Pompidou verspilde adem: mijnstaking duurt voort Parij se industrieel in zijn woning beroofd De Gaulle komt naar Nederland Conflict breidt zich uit als een olievlek Syrische premier aan rebellen ontkomen REGERING WIL BIDAULT NIET OP T.V. (§uc/ ^flieuivs T.V.„INTERVIEW" PSYCHOLOGISCHE FOUT f l>ij e lokaas roofoverval Voorlopig geen pier-Zandvoort 'HILIPS T.V. Flim WEERBERICHT Explosies in dynamiet- fabriek illy Brandt herkozen van Egmonc! Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 MAART 1963 no. 30902 LEIDSCH DAGBLAD jirecteur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f.0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) directe, het inhalen van de loonach terstand, als de indirecte, een her waardering van de hele energiepro- duktie en doelbewuste planning voor de toekomst, ook voor de vakscnoling van mijnwerkerskinderen die in de mijnen niet veel toekomst meer heb ben. Pompidou zwaaide de mijnwer kers zelfs lof toe voor hun solidariteit, hun trots en hun sociale pioniersar beid. Hij gaf toe dat een aantal mis verstanden tot het conflict had ge leid, klaarblijkelijk ook bij de rege ring, en dat was zo ongeveer het enige nieuws dat hij produceerde. Hij zei dat het vorderingsbesluit in Premier Pompidou heeft gisteravond adem verspild: zijn her- ieuwde uiteenzetting van de nationaal-economische motieven an de Franse regering is door de meeste stakende mijnwerkers iet eens beluisterd. Men moest in Noordfrankrijks donkere mijn- het verleden alleen op specialisten :reek lang zoeken naar een café waar de ..queules noires" de hnd a" zwaaide de 3 li i T- mijnwerkers de niet geheel wasechte ioeite namen hem op de televisie te aanschouwen, bn voorzover lof toe, dat zij allen specialisten zijn die het Franse volk nodig heeft. Als dat deden gebeurde dat met ironie en verbazing. 4 Het optreden van Pompidou zelf 'eek namelijk een nieuwe psy- ïologische fout: een ex-bankier, charmant en genuanceerd slaat op dit moment bij de iijnwerkers niet aan. Zij keken aar hem als ware hij een wezen in een andere planeet. Zij wens- n geen argumenten over de 'andeur van Frankrijk. Zij wil- en haring of kuit, weten of zij innen afzienbare tijd evenveel 1 \llen verdienen als de metaal- 'beiders. Het regime had uiter- ird een vakbondsleider op het ■jj herm moeten brengen. Helaas e Gaulles regering beschikt niet I >er vakbondsleiders. "•Aangezien Pompidou niets, hoege- lamd niets nieuws zei, of mocht zeg was de reactie van de vakbon- kort: „Er verandert niets, taoe- laamd niets, wij staken door". Komend weekeinde staan werkelijk jkssale demonstraties en manifesta- ts op het programma: vandaag een krs van 50.000 mensen in Valen- tnnes, morgen de herdenking van I mijnramp in Courrière, die 1100 ^den kostte. En nog steeds breidt het conflict :h uit. De regering wijst wel hoop- B 1 op de bemiddelingspogingen van socialistische vakbond, maar in tharingen, waar de staalarbeiders aan een solidanteitsstaking zijn gomien, overweegt men al een al- nene staking te proclameren. De ie breidt zich uit en krijgt boven in steeds duidelijker een politiek rak ter. Pompidou hield geen werkelijke re- J| maar liet zich interviewen door q van de redacteuren, lees: ambte- ren, van de staatsradio en -televi- j i. Hij gaf op 's mans kwasi-geim- Dviseerde vragen kwasi-geimprovi- .Jeröe antwoorden. Dat was om de JJkers op hun gemak te stellen, men i bij de premier thuis. In feite tte hij zich niet tot de mijn- kers naar verluidt had nij op punt de moed al tevoren opgege- i— maar tot het Franse volk. !jj schilderde in sombere kleuren gevolgen van de mijnstaking: ver- ïing van de economie, verlaging het nationale inkomen, kou in lolen, ziekenhuizen, kantoren en •ningen. op den duur rantsoenering n gas en kolen. Hfj probeerde daarmee de mijn- irkers duidelijk te maken, dat