MEERDERHEID TEGEN COMMERCIËLE T.V. Aanvallen van Cubaanse ballingen zijn zinloos Na twaalf sprekers in Tweede-Kamerdebat staat wel vast FRACTIES VERDEELD ;nauwde Straaljager geraakt (foor ketsende kogel Tientallen personen met t.b.c. besmet (9ud UCHT IN EUGELLAM IEGTUIG Scherpe reactie van State Department Toestel slaat te pletter GEVECHTEN IN PERZIE Koning Saoeds ,„Comet-4" in Alpen vermist In Drentse dorpje Ekehaar teuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 MAART 1963 No. 30911 LEIDSCH lirecteur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) Het is vrijwel zeker, dat een meerderheid in de Tweede Kamer zich zal uitspre- en tegen commerciële exploitatie van het toekomstige tweede televisienet, los van e Nederlandse Televisie Stichting en de bestaande omroepverenigingen. Deze conclusie was gisteravond laat te trekken, nadat de laatste van de twaalf irekers in het grote Kamerdebat het zijne had gezegd over de plannen van de egering, zoals die zijn vermeld in de veel omstreden televisienota. Dat er veel weerstand was tegen ..commerciële televisie" be kende niet. dat ook ..reclame in de televisie" werd afgewezen. h 1 zou de regeling daarvan pas onder het oog moeten worden ge ul, nadat een wettelijke basis voor het omroepbestel tot stand zal ingekomen. Dr. Bruins Slot (A.R.) vertolkte deze gedachte heel lidelijk. Dc heer Kleijwegt (P.v.d.A.) bepleitte een nieuw orgaan, dat ilgens wettelijke maatstaven in het leven zou moeten worden ge- «pen. De heer Kikkert (C.H.) wilde eveneens een wettelijke regeling [wachten. De voorstanders van het regerings- mdpunt dus onafhankelijke ver ging van een programma, niet be- stigd uit kijkgelden maar uit re- meboodschappen waren te viri le n bü de VVD (die wat dit betreft K nsgezind dacht), een groep leden 17 de CHU rondom jkvr. Wttewaal Stoetwegen en een aantal KVP- 1 s. voor wie mi** Blaisse als woord- l erder optrad. Hoe de stemverhou- iigen bij de verdeelde KVP en CHU jen. stond gisteren nog niet precies it. Mr. Blaisse zou een kleine 20 len van zijn 49 man tellende fractie n hand hebben en bij de CHU e verhouding 75 zijn. Ook de aalisten waren niet geheel eensge- Zo keerde de heer Goedhart tegen de gedachte, dat reclame verwerpelijks zou zijn. Hij wilde irkomen dat er overdreven winst gemaakt, maar wilde „winst" zeker niet als een ..vuil schut- woord" zien. Hij keerde zich tegen opvattingen van de omroepvereni- gen Drie stromingen loeveel leden van de PvdA met de Goedhart zullen meegaan is nog t duidelijk. igenlijk zijn er in deze fractie drie imingen: een, die desnoods re- vijfentachtig inzittenden van een half vleugellamme Ameri- ;aanse Superconstellation hebben gisteren een angstig avontuur doorstaan. viermotorige toestel, dat van Ha- aii was opgestegen, bevond zich og slechts twintig minuten vliegen an het "Point of no return" (daar aar de voorraad brandstof niet leer toereikend zou zijn om terug keren), toen twee motoren van rechtervleugel weigerden. Superconstellation, die op weg naar Californië. had 76 passa- 8, o.w. vijftien kinderen, en ne- bemanningsleden aan boord, wisten gelukkig hun zenuwen te leersen toen de gezagvoerder het iegtuig tot ongeveer duizend me- f liet dalen om het uiterste pro- l van zijn brandstof te trekken i met slechts de twee motoren in de linkervleugel draaiende de ragweg naar Hawaii begon, üddels had men daar een nood- in van het toestel ontvangen en Ren de reddingsdiensten van Ptwacht en luchtmacht in wer- Bg getreden. gezagvoerder wist zijn kist echter !nder brokken op het vliegveld m Honoloeloe