Australie's hoofdstad Canberra vijftig jaar VS moeten rode zege in Z.-Vietnam voorkomen CONSTANT A.N.W.B.: toestand op rijksweg Rotterdam-Den Haag onhoudbaar Groeiend villadorp waar nog heel veel ml worden gebouwd Schuld arrestanten staat nog niet vast Leeuwen van Geulle naar Hulst verhuisd McNamara test Congrescommissie: Kennedy waarschuwt tegen economische inzinking Ondanks eeil I Onderzoek leemte in alibi wil men ze ook kwijt Daar LETDSCH DAOBLAD DONDERDAG 14 MAART 1908 Groot centrum van wetenschap (Van onze correspondent in Sydney) Het was dinsdag een halve eeuw gleden, dat King O'Malley, Austra- »ch minister van Binnenlandse Za- en, de eerste steen legde voor wat ^nberra moest worden. Sindsdien is iet aanzien van de plek. waar Can- itrra zich thans bevindt, volkomen Veranderd: van de uitgestrekte scha- en- en veeweide in de bergen is laaburry, zoals het district oorspron- elijk heette, uitgegroeid to een re geringscentrum voor geheel Australië. Toch, ondanks de sterke uitbreiding nn het aantal regeringsgebouwen, ipenbare instellingen, prachtige Vil a's voor de ambassades der verschil- «ode mogendheden, woonhuizen en stonblokken. kan men in Canberra lêinig vinden dat een stedelijk aan- irn geeft. Canberra is veeleer een Uladorp en tuinstad-op-grote-schaal »n een metropolis. De naam is een Blinds woord, dat „vergaderplaats" ttekent, een toepasselijke naam wr de plek. w aar zich de zetel der bevindt. Dfe Australische hoofdstad is be- oemd om haar drie miljoen bomen, «plant door mensenhand en van jote verscheidenheid. Zij bloeien in «rschillende jaargetijden, zodat knberra het gehele jaar door een Jeurig aanzien heeft en een grote otanische tuin gelijkt. Het boek Bomen in Canberra" bevat een in- oudsopgave, waardoor men elke oom in elke bepaalde straat kan Inden. Reeds in 1915 werd met het linten begonnen. Het ontwerp van de stad is van de merikaanse architect Walter Burley Hf fin, die er een prijs van 20.000 olden mee won in een destijds door Australische regering uitgeschre- len prijsvraag, waarin een ontwerp joor een hoofdstad werd gevraagd. t is sindsdien wel enige verandering 1 het plan van Grif fin aangebracht, nar in grote lijnen is het by de duw gevolgd en werkt men nog leeds aan verdere uitbreiding. Canberra telt thans 60.000 Inwo- wrs. De bevolking neemt met zesdui- end per Jaar toe en tegen 1975 zullen |r vermoedelijk 100.000 tot 120.000 lensen wonen. In de laatste jaren eeft de regering spoed gezet achter e verplaatsing van duizenden amb turen, die in Melbourne en Sydney (telden, naar de nieuwe hoofdstad, foor dat doel moesten natuurlijk ieuwe regeringsgebouwen worden pgericht en de nodige huizen wor- en gebouwd. Melbourne ligt 600 km van Can- erra en Sydney is er 300 km van erwUderd. Voor de regeringsamb- enaren stond die verhuizing min of leer geiyk met emigratie. Zij waren lang niet allemaal enthousiast ver, want de gelegenheid tot ont- enning en vermaak is in Canberra teraard nog niet zo ver ontwikkeld fc in de miljoenensteden Melbourne l Sydney. Grote kapitalen Men krygt enig denkbeeld van de avang van het werk, dat besloten H in de bouw van 'n geheel nieuwe id. als men weet, dat er alleen al het afgelopen jaar tachtig miljoen nden is geïnvesteerd in particuliere ww en dat eenzelfde bedrag door de fcring is besteed. In de komende Dl Jaar zal meer dan 500 miljoen lilden in de verdere uitbouw van de lid worden belegd. Toen Koningin Ibabeth van Engeland en Prins hilip op 18 februari j.l. Australië be- Dchten, hebben zy in Canberra de mte fase bezichtigd van de aanleg »n een reusachtig meer, genoemd ut de ontwerper van de stad. met o omvang van 700 ha., een omtrek in 35 tot 40 km en 400 ha. plant