Rustige effectenbeurzen met een vastgestemde ondertoon Kerkdiensten Leiden en omgeving Ontwikkeling voor veehouders iets gunstiger Nederland levert veel uitgangsmateriaal Woningen in Bndel voor Duitse gezinnen Meer pijlers onder Nederlandse welvaart NIEUW J oorlopig groot aanbod van slachtvee verwacht Bollenuitvoer van Engeland STENCILWERK P. C. Beugelsdijk Voor ongeveer 40 miljoen geëxporteerd potter's L1IDSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 MAART 1963 Zondag 17 maart Iildfii: Herv. Gem.: Pieterskerk: 10 CUr ds. D. J. Vossers Hooglandse Kerk: Geen dienst. Marekerk: 10.30 u ds. A. J. Lamping j 7 u dr. K. E. H. Oppenheimer. Oosterkerk: 10 u ds. H. Bouter. Bethlehemkerk: 10 u ds. P. van den gerg te Den Haag. Maranathakerk: 9 u ds. J. Groot, jfrrljdlngskerk. Montgomerystr.: 1030 jur ds. K. E. H. Oppenheimer en 7 u Is H Bouter (Zangdien6t m.v.v. Wljk- (ritkoor). Konlngskerk: 10 u ds. J. M. D. van fen Berg. Herv. Ulo-school. Asserstraat: 10 u i P. Kloek en 7 u ds. D. J. Vossers. Ver. van Vryz. Herv.. (Leldse Volks- nls)10.30 u prof. dr. C. J. Bleeker Amsterdam Egllse Wallonne: 10.30 u ds. J. M. Ibarensol Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. laaskant. Dlaconessenhuls: 10.30 u ds. J. de rit. jeugdkerk: (In de Moriaen): 10 uur heer P. P. de Koning, jongerendlenst ..Rehoboth": 10.30 u f heer J. Renes. Bevrijdingskerk: 10.30 uur Jongeren- lenst. Zulderkerk3 uur Kerkdienst voor oven. Geref. Kerk (Oude Vest): 7 u Inter- erkelijke Jeugdsamenkomst. Pastoor J. Glazemaker (oud-kath. pastoor). Geref. Kerk: Zuiderkerk: 10 uur dr. festerink en 5 uur dr. Dronkert. Petrakerk. Surinamestraat10 u ds. iïerkamp en 5 uur ds. Heule. l Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dröh- irt en 5 uur ds. Haverkamp. Maranathakerk: 1030 u ds. Heule 5 uur ds. De Boer Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: u ds. De Boer en 5 uur dr. Weste ik. Groenhoven: 10 uur ds. Hofman. Chr. Geref. Kerk (Opstandlngskerk) lu (ond. Voor eeuwig te laat) en uur (ond. Jezus' Koningspretentie het opperste gerechtshof te Jeru- i) dr. Velema. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Kerk i vrijgem): 10 en 5 uur M. K. Drost te Mariénberg. Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht 10 en 5 uur dhr. Dlkkes Doopsgez. Gem.: 10.30 uur dr. S. Verheus. Rem. Gem.: 10.30 uur dr. A. W. Cra- tr. Christian Science (Steenschuur 4): 30 uur dienst. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 9): 30 uur gez. H. Mis. Leger des Heils: 10 uur helliglngs inst; 6.45 uur openluchtsamenkomst ingetje: 7.30 uur opwekkingssamen mst o.l.v. kapiteine F. a. K. d< ark. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge ndijk 24): 9 45 en 4 uur dienst en aderdag 7.45 uur idem. )ud-Kath Kerk (Zw. Singel 50): 5 uur Hoogmis (woensdag 7.15 uur »ndmls). hang. Luth. Kerk: 10.15 u ds. J. P. ïndermaker te Eindhoven. Baptlstengem 10 en 5.30 uur dhr. Schouten (dinsdag 8 uur bljbel- preklng). Jarlanderveen: Herv Gem 10 uur M. H. Boogert en 7 uur ds. C. L. i. Broeck te Zwammerdam. Geref rk: 9.30 uur ds. W. J. van Hoek en mr ds. A. P. Heiner te Ter Aar. Chr. ref. Kerk: 930 u Dienst des Woords 6.45 u ds. D. H. Blesma te Lisse. Ilphen aan den RU»: Herv. Gem lianastraat: 10 u ds. J H. Bogers 6.30 u ds. W. VerweiJ. Aula Imma- tlschool. Anna van Burenlaan: 9.30 "T. VerweU en 6.30 U ds. J. H. ;ers. Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. Hanemaaijer. Geboüw Jonathan: u ds. M Hanemaaijer (in alle asten bidstond voor het gewas). Ge w Nabij: 5 uur ds. J. H. Bogers en Deurdienst). Kapel Hooftstraat: u ds. W. L. Heijmans te Boskoop 630 u ds. J. J. de Heer te Wllnls. ishoornseweg: 10 uur dr. P. Glas te Haag. Martha-Stichting: 10.30 u. J. Veen. Geref. Kerk: Maranatha- k. Raadhuisstraat 10 uur ds. K. H urlng. Salvatorikerk. W. de Zwij- aan: 10 uur ds. C. Ch. Griffioen. Kerk. Jullanastraat: 3 uur ds. Wijma bevestiging ds. G A. Wes- teld en Intrede. Alphen-Noord, iftstraat: 10 uur ds. J. H. Baas te Haag en 7 uur ds. H. Heule te len. Geref. Kerk (vrijgem.): 9.45 u dienst en 5 45 uur ds. H. Scholte. Geref. Kerk: Jeruzalemkerk, GrlJ- steinstraat: 930 en 5 uur ds. R. Oud Geref. Gem: Van Manders- traat: 9.30 en 4 uur leesdienst. Geref. Gem.: Van Mandersloo- 7 uur ds. J. Spijker te Den Baptistengemeente. IJsclubgeb.: Eredienst en 6 u ds. M. Cohen, tr des Heils 10 en 7.30 uur luit. P. Heu. •degraven: Herv. Gem.: 9 uur ds. Balke en 10.30 u ds. Van Harten kift en 6.30 uur prof. dr. S. v. d. len te Utrecht. (Nieuwerbrug)6.30 ds. W. Balke. Geref. Kerk: 10 en uur ds. C. J. Tissink. (Nieuwer- 9.30 en 6.30 u ds. C. Ch. Grif- Ti te Woerden. Geref. Kerk (vrij- I: 9.30 en 4 uur ds. H. Scholte. f. