Honderden brachten een laatste hulde aan prof. mr. J. C. v. Oven „Controle op t.b.c. kan niet waterdicht zijn' Internationale (lieven opereerden in Vnglit Conservatoir beslag op gebouw van C.P.N. I ooral dankbaarheid voor menselijke ga ven grote Minister Cals in Kamer NIEUWE MODE UITERST GRACIEUS EN DRAAGBAAR Bodegraver gedood; vier Leidenaars gewond Akkoord over CAO-confectie „Dat uit-je is ons heel wat waard" Mijnstaking begint Franse industrie parten te spelen BAJAR VRIJ J. v. tl. Vinne in Hillegom: AR IS NIET CONSERVATIEF Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 maart 1963 Tweede blad no. 30913 „Er is zelden iemand geweest, die zoveel tot het geluk van ande ren heeft bijgedragen". Dit was een van de uitspraken welke gister middag gedaan werden in het crematorium te Driehuis Westerveld, waar het stoffelijk overschot van de oud-minister van Justitie en oud Leids hoogleraar in het Romeins recht werd verast. Naast grote waardering en bewondering voor het wetenschappe lijke en praktische werk van de overledene, gaven alle sprekers vooral uiting aan hun dankbaarheid voor de menselijke kwaliteiten van de overledene. De belangstelling bij de plechtigheid van gistermiddag was zeer groot. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. oud-minister-pre sident dr. W. Drees en de tegenwoordige minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman. te menselijke gaven. Ook in de in ternationale kring der Romanisten, waarin hij zich de laatste decennia veel bewoog, maakte zijn persoon grote indruk. Spreker gaf ook uiting aan de gevoelens van de redactie van het Tijdschrift voor Rechtsgeschiede nis. waarvan prof. Van Oven van 1925 tot zijn dood redacteur is ge weest. In die functie heeft hij on schatbare verdiensten gehad voor het aanzien van de Nederlandse rechtswetenschap. Wederzijdse waardering Dr. Drees herinnerde in zijn toe spraak vooral aan de korte episode, waarin prof. Van Oven zitting heeft gehad in het kabinet. Hoe kort deze periode ook is geweest, zy was van belang zowel voor het land als voor prof. Van Oven zelf, aangezien zijn ministeriële arbeid zozeer paste in zijn levenspatroon. Hij heeft dat zelf ook zo gevoeld, want hij sprak er herhaaldelijk zijn vreugde over uit, het land in deze hoge functie te heb ben mogen dienen, vooral omdat hij daarbij gelegenheid kreeg in 's lands vergaderzaal een streven van tiental len jaren in de praktijk te kunnen verwezenlijken: de rechtspositie van de gehuwde vrouw. De oud-minister-president merkte op. dat de collega-ministers de sprankelende, levendig belangstellen de geest van prof. Van Oven bijzon der hebben leren waarderen, en hij verheugde zich er over, dat ook het omgekeerde het geval bleek te zijn. Met grote waardering herinnerde dr. Drees voorts aan het hijzonder pret tige persoonlijke contact dat tussen hem en zijn echtgenote en het echt paar Van Oven in die tijd is ge groeid, waaruit een waardevolle vriendschap is voortgekomen. Grote dankbaarheid leeft voorts in de kring van het partijbestuur van de PvdA. De grootste sympathie en waardering zullen blijven bestaan voor zijn werk en zijn leven. Dienen De rector magnificus van de Leid- se Universiteit prof. dr. S. Dresden memoreerde hoe prof. Van Oven ja ren lang met vuur en enthousiasme heeft gedoceerd. Niet alleen in dit opzicht heeft Leiden een groot verlies geleden, maar met Van Oven is er ook een heel bepaald soort van grote menselijkheid verloren gegaan. Hij werd gekenmerkt door grote leven digheid en lenigheid van geest, hij leefde mee met anderen, was een groot theoretische geleerde maar tevens doordrongen van actuatiteit en praktijk. Zijn grootste gave was, overal en altijd concreet te kunnen reageren op de actualiteit en daarin het recht en zijn medemensen te die nen. Tekenend voor hem was, dat hij vrijwel tot de laatste dag van zyn leven dit dienen van anderen heeft kunnen voortzetten. Universele geest De decaan van de juridische fa culteit