Gordijnstof kiezen 1 WIJ BEHOREN NIET TOT DE ORDELIJKEN lê1. rP Een feestmaal met peulvruchten panty girdle (W)ETENS WAARD VOORJAAR IN ZES HOEDJES Zaterdag 9 maart 1963 rj; F ~v Dit geldt trouwens voor alle gor- dynen. Wanneer u aan velours denkt, ziet u allereerst een effen stof voor u. Toch kunt u momen teel over vele andere soorten be schikken en we denken dan vooral aan de streepvelours die in grote verscheidenheid op de markt ver schenen zijn. Gezien het grote aantal soorten en beschikbare tinten dat werkelijk aan het ongelofelijke grenst, moet het al heel raar lopen wilt u niet iets van uw gading kunnen vinden. Zo niet, dan zijn daar nog de damasten, al of niet voorzien van een stijldessin, de double face- stoffen en niet te vergeten de dik wijls zeer fraaie cretonnes. Vanzelf sprekend behoeven we de double face-stoffen niet te voeren want ze bezitten een aangeweven rug. Al naar gelang het effect dat u wenst te bereiken kunt u dus be schikken over druk- en minder druk gedessineerde- of effen stof fen. houdt echter wel in het oog dat de gordijnen, wanneer ze gesloten zijn. als het ware ren wanrl vor men, met alle eigenschappen van dien, en dat ze dus zeer grote in vloed op het totaalbeeld van de ka mer kunnen uitoefenen. Nauwkeurig overwegen is hier dus wel geboden en een klein beetje fantasie kan geen kwaad. Modem Het kiezen van de juiste gor dijnstof is lang niet altijd ge makkelijk. Juist omdat er zoveel keus is, valt het moeilijk te kie zen en we willen u dan ook deze week een klein beetje wegwijs maken. Een klein beetje maar, want we kunnen met de beste wil van de wereld geen kloppend pro gramma opstellen, waarbij u met een gerust geweten tabel len zou kunnen raadplegen om het passende stofje te vinden voor de kamer, die u op het oog hebt. Zo gemakkelijk gaat dat niet. Bovendien hebt u een zo geheel eigen smaak, nietwaar? Mevrouw van hiernaast voelt zich het beste thuis als ze wordt om ringd door de klassieke aankleding van haar kamers en het Jonge vrouwtje er tegenover i lit van der gelijke interieurs. En ze willen allebei weten wie er nu gelijk heeft en wie haar woning het best heeft ingerlcnt. En daarop is maar één antwoord: wie van haar woning kan zeggen: ..hè. wat voel ik me hier heerlijk thuis", heeft de beste keus gedaan. We gunnen dus de buurtjes hun Biedermeier- of andere sierlijk ge vormde meubeltjes en we kunnen even goed het Jonge mevrouwtje waarderen, dat haar kamers heel anders heeft ingericht. De moeilijk heden ontstaan pas wanneer het huis wordt ingerlcnt naar de smaak van anderen of met het oogmerk, nu eens lekker modern te doen of deftig klassiek. Want u moet zelf in die kamer wonen en niet uw vriend of vriendin. Kies dus de aankleding, waarin u zelf plezier hebt. Traditioneel Wilt u de traditionele weg blijven bewandelen? Dan heeft u de keus uit vele mogelijkheden. We wagen alleereerst een oogje aan de aloude gordijn velours. Gezien het huidige assortiment beschikt u over zeer - rote verschei denheid. Laat u echter niet verlei den om een goedkope soort aan te schaffen, maar let .