5.75 Amerikanen inUtreelit „keihard zaken doen" Raamsdonkveer diep geschokt door dood van drie jongetjes HEREN JASJES Bankier was door OAS ,ter dood veroordeeld' iET DORP99 moet aureus A. Daane [60.000.- betalen Door de Marathonactie ele quizavonden gemist Haarlem wordt iets groter Slagroom maar itvimleii Fleetstreet betuigt sympathie met veroordeelde journalisten TWEE LEDEN LAGERHUIS BEDREIGD LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 MAART 1963 Arnhemse correspondent) Blijk is de heer Laurens A. |anisator van Amsterdams Service Bureau, de enige aan de marathon-actie Dorp" flink heeft ver ting „Het Dorp" heeft len aan de heer Daane als gevolg van een gesprek t Prijsvraag-Service Bu- stichting, waarbij de heer vankeiyk was uitgegaan drag van f200.000. Daane grondde dit bedrag irme succes van de actie, ie opdrachten, die hem in eicht waren gesteld, zou- jven. brengsten, die zouden voortvloeien uit acties, die niet in samenwerking met de AVRO tot stand zouden komen. De actie zou echter geheel anders lo pen en door het marathonidee <Ger Lugtenburgi zouden de acties van de heer Daane beperkt blijven tot de quizavonden. Maar net Nederlandse volk gaf veel en ^eel meer dan de stichting „Het Dorp" verwachtte (3 tot 4 miljoen) en de quizavonden bleken na afloop van de actie over bodig, toen 21 miljoen gulden was binnengekomen. iet voor de marathon- en enkele bestuursleden ..Het Dorp" contact It Prysvraag-Service Bu- erd overeen gekomen, dat een actie zou ont- aruit gelden zouden voort- estemd voor de bouw rp voor blijvend gehandi- had de AVRO enige tijd cm een opdracht gegeven ■jctie voor een willekeurig lel. De heer Daane maak- Igebruik en zag kans zijn Inbineren met de AVRO- de stichting „Het Dorp" adio of televisie-actie te „im daarna overal in het '\onden te houden. die le jaren zouden lopen. engst het contract, dat tane van de opbrengsten intvangen tot 'n maximum en daarnaast (voor de 3 pet. van de op- Afkoopsom De heer Daane die overigens niet meer heeft gedaan, dan enige voorbereidingen - meende hierop, dat hem de organisatie van de enige ja ren durende quizavonden was ontno men en met behulp van een advocaat eiste hij een bedrag van f 200.000. Tenslotte kwam het in een minne lijke schikking tot f 60.000. Volgens het Scheveningse public relation-advies bureau van Hulzen, dat in opdracht werkte van de stich ting „Het Dorp" heeft de heer Daane geen kosten gehad aan drukwerk. Ook meent het bureau van de heer Van Hulzen, dat alle acties die buiten de AVRO zijn omgegaan, niets heb ben te maken met de bemoeienissen van de heer Daane, die alleen de quizavonden zou organiseren. Het bedrag van f 60.000 werd een afkoopsom genoemd. Gaat kardinaal MINDSZENTY naar Rome Kardinaal Franz König, aartsbis schop van Wenen, zal kardinaal Jo sef Mindszenty, de r.k. primaat van Hongarije, een bezoek brengen om I hem te overreden Boedapest te ver- laten en naar Rome te gaan. Dit Ls gisteren van welingelichte j zfjde In Boedapest vernomen. Men geloofde, dat de Hongaarse autori- I telten in de afgelopen jaren ver scheidende malen aan kardinaal Mindszenty vrijgeleide hebben aan- I geboden, doch dat hfj tot dusver Hongarije onder geen voorwaarde I wil verlaten. Zoals bekend is zocht de kardinaal in 1956 toevlucht in de Amerikaan se legatie in Boedapest, toen de Hon gaarse opstand door Sowjetrussische troepen werd onderdrukt. Hij heeft het gebouw sindsdien nimmer verla ten. Kardinaal König zou reeds van Hongaarse zijde toezegging-voor een visum hebben gekregen. Deze oplossing zou Paus Johannes onlangs hebben besproken met een aantal Hongaarse bisschoppen, die het algemeen concilie in Rome bij woonden. De kardinaal zelf zou tot dusver een dergelijke oplossing in de weg hebben gestaan. Fort in Jemen De Amerikaanse