prof. mr. R. Feenstra merkte op dat zeer velen in de ban gekomen zijn van de charme van de mens Van Oven, zijn universele geest, zijn in spirerend staan in het leven, zijn respect voor het standpunt van de ander. De basis van zijn grote in vloed was vooral gelegen in zijn gro- Eisen tot betaling smartegeld stijgen Voor de Leidse Assurantie Club hield de heer S. Gratama uit Dor drecht een lezing over het begrip Smartegeld, de vergoeding van on stoffelijke schade, gederfde levens vreugde, als gevolg van een onrecht matige daad. De eisen tot betaling van smarte geld, welke in het buitenland tot zeer hoge bedragen worden toegewezen, vertonen ook in ons land een onmis kenbare stijging. Wordt de verzeke ring van de wettelijke aansprakelijk heid tegenover derden voor de deel nemers aan het gemotoriseerde ver keer binnen afzienbarende tijd wet telijk verplicht, ook voor hen die daaraan niet deelnemen, kan zulk een soort verzekering in hoge mate gewenst zijn. Aan de hand van een aantal rechterlijke uitspraken lichtte spreker een en ander toe^waarbij hij echter duidelijk liet uitkomen, dat het merendeel der vorderingen door minnelijke schikking wordt geregeld. Dat deze materie de volle aandacht der aanwezigen had, bleek duidelijk uit de, na de pauze, aan inleider ge stelde vragen. Begenadigd Namens uitgever en redactie van het Nederlandse Juristenblad sprak mr. G. E. Langemeijer. Kenmerkend voor Van Oven noemde deze diens enorme geestkracht, die hem in staat stelde onnoemelijk veel te presteren ook wanneer het leven hem dikwijls grote moeilijkheden in de weg legde. Hy was er zelf van overtuigd, door het leven begenadigd te zijn. Nimmer aarzelde hij te doen, wat hij als plicht voelde, ook al waren er om standigheden die het zouden recht vaardigen, werk aan anderen over te laten. Dat gold b.v. toen hij in de bezettingsjaren na de gevangenne ming van prof. Cleveringa ondanks zijn joodse bloed het decanaat van de juridische faculteit op zich i.am. Wie zich herinnert, hoe juist dezp faculteit aan aanvallen en kritiek van de bezetters bloot stond, moet bewondering hebben voor zijn moed en kracht. Merkwaardig was, dat men aan Van Oven. die zoveel presteerde, nimmer kon merken dat hij het druk had. Dit heeft hem ook in staat ge steld, in zijn gezin te leven zoals hij heeft gedaan. Er is zelden een mens geweest, die zoveel tot het geluk van anderen heeft bijgedragen. Voorts werd nog het woord ge voerd door mr. P. W. van der Ploeg als redacteur van het Weekblad voor Privaatrecht. Notarisambt en Regi stratie. de heer J. J. van Heijst na mens de Broederschap van Kandi daat-Notarissen, dr. C. van Oven uit Groningen en prof. dr. A. van Oven, hoogleraar te Leiden, beide zoons van de overledene. Laatstgenoemde sprak een dankwoord tot de aanwezigen. Onder de honderden belangstellen den bevonden zich zeer velen uit de Leidse Universitaire kring, vertegen woordigers van het Leidse Volkshuis waarvan prof. Van Oven tientallen jaren voorzitter is geweest, juris ten uit het gehele land en kennissen uit de ministeriële periode van prof. Van Oven. Twee jaar voor drie straatrovers De rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend drie jongemannen <19. 24 en 18 jaan wegens diefstal in ver eniging met geweldpleging op de openbare weg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar met af trek. Met assistentie van een 19-ja- rige vrouw, die als lokaas diende, be roofden zyn op 20 september in de Raamstraat in Amsterdam de heer Hamaker van zijn portefeuille met ruim duizend gulden aan valuta. Tegen het meisje, die de man om een zoentje vroeg, waarna drie knapen de man aftuigden en beroofden, was een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek geëist, doch de rechtbank oordeelde reeds eerder een psychia trisch onderzoek noodzakelijk Op 19 juni wordt de zaak tegen haar voort gezet. Tegen twee mannen was ook drie jaar, tegen de derde twee jaar geëist. Gevangenisstraffen voor bezitters