Staatssecretarissen pleiten vurig voor commerciële t.v. Nederlands onderzoek in Kongo naar „menselijk" gedrag van apen Russen en Amerikanen zijn het eens over ruimte-samenwerking inpaksters Scholten: „Schaart u niet hij behoudende Duitse t.v NIET tot onze kust Chaos in Parijs Drs. Gijzeis: Voor economie onontbeerlijk Straaljager neergestort STEVENSON IN PARIJS Chimpansees gedegenereerd uit dezelfde stamouders waaruit de mensen evolueerden? Beperkt programma opgesteld geboorte verloving ondertrouw overlijden familie berichten NETTE KOSTHUIZEN. li GLASINSTRUMENTMAKER LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 MAART 1963 99 Staatssecretaris mr. Y. Scholten (O., K. en W.) heeft gisteren veel weerstand in de Tweede Kamer opgeroepen, toen hij zijn uitgebreid pleidooi voor commerciële televisie besloot met een oproep, dat men „zich niet bij de behoudende moest scharen". Deze opmerking lokte onmiddellijk veel interruptie uit en onge twijfeld zal daar vandaag nog wel op gereageerd worden. Nadat de staatssecretarissen Schotten en drs. Gij zeis (Economi sche Zakennog eens uitvoerig hadden uiteengezet, waarom zij commerciële televisie in ons land noodzakelijk achten, werd in afwij king met de oorspronkelijke plan nen het debat gistermiddag om streeks vijf uur afgebroken. Normaal is dan dat de draad de volgende middag om één uur weer wordt op genomen, maar het tijdstip voor de replieken werd op vanochtend elf uur bepaald. Men zou kunnen zeg gen, dat toen de bel luidde voor de laatste ronde in dit ongetwijfeld harde gevecht. In ieder geval zou vandaag de beslissing vallen. Dat zou dan gebeuren in de vorm van een of meer moties, wensen van de Kamer over het te voeren beleid, dat door de regering is ontvouwd in de nota, waarover zoveel deining is ontstaan. De partijen hebben zich gisteravond langdurig beraden over de tekst van de motiefs). Staatssecretaris Gijzeis betoogde gistermiddag, dat het wegens de be tekenis van de reclame in de moderne economie noodzakelijk is, dat het Ne derlandse bedrijfsleven de eigen thuismarkt kan bereiken met de doel treffendste middelen. De televisiereclame op onze Neder landse markt is nu reeds een feit: zij bereikt via Duitse zenders al een deel van onze kijkers. Volgens de beide staatssecretarissen zou zij binnen af zienbare tijd gaan reiken tot aan de kust. (Een mededeling die inmiddels door Bonn al is tegengesproken Red. LD». Zouden de Nederlandse televisieuitzendingen voor reclame gesloten blijven, dan zou deze ont wikkeling ertoe kunnen leiden, dat de grote en internationaal georiënteerde Nederlandse ondernemingen zouden worden gedwongen zich via Duitse zenders ook tot hun Nederlandse thuismarkt te richten, aldus drs. Gy- zels. De andere Nederlandse bedre ven. ook het midden- en kleinbedrijf, zouden hier vrijwel niet aan toe kun nen komen. Als wy ons bedrijfsleven willen bewapenen in de strijd die het heeft te voeren, dan zal het doeltref fende wapens moeten hebben. Het wapen van de televisiereclame be hoort daar ook toe. Evenals z()n col lega Scholten ontkende de heer GiJ- zels, dat er politieke bijbedoelingen in het spel zouden zijn. Er is geen spra ke van een ..breekijzer'1 tegen het be staande omroepbestel. II aaromNTS niet? De heer Gijzeis had bezwaar tegen de gedachte, reclame in de televisie Staatssecretaris mr. Y. Scholten heeft gisteren in de Tweede Ka mer tijdens het televisiedebat een opmerking gemaakt, welke door de P.T.T. in de W'estduitse hoofdstad Bonn met grote verbazing is ont vangen. Zoals wU nog in een ge deelte van