-ooral op de kwaliteit en de kleurvastheid van de stof. Realiseer u bovendien dat het aanbrengen van een goede voe ring beslist geen overdaad is. De stof gaat langer mee, hangt veel mooier en het afsluitend vermogen wordt beslist groter. Plooi de gordijnen niet te krap en reserveer zeker 50 voor het maken van die plooien. Ook voor de modern georiënteer- den is er keus genoeg. Velours kan ook hier dienen en de kleur is dan een factor die doorslaggevend kan zijn. Verder vinden we de weefstof fen in de meest uiteenlopende gen res van wel van de voordeligste en eenvoudige dobby's tot de jacquard-weefstoffen. Voor de semi-modernen de „com promis-damasten". Struct uur st of - fen zijn momenteel zeer in zwang en men kan hiermee zeer goede ef fecten bereiken. Ze zij verkrijgbaar met een ho rizontale of verticale werking en kunnen ook iets aan de verhoudin gen van de afmetingen van het ver trek corrigeren. Tintentuin een gordijn met motieven uit het moderne Rotterdam. Ook aan het einde van de winter blijft onze belangstelling uitgaan naar peulvruchten, die ons als het ware wapenen tegen de kou. Daar peulvruchten rijk zijn aan beschermende stoffen (eiwitten, ijzer en vitamine B) doet U er goed aan ze geregeld op tafel te brengen. ivooiekool en biet of Door het hoge eiwitgehalte van de peulvruchten is het niet beslist noodzakelijk, dat er-, vlees in de maaltijd voorkomt, maar het is na tuurlijk wel smakelijker. Vaak wor den peulvruchten alleen op zater dag of op wasdag gegeten en dan meestal in de bekende vorm van „bruine bonen met spek". En zo'n maaltijd is nu Juist niet volwaar dig, omdat de groente ontbreekt, want die hoort er echt bij. Er zijn veel variaties met peulvruchten mo gelijk. waarmee u zelfs een heel feestelijke maaltijd kunt maken. Stoofpot met witte bonen 400 gr witte bonen, 1% liter water, (100 gr krabbetjes, 100 gr doorregen rookspek) zout, een stuk koolraap van 300 gr, plm. 300 gr savooiekool. 4 4 5 aardappelen. De witte bonen wassen en een nacht in het water. De bonen in het weekwater met wat zout aan de kook brengen (de krabbetjes en het spek toevoegen) en het geheel plm. 1 uur vóórkoken. De knolraap In plakken snijden, deze schillen, wassen en in reepjes snijden. De kool van lelijke bladeren ontdoen, in fijne reepjes snijden en wassen. De aardappelen schillen en in stuk jes snijden Knolraap, kool en aardappelen bij de bonen voegen en de massa nog plm. 20 minuten ko ken. Het vocht van de bonen gie ten en bewaren. (Het spek en het vlees eruit nemen, in plakjes snij den en door het gerecht roeren of apart erbij geven). Het kooknat eveneens apart erbij opdienen. Bruine bonen met zuurkool 500 gr bruine bonen, zout, 500 gr zuurkool. 500 gr uien, (2 paar sau cijsjes) 50 gr boter of margarine. De bonen wassen, een nacht in piim water weken en in het week water met wat zout gaarkoken in plm. 3/4 1 uur. De zuurkool plm. 15 minuten in weinig water koken. De uien schoonmaken, kleinsnijden en in de boter of margarine lang zaam gaar en lichtbruin bakken (De saucijsjes na enkele minuten bij de uien voegen en eveneens gaar en bruin bakken. De saucijsjes in plak ken snijden). De bonen afgieten en het vocht bewaren. In een vuur vaste schotel een bodempje bonen- vocht schenken. Laag om laag de bonen, uien worst) en zuurkool in de schotel leggen. Als laatste laag zuurkool met hier en daar een paar bruine bouen nemen. Het geheel overgieten met wat bonenwater en de schotel plm. 10 minuten in een hete oven plaatsen of op het for nuis zachtjes verwarmen. Het overige vocht apart by de schotel opdienen. Slaatjes By peulvruchten doet een fris groenteslaatje het altijd goed. Hier volgen enkele voorbeelden van sla's, die by gekookte bruine of witte bonen, grauwe erwten of kapucy- ners heeriyk smaken. 0 Sla van wortel en ramenas: Plm. 300 gr wortel. 2 ramenassen, olie, azyn of citroensap (suiker), zout, peterselie. 