industrie is van plan, een aanval te doen op de Euro pese markt. Deze campagne begint aanstaande maandag op de voor- jaarsbeurs in l'trecht, waar dertig fabrikanten uit de Verenigde Staten op 2000 vierkante meter van de Bernhardhal hun produkten zullen tonen. „Hard selling" is hun devies. Keihard zaken doen", dus. Een zo groot mogelijke plaats voor de Ame rikaanse produkten veroveren op de Europese markt. Het departement van Handel van de Verenigde Staten heeft eind vorig jaar na een grondig marktonderzoek de keus laten vallen op de voorjaars- beurs in Utrecht, als meest geschikte entree tot de EEG. Daarna is de di recteur van de Jaarbeurs, drs. J H. d. van der Kwast, naar Washington gevlogen om besprekingen te voeren over de realisering van dit voorne men. Frank S. Wile, „commercial offi cer" voor de VS in Nederland, ver klaarde dat men Utrecht heeft uit verkoren, omdat Nederland een sleu telpositie in de EEG inneemt en om dat de voorjaarsbeurs een uitgespro ken internationaal karakter heeft. Dit voorjaar zullen de Verenigde i Staten ook deelnemen aan beurzen in Lyon en Barcelona, m het najaar gaat men onder meer naar Stock- I holm, Dusseldorf en Bari. Onder auspiciën van het departement voor Handel zijn sinds 1954 over de hele wereld 127 Amerikaanse handelsten- toonstellingen gehouden. Hierbij ging het echter voornamelijk om het ge ven van informatie. In het kader van het exportexpansie-programma van president Kennedy wil men nu ech ter. te beginnen met Utrecht, werke lijk zaken doen. contacten kweken en agentschappen zoeken, die de i Amerikaanse industrie in Europa kunnen vertegenwoordigen. Het con- gres heeft voor dit doel 1.6 miljoen dollar ter beschikking gesteld, terwijl de industrieën die aan de beurzen deelnemen, zelf nog een aanzienlijk deel van de kosten betalen. Volgens Radio-Cairo is een ge meenschappelijke strijdmacht van de VAR (Ver. Arabische Republiek) en het republikeinse Jemen zonder te genstand de stad Harib binnenge drongen. Harib bestaat voor het grootste deel uit een fort en ligt vlak bij de grens tussen Jemen en Beihan, een sjeikdom dat deel uitmaakt van de door de Britten beschermde federa tie van zuid-Arabië. De royalistische troepen van Je men zouden Harib twee dagen gele den ontruimd hebben. Tweede Kamer idagpuddingl 1 °is pudding met Prins beschermheer van Nieuwspoort Prins Bemhard is voornemens op woensdag 20 maart het internatio nale perscentrum „Nieuwspoort" in Den Haag te bezoeken. Tijdens het bezoek zal hij worden geïnstalleerd als beschermer van het centrum. Afbetalingen meer in zwang De omzetten van de particuliere geldschietbanken en handelsbanken (persoonlijke leningen' hebben in het derde kwartaal van 1962 een zeer sterke stijging vertoond ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal van 1961. De percentages van de stijging zijn respectievelijk 29 en 56 procent. Ook de kredietverlening van gemeentelijke volkskredietbanken is belangrijk toegenomen. De stijging bedraagt hier 17 procent. De omzet ten van betaalzegelkassen en die van financieringsmaatschappijen zijn om hoog gegaan met respectievelijk 10 en 15 procent Postorderbedrijven en grootwinkelbedrijven zagen hun af- betalingsomzetten met respectievelijk 26 en 1 procent achteruit gaan. Voor de groep overige detailhandelaren is een toeneming geconstateerd van 10 procent. Deze gegevens heeft de staatsseertaris van Economische Zaken, drs. F. J. W. Gijzeis verstrekt in een brief aan de Tweede Kamer. Nieuwe Deense ambassadeur De heer H. Hjorth-Nielsen, thans gezant en gevolmachtigd minister voor handelsaangelegenheden te Lon den. zal op 1 juli a.s. de heer J. W. H. Eiokhoff opvolgen als ambassa deur van Denemarken in Nederland. De heer Eickhoff verlaat de diplo matieke dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De nieuwe ambassadeur is 49 jaar. Voor zijn benoeming tot gezant te Londen maakte hij deel uit van de Deense vertegenwoordiging van het hoofdkwartier van de NAVO in Parijs. «(tvrrtentl* Effen gekeperd flanellen Alle maten. Kleuren BLAUW GRIJS. OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ.... Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA «n line om te leren zwemmen, met ingebouwde wieltjes, _net hefboom (geen rugpijn ,^en apparaat dat van een handomdraai een spi- pijn met ongeveer 900 an- fcheden te bewonderen op Jnationale uitvinderssalon, 'lek in Brussel wordt ge- uit negentien landen Ij afgelopen jaar weer hun |jje voorgezet en zoals ge- Ijn de Fransen weer het ft gebleken, althans wat inzendingen betreft, trijk kwamen er niet min- B. Nederland staat op de tts met 31 inzendingen, igde Staten. Venezuela :o»urg volstonden met één klingen, vaak „eieren van in een van de grote de wolkenkrabber op het 0 in Brussel zijn te vinden, van een nieuwe versie veilige reddingboot apparaat, dat bij een gecombi- Jhtzaag, rondzaag, boor-, 1 bei telmachine blijkt te 21 geen terrein is onbe- Iten: geneeskunde, sport, len, landbouwmachines en ook de veiligheid op de iaatste hebben twee Fran- gzonder ingespannen. Na pd van twee jaar hebben üaraat geconstrueerd, dat ■radio aangesloten alle ge- thtingen doet horen. Men een knop in te drukken affeur krijgt te horen of bed bijlaadt, of zijn snel- e hoog is. of hij nog vol- Cfcine heeft en of de tem- in zijn motor goed is, om dingen te noemen. ook eenvoudiger din- de nieuwe 'Nederlandse) ir flessen of het reisétui in p een klerenhanger, ek mag dit jaar meebepa- it de „Oscar der uitvinding De belangstelling tentoonstelling is elk jaar {orig jaar werd een record ikers van 132.000 bereikt. (eland nog il geïsoleerd O zijn er nog twee militaire op Ameland geland. Acht perden van het eiland af- drie aangevoerd. Vracht- kunnen niet meer op het Ballum landen wegens de l zodat geen goederen de lucht zullen kunnen gevoerd. kust zit nog vol ijs, waar- veerboot nog niet kan hoopt, dat de aanwak- iid een hoger watergetij zal hebben dat het ijs pse kust zal wegvoeren en [ter Nes-Holwerd zal vrlj- fcers van het eiland verlan- Rar het normale leven. Het afschuwelijke drama van de drie vermiste kinderen In Raams- donksveer heeft zoals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage konden berichten gistermiddag om half een een dramatische ontknoping gekregen. Twee militairen vonden op dat tijdstip de stoffelijke resten van de kinderen in een dichtgeslagen koelkast, die in een loods stond van een zeilmakerij. De drie kinderen wa ren door verstikking om het leven gekomen. Met het vinden van de kinderen werd op tragische wijze de grootscheepse opsporingsactie afge- sloten, waaraan Rijkspolitie, militai ren, marechaussees en burgers had- I den deelgenomen. Nadat het parket ter plaatse was geweest, konden de I drie overleden kinderen. Jacobus M. C. Groenendaal (6 jaar) en de beide I broertjes Rochus A. A. van Seeters (9) en Adrianus M. van Seeters (6) I worden vrijgegeven. Het ongeluk gebeurde op nog geen vijf meter afstand van het huis van het gezin van Seeters aan de IJ7er- steeg. waar gisteren liet echtpaar zijn koperen bruiloft vierde. Woens dagavond omstreeks 9 uur kreeg de Rijkspolitie in Raamsdonksveer mel ding van de vermissing. Volgens me vrouw Van Seeters was een van de kinderen kort voor 5 uur nog even thuis geweest om te vragen of ze al binnen moesten komen voor de tele visie. „Ga nog maar even spelen", Ihad de moeder geantwoord, waarop ide kinderen verdwenen. Op dat mo ment had ze het drietal voor het laatst in leven gezien. De gehele nacht heeft de Rijkspo litie naar de drie kinderen gezocht Men wist alleen niet in welke rich ting men precies