onze oplage konden melden, zei de bewindsman, dat het tweede W'estduitse televisie programma heel Nederland zou gaan bestrijken. „Dat is beslist niet waar", zegt men in Bonn. Het W'estduitse tweede televisieprogramma. dat gister nacht een geheime proefuitzending heeft gemaakt en van 1 april af door de elf deelstaten van Mainz uit zal worden verzorgd, zal in Ne derland op niet meer plaatsen te zien zijn dan de huidige twee W'estduitse televisieprogramma's, die beide verzorgd worden door een gemeenschap van de zendstations. In tegenstelling tot oude plannen, waaraan staatssecretaris Scholten gistermiddag ln de Tweede Kamer refereerde, wordt na 1 april het Mainzer programma niet zó uit gezonden, dat heel Nederland het zal kunnen zien. Op zichzelf zou den de aan de grens gelegen zen ders (Aken, Wezel, Emdent wel de capaciteit hebben vrjjwel heel ons land te bestrijken, maar ter- wille van een betere kwaliteit van de uitzendingen in Duitsland is men van plan de grenszenders naar de Bondsrepubliek te richten, waarbij de uitstraling naar Neder land gedeeltelijk wordt afge schermd. Daardoor zal het deel- statenprogramma alleen daar op te vangen zijn. waar ook nu het tweede Westduitse televisiepro gramma. dat na 1 april komt te vervallen, ontvangen wordt Dat wil zeggen ongeveer ten oosten van de lijn Groningen—Assen—Apel doorn—Arnhem—Eindhoven, het- Seen betekent, dat ten derde van ederlands televisiepubliek de Westduitse programma's, die beide commercieel zijn, zien kan. De grensstations, die na april hun tweede programma dus kwijtraken, zijn overigens bezig licenties bij de posterijen aan te vragen voor het uitzenden van een derde pro gramma. Het ziet ernaar uit. dat dit op 1 januari 1964 werkelijkheid zal worden. te laten verzorgen door de Neder landse Televisiestichting. De NTS houdt nog steeds vast aan een stelsel, waarbij de spreiding van de reclame boodschappen in de natuurlijke on derbrekingen van de programma's niet wordt doorgevoerd. Ook mag niet worden vergeten, aldus de bewinds man. dat de NTS nog steeds in be ginsel een afwijzend standpunt in neemt en zich slechts als gegadigde heeft gemeld voor het geval, dat deze vorm van reclame toch zal komen. Het zou onjuist zijn een belangrijke zaak als deze geheel van de NTS af hankelijk te maken. En: ook al zou de NTS de tweede zender geheel com mercieel exploiteren, hoe zal het dan gaan met de noodzakelijke voortzet ting daarvan? In feite zou de NTS, anders dan de overige gegadigden, voor haar uitzendingen toch niet od reclame blijven aangewezen. Door hiervan afstand te doen blijft zij ver zekerd van een financiële basis, na melijk door dan weer. ook voor de uitzendingen via de tweede zender, een beroep op het kijkgeld te doen. Vermenging Als argument hanteerde de staats secretaris ook het probleem van de „vermenging" van reclame- en kijk gelden als de bestaande omroeporga nisaties de gelegenheid zouden krij gen op het tweede net reclametele visie te exploiteren op een manier, zoals door de NTS is voorgesteld. Wanneer het tweede net uit reclame opbrengsten èn kijkgelden zou worden gefinancierd, dan zou dit eigenlijk be tekenen. dat algemene middelen (be lastinggelden) worden gebruikt om het tweede net te exploiteren. Dat zou ongezond zijn. Het zou betekenen, dat het tweede net via kijkgelden zou worden gesubsidieerd. Een gevolg 55 daarvan zou zijn. dat het maken van reclame via de televisie relatief goed koop wordt en daarmee zouden de pers en andere reclamemedia in een positie komen waarin ze te kampen krijgen met oneerlijke