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. ng. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Evang Kring: 10 uur eredienst uur Jb. Kleine Haneveld. tnthuizen: Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem: en 6 uur leesdienst (donderdag uur ds. Hage te Klaaswaal). «knop: Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur A. de Leeuw en 6.30 u ds. W. L. nans. Geref Kerk: 9.30 en 5 uur I van der Linden miss. pred. te rtensdijk (zendingszondag). Chr. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. Iruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur Uenst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur I. G. Paardekooper. tttrswoude: Herv. Gem.: 9.30 en uur ds. G. Jonkers. Geref. Kerk: ^en 6.30 uur ds. I Meyer te Oegst- Degom: Herv. Gem.: 10 uur ds. F. iwer en 5 uur vic. Henslng. Geref. i: 10, en 5 uur ds. A. Krabbe. Chr. 1 Kerk: 10 en 3 uur ds. J. J. Re- ult Haarlem. Ned. Prot. Bond: dienst. Evangelisatie-samenkomst ir (Gebouw Haven 50) evang. J uit Apeldoorn (donderdagavond r in Gebouw Haven 50 evang. Jan Ita te Gouda). (Maranatha-bijeen- Gebroeders Spaargaren uit aanvang 8 uur in het Nutsgeb. Udagavond 8 uur in het Nutsge- Van den Endelaan 52. evang. Ik te IJmulden). ojmade: Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Vree en 7 uur ds. A. J. Lamping «Men (Jeugddienst). ®g: Herv. Gem.: 10 uur (bidstond het gewas) ds. Fokkema en 7 u L. Schoonhelm te Lelden. Mik aan den RU». Herv. Gem.: pskerk): 10 uur ds. W. Sirag te Ijk aan Zee en 5.45 uur ds. P. «nhout te Katwijk a. Zee jeugd - it). (Kapel Nieuwe Duinweg): 10 ds. A. Baas (HD); 5 uur ds. A (Gymnastieklokaal school Nar- »at): 10.30 uur dhr. C. Stroo te kkerk a d. Rijn. Geref. Kerk: 9.30 P. de Bruijn te Den Haag en 5 ds. A. W. Meeder te Den Haag. d*Uk nan Zee: Herv. Gem.: 10 u m Moerenhout en 6 uur ds. W. (ber. pred. te R'dam-Vreewyk) Kerk): 10 u ds. P. P. J. Mon te Barneveld (HA) en 6 uur ds. Duman. (Kapel): 10 u ds. W. A. 'gen en 5 uur vie. D J. Cuperus '0 van Prlnstererschool)10 uur »c. de Vos. Aula Overduin: 10 uur Dekker (luchtmachtpred.)Zee- 'tlum: 6.45 u vie. D. J Cuperus Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. F "n (HA) en 5 uur ds. De Vries 'n dankzegging). Chr. Geref Kerk 1 5 uur ds. N. de Jong. Geref. (vrijgem): 8.30 en 3 uur ds. H. •arts te Groningen en 10.30 en 5 d». Breen. Geref. Gem. Remise straat: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur Leestdlenst. Koudekerk: Herv. Gem.: 10 uur ds. I Koerselman en 630 uur ds. v. d. Berg te Lelden (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Wlersinga te Baarn. leiderdorp: Herv Gem.: (bidstond voor gewas en arbeid) 10 uur dhr. J. v. d. Hoek en 6.30 uur ds. J. P. Hon- nef. (Kerkzaal, Zijlkwartier)9 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 uur ds F. Minnema en 6.30 uur ds. J. Banga (Kerkzaal. Zijlkwartier): 10.30 uur ds J- Banga en 5 uur ds. F. Minnema. Ver. Vrljz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a): 10.30 uur dhr. J. Vollers te Utrecht. Lelmulden: Herv Gem.: 930 u ds. D. H. Gljsbers (bidstond voor gewas) Pniel: 7 uur ds D. H. Gljsbers. Geref. Kerk: 9.30 uur dr. J. Waterink te Am sterdam en 7 uur ds. L. Kuiper te Am sterdam. Lisse: Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. van Dok te Noordwijk-Binnen en 7 uur Jeugddienst. Geref. Kerk: 10 uur ds. P. de Vries te Katwijk en 5 uur ds. C. J. Coumou te Haarlem Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdienst. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. (donderdagavond 7.30 uur leesdienst). Nieuwkoop: Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. óliemans. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds H. Moolhulzen te Lel den. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur dienst des Woords en 2 uur ds P. op den Velde te Mijdrecht. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. G. Bloemendaal te Delft. NoordwUk-BInnen: Herv. Gem.: 10 uur prof. Rasker te Lelden en 7 uur ds. van Soest te Rotterdam (jeugd dienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. W. Dekker. V. d. Berghstichtlng: 11 u ds. W. Dekker. Ned. Prot. Bond: 10.30 u ds. J. Heldlnga te Haarlem. NoordwUk aan Zee: Herv. Gem.: 10 uur ds. F A. Nolle te Oegstgeest en 5 uur ds. W. Hoekstra. Sole Mlo: 10 u ds. W. Hoekstra. Herv. Geref. Evange lisatie VGLO-school. Schoolstraat 2) 10 uur ds. H. Stolk te Schevenlngen en 5 uur ds. N Kleermaker te Rotter dam. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds H. A. van Bottenburg. Noordwilkerhout: Herv. Gem.: 10 u ds. A. H. Smits en 7 uur (Jeugddienst) ds. G. Nleuwenhuysen te Den Haag. Parkhotel: 3 uur ds. A. H. Smits. De Zllk: 7 uur (aula meisjesschool) ds. A. H. Smits. Oegstgeest: Herv. Gem.: Groene- of Willlbrordkerk10.30 u ds H Perdok Pauluskerk: 10 u ds. J. Irik en 7 uur ds. B. C. Visser (HA). Rijnlands Ly ceum (Jeugdkerk)10.30 uur J. Vink te Katwijk aan Zee. Ver. v. VrUz. Herv.: W. de Zw. Kerk: 10.30 uur mej. ds. J. Bossert (Wassenaar). Geref Kerk: Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Kappers. Geref. Kerk (vrijgem W. de Zwijger- kerk: 8.30 uur ds. R. Brands en 3 u ds. J. Douma te Rijnsburg. Rljnsaterwoude Herv. Gem 10 uur ds. G. J. Baart en 7 uur ds. G. F. Overgaauw te Woubrugge. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 uur Dienst des Woords. Oude Wetering: Herv. Gem.: 9.30 u ds. G. Moen te Alphen aan den Rijn en 3 uur ds. S. W. de Vries te Hilver sum (Jeugddienst met kerkkoor). Ge ref. Kerk.: 9.30 en 6.30 uur ds. W. Tom te Alphen aan den Rijn. Rem. Geref. Gem.: 7 uur dr. A .W Cramer RUnsburg: Herv. Gem.: (Grote Kerk) 10 uur ds. H. van Gosllga en 5 uur ds. H C. Groenewoud. (Bethelkerk) 10 uur ds. M. C. Groenewoud en 5 uur ds. H. v. Gosllga. Geref. Kerk: (Petra Kerk): 9.30 uur ds. Post en 5 uur ds j BIJleveld. (Rapenburg Kerk): 9.30 uur ds. BIJleveld en 5 uur ds. V. d. Linde. (Maranatha Kerk): 9.30 uur ds. V. d. Linde en 5 uur ds. Post. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. J. Douma Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. i Kampman. Sassenheim: Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur: ds. W. H. Walvaart en 5 uur ds. E. H. Kalkman te Waddinxveen. Geref. Kerk: 9.30 u en 5 u ds. H. van den Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. L. S. den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur prof. dr. P. A. H. de Boer te Oegstgeest. Ter Aar: Herv Gem.: 9.30 uur ds. Klusener te Delft en 6.30 uur ds. Lln- denburg Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Lindenburg. Valkenburg: Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker en 6.30 uur ds. A. Makkenze te KatwUk aan den Rijn. Geref. Kerk: 10 u ds. G. Toornvliet te Bloemendaal en 5 uur ds. F. Pijl man te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout: Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. Voorschoten: Herv. Gem.: (Dorps kerk): 10 u ds. Saraber en 7 uur d6. v. d. Brink (RUndUk): 10 uur ds. Zijl stra. (Hulp en Heil): 10 uur ds. Meije- ring. Geref Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. J. Kot te Enschede. Warmond: Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra. (bidstond voor gewas en arbeid) 7 uur ds. H. L. Boonstra (Jeugddienst). Wassenaar: Herv. Gem.: (Dorpskerk) 10 en 7 uur dr. Th. C. Frederikse (Kle- vietkerk)9 uur Jeugdkerk en 10 uur ds. J. A. G. van Zanten. (Deylerhuls) 10.15 uur ds. J. T. Wiersma. (Dorps centrum): 10 uur Jeugdkerk-Jeugd- dienst. Geref. Kerk: (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. P G. van Berge. (Bloem- camplaan): 