enen en parken. Het is een van de Dderdelen van het uitbreidingsplan, it in de komende tien jaar Can- wa tot een zekere graad van vol- wsenheid zal brengen, maar het ten eeuwige dage wel een tuin- ïp biyven, een tuindorp of villa tod van grootse allure. Universiteit Intussen heeft Canberra zich al ïtwlkkeld tot een centrum van we- aachap. Hier bevindt zich de Au- ralische National Universiteit met Israel door Syrië beschuldigd Syrië heeft Israël in een nota bc- bnldigd van „aanvalsdaden", die ft langs de gehele Syrisch-Israëli - die bestandslijn zou hebben gepleegd. De Syrische vertegenwoordiger dr. Hal verklaarde: „Deze agressieve faelische schendingen van de be- tndsiyn en de uitdagende hande len van Israël in het algemeen innen een ernstige bedreiging van 1 vrede in het Syrisch-Israëlische «nsgebied. Het zyn ook eerder tingen van een tevoren opgestelde «ssieve politiek, dan op zichzelf *ande incidenten". De Syrische nota was aan secreta- ••generaal Oe Thant gericht. Het nieuwe Syrische bewind is door k Westeiyke landen erkend. De VS. Hfeland en IVest-Duitsland deelden dat zjj tot erkenning waren relegaan. Volgens een mededeling van Ra- ®*Cairo heeft de revolutionaire tod in Syrië zeventien dag- en JJkbladen verboden, waaronder '"communistische en anti-Nasser- *nde bladen. Hun machines zyn foeurd verklaard. Door de maat- W zyn alleen al in Damascus elf «bladen getroffen, waaronder Al °ibar. Drie van de verboden pers- Wnen verschenen in Aleppo. haar verschillende centra van lering en onderzoek, zoals de Academie van Wetenschappen, gebouwd in een cir kel en een laag koepelvormig dak van plaatkoper. Dit futuristische ge bouw met z(jn uitheemse vorm wordt in de volksmond de „ambassade van Mars" genoemd. De universiteit is speciaal bedoeld voor het verrichten van wetenschap- pelyk onderzoek en opleiding tot we- tenschappeiyk onderzoeker, hoewel er ook algemene studies kunnen worden gevolgd. Deze opzet heeft ertoe geleid dat het aantal studenten beperkt is, maar het aantal wetenschappeiyke medewerkers zeer groot. In het besef dat Australië afgelegen ligt van de rest der wereld, wordt hoogleraren, in het belang van de bevordering der wetenschap en het wetenschappiyke onderzoek elke vier jaar een jaar ver lof met behoud van salaris en een extra toelage verleend om zich in het buitenland op de hoogte te stellen van de ontwikkeling der wetenschap op hun speciale gebied. De ontwikkeling van de Nationale Universiteit heeft zich pas in de laat ste jaren snel voltrokken. Er moest niet alleen gezorgd worden voor de oprichting van vaste gebouwen, maar ook voor onderdak voor studenten en de stichting en uitbreiding van een bibliotheek. De universiteit beslaat thans een oppervlak van 150 ha. plus 80 ha. voor de sterrenwacht op de berg stromlo. De foculteit voor natuurwe tenschappelijk onderzoek staat onder leiding van Sir Mark Oliphant een markante figuur met vooruitstreven de denkbeelden, die hU telkens voor het grote publiek uiteenzet, waardoor hij zelfs bij de man-in-de-straat be kend is. Achterland Canberra staat in het midden van wat de stedelingen in Australië de „backblocks", het achterland, plegen te noemen, ook al ligt het slechts 110 km landinwaarts van de kust van Nieuw Zuid Wales. Het gebied heeft een afzonderiyke status, „Australian capital territory" met eigen jurisdic tie. In de 19de eeuw was het een door bosrovers gezocht oord. maar tegen woordig is het, behalve een „ambte narenstad", een trekpleister voor toe risten, die met auto's, autobussen, trein en vliegtuig arriveren om zich te verbazen over dit vreemde lid van hun familie, dat zich zo on-Austra- lisch gedraagt: dorp-stad met een eigen ziel, waar