Zweden dicht bij titel na 4-1 zege op Canada kunst kaleiöosQggp Campendonk-penning monumentale kunsten Kunst van Hoknsai in Mnseum Volkenkunde EXPOSITIE JAN WOLKERS: VEELZIJDIG KUNSTENAAR Van Rappard stuurt Fabius de zaal uit Wereldkampioenschappen ijshockey Oranjeteam gewijzigd MORGEN LFC-UVS Nederland kansloos Tekeningen en aquarellen van een groot Japanner Parijs-Nice In liet Academiegebouw: BEELDHOU WEK. TEKENAAR. SCHILDER EN SCHRIJVER nog en SVL 2 niet eens een set veroveren Sportsplinters Partij van de I rije Burgers tocli met een aparte lijst )pgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 maart 1963 Derde blad no. 30908 Huilink dirigeerde Wagners ,Fliesende bouworkest Bernard Haitink. die pre cies een jaar geleden met „Don Gio- w r f - 4 l^- 'anni" een succesvol debuut maakte I B'piiiPpiiiP I ill SI K l Is onera-dirie-pnt i«t.r.Vnn,l f wCIICCttt Illl'ül/C'l Het voorlopig Nederlands elftal dat op 20 maart a s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam een oefen wedstrijd tegen Ajax speelt, is als volgt samengesteld: doel: Pieters Graafland <Feyen- oord); achter: Haak (ADOi en Veld hoen (Feijenoord)midden: Van Wissen <PSV», Burghuis <GVAV> en Klaassens «Feyenoord»voor: Gies- jen (PSV), Krui ver Feijenoord), Van der Linden <DOS>, Rutten (Fortuna '54), en Bennaars «Feijenoord). Hoewel de competitiewedstrijd Roo- .Jenburg—LFC geen doorgang kan I winden, zullen de Leidse voetballief- ebbers toch kunnen genieten van (vriendschappelijke) derby: tus- LFC en UVS. De wedstrijd wordt gespeeld op het b redelijke staat verkerende terrein IB an LFC aan de Boshuizerkade. Aan lang 2.30 uur. De Koninklijke Nederlandse Voet albornl heeft alle wedstrijden voor U et zaterdag amateurvoetbal afge- ast in de districten West 1, West 2, ioord en Oost. m Afgelastingen zaterdagvoetbal In een meeslepende wedstrijd, de beste tot nu toe van het hele toernooi, heeft wereldkampioen Zweden in het Johanneshov- stadion onder de ogen van Ko- i ning Gustaaf Adolf en bijna 16.000 enthousiaste toeschou wers laten zien dat het ernst is met de wil om de wereldtitel te prolongeren. De Zweden veroverden hun kost bare overwinning in de laatste zeven minuten van de strijd. Tot ver in de derde periode was de stand 11. De Canadezen, die zich toen al tevreden toonden met een gelijkspel, gingen nonchalanter spelen en zij maakten kostbare verdedigingsfouten waarvan de Zweden direct profiteerden.. In die laatste zeven minuten schoven de Scandinaviërs nog drie maal de puck achter de uitstekende Canadese doel man Seth Martin, die met de blonde verdediger Harry Smith een zeer goede wedstrijd speelde. Bij de Zwe den waren Ulf Sterner, die drie tref fers liet noteren en aanvoerder Jo hansson. die het vierde doelpunt voor zyn rekening nam. de beste spelers. Het Zweedse team. dat als ploeg een betere indruk maakte dan de te veel op solo-acties ingestelde Canade zen verdiende de zege volkomen. Door deze overwinning kan de Zweden de wereldtitel vrijwel niet meer ontgaan. De kampioenen van het vorig jaar hebben aan een gelijk spel in de wedstrijd tegen Tsjecho- Slowakye, die zondag gespeeld wordt, voldoende om zich voor het tweede achtereenvolgende jaar wereldkam pioen te mogen noemen. Maar nauwelijks zes minuten later stond Nederland met 21 voor toen eerst Van Dyk en een minuut latei- Van Oei doel troffen. De twee straf- minuten die Manuel kort voor het einde van de eerste spelperiode kreeg brachten Nederland weer aan de ne gatieve zijde van de score toen de Hongaren op 3—2 kwamen. In de tweede en derde speeltijd kwamen de Nederlanders er nauwe lijks meer aan te pas. Vooral in de derde speeltijd deden de Hongaren wat zij wilden. Had de Nederlandse verdediging in de tweede periode de schade nog