Ouderwetse middelen naar moderne eisen Chinese staalexperts ii de Bondsrepubliek parel per dag! I Monnik van poging tot moord beschuldigd In Washington is men bezorgd over Brazilië Dievenbende (11 man) in Utrecht opgerold Mijnstaking in Frankrijk F Economische malaise zou tot communisme hunnen leiden Arbeidsonrust in Noor •wegen demi voormannen LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 MAART 1963 (Van onze correspondent in Bonn) Zeven Chinese staalexperts reizen door de Bondsrepubliek gs enkele grote bedrijven, met het doel contracten af te sluiten, blijven tot begin april en hebben bezoeken aan Mannesmann, olff, Siemens en andere grote concerns op hun programma an. Indien dit bezoek tot resultaat zou- leiden, zou dit bete len dat de Duits-Chinese handel, die sinds 1958 van 1 miljard tk per jaar tot een kwart is teruggelopen, een flinke duw naar ren zal krijgen. acute Chinese belangstelling Westduitse produkten en ook Westduitse procédé's (de Chine- tóten toonden zich zeer geïnteres- i in staalveredelingsmethodes bij pesmann) is het gevolg van de ebt van Russische experts uit die weer het resultaat was bet ideologische geschil tussen kou en Peking. j dezelfde reden is ook Albanië, je Chinese iyn trekt, in uitbrei- van de handelscontacten met l-Duitsland geïnteresseerd. Bin- lort zal een handelsverdrag tus- Bonn en Tirana worden afgeslo- evenwel van geringe omvang, nu toe beliep de handel tussen sstaten 2 miljoen mark per jaar. ndicap by de handel tussen de fcrepubliek en communistische B zijn in de eerste plaats de Benbepalingen, die betaling bin- 45 dagen na levering nodig en. In de tweede plaats wordt de >1 beperkt door het embargo dat AVO alle Westelijke produkten ior de communisten van strate- belang zijn. oplegt. ■iddels heeft dezer dagen Otto Engeland tobt et het probleem Zuid-Rhodesië onze Londense correspondent) iwelijks 48 uur, voordat de En- regering de besprekingen zal be ll met de eerste minister van |pn Field, arriveerde Josjua D, de leider van de ln Zuid- ei verboden Afrikaanse Natio- bche Partij, in Londen. Hij zou |g een onderhoud hebben met ha R. A. Butler, die speciaal be ll met Centraalafrikaanse pro- ïo, die onlangs vrijkwam uit em door Field opgelegde ver- ig naar zijn geboorteplaats, een dreigende boodschap voor r' Butler. Hij zal hem duidelijk dat Engeland Zuid-Rhodesië mafhankelykheid kan verlenen Afrikaanse meerderheid poli- ieggenschap heeft. In het ande- ,1 zullen de resultaten ver- tlijk zijn. kwestie van Zuid-Rhodesië's on gelijkheid is ter sprake geko- door het besluit van Njassaland Tch af te scheiden van de Rho- le Federatie. Deze federatie, leiding van premier Sir Roy sky, bestond uit Noord-Rhode- uid-Rhodesië en Nj'assaland. is nu de taak van de Engelse ing het uiteenvallen van de fe- ie ook het door een Afrikaan- eerderheid geregeerde noord- ia! esië heeft te kennen gegeven Ie willen afscheiden zo soepel lijk te laten verlopen. Het grote tem is echter de blanke regering Euid-Rhodesië. t alleen de Afrikaanse meer- id in het land zal protesteren onafhankelijkheid onder de re- ?*Field maar het gehele Afri- EX ^Aziatische blok zal zich ver- n tegen het „overleveren" van tikanen aan hun blanke „mees- Wolff von Amerongen, de voorzitter van de economische commissie voor handel met het Oosten, zich in Bonn uitdrukkelijk uitgesproken voor voortzetting en uitbreiding van de handel met het communistische blok. Op dit moment bedraagt de handel met het rode blok slechts 4 percent van de totale Westduitse handel met het buitenland, aldus Wolff, zodat er voorlopig geen gevaar bestaat dat de Bondsrepubliek afhankelijk wordt van de handel met de communisten. Hij deelde verder mee, dat Engeland in Polen en Italië in Roemenië de Duitsers als handelspartners al heb ben overvleugeld. 