10 uur dr. B. Rietveld te Den Haag en 5 uur dr. D. K. Wielen- ga. Geref. Kerk (vrijgem.): 9 uur ds. C. J. Breen en 3 uur ds. Jac. van Nieuwkoop. Ned. Prot. Bond: Lange Kerkdam: 10.30 uur ds. J. Zuurdeeg. Johannahuis: 10.30 geen opgave ont vangen. Herv. Evangelsatie (Het Dorps huls): 10 uur ds. J. J. Timmer te Woerden en 4 uur ds. A. v. Eyk te Bergschenhoek. Woubrugge: Herv. Gem.: 9.30 uur ds G. F Overgaauw en 6.30 uur ds. Baart te Rijnsaterwoude. Geref. Kerk: 9.30 u en 6 30 uur ds. J. Kroese. kand. te Apeldoorn Ned. Prot. Bond. 7.00 uur ds. H. W. Meihulzen te 's-Hage Zevenhoven: Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus te Oude Wetering. ZoeterwoudeHerv. Gem.: 10 uur ds. R Hengstmangers. Zwaninierdain: Herv. Gem.: 10 uur ds. C. L. v. d. Broeck en 6.30 uur ds. M. H. Boogert te Aarlanderveen Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Wagenaar en 6.30 uur ds. C. W. de Bruyne te Waarder. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. F. Palm boom te Amersfoort. Rondom de Veemarkt (Van een deskundige medewerker) Deze week kwam het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees weer in openbare vergadering bijeen (dit gebeurt éénmaal per 14 dageni. Men heeft weer uitvoerig gesproken over de marktsituatie. Vastgesteld I werd dat de prijzen voor de koeien, mede dank zy de uitvoer van geslaeht vee, iets zijn gestegen, maar dat niettemin de opbrengst voor de veehouders nog zeer matig moet worden genoemd. Aangezien uit de cijfers per december 1962 is gebleken, dat de rundveestapel nog in omvang is toegenomen zulks i tegen de verwachting, want men had. op grond van het groot aantal slachtingen in 1962, gerekend op een inkrimping van dc rundveehouderij rekent het bestuur van het schap op een voorshands blijvend groot aanbod van slachtvee. In dit verband acht men het noodzakelijk door bevordering ivia toeslagen) van de uitvoer van slachtvee en vlees, de slachtveemarkt in band met de in deze provincies vry ons land te blijven ondersteunen. GERO ZIIVIUM GERO ZIIDURO ZIIMETA Guus Hoekman in Martin - première De zanger Guus Hoekman (bas) vertrekt begin april naar Genève om mee te werken aan de wereldpremière op 23 april van het jongste werk van Frank Martin „Monsieur de Pour- ceaugnac". Daarna gaat hij naar Engeland, waar hij ook dit jaar meewerkt aan de uitvoeringen van „Pelleas et Mc- lisande" van Debussy in het Glynde- bourne Festival. In oktober zal hij in het Wexfort Festival in Ierland „Don Pasquale" van Donizetti zingen. Nu de vorstperiode voorbij is en iedereen herademt, lijkt ook in de veehouderij weer rekening te wor den gehouden met het komende voorjaar. Dit is deze week op de markten al goed te merken ge weest. want èn het kalf- en melkvee én het guste vee kon wat gemakke lijker worden geplaatst en bij stij vere prijzen. Vooral op markten waar gekocht wordt voor andere provincies met name dus te Leeuwarden, kwam duidelijk meer vraag naar voren. Hoogdrachtig vee was te Leeuwar den dan ook duur en ook naar va rekoeien was meer vraag. Zwolle had ook over de gehele linie een bevre digend verloop in de gebruiksvee- handel. Weliswaar waren de aanvoe ren niet zo groot vanwege de op- dooi, waardoor het vervoer hier en daar verboden was. maar Rotterdam gaf dinsdag jl. met een tamelijke aanvoer toch ook een iets levendi ger vraag naar varekoeien te zien en te Den Bosch was de tendens by een zeer grote aanvoer eveneens iets gunstiger en door meer kooplust stij ver in prijs. Wat het slachtvee betreft zijn de ze week de markten goed prijshou dend verlopen. Den Bosch had een flinke aanvoer, maar de prijzen van de verleden week gehouden markt bleven gemakkelijk gehandhaafd. Deze situatie in de vastentijd met een vraag naar vlees van de zijde van de slagers, die toch echt niet zo omvangrijk is. wijst erop. dat de uit voer inderdaad een bodem in de markt vormt. Onze noteringen lagen van onder naar boven op f2.10 (worstkoeien) tot f2.85 en voor werkelijk extra kwaliteit tot boven f3.00 per kg. ge slacht gewicht. De vette kalveren komen nu weer in grotere aantallen aan de