Advertentie zij zich buiten de Franse gemeen schap stellen als zij doorgaan met staken. Het lijkt er nog niet veel op, dat die gemeenschap dat zo aanvoelt. Ook de bisschop van Metz heeft zich achter de staking gesteld. En naast een bisschoppelijke zegen kre gen de zwartgezichten die van Bac chus: wijnboeren uit Narbonne heb ben tienduizend liter wijn naar de stakers gezonden. zij nu de weg naar de mijnen terug gaan, dan verliezen zij noch hun waardigheid noch de kracht van hun eisen, die zij door hun actie duidelijk gemarkeerd hebben. Dan tonen zij hun wijsheid door een nationaal be lang te steunen, zei Pompidou, en dan kan er gepraat worden. De mijnwerkers in het café zeiden daarop iets dat aan kernachtigheid niets te wensen overliet. Zij zeiden bereid te zijn aan het werk te gaan als de regering eerst bereid is op re- jdelyke termen te onderhandelen, b.v. Pompidous argumenten zouden de °P. zojuist door Pompidou gedane verdienste van de logica hebben ge had, ware het niet dat, hij toegaf dat vele van de eisen der mijnwer kers gerechtvaardigd zijn, zowel de Drie en twee jaar gevangenis geëist De officier van Justitie bij de Rechtbank in Amsterdam heeft gis termiddag tegen één meisje (19) en twee jongemannen (19 en 24) drie jaar en tegen een andere jongeman (18) twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Het viertal stond terecht op be schuldiging van beroving in de nacht van 20 september in de Raamstraat in Amsterdam. Het meisje, dat zich al eerder - als bendeleidster - aan dergelijke praktijken in België had schuldig gemaakt, had als lokaas gediend. Toen een man haar op haar verzoek zoende, sloegen de drie jon gemannen hem bont en blauw en namen hem zijn portefeuille af. Zijn portemonnee en een dameshorloge gaf de man onder dwang zelf af. In totaal vertegenwoordigde de buit een waarde van meer dan f 1000.De uitspraak voor de drie mannelijke verdachten is bepaald op 22 maart. Wat betreft het meisje, dat wil trouwen en naar Kongo emi greren en dat in een brief aan de Koningin heeft verklaard haar leven te willen beteren, achtte de rechtbank een psychiatrisch onderzoek nodig. Op 19 juni wordt de zaak tegen haar voortgezet. erkenning dat zij specialisten zijn en op voorwaarde dat het vorderingsbe sluit wordt opgeheven en dat het sta kingsrecht erkend blijft. Men kreeg enig medelijden met de premier die toch heus zijn best had gedaan om redelijke argumenten op te dissen. Maar men besefte weer eens en dat blijft het essentiële van dit conflictwelk een kloof het Gaullistische regime, alle referendum -uitslagen ten spijt, van het volk scheidt, nu de democratische proce dure is uitgevallen. Ex-bankier Pompidou en de mijn werkers spreken een verschillende taal. en daaruit groeit een ontzaglij ke vertrouwenscrisis. Zoals het barse vorderingsbesluit van De Gaulle heeft gefaald, zo is nu dus de vriendelijke poging tot overreding door zijn ad judant mislukt. Zeker zal De Gaulle straks zelf het woord moeten voeren, zoals hij het tegenover de opstandige militairen van Algiers deed. Alleen, hij spreekt nu tot arbeiders die zich niet alleen misdeeld maar ook ge krenkt voelen. En dat blijft voor een generaal een moeilijke taak. „Niet verantwoord" De Rijksgoedkeuring voor de bouw van de pier in Zandvoort en voor een groot aantal andere werken wordt voorlopig niet verleend. De regering is van mening, dat de spanning op de bouwmarkt en de achterstand in de woningbouw als gevolg van de lange winter, niet gedogen, dat op korte termijn met deze werken wordt begonnen. Er ligt nog een zeer groot aantal aanvragen op goedkeuring te wachten en dit aantal stygt nog steeds, aldus vernamen wij van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwny verheid. Naar Turkse ambassade gevlucht Er heeft waarschijnlijk geen bloed gevloeid bij de staatsgreep