Bidault mogelijk toch over de Duitse grens? Farah heeft een dochter en Haag volledig eens met Djakarta OPLOSSING VAN MIJNCONFLICT NU IN ZICHT? Hij zou activiteiten niet willen staken Alexandra heeft huis gevonden WEDUWE GAF PENSIOEN MET VUILNISMAN MEE WEERBERICHT Kroonprinses begin april naar Japan \orstschade In Frankrijk Kustvaarder gestrand Franse trein beschoten (§uc/ ?ÏLt'euWS Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 13 MAART 1963 No. 30905 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f 2 80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 e -/*» C ff i Volgens een bericht van United Press International zijn Neder- and en Indonesië het volledig tens geworden over de hervat ting van de diplomatieke betrek- ringen. Men verwachtte, dat de se- tretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, vandaag re gelingen betreffende de uitwis- ieling van zaakgelastigden tus- icn de twee landen bekend zou naken, aldus werd verklaard in velingelichte kringen. Naar aanleiding van het Ne- erlandsIndonesische geschil over lieuw-Guinea verbrak Indonesië op 7 augustus 1960 de diplomatieke be- rekkingen met Nederland. Nadat het geschil uit de wereld ras geholpen, werden geleidelijk aan ogingen ondernomen om de betrek ingen te hervatten. De Indonesische minister van Bui- inlandse Zaken, Soebandrio. kon- iede oo 20 februari aan. dat zijn re- ering had besloten de diplomatieke etrekkingen op ambassadeniveau te ervatten. en dat zou worden begon- n met een uitwisseling van zaak- lastigden. ie Nederlandse en Indonesische [.-ambassadeurs, respectievelijk C. A. Schürmann en L. N. Palar, •den op 27 februari een gesprek plannen betreffende de hervat- der diplomatieke betrekkingen. ÏKe Nederlandse en Indonesische re- Iringen lieten het aan Oe Thant per om de succesvolle beëindiging fer onderhandelingen bekend te ma- _fcn. Dit zou dus nu spoedig gebeu- STRAATSBURG zendt bedrag aan Schweitzer |De gemeenteraad van Straatsburg eeft besloten een bedrag van 5.000 iken naar Albert Schweitzer te ren. Men besloot tot dit gebaar dat het met Pasen 50 jaar geleden dat de grote theoloog-filosoof-mu- is-medicus naar Afrika vertrok. In Franse regeringskringen achtte men het gisteravond niet onmogelijk, dat het mijnconflict zou worden opgelost zonder dat president De Gaulle behoeft in te grijpen. Naar vernomen wordt, zijn er voorstellen ge daan. die het kabinet vandaag zou bespreken. Premier Pompi dou heeft gisteravond een on derhoud gehad met de president en de directeur-generaal van de nationale steenkolenindustrie. In de nu twaalf dagen durende sta king onder de Franse mijnwerkers is een nieuw element ontstaan door de verspreiding van pamfletten in de verschillende steden, waarin de sta kers worden gewaarschuwd tegen ..moord en plundering door de poli tie". In verband hiermee houdt de politie rekening met de mogelijkheid, dat de leden van de OAS, verkleed als politiemannen, zullen trachten incidenten uit te lokken. Berichten over plannen hiertoe waren reeds bij de politie binnengekomen en met het oog op mogelijke gebeurtenissen zijn de nodige voorzorgsmaatregelen ge troffen. In noord-Frankrijk heeft het sta kingscomité der mijnwerkers gewaar- 09 k (Van onze Haagse correspondent). Het pensioen, waarvan een Haagse weduwe nog bijna drie maanden had moeten rondko men een bedrag van circa f. 600,— is maandag per onge luk met de vuilnisman meege gaan. Toen de vrouw haar ver gissing bemerkte en in tranen naar de politiepost Huygenspark snelde, was het geld al verbrand De 67-jarige weduwe had een paar dagen geleden haar pen sioen inclusief AOW ontvangen Zij bewaarde het geld in eer. witte envelop. Toen er maandag middag omstreeks het middag uur een kwitantieloper bij haar aan de deur kwam, ging zij met de enveloppe naar de gang, haalde