Een maand op het land: in een virtuoze regie kunst kaleiöoscoQp lente! Uitgebalanceerd spel door groep Ensemble "r- MR. DE WILDE EN THANS OFFICIEEL DR. LEVIE BENOEMD Vele Zuidmolukkers waehten op toelating In alle E.E.G.-landen is ongerustheid over Frans-Duitse verdrag BABYSIT-CLUB BENDER Amerikaanse studente trouwt niet kroonprins van Sikkim UNIEKE TONEELGEBEURTENIS Beslissing te Amsterdam Directeuren gemeentelijke musea te Amsterdam NEEM EEN ZONNIG BESLUIT.. BOEK VOOR EEN VERRUKKELIJKE "LUILEKKERVAART" LAATSTE BEROEP OP AE DERI AAI) Jn gevaar in Nieuw-Guinea ingestort BEN ESSING BIJ E.M.S. Huis door opdooi Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 21 maart 1963 Derde blad no. 30912 Onder de virtuoze handen van de regisseur, Peter Scharoff, groeide de comedie „Een maand op het land" van de Russische romanschrijver Ivan Toergenjew tot een meesterwerk van de hoogste orde! Met deze gedachte verlieten wij gisteravond de stampvolle Schouwburg, waar een opgetogen publiek geestdriftig uitdrukking had gegeven aan zijn grote waardering voor de pres taties van de Toneelgroep „Ensemble", die de hooggestemde ver wachtingen had overtroffen! Het werd voor K. en O. het hoogte punt van dit seizoen! Verlangen naar liefde Toergenjew, die als auteur van ro mans een grotere bekendheid geniet dan als toneelschrijver heeft in „Een maand op het land" het verlangen naar liefde als hoofdmotief gekozen, die als een lentebries, soms mild en zoet, maar overwegend met grillige en verkillende vlagen de bewoners van het landgoed van de rijke eige naar Islajew koestert en teistert. Islajew gaat geheel op in het be heer van zijn bezittingen en zijn mooie en nog jonge vrouw Natalja vindt bij hem geen weerklank voor haar onstuimige gevoelens. Zij vin den slechts een dorre bodem in de platonische verhouding met Rikitin. 1 de intellectuele en wijsgerige vriend des huizes. Dan verschijnt de nieuwe leraar voor hun zoon, de jonge en verlegen student Beljajew. Haar schoonheid fascineert hem en roept gevoelens bij hem op die hij zich door zijn schuchterheid niet waagt helder bewust te maken. In tussen is de pleegdochter der Isln- jews, de 17-jarige Berotsjka op de leraar verliefd geworden; haar ge voelens worden door hem niet beant- Rubinstein speelt in Nijmegen f Alléén voor Duitsers De befaamde concert-pianist i Arthur Rubinstein geeft op 20 april een concert in ons land, doch het ziet er naar uit dat geen Nederlander kansen krijgt hiervan getuige te zijn. De toe gangskaarten zullen namelijk uitsluitend in Duitsland worden verkocht. Arthur Rubinstein is van joodse af komst. Daaraan wordt het toege schreven, dat hij beslist weigert nog in Duitsland op te treden. Maar hij heeft in dat land ook vele goede vrienden, voor wie hy graag nog eens concerteert. Dit heeft geleid tot het besluit, om voor 20 april de grote zaal van „De Vereeniging" in Nijmegen (1400 zit plaatsen) te huren. Doch in Nijme gen is geen toegangskaartje te krij gen. Concertdirectie Hans Schlote, uit Frankfurt am Main, die de zaal heeft gehuurd, zal de toegangsbewij zen uitsluitend in Duitsland te koop aangeboden. woord. Maar ook Natalja, aan wie de verliefdheid van haar pleegdochter niet vreemd is gebleven, ziet in de student Beljajew een aantrekkelijke plaatsvervanger voor Rakitin. Of schoon zy hem dit duidelijk kenbaar maakt stuit zi) bij hem op de Slavi sche berusting en onderworpenheid. In dit spel waarin de liefde hoogtij viert zijn het