GEREF. EIGEN BOND MAG NIET IN KRING VERZUREN! Wegen afgesloten in Oegstgeest Bolivia, land van tegenstellingen Holland's oorsprong lag in deze omgeving Afdeling herdenkt dit jaar liet 50-jarig bestaan 3.75 Andere route N.Z.H.-bussen Winterlezing van de .I.R.O. Onze avond is weer goed" Uitbreiding in zeven fasen groenteveiling en tien jaar Koerden weer in opstand MARKTKOOPLIEDEN GAAN NIET IN BEROEP Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 maart 1963 Tweede blad no. 30901 Ds Klusener in LEIDEN De afdeling Leiden van de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk bestaat dit jaar een halve eeuw. Ter gelegenheid van dit feit hield de afdeling gisteravond een Jubileum-jaarvergadering in gebouw Prediker". Ds. A. A. Koolhaas uit Amersfoort, die de huidige situatie in de Ned. Herv. Kerk zou bespreken, was door ziekte verhinderd de reis naar Leiden te maken. In diens plaats woonde echter ds. van het gesprek. Wij moeten daar- P. A. A. Klusener, voorheen predi kant te Bodegraven, de bijeenkomst bij. Hij liet een waarschuwend ge luid horen, vooral ten aanzien van het isolationisme, waartoe men in sommige sectoren van de Geref. Bond nog al te dikwijls geneigd is. „Wij mogen niet afgesloten worden van het levende geheel, dat de Ned. Herv. Kerk is, want anders dreigt het gevaar, dat wij in eigen kring verzuren. „Het is zeker niet zo, aldus ds. Klusener, dat de Geref. Bond al leen maar is opgericht om gelijkge zinden bij elkaar te brengen en hun belangen veilig te stellen. Het is be kend. dat binnen de Ned. Herv. Kerk wordt geworsteld met problemen, die haar belijdend karakter raken. Daar moeten wij als Geref. Bond bij zijn, aldus spreker. „Wy leven in de eeuw Leidse huisvrouwen krijgen tips over woninginrichting Namens het Bureau Voorlichting Bedrijf en Industrie „Huis en Haard" te Bilthoven, sprak gistermiddag de heer J. W. van Saksen Weimar voor de afdeling Leiden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Nadat de presidente, zoals gebrui- 3 kelijk, de bijeenkomst had geopen, gaf zij het woord aan de heer Van Saksen Weimar. Deze sprak de hoop uit dat het een gezellige en leerzame middag mocht worden. De woning neemt een zeer belangrijke plaats in j: het leven van de mens in. Niet voor niets zijn er tal van spreekworden in onze taal te vinden, die hier de na- druk op vestigen, zoals „Oost, West, S Thuis Best" en „Zoals het klokje 5. thuis tikt, tikt het nergens". De En- J» gelsen erkennen eveneens de waarde 0 van de woning. Zy hebben voor wo- '1 nen en leven slechts één woord, „to live", waarmee zy te kennen geven, dat beide begrippen niet van elkaar j los te denken zijn. De heer Van Sak- sen Weimar wees op de veranderde g] woningtoestanden. Zo is bv. de <j „mooie kamer", zoals die vooral op r. het platteland bestond, aan het ver- dwynen. De mens zoekt het heden n ten dage vooral in het „moderne" H meubilair. z' Achtereenvolgens gaf de heer Van Saksen Weimar vele tips omtrent meubilair, beddegoed e.d., waarby *1 hij veel vragen kreeg te beantwoor- den. Als intermezzo werd het knappe filmpje „Glas" van Bert Haanstra 8J vertoond. Na de pauze behandelde de r. heer Van Saksen Weimar de tech nische apparatuur, waarvan de da mes eveneens het nodige opstaken. Lezers schrijven. Bewijs van welvaart? 15 Er wordt veel over welvaart ge- k sproken, maar langs de weg kan men waarnemen dat die welvaart niet voor een ieder geldt. Op weg naar s' mijn werk 's morgens kwart voor 7 lc' zag ik o.a. op de Breestraat - jochies van 7 a 8 jaar met oude kinder- ,t wagens en karretjes langs de vuilnis- )0 bakken gaan en nasnuffelen. Zij Jj gaarden in die vuilnisbakken of er 30 iets van hun gading was. Dat is toch geen teken van welvaart? Is dit nu niet zeer onhygiënisch voor deze kinderen en levert dit geen gevaar op voor de volksgezondheid". Deze kinderen moeten immers naar school en leveren