die legerofficieren gisteren in Syrië hebben uitgevoerd. Volgens berichten uit Ankara en Cairo zijn premier Khaled el Azem en zijn gezin, samen met enkele ministers, uit handen van de op standelingen gebleven door over een tuinmuur van hun huis naar de daarnaast gelegen Turkse ambassade uit te wijken. Het is niet bekend wat er met president Nazem Koedzi is gebeurd. Syrië's nieuwe sterke man is kolo- deeld, omdat hjj de leiding zou heb- nel Louay el Atassi. Radio-Damas- ben gehad van de opstand van het cus heeft gemeld, dat hij tot gene- garnizoen van Aleppo vorig jaar raai is gepromoveerd en het opper- maart. De rebellen waren voor een bevel van de Syrische strijdkrachten i herstel van de unie met Egypte. Na Franse president en diens echtgenote heeft overgenomen. El Atassi werd 'de mislukking van de opstand was El is nog niet vastgesteld. destijds bij verstek ter dood veroor- I Atassi gevlucht. President en mevrouw De Gaulle zullen in de komende weken een kort strikt particulier bezoek aan Konin gin Juliana en Prins Bernhard bren gen. aldus is zowel in Parijs als in Den Haag van officiële zijde ver nomen. Dit bezoek is bedoeld als tegen bezoek voor dat, hetwelk de Koningin en de Prins in september 1961 aan president De Gaulle hebben ge bracht. Het koninklijk paar lunchte toen in het Elysee, het paleis van president De Gaulle. Een datum voor het bezoek van de Vijf gemaskerde en met automatische wapens uitgeruste man nen naar alle waarschijnlijkheid leden van de OAS hebben gistermorgen in Parijs een overval gepleegd in de woning van de Franse industriëel L. Israel, gelegen in hetzelfde gebouw waar in het kantoor van zijn maatschappij, de Société Générale Com- merciale de l'Est is gevestigd. Zij verdwenen met een bedrag aan franken ter waarde van 300.000 gulden. De vijf mannen, van wie er twee als politie-agent waren verkleed, maakten gistermorgen om half zeven hun opwachting in het Parijse patri ciërshuis. Terwijl een der bandieten de concierge en zijn familie in de kel der opsloot, holden de vier overige gangsters de trappen op om het woonhuis van de directeur binnen te dringen. Het echtpaar lag nog in bed en het kreeg het advies nog maar even onder de wol te blijven.. In de aangrenzende kamer wisten de bandieten de brandkast te for ceren waarin stapels bankbiljetten en goudstukken zo maar voor het grijpen lagen. De bankier, die nog een schuchtere poging deed om zich te verzetten, moest zijn euvele moed met een forse slag met een ijzeren staaf op het hoofd bekopen. Tegenover de politie heeft de heer Israel verklaard dat hij van de OAS. al enkele dreigbrieven had ontvan gen. Een overval op de grootste bank van de Bourgondische stad Bóne, die gisteren maar liefst bijna tien mil joen frank lichter werd gemaakt, schrijft men eveneens aan de OAS toe. Het is het bewijs dat het Ge heime Leger nu inderdaad een even breed als lucratief offensief op het financiële front zou hebben ontke tend. De bewaking van de voornaam ste banken in de grootste Franse ste den is door de politie dan ook aan merkelijk versterkt. va. f725.—. Geschikt voor 2e programma. Persoonlijke ^ANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. ONBESTENDIG WEER Blijkens het door het KNMI van- htend om tien uur verstrekte weer- erzicht zal de wind in ons land rlijk flink aanwakkeren uit zuid zuidwest. Vooral in de avond en nacht zal er op de meeste plaat- i regen vallen. Morgen ruimt de pd naar zuidwest tot west, waarna weer opklaringen zullen voorko- n. maar ook plaatselijk buien. De iperatuur zal weinig veranderen. 