aan de grond te tten. clame in de televisie wil toelaten, een, die ook daar niets van wil weten en de groep-Goedhart, die dus voor commerciële exploitatie is. Intussen was het echter wel duide lijk, dat er voor het regeringsstand punt dat vanmiddag zou worden ver dedigd door de staatssecretarissen Scholten en Gijzeis hoogstwaar schijnlijk geen meerderheid zou zijn te vmden. Mr. Baeten. sprekend na menseen groot aantal leden van de KVP. de heer Kleijwegt van de PvdA, dr. Bruins Slot va nde ARP en de heer Kikkert van de. CHU lieten daarover geen twijfel bestaan. Op de CPN en de PSP hoeven de staats secretarissen evenmin te rekenen. Bezwaren In grote lijnen kwamen de opvat tingen van de tegenstanders der regeringsplannen hierop neer, dat de omroepverenigingen in het gedrang zouden komen, dat een commerciële zendorganisatie onvoldoende waar borgen zou bieden voor verantwoorde programma's, dat de reclame een ver keerde uitwerking zou hebben en dat dag- en weekbladen schade zouden lüden. Dr. Bruins Slot zei het heel scherp: commerciële televisie is verwerpelijk, omdat de vrije organisaties in een hoek zullen worden gedrukt en met de ondergang bedreigd. Het zou een ongehoorde bevoordeling zijn van de pleiters voor een „nationale" omroep. De concurrentie tussen omroepver enigingen (op het eerste net) en een onafhankelijke organisatie (op het tweede net) zou gaan ten koste van beide programma's. De heer Kleijwegt meende, dat commerciële televisie niet zou kun nen bijdragen aan de culturele ont wikkeling. en dat ondanks bepaalde waarborgen de programma's niet voor reclame-invloeden zouden zijn ge vrijwaard. De heer Aarden (KVP) verweet de regering, dat zij het omroepvereni gingen onmogelijk wilde maken om binnen redelijk afzienbare tijd te ko men tot de opbouw van een volledig programma, terwijl een commerciële gegadigde, alleen op grond van „fi nanciële zelfgenoegzaamheid" onmid dellijk reële mogelijkheden krijgt voor de opbouw van een volledig pro gramma. De heer Kikkert meende, dat het de NTS zou moeten zijn om reclame op het tweede net te verzorgen. Zij zou er beter geschikt voor zijn dan een nieuwe maatschappij. Eigenlijk vond de heer Kikkert, dat de econo mische noodzaak van reclametelevisie nu niet bestond. De communist Jager signaleerde gevaarlijke invloeden van het groot kapitaal (Zwolsman) en dr. Noorden bos <PSP> meende, dat de kijkers weerloze slachtoffers van geraffineer de reclamemethoden zouden worden. Slot pag. 2 Britse journalisten blijven gevangen De Britse minister van Binnen landse Zaken, Henry Brook, heeft het beroep dat 500 journalisten op hem hebben gedaan tot invrijheidstelling van twee collega's, die tot gevange nisstraffen zijn veroordeeld in ver band met hun weigering om voor een officieel tribunaal de bronnen van door hen gepubliceerde berichten te noemen, van de hand gewezen. Minister Cals en de staats secretarissen mr. Y. Scholten en drs. F. J. W. Gijzeis achter de regeringstafel tijdens het debat in de Tweede Kamer over de reclame-televisie. fEERBERICHT VRIJ KOUD Bilt verwacht van heden- tot jenavond: vrij koud weer met ge- le tijd mist of bewolking, maar enkele verspreid voorkomende dingen. Op de meeste plaatsen weer en overwegend matige fdoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 MAART «op: 06.43: onder: 18.53 uur; fcn op: 04.57; onder 13.35 uur; jogwater te Katwijk: 12.11 uur en 'uur; laagwater 7.12 en 20.08 uur. (Van onze correspondent in Washington) Het State Department noemde gisteren de aanval die Cubaanse ballingen hebben gedaan op een Russisch