dan gevaar op voor I besmetting van andere kinderen. En ik vraag me af of dit ge- schiedt met medeweten of in op dracht van de ouders. In het laatste jji geval zal de zo geprezen welvaart 3 blijkbaar aan die ouders zijn voor- 2 bijgegaan. Of zijn dit a-sociale ouders? In dat geval is er alle aan- i leiding het euvel hiervoor gesigna- leerd. de kop in te drukken, terwille I j van de kinderen en terwille van de volksgezondheid. J Hier geldt m.i. dat men-, de put moet dempen voor het kalf verdron- ken is. Met dank voor de plaatsing Jl Uw abonné J. WIJSMAN 2 Kanaalstraat 46, l Leiden. Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER Haarl-straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN geboren Jolanda Margaretha, dr van W. P. Broers en J. Logeman; Marcel Rudolf, zn van A. G. Kerkman en B. J. den Hoed; Michel, zn van J. J. de Kelser en G. Keijmel; Judith Margretha. dr van h. Reurekas en J. M. Stuit; Jo hannes, zn van J. Groen en M. A. Schuurman; TJepko Martin, zn van T. B. van Kelmpema en J. F. Winkel man; René, zn van J. Leuerlng en C. Gressie; Saskla Anita Maria, dr van J. G. v. d. Meer en A. v. d. Linden. GETROUWD et 140 too 8C [40 J. Ton en_E. iS§ Kok; J. C. Boot en P. W. de la Bije; W. F. Janssen en H. 6jj C. Hoogenboom; J. van der Haar en 8f J. M. M. van der Meer. overleden 130' G. Schouten, 55 Jr, e.v. P. Kraan; 175 J. P. Hoogkamer, 78 Jr. w.v. G. Mlere- 160 met; j. Nlemantsverdrlet, 94 Jr. w.v. 10C. l. Elchhorn; C. Hollebeek, 82 Jr. w.v. P. Mieremet. aan deelnemen, maar wy moeten weten wat wij zeggen!" Sprekende over de problemen van de moderne cultuur zei ds. Klusener. dat bij som mige gereformeerde bonders de nei ging bestaat om zich iets van de mentaliteit van de oude gereformeer de gemeente eigen te maken. Dit is echter in strijd met het reformato risch denken. Houd de zaak waar het om gaat goed in het oog en let niet teveel op pietluttigheden, aldus ds. Klusener, die verder van oordeel was. dat ook in de Geref. Bond zelf kennis nog al te vaak gewenst is. Wat de predikatie betreft, deze moet fris en actueel zijn. Ds. Kluse ner achtte verstandelijke kennis van de waarheid des geloofs niet zaligma kend. „Liever zou ik terugkeren tot de geloofskracht van de reformatie". Op deze jubileumavond gaf de se cretaris van de afdeling Leiden, ds. A. J. Kret. een geschiedkundig over zicht onder de titel „Tussen 1913 en 1963". De oprichting van de afdeling Leiden kwam zeven jaar na de op richting van de landelijke bond tot vrijmaking der Ned. Herv. Kerk. wel ke naam in 1909 werd veranderd in geref. bond tot verbreiding en verde diging van de waarheid in de Ned. Herv. (geref.) kerk. Vanaf de oprichting in 1913 tot 10 augustus 1936, met een onderbreking tussen 1923 en 1929, waarin ds. Bee kenkamp voorzitter was. hanteerde de heer Montenberg de voorzitters hamer. Hij werd opgevolgd door de heer Poeliejoe, die op zijn beurt de hamer in handen gaf van de heer Meel. Toen werd ds. Ottevanger voorzitter, later van jaar op jaar af gewisseld met ds. Kleermaker, die Leiden diende tussen 1951 en 1956. Na het vertrek van ds. Ottevanger wegens emeritaat kwam de leiding aan de huidige voorzitter, de heer J. C. van Schaik, die in oktober 1962 werd benoemd. Schommelde het le dental vroeger tussen 18 en 44 (het ledental van 1937) op het ogenblik telt de jubilerende afdeling 96 leden en 48 begunstigers. Een kleine groep met een weinig spectaculair verleden en een even bescheiden jaarpro gramma: twee tot drie ledenverga deringen, een enkele bestuursverga dering en een viertal spreekbeurten per jaar. Toch is deze afdeling in het midden van de gemeente steeds in het oog gehouden. De liefde voor de kerk gaat. althans in Leiden, boven de liefde voor de groep of de bond, ver zekerde ds. Kret. Hij noemde het een zaak van grote blijdschap, dat het overzicht kan worden afgesloten met het memoreren van