10 MAART on op: 07.08onder 18.34 uur. laan op: 18.43; onder 07.37 uur. Hoogwater te Katwijk: 3.42 en 54 uur; laagwater te 11.46 en uur. 11 MAART Zon op: 07.06; onder 18.36 uur. Maan op: 19.50; onder 07.56 uur. Hoogwater te Katwijk: 4.16 en •27 uur; laagwater te 0.03 en 12.25 Nt nummer bestaat uit 16 pagina's en een BgvoegseL Malakka en Broenei eens over federatie Malakka en Broenei zijn het'eens geworden over de voorwaarden voor de toetreding van Broenei tot de voorgestelde federatie-Malesië. Dit is gisteren in Koeala Loempoer be kendgemaakt. In Koetsjing (Serawak) heeft de wetgevende raad gisteren de ont werp-overeen komst goedgekeurd tus sen de regering van Malakka en de Britse regerihg over de opneming van Serawak in Malesië, waarvan de op richting op 31 augustus is vastgesteld Uit kringen van de regering van Malakka is gisteren nog vernomen, dat premier Abdoel Rahman vol gende maand" de overeenkomst tus sen Malakka en Engeland over Malesië zal tekenen. Van deze fede- ratie zouden Malakka. Singapore, tot eerste regerende burgemeester ge- Noord-Borneo. Serawak en Broenei I kozen. Zijn verkiezing stond al vast, deel moeten uitmaken. sinds de socialisten bij de stembus- De Nederlandse secretaris- generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker tijdens zijn onder houd met president Kennedy in het Witte Huis in Washington. In een grote dynamietfabriek In Modderfontein, even buiten Johan nesburg, hebben zich zaterdagmor gen vier ontploffingen voorgedaan, die volgens de eerste berichten tus sen 35 en 45 doden zouden hebben geëist. De explosies waren over een afstand van ruim dertig kilometer hoor baar. terwfjl de huizen, gelegen binnen een straal van bijna tien kilometer, muren scheurden en vensters werden vernield. Minstens 27 gewonden werden ln ziekenhuizen opgenomen. De fabriek, de grootste dynamiet fabriek ter wereld, heeft meer dan 4.000 arbeiders. Er worden ook tal van chemicaliën geproduceerd. In het winkelcentrum van het onge- veed twee kilometer van de fabriek gelegen Modderfontein bleef vrywel I geen etalageruit heel. De toegangspoorten tot de fabriek zijn afgesloten en alle wegen er heen staan onder politiebewaking Het Westberlijnse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren met 97 tegen 39 stemmen voor de derde achtereenvolgende maal Willy Brandt Tot bevelhebber van de troepen voor de binnenlandse veiligheid (po litie, gendarmerie en grenswacht) ia generaal Jabrini benoemd. De revolutionaire beweging heeft in haar eerste verklaring gezegd, dat zij zal streven naar samenwerking met Egypte, Irak, Algerije, Jemen „en alle bevrijde Arabieren elders". Waarnemers geloven, dat de betrek kingen met Jordanië en Saoedi-Ara- bië gespannen zullen blijven. De opstand had reeds in de eerste uren succes, zo heeft Radio Damas cus omgeroepen. „Het leger had de macht in handen genomen, omdat het zag dat de Syrische leiders geen enkele moeite deden om de wensen van het volk te vervullen". Verder werd meegedeeld, dat het leger niet van plan is een militair bewind in het leven te roepen. In Egypte, Irak en Jemen is het nieuws over de opstand in Syrië met grote instemming ontvangen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren op een persconferentie ver klaard, dat de Verenigde Staten zeer veel belang hechten aan de onaf hankelijkheid en veiligheid van „on ze vrienden" in Jordanië en Saoedi- Arabië en de toestand in het Mid den-Oosten nauwlettend zullen blij ven volgen. Hjj antwoordde daarmee op de vraag, of hij zich zorgen maakte over de veiligheid van die landen in het licht van de recente omwentelingen in Syrië, Irak en Je men, waar de nieuwe machthebbers toenadering zoeken tot Egypte. Rusk bevestigde dat de Amerlxaan Ellsworth Bunker, de gewezen diplo maat die de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië over Nieuw- Guinea tot stand heeft helpen bren gen, naar Saoedi-Arabië is vertrok ken om met de regering aldaar over tal van kwesties, waaronder de toe stand in Jemen te beraadslagen. Nieuwe regering Radio-Damascus heeft heden morgen