VVD wil in het kabinet blijven I11 Metamorfose voelt Morpheus zich thuis Praktijkafdeling Laboratorium ploembollenonderzoek te Lisse Visserij vloot in 1962 verder gegroeid dankzij de kotters PANTALONS 23.50 „DE GAZELLE" „Beleidslijn-De Quay 4 jaar continueren HELANCA DAMES- Rijmende boer gaat in hongerstaking. Vereniging tegen ambtelijke willekeur": commerciële club l eien aanwezig bij officiële opening Aig. Bond Bejaarden Oud Poelgeest slaat (nieuwe) vleugels uit Onderzoekingen op velerlei terrein zijn noodzakelijk F. Kippen gaat heen als voorzitter Er werden 25 vleetloggers voor de sloop verkocht OUD treedt dit na jaar af NIEUW CONFERENTIEOORD IN GEBRUIK GENOMEN Bestuurslid houdt geld aeliter LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 MAART 1963 het openbaar in donderdag- |ag een eind gemaakt aan jarenlang lopende kwestie fcn wetenschappelijk- en kijkonderzoek door het stich- Van de praktijkafdeling aan Laboratorium voor Bloem- monderzoek te Lisse. Drs. A. Slootweg, tot nu toe ver- jen aan dit laboratorium, zal afdeling gaan leiden. Zij is tand gekomen in samenwer- tussen het Centraal Bloem- m Comité, het Laboratorium Je Landbouwhogeschool en Departement van Landbouw, ban. die dit alles aan het rol- leeft gebracht, prof. J. P. H. Want. woonde deze bijeen- (t bij. dc Zeeuw, die na het welkomst- I van de vice-voorzitter van het -aal Bloembollen Comité, de heer d. Marei, het woord namens het ministerie van Touw. Hy is directeur van de ■iuw. De gehele ontwikkeling niet meegemaakt, maar hy Tt de stukken groot respect te in gekregen voor de wijze, waar- en deze moeilijke materie heeft %akt en doorgezet. schetste de ontwikkelingen C:t wetenschappelijk onderzoek tuinbouw. Naast de instituten jeningen ontstonden proeftui- ~~h de teeltcentra en er werden tkations gesticht. Het bloembol- t had echter al het laborato- I Daarnaast ontstonden proef- i en een proefstation in Lisse. ijerloor zijn regionaal karakter a-d landelijk Het laboratorium bok aan voorlichting, gaf prak- Hezen en had ten laatste niet inde tijd meer voor het weten- pelijk onderzoek. Men heeft het stichten van een praktijk- >*tig aan dit laboratorium een ïomis gevonden, waarin het e,fret Laboratorium en het Cen- Bloembollen Comité elkaar ge- ■%h hebben. Veranderingen f. Schenk, de huidige directeur iet „lab", wees op de enorme leringen in het vak. De tuin- loet een ondernemer worden, m bedrijf zo efficiënt mogelijk gaan leiden. Bij de steeds sty- ontwikkeling van de onderne- llontstaat o*v een grotere be- [I aan adviezen. Er zyn typi- raktijkonderzockingcn door het toriuin verricht, monsters zyn Jocht, en het fundamentele we- ïappelijke werk moest ook door sprak er zyn vreugde over uit, "Te praktijkonderzoekingen nu nieuwe afdeling van de heer kunnen worden uitgevoerd. Dor het laboratorium meer ge leid krijgt het fundamentele verrichten. Toch zal er een |d blijven bestaan tussen vak Bijzonder verheug- 1 zich er over, dat drs. Slootweg, zoveel voor het vak heeft ge daan. unaniem als de man werd be schouwd, die de moeilijke taak van de stichting van deze praktijkafde ling en de verdere opbouw op de schouders kon nemen. Verlanglijstje Drs. Slootweg tenslotte heeft het verlanglijstje van het vak op tafel gelegd. De nieuwe praktijkafdeling zal enorm veel onderzoekingen op velerlei terrein moeten gaan doen. Daarbij zijn. voortgezette broeiproe- ven, het testen van nieuwe rassen, onderzoekingen naar de invloed van nieuwe methoden van bewaring, naar