de vervulling van twee grote wensen binnen de j groep: 1 dat op gezag van de cen trale kerkeraad met volle instemming van het gehele ministerie van predi kanten voortaan elke zondagavond een kerkdienst zal worden gehouden waarin een predikant van de gere formeerde bond voorgaat, 2. dat een jubileumprogramma is ontworpen, waarin in 1963 de grote kerkelijke vraagstukken zullen worden behan deld in de vorm van referaten met discussie. Kerkelijk Leven Kerkmuziekdagen voor de jeugd De Lutherse werkgroep voor kerk muziek houdt van 18 tot 20 april kerkmuziekdagen in de Augustana- kerk in Amsterdam. Het programma omvat o.a. instuderen van koormu ziek en koorstemvorming. De leiding zie ken koorstemvorming. De leiding berust bij Mety Smit Duyzentkunst en Marijke Bley-Spel. Vrijmetselaar sprak op feest van St.-Thomas Een spreekbeurt, die pater Knibbe- ler onlangs hield voor de Vrijmetse laarsloge van Naarden-Bussum waar toe hij was uitgenodigd als leider van de Bond zonder Naam, werd aanlei ding tot een uniek gebeuren. Gisteren heeft nl. op het feest van St.-Thomas een van de leden van die Loge. de heer Blokker, een spreekbeurt gehou- NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beljerland J. H. te Hulzen (N.-H.) te St.-Annaland J. A. de Waard te Meerkerk te Vrle- zenveen (vac. H. Pol) (toez.) P. J. Bos te Sprang te Zonnemalre (toez.) E. Verwaal, vlc. te Llth (N.-Br.)Aange nomen naar Cubaard E. C. Baart te Nieuw-Stadskanaal CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordseschut C. v. d. Weele te Ermelo-Putten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor St.-Catharines (Onta rio - Canada) en voor Waardenburg P. Blok te Dlrksland. Advertentie IN oud-geref. gem Aangenomen naar Rijssen H man. lerend ouderling aldaar. NEDERLAND Vos- den in het groot-seminarie van de paters Montfortanep in Oirschot over de vrijmetselarij. Deze lezing werd gehouden voor de professoren en studenten en werd ge volgd door een zeer geanimeerd ge sprek. STERK STAALTJE ONTBIJTLAKENS van een befaamd merk voor bijna de helft van de nor male prijs. Beschaafde kleurencombi naties. Maat 120x150 cm. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 De Dienst van Gemeentewerken te Oegstgeest heeft vanmorgen, daartoe genoodzaakt door de opdooi. enige wegen moeten afsluiten voor verkeer met een groter asvermogen dan 1500 kg. Om tien uur werden het eerste gedeelte van de Warmonderweg vanaf de Pauiuskerk en de Abspoelweg afgesloten voor zwaar verkeer en om twaalf uur werden daaraan toegevoegd de Rhijngeesterstraatweg en de Dorpsstraat. Tengevolge hiervan heeft de directie van de Noord-Zuidhollandse Ver voermaatschappij moeten besluiten tot een wijziging in de routes van enige buslijnen. Lyn 50 Leiden-Haarlem rijdt nu van Leiden via de Leidse Buurt naar het viaduct bij Oegstgeest en vervolgens over Ryksweg 4 naar YVarmonder- dam. Deze bussen zullen Warmond dus niet aandoen. Warmond wordt echter niet geïsoleerd, want van Warmond-station naar Warmonderdam zal een pendeldienst worden onderhoudden. De chauffeurs van deze dienst zullen indien mogelijk aansluiting trachten te geven op de lijn Leiden- Haarlem v.v. Lijn 60 LeidenNoordwijkerhout, die door deze maatregel niet via Rhijn geesterstraatweg en Groene Kerkje kan rijden, gaat nu ook over Rijksweg 4. In het kader van de serie winterlezingen. georganiseerd door de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, afdeling Leiden Oegstgeest. sprak gisteravond in de collegezaal van het Juridisch Studiecentrum Gravensteen dr. S. Mutal over ..Bolivia, een arm- rijk land De presidente van ,.V.I.R.O. mevrouw P. H. SmitsWitvliet, opende de avond met een kort welkomstwoordwaarin zij zich in het bijzonder wendde tot dr. Mutal en mr. F. H. Tunnissen. direc teur van het Unesco Centrum Nederland welk centrum mede deze bijzondere bijeenkomst had georganiseerd en een