'Cuba stelt Amerika verantwoordelijk voor aanval I Het Cubaanse ministerie van De fensie heeft meegedeeld, dat het de VS verantwoordelijk stelt voor een aanval van een „gewapende piraten- boot" op een Russisch vrachtschip in een haven aan de Cubaanse noord kust. De aanval werd enige dagen ge leden in het donker uitgevoerd. Het Cubaanse communiqué maakt geen melding van slachtoffers. De VS wordt verweten, geen maatregelen genomen te hebben om „voortduren de woeste daden" tegen de Cubaanse scheepvaart en Cubaans gebied tegen te gaan en te voorkomen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag verklaard, „sterk gekant" te zijn tegen aanvallen op Cuba van Cu baanse ballingengroepen. Er zou on derzocht worden of Amerikaanse wet ten waren overtreden. WEER SPANNING BIJ CHINEES- INDIASE GRENS Naar van gezaghebbende zijde in Nieuw Delhi is vernomen, brengt China verse troepen naar de grens met India. In verband daarmede heeft ook India militaire maatregelen genomen. Sal lal dreigt met O „heilige oorlog" President Sallal van Jemen heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië er van beschuldigd, dat hij Jemenieten verbiedt een pelgrimstocht naar Mek ka te maken. De president heeft zijn volk opgeroepen, zich voor te berei den op een „heilige oorlog" om het mohammedaanse heilige land te zui veren en „de corrupte Saoedische dynastie" weg te vagen. Advertentie Met alle vitaminen onmisbaar voor uw i j gezondheid! Bij prikkelbaarheid, over- vermoeidheid en neerslachtigheid UMBO-SAN per Bacon van 100 multivitamine parels f 3.50 Bij apotheker en drogist Vier tyfusgevallen in Nederland Er zijn thans vier tyfusgevallen in Nederland. Drie gevallen in Rotter dam waren reeds bekend, maar om trent één patiënt, die was opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag, verkeerde men nog in het on zekere. Thans is vastgesteld, dat ook deze aan tyfus lijdt. Alle patiënten hebben de ziekte opgelopen in het Zwitserse wintersportoord Zermatt, waar tientallen tyfusgevallen zijn gerapporteerd. (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse recherche is er in geslaagd een grote dievenbende in I te rekenen en in het huis van be- waring achter slot en grendel op te bergen. Het zyn elf man allen Utrechters in de leeftijd van 20 tot 30 jaar die de laatste maanden hebben geleefd van roof cn inbraak en voor tienduizenden guldens heb ben buit gemaakt. Zij stalen auto's, bromfietsen, geldkistjes, sieraden en I De recherche arresteerde toen vier dergelijken. Zij zijn nu al drie we- jongemannen, die al spoedig beken- ken in voorarrest. In totaal hebben den zich aan deze cn andere in- zij 53 inbraken, niet alleen in Utrecht braken te hebben schuldig gemaakt, maar ook elders in het land, bekend. Toen de bal eenmaal aan het rollen Uit het onderzoek bleek, dat een van de Utrechters, behorende tot de jongemannen tussen 20 en 30 jaar, die geregeld in cafetaria's en snackbars rondhingen, vertegen woordiger is geweest bij deze uit geverij in Aken. Bovendien bleek, dat enkelen van de jongelui in die bewuste nacht een wagen hadden gecharterd, waarmede zij kennelijk naar Duitsland waren geweest. Een van hen, een 22-jarige huis schilder, wist zondagmiddag 10 maart tc ontsnappen uit het St.