van verdovende middelen Tot aanzienlijk lagere dan de ge- eiste straffen wegens 't in bezit heb ben van een flinke partij marihuana en hashish heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren een 19-jarige landbouwer uit Nieuw-Vennep en een 24-jarige kunstschilder-dichter uit Ede veroordeeld. De landbouwer kreeg acht maanden waarvan drie voorwaardelijk plus aftrek van het voorarrest en de kunstschilder tien maanden waarvan vier voorwaarde lijk en aftrek van de preventieve hechtenis. De officier van Justitie, mr. W. K. baron Van Dedem, die te gen de verdachten resp. twee en an derhalf jaar met aftrek had geëist, gaat van dit vonnis in appel bij het Gerechtshof. Advertentie Advertentie NEDERLANDSCHE MIDDENS! ANOSB ANK N. (Van een speciale medewerkster) Al brengt de nicuive mode geen opzienbare veranderingen, zij is uiterst gracieus en draagbaar. Men kan aan de vele details de speelsheid en fantasie van Parijs herkennen. Gerzon bracht gisteravond deze mode in een show, waar o.a. modellen getoond werden van de haute couturiers Balenciaga, Jacques Heim en het Huis Dior. Een mooie collectie eenvoudige, maar door de perfecte coupe, uiterst chique japonnen, had ieders bewon dering. Men toonde jeugdige, linnen jurkjes in effe pasteltinten en hoog- zomer japonnen van glanzend ka toen in mooie bloemendessins. Voor de rijpere vrouw zagen wij prachtige japonnen in eenvoudige strakke modellen. Soms met een en kele draperie als garnering of mouw loze japonnen met een bijpassend jasje. Wit-zwart domineerde in deze collectie. Opvallend was een zwarte japon met een overjapon van een abstract zwart-wit patroon. Voor feestelijke gelegenheden toon de men prachtige cocktail-ensembles bestaande uit japonnen met avond jassen in goudbrocaat en satin-du- chesse. De bijpassende hoeden van tule, antilope of stro waren met zorg gekozen. Men zag zowel kleine mo dellen als flatteuze grote hoeden. (Van onze parlementaire redactie) j Een volkomen waterdicht controle systeem op tbc-besmetting is niet te realiseren. Zelfs bij geregelde con trole op tbc kan zich te allen tijde besmettingsgevaar voor doen. zei mi nister Cals gistermiddag in de Twee de Kamer tot dr. Tans (PvdA), die verontrust bleek over het feit, dat aan de Rijksuniversiteit in Utrëcht tien gevallen van tbc zijn ontdekt. Minister Cals zal de aandacht van de universiteiten, die geen verplichte controle kennen, op deze gevallen vestigen, en hun in overweging geven tot verplichte controle over te gaan. De wet op het wetenschappelijk on derwijs geeft hiervoor de basis. De twee universiteiten in Amster dam en de beide economische hoge scholen (Rotterdam en Tilburg) heb ben het onderzoek op tbc reeds ver plicht gesteld. De T H. in Delft en de R.-K. Universiteit in Nijmegen over wegen dit. De voedingstoestand heeft volgens minister Cals, geen rol gespeeld by de verbreiding van de infectie in Utrecht. De voeding was goed. Wel wilde hij dr. Lamberts (PvdA), zijn huisarts, toegeven dat de overbezet ting van de collegezalen een factor geweest kan zijn bij de besmetting. Hy zal de onderwijsinstellingen op dit gevaar wijzen en met name in Utrecht daarnaar een onderzoek in stellen. GERZON TOONDE COLLECTIE Allereerst brachten de vijf manne quins enkele mooie comfortable re genjassen in effen, gestreepte en fel gekleurde ruiten. Er was in deze show veel aandacht besteed aan het man telkostuum. een bij uitstek geschikte dracht in het voorjaar. Het materiaal was kamgaren. alpacca en tweed in de mooist denkbare kleuren. Men kon kiezen uit een geklede kamgaren tail leur met gladde rok en flauw aan gegeven taille of een model met kort jasje en geheel geplooide rok. Heel apart was een marine kostuum met aangesloten taille en gegarneerd met kleine knoopjes naar een model van Dior. Een marine-pakje in kamgaren met een linnen effect was zeer ge distingeerd. Van mooie tweedstoffen waren beeldige kostuums vervaardigd, zoals een oud-roze trois-pièces en