aantal buitenlandse studenten, die van hun belangstelling voor het onder havige onderwerp blijk gaven. Het plannetje kwam onder het eten op. Snel de tafel afgeruimd en nu zijn ze al op weg naar de bioscoop. U kunt er zo heen. Iedere week weer is er een keuze uit goede films. Het enige wat U moet doen is opstaan uit Uw stoel en zeggen: „Kom, we gaan naar de bioscoop!" Dr. Mutal, die de Turkse nationa liteit bezit en tijdelijk in Nederland verblijft, maakt voor het Unesco-on- derwys-project, in opdracht van de Unesco, enige studiereizen in Latijns. Amerika ter verzameling van de no dige gegevens over het analfabetisme met het oog op de praktische maat regelen, die de Unesco hiertegen kan nemen. Dr. Mulat wees zijn gehoor aller eerst op de structuur van dit land, die evenals in alle Latijns-Ameri kaanse landen, onvoorstelbaar afwijkt van die in Europa. Zo viert het feo dale stelsel in Bolivia nog steeds hoogtij en is ca. 70% van de bevol king praktisch gesproken ..het eigen dom" van de grond- en mynbezitters, die zich van de armoede van hun „werknemers" niets aantrekken. Hoe wel Bolivia, dat met een oppervlakte van ca. 40 x Nederland 3'i miljoen inwoners telt vanwie 80% In dianen en 20% van Europese afkomst rijk aan bodemschatten en groot ste tinleverancier van de wereld is, leidt genoemd stelsel en de bevol- kingsarmoede economisch tot tal van mistoestanden, die de bevolking, me de gezien de eeuwenlange onderhorig heid en de hieruit voortvloeiende ge speendheid van elk eigen initiatief of inzicht, heel normaal vindt en aan vaardt. Slecht 40% van de bevolking, waaronder het gedeelte van oorspron kelijke Europese afkomst, woont in de grote steden zoals La Paz, Sucra en de inwoners „Europees" en dus niet analfabetisch is. Voor de zich door de vele revoluties nogal eens afwisselende Boliviaanse overheden is een „onderwijsbegro ting" steeds een overbodige luxe ge weest, waardoor het in Bolivia kan gebeuren, dat de onderbetaalde do centen aan de dun bezaaide hoge scholen en M.O.-instellingen zich voor een groot deel in hun levenson derhoud voorzien door bijverdiensten, als een klein winkeltje, een agent schap van een buitenlandse firma of een overheidsbaantje-voor-halve-da- gen. Wat betreft het Unesco-onderwijs- project voor Bolivia gaf spreker tot slot van zyn betoog een interessante uiteenzetting van de voorgenomen plannen en praktische uitvoering waarmee voorlopig, naar schatting een bedrag van 48.000 dollar gemoeid is. Het Unesco Centrum Nederland is voornemens aan dit project eveneen? de nodige steun te verlenen en be raamt zich op een grootscheepse geldinzamelingsactie t.b.v. dit pro ject. Dr. Mutal lichtte zijn lezing toe met een groot aantal fraaie zelfver vaardigde kleurendia's. Via een band recorder liet hy enkele van zyn ge sprekken met de bevolking en een aantal specifief Boliviaanse volks- melodiën horen. Hoge prijzen zullen nog wel blijven De Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingsvereniging „Leiden Trinidad, de rest is verspreid over delen Omstreken" hield gisteren haar uitgestrekte, dunbevolkte hoogvlak-voorjaarsïergadering m de Kleine I Zaal van de Stadsgehoorzaal. Deze 60% van de bevolking ver keert in een zeer armoedige staat en Nadat de voorzitter, de heer B v. woont in schamele hutten zonder i Vliet, de aanwezigen, onder wie de vensters met als slaapplaats de lemen erevoorzitter en de vertegenwoordi- vloer. Geruime tijd stond spreker stil |8er, van^de Coöp. Raiffeisenbank ten. Het schijnt, dat er een einde is ge komen aan de wapenstilstand, die in noord-Irak, na de omverwerping van de regering-Kassem in Bagdad, een einde had gemaakt aan de strijd tussen Iraakse legereenheden en le den van de daar wonende Koerden- stammen, die reeds geruime tijd met de machthebbers in Bagdad over hoop liggen. Volgens het te Istanboel verschij nende dagblad „Hurryet" heeft