schip en een Russisch militair kamp onverantwoordelijk en zonder werkelijk effect. In dien zulk een aanval vanuit Amerikaanse gebied was uitgevoerd, zouden de Cubaanse ballingen hebben gehandeld in strijd met de Amerikaanse wet. Antonio Vaciana, het hoofd van de Cubaanse groep Alpha 66, heeft verklaard dat de aanvallers zijn terugge keerd naar hun geheime Caraïbische basis. Sedert de grote crisis van eind ok tober vorig jaar heeft Amerika het voor de Cubaanse ballingen moei lijker gemaakt dergelijke aanvallen uit te voeren. De actie van zondag nacht, waarbij een Russisch kamp en een Russisch schip werden beschoten, is op touw gezet door twee groepen Cubaanse uitgewekenen, Alpha 66 en het Tweede Front. De reactie van het State Depart ment heeft duidelijk gemaakt dat men in Washington allerminst inge nomen is met een dergelijke activi teit, die de greep van de communis ten op Cuba eerder kan versterken dan verzwakken. De Amerikaanse regering ziet zich inzake Cuba verplicht eer> midden weg te bewandelen die echter aller minst de ..gulden" kan werden ge noemd. Beter kan men die weg be schrijven als een smal pad. dat onpo- Pïins Bernhard werd gisteren in Utrecht gefotografeerd tij den een kennelijk vrolijk ge sprek met de Engelse ambas sadeur in Nederland, Sir An drew Noble. Beiden namen deel aan de lunch van de Nederlandse Kamer van Koop handel in het Verenigd Ko ninkrijk. De hooggesloten trui van de Prins stak echter wat vreemd af tegen het streep- jesdiplomaten pak van de Britse ambassadeur. >orzaak van deze informele •lracht is de moeilijkheid, die de Prins ondervindt bij het vastknopen van zijn boord en het binden van zijn stropdas. Zoals bekend heeft hij tijdens zijn wintersportvakantie een van zijn middenhandsbeentjes gebroken. Hand en pols zitten nu in een gipsverband. De Prins heeft tijdens het bezoek van president De Gaulle met heel veel moeite zijn conven tionele bovenkleding aange kregen, maar heeft zich toen voorgenomen zich verder voor lopig in een trui te hullen. Tijdens de lunch hield de Prins een rede, waarin hij zijn diepe teleurstelling uitsprak over hel afbreken van de onderhande lingen over het toetreden van Engeland tot de EEG. Maar rle Prins putte vertrouwen uit het feit, dat de onderhandelin gen en wellicht nog meer het falen ervan duidelijk cn over tuigend hebben onthuld, dat Groot-Brittannië moet toetre den en dat wegen moeten worden gevonden om het Gro te Europa te kunnen verwe zenlijken. De Prins wees op d» banden, die Engeland cn Ne Ierland binden, een betoog waarbij oud-minister Sidne- J. v. d. Bergh, voorzitter van de Centrale Kamer van Han- 'delsbevordering zich aansloot. pulair is zowel bü de biertafel-stra tegen in de Verenigde Staten als by de reactonairen in Latijns-Amerika, De Miami Herald heeft een verslag gegeven van de beschieting van het Russische schip en kamp aan de noordkust van Cuba. Het verhaal wordt verteld door Eloy Gutierrez Menoyo, die adjudant van premier Fidel Castro zou zijn geweest en het bevel over de aanvallers heeft ge voerd. De commando's hadden zondag in twee zwaar bewapende boten een aanval gedaan op Isabella de Sagua omdat daar een Russische basis was. Snelle motorboten hadden „het Rus sische militaire kamp beschoten en daarna op zee de strijd aangebonden met een Russisch vrachtschip". Twee commando's waren gewond geraakt toen de Rus terugschoot. Hoewel de aanvallers, die vertrokken waren van een geheime basis in het Caraibische gebied, zich bij de beschieting van het Russische schip voornamelyk concentreerden op het hamer- en