moest gaan. Alle tips werden nauwkeurig nagegaan. Zonder resultaat. Op de avond van de vermissing zijn zowel vader Groenendaal als vader Van Seeters in de loods geweest. In het schemerdonker heeft de heer Groenendaal in de loods de kinderen nog geroepen en voorts heeft hij en kele kasten opengemaakt. De koel kast. waarin de drie kinderen opge sloten zaten, had hij echter niet ge opend. Desnachts om half een heeft de heer Van Seeters in de loods ge zocht naar zijn twee zoontjes en zijn vriendje. Gistermorgen, toen de jongetjes nog niet gevonden waren kreeg de Rijkspolitie assistentie van 27 man van het 462ste pontonniers bataljon in Keizersveer. De mili tairen werden in drie groepen ver deeld. waarbij zich mannen van de Rijkspolitie en burgervrij willig ers voegden. De Rijkspolitie te water uit Drimmelen heeft in de mon ding van de haven urenlang ge dregd. Van verschillende zijden begon men te zoeken. Op een scheepswerf werden alle schepen en scheepjes van onder tot boven onderzocht. Geen Ijsschots ontsnapte aan de blik en met links en rechts informeren trachtte men wat wijzer te worden. Andere groe pen onderzochten woningen en op stallen in de omgeving, totdat korpo raal D. van Es, uit Den Haag, en soldaat A. Romijn, uit Rotterdam, hun verschrikkelijke ontdekking de den. Korporaal Van Es opende onvoor bereid de koelkast en lot zijn ont zetting vond hjj de drie kinderen. Ze waren gestikt door gebrek aan zuurstof. Later werd de stellige me ning uitgesproken, dat de kinderen niet hadden geleden. Het is vrijwel zeker dat de jongetjes de loods aan de achterzijde zijn binnengegaan. In deze loods van zeilmakerij Wuytens ligt scheepsmateriaal en tuigage opgesla gen van boten, die 's zomers op Duitsland varen. De koelkast, die niet In werking was, heeft een deksel, die aan de bo venkant geopend kan worden. Ver moedelijk zijn de kinderen erin ge kropen, waarna de deksel is dichtge vallen. De kast is van de binnenzij de uit niet te openen. Het gezin Van Seeters telde vier kinderen. De twee kinderen die over gebleven zijn, zijn ook jongens. Het gezin Groenendaal (Haven 76) had 8 kinderen. De gemeenschap van Raamsdonks veer is met ontzetting vervuld over de slag, die beide gezinnen heeft ge troffen. Burgemeester en wethouders heb ben hun deelneming betuigd. De Tweede Kamer is gisteren zon der hoofdelijke stemming akkoord gegaan met een beperkte uitbreiding van de gemeente Haarlem met een deel van de gemeente Haarlemmer- liede-Spaarnwoude. Een vorig wets ontwerp, waarbij de laatstgenoemde gemeente geheel zou worden opgehe ven, leed in 1960 schipbreuk in de Tweede Kamer. Thans krijgt Haar lem slechts het gebied van Zuid- Schalkwijk en een deel van de Zui derpolder erbij. En daar had de Tweede Kamer geen bezwaar tegen. Met alleen de stem van de S.G.P'er Kodde tegen heeft de Kamer zich gis teren ook verenigd met een wetsont werp tot gemeentelijke herindeling van de Vechtstreek in de provincie Utrecht. Het door minister Toxopeus (Bin nenlandse Zaken) verdedigde voorstel komt erop neer, dat de gemeenten Loenen en Vreeland worden samen gevoegd en dat het grondgebied van de gemeenten Ruwiel en Loenersloot met enige afwijkingen wordt verdeeld over de gemeenten Kockengen en Breukelen. Aan het wetsontwerp heeft de ge dachte ten grondslag gelegen, dat de Vechtstreek staat aan het begin van een nieuwe ontwikkeling, die een we zenlijke bedreiging voor dit open ge bied zou kunnen vormen, hoewel nu nog niet van verstedelijking kan wor den gesproken. De tegenwoordige ge meentelijke indeling wordt niet goed in staat geacht deze ontwikkeling op te vangen. De te verwachten veran deringen zullen aan de plaatselijke bestuurskracht hoge eisen stellen. Enkele gemeenten hebben maar zeer weinig inwoners en bovendien is het beloop van de