de invloed van de machinale bewer kingen van de grond, de nieuwe plantwijzen en de juiste methode van bewaring in de schuren. Daarbij zijn ook raakvlakken met de economische bedryfsvorming. zo als het arbeidsmethodeonderzoek en technische problemen. De Bloembol lenkeuringsdiensten hebben reeds iemand beschikbaar gesteld voor het doen van monsteronderzoekingen, die nu ook door de praktijkafdeling kun nen worden uitgevoerd. Het zyn vele en vele onderwerpen, die door de vakmensen zijn onder- kreeg, kend of waarvan voorlichtingsdien- ^Handelsverdrag Tn Polen met pest-Duitsland onze correspondent in Bonn) dan twee maanden on- Jdelen zyn Polen en West- tnd het eens geworden over Jeuw handelsverdrag. Dit ver bat gisteren in Warschau werd Dd, zal ook gesierd worden door indtekeningen van de Poolse Jr Cyrankiewicz en Bondskan- Adenauer. De laatste noemde l een diner met de buitenland- rs de overeenkomst van zeer belang. Het verdrag zal drie telden. Het voorziet in Poolse f voor 468 miljoen Mark <141 meer dan in 1962) tegen fpitse uitvoer voor 390 miljoen »iten werd dat Bonn in War- in handelsmissie vestigt, die geen diplomatiéke of con- bevoegdheden zal hebben. De handelsmissie die totnutoe al !urt was gevestigd, zal ver- naar Keulen. Verder zal een sie worden gevormd, die op de zal toezien en zonodig wijzi- zal aanbrengen in de over- pmen lijsten van produkten. n zal voor de helft landbouw- naar West-Duitsland uit- zoals varkensvlees, vlees in feren, gevogelte. De onderhan- tussen Bonn en Warschau zolang, omdat West-Duits- handelsverdrag graag ver had laten gaan van een cul- ir[overeenkomst met Polen. Ook 'e Bondsregering de handels- in Warschau graag consulaire "heden gegeven. Daarvoor eis- Polen evenwel politieke con- zoals een officiële erkenning Oder-Neisselinie als Poolse die de regering in Bonn reid was te geven. "Linthorst Homau ierscheiden met 'eren broodmand >rzitter van de Nederlandse ïing van Meelfabrikanten, de J. de Koster, zal maandag in Hotel Wittebrug in Den de zilveren broodmand 1962 iafen aan dr. J. Linthorst Homan, n de Hoge Autoriteit der Euro- Pemeenschap voor Kolen en in Luxemburg. Zilveren broodmand is in 1956 pld als onderscheiding voor I dere verdiensten op het gebied voedselvoorziening. Deze ver sten meer willen weten. Het zal een Drs. Slootweg besloot zyn rede met te zeggen, dat men een keus zal moe ten gaan maken. Hij sprak de wens uit. dat de benijdenswaardige team- van dc afdeling Noordwyk van geest, die altijd op het laboratorium geheerst heeft ook zal blijven be staan. nu deze afdeling er by geko men is. De voorzitter, de lieer v.d. Marei, besloot deze bijeenkomst met nog eens de woorden by zijn welkom te gebruiken: we hopen van een histori sche dag voor het bloembollenvak te kunnen spreken. In een goed bezochte vergadering i HM de Algemene Bond van Bejaarden, die onder leiding van de voorzitter, de heer A. J. Zandvoort in „Die Osse- wa" werd gehouden, deelde de bonds voorzitter. de heer F. Rippen. mede. dat hy met het oog op zijn leeftijd en gezondheid op het in juli te houden congres van de bond zijn functie zal neerleggen. Wel blijft hij voorzitter van het rayon Leiden en tweede voorzitter van de afdeling Noordwyk. lil de jaren, dat de heer Rippen het bondsvoorzitterschap bekleedt, heeft hij de belangen van de bejaar den op uitnemende wijze behartigd. Moeilijker had men voor hen een betere pleitbezorger kunnen vinden dan deze Fries, die van jongsaf in het organisatieleven