[onesco's Luchtvoetganger is ;een „hoogvlieger'' geworden Niels waardevols laat zich drukken de olie met 24-urige werkdag! K.Y.P. wil lijn beleid-De Quay blijven volgen Een waarschuwing tan de mensheid Schade door opdooi lijkt mee te vallen ABSURDITEIT WERD TOT IDEOLOGIE LEEUWEN MOETEN UIT GEULLE WEG Behalve bij wotiirigboiiiv InlOOO+l gevallen LETDSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 MAART 1961 Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) m toneelschrijver naar wie jaren en jaren geen sterveling had ^keken en voor wiens nieuwe stukken toen nog geen hond zich fcr de kachel verroerde, wordt plotseling ontdekt. \volg: al die verguisde stukken worden nu ijlings in alle talen laid en in alle landen ter wereld gespeeld en de auteur wordt lee/s en in koor uitgeroepen en gefêteerd als de grootste dra- irg van zijn tijd. Wonder dat die schrijver het geloof-in-zich- mat hij natuurlijk toch al wel had nu niet alleen bevestigd en erkt ziet. maar zich bovendien ook nog verplicht acht de vraag plotseling is ontstaan, met een hele reeks nieuwe stukken te fdigen? lukken waarin hij zichzelf nu hartgrondig ernstig lijkt te nemen egenover de tijdgenoot van zijn waarheid te kunnen getuigen? (iramaturg die Eugène Iones- heeft en rond hen wandelen niets Lt - en die met zijn experi- f^i?he1W?Hgemo®dre;t ^minnelijke en babbelende Britten, zoals alleen jle eenacters inderdaad nieuwe Ionesco de Britten in al hun glim lachende huisbakkenheid weet te la ten babbelen. Illuster schrijver als hy is, krijgt hij natuurlijk ook be zoek van een journalist die hem om een „boodschap" vraagt voor zijn le zerspubliek. Een boodschap gronden en spreekt namen uit als Je roen Bosch en Breughel. Hij heeft in de toekomst kunnen schouwen en het is zo verschrikkelijk geweest dat hij met stomheid is ge slagen en de dood ook hem heeft aangeraakt. I)e zondagse Engelsen voelen zich in hun onschuld teleur gesteld zo niet verkocht, en ze keren nu die rare Fransoos de rug toe om gezellig thuis een kopje thee te gaan drinken. Het doek zakt. Verontrusting voor (Ie toekomst In de luchtvoetganger heeft „de meester van de absurditeit" zich uit die geestesgesteldheid die haast een ideologie ge vorden was. derhalve po gen te bevrijden door middel van een boodschap, een waarschuwing aan de mensheid. Maar die poging tot be vrijding is door onmacht de mom pelende verwezenheid van de terug gekeerde Bérenger in een anti climax veranderd. Met alle eerbied en warme sympathie voor de drijfve ren waarop Ionesco zich beroepen kan zijn intense, verontrusting voor de toekomst van onze wereld die vandaag haar eigen nucleaire onder gang of explosie voorbereidt moet helaas ook worden geconstateerd dat Ioneco's talenten en middelen als dramaturg hier geen enkele redelijke verhouding mei die opzet welke een tweede Shakespeare of Dante zou behoeven onderhouden. Ionesco heeft dat verschil tussen doel en middelen ook zelf klaarblijke lijk wel voorvoeld, waar hij vaststelt dat de literatuur duizendmaal af schuwelijker en wreder zal moeten worden om de obsessies van het ac tuele leven te kunnen evenaren. Waar Ionesco die dimensie voor alsnog echter niet bereiken kan en wie onder tijdgenoten zou over die macht wèl beschikken? moet men slechts betreuren dat hij zo zijn oor spronkelijke experimentele domein hem te begrensd was geworden, nu voorlopig de produktie niet liever even had gestopt, in de hoop dat de leegte waarvan ook Bérenger ge waagde zich mettertijd mogelijk met nieuwe creatieve krachten en span ningen zou kunnen laden. Met alle kwaliteiten van de aanloop is zijn luchtvoetganger geen hoogvlieger ge worden. De bewaking, die de Rijkspolitie in de straten van het Limburgse plaats je Geulle had ingesteld bij het begin en het uitgaan van de dorpsscholen is uitgebreid tot een continuebewa- king van 24 uur per dag. Dit, om dat de wilde dieren van het dieren park van de heer Blokker, zich gis teren weer eens op straat hebben vertoond en tal van inwoners van het dorpje de schrik op het lijf hebben gejaagd. De eigenaar van het dierenpark heeft de drie leeuwen van zijn bedrijf opgesloten in een kamer van een oude boerderij. Het schijnt, dat de leeuwen de deuren in de boerderij zelf al kunnen ope nen en sluiten, want geregeld ma ken zij de laatste weken een uit stapje door het dorp. Van alle kan ten is er dezer dagen bij de eige naar aangedrongen op betere en vei- liger opsluiting van de wilde dieren. 