-Antonius- ziekenhuis. Hij is nog steeds voort vluchtig. Het was de Utrechtse recherche de laatste maanden een doorn in het oog. dat er in vrijwel alle stadsdelen werd ingebroken zonder dat men direct een spoor van de daders kon vinden. Wel werd een groep jongelui in het oog gehouden, die in verschillen de cafetaria's en snackbars in de stad verteringen maakte, bioscopen bezocht en blijkbaar alle geregelde arbeid schuwde. Het toeval kwam de politie te hulp. toen er door In terpol bekend werd. dat er was in gebroken in een uitgeverij van tech nische en andere tijdschriften in Aken. By deze inbraak, waarbij men 4000 mark buitmaakte. was dezelfde methode gevolgd als bij de inbraken in Utrecht. werd het een volledige voor jaarsschoonmaak voor de Utrechtse recherche. In totaal kwamen elf da ders in arrest, die zieh aan 53 in braken hebben schuldig gemaakt. Ingebroken werd o.a. in Zeist. De fris en verkwikkend ais het voorjaar is de natuurzuivere KliSG Bilt en in Ede, waar vooral een gro-vaardigd waren. te buit werd gemaakt aan sieraden Voorts was men behalve in Utrecht, actief in Doorn en Eindhoven. Er werd voor tienduizenden guldens ge roofd. Maar de dieven konden de buit slechts kwijt tegen een fractie van de werkelijke waarde. Het feit, dat zij dan weer met drie. dan weer met vier of vijf man. op het dieven pad togen, maakte het voor de re cherche gemakkelijker hen in te re kenen. Was dit aantal tot enkele beperkt gebleven, dan had men er een nog zwaarder karwei aan gehad. Overi gens heeft het de rechercheurs vele uren arbeid gekost om de verschil lende diefstallen rond te krijgen, zo dat arrestatie en opsluiting gerecht- Proces in Beieren Een rechtbank in Deggendorf, in Beieren, heeft gisteren een be gin gemaakt met de behandeling van een strafzaak tegen een 66- Bidault mag geen politiek bedrijven De Franse verzetsleider Georges Bidault heeft de ontvangst bevestigd van de brief van de Beierse overheid, waarin hem gezegd werd dat hy alle politieke activiteit moet staken als hij in Beieren wil blijven. Het Beierse ministerie van Binnen landse Zaken deelt mede, dat deze .brief geen nieuwe gezichtspunten be vat. Het ministerie gaat nu zyn be slissing voorbereiden. In een gesprek met het Milanese weekblad Epoca heeft Bidault dezer dagen verklaard, dat hij de strijd te gen De Gaulle desnoods van Groen land of Zuid-Korea uit zal voortzet- (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Valenciennes Er schuilt een merkwaardige tegenstrijdigheid in de Franse stakingen: de mijnwerkers die achter twee trommel slagers onder de grijze hemel defileren, zingen de internationale, dragen rode vlaggen en j'uichen een vakbondsleider toe, die zegt: ,,Wij' kunnen de staking onbeperkte tijd volhouden op brood en aardappelen". Maar onder de eisen, die zij op hun spandoeken meetorsen, is er één die de „vierde betaalde week vakantie" wil. En op de sombere huizen van de „corons", de melancholieke mijn- werkerswijken, staan duizenden televisie-antennes zwart tegen de grauwe lucht: de eis tot loonsverhoging geldt ook de noodzaak tot afbetaling op het modern gerief. Dit contact valt op. De eisen zijn .behandeld te zyn. Er is ln de positie ten. „Mijn geweten dwingt mij voor modern, de sfeer Is juderwets. De van de Franse arbeidersklasse iets de vrijheid te vechten". Bidault ge- bitterheid van de klassestrijd, de glo- dat doet denken aan de situatie van loofde, dat de dagen van het bewind rie van de solidariteit der misdeel- van De Gaulle geteld zyn. Drie leden van de OAS, die ver geefs hebben gepoogd in Venezuela, Argentinië of Chili asiel te verkry- gen. zyn gisteren per vliegtuig in Madrid teruggekeerd. Zij en een vier de OAS'er. die met hen de reis naar Argentinië had gemaakt, weiden bij aankomst door Spaanse politieman nen weggeleid. de Murville mag lunchen. De Franse arbeider laat dat voorrecht Sibe risch: zy wensen zelf behoorlijk te noenmalen. Door het sluiten van alle andere kanalen dwingt de regering hen slag te leveren in de sociale sector, dege ne waar zij het directst in betrokken zijn. Niet mistige theorieën over de macht in de