verstandshuwelijk van dr. Sjpigelski met de gezelschaps dame Lizaweta, en het wanhoops- huwelijk van de 17-jarige Berotsjka met de rijke, goedhartige maar 25 Prinses Irene beschermvrouwe „Festival werkende jeugd" te Tilburg Prinses Irene heeft het be- schermvrouwschap aanvaard van het nationale ..Festival voor de werkende jeugd", dat jaar- lijks in Tiiburg wordt gehouden. I Tijdens het Festival, dat vorig jaar gehouden werd, heeft de Prinses in de Stadsschouwburg te Tilburg een voorstelling van de ..Midzomernachtsdroom" uit gevoerd door de Nederlandse Comedie, bijgewoond. De grote belangstelling van de deelnemers aan dit Festival, die uit ™emden reeds de meesterlijke gesprekken die de Prinses toen heeft kwaliteiten van de regisseur Peter gevoerd, bleek, heeft haar doen be- jaar oudere Bolsjintsjow wel te ver gelijken met de grillige, kille voor jaarsvlagen Creatie van Sigrid Koetse Scharoff, waarbij hem bovendien prachtig spelersmateriaal ter be schikking stond. Dit leidde tot een unieke gebeurtenis op toneelgebied. Zelden zagen wij een zó evenwich tige. volmaakt uitgebalanceerde voor stelling! Siggrid Koetse maakte van de on doorgrondelijke Natalja een creatie van betekenis die ons lang zal heugen en in één adem noemen wij Jan Re- tel die met grote soberheid maar in dringende intonatie de intellectueel Rakitin weergaf, Julien Schoenaarts die een diep-doorleefde Beljajew uit beeldde en Max Croiset die zichzelf overtrof als dr. Sjpigelski, wat hem een „open doekje" verschafte, Marja Habraken was ontroerend in haar heftige scène met Natalja en Magda Janssens als Islajews moeder, Jos Knipscheer als Islajew, Carla Dura als de gezelschapsdame, Lex Goud smit als Bolsjintsow en Bob Lowen- stein als Schaaf dienen eveneens met ere genoemd. De smaakvolle kos tuums en stijlvolle décors werden ontworpen door Harry Wich. Zaterdag a.s. volgt een herhaling. B.H. sluiten dit werk ten behoeve van de werkende jeugd op deze wijze te hel pen bevorderen. Het Festival wordt dit jaar van 22 tot en met 26 mei in Tilburg gehouden. De staatssecretaris van O., K. en W.. mr. Y. Scholten, zal het openen. Dit jaar zullen 450 deelnemers worden toegelaten. In kleine gespreksgroepen zullen zij in contact treden met beoefenaars van allerlei takken van kunst. Voorts vermeldt het programma een opvoe ring door de Nederlandse Comedie van „Wat U maar wilt" van Shakes peare. een concert door het Brabants Orkest onder leiding van Jan Out en het optreden van het Nederlandsch Danstheater. Speenlioffs huis wordt gesloopt Het huis in Krimpen aan de Lek waarin de bekende dichter-zanger J. H. Speenhoff zijn jeugdjaren heeft doorgebracht, zal een dezer dagen in slopershanden vallen. De dijk waaraan de woning is gebouwd moet namelijk worden verhoogd. Koos Speenhoff werd in 1869 in Kralingen geboren. Enkele jaren la- ter verhuisde het gezin naar Krim- i pen aan de Lek, waar vader Speen- i hoff een isoleer bedrijf had. In ver schillende opzichten was de jonge 1 Speenhoff in het dorp een zeer ge- j ziene figuur. De ouderen daar weten nog vele sterke verhalen over hem te vertellen. Zij betreuren de afbraak van het huis. dat door zijn vorm aan I de „vierkante" Speenhoff herinnert. Werelcltheaterdag oj) 27 maart Woensdag 27 maart zal voor de tweede maal de Wereldthea terdag, waarmee wederom de opening van het nu zevende sei zoen van het Theatre des Na tions zal samenvallen, in acht worden genomen. In de meer dan 40 landen, w.o. Nederland, waar