het bedrag voor de kwi tantie eruit en legde de envelop pe zo lang op een kartonnen doos met huisvuil, die daar bij de asbak op de komst van de vuilnisman stond te wachten. Zonder verder aan het geld te denken, ging zij haar middag dutje doen. Pas toen ze wakker werd. realiseerde zij zich op wel ke gevaarlijke plaats zij de enve loppe had achtergelaten, maar toen was het reeds te laat. De vuilnisman was al geweest en had de kartonnen doos met in houd meegenomen. De politie is nog snel naar de stortplaats van de Gem. Reini gingsdienst gereden, maar daar bleek de inhoud van de betrok ken wagen allang in een ver brandingsoven te zijn gestort. Het geld was reddeloos verbrand Niemand kon meer iets voor de ernstig gedupeerde weduwe doen. Maar gistermiddag kwam de eerste hulp in de persoon van een diaken van de Nederlandse Hervormde Kerk, waarbij de we duwe is aangesloten. Het was niet het laatste blijk van mede leven. In de volgende uren stond de telefoon van wijkpredikant ds. J. H. Boerlijst niet stil. Van alle kanten werden giften aan geboden. ZACHTER OVERDAG De Bilt verwacht van heden- tot [enavond aanvankelijk opklarin- met vannacht weinig wind en en daar lichte vorst. Morgen dag geleidelijk toenemende be- ig maar waarschijnlijk tot de id droog weer. Meest matige wind ssen zuid en zuidwest en iets talfChter. (Opgemaakt om 11.15 uur). opp 14 MAART Zon op: 06.59 uur, onder 18.41 uur. ®an op: 23.06 uur, onder 08.53 uur. t si Hoogwater te Katwijk aan Zee 5.48 18.02 uur, laagwater 1.37 en 13.58 nummer bestaat alt 14 pagina's Krantenstaking in NEW YORK duurt nog voort Het einde van de krantenstaking in New York is nog niet in zicht. Het „Journalistengilde' 'en de kran tendirecteuren zijn het gisteren niet eens kunnen worden over de wijzi gingen in de ■•ollectieve arbeids overeenkomst. De nartijen zijn uit eengegaan zonder de datum voor een nieuwe bijeenkomst vast te stel len De vice-voorzitter van het gil de, Thomas Murphy, :ou vandaag aan de burgemeester van New York Wagner, verslag uitbrengen over de stand der onderhandelingen. Het weer verschijnen van de New- yorkse kranten hangt af van de vraag, of het Journalistengilde de afloopdatum van deze CAO met die van de typografen wil laten samen vallen. Het gilde is hiertoe wel be reid. maar vraagt als compensatie een salarisverhoging die met de ver hoging voor de typografen overeen- schuwd voor de toenemende span ning en de „buitengewoon gevaar lijke situatie" die in het steenkolen bekken van Lotharingen is ontstaan. Het comité drong aan op onmiddel lijke hervatting der onderhandelin gen, daaraan toevoegend dat het zich niet in de richting van „onherstel bare handelingen" wil laten dringen. Het spoorwegpersoneel heeft giste ren aan zijn eisen tot hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden kracht bijgezet door een staking van „twee uur per man", verdeeld over de ge hele dag en het gehele land. Het ge volg was dat het spoorwegverkeer in belangrijke mate werd ontwricht. Ruim 2.500 arbeiders van de ijzer ertsmij nen in Lotharingen zouden vandaag in een acht kilometer lange stoet van personenauto's en autobus jes een „opmars naar Parijs" onder nemen en voor het gebouw van de Franse Nationale Vergadering de monstreren. De minister voor de In dustrie heeft zich inmiddels bereid verklaard een dèlegatie uit hun mid den te ontvangen. In Lyon is voor de grote industriële bedrijven, die aardgas uit Lacq ge bruiken. een rantsoeringsstelsel inge voerd. Als gevolg van de staking bij de aardgasinstallaties in Lacq is de produktie van aardgas tot de helft verminderd. Wat steenkolen betreft, beschikken de meeste industrieën nog wel over enige buffervoorraad, hoe wel enkele bedrijven op een lang zamere produktie hebben overge schakeld. De arbeiders van de Parijse me taalindustrie hebben a.s. donderdag tot „looneis-dag" uitgeroepen. Men verwacht dat zij die dag een aantal symbolische stakingen zullen houden. 