0 Sla van witlof en biet: 350 gr witlof, plm. 200 gr gare biet. 1 kleine appel, slasaus en of olie en azyn, zout (suiker, peper) desgewenst voor de garnering en kele plakjes hardgekookt ei. 0 Sla van andijvie en selderyknol of savooiekool: 250 gr andijvie, 250 gr seldery knol of savooiekool. slasaus en/of olie en azyn, zout (peper, suiker) Ui. 0 Sla van i wortel: 250 gr savooiekool, 250 gr wortel en een klein stukje prei of 250 gr gare biet, slasaus en/of olie en azijn, zout (peper, suiker). De groenten schoonmaken, even tueel na het schoonmaken wassen en zo nodig laten uitlekken. De groenten dan naar verkiezing klein- snyden of grof raspen en dooreen mengen. Een sausje maken van sla saus en/of 1 deel olie en 2 delen azyn of citroensap, zout (suiker, pe per en gesnipperde uit). De groen ten met het sausje vermengen. Behalve een slaatje kunnen by de peulvruchten geseven worden: schaaltjes met uitjes, augurkjes of komkommer uit het zuur. uitgebak ken spek, geraspte kaas of tomaten ketchup. A& slips kantslips sJl v breeches m I-IELANCA- Sanitized éujier elasUch volledig gtnundtfd Er zijn ordelijke en onorde lijke mensen. Altijd ergeren zij zich aan elkaar. De opruimers kunnen onmiddellijk vinden wat zij op een bepaald mo ment nodig hebben, grijpen nooit op de verkeerde plaats, missen daardoor nooit een trein of bus. staan nooit zonder kaartje bij de controle, hoeven aan de grens niet terug te ke ren om eerst nog hun paspoort te gaan halen: zij weten tot op een cent nauwkeurig wat zij bezitten, wat zij hebben uitge geven en wat zij nog te innen hebben. Zy kunnen zonder angst hun kast openen: er zal niets uitrollen, noch zullen ze onder een lawine van boe ken. papieren, mappen en doosjes bedolven worden. Kortom: zy zyn benijdenswaardige mensen. De onordeiyken hebben het veel moeiiyker. Hun overkomen de krankzinnigste dingen. Zu zoeken naar een boekje en vinden een map vol oude foto's, die de wereld om hen heen doet verzinken, zy grab belen in een laatje naar hun bril en slaan met de hand in de zaag tanden van een broodmes, in een speldenkussen of in een zak gesmol ten zuurtjes. Eindeloos zoeken be hoort tot hun vryetydsbesteding by uitnemendheid. Wanneer zij hun kast moeten openen, roepen zy er altyd iemand ander by: Jan, kom eens even tegenhouden! Ik zou wel tot de ordelijke mensen willen behoren. Nu dat niet het geval is trachten wij er het beste van te maken. Want het spreekt vanzelf dat daar waar de huisvrouw geen orde kan bewaren, de gezinsleden het ook wel geloven. Waarom ligt hier zo'n vies nat dweiltje? vraagt Adriaan met af schuw. Wat is dit0 gilt Henk. Een scho teltje met smerige, bruine smurrie. Abah! Kyk die hond nou kryst Adriaan plotseling Hij loopt met een schrift van my in zyn bek. O. helemaal verscheurd. Waarachtig, het is myn Franse schrift, daar heb ik vanmorgen nog naar lopen zoe ken Mams, das Jouw schuld, jy hebt Maar dat alles is nog niets ver geleken met de narigheid die ont staat wanneer een kinderloze da me ons bezoekt: één van die vrou wen die niets te doen hebben, altyd werken, by wier maaltyd nooit een spatje gemorst wordt, wier brood niet kruimelt en wier ramen nooit lekken. ^TÏloederïyke overpeinzing Zo iemand komt dan myn huis kamer binnen, waar gewoond wordt, waar in de winter huiswerk wordt gemaakt, waar Marian win keltje speelt of haar poppen ver kleedt, waar verhalen en truitjes worden gebreid, lakens en hiaten in de algemene ontwikkeling worden gestopt, waar wordt gelééfd door vyf mensen die toevallig niet tot de zeer ordelyken behoren. Al heb ik nog zo keurig opge ruimd en me nog zo goed voor bereid op het bezoek, altijd zijn er wel van die kleinigheden die over het hoofd worden gezien- een bolletje wol, door poes onder de kast gerold en helemaal in de war, dat op het meest ongelegen ogenblik