driekwart van de werkende bevolking z'n brood ver dient als ambtenaar of in de bouw vakken: hoofdstad-in-wording, waar ministers en Kamerleden het lot van Australië bepalen. jy' GOUDEN HEREN ZEGEL EN MONOGRAMRINGEN Ltvtring tan Je producten der Constant fabriektn uitsluitend t ia de erkende juu tlitn Geheim verbond vun Kroaten in Bondsrepubliek (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse deelstaat Noord- rynland-Westfalen is een verbod uitgevaardigd tegen de Kroatische „Kreuzer Bruderschaft", die in Eens- berg bij Keulen haar hoofdkwartier had. Volgens minister van Binnen landse Zaken Willy Wever is komen vast te staan dat de broederschap, die 200 anti-communistische Kroa tische immigranten tot leden heelt, de aanslag van 29 november 1962 op de Joegoslavische handelsmissie in Bad Godesberg organiseerde. By deze aanslag werd de concier ge van het gebouw van de missie, dat officieus tot de Zweedse ambas sade behoort, daar Joego-Slaviëen West-Duitsland geen diplomatieke betrekkingen onderhouden, gedood. De schade die werd aangericht was groot. De Westduitse politie arres teerde by die gelegenheid 22 Kroa tische immigranten. Weyer noemde gisteren de broe derschap een typisch geheim ge nootschap. Alle leden hebben onder ede moeten beloven elke opdracht uit te zullen voeren. Weyer wil op de komende conferentie van ministers van Binnenlandse Zaken van de Duit se deelstaten bewerkstelligen dat het genootschap ook in de rest der Bondsrepubliek verboden wordt. 3HP c De Amerikaanse minister van Defensie. Robert S. McNamara, heeft tijdens een besloten zitting van de commissie voor de strijd krachten verklaard, dat Amerika bereid moet zijn ..alle noodzake lijke maatregelen te nemen'' om in Zuid-Vietnam een communis tische overwinning te voorkomen. Minister McNamara zei, dat het voortbestaan van de onafhankelijke regering van Zuid-Vietnam voor ge heel zuidoost-Azië en voor de gehele vrije wereld van zulk groot belang is. dat Amerika bereid moet zyn „vry ver te gaan". Maar de minister merkte daarby op, dat de maatrege len. welke thans genomen worden, voldoende zyn „om uiteindelijk suc ces mogeiyk te maken" tenzy het tot een openiyke aanval zou komen. McNamara's verklaring werd reeds enige tyd geleden door de commissie geboekstaafd, maar pas dezer dagen vrijgegeven voor publikatie. Niet alleen Zuid-Vietnam. ook andere aspecten voor de Amerikaanse de- De A.N.W.B. meent, dat de situatie op rijksweg 13 onder Delft zo gevaarlijk ls, dat het niet langer verantwoord is deze te laten voortbestaan. Er zullen op zo kort mogelijke termijn maatregelen moeten worden getroffen om al thans enige verbetering te brengen in een niet langer meer houdbare toe stand op de belangrijkste autosnelweg van ons land. Het toenemend aantal botsingen weggedeelte, waaronder 12 maakt het, aldus de A.N.W.B., noodzakehjk hier met de grootste spoed een noodverlichting aan te brengen, die ook kan worden ge bruikt als de weg tijdens de recon structie toch zal moeten worden verlicht en straks eveneens op an dere plaatsen nuttig kan zyn. De A.N.W.B. heeft er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aan gedrongen de voorgestelde maatregel ten snelste te laten uitvoeren. De gevaariyke flessehals in de nieuw geconstrueerde rijksweg 13 krygt per dag ruim 30.000 voertui gen te verwerken en is daarmede Nederlands drukste weg. Thans is dit wegvak tussen Pauwmolen en Brasserskade het toneel van tiental len ongevallen, waaronder vele ket tingbotsingen. De ongevallen gebeu ren als regel by slecht zicht en duis ternis. De cyfers spreken voor zich zelf: 107 aanrijdingen tussen 1 ja nuari en 24 oktober 1962 op dit 3 kettingbotsingen. 