concurrentie. Daartegenover is een volledig com merciële opzet (financiering uit re clameopbrengsten) wel een zuivere constructie, meende de heer GiJzels. Het zal mogelijk zijn, reclame via de televisie regionaal uit te zenden. Men heeft dan wel in het hele land hetzelfde programma, maar de recla me kan per steunzender verschillen. Pers Volgens de staatssecretaris zou de pers by invoering van commerciële televisie bepaald niet gebaat zyn met overheidssteun. Meer heil zag hU In deelneming van de pers in de recla metelevisie. De mogeiykheid zal moe ten worden opengehouden, dat dag blad- en tijdschriftenuitgevers op re delijke voorwaarden kunnen deelne men in de consessiehoudende maat schappij. Intussen geloofde de heer Gyzels niet. dat de advertentie-op brengsten in de bladen op den duur door de reclametelevisie ernstig zou den worden aangetast. Staatssecretaris Scholten zei giste ren nog reclame op het eerste net niet te willen overwegen. Over de ex ploitatie op het tweede net verklaarde hy. dat gewaakt zou worden tegen opeenhoping van aandelen in een hand en dat er geen buitenlandse aandelen zouden zijn. Verder meen- Een Westduitse straaljager is in Barneveld vanmorgen om half twaalf neergestort. De Duitse piloot is daar bij omgekomen. Over de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast. De straaljager, een F 84-F Thun- derstreak van de Westduitse lucht machtbasis Hopsten by Mlinster, kwam terecht op de Lunterseweg op een afstand van ongeveer honderd meter van een boerdery en werd ver nield. De piloot was er niet in ge slaagd het toestel te verlaten. De straaljager nam deel aan een oefening om met grondradar vanaf het vliegveld Soesterberg het West duitse toestel op Soesterberg „binnen te praten". de hy, dat door het nieuwe systeem veel ongerechtvaardigde kritiek op de omroepen zou worden weggenomen Hy riep de kamer op: „Kyk niet naar het verleden, kyk naar de toekomst Men kan een vinger wel enige tyd op een openstaande kraan houden, maar tenslotte wordt de druk te groot" Minister Cals sprak een kort slot woord. Hy zei dat hyzelf en het ka binet achter het plan voor commer ciële televisie stonden Daarna ging de Kamer uiteen om zich over het betoog van de bewindslieden te be raden en eventuele moties uit te broeden. De leider van de Amerikaanse de legatie by de Verenigde Naties Ste venson is vandaag voor besprekin gen met Franse ministers in Parys aangekomen. Stevenson zei dat hy er belang in stelde te vernemen hoe het Franse standpunt is in kwesties die van be lang zyn voor de Verenigde Naties. De Amerikaanse delegatieleider zal a.s. woensdag naar Londen vertrek ken en vervolgens Brussel. Bonn. Beriyn en waarschyniyk Madrid aandoen. Verlangen naar eenheid In een artikel van de hand van A Kazem Bek, een vooraanstaande lekeschryver over zaken van de Rus sisch Orthodoxe Kerk. heet het. dat de orthodoxe kerk altyd gehoopt heeft op verduideiyking in de wester se christenheid van het verlangen naar eenheid van de kerk. De schry- ver zegt dit in verband met het con cilie in Rome. zyn artikel is ver schenen in het orgaan van de Rus sisch Orthodoxe Kerk Kazem Bek schryft verder, dat hoewel de eenheid in liefde tussen de Russisch Orthodoxe Kerk en de R.