de leider van de Noordiraakse Koerden, sjeik Barzani, zyn troepen met of fensieve oogmerken nieuwe stellingen laten betrekken in belangrijke secto ren van het door hen beheerste ge bied. Volgens de eveneens te Istanboel verschijnende „Milljet" zou zich in het gebied van Mossoel reeds een botsing hebben voorgedaan tussen drieduizend Koerden en Iraakse le gereenheden. De opstandige Koerden zouden hierbij zeshonderd man heb ben verloren. Zij zouden zich echter van zes vliegtuigen en negen tanks van de regeringstroepen hebben meester gemaakt. De verliezen van de regeringstroepen zijn volgens het blad niet bekend. Glasfabriek in Delfl staakt produktie De directie van Van Deventers Glasfabriek N.V. in Delft, een doch teronderneming van de N.V. Ver. Glasfabrieken te Schiedam heeft meegedeeld, dat zij na breedvoerig beraad de moeilijke beslissing heeft moeten nemen met ingang van 9 maart de produktie in het Delftse be- drijf tijdelijk geheel stil te leggen. Deze ingrijpende beslissing moest worden genomen doordat als gevolg by de karige middelen van bestaan der bevolking, de primitiviteit in de landbouw de zeden en gewoonten van de oorspronkelijke Bolivianen als mede de a-sociale- en slechte ge zondheidszorg, die ook dit Latijns- Amerikaanse land kenmerkt en tot gevolg heeft, dat de zuigelingen sterfte zeer hoog is. Zich bepalend tot het eigenlijke doel van zijn studiereizen, dat gericht was op de volksontwikkeling in de ruimste zin van het woord, zette spreker duidelijk uiteen, dat op het gebied van de volksontwikkeling in het algemeen en het lager onderwijs in het bijzonder, de voorzieningen in Bolivia alles te wensen over laat. Niet minder dan 70% van de bevolking is analfabeet, hetgeen des te opvallen der is als men bedenkt, dat 20% van dit de laatste jaren het geval was, dienen deze plannen zeker gereali seerd te worden. Vanzelfsprekend kwamen uit de vergadering verschillende vragen los, welke door de voorzitter uitvoerig beantwoord werden, waarbij hij toe zegde dat in de najaarsvergadering verdere mededelingen zullen volgen. Een geanimeerde rondvraag be sloot vervolgens de vergadering. Hooglandse kerk blijft nog gesloten In „Hervormd Leiden" van deze week staat onder de kerkdiensten opgenomen, dat ds. J. a. Eekhof zondagochtend in de Hooglandse Kerk zal voorgaan. Dit rust op een abuis aangezien deze kerk zeker ln de komende weken nog niet voor het houden van godsdienst oefeningen zal worden opengesteld. Panden V. D. slopen Tot eerste verdieping Een door de Dienst van Bouw- en Woningtoezicht in de door brand verwoeste panden van V. en D. inge steld onderzoek heeft uitgewezen, dat deze panden met het oog op instor tingsgevaar tot aan de eerste verdie ping moeten worden gesloopt. In afwachting van deze afbraak, zullen de op instorten staande ge deelten worden verwijderd. Over een totale sloop en eventuele nieuwbouw op de oude plaats is nog geen be slissing genomen. De directie van V. en D. stelt mo menteel alle pogingen in het werk om weer tot een herbevoorrading te komen, terwijl haar al enkele aan biedingen voor opslagruimten zijn gedaan. Leiden-Oegstgeest", hartelijk wel kom had geheten, gaf hij een over- I zicht van de situatie in de tuin bouw. Hij wees er op dat hierby drie factoren bepalend zijn nl. de1 koopkracht, de politiek-economische ontwikkeling en het weer. De koop kracht was in 1962 groter dan in 1961, al gaf het laatste kwartaal een kleine terugslag te zien. De winsten van de industrie zyn gedaald, waar door ook de expansiemogelijkheden beperkter zyn, netgeen waarschyn- lijk een ongunstige invloed op de koopkracht in 1963 zal hebben. Op het politieke vlak zal het niet toelaten van Engeland tot de E E.G. zijn uitwerking hebben. Spr. verwacht niet dat deze toestand bestendigd zal blijven, maar voor 1963 zijn de voor uitzichten in de E.E.G. in elk geval niet gunstig. van de