tevoorschijn komt, de scherf van een gebroken glas dat in de beste stoel was achter gebleven, een stukje kauwgom door een der zoons onder de ta fel geplakt, dat er natuurlijk juist afvalt als de bezoekster wil gaan zitten. Zo iemand zegt dan niet dat is het ergste. Maar zij dénkt van alles. Je hoort haar denken, je ruikt zelfs haar minachting. Want in dit land. is voor de huisvrouw geen groter zonde denkbaar dan onordelykheid. Hoe doen zy het dan toch. die vrouwen in wier huis nooit iets rondslingert nooit een stofje zweeft, nooit iets zoekraakt en waar het begrip ..rommel" totaal onbe kend is? Over welke talenten be schikken zy, talenten die w*y alle vyf beslist missen0 Ik zal er nooit achter komen. En waar heb ik nou de blikopener gelaten? Gisteren lag hy nog onder de radio. THEA BECKMAN Winkelparadijs In het harte van het Australische Sydney zal een gebouw van veertien verdiepingen verryzen, waarin win kels zullen worden gevestigd die alleen artikelen waarvoor de vrouw zich interesseert, gaan verhandelen. In totaal worden 51 winkels Inge richt, voornameiyk modesalons, kapsalons, kledingmagazynen en schoonheidssalons. Modeontwerpers uit Engeland, Frankryk, Italië en andere Europese landen hebben reeds te kennen gegeven zich in het nieuwe gebouw te willen vesti gen. Men hoopt het winkelcentrum dat ook een eigen club zal kry- gen vóór de lentemode van het volgend Jaar te hebben ingericht. Stel dat Jean Barthet. de be kende Parijse modist, je een avondje of een middag mee uit vraagt. Wat doe je dan? Zet je je hoed op die uit een goedkope winkel of het warenhuis afkom stig is. zet je de dure hoed op die wel door een modist ge maakt werd doch niet door de man in kwestie, of zet je geen hoed op? Barthet zou Barthet niet zijn of hij heeft aan dat laatste het land. Als hij met een vrouw uitgaat ziet hij haar graag met een hoed. Daar om heeft hij in zijn wagen altijd een paar (leren) hoedjes liggen als (overigens welkome) ..te- rechtzetting'' voor de vrouw of het meisje dat zich bloots hoofds in zijn gezelschap be- geelt. Hier is één van Barthet's hon- derdvyftig meest recente creaties: een soepele (Barthet's hoeden zyn altyd soepel) cloche van geheel doorgestikte surah, gegarneerd met een gros grain lint en een groot bijou van mat-witte en topeaskleu- nge Tirools® stenen. 2, 3. Het meloentje, de amazone- hoed. is een moderage die een jaar geleden in Londen begon en die nu naar Parys is overgeslagen. In de grote warenhuizen zijn ze daar in alle maten en hoogtes en breedtea en materialen verkrijgbaar. Ze staan er in alle prijzen uitgestald. En niet alleen de mevrouwen en de mevrouwtjes doen zich te goed aan de meloentje» voor dit voorjaar, zelfs de jonge meisjes passen het ene na het andere model op én kopen. Ook in de toonaangevende hoedenmode staat het bolhoedje in aanzien. Getuige deze twee fanta sie- variaties op een simpel gegeven. Het zyn twee creaties van Marie- Christiane. die beide modellen van een soort toegiftje voorziet. Het ene hoedje is van een o. zo lichte, witte strosoort, (biezen stro op paarde- haar) en gegarneerd met een flu welen rollintje. Het tweede model, van klassiek, gevlochten 9tro, is niet alleen gegarneerd met een broche van Tiroolse stenen, maar boven dien met een turbanachtig gedra peerde hoeveelheid zwart stro die onder de rand van het meloentje uitkomt. 4. Van Rose Valols een licht, teer en zeer gekleed hoedje dat amper meer is dan een asym metrische drapering van iets paardehaar. heel iels. Dat iele is gevlochten 5 Van Swend, die nu met het modehuis Griffe is geassocieerd, een echte damesachtige toque van be drukte mousseline. Een drapene een sjaal en een broche van sma ragdgroene stenen ter verfraaiing van het model. 