was opgegroeid. Ook voor de radio bracht hij het wel en wee van de oude werkers onder de aandacht van overheid en volk. Op een eerlyke. rake manier Zeldzamp tupdo nnnhioHmn Wlst hlJ de din8en duidelijk te zeggen 4.eiazame sueae aanoieaing i zyn leuze „Van Sartorius naar het Nu een PRACHT JASJE van unieke kwaliteit slechts f 89. Alléén bij HAARLEMMERSTRAAT 4 postkantoor", waarmede hy zyn stre ven uitdrukte om te komen tot een volledig en voldoende staatspensioen voor alle bejaarden, is een begrip ge worden. Zyn heengaan als bonds- I voorzitter zal door de bejaarden zeer worden betreurd. Als opvolger werd door de afdeling Noordwijk voorgedragen de heer Dijkstra, voorzitter van de afdeling Hoofddorp van de Algem. Bond van Bejaarden. De Nederlandse zeevisserij vloot is in het afgelopen jaar toe genomen met 21 vaartuigen tot een totaal van 845 vaartuigen. Het tonnage steeg met 2.467 brt. tot 81.961 brt. en het totale mach'ine/motorvermogen met in totaal 17.495 pk tot 208.717 pk. Met uitzondering van de kotter- vloo't, die nog steeds een zeer sterke groei vertoont, zijn de overige groepen van vaartuigen in het afgelopen jaar in aantal teruggelopen. De eertijds zo aanzienlijke stoom- loggervloot van Vlaardingen is thans zelfs helemaal uit het beeld van de visserij verdwenen. Van de nog aan wezige 2 vaartuigen werd er één voor de aanvang van het haringdrijfnet- seizoen 1962 afgevoerd en de enig overgeblevene de Clara VL 172 is vo rige week afgekeurd. De vloot motortreilers en -loggers liep terug van 254 tot 236 vaartuigen. Deze vermindering met 18 vaartui gen ging gepaard met een daling van de tonnage met 981 brt. tot 49.416 brt. Daarentegen steeg het motorver mogen met 3.520 pk tot 107.245 pk. De daling was te voorzien, daar een be langrijk aantal vaartuigen van de haringdrjjfnetvisseryvloot by de aanvang van de teelt 1962 werkeloos in de verschillende havens achter bleef. Aan de teelt 1962 werd, deels afwisselend, deelgenomen door onge veer 70 vleetloggers. Niet in bedrijf Een belangrijk aantal van de op gelegde vleetloggers. merendeels zeer verouderde vaartuigen, waarvan sommige al meer dan één haring seizoen niet meer in bedrijf waren, werd in de loop van 1962 van de vlootsterkte afgevoerd. Aan het eind van het jaar waren echter nog tenminste 20 vleetloggers aanwezig, die nog in de vlootsterkte voorkomen, doch die ook niet meer in bedrijf zijn geweest. Van deze loggers kan gevoe gelijk worden aangenomen, dat zij ook in de toekomst niet meer voor de visserij zullen worden gebruikt. Verder kan worden opgemerkt, dat gedurende 1962 niet minder dan 25 vleetloggers werden afgevoerd om te worden gesloopt. Merendeels waren deze schepen oorspronkelijk nog als zeillogger gebouwd en in de jaren rond 1930 van een motor voorzien en in latere jaren verlengd. Van de af gevoerde loggers waren er 7 van Kat- wyk, 16 van Scheveningen en 2 van Vlaardingen. Treilers en loggers In totaal werden van de vloot mo tortreilers en -loggers 28 vaartuigen met een tonnage van 4.483 brt en een motorvermogen van 5.860 pk af gevoerd. Aan deze vloot werden 190 vaartuigen toegevoegd met een ton nage van 3.482 brt. en een motor vermogen van 8.225 pk. Hiervan wa ren 8 nieuwgebouwde vaartuigen tegen 11 in 1961. Onder de nieuwge bouwde treilers bevinden zich 2 hek- treilers, waarmee het aantal hektrei- lers van de vloot werd gebracht op 4. nl. 2 voorzien van een slipway en 2 voorzien van een beweegbare hek galg. Van de 8 nieuwgebouwde trei lers waren