weten te be perken tot drie treffers in de laatste speeltijd schoten de Magyaren liefst zeven maal raak. De Nederlandse aanval kon daar geen doelpunten meer tegenover stellen. Uitslagen: Denemarken—België 83; Tsjecho-SlowakijeFinland 52: RuslandVS 9—0. Groep A: Zweden 612; Rusland 610; Canada 69; Tsejcho-Sl. 6—9: Finland 73: Oost-Dutisland 52; j Verenigde Staten 62; West-Duits- j land 6—1. Groep C: Oostenrijk 510; Honga rije 46: Denemarken 56; Bulgarije 43; Nederland 53; België 5—0. als opera-dirigent heeftg isteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de première geleid van Richard Wa- geners opera „Der Fliegende Hollan der". waarmee de Ned. Opera in een reeks voorstellingen een eresaluut wil brengen aan deze 80 jaar geleden overleden Duitse componist. Guus Hoekman zong de rol van de Op een bijeenkomst, die gisteravond ter ere van het 10-jarig be staan der Vereniging van beoefenaars van de monumentale kun- sten (V.B.M.K.) in het Rijksmuseum te Amsterdam is gehouden, i heeft de voorzitter de door de vereniging aan de gemeente Am- uc ,a41 sterdam toegekende Campendonkpenning voor de monumentale gemoedelijke Noorse^zeekapitein Da- kunsten uitqereikt aan de wethouder van publieke werken, drs. land, Antoinette Tiemessen was zyn dochter Senta en bracht daarmee :r. haar korte carrière haar 30ste rol op de operaplanken. Voorts zongen So phia van Santé, Chris Reumer, Ota- kar Kraus en Johan van der Zalm George Hartmann had de regie, Dominik Hartmann verzorgde de de- eaa" core en kostuums. Beeldende Kunsten De Ned. Opera komt met ..Der Flie gende Hollander op 2 april in Den Haag. In de voor wisselende tentoonstellingen bestemde zaal in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat, kan men een aantal tekeningen en aquarellen bewonderen van de wereldbe roemde Japanse kunstenaar Katsushika Hokusai 1760-1849over wie wij onlangs uitvoerig schreven. Van zijn veelomvattende werk zijn vooral de kleurenhoutsneden prenten en boekillustraties in het Westen bekend geworden en vorig jaar nog heeft men b.v. de beroemde gezichten op de berg Fuji in al hun glorie in Amster dam kunnen bewonderen. „Come blow your horn" in vrije produktie De medeproducers van "My fair lady" de heren mr. P. A. Meerburg en J. M. den Uyl. De vereniging heeft deze penning, «genoemd naar wijlen Heinrich Cam pendonk. die hoogleraar is geweest in de monumentale en versierende schil derkunst aan de Rijksakademie van te Amsterdam ingesteld ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan in 1962. Het was de eerste keer dat de pen ning, ontworpen door prof. V. P. S. Esser. werd uitgereikt. Zij zal om de vijf jaar worden toegekend aan een beeldende kunstenaar, die zich ver dienstelijk heeft gemaakt voor de mo numentale kunsten, of aan een ar chitect of een opdrachtgever of een Vele wedstrijden AFGELAST ni belangrijkste voetbalwedstrijden i Leiden gaan morgen niet door. I»f Leidse Sportstichting heeft de breinen in de Leidse Hout (Rooden- orgLFC) en in de Kikkerpolder ÜVS-ONA) niet vrijgegeven voor be- leling. Aan de Boshuizerkade zyn velden 4 t.m. 7 afgekeurd. I Voor de korfbalsport werden de ilgende terreinen in zoverre ge- hikt voor spelen verklaard dat men i beslissing hierover aan de consul rerlaathet terrein aan de Burg- ravenlaan «Noorderkwartier» en het h rrein aan de Montgomerystraat dat II vrijgegeven voor het gedeelte, Ei aarvan de verenigingen Danaïden t Zuiderkwartier gebruik maken. Het terreingedeelte van Crescendo voor dit weekeinde niet bespeelbaar trklaard. Eveneens zullen de terreinen van *!us Oriëntis en KNS «Leidse Hout) weekeinde voor het spelen van edstrijden nog gesloten blijven. Van- »ag zullen de vrijgegeven terreinen oor de LKB worden gekeurd. De Treincomplexen van