eliminatie van de oudere pro- ste volautomatische flessenmachine. duktiemiddelen slechts één moderne produktie-eenheid overbleef, die de kosten van een afzonderlyke fabriek onmogelijk kan dragen. Besloten is het gehele personeel van het Delftse bedryf, in totaal 115 man over te plaatsen naar Schiedam. Ook de mo derne produktiemachine, die in Delft achterbleef zal tijdelijk naar Schie dam worden overgebracht. Dit jaar zou het precies 250 jaar geleden zyn aoen van dat op de plaats van de glasfabriek hier echter uiterst moeiiyk. in Delft glas werd gefabriceerd. In 1912 werd, als een der eerste glasfa- Hierna was het woord aan de be- brieken in Nederland, in Delft over- j taalmeester, de heer K. Cebol, voor gegaan tot het plaatsen van een eer- het lezen van zijn jaarverslag over De weersomstandigheden hebben in de afgelopen maanden een grote rol gespeeld. De vollegrondprodukten zijn vrijwel weggevroren en spr. verwacht dan ook voor de eerste maanden nog weinig aanvoer, waar door de pryzen hoog zullen blijven. voorspellingen blRft Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Marcel, z. v. dhr. en mevr. Bentheim de Gravevan den Toorn, Groningen. Overleden: T. van der Heul (vr.), 47 jr., Vlaardingen; J. H. M. Mel- chersKleipool (vr.). 68 Jr., Schie dam. 1962. Dit uitgebreide verslag, waarin naast de ernst ook de humor door klonk werd. biykens het applaus, door de vergadering zeer gewaar deerd. De blans en verlies- en winst rekening over 1962 werden hierna besproken en, overeenkomstig het rapport van de Raad van Toezicht, zonder stemming goedgekeurd. resultaten worden nauwlettend y"vo'e"" "chtu voori aan I de hand van een maquette, de voor- I lopige uitbreidingsplannen toe. Het is de bedoeling deze plannen in zeven Vooral nu van de zijde van het gemeentebestuur alle mogelijke mede werking is toegezegd bij de as. gedeeltelijke verplaatsing van de markt, heeft de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel er van afgezien om tegen het j.l. maandag aangenomen voorstel in beroep te gaan. Maar.. in het oog gehouden Mr. H. van der Linden, secretaris van het Hoogheemraadschap van Rijnland, hield gisteravond in ..De Lakenhal" voor de Vereni ging Oud-Leiden een lezing over ..De openlegging van de Hol lands Utrechtse laagvlakte in de Middeleeuwen en de vorming van het Graafschap Holland". Nadat de voorzitter van Oud-Lei den, dr. W. C. Braat, de byeenkomst had geopend en alle aanwezigen, in het byzonder de spreker, van harte welkom had geheten, begon mr. Van der Linden zyn lezing. Hy vertelde onder meer, dat rond het jaar 1000 ons land, een kleine strook langs de kust uitgezonderd, nog een grote wil dernis was. De leefbare ruimte was klein, reden waarom men in de Mid deleeuwen met het ontginnen van het Graafschap Holland begon. Omdat van die tyd weinig geschreven gege vens ter beschikking staan, was het In Aubagne bij Marseille Is het gemeenteraadslid Louis Brunon gear resteerd nadat ln zijn garage een hoe veelheid wapens en munitie gevonden was. alsmede een radio-zend- en ont vangtoestel. Hoewel men vanzelfsprekend liever had gezien, dat slechts een proefperiode van twee en niet van zes maanden in acht was geno men, zal men ook van de zijde der marktkooplieden trachten „iets van deze markt te maken". Een en ander werd ons gistermid dag medegedeeld tijdens een onder houd, dat wy hadden met het bestuur van de afdeling Leiden van de Cen trale Vereniging en de landeiyk voor zitter van deze Centrale, de heer N A. v. d. Hoven. Ook enkele vertegen woordigers van langs de huidige marktroute gevestigde middenstands- bedrijven woonden dit onderhoud by. Tijdens „het markten" aan de Hooglandse Kerkgracht zullen echter nauwlettend de resultaten van deze marktverplaatsing in het oog worden gehouden. Men denkt in deze kring reeds aan het uitbrengen van een tussentyds rapport. Het is niet uitge sloten. aldus