237 motorvoertui gen werden min of meer ernstig be schadigd. Op 1 november hadden weer kettingbotsingen plaats, waar bij 50 auto's waren betrokken. Door de strenge winter, aanvankeiyk met veel sneeuw en gladheid was er ge durende een periode aanzieniyk min- Britse P.T.T. geen censor De directeur-generaal van de Britse P.T.T., Bevins, heeft in het Lager huis verklaard er niets voor te voelen op te treden als censor van de BBC. Hy zei dit naar aanleiding van een suggestie om aan de BBC beperkin gen op te leggen by het uitzenden van interviews met illegale Immi granten, zoals dat met de Franse ex-premier Bilault op 4 maart j.l., dat over de televisie van de BBC werd uitgezonden. Bevins zei te menen, dat dergeiyke richtiynen inbreuk zouden maken op de onafhankelykheid van de BBC in zaken betreffende de programma's. Hoofd Bidgaarse politie ontslagen Het hoofd van de Bulgaarse politie, generaal-majoor Petko Stojanow, heeft zfjn ambt moeten neerleggen. Waarschynlyk staat zijn ontslag in verband met het optreden van de Bulgaarse politie tegen Afrikaanse studenten, dat vorige maand leidde tot het vertrek van veel studenten naar het Westen. Het ontslag is niet officieel bekend gemaakt, maar in het officiële com munistische partyblad van Bulgarije verscheen vorige week een vraagge sprek met het nieuwe hoofd van politie, de 44-jarige generaal-majoor Georgi Krastew, waarin geen mel ding werd gemaakt van zyn voor ganger. Stojanow is hoofd van politie ge weest sinds 1957. In januari van dit jaar ontving hy nog een hoge onder scheiding voor zyn aandeel „in de strijd tegen fascisme en kapitalisme". Vorige maand trad zyn politie echter zo hardhandig op tegen vreedzaam demonstrerende Afrikaanse studen ten. dat een aantal van hen gewond werd en veien de wijk namen naar het Westen, waar zij klaagden over de rassendiscriminatie waaraan zy in Bulgartye zouden hebben blootge staan. der verkeer, doch op 8 februari was het weer raak, een reeks kettingbot singen leidde tot ernstige beschadi ging van 60 auto's. Met recht kan hier van een hopeloze chaos ge sproken worden. Gezien de ongevallenfrequentie op dit weggedeelte ziet de A.N.W.B. dan ook hier de naaste toekomst met grote zorg tegemoet. De bond be treurt het, dat tengevolge van voor genomen reconstructieplannen, het treffen van tydeiyke voorzieningen als regel achterwege biyft en be schouwd wordt als „goed geld naar kwaad geld smyten". In een toespraak tot de Ad vertising Council heeft president Kennedy gisteren het Congres gewaarschuwd dat het een ramp voor de Amerikaanse economie als geheel uitlokt, als het de be- lastingpolitiek van de regering verwerpt. De president verdedigde de stelling dat de fiscale beslissingen, die onder de regering-Eisenhower in 1957 zijn genomen, een vertraging van de eco nomische groei en een toeneming van de werkloosheid teweeg hebben ge bracht, waarvan de Verenigde Sta ten op het ogenblik de nadelige in vloeden ondervinden. Het Congres zou dezelfde fout ma ken. als het de lessen van het ver leden vergeet en weigert de maximale omvang van de nationale schuld te vergroten, als het de begrotingsuit gaven verlaagt of als het zich verzet tegen verlaging van de belastingen. Een schuldplafond, dat geen reke ning houdt met de werkelijkheid in de Verenigde Staten, of een verla ging van de begroting, zou volgens president Kennedy per slot van reke ning weer een economische inzinking veroorzaken. In plaats van de begro ting in evenwicht te brengen zou dit een tekort doen ontstaan, dat aan- Knaap slaat man met liamer neer Een 14-jarige Utrechtse jongen heeft gisteren op het Vaaltterrein in Utrecht een 26-jarige timmerman en kele slagen met een zware hamer op het hoofd