Pomona en de torlemmerweg zijn afgekeurd. De sultaten worden zondagmorgen Idens de gebruikelijke radio-uitzen- ng van de berichten over terrein keuringen nader bekend gemaakt. Wegens de gesteldheid van de ter- linen gaan alle wedstrijden, die wa in vastgesteld door de Christelijke wj orfbalbond niet door. AFDELING LEIDEN AFGELAST e Afdeling Leiden van de Konink- ike Nederlandse Voetbalbond heeft tt gehele programma voor morgen fgelast. Dirk Nijs voor COVS Weggeslagen j Het Nederlandse ijshockey-team heeft het in zijn laatste wedstrijd I voor het toernooi om de wereldtitel niet tot een zege kunnen brengen. Onze landgenoten gingen in een wed strijd waarvoor slechts 84 toeschou wers belangstelling hadden, kansloos met 13—2 ten onder tegen Honga rije. dat daardoor in de eindrang schikking van groep C definitief de tweede plaats in handen kreeg achter het ongeslagen Oostenrijk. Toch zag het er in het begin van de wedstrijd tegen de Hongaren niet slecht uit voor de Nederlandse ploeg. Welis waar keken onze landgenoten snel tegen een 10 achterstand aan toen Kerstez in de derde minuut de puck achter doelman van Esch schoot. drs. W. Hofman zullen het bekende combinatie hiervan blijspel "Come blow your horn" in De jury heeft unaniem de gemeente ee nvrije produktie gaan uitbrengen Amsterdam voorgedragen voor toe onder regie van Jan Teulings. In de kenning van de penning, omdat deze hoofdrollen zullen optreden Kaart. Fientje Berghegge, Al ving en Hans Boskamp Het stuk wordt vertaald door Al fred Pleiter: de décors worden ver vaardigd door Chil de Mey. Johan naar haar oordeel zich in de afge- Manon lopen jaren ..het meest bijzonder on derscheiden heeft op het gebied van de lelatie architectuur-beeldende kunst De jury uit de architecten. G. Rietveld. P. Blom. en de wandschil- ders Joh. Haanstra, Lex Horn en prof. A. Troost. De voorzitter der vereniging. Harry Op de Laak merkte op, dat toen in 1885 aan Derkinderen de opdracht werd gegeven om een schildering te maken in de Begijnhofkapel te Am sterdam, dit het begin van de monu mentale schilderkunst in ons land :s geweest. Het idee dat de monumentale schil derkunst een ondeelbaar deel moet zijn met de architectuur wordt door velen verworpen, door anderen be twijfeld. zeide de heer Op de Laak. Bovendien wordt enerzijds de mo numentale kunst bedreigd door ver slapping van kwaliteit, door het pro bleemloos leveren van decoratieve werken en opsmuk, anderzijds wordt de architect door de toenemende technocratie verhinderd om in zijn conceptie de beeldende kunst te be trekken. De mogelijkheid tot contact met de architect moet gehandhaafd blijven. Dit is in beider belang, van de archi tect en de beeldend kunstenaar, maar vooral voor diegene, voor wie de ar chitectuur en de beeldende kunst ge maakt wordt", aldus de heer Op de Laak Een rede van prof. Ir. H. Brou wer. hoogleraar te Delft (door een ongeval verhinderd) over „Architec tuur-beeldende kunst-ruimtetijd" werd hierop voorgelezen door Max Reneman. KDe bekende KNVB-official, de heer Nys, zal maandag in JDe Kleine «urcht een lezing houden voor de H ntrale Opleiding Voetbalscheids- «hters. De lezing begint om 8 uur. De strijd in de wegwedstrijd Parijs —Nice, heeft zich gisteren in de zesde etappe van Montpellier naar Vergeze. een rit over 38 km tegen het horloge. toegespitst. Want Jacques Anquetil. die zich tevoren alleen maar heeft beperkt de achter stand op het leidende tweetal Altig en Van Looy niet te groot te laten worden, zegevierde in zijn specialiteit met twee seconden voorsprong op Altig. Jacques Anquetil sprong met deze verrichting ineens naar de tweede plaats in het algemeen klassement.. 1. Anquetil «Fr.) 51 min. 57 sec. gemiddelde 44.171 km; 2. Altig <Dld) 51.59; 3. Groussard (Fr.) 53.57; 4. Van Looy «Belg.» 54.