een pakje met een ingenieus verwerkte ceintuur in een mooie kleur groen. Heel modieus waren ook de mantel kostuums met een cape-vormig rug pand. Ook de mantels waren merendeels uit tweedstoffen vervaardigd. Zeer origineel was een beige mantel met rode garnering. De meeste modellen hadden een iets verhoogde taillelyn en vielen van achter ruim. Bijzonder mooi in dit model was een beige mantel, die met een grote knoop werd gesloten. Zeer modieus was voorts een mantel met brede schou ders en laag aangebrachte ceintuur naar een model van Dior. Men toonde ook verschillende leren en suède jasjes. Veel succes oogstte een lavendelblauwe lange suède man tel. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Prederlk Paul. zn van W. Stavleu en W. M. van Kampenhout; Jolanda. dr van C H v. d. Keur en L. G. Gelder blom; Pauline Hendrika. dr van C. D. Lucas en E. I. C. Fennema; Marlnus Johannes, zn van E. P. Oppelaar en S. E Ouwerkerk; WUhelmlna Johanna, dr van J. de Koning en M. J. van Bemmelen; Hendrik, zn van J. Glas bergen en F. Arnoldus; Sylvia, dr van J. Kloos en S. H. W. Mleremet; Slmon Albert, zn van B. K. Tan en G. L. M. Goodwin. GETROUWD T. van Meurs en H. M. Arnoldus; L. van Berkel en H. E. J. van Vliet; C. P J. A. Janssen en M. Boekkooi. OVERLEDEN P. Peters. 54 jr. man; L. Hartings- veld, 7 maanden, dochter; T Ouwer kerk. 91 Jr. man; M. van Dyk, 26 Jr. Wouw. Open Deur-werk Dr. P. L. Schoonheim. predikant van het Open Deur-werk. zal zon dagochtend in de Stadsgehoorzaal zyn toelichting op het fraai geïllus treerde Markus-evangelie, dat iedere bezoek<st)er in ontvangst kan nemen, voortzetten. Foto's van akkers en plantengroei in Palestina, een monumentale wets- rollenkast en een Israëliet, verdiept in zyn schriftlezing, zullen in nauw verband met de tekst van het Mar kus-evangelie, een overvloed van ge dachten opwerpen. Deze zyn ditmaal gericht op de innerlijke ontwikkeling van het geestelijk leven, onder de titel „Verborgen groei Ds. G. Moen uit Alphen leidde, met projectie-toelichting van dr. Schoon heim, zondagavond in de Oosterkerk een kerkdienst ter bemoediging van allen, die de zorg en de verzorging van geestelijk gehandicapten ter harte gaan. Sijthoff geeft NATO-studies uit De NAVO heeft kort geleden een overeenkomst gesloten met de Uit geversmaatschappij A. W. Sijthoff alhier, inzake de publikatie van stu dies, die gemaakt zijn door NATO- beurshouders. Deze studies zullen on derwerpen behandelen, die in ver band staan met het Noordatlantische Verdrag en de Noordatlantische Ge meenschap. Sythoff zal een keuze van de beste van deze studies uitgeven. De verwachting is, dat het eerste boek in de loop van de volgende week zal kunnen verschijnen. De serie is getiteld: „Atlantic Series" voor boe ken in de Engelse taal en „Serie At- lantique" voor boeken in de Franse taal. Bij een ongeval op de nieuwe rijksweg HoevelakenZwolle onder Nunspeet is vanmorgen de 26-jarige veehandelaar C. J. van der Tol uit Bodegraven om het leven gekomen. Twee inzitten den van de auto werden zwaar, twee minder zwaar gewond. Zij zijn opgenomen in ziekenhuizen te Zwolle en Harderwijk. De personenauto slipte bij het af remmen voor een vrachtwagen, die bezig was een eerder geslipte auto uit de berm te trekken, en schoot onder de vrachtauto. De zwaar gewonden zijn de heren C. Boot en J. B. Boot, mjnder zwaar gewond werden de heren D. de Groot, die de auto bestuurde en A. STERK STAALTJE HUISHOUDDUSTERS 7/8 model met mouw. Maten S-M-L, zware no-iron poplin, 6 flatteuze kleuren, handige steekzakken. Zo lang de voorraad f e cc strekt! Slechts I U. Het percentage doorgelichte stu denten in Utrecht ligt volgens mr. Cals gunstiger dan dr. Tans had ge steld (50 procent). Er is 57 procent door de universitaire gezondheidszorg onderzocht, 28 procent elders, en de resterende 15 procent thuis of an- derszinds. Werknemers en werkgevers in de confectie-industrie hebben overeen stemming beriekt over een nieuw C.A,O.