staat, maar de eenvou dige argumenten van het huishoud boekje zullen hen daarby leiden. En nu de regering-De Gaulle zyn hau taine buitenlandse stijl op het bin nenlands terrein heeft toegepast, zal hun antwoord niet door sentimentele overwegingen worden doorkruist. ntastisch1 Werkt ook met 2 naalden, koken en vergelijken. EN menwerking van Benelnxlanden met Engeland onze correspondent in Brussel) ministercomité van de Benelux ttsel heeft de oprichting aan- I van een gemengde commissie kx-Engeland. Dc raad van de oische unie heeft opdracht ge- l thans op korte termijn met lellen dienaangaande te komen, leze gemengde commissie zou 0 werken, en wat precies haar 1 zyn heeft staatssecretaris H. Houten, die met de ministers f* en Veldkamp de Nederlandse We leidt, niet nader omschre- 9e ideeën daarover zijn, zo zei »S redelyk vaag en een nauw- !e vorm moet nog worden ge- a. dit besluit is echter een eerste iat openbaar geworden van het S dat de Beneluxlanden met de ministers Spaak en Luns. 0 gevoegd na het afbreken van KJ-besprekingen met Engeland *olg van de houding van preü- 9e Gaulle. Zoals men zich zal leren is er van een dergelijke i nssie al enige tijd sprake. Hoe IH ^rder zal werken moet men nog )n. Wellicht dat de bespre- kunnen leiden tot het vast- d van bepaalde mogelijkheden k andere EEG-landen om erby Men betrokken. Wellicht ook »arna zelfs opnieuw met Frank- m -^r een oplossing van De Gaul- I Dblemen kan worden gezocht. J Beneluxministerraad heeft nog andere besluiten genomen. Men V*ult concluderen dat Benelux •am maar zeker groeit. Juist binnen het Europees overleg jfcheden zijn is het goed dat de w. zoals men dat wel heeft ge- de krachten bundelt en dat landen het voorbeeld van Brazilië s minister van Finan cien, San Dantas, voert op het ogenblik uiterst belangrijke be sprekingen in Washington. Hij probeert van de Amerikaanse regering, van de Wereldbank en zo mogelijk van normale bank instellingen. een krediet van een half ïyiljard dollar los te krijgen. Een gigantische som zal men zeggen, maar Brazilië is een gi gantisch land, dat in een deplo rabele toestand verkeert. Zouden de moeilijkheden nog toenemen in dit land, dan zou gaandeweg het communisme daar zeker een kans krijgen en dat zou voor de Verenigde Sta ten heel wat ernstiger zijn dan communisme in Cuba. Vandaar dat men in Washington de besprekingen met Dantas heel serieus opneemt. Maar men maakt het heni daarom niet gemakkelijk. Het is Amerika's principe, dat hulp aan Latijns-Amerika alleen verleend moet worden, indien het betrokken land ernst maakt met agrarische hervormingen, belastingheffing enz. Onder andere omdat de Verenigde Staten de laatste tijd karig zijn ge weest met steun aan Brazilië, is de druk op dat land zo groot geworden, dat het thans bereid blijkt de ge wenste hervormingen door te voeren. Men krijgt in Washington de indruk, dat Dantas niet met lege handen terug zal gaan, doch steun zal hem waarschijnlijk slechts in etappes wor den verleend. Of er meer zal volgen, zal afhangen van de ernst waarmee to nauwere samenwerking geven. Brazilië eigen zaken op orde brengt. Brazilië, met een bevolking van 75 miljoen en een oppervlakte, die groter is dan die van de Verenigde Staten (wanneer men Alaska niet meerekent), heeft een enorme in vloed op de toestand in Zuid-Ame rika. Voor de communisten moet er veel aan gelegen zijn. dit land in hun macht te krijgen. Washington heeft ter verbetering van de toestanden in Latyns-Amerika al meer dan een jaar geleden de Alliance for Progress, het Bondge nootschap voor Vooruitgang, opgezet. Helaas ls het succes daarvan nog niet groot. De fundamentele hervormin- men, die men als voorwaarde voor hulpverlening heeft gesteld, zijn maar al te vaak uitgebleven. De r.