sikkelembleem op de schoorsteen, kwamen „vele granaten op het dek van het schip terecht en men zag vele Russische zeelieden, dood of ge wond, in elkaar zakken". Slot pag. 2 Piloot redt zieli met schietstoel (Van onze Eindhovense) correspondent De 31-jarige luitenant-vlieger Frie- Iing van de vliegbasis Eindhoven heeft gistermiddag vier kilometer ten noorden van Franeker zyn Thunder- streak. die steeds meer hoogte verloor met zün schietstoel verlaten De straaljager dook in een drassig wei land, waarop het in duizend stukken uit elkaar sprong. Luitenant Frieling, die op 350 meter hoogte met zijn schietstoel de ruimte in geslingerd werd, dreef aan zyn tydig geopende parachute enigszins af, maar maakte een geslaagde landing. Hij liep geen verwondingen op. Gisteravond zat hij al weer gezond en wel in Eindhoven op de basis. De premier van Perzië, Assadollah Alam, heeft gisteren medegedeeld, dat tydens botsingen tussen rege ringstroepen en opstandige stammen in Fars, in het zuiden van het land, 44 mensen werden gedood en meer dan honderd gewond. Tot de doden behoorden tien politiemannen. De regering heeft de situatie vol komen in de hand, aldus de premier, die verder mededeelde, dat lande- ryen. toebehorend aan stamhoofden die zich tegen de landhervormingen verzetten, in beslag zün genomen en onder de boeren zün verdeeld, zonder schadeloosstelling voor de betrokke nen. Luitenant-vlieger Frieling was in Eindhoven opgestegen met de op dracht een oefenvlucht naar Ter schelling te maken, waar hü aaneen schietoefening moest deelnemen. Terwül hü in duikvlucht zün mi trailleurs op het doel afschoot, hoor de hü plotseling een slag in de mo tor. Een terugspringende kogel was van het doel teruggesprongen en in zijn motor geslagen. Een geval, dat ach nog nooit eerder heeft voorge daan. Aan de vliegbasis Leeuwarden vroeg hü om zich gereed te maken voor een noodlanding die hü aldaar wilde uitvoeren. In glüvlucht zette hij koers naar deze basis, nauwkeu rig alle aanwü'zingen opvolgend. Hy verloor echter snel hoogte. Vier kilo meter ten noorden van Franeker bo ven drassige weilanden, een hoog te van 350 meter, kreeg hü opdracht zün machine op de neus te zetten en haar te verlaten. Driehonderd meter is de minimumhoogte waarop de schietstoel met succes kan worden ge bruikt. Luitenant Frieling voerde de gevraagde handelingen rustig en kalm uit.waarna hü de sprong waagde. Het vliegtuig viel buiten bebouwd gebied te pletter. "Homer bestaat uit 16 pagina's De „Comet-4" van Kun ine Saoed van Saoedi-Arabië, die de vorst van Genève naar Nice had gebracht en daarna terugkeerde om het gevolg van de koning ta halen, wordt ver mast. Vanochtend in alle vroegte ver trok het toestel uit Genève naar Nice, 1 waar het echter niet is aangekomen. Men zou de Cornet hebben ontdekt op de top Argentera, zes kilometer van de Col de Larche, In de Franse Alpen ten noorden van de Riviera. Vliegtuigen en helikopters waren uit Aix-en-Provence opgestegen om het vermiste toestel te zoeken. Het is niet hekend hoeveel personen er aan boord waren. Koning Saoed heeft in Genève een 'medische behandeling ondergaan en verblüft thans in Nice voor verder herstel. Later werd bekend, dat er zestien mensen aan boord van het toestel zün en wel negen bemanningsleden en zeven passagiers. Het zouden geen leden van de koninklijke familie zün Het toestel ligt op drieduizend meter hoogte aan de Italiaanse kant van de Argentera! Dichte sneeuw belemmert het onderzoek. (Van onze Groningse correspondent) Tientallen personen in Ekehaar (gem. Rolde) zijn met