9 Slot pag. 2 Prinses Beatrix zal in april Japan, de Verenigde Staten en Canada bezoeken. De Prinses vertrekt op 1 april uit Nederland en keert op 28 april naar haar land terug, aldus blijkt uit een vandaag in Den Haag uitgegeven communiqué. Zoals bekend, moest de Prinses in november van het vorige jaar haar semi-officiële reis naar een aantal Aziatische landen in Hongkong afbreken door het overiyden van Koningin Wilhelmina. Tijdens haar bezoek aan Japan zal de Prinses door Keizer Hirohito wor den ontvangen. Volgens het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal onze Kroonprinses van 2 tot 11 april in Japan zjjn. Het bezoek aan de Verenigde Staten en Canada, dat ook in het aan vankelijke reisplan was opgeno men, draagt geen officieel karak ter. De Prinses hoopt in Washington een beroek te breneen aan presi dent Kennedy Verder ligt het in de bedoeling, dat de Prinses tn New York de secretarisgeneraal van de Vereniede Naties. Oe Thant, zal ontmoeten. Ten aanzien van de gezondheids toestand van Prinses Beatrix deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mede. dat de Prinses voorlopig nog het bed moet houden Haar toestand is echter vooruiten a nde Zoals gemeld beeft ze mazelen. Naar het zich laat aanzien zal de Prinses in staat zijn haar voor genomen reis in april wel te maken. komt. Murphy verklaarde, dat de krantendirecteuren het niet eens zjjn met deze verhoging voor de journa listen. Burgemeester Wagner heeft reeds eerder gezegd dat hij, wanneer de onderhandelingen mislukken, alle be trokken vakbondsbestuurders en krantendirecteuren zal bijeen roe pen om tot een akkoord te komen. De Knardijk de verbin ding sdijk tussen Harderwijk en Lelystad is voor alle verkeer gesloten: de wind heeft een enorme hoeveelheid ijs van het Ifsselmeer op de dijk gewaaid. Zelfs de zware rotsblokken van de glooiing zijn door het schui vende ijs op de dijk gedrukt. Churchill wordt ereburger V.S. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren met 377 tegen 21 stemmen by vyf onthoudin gen een resolutie goedgekeurd waarin president Kennedy wordt gemachtigd Sir Winston Churchill tot ereburger van de V.S. uit te roepen. Sommige tegenstemmers verzetten zich tegen de resolutie met het oog op het „Heilige karakter van het Amerikaanse staatsburgerschap". Het besluit van het Huis is het eerste van deze aard in de Ameri kaanse geschiedenis. Thans zal de Senaat er zich over moeten uitspre ken. Men verwacht dat deze spoedig de resolutie zal goedkeuren. President Kennedy heeft reeds ver klaard, dat hy Sir Winston Churchill, die in het Huis van Afgevaardigden een der grootste leiders in de geschie denis werd genoemd, gaarne tot ereburger zal uitroepen. (Van onze correspondent in Bonn) Nog steeds heeft de vroegere Franse premier Georges Bidault, die logeeert in het huis van de Nederlandse journalist Heinz van 1 Nouhuys in Steinebach am Wörthsee, geen officieel verzoek inge diend voor het verkrijgen van een verblijfsvergunning of van politiek asiel in de Bondsrepubliek. Volgens Bidaults permanente begeleider, de ex-hoofdredacteur van het weekblad „Revue", Oscar Stammler, is de oud-premier alleen dan van plan asiel te vragen als hij van tevoren zeker weet door te mogen gaan met zijn politieke activiteiten, die ten doel hebben de Franse president De Gaulle uit het zadel te wippen. Zolang Bidault dat niet weet schijnt hij niets te willen doen. tremistische activiteit aan buitenlan ders verboden wordt. Verder wil hy hotel- en pensionhouders dwingen tot het sneller aanmelden van bui tenlandse gasten by de politie. Jun ker noemde de volgende cyfers: in de loop van 1962 logeerden 525.000 bui tenlanders in München. Permanent