-voorstel. Het vorige voorstel werd door het College van Ryksbe- middelaars afgewezen op grond van de algemene vakantieverlenging met één dag. In het nieuwe ontwerp wordt voorgesteld alleen de vakanties voor het jeugdig personeel uit te breiden. In 1963 met één dag. in 1964 met twee dagen. De uurloon-verhoging blijft hetzelfde als in het vorige ont werp, namelijk f 0.06 per uur, inclu sief de compensatie voor de verhoog de AOW-premie. Het De bioscoop voorziet ook voor hen in een behoefte. Zij voelen, dat ze het nodig hebben. Gezelligheid vindt U volop in de bioscoop; of er nu een lachfilm of een thriller draait, de bioscoop biedt wat U zoekt. Daarom moet U regelmatig gaan. Weet U nog niet wat TJ vanavond of morgenavond gaat doen De bioscoop is open, de film draait voorstel om aan personeel van 22 jaar en ouder na vijf dienstjaren een dag extra en na tien dienstja ren twee dagen extra vakantie te geven, is niet in het ontwerp opge nomen. Waarschijnlijk zal de Stich ting van de Arbeid tegen het nieuwe voorstel geen bezwaar maken, on danks de regeling van de centrale werkgeversorganisaties om aan va kantie-uitbreiding voor 1963 mee te werken. De uitbreiding van de va kantie voor het jeugdig personeel is namelijk geschied, omdat confectie bedrijven, niet zoals elders, officiële jeugd vakanties kennen. Reeds vol gende week zal de Stichting de voor stellen behandelen. Door speurderswerk van de Vught- se recherche en politie-instanties in werknemers- I binnen- en buitenland is een aantal inbraken opgehelderd, die in novem ber 1961 in het Vughtse villapark ge pleegd zyn. Na de arrestatie van twee internationaal opererende die ven vorig jaar in Frankryk en Duits land is materiaal verzameld om een komplot op te rollen, die in vele lan den van West-Europa geopereerd heeft. Op het ogenblik bevinden zich in Straatsburg in arrest de 21-jarige Antoinette T, die in Europa rondtrok met een 30-jarige vriend, van origine smid. Zij hebben de Franse nationa liteit. Samen zwierven zij van land tot land. onderweg zich onledig hou dend met inbreken. Haarlemmerstraat 172 - 174 179 Herenstraat 9 MIDZA T. Groenendijk. Allen zijn woon achtig in Leiden. Het gezelschap was op weg naar de veemarkt in Zwolle. De Amsterdamse advocaat en pro cureur mr. R. J. C. Cornegoor heeft namens zijn Zutphense cliënt W. l'Ecluse, vanochtend conservatoir be slag gelegd op het gebouw „Felix Meritis" aan de Keizersgracht in de hoofdstad. In dit oude grachtenhuis, dat eigendom is van de communis tische stichting „Bepenak", zijn on dermeer de kantoren en de redactie van het dagblad „De Waarheid", het weekblad „Uilenspiegel" en van het partijbestuur van de CPN onderge bracht. De heer l'Ecluse meent we gens smaad en laster „De Waarheid" voor een bedrag van ruim f. 1.000.000 te kunnen aanspreken. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren toestemming voor het conservatoir beslag verleend. Het besla? is vanmorgen om negen uur bij het kadaster getekend. Mr. Cornegoor zal spoedig een verzoek tot waardebepaling bij de rechtbank in dienen. waarna hij een dagvaarding tot schadevergoeding zal uitbrengen. De 40-jarige heer l'Ecluse, die eige naar is van een parfumeriewinkel en schoonheidssalon In Zutphen. is zijn actie tegen het communistische dag blad begonnen naar aanleiding van een artikel in het blad van 9 maart, waarin de Zutphenaar „een ex-SD- er" wordt genoemd, die in 1944 de Apeldoornse KP-ploeg van mej. Mei- narde v. Terwisga zou hebben ver raden. Van deze groep werden acht mensen gefusilleerd. Volgens „De Waarheid" werd de Zutphenaar In 1946 ter dood veroordeeld. Deze straf werd achter eenvolgens bU gratie gewijzigd in le venslang en twintig jaar. In 1957 kwam hy vry Mr. Cornegoor deelde ons desge vraagd mee. dat zijn cliënt door het artikel in het communistische dag blad van zijn broodwinning is be roofd. De parfumeriezaak, waarin on dermeer stinkbommen werden ge gooid, wordt geboycot. Het beweerde verraad is