SYRISCHE MILITAIREN GRIJPEN NAAR MACHT Schoonzoon Russische premier bij de Paus ZWART flmtotu <pp> Nauwer samengaan mei Egyute en Irak Pompidou vanavond voor t.v. worden gecontroleerd FEIJENOORD-REIMS POPLIN éw MIJNSTAKING In particuliere audiëntie Senator Scott tegen lening aan Indonesië WEERBERICHT REGENJASSEN Verf met voldoening VOLAUTOMATISCHE leuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 MAART 1963 No. 30901 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 In de Syrische hoofdstad Damascus hebben militairen vanoch tend een staasgreep ten uitvoer gelegd: een „Nationale Raad van het commando der revolutie" heeft de macht in handen genomen. Het devies van de Raad is „eenheid, vrijheid en socialisme". In I een bekendmaking door de radio werd gezegd, dat het Syrische Ivolk te lijden heeft gehad van de afscheiding van de Verenigde Arabische Republiek in september 1961. Syrië en Egypte waren namelijk van 1958 tot de herfst van 1961 verenigd in de „V.A.R.". In de bekendmaking van hedenochtend werd verder gezegd, dat „het leger is opgestaan om het rechte pad van socialisme en een heid te volgen". De Raad zal de Arabische eenheid steunen, als ook de revoluties in Jemen en Irak. De staatsgreep in Syrië komt precies een maand na die in laatstgenoemd land, waarbij generaal ■Kassem werd gedood. De opstandige militairen in Syrië hebben |dezelfde naam en hetzelfde devies gekozen als het comité in Irak. Leger van Irak is paraat om zo nodig te helpen Voor het gehele land is een uitgaansverbod afgekondigd. Alle grenzen, havens en vliegvelden zijn gesloten. Telefoon- en telegraafver bindingen tussen Syrië en de aan grenzende landen zijn verbroken. Over het lot van de regering van premier Khaled el Azem en over de wijze, waarop de staatsgreep wetd uitgevoerd, was omstreeks het mid daguur nog niets bekend. Wel is be kendgemaakt, dat brigade-generaal Abdallah Tabrini is benoemd tot be velhebber van alle Syrische strijd krachten. Een tweede besluit betreft 39 naar de reserve afgevoerde offi cieren. die weer in actieve dienst zullen komen „om het onrecht, waar- n zij het slachtoffer waren gewor den. te herstellen". Waarnemers in Damascus ver zachten. dat de nieuwe regering in Syrië zeer nauw zal samenwerking iet de VAR, Irak en Jemen en dat de betrekkingen met Jordanië en Saoedi-Arabië zeer waarschijnlijk ge spannen zullen blijven. Typerend voor de sfeer was de boodschap van Radio-Bagdad, die hedenochtend namens de Iraakse Revolutionaire Raad aan de nieuwe Raad in Syrië vroeg de telefoonver bindingen tussen Bagdad en Damas cus te herstellen voor het „doen van een dringende mededeling". Even later volgden toen de woorden: „Ver pletter de kop van het serpent, stel u niet tevreden met het enkel af hakken van de staart". Het Iraakse leger is in staat van paraatheid ge bracht om de revolutie in Syrië zo nodig te hulp te komen. De Egyptische minister van staat Abdel Kader Hatem heeft vanoch tend namens president Nasser ver klaard. dat de VAR elke inmenging tegen de Syrische revolutie zal be schouwen als een oorlogsverklaring tegen de VAR zelf en dienovereen komstig zal handelen. Opmerkelijk is. dat de staatsgreep van 8 februari j.l. in Irak, waarbij een gruep onbekende burgers en mi litairen aan net bewind is gekomen, van wie de meesten een sterke voor keur hebben voor president Nasser van Egypte, evenals die van vandaag op een vrijdag gebeurde, evenals ver scheidene andere in de Arabische landen in voorafgaande jaren. In Jemen is de huidge revolutionaire regering, die in september vorig jaar imam El Badr van de troon stootte, nog steeds bezig haar gezag te hand haven met militaire hulp van Egypte. In Israël hoorde men vanochtend op Syrisch gebied een half uur lang schieten. Volgens berichten van een buitenlandse ambassade in Tel Aviv zou ook in Damascus zijn geschoten, terwijl straaljagers boven de stad vlogen. De verbindingen tussen Liba non en Jordanië, die zowel wat het lucht- als wegverkeer betreft, over Syrisch grondgebied lopen, zijn door de staatsgreep verbroken. Gisteren arriveerde op Schip hol het 16-jarige Britse zange resje Helen Shapiro, die van avond in de tv-show van Rudi Carrell zal optreden. Zij werd op de luchthaven begroet door Rudi Carrell en de Nederlands- Spaanse zanger Tony Ronald, die in deze show zijn debuut zal maken. Morgenavond zal Helen Shapiro met Dolf van der Lin dens Metropole-Orkest voor de radio te horen zijn. Zondag ver trekt zij naar Parijs. 