-k aartsbisschop in Rio de Janeiro, een man die men waarlijk niet van com munisme kan verdenken, zei onlangs voor de televisie „Ongelukkigerwijs praten de rijken in Latyns-Amerika te veel over hervorming, terwijl zij als communisten brandmerken hen die hervorming werkelijk willen doorvoe ren" Dantas. wiens land deerlijk geleden heeft onder inflatie en kapitaalvlucht wil Washington er thans van over tuigen, dat Brazilië ernst maakt met hervormingen, krachtige maatregelen om inflatie tegen te gaan zyn geno men. een grote belastinghervorming moet daartoe bijdragen en de rege ring wil drastisch gaan bezuinigen. Het heeft de sfeer tussen Amerika en Brazilië aanzienlijk verbeterd, dat men een regeling heeft bereikt over de nationalisering van diverse grote bedrijven in Brazilië <o.a. de tele foon- en telegraafmaatschappij). Men zou echter een eenzijdie beeld van de onderhandelingen in Wash ington geven, indien men het zo zou voorstellen, dat alleen Amerika de Brazilianen onder druk zette. Druk wordt ook door de andere party uitgeoefend. De Brazilianen laten merken, dat zij indien zy den. de gezangen over het morgen rood van een nieuwe dag, een maand staken op aardappels en brood voor sociale zekerheid, pensioen, tegen wil lekeurige ontslagen, dat Iaat zich vatten. Maar voor vier weken vakan tie en televisie Franse conservatieven die geloven dat arbeiders staken omdat ze er eens een dagje uit willen, schudden het hoofd over de onverantwoorde lijke veeleisendheid van de massa. Maar aangezien Franse welgestelden het aardappelen-en-brood dieet niet kennen, valt hun lastig duidelijk te maken dat arbeiders nooit voor de pret staken. Het rechtse Frankrijk wil in de staking ook een komplot van Mos kou zien. Maar het tegendeel valt gemakkelijk te bewijzen: de commu nistische vakbond CGT wenste slechts een 48 uurs-staking, de on beperkte duur ervan werd noodza kelijk door de druk-van-beneden en de agressiviteit van de katholieke bond. Het is de regering die aan de sta king een politieke karakter heeft ge geven. in feite al voordat het werk werd neergelegd. En wel om de dood eenvoudige reden dat de arbeiders maar dan ook op geen enkele ma nier in de regering vertegenwoordigd zijn en door de necrose van de Fran se democratie zelfs niet meer als lo yale oppositie druk op net regerings beleid kunnen uitoefenen. Op een zo ouderwetse stand van zaken antwoorden de arbeiders met zulke ouderwetse middelen als trom mels, rode vlaggen en een dieet van aardappelen en brood. Modern Resten de vier weken vakantie en dc tv-antennes. De Franse mijnwer kers staken niet omdat het water hen tot de lippen is gestegen, niet om dat „het zo niet langer gaat". Het is een moderne staking, omdat zy niet geboren is uit een gevoel van honger maar uit een gevoel onrechtvaardig de onderontwikkelde landen. Het gaat haar steeds beter, maar de voor sprong in welstand die de geprivili- geerde groepen op haar hebben, wordt steeds groter, het schort tn de verdeling. En dat is een tergend ver schijnsel voor de Franse arbeiders, die in tegenstelling tot Afrikaanse analfabeten heel goed lezen kunnen en bovendien dagelijks het comfort der welgestelden van dichtbij kunnen zien. Nu is het waar dat zy een deel van de achterstand op afbeta ling kunnen inhalen, maar dat is een Sisyphus-arbeidna de televisie ko men de bromfiets en de centrifuge en zelfs de nieuwe jas op het bud get drukken. De wekelijkse betalin gen houden nooit op, de kleinste on voorziene uitgaven worden een ramp in het tot op een frank uitge kiende huishoudboekje. De psy chische druk op mensen die zo op het randje van de kleine catastrofe moe ten leven, wordt onvoorstelbaar. Ste un van Kerk