mark ten. al waren er te Leiden vorige week vrijdag slechts 77 stuks aan gevoerd. Maar markten als Zwolle, Barneveld en Den Bosch boeken thans weer aanvoeren van 700-900 I de export naar Frankrijk betreft, een I kink in de kabel te brengen. Dit was echter gelukkig maar van korte duur en zo kon de Bossche narkt woens- dag jl. al weer redeiyk - erlopen na dat maandag te Barneveld de han del bepaald gedrukt moest worden genoemd. De prijzen lagen gemiddeld op f 2.10-2,85 per kg lev. gewicht; al leen voor een extra kwaliteit kalf werd wel boven f 3,- per kg besteed. Met de nuchtere klaveren, waar van de aanvoeren thans zeer groot zijn, ging het deze week by de afzet wat vlotter en de prijzen trokken wat aan. Noteringen f 0,90-1,15 per kg lev. gewicht. Voor het leven (fok kerij en mesterij) liggen de prijzen op f 55-125 per stuk. De wolveehandel is thans van wei nig betekenis; het wachten is op de vroege voorjaarslammeren. Slachtvarkens waren deze week goed vast in prijs. Mede doordat een gebied in het oosten van ons land <in Gelderland en Overijssel), in ver veel voorkomende gevallen van mond- en klauwzeer, van de rest van het land is afgegrendeld, is het aanbod van slachtvarkens in het westen minder groot. Dit heeft sit- muierend op het prijsverloop ge werkt. Bovendien is de expor' zeer omvangrijk en het ziet er naar uit. dat deze voorlopig nog wel van be tekenis zal blijven. Voor de prima slagersvarkens wor- stuks en dat zijn weliswaar geen ho- den prijzen besteed van f 1,78-1.8 ge cijfers, maar toch wel aantallen. I per kg lev. gewicht. Overigens lig- die alleen by goede exportmogelijk- igen de pryzen op f 1,76-1,68 en voor heden vlot kunnen worden geplaatst, de zeugen op f 1.48-1,53. Welnu, die exportmogelijkheden zijn In biggen, lopers en drachtige zeu- er momenteel inderdaad, al dreigde gen is de handel redelijk met sty- het doorvoerverbod naar België in vere tot hogere prijzen. Biggen f 45- het einde van de vorige week, wat 155, lopers f 70-90 per stuk. Hoewel noch de Legervoorlichtings- we, dat het ministerie van Defensie dienst, noch het aannemingsbedrijf i dit bedrijf wel heeft benaderd en dat „Intervam N.V." in Den Haag het officieel hebben w-illcn bevestigen, lijkt het volgens het A.N.P. vrijwel zeker, dat het genoemde aannemers bedrijf nabij de legerplaats Budel woningen zal bouwen, die bestemd zijn voor Duitse officieren en onder- oificiersgezinnen. Van de Legervoorlichtingsdienst vernamen we, dat het ministerie van Defensie nog niets officieel wil zeg gen. omdat de tussen Nederland en Duitsland gesloten overeenkomst, waarin de stationering van troepen op wederzijds grondgebied is vast gelegd, nog niet door het parlement is goedgekeurd. Zoals bekend is een wetsontwerp, dat deze goedkeuring regelt op 15 februari bij de Tweede Kamer ingediend. Van „Intervam N.V." vernamen er ook reeds bepaalde voorbereidin gen getroffen zyn. Er is echter nog geen contract getekend, zo zei ons een directielid en we weten ook nog niet wie eventueel de opdracht gever gaat worden. Het Nederlandse ministerie van Defensie of een Duitse instantie. Het aantal woningen, dat nabij Budel moet verrijzen zou tussen de 200 en 300 liggen. Het aantal woningen, dat nodig is voor de gezinnen van Nederlandse officieren en onderofficieren, die in Seedorf in Duitsland gestationeerd zullen worden, zou veel kleiner zyn. De Nederlandse militaire autoriteiten hebben voor wat de legerplaats See dorf betreft, meer wensen op het gebed van de outillage van de leger plaats. Veel wijziging is er in het aspect van de effectenbeurzen deze week niet gekomen en de omzetten zijn tot dusverre kleiner dan die van de maand januari, waarbij ook februari ten achter bleef. Maar de tendentie is in het algemeen niet ongunstig, in New-York niet en op de Europese beurzen niet. van welke laatste in W.