1 Het gemeentebestuur is deze toestand beu en vindt, dat de inwoners van Geulle veel te goed zijn om voor de leeuwen te worden geworpen. Zij heeft daarom de ingevolge de alge mene politieverordening aan de eige naar van het park verleende vergun ning voor het houden van wilde die ren ingetrokken. Binnen een week moet de levende have van het die renpark uit de gemeente zijn ver trokken. De heer Blokker zal ver moedelijk met zijn dieren verhuizen naar een gehuchtje in de gemeente Simpelveld, de algemene politieveror dening van Simpelveld oevat geen be palingen omtrent het houden van wilde dieren. Pierre Boulez is thans als gast- dirigent bij het Concertgebouw- orkest werkzaam. Hier ziet men deze progressieve componist tij-' dens een der repetities van de door hem te leiden concerten. Advertentie (Van onze parlementaire redactie» Met wie zij dan ook zal samenwer ken, de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer zal er in de komen de parlementaire periode naar stre ven, dat het sociaal-economische be leid van het kabinet-De Quay krach tig zal worden voortgezet. De frac- I tie aanvaardt deze erfenis van het I kabinet-De Quav. De fractieleider v. de K.V.P., dr. W. L. P. M. de Kort. zei dit gisteravond in Utrecht in de partijvergadering van z(jn geest- verwanten. (et en die met zijn experi- eenacters inderdaad nieuwe I voor het moderne toneel is in- ten, heeft nu binnen enkele we- farüs twee nieuwe werken ge- üteerd die een hele avond in be nemen ofschoon hun „levens- f tot 40 minuten kennelijk nau- kan reiken. Na Le rol se dat al eerder is besproken int Jean-Louis Barrault wie ook Rhinoceros geschre id) nu „Le pieton d'air" („De fvoetgangcr"), een werk dat- in (and, Düsseldorf echter al eer- |erd „gerodeerd". Ook dit werk al op. het repertoire van een ederlandse gezelschappen ge- Obsessie voor (Ie dood twee stukken hebben, behalve lange lengte, veel met elkaar n. Zoals bu al zijn avondvul- werken werden ze naar een verschenen novelle béwerkt, aatiseerd. De hoofdpersoon reer Bérenger en in de Pie- raagt hij nog duidelijker de n van de auteur en het is iw de angst, de obsessie voor de voor de toekomst, voor de on- ig der wereld door de bom, die wfdthema, zo niet de atmos- epalen. >elens derhalve die in de aller- e mate respectabel zijn, doch ïesco helaas niet of ternauwer- termocht waar te maken. Ook de aanhef amusant en veel- nd. Bérenger, met zijn ietwat lijke en fantasieloze echtgeno- mede zijn dochter die hem als fofeet adoreert, is met vakan- ar Engeland vertrokken. Ze be- zlch nu in het lieflijke land- van Gloucestershire dat 6s Noël in de naieve trant van iuanier Rousseau geschilderd Bérenger antwoordt dat hij zich leeg voelt leegheid die hem toch niet weerhoudt de gevraagde bood schap te verkondigen een apathie waarvoor hij in de natuur dan ge nezing zal zoeken. i Gekoesterd door de sympathie en de bewondering van zijn vrouw en dochter en getroffen door de charmes van het land, weet Bérenger die in nerlijke onlusten inderdaad te over winnen en ze maken dan allengs plaats voor een soort lenteachtig en lyrisch geluksgevoel. Nog steeds om stuwd door de Engelse zondagswan delaars met hun echtgenoten en kin deren, maakt zich van Bérenger nu zelfs een vreemde prikkeling, neiging, ervaring meester. Het geluk maakt hem lichter en hij bespeurt tot zijn eigen verwonderde vreugde dat hij de zwaartekracht nu overwonnen heeft. Eerst enkele centimeters en dat wat meer, ontstijgt hij nu met de licht heid van een ballon de vaste grond. Met de sierlijkheid van een engel zweeft en daalt hij keer op keer om tenslotte het wijde luchtruim te kun nen kiezen. Niet alleen te voet, maar zelfs ook nog op 'n fiets waarmee hij nagestaard door de verbaasde Engel sen en de onthutste en verontruste madame Bérenger, nu temidden van wolken, sterren en hemellichamen verdwijnt. Die verontrusting van me vrouw is niet van grond ontbloot. Ze weet dat ze materieel en vooral psy chisch het leven zonder monsieur niet aan kan. Bovendien vindt ze zijn dwaze gedrag voor haar Engelse gastheren eigenlijk nogal „shocking". Ze excuseert haar man tegenover