de heer v. d. Hoven, dat de resultaten de juistheid van ons standpunt: de markt op de oude plaats terug, bevestigen. Mocht dit inderdaad zo zijn, dan klampt men zich vast aan de mede deling van het College van B. en W dat het de raad is, die by een totale mislukking kan besluiten om de proef eerder ongedaan te maken". fasen te verwezenlijken. De eerste fase omvat het bouwen van een neerzetrulmte van 3652 m2, de twee de fase een neerzetrulmte van 921 m2, de derde fase een neerzetruimte van 2098 m2, de vierde lase een neer zetrulmte van 1512 m2, de vijfde fa se de bouw van een kantoor, afmijn- zaal en neerzetruimte van 3274 m2, de zesde fase een neerzetruimte van 2904 m2, en de laatste fase een fust opslagplaats van 838 m2. Natuurlijk zal met de uitvoering van deze pro jecten geruime tyd gemoeid zijn, naar schatting ongeveer 10 Jaar, maar als de expansie van de Leidse veiling zich biyft voortzetten zoals Het gaat goed door H. niet Nieuwe uitgaven Lonely boy blues, door A. Kapelner. Valstrik voor de vrouw, door H. Car- mlggelt, Is het liefdeleven zo noodzakelijk?, door J. Thurber en E. B. White, De moord met de stofdoek, door H. Carmlggelt, Nederland - of Wlgbold. Paddlngton brengt uitkomst, door M. Bond. I>e bende van de Radaustraat, door L. H Evers. ABC-pockets Uitg.: De Arbeiderspers, Amsterdam. Lava, door F. L. Bastet, We leven nog, door S. Carmlggelt. Sadako wil leven, door K. Bruckner, Onder schoolkinderen en andere ver halen. door H. Meyer, Nieuwe avonturen van Belfloor en Bonnevu, door A D. Hlldebrand, Jeugdboek. Ultg: De Arbelderspera. Amsterdam. De oorlog van een arts, door H v. Lehndorff. Ultg.: De Fontein. Utrecht. Rome en de reformatie, door A. T. Besselaar en J. Spoelstra. Ultg.: J. H. Kok. Kampen. Universiteit zonder muren, door dr H. Bouman Ultg.: van Gorcum en Comp., Assen. niet eenvoudig te bepalen wanneer men met dit ontginnen is begonnen. Omtrent het systeem van deze ont ginningen bestaat geen twijfel: do Duitse keizer delegeerde zyn macht aan de Graaf van Holland en de Bisschop van Utrecht, die middels een koopbrief de te ontginnen gebie den aan leenmannen verhuurden. In enkele eeuwen tyds was op deze wyze geheel Holland ontgonnen. Nu had men eerder aangenomen, dat met dit ontginningssysteem in de 14-de eeuw een aanvang was gemaakt, maar een schrifteiyke transactie, volgens welke zes Hollanders reeds in het jaar 1106 voor de Bisschop van Bremen grond ontgonnen aldaar, wierp de vraag op of men dan al voor deze datum in Holland een bepaald ontginningssy steem had. Hiervoor waren inderdaad nog andere aanwyzingen te vinden, zodat men nu als vrywel vaststaand aanneemt, dat men zich ruim twee eeuwen had vergist en reeds in de 11- de eeuw grond in Holland werd ont gonnen. Goederenlijst Omtrent de oudste oorsprong van Holland had men in eerste instantie aangenomen, dat deze in de omge ving van Dordrecht moest liggen. Hiertegenover stond echter de vondst van een Stichtse goederenlyst, uit de achtste en negende eeuw, waarop voor de eerste maal de naam „Holtland" voorkwam en wel in geo grafische volgorde met plaatsjes als Leimuiden. Roodenburg en Swleten, hetgeen de mening rechtvaardigde, dat het oorspronkeiyke Holland er gens in deze buurt moet hebben ge legen. Daarby kwam nog. dat de zes Hollanders, die naar Bremen waren getrokken, in 1106 namen hadden, die vry duideluk aangaven, dat ook zy uit de buurt van Rynsaterwoude. Ha- zerswoude, Ter Aar en Leimuiden kwamen. Aangezien dit het eerste geschrift waa, waarin mensen zich „Hollan ders" noemden, kan men ook aan gaande dit probleem met aan zeker heid grenzende waarschyniykheid aannemen, dat de oudste oorsprong van Holland in deze omgeving heeft gelegen, aldus mr. Van der Linden, die voor zyn buitengewoon interes sante lezing een spontaan applaus in ontvangst mocht nemen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3