-Duits land in de eerste week van maart een min of meer verrassend beter verloop hadden, waarvoor men ook in Amsterdam steeds gevoelig is. Vergelijkt men de situatie van thans met die van een paar maan den geleden, dan kan worden gezegd dat de ontwikkeling van de conjunctuur in het lopende jaar tot dusver beter is dan velen bij het einde van 1962 verwachtten en dat ook de over dat jaar gepubli ceerde bedrijfsresultaten van de industriële ondernemingen en de uitgekeerde of aangekondigde dividenden over dat jaar zijn mee gevallen. Voor zover er de laatste tyd van mon of meer officiële /yde over de conjunctuur uitspraken zyn gedaan, kan men er zeer zeker tevreden mee rijn. Zo heeft de voorzitter van de EEG-commissie. Marjolin, de ver wachting uitgesproken dat het bruto nationaal produkt in de gemeen schap als geheel in 1963 met ca 4'2 T zal stijgen, d.i. evenveel als in 1962. Voor Nederland wordt het groei percentage op 4 aangenomen, dat is zelfs meer dan dat van het vorig jaar 2'2 rr>. Minister De Pous verwacht zelfs tot 1970 een economische groei van 4 Hy verheelt zich niet dat er bedryfstakken zijn. die het moeilyk hebben, m aar constateert dat het Nederlandse produktiepotentieel in de loop der jaren zo in breedte en diepte is gegroeid dat slapte in de ene sector wordt gecompenseerd door expansie in de andere. Er zyn vol gens de minister steeds meer pijlers onder onze welvaart gekomen, waar- by men zal moeten denken aan de voortgaande concentratie van be drijven, de mechanisatie en de auto matisering en de als gevolg daarvan verkregen grotere produktlviteit, waardoor het Nederlandse bedrijisle- ven zich ook in een tijd van stijgen de kosten en verscherpte concurren tie weet te handhaven. Sprekende voorbeelden hiervan heeft men als bekend gezien by de internationale concerns, maar ook by de scheep vaart- en scheepsbouwondernemin- gen en ook deze week zyn er weer verslagen uitgekomen en mededelin gen gedaan, waaruit men kan con cluderen dat het mogelijk is gebleken zowel de revaluatie als de verkorte werkweek door een grotere efficien cy en een scherpe kostenbewaking te compenseren. Dividendverhoging Kwartaalcijfers worden In ons land nog slecht door enkele concerns verstrekt, maar als dit in meerdere mate het geval was, zou waarschijn lijk blijken dat het vierde kwartaal van 1962 bij vele ondernemingen een grotere bedryfsrentabiliteit heeft ge toond en dit proces ook in de eerste maanden van 1963 zich heeft voort gezet, Zo heeft de Vihamy (grote han delsonderneming), die enige maan den geleden een lager dividend in uitzicht stelde dit toch op het niveau van 1961 <9'. gehandhaafd, doordat de resultaten van het laatste kwar taal 1962 de verwachtingen hebben overtroffen. Van de AKU was reeds bekend dat genoemd trimester voor het concern gunstig is geweest en de president-directeur mr. Meynen, heeft dezer dagen de aandeelhouders opnieuw verrast met de mededeling dat de dividendverhoging van 16 tot 17 fó mag worden beschouwd als een aanwyzing dat het nieuwe jaar zich behoorlyk laat aanzien en de omzet naar volume een optunistisch oordeel rechtvaardigt. Dit is onge twijfeld de reden waarom in het be- gin van deze week voor aandelen sterdamse beurs goed gedaan, omdat AKU nieuwe belangstelling ontstond, i fje betere stemming aan de Duitse die de koers dinsdag ca 9 punten beurzen aan een meer optimistische deed stijgen, waarmee de notering beoordeling van de economische voor- altyd nog ca 20 punten beneden zyn i uitzichten van West-Duitsland mag hoogste stand voor dit jaar blijft, worden toegeschreven. Tevens is melding gemaakt \an BTpt* belangstelling voor nieuwe activiteiten in Zuid-Afrika en de Duitse obligatiemarkt, waardoor Spanje, waardoor het concern steeds len'ngen thans merendeels meer een internationaal karakter if*5 .r°ve1} Par* noteren, kan als een krygt. nadat het nu reeds in acht bewys daarvoor worden aange landen vestigingen bezit. In?ei!kt: H?1 begrypelyk dat ook de Naarmate op deze en dergelyke wyze het Nederlandse bedryfsleven aan het verlangen naar winstdeling voor de werknemers en de bevordering van de spaarzin by deze categorie van de bevolking wordt tegemoetge komen, zal hopelyk de arbeidsvrede in ons land kunen worden besten digd zonder dat al te zeer in de structuur van de ondernemingen wordt ingegrepen. Dat de