-; 5. Anglade (Fr.) 54.10: 12. Zlverberg 55.25. Zoals algemeen verwacht werd. heeft de 108 km lange rit van Ver geze naar Marignane, het tweede deel van de zesde etappe, geen ver schuivingen van betekenis in het algemeen klassement teweeg ge bracht. Er bestond na de tijdrit in de ochtenduren weinig animo voor grote acties en zo „wandelde" het peloton de kilometers onder de wielen weg. Het was de Fransman André Darri- gade, die hiervan profijt zou trekken. 1. Darrigade (Fr.) 2 uur 26 min. 34 sec.; 2. Wolfshohl (Did) z.t.; 3. Graczyk (Fr.) 2.27,08: 4. Dupont (Fr.); 5. Delberghe (Fr.). Het algemeen klassemeent luidt na de zesde etappe: 1. Rudi Altig 26 uur 31 min. 32 sec; 2. Anquetil 26.32.06; 3. Van Looy 26.34.07; 4. Joseph Groussard 26.34.21; 5. Anglade 2634.34: 12. Zilverberg «Ned.t 26.37.54: 38. Geldermans (Ned.) 27.12.31; 42. Maliepaard (Ned.) 27.15.13. Sculpturen, schilderijen en tekeningen zijn in het Academie gebouw aan het Rapenburg te bezichtigen op de gistermiddag ge opende tentoonstelling van werken van de 35-jarige jarige Am sterdammer Jan Wolkers. Deze expositie, georganiseerd door het L.A.K. in samenwerking met het ..Studium Generale'' ondervond reeds onmiddellijk grote belangstelling, speciaal van de jongere generatie. De opening geschiedde door de auteur Gerard Kornelis van het Reve (..De avonden"), een vriend en tevens bewonderaar van Wolkers, nadat de student in de kunstgeschiedenis, de heer C. Broos een kort inleidend woord had gesproken. Men kan zich bij een dergelijke tentooastelling afvragen wat er toch eigenlijk „in de lucht hangt", want zij geeft zulk een merkwaardige ontwik keling van de desbetreffende kunste naar en dat in betrekkelijk korte tijd te zien. dat men eigenlijk voor een raadsel staat, zij voert, in drie perioden, van het absoluut-figura- tieve. waarin de fijnzinnigste en sub tielste tekeningen worden gemaakt, naar het absoluut abstracte, waarin bijv. met behulp van diverse machine onderdelen de meest merkwaardige prod uk ten worden vervaardigd. Op onze vraag of dit laatste nu werkelijk „uit innerlijke noodzaak" geboren is. werd door Wolkers in positieve zin geantwoord. Wij willen dit gaarne van hem accepteren, hoewel voor ons per soonlijk gevoel de estetische schoon- heidsbevrediging toch wel allereerst in de werken der eerste en tweede o.a. veel „naakten" gegeven wordt. Jan Wolkers is een veelzijdig man. Ook als auteur begint hij bekendheid te verkrijgen: hij publiceerde verha len in Podium. Tirade en De Gids. Voorts verscheen van zijn hand de verhalenbundel „Serpentina's Petti coat" en in 1962 zijn, in Leiden in het 1 De VVS-i eserves hebben gister- nnd ui <lc fraaie gymnastiekzaal in de Dalton-HBS in Den Haag Jen Blokkeer al even weinig kan- mi n gekregen op tenminste een set- ,IH als daarna de SVL-reserves Syrèna. De Haagse formaties 'f *kten een onbedreigde 30 zege. enl i Alleen in de tweede set kon WS 2 'nkzij een „welwillend" meespe- u Pd Blokkeer in de buurt van set- nst komen. In de buurt, niet ver- t. Toen het er op aankwam de i. jsjissende puntjes te scoren, was onbetwist de sterkste VVS 2 was het stoppen harde Haagse services zeer itl e'ling tot wat we anders van Bas ei Hling tot wat we anlers van Bas i Gellecum c.s. zien. Zij faalden inter met de set-up en de smash. eerste set was in een oogwenk keken. De defensie aan het net ij «1 de gastheren zoveel mogelyk- [11 den, dat zij eenvoudig niet kon- 1 missen. De dei-de set gaf een cijfers geflatteerde setwinst Blokkeer. VVS 2 bood in de A'latstc fase van de wedstrijd zeer Volleybalcompetitie behoorlijke tegenstand met voroal goed verdedigen. De aanval echter bleef beneden peil. Syrèna—SVL 2. 