die omstanders met smoesjes en beloften dat hij wel weer gauw terug zal ko men. Maar in de lange tijd dat hij zonder nieuws afwezig blijft, valt ze in werkelijkheid steeds machtelozer ten prooi aan wanhoop en vertwijfe ling, waardoor de hele wereld voort durend donkerder en zwarter voor haar wordt. Op het hoogtepunt van die panische angsten wordt, in de gitzwarte hemel, echter een lichtje gesignaleerd dat langzaam sterker en feller schijnt, en waaruit zich ten slotte Bérenger onthult. Hij landt zonder rijwiel en hij wordt omringd door de menigte die gulzig maar geduldig, hem al een Jules Verniaans reisverslag door de kosmos van de lippen tracht te lezen. Maar Bérengers lippen zijn dor en bloedeloos geworden en zijn gelaat is verstard en strak als een dodenmas ker, hij prevelt slechts enkele onsa menhangende woorden over nacht merries. apocalyptische visioenen, over modder en vuur en bloed en af- 1 Na uitvoerig de lof te hebben ge- I zongen over het beleid van het ka binet-De Quay noemde dr. Kort het Izwakke punt: de woningbouw. Hij i wilde echter redelijk zijn in zijn kri tiek. Van onwil bij minister Van Aartsen wilde hij niet spreken. Wel licht was de sociaal-economische uit rusting van het departement van Volkshuisvesting onvoldoende. Dat zal moeten veranderen. In de nabije toe komst zal het nodig zijn met kracht I te zoeken naar „grotere middelen", j die ons van de woningnood kunnen I bevrijden. Dat eist grotere offers en i de K.V.P. zal dat als eerste punt aan de toekomstige kabinetsformateur mededelen. De opslossing kan niet gaan in de richting van een staats bedrijf, maar wel in de richting van stimulering van het particuliere ini tiatief in al zijn vormen, mits met inachtneming van het behoef tenpa- troon. „Een ramp" I Ook de voorzitter van de KVP, mr. P. J. M. Aalberse noemde de wo- I ningnood in zijn openingsrede een I ramp. Velen zouden de totale bouw- I capaciteit willen benutten voor de woningbouw. Deze eis getuigt volgens mr. Aalberse echter niet van een juist inzicht. Hij zei, dat het, als men rekening houdt met de struc tuur van het bouwbedrijf, de vraag is of het stilleggen van andere bouw werken inderdaad een bijdrage zou vormen voor de vergroting van de capaciteit van de woningbouw. In het werkprogram van de K.V.P. wordt aangedrongen op een binnen het bouwprogramma zoveel mogelijk op de behoefte afgestemde reservering van het bouwvolume voor scholen, sportaccommodaties en dergelijke voorzieningen, die geen uitstel ge dogen. Mr. Aalberse merkte in dit verband op, dat men zich dient te realiseren, dat thans ten behoeve van de woningbouw op dit gebied reeds zo sterk wordt afgeremd, dat de goedkeuringen voor fabrieksge bouwen en dergelijke een wachtlijst hebben van twee a drie jaar. De ge volgen hiervan doen zich reeds ge voelen, aldus de K.V.P.-voorzitter. j Ondernemingen, die zich in ons land I willen vestigen, worden afgeschrikt en gaan naar andere landen in waf de huid ook deert of ontsiert Helpt PURQL Europa. In ons land liggen volgens hem voor miljoenen aan machines opgeslagen, die al waren besteld en die niet gebruikt kunnen worden om dat een nieuwe vestiging of uitbrei ding van een bedrijf niet totstand is gekomen. Niet le simpel Naar zijn oordeel is een oplossing, die uitsluitend wordt gezocht in de richting van de woningwet-woningen eveneens te simplistisch. Het gaat tenslotte niet alleen maar om het bouwen van woningen met toelaat bare huren, aldus mr. Aalberse. Wij streven tevens naar de bevordering van eigen woningbezit. Het is vol gens hem de vraag of de totale bouw capaciteit in ons land volledig wordt benut. Statistische gegevens, zo zei hij. geven zeker in dit geval niet al tijd het juiste beeld. Vele gemeen ten zouden met de aanwezige bouw capaciteit aanzienlijk meer wonin gen kunnen bouwen, maar worden daarin belemmerd door het met cij fers en procenten uitgedokterde sche ma. Mr. Aalberse vroeg zich dan ook af. of niet te gecentraliseerd wordt gewerkt en of wel voldoende armslag wordt gegeven. Mr. Aalberse sprak de mens uit. dat het drama van de woningnood bij de verkiezingscampagne door geen enkele partü zal worden gebruikt als een object van overbieden. Nu de bange, barre winterwereld voorgoed geëindigd lijkt, kun ne we 't verwaenten; de war me