vooruitzichten van het Ne derlandse bedrijfsleven in het alge meen niet slecht worden geacht, mag worden afgeleid uit de zy het nog matige toeneming van het aantal nieuwe aandelenemissies waarnaar de beurs reeds zo lang heeft uitge zien. Scholten Foxhol heeft de uit gifte van nieuwe aandelen en con verteerbare obligaties aangekondigd. Hero Conserven een uitgifte van f 1.875.000 aandelen, waarbij oude aandeelhouders een mooie claim tou cheren, terwyl ook De Drie Hoef ijzers, die in 1961/1962 een grotere omzet en een iets hogere winst be haalde, ook nieuwe geldmiddelen zul len aantrekken, over de vorm waarin dit zal geschieden, moet nog worden beslist. Voor de aandelenmarkt be tekent dit weer enige verlevendiging van de affaires, die als gezegd ook deze maand tot nu toe betrekkelyk gering zyn. Vraag naar Duitse obligaties Dat in de eerste week van maart de Duitse beurzen een beter aspect hebben getoond en een deel van het in februari geleden koesverlies kon worden ingehaald, heeft ook de Am- De druk op het Pond Sterling, die by het begin van de week viel te I constateren, heeft op de Engelse obli- 1 gaties geen invloed gehad, omdat men blijkbaar overtuigd is dat de internationale overeenkomsten via het I.M.F. voor de stabiliteit van de Engelse en de Amerikaanse valuta I vooreerst een voldoende waarborg zyn. De suggesties, welke af en toe I worden vernomen om de internati onale valutaverhoudingen op een andere leest te schoeien, hetgeen dan zou moeten gepaard gaan met een verhoging van de goudprijs, vin den in bevoegde kringen weinig of geen weerklank. Bekende Libanees verongelukt in eigen vliegtuig De Libanese miljonair Emile Boes- tani, een van de vermogendste en invloedrykste zakenlieden en politici in het Midden-Oosten, is gisteren verongelukt. Zyn particuliere vlieg- DCDCCPT I tul* waarmee hij, met twee andere ACU iLRrLljl L Passa8iers, van Beiroet op weg was - naar een byeenkomst van de Ara- AUTOIVlATISCHE bische Bank in Damascus, stortte PRECISIE-REGELAAR I landse Zee. De stoffeiyke overschotten van de Britse piloot en de patholoog dr. Toeqan konden worden geborgen. Het zoeken naar de lichamen van de mil jonair en van een hoge functionairs van diens aannemers- en handels- maatschappy is gestaakt. Men ver moedt dat zy bekneld zaten in het inmiddels gezonken wrak. De piloot had in zyn laatste bood schap gemeld, dat hy niet in Da mascus kon landen en terugvloog naar Beiroet. Obligaties voor A.K.U.- personeel De Nederlandse internationale con cerns hebben na de oorlog bijzondere aandacht besteed aan de verbetering van de menseiyke verhoudingen in de bedrijven, omdat deze een van de eerste voorwaarden zijn van een gezonde groei en een rendabele ex pansie. De pleidooien voor werkne merscommissarissen hebben by deze concerns nooit veel ingang gevonden en ook de leiding van de AKI' ziet daarin geen heil. Dat men niettemin een open oog heeft voor de belangen van het steeds groeiend aantal werk nemers (alleen voor de research af deling nu reeds 1200 personen) blijkt uit het beschikbaar stellen van per- soneeLsobligaties met een vaste rente van 4 waarbij nog 0.4 komt voor elk procent dat boven 7 op de aandelen wordt uitgekeerd. Dit wil dus zeggen dat bij een dividend van 17 als over 1962 zal worden betaald, de houders van personeelsobllgaties 8 Tc rente zullen ontvangen. Genoem de obligaties kunnen naar bekend worden gekocht tot een bedrag van 4 Tc van het jaarsalaris of loon. Nederlandse belegger voor de Duitse obligaties interesse toont wegens het zoveel hogere rendemement. Ten onzent noteren de 4 1/4 staatsobligaties nagenoeg pari, in West-Duitsland koopt men de 5' obligaties nog enige procenten daar- beneden. Trouwens ook de 3*2 T-. Engelse War Loan biedt op ca. 60 T> nog een rendement van meer dan 5T Voor AL uw (ook elektronische stencils) Kopiëerinrichting Telefoon (01710) 34419 Middelstegr. 