leven in Beieren 220.000 buitenlan- ders. van wie 10.000 in München. In totaal heeft Beieren 41.702 erkende politieke vluchtelingen. gewenste vreemdeling over de grens wordt gezet. Over welke grens is nog moeilijk te zeggen. Italië en ook Zwitserland (waar het gezin van de oud-premier woont) hebben al laten weten niet op het bezoek van De Gaulle's tegenstander gesteld te zijn! Junker maakte ook een toespeling op een politie-onderzoek. dat gaande is tegen Stammler en Van Nouhuys. De minister zei: „Bidault wordt door lieden in zijn omgeving uit eigen belang kennelijk onjuist gead- seerd". Stammler zou het een en an der op zijn geweten hebben, dat wet telijk niet door de beugel kan. Geen aanklacht tegen ex-premier Hü heeft ook nog de tyd, want by verhoren door de Beierse justitie is vast komen te staan, dat er tegen de Franse ex-premier geen enkele aan klacht loopt. En drie maanden kan elke vreemdeling in de Bondsrepu bliek vertoeven zonder verblijfsver gunning. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat men Bidault ooit asiel zal verlenen of een verblyfsvergun- ning zal verstrekken als hy niet be looft zich te onthouden van politieke activiteiten op Duits grondgebied. Hoewel de in deze kwestie bevoeg de instantie de Beierse deelstaatrege ring is, heeft het Bonner ministerie van Binnenlandse Zaken een advies in die zin al aan München gegeven. In Bonn neemt men aan, dat de Franse regering geen verzoeken om uitlevering van Bidault zal indienen. In de eerste plaats zou daardoor de vriendschapsrelatie tussen Parys en Bonn belast worden en in de tweede plaats is men er verre van zeker van dat een proces tegen Bidault presi dent De Gaulle op dit moment van pas zou komen. In het Beierse parlement bracht minister van Binnenlandse Zaken Heinrich Junker gisteren verslag uit over de zaak-Bidault. Naar aanlei ding daarvan zei hy, dat het nodig is de wetten over het verblyf van buitenlanders op Westduits grondge bied te veranderen. Zoals die nu zyn staan zy vreemdelingen politieke ac tiviteiten op uitgebreidere schaal toe dan de eigen bevolking, aldus Junker, die er voorstander van is dat elke ex- Tegenover de pers verklaarde mi nister Junker, dat de mogelykheid nog altyd bestaat dat Bidault als on- (Van onze correspondent in Parys) Ofschoon de complete balans nog niet is opgemaakt, rekent de Fran se minister van Openbare Werken, dat er minstens twee jaar en 100 miljoen gulden nodig zullen zyn om de schade te herstellen die de jongste vorstperiode aan het natio nale wegennet heeft toegebracht. Vooral op de kleinere wegen in het wegdek overal, soms over lan ge afstanden, vernield, doordat het asfalt door de vorst gesprongen Is. Zware vrachtauto's was het, toen de dooi inviel, trouwens gedurende et- telyke dagen tot het begin van de ze week verboden van de grote na tionale wegen gebruik te maken. In België (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Finan ciën heeft gisteren meegedeeld, dat hy de schade als gevolg van de strenge winter voor de Belgische schatkist op twee miljard franken schatte. Enerzyds vloeit die schade voort uit de gestegen uitgaven voor de werkloosheid 'circa 600 miljoen franken), de schade aan de wegen die op 500 a 700 miljoen franken wordt getaxeerd en anderzyds dan een mindere opbrengst van de belastin gen ter hoogte van ongeveer 700 miljoen franken. (Van onze correspondent in Londen) Prinses Alexandra van Kent en Angus Ogilvy. die op 24 april in de Westminster Abdij-kerk in Londen zullen trouwen, hebben na lang zoeken een huis gevon den. Dat lange zoeken hield niet zozeer verband met financien, want de heer Ogilvy is zeer ryk, hetgeen met de Kents echter nooit het geval is ge weest, maar wel met het feit dat men niet ver van Londen afzondering zocht. De keuze viel tenslotte op een groot