bekendgemaakt, dat de Na tionale Raad van de Revolutie Salabeddin al Bitar, een der leiders van de socialistische Baath-partij, tot premier heeft benoemd. Premier Bitar was voor de unie tussen Syrië en Egypte anderhalf jaar lang minister van Buitenlandse Za ken. Tijdens deze unie was hij minis ter van Culturele Zaken, doch in de cember 1959 trad hij, met drie an dere leden van de Baath-partij, uit de regering. In de nu gevormde re gering is Bitar behalve premier ook minister van Buitenlandse Zaken. Vi ce-premier is Nihad el Kassem, te vens minister van Justitie. Tot mi nister van Nationale Defensie is be noemd kolonel Mohamed Toekhy. Advertentie classic MANTELS MANTELKOSTUUMS De regering heeft bezwaar tegen de uitzending van het in Engeland afgenomen interview met Bidault, die vanavond in ..Brandpunt", de actualiteitenrubriek van de K.R.O., op het scherm zou komen. De staatssecretaris van O., K. en W., mr. Y. Scholten, heeft dit gisteravond telegrafisch meegedeeld aan de voorzitter van de K.R.O., mr. H. W. van Doorn. Gisteren kwamen op de Zui derzeeweg bij Amsterdam een personenauto en een tankauto met elkaar in botsing, waarbij drie personen ernstig werden ge wond. De personenauto ver anderde in deze verwarde puin hoop. Op de achtergrond de ge kantelde tankauto. De regering vreest van deze uit zending. die volgens het programma om tien voor half negen zou plaats hebben, „ernstige directe verstoring van de goede betrekkingen met een bevriende mogendheid". Dit kan vol gens de regering gevaar opleveren voor de veiligheid van de staat en de openbare orde. Mocht de KRO de uitzending door laten gaan, dan zal de regering maatregelen nemen krachtens artikel 20 van het televi- siebesluit of zo nodig andere maat regelen. Het nemen van maatregelen als bedoeld in het televisiebesluit komt, naar van de zyde van de KRO wordt van een uitzending, eenvoudig, door bij de televisiezender „het beeld eruit te draaien". Een uitzending verbieden is, zoals bekend, niet mogelijk. Het toezicht op de radio- en televisie uitzendingen is repressief. Wat de KRO zal doen, kon overigens nog niet worden meegedeeld. Mr Van Doorn heeft gisteravond van half elf tot half een vannacht over de zaak geconfereerd, waarna de vergadering tot vanochtend werd geschorst. In ieder geval zal men de mogelijkheid om een beslissing te nemen over het al of niet laten door gaan openhouden tot het moment opgemerkt, neer op het doen staken j van de uitzending vanavond. HOOFTSTRAAT 88 BREESTRAAT 173 ALPHEN LEIDEN gang van 17 februari jj. 89 van de 140 zetels in het stadsparlement in handen hadden weten te krygen. Naast Willy Brandt zal de vroegere senator voor binnenstedelijke aan gelegenheden Albertz als tweede bur gemeester de dagelijkse leiding van het stadhuis op zich nemen. De ver kiezing van Albertz had wel wat voeten ln de aarde. Brandts bedoeling is namelyk, dat Albertz hem als eerste burgemeester opvolgt, indien hy in de komende jaren als minister naar Bonn zou gaan. Hiertegen maakte de socialistische economische senator prof. dr. Klaus Schiller, aan wie men eveneens ambities voor het burgemeesterschap toeschrijft nogal bezwaren, die gedeeld werden door een deel van de Berlijnse senatoren. In een geheime stemming werd Albertz tenslotte echter toch gekozen. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Maart 1863: AdvertentieTe huur a H f 110 's ja ars; met mei a o E een bovenwoning met vrijen opgang, voorzien van 3 ka- E mers. keuken. 2 dienstboden- E E kamers enz. Te bevr. bij P M Maandag. Mr. Loodgieter Hoogewoerd. H De officieële proefrit op E e den spoorweg Utrecht— Amersfoort heeft plaats ge- e had. De trein was binnen één E uur in Amersfoort. tlllillllllilllllllllllllllllllllllillllilliiiiilillillliillllllijlij,^

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1