'an onze correspondent in Parijs) De Franse stakingen breiden zich, ildus was het beeld vanmorgen, in imvang en in intensiteit nog altijd lit. Alle mijnen liggen plat en de nynwerkers geven geen enkel teken de strijd al moe te z^jn geworden. Bovendien sluiten uit solidariteit en ntevredenheid steeds meer andere rerknemers zich bij de mijnwerkers an. Zo was door een staking in de verheidsbedrijven Frankrijk van- ïorgen tussen 10 en 12 uur van gas n elektriciteit verstoken. Onder die verscherpte omstandig- ïeden zal vanavond om acht uur 'oor de Franse radio tn televisie pre mier Georges Pompidou het woord voeren in de hoop de stakers tot an dere inzichten te kunnen brengen, ën gelooft niet dat nij dit doel zal sreiken, tenzij de regeringschef een onmiddellijke hervatting der onder indelingen zou aankondigen. Voor meer nieuws over de mljn- itaking zie men elders in dit num- In het Vaticaan is gisteren wereldgeschiedenis gemaakt. Voor theek van de paus werd geleid en dat het eerst zolang de Unie van Socialistische Sowjet-Republieken J ^"vooi'nSïak gwan^jn'cTer'dc bestaat, heeft een paus audiëntie verleend aan een hoge vertegen woordiger van het Russische communisme. En tegen alle verwach ting in heeft Paus Johannes Chroesjtsjows schoonzoon Alexei Adzjoebei, die hoofdredacteur is van het Russische regeringsblad Izwestia, in particuliere audiëntie ontvangen. Advertentie Het lag aanvankelijk in de bedoe ling, dat Adzjoebei alleen maar met een groep journalisten de audiëntie voor het comité van de Balzanprijs, die Paus Johannes heeft gekregen, zou bijwonen. Deze opvatting kon men namelijk tot het laatste ogenblik toe horen van bevoegde Vaticaanse zijde. Deze audiëntie werd gehouden in de Sala del troneto (de zaal van de kleine troon). Op de tweede rij van voren zaten Adzjoebei en zijn vrouw. Overeenkomstig het Vaticaanse pro tocol droeg mevrouw Rada Adzjoebei een zwarte sluier. De Russische jour nalist had een donker pak aan. Het echtpaar was in gezelschap van de secretaris van het genoot schap Rusland-Italië Leo Kapalet, de Romeinse correspondent van de Izwestia Leonid Kolossow en de cor respondent van Tass Krassikow. Toen de Paus de kleine troonzaal binnenkwam, knielde het echtpaar Adzjoebei niet, het maakte alleen een buiging. Paus Johannes sprak een dank woord voor de toekenning van de Balzan-prjjs en hield vervolgens een toespraak over de vrede, beide in het Frans. Nadat de paus de aanwezigen had gezegend, werden tot grote verrassing van de vyftig journalisten die de audiëntie bijwoonden alle gasten met uitzondering van de Rus sen uit de zaal geleid. Officieel heete het, dat het Russi sche gezelschap de vertrekken en be zienswaardigheden van deze verdie ping van het paleis wilde zien. Maar het werd al spoedig duidelijk, dat Adzjoebei een gesprek met paus Jo hannes zou hebben. Van Vaticaanse zijde werd later meegedeeld, dat het echtpaar Ad zjoebei naar de particuliere biblio- rede over de vrede die de paus een paar minuten eerder had gehouden. Paus Johannes zou enkele punten uit deze toespraak herhaald hebben. Adzjoebei was volgens Vaticaanse kringen „diep ontroerd" toen hij ver trok. Hij boog diep, toen de paus hem bij het afscheid de hand drukte. Ook acht men het mogelijk, dat de paus Adzjoebei een boodschap voor de Russische premier of een geschre ven dankbetuiging voor Chroesjtsijow heeft meegegeven. Enkele dagen ge leden heeft Chroesjtsjow de paus na melijk een bijzonder hartelijk tele gram met gelukwensen gezonden in verband met de toekenning van de Balzan-prijs. Eindhoven houdt zijn vliegbasis (Van onze Eindhovense correspondent) Eindhoven