-K. Kerk door de willekeur van de mens verbroken werd. de orthodoxe gelovigen zich bewust zyn van de we- derzydse verwantschap tussen de apostolische kerken, delen van het ene lichaam van Christus. Annie Palmen, de Beverwijkse zangeres, die Nederland op het achtste Eurovisie Songfestival dat in Londen wordt gehouden, zal vertegenwoordigen, is gister avond van Schiphol naar de Britse hoofdstad vertrokken. Zy zal daar zaterdag met de ogen van miljoenen kykers in geheel Europa op zich gericht, het liedje „De Speeldoos" ten gehore brengen. Tekst en muziek van „De Speeldoos' Paige Met de blonde zangeres reisde mee haar echtgenoot en de KRO- producer Ccrard Michon. die vertel de. dat het decor, een speeldoos met daarop een porceleinen herder en herderinnetje, al in Londen was aan gekomen Vandaag zou zy bovendien nagereisd worden door de regisseur Jason Lindsey. die onlangs zyn by- drage heeft geleverd in de laatste show van Wim Sonneveld. De heer Lindsey zal tydens de laatste dagen voor haar optreden proberen by zyn pupil een zo groot mogeiyk zelfver- trouwen aan te kweken. Meneer en dat uit een honderd inzendingen is mevrouw Palmen en de heer Michon gekozen, zyn van Pieter Goemans. werden harteiyk uitgeleide gedaan zyn derde versie heeft de jury vol- door de burgemeester van Beverwyk, ledig kunnen bevredigen. Het arran- de heer J G. S Bruinsma. In tegen- gement is van de Engelsman Bert stelling tot voorgaande songfestivals De zangeres Annie Palmen is gisteren van Schiphol naar Lon den vertrokken om deel te nemen aan het Songfestival. Zij werd uitgeleide gedaan door de burge meester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma. zal de dirigeerstok deze keer niet door Dolf van der Linden gehanteerd worden. „Maar", zei Annie Palmen, „Van de Londense dirigent Robinson, die deze taak nu op zich zal nemen, heb ik niets dan goeds gehoord". Zondag wordt zy naar de Neder landse televisiekijkers hopen met een erepalm op Schiphol terugver wacht. Een Amsterdamse dierenpsycholoog heeft in de laatste jaren een theorie ontwikkeld, volgens welke bepaalde apensoorten en de mensen van eenzelfde soort ..halfmensen" afstammen. De mensen zouden zich ontwikkeld hebben tot wat zij nu zijn. de bedoelde aap-soorten zouden echter zijn ..gedegenereerd" of ,.ge- dehumaniseerd" tot hun huidige status. Binnenkort vertrekt deze lector aan de Amsterdamse Univer siteit met een groep medewerkers naar Kongo, waar zij het gedrag van de betrokken aapsoorten in het wild gaan bestuderen. De theorie is ontwikkeld op grond van waarnemingen van het gedrag van apen in dierentuinen. De expeditie naar Kongo bedoelt, dit gedrag in gevangenschap te vergelijken met het gedrag in de vrije natuur. Confrontatie niet menselijke zaken Do Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft aan dr. A. Kortlandt. lector in de psychologie en ethologie der die ren aan de Universiteit van Amster dam. een subsidie verleend voor een experimenteel chimpansee-onderzoek op een observatie-terrein in Kongo. De bedoeling is. chimpansees in het wild te confronteren met allerlei menseiyke voorwerpen, en ook met situaties die by ons reacties zouden uitlokken, welke wij meestal als spe cifiek-menselijke uitingen beschou wen. By dit onderzoek zal tevens worden nagegaan, in noeverre deze chimpansees in hun natuurlyke staat ook menseiyke gedragingen imiteren „na-apen". Verder zal dr. Kort landt onderzoeken, of het waar is, dat manlijke chimpansees in het wild met knuppels in een rechtoplopen de houding vechten tegen hun natuur lijke vijanden, zoals panters en slan gen. Dit doen zij nam^iyk soms in gevangenschap, ook als zy in hun jeugd panters in het wild hebben le ren kennen. Om hierover in Kongo experimenten te kunnen nemen, be vinden zich in de bagage van de ex peditie onder andere een opgezette panter, imitatie-slangen, reuzenspin nen van