Hoe sterk hun positie is wordt be wezen door de steun die zij uit de katholieke kerk ondervinden. De tac tiek van het apostolaat is gecompli ceerd, maar er schuilen zeker over wegingen van doelmatigheid in Zo goed als de kerk in Spanje zich van Franco begint los te maken, zo dry ft zy af van De Gaulle naar de massa's. De Amerikaanse, Britse en Ne derlandse politici die zich zorgen ma ken over De Gaulles buitenlands be leid, kunnen wat geruster slapen: zij hebben in de Franse arbeiders er een paar miljoen ambassadeurs bygekre- gen Voor de adembenemende ambi ties van De Gaulle is het sneu, rnaar het ziet er naar uit dat de nationale glorie en de eigen atoommacht zul len stuiten op iets zo onuitsprekelijk banaals als het huishoudboekje, de prys van de bloemkool, de nieuwe fiets en de afbetaling up het televi sietoestel. Maar over dat laatste kan De Gaulle moeilijk vallen: de televi sie is immers zijn sterkste wepen, zijn persoonlijke „force de frappe". geen bystand krygen in dollars gedwongen zullen zijn tot rantsoene ring In hun land. tot vergaande socialisering enz. Bovendien zou de afbetaling van de bestaande schuld kunnen stagneren en zou het land wellicht gedwongen zijn Russische olie te importeren, indien dat voor deliger zou blaken Dergelijke argumenten kunnen helpen om krediet in Washington te krygen en bovendien kunnen zy er toe bijdragen, dat de kapitalisten in Brazilië wat meer bereidheid tonen om de voorwaarden te aanvaarden, die Washington stelt by de hulpver lening. Ook al zal Dantas na zyn bespre kingen betrekkelijk tevreden naar Brazilia kunnen terugkeren, de toe- Ouderwets Die druk is doorgebroken in da^ mijnstaking, die weer een ouderwets aspect heelt in haar onbeperkte ka rakter van „erop of eronder". Juist met het afbetalingssysteem hebben de Franse arbeiders hun hardste wa pen. de staking tot het bittere einde, uit handen gegeven. De levensmidde lenwinkelier wil nog wel op krediet leveren. Maar de man die in duur zame goederen doet, moet op voldoe ning van de termijnen aandringen. Want de banken die hem financie ren, eisen ook betaling. En vooral het Franse bankwezen is niet be paald gevoelig voor het argument dat het daarmee stakingen onmogelijk maakt. Vandaar dat de Franse vak bonden hun tactiek hebben omgebo gen naar korte storingsstakingen. Dat de mynwerkers hun vakbonds bestuurders tot de onbeperkte staking hebben gedwongen komt eerder uit psychologische dan syndicale overwe gingen voort: naast de druk der da- gel yk.se welstandsverplichtingen, kwam de onzekerheid op lange ter mijn over de toekomst van de mijn industrie. En uiteraard de flaters van de regering. Overwinning O Dat het conflict in de mynen met de overwinning der stakers zal ein digen, staat inmiddels vast. En even zeker zal het sociale conflict in de Vijfde Republiek daarmee niet ein digen. maar eerst recht beginnen.. Voor de regering-De Gaulle, die zoals Edgar Fauré het uitdrukte het eerste regime in de geschiedenis is dat uitsluitend met rhetorische middelen regeert, wordt dat een moeilijke, misschien fatale aangele genheid. In de buitenlandse politiek kan men bluffen en schofferen en nie- jarige Benedictijner monnik die, tezamen met een 37-jarige elek tricien, beschuldigd wordt van poging tot moord op een andere monnik. Ook wordt hun verduis tering van kloostereigendommen ter waarde van vierduizend mark en het uitoefenen van pressie op een derde monnik ten laste ge legd. De eerste beklaagde, broeder Gun- ther, stond al dertig jaar lang aan het hoofd van de kippenfokkery van zyn klooster, tot hij in 1961 dit baantje moest neerleggen, omdat hij zyn boeken niet goed byhield. Broe der Gallus werd tot zyn opvolger benoemd. De twee beklaagden hadden