nationale een- I tra van het Internationaal Thea- i ter Instituut zijn gevestigd, zal I op die dag het theater worden gehuldigd als universeel uitdruk kingsmiddel van de mensheid, dat banden schept ten dienste van de vrede tussen grote groe pen van volkeren. In de schouwburgen, waar op die dag toneel-, opera-, dansgezelschap pen en andere theatergroepen zullen optreden, zal de voor deze gelegen heid door de Amerikaanse toneel schrijver Art hm- Miller geredigeerde boodschap bij de programma's wor- i den gevoegd. Het Nederlands Cen trum van het Internationaal Theater Instituut heeft deze boodschap daar- I toe in de vertaling van Jacques den 1 Haan in een grote oplage doen ver- I schijnen. Deze versie van Miller's boodschap zal ook in het Nederlands talige deel van België worden ge- bruikt. Op de erkende toneelscholen zal de tekst onder de leerlingen wor- i den verspreid. Na een besloten vergadering die 4Yi uur in beslag nam. heeft de Amsterdamse gemeenteraad vannacht overeenkomstig de aanbevelingen van B en W als opvolgers van Jhr. Sandberg tot om nabü he* stedelijk het Van Gogh 1 la raalisa»n" aldus de heer directeuren van de Gemeente- lijke Musea benoemd dr. S. H. Levie, die in het bijzonder belast zal worden met het beheer van het Amsterdams Historisch Mu seum en mr. E. L. L. de Wilde, in het bijzonder te belasten met het beheer van het Stedelijk Mu seum. Voor beide functies kreeg ook de voormalige adjunct-directeur van het Stedelyk Museum, dr. H. L. C. Jaffé enkele stemmen. Dr. Levie werd be noemd met 42 stemmen (2 stemmen werden uitgebracht op dr. Jaffé) en mr. De Wilde met 31 stemmen (13 stemmen werden uitgebracht op dr. Jaffe). Alleen de PvdA en de chr. groepe ring steunden in zijn geheel de aan beveling van B en W. De andere fracties stemden verdeeld over de be noeming van mr. De Wilde, met uit zondering van de CPN, die unaniem op dr. Jaffé stemde. In jhr. Sandbergs geest verder De nieuw benoemde directeur van het Amsterdams „Stedelijk", mr. De Wilde, die in augustus zijn ambt hoopt te aanvaarden, laat zich in bijzonder loffelijk en bewonderende termen uit over het werk van jhr. Sandberg. „Ik zal een hoop anders doen, de lyn zal ik wellicht wijzigen, doch ik zal stellig vanuit de heer Sandberg's geestesgesteldheid verder werken", aldus mr. De Wilde. Gevraagd naar zijn mening over de plannen met betrekking tot het stichten van een speciaal Van Gogh- museum, bij de totstandkoming waar van de Van Gogh-collectie uit het Stedelijke Museum zal verdwijnen, zei mr. De Wilde zeker te zullen be vorderen, dat deze collectie „niet op het kerkhof terecht komt". Hij stelt nadrukkelijk dat een onveranderlijke collectie schilderijen verweven dient te worden met andere exposities. Daarom acht mr. De Wilde het van belang dat er verband blijft bestaan tussen de Van Gogh-collectie en de verzameling in het Stedelijk Museum. „Er is overigens alle gelegenheid voor museum te realiseren" De Wilde. In Eindhoven heeft hij met „zeer veel plezier en genoegen" gewerkt. Mr. De Wilde is vol lof over de hou ding van het Eindhovense college van B en W, dat hem met betrekking tot zijn aankoop-beleid steeds heeft ge steund, zelfs tegen de meest heftige kritiek in, o.a. bij het voorstel tot aan koop van Picasso's „Zittende vrouw" in 1953, waarvoor f 120.000 nodig was. Mr. De Wilde is op de dag van zijn benoeming Juist teruggekeerd van een tiendaags verblijf in Parijs. Hij bracht daar o.m. bezoeken