rubber en ander griezelig gedierte. Dehumanisatie In een onderhoud vertelde dr. Kortlandt. dat de wetenschappelyke achtergrond van dit onderzoek de z.g. „dehumanisatie-hypothese" is in zake de evolutie van de mensapen, die dr. Kortlandt en zijn medewer kers by hun onderzoekingen in die rentuinen in de loop van de laatste 6 Jaar hebben ontwikkeld. Volgens deze theorie zouden onze tegenwoordige mensapen afstammen van wezens, die in een vroegere pe riode van de aardgeschiedenis in Afrika een meer menselijk leven iou- den hebben geleld dan onze tegen woordige mensapen doen. Deze we zens zouden dan voor een groot deel in savannelandschappen met rivier- bossen hebben geleefd, d.w.z. onder dekt.. Men kan aldaar dageiyks troepjes chimpansees observeren, die 's middags uit het oerwoud komen en dan door een plantage naar een heu vel trekken, die de plaatseiyke bevol king als heilig beschouwt. De apen kunnen aldaar dus veilig overnach ten. De volgende ochtend keren zy weer naar het oerwoud terug. Van hun slaapheuvel af hebben de apen een goed uitzicht op het plantagebe- dryf en op een negerdorpje, en caar- door hebben zy heel wat meer van het menselijke leven te zien gekre gen dan wij mensen «»oit van het chimpanseeleven hebben gezien, zy zyn dus uit eigen aanschouwing met menseiyke gebruiksvoorwerpen op de hoogte. Filmopnamen Amerikaanse en Russische geleerden, die sinds elf maart in Rome besprekingen over wetenschappelijke samenwerking in ruimteprojecten hebben gevoerd, hebben gisteren meegedeeld dat overeenstemming is bereikt over een program van uitwisseling van weerkundige gegevens, verkregen door middel van satellieten, waarvan er altijd minstens één van elk land in de lucht ral zijn bij voorkeur in verschillende banen om van elkaar aanvullende ge gevens te verkrijgen. Voorts is overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijke proef waarbij ruimteverbinding via een satelliet, van het Ameri kaanse type Echo. tot stand wordt gebracht mogelijk via het observatorium van Jodrell Bank dat gegevens zou kunnen op vangen en doorzenden. Over gemeenschappelijke lancering van satellieten ter bestu dering van het magnetisch veld van de aarde zal waarschijnlijk in mei. verder worden gesproken. Eerste stap naar groter terrein De leiders der delegaties. Hugh Drvden en prof. Anatoli Blagonrawov ste stap in de richting van .samen werking in de ruimte was gezet. Op een persconferentie, waarop zy hun werk glimlachend en ontspannen na de ingewikkelde arbeid uiteen zetten, gaven zy antwoord op vragen der journalisten. Het was hun taak uit- zeiden dat een zeer belangryke eer-voering te geven aan een in juni in Genève bereikt akkoord dat betrek king had op genoemde drie punten en dat tot stand kwam na een brief wisseling tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjow over het vreedzaam gebruik van de ruimte. Het thans overeengekomen program wordt over twee maanden van kracht. Intussen kunnen beide partyen nog wyzigingen in de technische regelin gen voorstellen. Prof. Blagonrawov zei dat men door deze samenwerking sneller een beter Inzicht krygt in de problemen van de ruimte en de ruimtevaart en de Amerikaanse delegatieleider sprak de hoop uit dat de ssamenwerking tussen de V.S. en de Sowjet-Unie door dit eerste resultaat tot veel gro tere gebieden kan worden uitgebreid. Voorts is er de mogelykheid dat ge leerden van belde landen in War schau byeen zullen komen om de respectieve ervaringen met onbeman de raketten naar Venus en Mars te vergeiyken. De weerkundige resultaten zullen