er echter belang by om deze mutatie te verhinderen, omdat broeder Gun- ther geld en goederen van het klooster verduisterd- had en aan de elektriciën in bewaring had gegeven. Om hun doel te bereiken zonden zy eerst dreigbrieven aan broeder Augustinus. hoofd van de klooster- administratie. De brieven waren ondertekend met „de Duitse com munistische party". Een der brieven bevatte het dreigement, dat het klooster in brand zou worden gesto ken. als broeder Gunther niet de leiding over de kippenfokkerij zou mogen blyven voeren. Later zouden zy, volgens de dag vaarding, het plan hebben opgevat om de knop van de toegangsdeur tot de fokkerij op een elektrische leiding aan te sluiten, zodat broeder Gallus bij aanraking een schok zou krygen. Broeder Gunther zag hier tenslotte toch vanaf en installeerde in plaats daarvan een apparaat in een schuur waarin het hout van het klooster werd opgeslagen, in de hoop dat broeder Gallus die daar vaak werkte, bij aanraking een schok zou krijgen die sterk genoeg zou zyn om hem te doden. Bij zyn verhoor op de eerste zit tingsdag verklaarde broeder Gunther dio ter terechtzitting zijn monnikspij voor bruine jas en grijze broek had verwisseld, dat hy alleen maar eigen geld, dat hy in de kippenfokkerij had gestoken, weer had teruggeno men. „Ik had het er stiekem inge stoken en nam het er stiekem weer uit", zo verklaarde hy. Advertentie stand in zyn grote land zal nog jaren mand zal 's generaals talent daarin zorgelyk blyven. Het communisme willen ontkennen. Lord Home voelt behoudt daar zeer reële kansen. Izich gekrenkt als hy niet met Couve De Noorse werkgeversvereniging heeft gisteren een uitsluiting van 200.000 werknemers in de grote Noor se industrieën afgekondigd met de bedoeling de bestaande arbeidscon tracten te verlengen. Dit besluit treft ongeveer 130.000 georganiseerde ar beiders met ingang van 3 april en nog eens 70.000 arbeiders later in het voorjaar. Het Noorse verbond van vakvere nigingen had aangekondigd, dat de contracten voor 17.000 georganiseer- den zyn opgezegd. Er worden bin nenkort meer opzeggingen verwacht. Volgens de werkgevers eisen de vak bonden loonsverhogingen van 5 pro cent tot 30 procent en vermindering van het aantal arbeidsuren per week van 45 tot 42. Het Noorse verbond van vakver enigingen heeft naderhand nog be kendgemaakt, verlenging van de be staande arbeidsovereenkomsten te verwerpen en loononderhandelingen te willen. Als bemiddeling op deze grondslag niet zou slagen, zou het verbond van vakverenigingen mach tiging' geven voor een stakingsactie. Premier Gerhardsen heeft in een radiotoespraak gezegd, dat Noorwe gen zich geplaatst zal zien voor het ergste arbeidsconflict sinds het ein de van de oorlog als de partyen het niet eens worden. De voorzitter van het verbond van vakverenigingen. Nordahl, is van oor deel. dat als de werkgevers blyven by hun besluit om de bestaande ar beidsovereenkomsten te verlengen, de kans op het voorkomen van een al gemene staking zeer gering is. f 1.05 in beker of pot NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Twaalf jaar voor 18 Poqo-leden In Paarl zyn gisteren achttien Afrikanen tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens sabotage, een misdaad waarop in Zuid-Afrika de doodstraf staat, zy hadden in november jongstleden deelgenomen aan relletjes in de Kaapprovincies, waarby 2 blanden. van wie 1 een meisje, werden doodgeslagen. Bij deze moorden waren de beklaagden ech ter niet betrokken. Volgens de rechter betrof het hier leden van de Poqo-beweging, die de blanken, desnoods met gebruik making van geweld, uit Zuid-Afrika wil verdryven. Twee andere Afrikanen werden vrygesproken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11