volgens de raadsman „vol komen uit de lucht gegrepen en hy is nooit 8D-er geweest". Dat de Zut phenaar geen SD-er I3 geweest werd ons ook van andere welingelichte zyde bevestigd. Voor de publikatie verscheen heeft mr. Cornegoor enkele brieven ge stuurd aan communstische Zutphe- naren, die het hem lastig zouden heb. ben gemaakt. Hij verzocht daarin iedere actie verder na te laten. Mocht u dit verzoek negeren, dan zou ik mij verplicht voelen maatregelen ln rechten tegen u te nemen. Ik moge u erop wyzen. dat ik dat op zodanige wyze zal doen. dat dit geen enkele publieke belangstelling trekt". Mr. Cornegoor deelde nog mee. dat hy na de publikatie in „De Waar heid" verscheidene anonieme tele foontjes heeft ontvangen van men sen, die hem alleen scheldwoorden toevoegden. (Van onze correspondent in Parys) Ook vandaag heeft Parijs weer een dag vol wisselvalligheden en verrassingen gekend. Doordat de elektriciteitsbedrijven het tussen 8 en 12 uur vanmorgen lieten afwe ten. liepen de treinen naar de voor steden en de metro's weer niet. Het gas brandde op een laag pitje, de brieven werden besteld naar het uit kwam. terwyl de telefoonverbindin gen evenmin konden worden gega randeerd. Naast deze onmiddeliyke repercus sies beginnen sinds gisteren ook de indirecte gevolgen van de stakingen zich steeds sterker te doen gevoelen. Het feit dat al drie weken geen gram steenkool de mynen heeft ver laten. begint de Franse industrie duideiyk parten te spelen. De groot ste papieriabriek 'an Frankryk. in het noorden des lands, waar 1500 mensen werken, al maandag moe ten sluiten. Mocht de staking nog heel vee.' langer duren, dan zullen de kranten gebrek aan papier kry- gen. Van haar kant is de regering een voorzichtige glimlach- offensief tegen de stakers begonnen. Er worden in officiële kringen proefballonnetjes opgelaten over de salarisverhogingen die de regering bereid zou zyn te doen. In plaats van 5.7 procent wordt nu van 7 procent onmiddeliyke ver hoging gesproken. En bovendien heeft premier Pompidou laten doorsche meren dat hy met alle arbeiders in de genationaliseerde en de overheids bedrijven wel collectieve contracten zou willen sluiten volgens het pa troon dat op de autofabrieken van Renault al jaren tot voldoening der beide partyen wordt toegepast. Tot dusver zyn de reacties van de vakverenigingen en de stakers voor de regering evenwel weinig be moedigend geweest. Een vakbonds- Scherpe controle op de groentijd in Utrecht Tydens een vergadering van het Utrechts Studentencorps is een wets- wyziging aanvaard, waardoor het de In november 1961 werden uit vil la's in het Vughtse villapark tal van sieraden, alsmede geld gestolen. Een houten mariabeeld kon achterhaald worden by een kunsthandelaar in Amsterdam, die het had gekocht van een Duitssprekende vrouw. Toen weer nieuwe inbraken in Vught zich voor deden heeft de Vughtse recherche Interpol ingeschakeld, die van het gestolen mariabeeld mededeling kreeg en vingerafdrukken doorgaf naar instanties in Frankryk en Duitsland. In juni is Antoinette T in Straats burg gearresteerd in het bezit van sieraden, waarvan zy de herkomst niet kon opgeven. Een op haar ge vonden gouden dameshorloge was af komstig van een Haagse importeur, die het geleverd had aan een horlo- gier in Maastricht. De Maastrichtse politie had de diefstal van dit horlo ge geregistreerd en doorgegeven aan de politie in Straatsburg Toen ging de zigeunerin door de knieën. Haar vriend werd aangehouden in een camping in Baden-Baden. Hy was in bezit van een overstelpende hoeveel heid juwelen, die verborgen waren in een caravan, zyn vingerafdrukken klopten met die, welke ln Vught wa ren aangetroffen. De man gaf toe, dat hy zeven inbraken in Vught en acht elders in Nederland heeft ge pleegd. De Vughtse recherche ver moedt, dat nog andere personen by de diefstallen betrokken zyn. Ex-president Bajar van Turkye, die in 1961 tot levenslange gevange nisstraf was veroordeeld, is gisteren om