tuberculose besmet. Steeds nieuwe gevallen doen zich voor. Er is sprake van een ern stige besmetting. Maandag werden zeven personen in het sanatorium in Haren opgenomen. Gisteren weer twee. Morgen gaat een patiënt naar Beatrixoord in Appelscha en volgen de week maandag zullen er weer twee in het sanatorium van Haren (Gr.) worden opgenomen. Voor de volwas senen wordt zoveel mogelijk een plaatsje gevonden in Appelscha, ter wijl kinderen naar Haren gaan, waar men echter aan het einde van de opnemingscapaciteit raakt. In Appel scha daarentegen is nog voldoende ruimte. Het medisch onderzoek, dat onder leiding van de districts tuberculose- arts dr. J. N. W. Franssen, uit Assen, plaats heeft, heeft verder uitgewezen, dat voorts nog tientallen personen besmet zün. Zy kunnen evenwel •huis met medieünen worden behan deld en blijven onder controle van dr. Franssen. Twee leerlingen van de lagere school in Ekehaar, een jenden en meisje, die bü het school onderzoek positief reageerden, wer den gisteren in Beatrixoord in Haren opgenomen. Ui tv oerrng De oorzaak wordt gezocht in de uitvoering van de sportvereniging S.V.D.B. Volgens dr. Janssen was het funest, dat deze in zo'n kleine loka liteit heeft plaats gehad, waar veel mensen bü elkaar waren en waar veel rook hing. Zo er sprake was van besmettingsgevaar dan waren daar alle factoren aanwezig door de ziekte te worden aangetast. Naar de mening van de districts arts zal een explosie, zoals deze zich in Ekehaar heeft voorgedaan de ergste in Drente sedert jaren alleen voorkomen kunnen worden door massale enting van de kinderen op de lagere scholen. Zün streven is daar dan ook op gericht, maar dat zou tot dusver nog geen steun hebben gekregen. De inspecteur in algemene dienst van de t.b.c.-bestrijding, dr. C. R. N. F. van Joost, uit Den Haag. heeft zich van de toestand op de hoogte gesteld. In samenwerking met het Groene Kruis zal de gemeente Rolde een algeheel bevolkingsonderzoek latpn instellen Dit wordt gehouden op 4, 5 en 6 april. Argoud in een militair voertuig O Een Westduitse advocaat heeft gis teren namens de Parüse advocaten van Antoine Argoud, naaste mede werker van Georges Bidault, stukken op het bureau van de openbare aan klager in München overhandigd, waaruit zou blüken dat de Franse autoriteiten betrokken waren bü de ontvoering van de gewezen kolonel uit een hotel in München. Het document bevat een door Ar goud in de gevangenis geschreven gedetailleerde beschrijving van de ontvoering. Hü zou in een Frans mi litair voertuig over de Frans-Duitse grens zijn gebracht, waarbü men dit voertuig niet zou hebben gecontro leerd. Franse kernproef Algiers en Tunis protesteren 'ook Na Marokko hebben gisteren ook Algerije en Tunesië bü Frankrijk ge protesteerd tegen de jongste Franse kernproef in de Sahara, waarover de regering in Parüs nog steeds het zwygen toe doet. De Algerijnse regering heeft gis teren verklaard, dat de Franse rege ring Algerije officieel heeft meege deeld, dat maandag in de Sanara een ondergrondse kernproef is geno men. Vanmiddag zouden Algerijnse re geringsleiders „een belaiigryke ver klaring" over deze kwestie afleggen- Uit het Leidsch Dagblad van 20 Maart 1863: 1 Z. M. heef den gewezen bewaarder in het huis van 1 militaire detentie nabij Lei- 1 den, A. Wassenaar, verleend 1 een pensioen van 234. i Sempre Crescendo. Con- i cert ten behoeve der Armen- i Bewaarscholen in de Groene- steeg en op de Langegracht te geven door H.H. Studen- 1 ten. Prijzen der plaatsen f 1.49 en f 0,99.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1