil. En ik zou me voor kunnen stellen, dat zij tijdens de tafel gesprekken tegen de Koningin gezegd heeft: Uwe Majesteit is zéér te benijden; U kunt in vol maakte veiligheid gaan en staan waar u wilt". En inderdaad, terwijl 't echt paar De Gaulle onder dezelfde onafgebroken grimmige bewa king terugreisde naar Parijs, toog de Koningin naar de Jaap Edenbaan om gezellig midden tussen de mensen met Sjoukje Dijkstra te praten en naar haar rijden te kijken. Zo kunnen we over het Fran se staatshoofd van mening ver schillen, maar mevrouw De Gaulle mogen we gerust alle maal gelijkelijk bewondering toedragen en bij alle aandacht ten kwade en ten goede voor de generaal mogen deze regels wel licht een bescheiden hommage zijn voor zijn dappere echtge note. HERMINE G. ze jullie volgde om er eindelijk eens achter te komen waar je de biefstukken en plakken worst vandaan haalt, waarmee je dat mormel zo verwent. Maar ik deed geen boodschap pen, ik liep Joep uit. Dat kon die kat toch niet we ten. Enige tyd later herhaalde het ge val zich en toen was ik wel „op Jacht". Cheetah begeleidde ons door de winkelstraat, zag me binnen gaan en buitenkomen, maar na tien minuten was ik haar kwyt. Later vond ik haar wachten voor de keu kendeur. Ze snuffelde aan de tas, gaf een kopje en scheen heel tevre den. toen de leverworst tevoorschyn kwam. Zaterdags kwam Cheetah, trots als wat, met een pakje in de bek de tuin in. Ze riep haar kinderen by elkaar en toonde de jachtbuit, ongeveer twee ons gehakt vlees. Waar zou ze dat gestolen hebben? vroeg ik ongerust. Daar. waar jy elke dag vlees haalt, zei vader vermaakt. Cheetah weet nu eindeiyk waar je jachtter rein zich bevindt. Je hebt haar zelf de weg gewezen. De volgende keer, als Cheetah naar buiten wil. zal ik haar waar achtig een portemonnee mee moe ten geven I THEA BECKMAN

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11