aan de Spaanse beeldhouwer Saura en de Franse schilder Etien Martin. Hij kocht bo vendien enkele werken voor het van Abbe-museum „niet in de zin van Picasso, maar toch echt wel belang rijk voor de collectie hier" zoals hij zei. Alvorens het Eindhovense ge meentebestuur over deze aankopen te hebben geïnformeerd kon mr. De Wilde daarover geen nadere mede delingen doen. Jean Vilar zal de boodschap in het Frans ten gehore brengen te Emmcn. waar het Parijse gezelschap "Les rea lisations theatrales" die dag een i voorstelling geeft in de aula van het lyceum. Tenslotte zullen het bestuur en de algemene raad van het Nederlands Centrum van het ITI op 27 maart in een bijzondere vergadering te Am sterdam bijeenkomen. Prijs voor luisterspel De jury heeft geen van 89 manu- scripten, die voor de wedstrijd van de I Nederlandse Radio-Unie en de Bel- I gische radio en televisie waren inge- 1 zonden, goedgekeurd voor de eerste prijs. De tweede prijs werd toegekend aan Andries Poppe uit Brussel voor het spel „Tweede deur rechts", de derde prijs gaat naar Will Barnard in Bussum voor „Dode bloesem" Van de overige werken werd er geen voor uitzending aanbevolen. De jury bestond uit de heren Ary van Nierop. Bernard Verhoeven, Max B. Teipe, Marcel Colle. Jos de Haes, Herman Niels en Bert van Kerk hoven. Of het nu op het vlaggeschip de ROTTERDAM is of op de vorstelijke STATENDAM, een zomercruise met de Holland- Amerika Lijn is een ware luilekkervaart! Kostelijke maaltijden aan boord, genoeglijke en verkwikken de deksporten, amusante gezelschapsspelen, plezierig con tact met uw medepassagiers, feestelijke avondprogramma's, heerlijk niets-doen, eens-helemaal-tot-uzelf-komen in een dekstoel of in uw gezellige hut, de hoffelijkheid van de stewards die uw kleinste wensen willen voorkomen... Dit alles èn de interessante landuitstapjes maken zo'n zee vakantie tot een onvergetelijke belevenis I s.s. STATENDAM naar Spanje 22 JULI-27 JULI 1963 over de Atlantische Oceaan naar Santander aan de noordkust van Spanje. Uitstapjes o.a. naar de Grotten van Altamira met de be roemde pre-historische grotschil deringen. Prijzen van f. 320, tot f. 1.090, - s.s. ROTTERDAM naarSchotland en Ierland 29 JULI-3 AUGUSTUS 1963 naar Oban aan de Schotse west kust en Dun Laoghaire nabij Dublin. Uitstapjes o.a. naar Loch Lomond, één van de parels van het Schotse natuurschoon en naar de Ierse hoofdstad Dublin. Prijzen van f. 395,— tot f. 1.300.— Neem nu dat zonnige besluit en teken voor zo'n verrukkelijke "luilekkervaart"! Inlichtingen bij uw reis- of passagebureau. ROTTERDAM DIEFSTAL VAN KOSTBARE SCHILDERIJEN Uit het kantoor van een rijke ma kelaar te Beverly Hills in Califomië zijn 24 schilderijen gestolen, waar onder twee Tintoretto's, een Van Dyck en een Gainsborough. De ma kelaar schat de waarde van de ge stolen doeken op 150.000 dollar. Drs. Westers directeur Groninger Museum Als opvolger van de heer W. Jos. de Gruyter is benoemd tot directeur van het Groninger Museum Stad en Lande de 34-jarige drs. A. Westers te Rotterdam. Deze is sinds 1956 con servator in het Museum Boymans- I Van Beuningen te Rotterdam en studeerde kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De heer Jos. W. de Gruyter. is naar be- i kend. onlangs in dienst getreden als hoofdconservator bij het Gemeente museum te Den Haag. De klassieke klankkleur van het speelse Sperrhake spinet... het grandiose, volle geluid van de be faamde Ibach vleugels... U vindt