1 (hk. Nwe Ryn) Leiden. Het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel te Haarlem heeft onder de exporteurs op Engeland een enquête gehouden over de afzet van bloembollen in dat land. Tussen 1 juli en 31 ok tober 1962 bleken zij. die een antwoord hebben ingezonden, tezamen voor ongeveer 38 mil joen gulden te hebben geëxpor teerd. Daarbij de schatting op tellend voor hen die niet op de enquête reageerden komt het Be drijfschap tot een totaal van f41.366.162. Volgens de uitslag van de enquête wordt in Engeland ongeveer de helft van de uit Nederland ingevoerde bloembollen door de bedrijfsleven ge- bruikt voor het „broeien" of „trek ken" het in de kas tot vervroegde bloei brengen van bloemen of als uitgangsmateriaal voor de bollen teelt. In het eerste geval is dus de I bloem, in het tweede geval de bol het eindprodukt waar het de Engelse ko per om gaat. Men heeft nagegaan, dat ongeveer negen procent van onze export by de bollentelers terecht komt. Dat wordt een vry hoog percentage ge noemd, temeer omdat cr afgezien van die negen procent ook nog een hoeveelheid is, die of naar broeiers, of naar bollentelers gaat, zonder dat men de verdeling precies kan aange ven. Van de hier boven genoemde 38 miljoen gulden wordt namelyk de volgende specificatie gegeven: direct naar bollentelers ging voor 3.4 mil joen (negen procent dus), naar broei ers 14.1 miljoen, naar broeiers en/of bollentelers. 14 miljoen. Omvangrijk In Engeland bestaat een vrU om vangrijke bloembollencultuur. Het bedrijfschap noemt het verheugend, dat Nederland in een zo belangrijke mate leverancier is van het uitgangs materiaal. Deze ontwikkeling kan voor de Nederlandse bloembollencul tuur in de toekomst van zeer groot belang zyn. Men dient dit verschijn sel nauwkeurig te volgen en te zor gen, dat de kwaliteit van ons produkt aan de hoogste eisen blyft voldoen. Ook in Engeland valt het op, dat by de rechtstreekse handel van Ne derland naar Engeland een veel gro ter gedeelte (65 procent) bestemd Is voor de broeiers telers dan by de verkoop via zogenaamde Hollands- Engelse huizen (Nederlandse firma's met dochterondernemingen in Enge land) en de Engelse groothandela ren/wederverkopers. die slechts voor 20 procent aan broeiers/telers leveren. Indonesië ca de Philippijnen zijn liet eens De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft by besprekingen in Manilla volkomen overeenstemming met de Philippijn- se regering bereikt ten aanzien van de toekomstige Federatie-Maleisië. Indonesi6 heeft het Philippynse voorstel aanvaard voor een samen komst op ministerieel vlak van de drie betrokken landen, gevolgd door een „top-conferentie". Soebandrio sprak de hoop uit. dat het voorstel van de Philippijnen ook by de rege ring van Malakka (de derde betrok ken mogendheid) in goede aarde zou vallen. President Macapagal van de Phi- lippynen heeft een uitnodiging aan vaard om een officieel bezoek aan Indonesië te brengen. Van zyn kant is ook president Soekarno voor nemens en bezoek aan de Philippy- nen te brengen. Advertentie Droogverkoop MINTHUHllITS Tejlen hoest en Keelpijn l Uitwerkincr frappant De exporteurs hebben op de droog verkoop de verkoop van bollen aan particulieren via winkels e.d. een optimistischer kyk dan op de broei- ershandel. By de broeiershandel zyn er ongeveer evenveel die zeggen, dat hun handel afneemt als die de tegen overgestelde ervaring hebben. Het valt by dc onderdelen broeiersafzet, aan bollentelers en droogverkoop op, dat de exporteurs die in hun ant woord van een toeneming "Sn de om zet in de laatste jaren gewagen, ge middeld een belangryk hogere omzet hebben dan zy die antwoorden dat hun omzet terugliep of gelyk bleef. Ter vergeiyking wordt meegedeeld, dat van onze hollenexport naar West- Duitsland 75 procent bij de broeiers belandt. Russia zeer duur (Van onze Venlose correspondent) Door de langdurige en strenge win ter is de kassla bijzonder prijzig ge worden. Gisteren werden echter op de beide Venlose veilingen ongeken de pryzen geboden. In totaal werden 200.000 kroppen aangevoerd. Voor de eerste sortering betaalde men zelfs de ongekende prys van maar liefst 70 cent per kropje. Een dergelijke hoge prys voor een kropje sla is nog nooit eerder betaald.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11