gegeven, vermoedeiyk met het doel de man te beroven. De timmerman zakte bloedend in een. maar riep voor hy bewusteloos raakte, om hulp. Dit deed de Jeugdige overvaller ylings de vlucht nemen. Twee uur na zyn aanval werd hij echter gegrepen. De politie kwam er achter, dat de jongen in de afgelopen weken herhaaldelyk voorwerpen uit geparkeerde vrachtauto's en bestel wagens heeft ontvreemd Portefeuil les. colbertjasjes genoten zyn voor keur. De neergeslagen man kende zyn aanvaller van gezicht. De man liep een hoofdwonde op. Hy kon na in een ziekenhuis te zyn behandeld, naar huis terugkeren De verwondingen waren niet ernstig. zienlyk groter zou zUn dan het te kort als gevolg van de belastingver lagingen, dat overigens tydelyk zou zyn. Zoals bekend heeft de president voorgesteld de belastingen met in to taal 11 miljard dollar te verlagen in drie jaarlykse termynen en de werk loosheid te verkleinen. In januari waren 4.9 miljoen Amerikanen werk loos: zy vormden 6.1 procent van de werkende bevolking of het grootste aantal werklozen sedert vyftien maanden. Ingaande op de gevolgen van de fiscale beslissingen van 1957 ver klaarde de president met nadruk dat de werkloosheid in de daaraan voor afgaande tien jaren slechts zelden meer dan 4 procent heeft bedragen. Verder zyn de investeringen van 11 tot 9 procent gedaald. President Kennedy legde in het byzonder de nadruk op het feit dat de betalingsbalans pas sedert 1957 een vraagstuk is geworden. Indien de Verenigde Staten de lessen kunnen toepassen en de fouten van de afge lopen vijf jaren kunnen goed maken, zo besloot de president, kan het land de vruchten plukken van zyn groot heid. die op het ogenblik buiten be reik blyven. Sprang-Kapelle Acht jaar voor dubbele moord Het Gerechtshof In 's-Hertogen- bosch heeft de kantoorbediende uit Sprang-Kapelle, die op 1 september 1961 de gebroeders Van Zeist in zyn woonplaats om het leven heeft ge bracht. veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank in 's-Hertogenbosch had de man in eerste aanleg veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Van deze straf had de advocaat-generaal in hoger beroep aanvankeiyk bevestiging gevraagd. Nadat prof. Kloeck uit Utrecht een psychiatrisch rapport had uitge bracht. waarin sterk verminderde toerekenbaarheid werd geconstateerd bracht de advocaat-generaal zyn eis terug tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter be schikkingstelling van de regering. fensie zyn aangeroerd. Onder meer kwam de minister tot de uitspraak dat een communistische aanval met militaire middelen tegen Afrika „wel mogelijk maar niet erg waarschijn- lyk" is. omdat het Westen door zyn militaire kracht een militaire actie tegen welk Afrikaans land ook tot een operatie kan maken die gedoemd is te mislukken. Verdekte agressie, zoals infiltratie en ondermyningstactieken zijn een geheel andere zaak Wat die betreft ls de toestand in Afrika momenteel even gevaarvol als die in de Latyns- Amerikaanse landen. I De 228 ton metende Neder landse kustvaarder ..Fiducia" op de Zuiderdam van de Nieuwe Waterweg. Het schip liep gis ternacht vast. waarna de beman ning op een rubbervlot de vaste j ival kon bereiken. Het scheepje I moet als verloren worden be schouwd. De beschadigingen zijn zo ernstig, dat berging geen zin meer heeft. ..Het schip is zo lek als een zeef", zei een ber gingsinspecteur. DUBBELE MOORD ROTTERDAM (Van onze R'damse correspondent) Er zyn twee mogelijkheden ten aanzien van een ruim 40-jarige be woner van Kotterdam-Zuidwyk en zyn 20-jarige stiefzoon, die zyn aan gehouden in verband met de dubbele moord aan het Brekelsveld in de Maasstad. Of het tweetal gaat zater dag over naar de officier