6. Als laatste een pracht van een zomerhoed. Licht. Luchtig. Flatteus want niettegenstaande de brede rand van dit model wordt het gelaat niet zwaar overschaduwd. De hoed is namelijk gemaakt van strokant op tule fond. De bol is lichteiyk ge drapeerd en gegarneerd met een „lint" van zwart bandstro en een sieraad van geslepen glas. De hoed is een schepping van Bernard Devaux, de modist van het huis Lanvln. j. v; Pagina 3 Als laatste signaleren we dan de nog steeds zeer en vogue zijn de drukstoffen. De huidige, ziet men vooral veel uitgevoerd in een fijne afstemming van kleu ren, waardoor felle contrasten worden vermeden en waardoor de stoffen minder snel gaan ver velen. Over het algemeen moet men zich van de uitgesproken modetinten distantiëren. Ze ver ouderen snel en per slot van rekening schaft U zich niet ieder jaar opnieuw gordijnen aan. Kleur De kleurvastheid van een stof spreekt ook een woordje mee Ab solute kleurvastheid zult u tever geefs zoeken. Heeft men te maken met een stof waarop garantie wordt gegeven, dan heeft men wat meer houvast al zyn dergeiyke stoffen gewooniyk niet dik gezaaid. De kleuren kunnen in twee grote hoofdgroepen worden verdeeld Ten eerste de warme kleuren zoals rood, oranje en geel en ten tweede de koele of zelfs koude kleuren waar onder paars, blauw en blauwgroen. Voor zonnige kamers gebruiken we dus liefst geen warme kleuren, terwyi een wat somber en zonloos vertrek veel verbeterd kan worden door er warme tinten tn toe te pas sen. Een goed georiënteerde woning inrichter zal u wat dit betreft, dik- wyis goed kunnen voorlichten. Koop intussen niet te snel en zo het even kan met zelfvertrouwen. Koop vooral niet te goedkoop en laat u niet van de wys brengen door degenen die juist altyd goed koper menen te moeten zyn. Goedkoop Is ook hier dan meestal duurkoop. Modern streep-velours. Hoe kun Je Je kinderen wyzen op het nut van „opbergen" als je Juist een half uur hebt lopen zoeken naar een schaar of een postzegel doosje? Hoe kun Je vader verwyten ma ken dat hy drie paar schoenen by de kachel heeft staan en zyn pan toffels niet kan vinden terwyi er van Jezelf aan de andere kant een even slordige hoop schoeisel ligt? Minstens eenmaal in de maand word je rood van schaamte en gaat radicaal opruimen. Je richt laatjes en kastplanken opnieuw in. gooit al het overbodige weg (en altyd te veel!», je brengt alles naar de be stemde plaats en daarna kyk je vergenoegd rond. Iedereen mag op bezoek komen. O wacht daar ligt nog een dweiltje. Neen. dat moet biyven liggen, het lekt by het raam. Op dit schoteltje liggen nog restjes waterverf, die zyn van Marian en straks wil ze verder gaan met schilderen. Ook maar laten staan dus. En van wie is dat schrift nu weer van Adriaan! Wat doet dat in de huiskamer, vooruit naar bo ven er mee! Maar je bent al twintig keer de trap op- en afgehold en je zou wel even willen zitten en theedrinken en de post doorkyken. Adriaan moet het zometeen zelf maar opbergen. De kinderen zyn toch zo slordig! De kinderen komen thuis, smyten hun boekentas in de ene hoek. hun wollen das in de andere, mikken hun handschoenen op de schoor steenmantel en meteen stuif Je op. Dat gaat zo maar niethet Is hier altyd een bende! Weg die tassen en handschoenen. Waarheen? We hebben een gang en een kap stok en.In de kamer wil ik die spullen niet zien! Bedremmeld bergen zy alles keu rig op en kyken rond.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11