de gehele wereld ten goede komen, aldus Dryden die tot slot op een vraag of het akkoord de toenadering tussen de V.S. en de Sowjet-Unie be gunstigt, antwoordde: „De samen werking op één terrein vergemakke- ïykt die op andere gebieden". Elektriciteit viel uit door staking condities waar „menseiyke" gedra gingen zich gemakkeiyker kunnen ontwikkelen dan In het oerwoud. On der andere neemt dr. Kortlandt aan, dat deze „halfmensen" zich In savanne met stenen, stokken knuppels tegen roofdieren verdedig den. wanneer zy niet voldoende tijdig ln een boom konden vluchten. Maar toen de eerste echte mensen de speer als wapen gingen gebruiken, waren de toenmalige voorvaderen van onze tegenwoordige chimpansees en goril la's uiteraard genoodzaakt, zich vry- wel geheel terug te trekken in het oerwoud of In dicht struikgewas. On der deze omstandigheden zouden de half-menselyke elementen In hun gedrag daarna gedeeltelijk zijn gede- j genereerd en zouden zy weer als I apen zijn gaan leven. Waarnemingen in dierentuinen Met deze hypothese meent dr. Kortlandt te kunnen verklaren. waarom de mensapen (dat zyn de chimpansee, de gorilla en de orai g- oetan) in dierentuinen en laboratoria zoveel allerlei „menselijke" gedragin gen te zien geven, terwyl men daar van in de natuur totnutoe nog vry- wel niets heeft kunnen waarnemen. Bovendien verklaart deze hypothese ook. waarom aan de ene kant de fos siele „aapmensen" Australopltheci- nae en Zinjanthropus) ongeveer één tot een half miljoen jaar geleden een steentydcultuur ontwikkelden, terwyl aan de andere kant de mens apen dit niet hebben gedaan, of schoon zy vrijwel dezelfde schedel- inhoud hebben. Bovendien constateerde dr. Kort landt reeds by zyn observaties in 1960, dat vooral de wyfjes en jongen veel belangstelling toonden voor in teressante en merkwaardige voorwer pen, die de onderzoeker langs hun pad had neergelegd. Soms namen zij deze dingen zelfs mee. De manlyke 1 ondergrondse lag volledig stil en ook apen daarentegen vertoonden soms de meeste treinen naar de voorste met luid geschreeuw <-n gekrijs een 1 den reden niet meer. Er ontstonden soort van knuppelzwaaien, dat i enorme verkeersopstoppingen door scheen te dienen als een imponeer- dat de verkeerslichten niet meer de gedrag of krygsdans in de sociale werkten en eafé's en winkels kwamen omgang. By de nieuwe expeditie zul- I ln het donker te zitten. De staking, len de proefnemingen aanmerkeiyk voor hogere lonen, duurde van twee worden uitgebreid. Bovendien zal het gedrag van de apen worden gefilmd door de heer Bresser, die als cineast is verbonden aan de Stichting Film en Wetenschap Universitaire Film te Utrecht, en die aan de expeditie zal deelnemen. In de Franse hoofdstad ver oorzaakte een staking van de arbei ders van de elektriciteitsbedrijven gistermiddag een complete chaos. De tot zes uur 's middags. Op de grote lijnen vertrokken vanuit Parys trei nen met stoomlokomotieven of die selmotoren. inplaats van de gebrulke- lyke elektrische lokomotieven. Op de I Parijse effectenbeurs werd het werk met behulp van kaarsen voortgezet. Op last van het centrale stakings comité is gisteravond de gasvoor- zienlng van Parys vanuit Lotharin gen stopgezet. De produktie was eer der al verminderd uit protest tegen wat vakbondskringen bepaalde maat regelen van de politie noemden, on der meer het optreden tegen posters. De Franse minister van Voorlich ting. Alain Peyrefitte, heeft meege deeld. dat het rapport van de „com missie van wijze mannen" over het achterbleven van de lonen ln de ge nationaliseerde