voorjaars-zonnestralen, waar onder de mensen zich koesteren zorgen voor de dosis vitaminen, die we allen hoognodig hebben na onze griepinzinkingen. We gaan nu „bij-krabbelen" en zullen binnenkort naast de schaatsvreugde de koude-ellende totaal vergeten zijn. Wekenlang hebben we ons als Es kimo's gevoeld, nu vliegt 't gelukkig de goede richting op: de natuur staat op springen om haar schade in te halen. OVER niet te lange tijd stui ven we weer alle kanten op om te genieten van wat de aarde tot nu toe verborgen hield, maar dat er in de kiem toch al lang was: het jonge, nieuwe leven kruipt waar 't niet gaan kan. Vóór we 't weten, s aan de bloe men op ons pad en komt de kleur terug. In tuinen of parken, in de „Keu kenhof" of op de Hoge Veluwe. Wie het maar even kan, trekt er op uit om in te halen wat hij aan gezond heid tekort schoot. Er valt werkelijk véél in te ha len, want wie rond zich kijkt, ziet niet anders dan bleke gezichten. die van de wintersport reizigers mis schien uitgezonderd. Sneeuw en ijs kunnen niets on derdrukken. De natuur gaat, ondanks de aaneenschakeling van winterweken haar onverstoorbare gang. Straks wandelt u langs de paden, vervuld van een bloemenweelde, die ge on der het witte dek voorgoed gestor ven dacht. De tsjilpende vogels hele horden spreeuwen heb ik in luide koorzang gehoord kondig den het komende feest al aan. Intuitief voelden zü wat er op komst is en konden er niet over i zwijgen, juichten bij voorbaat hun lentegevoelens druk en levendig uit. i Wie goed rondkijkt ziet de knop- i pen elke dag groeien: de rhododen dron bijvoorbeeld staat aan de spits om de race naar volle bloei te win nen. Het ongeloofwaardige wordt toch waar. De ijsbloemen zijn straks in échte bloemen omgetoverd, de win terjas mag u aan de kapstok han gen en als u nog even geduld hebt, kunt u zich niet meer indenken, hoe u in de winter van 1963 hebt zitten bibberen en klappertanden bij temperaturen, die aan het weer bericht een angstaanjagend karak ter gaven. Nu zal uw leed gauw geleden zijn! En wie deze winter overleefd heeft, zal elke komende dag door verbazing overvallen worden: ver bazing over het verrassende feit. dat niets zich verdringen laat wat in zichzelf waardevol is. Hoe diep men ook moet graven om deze waarheid aan het volle licht te brengen! I- ANTASIO Rijkswaterstaat neigt naar de opvatting, dat de schade door opdooi aan rijkswegen wel zal meevallen. Op de doorgaande verbindingen gaat het trouwens over het algemeen beter dan was verwacht. Wel zijn er veel kleinere wegge tjes in poldergebieden, oude ontgin ningen en stroomgebieden van ri viertjes in het oosten van het land voor hetzij alleen voor zwaar verkeer, hetzij voor alle verkeer gesloten, maar in de meeste gevallen heeft men met maximum-snelheden kun nen volstaan. De wegbeheerders hou den de hun toevertrouwde rijbanen angstvallig in de gaten, om niet la ter eerst met de gaten en daarna met de brokken te zitten. De moder ne wegen zijn veelal van een goede onderlaag voorzien, waardoor het wa ter daar over het algemeen goed kan weg komen. Maar de 6500 inwoners van Leus den en Stoutenberg hebben wel last van de opdooi. Daar hebben de ge meentebesturen „alle wegen voor al le verkeer" verboden. Ambtenaren van de gemeenten moeten overuren maken om de aanvraag van hon derden automobilisten voor onthef- Ifing te behandelen. Tientallenauto- mobilisten zijn al bekeurd. Vooral expediteurs zijn gedupeerd. Zij moe ten hun auto's in Amersfoort laten staan en moeten maar zien, hoe zij die tien kilometer verder komen. Verder kon de afvoer van honderden varkens niet dooorgaan. De bevolking is zeer ontstemd over deze maatre gelen, die voor de zakenmensen gro te stroppen betekenen. Een zg. springploeg van de genie school in Soesterberg, bestaande uit een adjudant onderofficier en vier „mineurs" is gisteren rond de Reeu- wükse Plassen bezig geweest om met springstof de bevroren bovenlaag van kleigrond te verwijderen. Dit is ge daan om klei ter beschikking te heb ben voor het geval de dijkjes rond de Reeuwijkse Plassen versterkt moe ten worden. Die dijkjes schijnen na melijk nog al wat te lijden te heb ben van opdooi. Men vreest, dat ze het op sommige plaatsen wel eens zouden kunnen begeven.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13