is de vliegbasis Eindho ven. die op het vroegere vliegveld Welschap is ondergebracht, bar moe. Om allerlei redenen. Niet het minst om het gevaar, dat het vliegveld in oorlogsdagen meebrengt, maar ook in de vorm van de overlast, die de startende en dalende straaljagers ver oorzaken. Reeds eenmaal viel een vliegtuig in de bebouwde kom van Eindhoven neer, terwijl verschillen de keren een groot ongeluk kon wor den voorkomen ten gevolge van de heldenmoed der vliegers, die dit met hun leven moesten betalen. Staatssecretaris Calmeyer deelde aan de Eindhovense gemeenteraad mee, in antwoord op een daartoe ge daan verzoek, dat overplaatsing van de vliegbasis naar elders mogelijk zou zijn, indien de gemeente en de Eindhovense fabrikanten de kosten daarvan zijnde f 9 miljoen wensten te dragen. Eindhoven gaat op dit voorstel niet in. Doch het stel de voor om een N.V. vliegveld Eind hoven (Welschap is een oud-burger luchtvaartterrein) in beheer en on derhoud te nemen. Staatssecretaris Calmeyer heeft hier niet meer op geantwoord. De vreemde situatie zal zich voordoen, dat de vliegbasis Eindhoven als laatste over de nieu we Starfighters zal beschikken, ter wijl Eindhoven er volgens afspraak ook weer het eerste van verlost zal zijn. De vliegbasis Eindhoven vlak onder de rook van de grootste zui delijkste stad, blijft dus voortbe staan. Ned. schip redt Boer Koekoeks gangen Franse zeelieden j i j MR. D. A. VAN ECK Eerste socialistische burgemeester Men vestigt er onze aandacht op, dat niet de woensdag overleden heer K ter Laan de eerste socialistische burgemeester in ons land was, doch dat deze al een voorganger heeft ge had in de persoon van onze stadge noot. de bekende voorzitter van de raadsfractie van de SDAP, wijlen mr D. A. van Eek Werd de heer Ter Laan in 1914 benoemd tot burge meester van Zaandam, mr. Van Eek aanvaardde reeds in 1899 mr. Goe man Borgesius was toen minister van Binnenlandse Zaken een dergelijke functie in de gemeenten Mijnsheren- land en Westmaas (Z.H.). Twee jaar later werd mr. Van Eek benoemd tot burgemeester van Boskoop. Bevoegdheid van de Rijksbemiddelaars in wetsontwerp? (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp overweegt om, hangende een adviesaanvraag aan de S.ER., in het binnenkort in te die nen wetsontwerp voor de definitieve regeling van het nieuwe loonsysteem toch de bevoegdheid der Rijksbemid delaars op te nemen inzake het ambtshalve vaststellen van een bin dende loonregeling, indien hierover geen overeenstemming kan worden bereikt. De Republikeinse Senator Hugh Scott heeft in een boodschap presi dent Kennedy dringend verzocht de gisteren in Djakarta getekende over eenkomst inzake een Amerikaanse lening van 17 miljoen dollar aan In donesië ongedaan te maken. De Se nator is van mening dat het ver schaffen van dergelijke fondsen pre sident Soekarno zal aanmoedigen in diens „buitensporige en expansionis tische plannen". In dit verband haalde Scott pers berichten aan, dat Soekarno orders zou hebben geplaatst voor drie lu xueuze straalverkeersvliegtuigen voor een bedrag van 20 miljoen dollar. De Republikeinse Senator had oolc bezwaar tegen het verstrekken van de lening, omdat het Indonesische staatshoofd gedreigd heeft de vor ming van de Federatie Maleisie (be staande uit Malakka, Singapore en Noord-Borneo) te zullen verhinderen. Tenslotte herinnerde Scott er in zijn boodschap aan het Witte Huis aan, dat de Indonesische strijdkrachten beschikken over Russische wapens ter waarde van bijna één miljard dollar. Advertentie Het Nederlandse vrachtschip „Stad Delft" heeft vannacht de bemanning aan boord genomen van de Franse vrachtboot „Manéah", die bijna een etmaal tevoren bij het eiland Boa Vista een der Kaap Verdische eilanden op de kust was gelopen. Verwacht werd. dat het Franse schip, dat nu geheel verlaten is, spoedig zal breken. De boot meet 2.676 ton en is eigendom van de Com pagnie de Navigation Fruitière in Nantes. De „Stad Delft" meet 8.786 ton en behoort aan de Halcyon Lijn in Rot- welke woensdagnacht de ontruimde terdam. De Nederlandse sleepboot boerderij van de familie Hartman ..Loire" is in de omgeving. Hollandscher Veld bij Hoogeveen MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA Geen licht in brandstichting Hoogeveen De twee personen, die waren aan gehouden in verband met de brand, gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot J morgenavond: 1 Wisselend bewolkt en hier en daar I een bui. IVry krachtige tot harde, aan de kust wellicht tijdelijk stormachtige zuidwestelijke wind. Over het alge meen iets lagere middagtemperatu- i ren. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 maart Zon op; 07.10 uur; onder: 18.32 uur. Maan op: 17.36 uur; onder: 07.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.05 en 15.18 uur; laagwater te 11.04 en 23.28 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's grotendeels heeft verwoest, zijn gisteravond op vrije voeten gesteld. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de twee aangehouden personen geen schuld aan de brand hebben. Bij het verdere onderzoek zal de politie te Hoogeveen assistentie krijgen van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag en van een ambtenaar van de Rijksrecherche, die ter beschikking is gesteld door de procureur-generaal te Leeuwarden, mr. Besier. Op de plaats van de brand zijn een paar wollen wanten en een fiets ge vonden. die eigendom waren van een broer van een der gearresteerden. De petroleumlucht aan de wanten en de fietstassen, zo deelde deze mede. waren veroorzaakt doordat olie was gemorst bij het vullen van een petroleumstel enkele dagen geleden. De politie heeft in een persconferen tie meegedeeld, geen aanwijzingen te hebben dat de leider van de „Vrije Boeren", H. Koekoek, opdracht tot brandstichting zou hebben gegeven en evenmin dat de aanhang van de boeren, van wie de bedrijven ont ruimd zijn, iets met de brand te maken heeft. Er zijn wel aanwijzin gen dat de heer Koekoek op het terrein van de heer Hartman was, vóór de brand in het pand uitbrak De bewegingen van de heer Koekoek en de zijnen zullen echter terdege worden nagegaan, zo werd van de zijde van de gemeentepolitie en van de Rijkspolitie medegedeeld. Giste ren is de derde boerderij in Holland- scheveld, die werd bewoond door de familie Van der Sleen. ontruimd zonder dat er ernstige moeilijkheden ontstonden. In verband met de mishandeling van twee agenten, die op wacht ston den bij de ontruimde hoeve van de familie Nijmeljer, zijn twee personen aangehouden. Nu Aristona kopen om straks te genieten van op woensdag 13 maart a.s. Advertentie vanaf f 37.50. Moderne tinten. M. DE VRIES HAARLEMMERSTRAAT 149 t.o. Janvossensteeg. Bussen plegen op een in Moskou chantage Brit Dit is een zeer gevaarlijk spel- 'etje: sc hots je springen. In deze dagen, waarin de restanten van de winter blijkbaar een sterke aantrekkingskracht op de jeugd uitoefenen, wordt met dergelijke spelletjes het eigen leven en het leven van anderen, die eventueel bij een redding moeten helpen, in gevaar qebracht. DOE DIT NIET!!! Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt dat de Russische geheime dienst heeft geprobeerd een employé van de Britse ambassade in Moskou te dwingen voor haar te werken. Men had hem gedreigd een bepaal de gebeurtenis in zyn privé-leven te zullen onthullen. De employé, een vervoersambtenaar, had echter di rect de ambassadeur *p de hoogte gesteld. HU is vorige week „in het belang van zichzelf en van het al gemeen" naar Groot-Krittannlë te ruggezonden, aldus het ministerie. Een produkt van de Sikkens Groep wasmachines IEMCO N.V. Advertentie §j Uit het Leidsch Dagblad van 9 Maart 1863: 1 Heden Zaterdagnacht is te 1 Leiden overleden de emeritus E Hoogl. Mr. H. W. Tijdeman in de ouderdom van 84V2 jaar. (Advertentie) Sempre I Crescendo. Het Studenten Ei muziek-gezelschap voor noemd zal op Dinsdag 17 Mrt iE 1863. een concert geven, ten EE voordeele der armen-bewaar- scholen. lilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllliiliiiiii

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1