er 5 bestemd voor Kat wijk, terwyl de overige 3 treilers be stemd waren respectievelijk voor Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden. diensten kunnen liggen op weten schappelijk, bestuurlijk, economisch, organisatorisch of technisch terrein. Vorig jaar werd de zilveren brood mand in ontvangst genomen door Prins Bernhard als algemeen voor zitter van de Nederlandse Organisa tie voor Internationale Bijstand (NOVIB), aan welke organisatie toen de onderscheiding te beurt viel. Dr. Johannes Linthorst Homan ontvangt de zilveren broodmand wegens zijn grote verdiensten op het gebied van de Europese integratie in het algemeen en de Europese landbouwintegratie in het bijzonder. Voor zover bekend zal de activiteit in de nieuwbouw van vaartuigen in deze sector voor het jaar 1963 stellig niet minder zijn dan die gedurende gekocht in Denemarken, terwijl 6 het afgelopen jaar. Daarbij zal niet i IJsselmeerkotters en 1 Waddenzee alleen sprake zijn van bouw van tra- kotter, na onder de Schepenwet te gen van 88.388 pk. De toename be droeg dus 54 kotters, de tonnage steeg met 3.940 brt. en het motorver mogen met 14.788 pk. In het afgelopen jaar werden van de kottervloot 6 vaartuigen afge voerd, maar er kwamen 60 stalen kotters voor in de plaats. Hiervan werden er 51 nieuwgebouwd en 2 ditionele treilers, doch ook van hek- treilers van het „Mac Gregor Unigan System", dat wil zeggen voorzien van een beweegbare hekgalg. zijn gebracht, mede werden bestemd voor de uitoefening van de visserij buitengaats. De nieuwbouw van de 51 kotters vond resp. plaats voor re kening van Amemuiden 3, van Bres- i m.m. kens 3, van Delfzijl 4, van Harlingen Meer Korrers 3. van Den Helder 1, van Katwijk 13, j van Texel 3, van Urk 8, van Volen- De uitbreiding van de kottervloot dam 3, van Wieringen 8 en van ging onverminderd voort. Deze vloot IJmuiden 2, terwyl de 2 in Dene- telde per 1 januari 1962 in totaal 423 marken aangekochte kotters even- vaartuigen met een tonnage van eens voor Katwykse rekening waren. 24.222 brt. en een motorvermogen Ook voor de kottervloot kan voor van 73.600 pk, tegen 477 vaartuigen het jaar 1963 weer op een belang- per 1 januari 1963 met een tonnage 1 ryke uitbreiding door nieuwbouw van 28.162 brt. en een motorvermo- worden gerekend. Prof. mr. P. J. Oud zal in het komende najaar aftreden als voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat tijdens het komende VVD-congres op 28 en 29 maart in het Kurhaus de Rotterdamse hoogleraar prof, dr. H. J. Witte- veen tot vice-voorzitter van de partij zal worden gekozen. Na ongeveer een half jaar zal het voorstel volgen om prof. Witte- veen met het presidium te belas ten. Deze staat op een verkies bare plaats op de kandidatenlijst van de Tweede Kamer en zal derhalve de Eerste Kamer moe ten verlaten. De vice-voorzitter van de partij, mr. H. van Riel, zal, naar verwacht wordt, fractieleider voor de VVD in de Eerste Kamer blijven. Hij zal tij dens het komende voorjaarscongres zijn vice-presidentschap van de partij krachtens de nieuwe statuten moeten neerleggen. Het ligt in de bedoeling, dat de tegenwoordige minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxopeus lijsttrekker voor de komende verkie zingen, als fractievoorzitter in de nieuwe Tweede Kamer zal optreden. Over het vice-presldentschap van de partij, dal in het komende najaar openvalt, schijnt nog overleg gaande te zyn. De gedachten gaan uit naar een vrywel geheel nieuw hoofdbe stuur. Prof. Oud. die