ze in ons uit gebreide assortiment met vele wereldmerken. Komt u gerust keuren en kiezen. U kunt verzekerd zijn van een verantwoord advies. Bel of schrijf om onze foto-brochure electronische orgels. Leiden, Hoogewoerd 90, tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda - Rotterdam „La Grande musicienne" naar Rotterdam? B. en W. van Rotterdam stellen de raad voor een bedrag van f 175.000 beschikbaar tc stellen oor de aan koop van het laatste afgietsel van de sculptuur „La grande musicienne", een kunstwerk dat volgens kenners het hoogtepunt vormt uit het werk van de in 1954 overleden Franse beeldhouwer Henri Laurens. Van het beeld, dat in 1938 werd gemaakt, zijn in totaal vijf afgiet sels vervaardigd. Vier ervan zijn reeds verkocht, één aan het Natio naal Museum van moderne kunst in Parijs, één aan het museum in Zü- rich, èén aan de stad Stuttgart en één aan de stad Berlijn. Het ruim twee meter hoge beeld zal wanneer inderdaad tot aan koop wordt overgegaan geplaatst Iworden bij het nieuwe Concertge- bouw. Echte Rembrandt Het kunstmuseum van Dresden (Oost-Duitsland) onderzoekt de echtheid van een schilderij, dat op ..een zolder is gevonden en waarop de aantekening „Rem brandt 1633" voorkomt. Het stadsbestuur van Bad Mus- kau bij Cottbus had de inwoners verzocht bijdragen te leveren aan het plaatselijke museum voor ge schiedenis. Een vrouwelijke inge zetene bracht hierop het schilde rij te voorschijn, dat zij naar haar zeggen in 1945 in haar tuin had gevonden en sindsdien op zolder had bewaard. Het Oostduitse persbureau ADN meldde dat het schilderij ver moedelijk afkomstig is uit het kasteel van Bad Muskau, dat tij dens de oorlog werd verwoest. In alle EEG-landen, ook in Frank rijk. en West-Duitsland, bestaat nog steeds ongerustheid over het Frans- Duitse verdrag, aldus is gisteren in Den Haag gebleken bij het Europe se parlementaire overleg. Tijdens een bespreking, die de Commissie voor onderontwikkelde landen van het Europese parlement voerde met een aantal Nederlandse Eerste- en Twee de-Kamerleden, werd die ongerust heid met klem naar voren gebracht. Dit verklaarde de heer P. J. Kap- teyn, lid van de Eerste Kamer voor de PvdA en van het Europese par lement, op een persconferentie na afloop van die bijeenkomst. De zaak kwam ter sprake, toen van Nederlandse zijde de achtergron den van de bedenkingen tegen het nieuwe associatieakkoord van de EEG met de Afrikaanse geassocieer de landen uiteengezet werden. Ne derland wenst, alvorens dat nieuwe akkoord te tekeriten. meer zekerheid over de mogelijkheid van toetreding van andere (met Engeland verbon den» Afrikaanse landen tot de asso ciatie. De heer Kapteyn. die als oudste afgevaardigde de vergadering voor zat, deelde mede, dat ook de Duitse en Franse leden van de commissie van het Europese parlement de on gerustheid over het Frans-Duitse ver drag bleken te delen, ongeacht de politieke partij waartoe ze behoor den. Een gaullistische afgevaardigde had verklaard, dat het Frans-Duitse akkoord het EEG-verdrag niet mag aantasten. Deze Fransman was van mening, dat men zou kunnen probe ren supranationale trekken in dit verbond aan te brengen, als meer landen zouden toetreden. De Nederlandse KVP-afgevaardig- de Schuijt voegde hier op de pers conferentie evenwel aan toe, dat men in de algemene ongerustheid wel ver schillen kan constateren. In de KVP-fractie dacht men volgens hem bijv. wel wat genuanceerder dan bij de socialisten. De