15—6, 15—6, 15-10. De molenwieken van Piet Kap- tein scoorden natuurlijk wel punten voor Syrèna, maar de oud-interna tional begint nu toch wel aan spel- kracht in te boeten. Waar hij vroe ger dwars door een blok heen sloeg, viel de bal nu tussen blok en net langzaam naar beneden en ook moest hij zich herhaaldelijk aan de SVL-verdediging gewonnen geven. Dat zijn ploeg, die in deze wedstrijd tegen de zwakke SVL-reserves eén verre van overtuigende indruk maakte, toch een duidelijke winst kon boeken, lag voor een zeer be langrijk deel aan het bijzonder slechte serveren van SVL 2. In de laatste set was de stand na een serie blunders van Syrèna 16—8 in het voordeel van SVL 2. Een set winst lag toen zeker binnen bereik. Vijfmaal achtereen echter werd de service gemist. Via 1010 en 1210 finishten Piet Kaptein en zijn mannen met 3 directe service treffers Toch leert men Hokusai in zijn veelzijdigheid en in zijn volle groot heid eerst goed kennen, wanneer men ook zijn schilderijen en tekenin gen in het gezichtsveld betrekt. Voor al in de penseeltekeningen openbaart zich de kunstenaar in een onbe waakt ogenblik niet zoals hij zijn wil of zich voordoet te zijn, maar onherroepelijk zoals hij is. Voor Hokusai geldt dit in zeer bijzondere mate. Zyn schetsen en ontwerpen vormen in de meest letterlyke zin van het woord zijn dagelijks ..hand schrift" en juist zoals bij een Rembrandt of bij een Van Gogh komt de man achter het werk ons het meest nabij door de wijze waarop hy in tekeningen telkens en telkens weer het leven en daarmee zichzelf betrapt. Hokusai moet duizenden schetsen hebben gemaakt, maar duizenden ook zullen door zijn spreekwoordelyke slordigheid, door brand en onacht zaamheid verloren zijn geraakt. Van het weinige, dat anderen liefdevol bewaarden, bezit Nederland maar een zeer klein deel. Daaruit werd nu een selectie tentoongesteld. Het hoogte punt is en blijft het zelfportret van de 83-jariee Hokusai on een brief De Koninklyke Nederlandse Zwembond heeft de organisatie van de nationale kampioenschappen zwemmen en schoonspringen opge dragen aan de Apeldoornse Zwem- club. De wedstrijden zullen op 16. 17 en 18 augustus plaats hebben in het Apeldoornse Bosbad. Tijdens internationale wedstrij den in Moskou heeft de Noordkore- aanse gewichtheffer Liu Chun Chen- het wereldrecord tweehandig stoten in de bantamgewichtsklas.se verbeterd en gebracht op 140.5 kg. Het oude re cord stond sedert juli 1957 op naam van de Chinees Chen Tsin Kay, die destijds 139,5 kg omhoog bracht. Olympisch kampioen 1956 en oud-wereldkampioen, de Duitse ruiter Hans Guenther Winkler, heeft tydens het internationale indoor concours hippique in de Dortmunder Westfa- lenhalle, die met 11.000 toeschouwers tot de laatste plaats was bezet, de Grote Prys van de Duitse Bondsrepu bliek gewonnen. Hokusai: Hanaya-heks aan zijn uitgever. Het is een der weinige, authentieke zelfportretten van de meester. Ook de tekst van de brief kon thans worden gelezen en vertaald. Schilderingen Maar ook de schilderingen maken een integrerend deel uit van Hokusa s oeuvre. En hiervan is zo mogelijk nog minder in Nederlandse collecties aan te treffen. Daarom mag het Rijksmuseum voor Volkenkunde zich j gelukkig prijzen, dat zich bij het j vele. dat Ph. F. von Siebold in 1930 uit Japan mee terugbracht, ook een album met 16 aquarellen bevond, waarvan thans wel met zekerheid vaststaat, dat ze van Hokusai's pen seel zyn. Voor het eerst na 130 jaar wordt daar nu een deel van tentoon gesteld. De schilderingen zijn prachtig be waard gebleven en vormen behalve een kunsthistorisch, ook een histo risch bezit van grote waarde. Immers zij zijn op Hollands papier geschil derd, een medium, dat Hokusai alleen via de Nederlandse Factorij op Deshima (Nagasaki) bereikt kan hebben en