tijdens een perscon ferentie in Den Haag genoemde mu taties bekend maakte, weigerde com mentaar te geven over de mededeling van minister drs. H. A. Korthals, dat deze om zakelijk-politieke redenen geen kandidatuur meer aanvaard heeft. Voortzetting Op deze persconferentie werd het verkiezingsmanifest van de VVD ten doop gehouden, waarbij prof. Oud op- Het slaappaviljoen, behorende bij het op de oecumene ge oriënteerde vormingscentrum en conferentieoord .Oud Poelgeest" te Oegstgeest, is uitgebreid met twee nieuwe vleugels. Het thans 84 slaapplaatsen tellende gebouw, dat de naam Metamorfose" heeft gekregen, is gisteren officieel in gebruik genomen. Hiertoe waren burgemeester H. L. du Boeuff van Oegstgeest, ds. J. M. Hoekstra, mej. Bergman van O., K. en W., de heer C. Fris, se cretaris van de Federatie van Vormingscentra, mevrouw Klaasesz, echtgenote van de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, bestuursleden, directieleden en vele andere geno digden in het kasteel bijeengekomen. I den plaats aan bezoekers, zoals scho- lieren, gezinsverzorgsters, verpleeg sters, „weekendgangers". deelnemers j aan cursussen en conferenties enz. Verder is er een conversatie-, eet- en conferentiezaal. Het gebouw biedt een zeer moderne en kleurige aanblik. Het is goed verlicht en wordt ver warmd met centrale verwarming. De kamers dragen alle een naam. die herinnert aan delen -an het oude kasteel of ontleend zijn aan de cul tuurhistorie. Verder zijn er natuur lijk toiletten, werkkamers, douches, keukens en een ontvangsthal. Hier en daar zyn als versiering schilderijen, beeldhouwwerkjes en andere kunst werken aangebracht. Advertenfle Ds. Hoekstra nam de aanwezigen mee naar het nieuwe gebouw. Hier werden 150 ballonnen losgelaten, die al spoedig met de wind in de door een waterig lentezonnetje beschenen lucht verdwenen. Aan de ballonnen was een kaartje bevestigd, dat de vin der op de hoogte stelt van de uit breiding van „Oud Poelgeest" en hem uitnodigt, zich zelf op de hoogte te komen stellen. Onder leiding van enkele stafleden maakte men in drie groepen een rondgang door het nieuwe gebouw. Daarna kwam men bijeen in de modern ingerichte conferentiezaal. De heer J. F. Samson, oud-voorzit ter, sprak een dankwoord tot het Rijk, de provincie en de gemeente, die de bouw van „Metamorfose" met sub sidies mogelijk hebben gemaakt. De heer D. B. van Heuven, economisch directeur, sprak namens de staf en directie woorden van waardering tot merkte, dat de VVD na de verkiezin gen zal aansturen op voortzetting van de samenwerking die er in het kabi net-De Quay heeft bestaan. „Daar door zal de beste waarborg worden verkregen, dat het gewijzigde beleid, waarvoor het kabinet-De Quay de grondslag heeft gelegd, verdere vruch ten zal kunnen afwerpen." In verband met de grote betekenis, die de VVD hecht aan het activeren van de zelfstandige maatschappelijke krachten, zou zij het deelnemen aan een regeringscombinatie met de PvdA moeten verwerpen, indien deze het gevaar zou opleveren, dat het rege ringsbeleid'. weer zou worden terug gebogen in de richting, die met het optreden van het kabinet-De Quay werd verlaten. Alles zal thans vol gens de VVD derhalve moeten af hangen van de wijze, waarop het nieuw optredend kabinet zal menen de hoofdlijnen van zijn beleid te moe ten formuleren. Onder luid applaus van de aanwezigen lieten enkele spe ciale gasten o.w. burgemeester H. L. du Boeuff met echtgenote en mevr. Klaasesz op uitnodi ging van