van Justi tie, in welk geval men nieent vol doende bewijsmateriaal tegen hen te hebben verzameld, of zij worden vóór die tijd vrijgelaten. In het laat ste geval heeft de recherche, niet ge noeg afdoende gegevens kunnen ver zamelen. of zij is van de onschuld van beide mannen overtuigd. De hoofdinspecteur C. J. M. van der Weijden zei gisteren: „Ik ben er in het geheel niet zeker van, dat deze aangehoudenen werkelijk iets met de moord uitstaande hebben. Van vrijwel de eerste dag van het onderzoek af. zyn wel steeds hun namen opgedoken. Begin deze week kregen we mededelingen, die ons het besluit deden nemen vader en zoon aan te houden, hetgeen echter be slist niet wil zeggen, dat we zeker zyn van onze zaak. De voornaamste oorzaak, dat wy hebben besloten hen vast te houden, is dat er een leemte- in het alibi zit, dat de mannen heb ben opgegeven voor de voornacht (achtste op negende februari). De recherche heeft vier personen, die deel uitmaken van de familie, ge hoord en twee, die er vaak op bezoek komen. Tijdstippen In de nacht van de dubbele moord zou er een feestje zyn geweest. De vader zou de stiefzoon per auto heb ben weggebracht naar de randge meente, waar deze woont. Over de afstand naar Zuidwyk terug rijdt de vader meestal niet meer dan een kwartier. Hy zelf geeft een tydstip van terugkeer op. dat 'ets meer dan een kwartier na de tyd van vertrek uit de randgemeente ligt. De stiefzoon heeft een vroegere tyd ge noemd. waarop zyn stiefvader, na hem te hebben thuisgebracht, zou zyn vertrokken. En de moeder geeft op haar beurt een later uur van thuiskomst van haar man op dan deze zelf heeft gedaan. „Ik weet het zeker", heeft zy ty- dens het verhoor gezegd. „Want ik heb nog op de klok gekeken". Zo is er een hiaat van een veertig tot vyf- tig minuten, waarvoor de recherche nog geen bevredigende verklaring heeft kunnen krygen. Dit is het voornaamste punt. dat er toe heeft geleid, dat de beide mannen byzon der stevig aan de tand worden ge voeld. Totnutoe hebben zy echter ontkend ook maar iets met het dra ma te maken te hebben. Zy kenden de weduwe Van der Hoff vry goed zaak. De auto van de stiefvader ls aan een grondig onderzoek onderworpen, maar dat heeft tot op heden niets opgeleverd. Thans wordt de kleding van het tweetal aan een laborato riumonderzoek onderworpen. Het verhoor wordt intensief voortgezet. Het onderzoek gaat gewoon door alsof er geen arrestaties zyn ver richt, want, we zeiden net reeds, de politie is er in het geheel niet van overtuigd dat zy de daders nu te pakken heeft. Er zyn echter aanwij zingen, zoals het hiaat in het alibi, die maken, dat men niet het risico heeft willen lopen de mannen niet aan een uitvoerig verhoor te onder werpen. Het wordt wanner op onze planeet Het klimaat op aarde zal in de komende eeuwen geleidelijk aan warmer en droger worden, aldus de Sowjetrusslsche professor wiens voorspelling is gebaseerd op de in vloed. die de zwaartekracht en de zon op onze planeet uitoefenen. Vol gens de Russische geleerde bereik te de zwaartekracht vUf- of zes honderd jaar geleden haar maxima le vermogen. Dit veroorzaakte vol gens hem reusachtige golven In de oreanen. waardoor de koude in de diepte naar de oppervlakte werd ge bracht. hetgeen tot algemene afkoe ling van de aarde leidde. Volgens professor Zjrütnikow ls er thans een proces in omgekeerde richting aan de gang. Het vermo gen van de zwaartekracht is ver minderd. de oceanen worden war mer. het gebied van eeuwige sneeuw en ys wordt kleiner ook de omvang van de poolgebieden neemt af. Geen autonomie voor <Ie Koerden De Iraakse vice-premier Salah el Saadi heeft in Damascus verklaard, dat de „nationale rechten", die aan de opstandige