dat de veronderstelling wettigt, dat de serie in opdracht werd (Van onze parlementaire redactie) De heer Fabius. leider van de Par tij van de Vrye Burgers, is gisteren in het Haagse hotel „Royal", met enkele andere Vrije Burgers, wegge gaan uit een persconferentie van de piepjongen liberale staatspartij van mr. Ridder van Rappard. nadat deze hen daartoe dringend had aange spoord. De nog jonge romance tussen deze twee partijen werd hiermee wreed beëindigd. Het gebeurde, toen de heer Fabius verteld had. dat zyn Party van de Vrye Burgers onder eigen naam aan de Tweede-Kamerverkiezingen zal meedoen. „Als dat zo is, dan wil de Liberale vervaardigd. Dit geschiedde in 1824 ^hebtaf'vtel mfvïnVapp".^ naar de datering op een der aquarel len). Ook de onderwerpen, ontleend aan het dagelijks leven en meer in het bijzonder de „wetenswaardig heden" daarvan, doen een opdracht vermoeden. Uit Japanse bronnen blijkt van contact tussen Hokusai en de Hollanders op Deshima. De Von >if| noci Siebold-serie laat echter nog vele 1 vragen, die op een nadere oplossing wachten, open. Kunsthistorisch zyn de aquarellen van groot belang, omdat er behalve Hokusai's meesterschap ook zijn „omgang" met dit voor hem vreemde papiermateriaal uit blijkt. Zo is het b.v. aan te nemen, dat de intensiteit I van de kleur on het „zachte" en „ron de" van deze kleur grotendeels aan het gebruikte papier te danken zijn. Het is voor het Rijksmuseum voor Volkenkunde een grote vreugde deze zeldzame schilderingen voor eerst te mogen tonen. hem in de rede. ..Er is afgesproken, dat er enkele Vrije Burgers komen te staan op enkele lagere plaatsen van de lyst der Liberale Staatspar ty". Wat er ook mag zyn afgesproken, het is blijkbaar niet goed. en ook niet „zwart op wit" gebeurd, want toen de heer Fabius ons, nog veront waardigd over het voorgevallene, na de persconferentie te woord stond, trad er duidelyk een ernstig misver stand aan het licht. Allereerst was er dus het meningsverschil tussen de Vrije Burgers en de Liberale Staats party over de gedragslijn bij de ver kiezingen. Vervolgens bleek er binnen de partij van mr. Van Rappard een het misverstand te bestaan tussen de lieren Van Lamsveld en Van Rap- De expositie is geopend dagelijks I pard, en daaruit is het verzoek aan van 10 tot 17 uur; op zon- en feest dagen van 13 tot 17 uur. de heer Fabius om heen te gaan nu eigenlijk voortvloeit. De heer Van Lamsveld zou, in de lezing die de heer Fabius gaf. als ge volmachtigde van Van Rappards partij, met de Vrije Burgers hebben beklonken, dat in alle achttien kies districten Vrye Burgers en LSP-ers broederlijk op één lyst zouden komen te staan: op de even plaatsen een Vrye Burger, op de oneven plaatsen een LSP-er. In negen districten zou boven deze lijst staan: Partij der Vrije Burgers, en in de negen ande re: Liberale Staatsparty. Zo was het volgens de heer Fabius allemaal met Van Lamsveld afgesproken. Maar tijdens de persconferentie bleek de heer Van Rappard daar niets van te weten. Hy was kennelijk niet goed door Van Lamsveld ingelicht. oorlogsjaar 1944 spelende eerste ro man „Kort Amerikaans". Toen was Wolkers namelijk onder gedoken op het schildersgenootschap „Ars Aemula Naturae". Hij had zich daarmee in het hol van de leeuw ge waagd, want ontving daar tekenles sen van een NSB-leraar. van wie hij overigens niet de minste last heeft gehad. Van Wolkers is voorts een tweede bundel korte verhalen ter perse. „Gesponnen suiker" geheten. En voorts zal van hem door de To neelgroep Studio op het einde van dit jaar zijn toneelstuk „De Babel" wor den opgevoerd. Deze werken zijn in een aparte vi trine aanwezig. Van het Reve heeft tijdens zijn openingswoord op enige specifieke eigenschappen van Wol kei-s gewezen, namelijk zijn