ds. M. Hoekstra 150 ballonnen los. Dit was het teken dat het vormingscentrum Oud Poelgeest in Oegstgeest er twee nieuwe vleugels had bijgekregen. het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop en de binnenhuisarchitect J. W. Jansen te Den Haag. De direc teur, mr. A. W. Kist, sloot de bijeen komst. Modern, licht en kleurig Het nieuwe gebouw bevat thans 52 kamers, waarvan er 7 voor de staf bestemd zijn. De overige kamers bie- MOOI PASSEND MODEL. Moderne kleuren. ROOD HARDBLAUW GROEN OVERAL KIJKEN, MAAR KOPEN BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174- 179 Herenstraat 9 Kind in kaf gestikt Het 5-jarig zoontje van de familie J. Sloots in Eextervecn (Dr.t is gis teren in een hoop kaf gestikt. Het kind is waarschijnlijk op het bedrijf van de landbouwer J. Hoving spe lend van stropakken gevallen en in het kaf gestikt. Men miste de jongen en vond hem pas na lang zoeken. Het kind was toen reeds overleden. Oorzaak ontsporing goederentrein is nog niet bekend Het onderzoek naar de oorzaak van de treinontsporing op de Gouwebrug onder Waddinxveen van vorige week zondag heeft nog geen resultaat op geleverd. Het middelste spoor van de brug zal binnen drie k vier weken hersteld zijn. De Spoorwegen hadden aanvankelijk verwacht, dat het spoor binnen twee weken na het ongeluk weer normaal zou kunnen worden be reden. Methode Wat de methode van formatie be treft, vindt de VVD, dat die, welke bij de vorming van het kabinet-De Quay is gevolgd, doeltreffend is ge- I bleken. Terecht is er toen volgens haar van afgezien de formatie te gronden op een program van binden de afspraken tussen het kabinet en de kamerfracties waarvan geestver wanten in het kabinet zitting namen. De VVD heeft het opstellen van der gelijke bindende programma's als staatkundig systeem steeds onjuist geacht, terwijl, zo zegt zij, de ervaring bij herhaling heeft bewezen, dat zij geen enkele waarborg geven tegen het ontstaan van ernstige moeilijk heden in de loop der parlementaire periode. Evenwel zo meende prof. Oud: „Geen formatie overleg, doch ook niet zonder overleg. De party ziet de beste waarborg voor goede samenwerking tussen een kabinet en de regeringspartijen in het zitting hebben van de vertrou wensmannen der partyen in het ka binet. Zij meent, dat het parlemen taire stelsel het zuiverst werkt, als leidende figuren uit het parlement achter de regeringstafel plaats ne-1 men. (Van onze Arnhemse correspondent) De Heerewaardense boer W. van Hoften (47 jaar, getrouwd en drie kinderen) gaat maandag in honger staking. Volgens zijn zeggen is hU het moe van het kastje naar de muur gestuurd te worden, ofwel „van Wa terstaat naar Domeinen". De kwestie dateert al van 1961, toen een stuk weiland van de heer Van Hoften door Rijkswaterstaat lager gemaakt werd. De schadevergoeding, die boer Van Hoften daarvoor toegezegd kreeg, is zyns inziens veel te laag. Bovendien heeft hy er nog geen cent van ont vangen. Hy heeft nu de minister van Verkeer en Waterstaat een brief op rijm geschreven, waarin hy aankon digt op 11 maart in hongerstaking te zullen gaan. Het was in de lente van 1961 ,Ik wilde net de koeien in de wei 99 «Van onze Amsterdamse correspondent) De officier van Justitie in Amsterdam zal een strafvervolging instellen tegen de 67-jarige Amsterdamse secretaris-penningmeester van de „Vereni ging tegen Ambtelyke Willekeur". Deze wordt verdacht een bedrag van f 2000.