industrie by die in de particuliere sector aan het eind van deze week gereed zal zyn. De rege ring zal haar daaruit getrokken con clusies begin volgende week openbaar maken, aldus de minister. Mijnwerkers van het steenkolen bekken van Cevenne» in het zuiden hielden gisteren een „mars" naar Ni- mes met zestien rytuigen en twee honderd auto's. Zy hadden spandoe ken by zich waarop stond: „Geen bommen meer. maar geld", daarmee doelende op de Franse kernproef van maandag Jl. in de Sahara. In Parys demonstreerden gistermiddag enkele duizenden ambtenaren voor het mi nisterie van Financiën voor hogere salarissen en kortere werktyden. Pakistani komen naar Nederland Aan het pre-Olympische hockey- toernool, dat van 28 september tot 6 oktober in de Franse stad Lyon zal worden gehouden, zullen veertien lan den deelnemen. Europa is met acht deelnemers. Frankryk, Duitsland, Groot-Brittannië, België, Nederland, Italië, Spanje en Oostenryk of Por tugal het sterkst vertegenwoordigd. Voor Azië nemen deel de Olympi sche kampioen 1960, Pakistan. India en Japan. Kenia is de Afrikaanse deelnemer terwyl de Verenigde Sta ten en Argentinië noord- en zuid- Amerika vertegenwoordigen. In verband met de deelneming aan het Olympisch Hockey toernooi zal de wedstrijd Verenigde Staten— Argentinië tevens gelden als kwalifi catie. De winnaar van deze ontmoe ting plaatst zich voor Tokio. Na af loop van het toernooi zullen enkele niet-Europese ploegen een tournee door Europa maken. Zo zal Pakistan tenminste een wedstryd ln Neder- Eén ding staat vasty een BRIL van v. Muijen past LEIDEN NOORD WIJK HOOIGRACHT 54 PR. BERNHARDSTR. 51 GEVRAAGD: Leeftyd 15 tot 20 jaar. loon circa f 35.tot f50.— per week naar leeftyd en prestaties. Aanmelden: ORANJEGRACHT 75 of van 6 tot 7 uur Leliestraat 118. Fa W. v. d. WIJNGAARD ZONEN Banket, chocolade en suikerwerkfabriek te Lelden. Observatiepost Om de juistheid van de hypothese nader te toetsen, zullen tydens de expeditie allerlei proefnemingen wor den gedaan. Daarby zullen niet alleen opgezette dieren, maar bovendien ook diverse menselyke gebruiksvoorwerpen, sie raden. foto's, tekeningen, speelgoed en dergelyke dingen langs het pad van de wilde chimpansees worden op gesteld. Deze experimenten zullen plaats vinden op een plekje, dat dr. Kort landt in 1960 in Kongo heeft ont- KOLENWERKER CHAUFFEUR-KOLENWERKER gevraagd. Herm's de Roode, Oegstgeest Gevenstraat 6973 Telefoon 01716—50700 zUn gebeurtenissen die het noodzakelijk maken kennisgevingen aan familie, vrienden en bekenden te verzenden. Schakelt u, om zekerheid te hebben dat u niemand vergeet het LEIDSCH DAGBLAD In. Met zjjn 2 4 8 0 0 abonnees is het verreweg de meest gelezen courant in Leiden en omstreken en dus het aangewezen advertentie- medium voor NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V Voor enkele van onze personeelsleden, die afkomstig zyn uit andere delen van het land, zoeken wy enige Schriftelyke aanbiedingen te richten tuin ons kantoor, Stationsplein te Leiden. tftf U b Technische Hogeschool Delft Bij de afdeling der Scheikundige Technologie kan met onmiddellijke ingang worden geplaatst een VEREIST: diploma glas-A-Lelden. Bezoldiging afhankelyk van leeftyd en ervaring tot een maximum van f612.48 per maand, exclusief huur compensatie en vakantietoelage. Schriftelyke sollicitaties te richten aan het Hoofd van de afdeling Personeesizaken. Jullanalaan 134 te Delft, onder vermelding van no. F 6307/45862 (in linkerbo venhoek enveloppe en brief).

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9