Franse liberaal Armengaud, die als lid van de commissie van het Europese parlement op de perscon ferentie aanwezig was, betoogde nog dat het Frans-Duitse verdrag een integrerend deel van de Europese sa menwerking moet zijn en niet iets aparts. (Van onze Haagse correspondent) Zo nodig via het aanspannen van een kort geding tegen de Staat der Nederlanden hoopt ir. J. A. Manusa- ma, het hoofd van de politieke missie van de Republiek der Zuid-Molukken te bereiken, dat de ongeveer 3 a 400 Zuidmolukkers. die nog in Nieuw- Guinea verblijven, omdat zij nog geen visum voor Nederland kregen en die volgens hem in levensgevaar ver keren. naar ons land zullen komen. Dit zei ir. Manusama gisteren tij dens een perconferentie in Den Haag. Op 6 maart heeft hij een laatste be roep op de minister-president gedaan. Zijn brief werd op 8 maart doorge stuurd naar de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en tot op heden heeft hij nog geen antwoord ont vangen. I Een volmacht tot het aanspannen van 'n kort geding hebben 37 nog in I Sorong verblijvende Zuidmolukkers aan ir. Manusama doen toekomen. I Hy hoopt, dat dit optreden niet nodig zal zyn en doet een dringend beroep op het Nederlandse volk en de rege ring alsnog maatregelen te nemen. Het betreft hier (net als in 1958 met de 37 geweigerde verstekelingen) mensen in nood. Ir. Manusama legde er de nadruk op, dat door de Nederlandse regering bepaalde toezeggingen zyn gedaan betreffende het rekening houden met de belangen van de in Nieuw-Guinea verblijvende Zuidmolukkers. by iede re wijziging in de status van dit ge bied. Aan al deze toezeggingen is slechts ten dele voldaan. De personen E M S. en de organisator Ben Easing over wie het nu gaat. verkeren in IC tftf U.I -J1 molukkers. voor wie het verblijf na 30 april gevaar kan opleveren, tijdig zyn afgevoerd. Tot nu toe. zo deelde ir. Manusa ma mede. zijn 260 Zuidmolukkers in Nederland toegelaten, van wie een groot gedeelte al een betrekking heeft. Onder hen zijn 36 van de eerderge noemde verstekelingen. Enkele dui zenden Zuidmolukkers willen in Nieuw-Guinea blijven. Op 10 april zal het laatste K.P.M.-schip de „Ka- loukou' ken. uit Nieuw-Guinea vertrek- deskundig in klank Het internationaal organisatie bureau Ben Essing zal op 1 juni wor den geïncorporeerd in de N.V. Exploi tatie Maatschappij Scheveningen. Deze samenwerking tussen de is tot stand gekomen met het doel. meer uitbreiding te geven aan de activiteiten van de E.M.S.-bedrijven op het gebied van amusement en recreatie. De huidige activiteiten van het organisatiebureau Ben Essing. zoals het Blokker-festival, zullen in EMS- verband normaal doorgang blijven I vinden. Advertentie Telefoon 20594 gevaar, omdat zij betrokken zijn ge weest bij de inzet tegen Indonesische parachutisten en belast waren met de bewaking van geinterneerde rood witte elementen. Na hun vrijlating hebben deze pro-Indonesiers hun be wakers mishandeld en gedreigd: „wacht maar tot na 1 mei". De houding van begrip en medege voel van de Nederlandse regering, al dus de heer Manusama, jegens dege nen. die in moeilijkheden verkeren en die vorig jaar nog aanwezig was, is nu nergens meer te bespeuren. Er- I ger is nog het antwoord van minister Beerman op vragen van het Kamer- i lid Scheps. dat de regering de rede lijke zekerheid heeft, dat alle Zuid- De 22-jarige Amerikaanse stu dente Hope Cooke is gisteren in het huwelijk getreden met de 39- jarige kroonprins van de