- te hebben verduisterd ten nadele van een weduwe uit Amersfoort. Dc Vereniging schijnt trouwens helemaal commercieel van opzet te zijn. De secretaris-penningmeester deed veel goed, maar vergat zichzelf niet. Zo betaalde de „Vereniging" hem 150 gulden per maand voor een kamer in zijn woning. De Vereniging bestond in feite uit twee personen. De verduistering zou gepleegd zijn ten nadele van de weduwe van een zakenman, die in 1957 omkwam bij een ongeval met een militair voer tuig. Omdat zy van het ministerie van Defensie geen bevredigende schadevergoeding had uitgekeerd ge kregen. wendde zy zich vorig jaar tot de „Vereniging tegen Ambtelijke Willekeur", die zij uit tijdschriftpu blicaties kende. Verdachte zei bereid te zijn, bij het ministerie te bemidde len. waarvoor de vrouw als tegen prestatie lid moest worden van de Vereniging en f 500 moest storten voor te maken onkosten. Uit eigen beweging stelde zij f 1000 beschik baar. De secretaris is daarop als gemach tigde van de vrouw in onderhande ling getreden met het ministerie. Men toonde zich tenslotte bereid een bedrag van f 6250.- uit te keren. Hiervan werd haar mededeling ge daan. doch omdat de man als ge machtigde optrad, werd het geld aan hem overgemaakt. Na enige tyd stelde de weduwe zich in verbinding met het ministerie van Defensie, omdat verdachte haar slechts f 4000 - zou hebben uitge keerd. In het departement zag men hierin aanleiding de procureur-gene raal van Amsterdam van de handel wijze van de vereniging op de hoogte te stellen. De procureur-generaal heeft de rijksrecherche opdracht ge geven een onderzoek in te stellen. gaan doen" toen Rijkswaterstaat begon met het verlagen van een wei land, gepacht door de heer Van Hof ten. „Ik wist er niets van", zegt hy. „Ze hadden me er niet van op de hoogte gesteld, In de brief aan de mi nister schrijft hy daarover: „In het vroege voorjaar '61, 't was net voor Pasen, dat staat vast, werd ik door twee grote draglines zeer onaangenaam verrast". De heer Van Hoften had toen 19 koeien. Een gedeelte daarvan kon hij weiden op een stukje grond, dat zijn eigendom was. maar 7 dieren moes ten opgeruimd worden. Bovendien had hij geen hooi. Dus er moest duur voer aangekocht worden. Later, na lang aandringen van boer Van Hof ten, werd een schadevergoeding toe gezegd. Vele ambtenaren verschenen om de schade te taxeren, maar de vergoeding die toegezegd werd was. volgens de heer Van Hoften. nog niet de helft van de werkelijke schade. Maar dat niet alleen: t nu toe heeft hij nog geen cent van deze ver goeding gezien. Hij reclameerde bij de Domeinen en bij Rijkswaterstaat, maar resultaat bleef uit. Het weiland werd ondertussen door Rijkswater staat opnieuw ingezaaid, maar dit mislukte. Ook op het ogenblik ligt het weiland er nog armzalig by: een hoop modder en enkele zielige spriet jes gras, aldus de Heerewaardense boer, De reden van zijn hongersta king heeft de heer Van Hoften aan het eind van zijn brief aan de minis ter vermeld: „Welaan, wat is hier toch de reden, dat ik met voeten word getreden? Wat zou U, heren, ervan denken, als men U zoiets zou schenken? Als uw salaris onverwacht tot op de helft werd teruggebrach?" Boer Van Hoften moet zyn diëet voor de hongerstaking nog vaststel len. Maar drinken zal hij in ieder geval wel. „In 1940 heb ik honger ge leden. dus ik weet wat het is", meent hij. Maar hij is nog steeds bereid tot een compromis: „Als we tot een nor male regeling kunnen komen, gebeurt er niets. Ik wil altijd wel de gulden middenweg".

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9