Koerden in Noord- Irak zijn verleend, geen autonomie inhouden, zoals de stam heeft ge ëist. De Iraakse vice-premier, die op het ogenblik in de Syrische hoofd stad besprekingen voert met de nieuwe Syrische regering, lichtte met zyn verklaring de sluier op van de aankondiging van zaterdagavond door de Iraakse regering, waarin werd gezegd, dat de Koerden „op decentralisatie gebaseerde nationale rechten" waren verleend. Uit de be kendmaking was niet op te maken of de Koerden een aparte staat met zelfbestuur kregen, waarvoor zy ja renlang hadden gevochten. Volgens Saadi heeft de Iraakse re gering een uitgebreide decentralisa tiecampagne ontworpen, die voor ziet in een grote mate van zelfbe stuur voor de 14 Iraakse provincies. „Hierdoor hopen wy het Koerdische vraagstuk op te lossen", aldus Saadi. Saadi verklaarde, dat de Koerden met dit voorstel akkoord waren ge gaan en hadden beloofd een eind te maken aan de grensoorlog, die voort durend de aandacht opeiste van een gedeelte van het leger van de vroe gere premier Kassem. Volgens Saadi had de stam ook be loofd hun wapens aan de regering in te leveren, waarvan het behoud ter verdediging van bun „autono mie" tot nu toe een van hun voor naamste eisen was geweest. (Van onze Roermondse correspondent w*. ncuunc uci iikii *n be* Limburgese plaatsje Geulle want^u" kwamen er' nogal «m Ei de i °n- Droevig record der politiebewaking naar school De leeuwen van de heer Blokker, die In het Maasdorpje een dieren tuin wilde beginnen en hiertoe een oud herenhuis had betrokken, zijn uit het dorp verbannen. Met zijn gehele menagerie ls de heer Blokker De achterstallige betaling van de SSST Hu,st b,J sln»P<l- VN-leden is thans op een record- vertrokken. bedrag van ruim 200 miljoen dollar gekomen, aldus een rapport van de Verenigde Naties. Alle grote mo gendheden zyn de wereldorgani satie nog geld verschuldigd. Ne derland. IJsland en Finland zyn de enige landen die hun bydrage geheel hebben betaald. De financiële crisis is onder meer ontstaan doordat een aantal landen weigert by te dragen in de kosten van de VN-operatie in Kongo en van de legering der VN-stryd- krachten in het Midden-Oosten. In dit oude myndorp bestaat geen algemene politieverordening, die het houden van wilde dieren verbiedt. Het heeft er echter alles van weg. dat dit hiaat snel met een water dichte aanvulling zal verdwynen Er schynt achter de schermen hard aan te worden gewerkt om alsnog een dergeiyke bepaling m de politie verordening opgenomen te krijgen. Burgemeester W. E. A. Scheelen zei ons: „Als er iets mis gaat. grijpen we in. Ook zonder een aanvulling in de politieverordening. De ook zonder de a p.v. kunnen waar borgen". Er wordt geen vergunning afgegeven om wat dan ook te bou wen. Het is duidelyk. ook in Simpelveld is men weinig gelukkig met de wil de beesten in het dorp. Een myn- werker, de 41-jarige L. Loozen, heeft zich bereid verklaard de leeuwen van de heer Blokker onderdak te verlenen en te verzorgen. De myn- werker droomt reeds van een piste, waarin hy samen met de heer Liok- ker met de leeuwen zal optreden. Een terrein van 2500 ha. dat achter zyn huis ligt, wil de heer Loozen als dierentuin inrichten. Voorlopig zyn de dieren opgeborgen in een gebouwtje van betonblokken. Zy wor den geregeld door de rykspolitie ge controleerd. Johnny Kraaykamp hoofdrol „Oliver" Johnny Kraaykamp is geënga- geervoor de hoofdrol .Fagin" in de Nederlandse versie van de musical „Oliver". Zoals eerder gemeld kan de eerste ultvoring van deze musical in ons land begin oktober in het h#M - -- veilig- iLuxor Theater te Rotterdam worden held van onze burgers moeten we verwacht.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11