gezondheidsredenen vrijgelaten. Bajar, die van 1950 tot 1960 pre sident was, werd in het proces-Men- deres door het nieuwe regime, dat na een staatsgreep aan de macht was gekomen, tezamen met veertien an dere regeringsfunctionarissen ter dood veroordeeld. Later werd de doodstraf van hem en elf anderen gewyzigd in levenslange gevangenis straf. Hy zou lyden aan suikerziekte, een darminfectie en verhoogde bloed druk. Bajar is thans tachtig jaar In Ankara zijn maatregelen genomen om te voorkomen dat betogingen voor Bajar zullen worden gehouden. De communistische beweging heeft „Felix Me eritis" destyr j,y-aêJge- f. 350.000. Het gebouw zou thans vol gens insiders ongeveer een half mil joen gulden waard zyn. Het A.R.-lid in de Hillegomse Ge meenteraad, de heer J. van der Vin ne, sprak woensdagavond in de serre- zaal van het Hervormd Jeugdhuis waaiuuui net UC senaat mogelyk zal zyn by vergry- Weltevreden op uitnodiging van de 1 I P 1 e v ni.op K.t R Va pen in de groentyd sneller en krach tiger op te treden. Tot dusverre was de senaat gedwongen een ingewikkel de procedure te volgen, die het straf fen van overtredingen niet onaan- zieniyk bemoeiiykte. Reeds in de ver gadering van enkele weken terug, hadden de corpsleden zich akkoord verklaard met de maatregelen, die de senaat met het oog op de komende groentyd dacht te nemen. De uitslag van de stemming over het te veran deren wetsartikel, lag dus eigenlyk al vast. De senaat is niet van plan het ordeiyk verloop van de groentyd ook maar enigszins aan het toeval over te laten. Het toezicht zal zo scherp zyn dat slaan en andere vor men van lichamelyk geweld, stellig leider gaf gisteren als zyn oordeel opgemerkt worden. De corpsleden, die te kennen: „Niet op grond van va- als patroons voor de novieten zorg- ge beloften doch alleen met vuur- dragen en de novieten zelf krygen vaste en waterdichte garanties zyn bovendien de opdracht hun klachten wy bereid weer aan het werk te onmiddeliyk aan de senaat door te gaan" 1 geven. A.R.J.O.S. over het A.R.-beleid. Na een inleidend woord van de voorzit ter van de Hillegomse afdeling, de heer R. P. Buurman, merkte de inlei der allereerst op dat A.-R.-politiek door de man van dc straat ten on rechte vereenzelvigd wordt met con servatisme en liberalisme. Wanneer deze echter de moeite zou doen te onderzoeken wat de A R. wil en doet dan zou hy tot een tegen overgestelde conclusie dienen te ko men. Van VVD-zyde stelt men het voor dat politiek een zuiver zakelyke aangelegenheid zou zyn, van PvdA- kant merkt men op, dat politiek er is om het leven leefbaar te maken. De confessionele partyen bedoelen de christelyke richtiynen tot volle ont- plooing te brengen: met vallen en opstaan. Die richtiynen beheersen de verhouding tussen overheid en staats burger. tussen werkgever en -nemer. Verheugend is het dat men wat dit betreft van CHU en KVP-zyde, met gradueel verschil, eensgezind optrekt. De sleutelposities worden door de rechtse partyen ingenomen, door dr. De Pous, prof. dr. Zylstra, en de heer Roolvink en zy doen het aller minst slecht. Wat vele onderwijs ministers niet gelukte, daarin slaagde minister Cals. die de mammoetwet in het Staatsblad wist te krygen. Wan neer b.v. prof. Zylstra het principe huldigt: het geld moet rollen om koopkracht en daardoor werkgele genheid te garanderen, zal men van socialistische zyde niet kunnen vol houden, dat hier conservatieve poli tiek bedreven wordt. Gebleken is dat goede sociale poli tiek zonder de socialisten mogelyk is. De verantwoordelykheid voor het loonpeil ligt nu by het bedrijfsleven het overleg tussen werkgever cn werknemer. Voor beide partyen is dit een uitdaging: Beide zullen n.oeten bewyzen die verantwoordelykheid aan te kunnen, waarnaar zy zo vurig verlangen. Hoewel de A.R.-party vol gens het woord van dr. Bruins Slot „een kleine party in ren grote we reld" is, ziet zy terdege haar interna tionale taak.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3