historisch jachthuis, in het voor het publiek opengestelde en door herten bewoonde, heuvelachtige koninklijke landgoed Richmond Park aan de zuidwest-grens van Londen. De prinses en de heer Ogilvy heb ben het huis voor vyf jaar gehuurd van de hertogin van Sutherland. In de 18de eeuw heeft de Engelse pre mier Sir Robert Walpole er gewoond. Het huis heeft 12 slaapkamers, 6 badkamers, 6 ontvangstzalen en er horen twee kleinere personeelwonin- gen by. alsmede een squash-baan, een verwarmd openlucht-zwembad en stallen. In de tuin staat een door riet bedekt lieflyk theehuis, waarvan de muren en het plafond bedekt zyn met oude beroemde schilderingen. Generaal Lavaud heeft te Ver non de toren ingewijd, die in de toekomst zal dienen voor het lanceren van Franse raketten. o.a. de ..Diamant" in 1965. De toren, die 100 ton weegtis de grootste in Europa. De 228 ton metende kustvaardei Fiducia van de firma C. Minnaar in Rotterdam is vannacht op de zuider- dam van de Nieuwe Waterweg gelo pen Het schip maakte water en vroeg dringend assistentie. De reddingboot kon niet dicht genoeg by komen om de bemanning van zeven over te nemen, maar bracht een iyn over waarlangs een rubbervlot naar de kustvaarder kon worden gestuurd Met dit vlot ls de bemanning veilig op de reddingboot gekomen. De kwestie van de berging van de Fiducia zou men vandaag bezien. lïfesS&r' Keizerin Farah van Perzië heeft gisteren in Teheran het leven ge schonken aan een dochter. Het is het tweede kind van de 24-jarige keizerin. Kroonprins Rezah werd in oktober 1960 ge boren. Door zijn komst werd de troonopvolging verzekerd, nadat in het eerste huwelijk van de Sjah (met een zuster van ex-koning Faroek van Egypte) slechts een dochter ivas geboren en zijn twee de huwelijk (met keizerin Soraja) kinderloos was gebleven. In de officiële bekendmaking werd gezegd, dat de keizerin en haar doch ter, die by de geboorte 9 pond en drie ons woog. het goed maken Toen Radio-Theheran het nieuws had om geroepen, stroomden burgers naar het paleis met bloemen en andere ge schenken. De naam van het prinsesje zal pas over zes dagen, wanneer het gedoopt wordt, bekend zyn. De Sjah van Perzië heeft, ter ge legenheid van de geboorte van zyn dochter, een grote amnestie afgekon digd. Als gevolg hiervan zullen onge veer 15.000 gevangenen op vrye voe ten worden gesteld. By de Franse plaats Villeneuve- sur-AIlier is gisteravond een passa- gierstrein beschoten. Vijf personen werden gewond, doch slechts één van hen behoefde in het ziekenhuis te blyven. De sneltrein was op weg van Cler mont-Ferrand naar Parys. Volgens een van de reizigers was de trein, die een snelheid van ongeveer 85 kilo meter had, enkele kilometers ten noorden van Moulins toen men scho ten hoorde, die kenneiyk uit een automatisch wapen afkomstig waren. Toen de trein in Parys aankwam, was op het Gare de Lyon een groot aantal politiemannen aanwezig, die het perron hadden afgezet. Een aantal ruiten van de trein was gebroken. De gewonde reizigers, allen Fransen, waren door glasscher ven getroffen. Maandagavond heeft men getracht de trein Amiens-Abbeville te laten ontsporen door een yzeren hek op de rails te leggen. Het obstakel werd een kilometer door de lokomotief meegesleurd, maar deze liep niet uit de rails. Uit het Leidsch Dagblad van 13 Maart 1863: 1 Een visscher in Engeland 1 E heeft een pas door hem ge- E vangen steur van 200 pond E en 8 voet lengte als huwe- E lijksgeschenk voor den Prins yan Wallis gezonden. §j (Advertentie) J F. Frai- 1 ee kin, heeft zijn winkel ver- E plaatst van den N Rijn naar den Ouden Rijn. het 2e huis EE van de Bakkersteeg, en §j E wascht, vermaakt en verwt H alle soorten stroohoeden. e miilitiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiinuTf

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1