uitge sproken vakmanschap, zowel in het naturalistische, gedeformeerde, als abstracte genre, zijn grote kennis van de natuur, zijn nederigheid en zyn verwantschap met het religieuze. Wij kunnen het hiermee volkomen eens zyn, doch naar ons gevoel bereikt zijn kunst toch haar hoogtepunten in het figuratieve: zoals hij bijv. met de eenvoudigste middelen een „Pauwin" tekent (no 40), bewijst, dat hier van een belangrijk kunstenaar spjrake is. En zo zouden er nog tal van andere voorbeelden te noemen zijn: wij kunnen U ten stelligste aan raden. deze zelf te gaan bezichtigen. Van Wolkers, die beeldhouwkunst studeerde aan de Rijksacademie te Amsterdam, hebben reeds vele wer ken een plaats in ons land gevonden. Zo staat bijv. in het Plantsoen te Leiden zyn „Moeder met kind", in Kruiningen trekt zyn ..Monument voor de watersnood" de aandacht, voorts is er zijn „Monument voor de I Bloedtransfusiedienst" te Amster dam. Groningen kent zijn ..Vrouw met de kat". Katwijk zyn „Ora et Labora" (man met aambeeld», ge plaatst voor de Technische school. Ook zijn vele lascons truc ties trek ken grote aandacht. Van het Reve heeft gelijk gezegd getuigenis afgelegd van zyn be wondering voor Wolkers. Hy droeg ten besluite van zijn opneingswoord enkele van zijn eigen „gedichten" voor. waarbij het ons onduidelijk was. waarom daarin zoveel „vieze" woor den voorkwamen. Doch dit ter- vens toch ook getuigenis aflegde voor zijn eerbied voor God. Doch dit ter zijde. Het heeft met deze expositie niets te maken, een expositie, die ons zeker de overtuiging gegeven heeft, dat Wolkers over een beuydenswaar- dige veelzijdigheid beschikt en daar bij over een fantastische energie om zóveel in zó korte tijd te kunnen scheppen. Het zal zeker de moeite lonen, een bezoek aan deze expositie te brengen: zU duurt tot 12 april. Wie méér over de kunst van Wol kers wil weten, zal goed doen woens dagavond voor de televisie de rubriek „Spiegel der kunsten" te volgen. Daarin zal het werk van Wolkers besproken worden. H. DouMun „Geen ogenblik", zo zei de heer Fa bius, „hebben wy gedacht: wij doen niet onder onze eigen naam mee aan de verkiezingen". De Vrije Burgers zullen nu afzien van hun onderne ming met de Liberale Staatsparty, en afzonderlijk met een lijst uitko men. Uit het oogpunt van verkie zingsprogramma wordt dat dan een doublure, want zowel mr. Van Rap pard als de heer Fabius heeft ge zegd. dat de programma's van beide partyen elkaar volkomen dekken. Om de toelichting van het verkiezings program van de Liberale Staatspar tij was het eigenlyk op de perscon ferentie, die zo curieus uitpakte, be gonnen. Het mag bekend worden ver ondersteld, want er is vorige week reeds over gepubliceerd. De heer Van Rappard deed een uitvoerig verhaal over de moeilijke tijd, die hij gedurende zyn lidmaat schap van de VVD heeft gehad met prof. Oud, die geen zelfstandige geest Israèl heeft gisteren in een brief aan VN-secretarls-generaal Oe Thant Syrië beschuldigd van „voortdurende" schendingen van het Israèllsche grond gebied Syrische beschuldigingen, eer der deze week, dat Israël ln het gebied van het Meer van Galllea de wai stilstandsovereenkomst had den, worden vals genoemd. ipen- :non- als hy. Van Rappard, naast zich zou hebben geduld In maart 1962 was hy het dermate beu in de VVD waar volgens hem te zeer nadruk op het sociale element wordt gelegd dat hy voor het eerst en tevens voor het laatst prof. Oud gelyk gaf. „Van Rappard hoort niet in de VVD thuis". Hy heeft toen bedankt als lid. De bewering, vorige week. van prof. Oud. dat Van Rappard geen contact had gehad met de VVD, voordat hy zyn eigen party oprichtte, werd door de leider van de Liberale Staatsparty tegengesproken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5