Hima- laja-staat Sikkim luitenant-ko lonel Maharadja Koemar Palden Thondup Namgjal, een weduw naar met drie kinderen. Het hu welijk iverd voltrokken in de hoofdstad Sikkir.i. Het was een boeddhistische plechtigheid, doch mej. Cooke legde de huwelijksge lofte af volgens de gebruiken der Amerikaanse episcopaalse (pro testantse) kerk. Sikkim is een Indiaas protecto raat. Zijn heersers zijn afkomstig uit Tibet. Zij hebben zich in de zestiende eeuw in het land geves tigd. Mej. Cooke is de eerste vreem delinge, die door huwelijk haar intrede in de vorstelijke familie doet. Zij had de kroonprins in 1958 te Darjeeling, in India, ont moet. Drie jaar later verloofde zij zich met hem. Het huwelijk is uit gesteld, omdat de boeddhistische priesters in Sikkim 1962 een on gunstig jaar achtten voor de vol trekking ervan. Mej. Cooke kwam dinsdag uit Calcutta in Sikkim aan, na een rit van vier uur door de steile ber gen en dalen van noord-Benga len. De vader van de bruidegom, de vorst van Sikkim maharadja Sir Tasji Namgjal, had zich de hulp verworven der bekendste goedweermakers in Sikkim, die tot taak hadden alle tegenwer kende duivels uit te bannen en al hun occulte gaven aan te wen den om een stralende bruiloftsdag te verzekeren. De rood, blauw en groen ge verfde daken der huizen van Sik kim vormden een kleurrijke ach tergrond voor de plechtigheid. (Van onze R'damse correspondent) Vermoedelijk als gevolg van opdooi is gisternacht in Hardinxveld-Gies- sendam de woning van de 52-jarige grondwerker J. A. van Oord gedeel telijk ingestort. Het is onbegrijpelijk, dat dit huis, dat ruim twee jaar ge leden door de heer Van Oord voor f 3000 was gekocht, niet onbewoon baar is verklaard. De woning staat, of stond, aan de Rivierdijk en wind en vocht hadden er nagenoeg vrij spel door de kieren en scheuren. Man. vrouw en de twee dochters Neeltje en Jannie (13 en 4 jaar oud» zfjn in nachtgewaad Ijlings naar buiten ge vlucht. Verder werden een geit, vijf konynen en drie katten levend uit het puin tevoorschijn gehaald De heer Van Oord heeft zich nu tot burgemeester A. L. C. Brinkman ge wend met het verzoek hem een an dere woning toe te wyzen. Zyn fcezin is by buren ondergebracht. Recordresultaat Shell Oil De Shell Oil Company heeft meegedeeld, dat 1962, het jaar van haar gouden jubileum, het beste is geweest in haar ge schiedenis. Zowel het netto resultaat als de opbrengsten van olieprodukten. aardgas en che mische produkten. de produktie van ruwe olie en aardgas als mede de door de raffinaderijen verwerkte hoeveelheden, bereik ten een recordhoogte. Het jaarverslag van de maatschap- py vermeldt voor het verslagjaar een geconsolideerd ïettoresultaat na aftrek van belastingen van 157,7 miljoen dollar, of 2.60 dollar per aan deel. tegenover een nettoresultaat van 140.4 miljoen dollar in 1961 en het vroegere recordcijfer van 1957 groot 152,9 miljoen dollar. De bruto-inkomsten in 1962 bedroe gen 2.360.1 miljoen dollar vergeleken met 2347,6 miljoen dollar in 1961. Op 28 februari 1963 verhoogde de maatschappij haar kwartaaldividend van 25 tot 321,j dollar-cent per aan deel, hetgeen een jaardividend van 1,30 dollar betekent. Shell Oil produceerde in 1962 een record van in totaal 137 miljoen bar rels ruwe olie en gasbenzine en 13.425 miljoen m3 aardgas. Nieuwe reserves die in de loop van het ver slagjaar werden aangetoond, wogen ruimschoots op tegen de gewonnen hoeveelheden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5