gemeentegrenzen volgens de regering in veel opzichten ondoeltreffend. Land bank koopt Houtrust De tot het Landbankconcern beho rende Exploitatie Maatschappij Sche- veningen heeft, naar gisteren is be kend gemaakt, het tentoonstellings gebouw Houtrust in Den Haag over genomen. In dit gebouw worden, zo als bekend, behalve tentoonstellin gen ook congressen gehouden en con certen gegeven en van september tot april wordt in het gebouw een kunst ijsbaan geëxploiteerd. Voorts is er aan Houtrust een ca fé-restaurant verbonden. In de bekendmaking wordt gezegd, dat houders van aandelen in de N.V. Tentoonstellingsgebouw Houtrust, tezamen bezittende ongeveer 80 pro cent van het kapitaal van deze ven nootschap, hebben gebruik gemaakt van een door de N.V .Exploit a tie Maatschappij Scheveningen aan hen gedane aanbieding om hun aandelen in deze vennootschap om te ruilen te gen aandelen N.V.Exploitatie Maat schappij Scheveningen en wel in ver houding van f 1000.— nominaal aan- I delen Houtrust cumdividend ove/ 11962 tegen f 1000.— nominaal aande- I len E.M.S. ex-dividend over 1962. j Het ligt niet in de bedoeling dat de aldus ontstane fusie enige verande ring zal brengen in de wijze van ex ploitatie van het tentoonstellingsge bouw Houtrust. Directie cn personeel blijven in functie, aldus de bekend making der beide maatschappijen. (Van onze Londense correspondent) Fleetstreet. het Londense kranten- centrum, heeft gistermiddag op de monstratieve wijze zijn sympathie betuigd met „de twee zwijgende jour nalisten", toen dezen in het gebouw van de Daily Mail wachtten op de vertegenwoordigers van de sheriff die beiden naar de gevangenis in Brix ton in zuid-Londen zouden overbren gen. I De 58-jarige Reginald Foster van de Daily Sketch moet daar drie maanden en de 29-jarige Brendan Muiholland zes maanden doorbren gen, niet omdat zy een misdaad heb ben begaan, maar omdat zy voor het tribunaal, dat een nader onderzoek instelt naar de zaak-Vassall, gewei gerd hebben hun zegslieden te noe men. Voor het krantengebouw waren Index van de landbouwprijzen Volgens mededelingen van het I Centraal Bureau voor de Statistiek j bedroeg het algemeen iandbouwprijs- indexcijfer in januari 1963 110 tegen 107 in december 1962 en 103 in januari 1962. Het groepsindexcijfer voor akker- bouwprodukten steeg, als gevolg van I de hogere prijzen voor bijna alle pro dukten in deze sector, met 11 punten van 115 tot 126. Ten opzichte van de overeenkomstige maand van vorig jaar tll6> bedroeg de stijging 10 pun ten. Het groepsindexcijfer voor veehou- derijprodukten onderging geen ver- andering. In vergelijking met janua ri 1962 (100» nam het met 5 punten toe. Als gevolg van de nogere prijzen voor voederstoffen, kunstmeststolten en zaaizaden nam liet groepsin dexcijfer voor de kostenfactoren met 2 punten toe tot 161. Het ligt hierme de 11 punten hoger dan in de over- i eenkomstige maand van vorig jaar j (150). I (Van onze Parijse correspondent) Hoewel van de moordenaar zelf nog altijd elk spoor ont breekt. heeft de Franse veilig heidspolitie op grond van een eerste onderzoek nu nog meer redenen te geloven dat de bankier Henri Lafond woens dagmorgen inderdaad het zo veelste slachtoffer van de OAS is geworden. Achteraf is bevestigd dat de heer Lafond, die een habitué was van het Elysée, verschillende dreigbrieven van het Geheime Leger had ontvangen om geld af te persen. HU had kort geleden ook een afgezant ontvangen, die hij echter met lege handen de deur moet hebben gewezen. In een laatste brief werd de heer Lafond bericht, dat hij ter dood was ver- 1 oordeeld, doch het vonnis zou kun nen ontlopen door nu onmiddellijk de verlangde fondsen ter beschikking te stellen. Ook op dat rekest had de bankier een ronde nul gegeven. De politie heeft nu redenen te j vrezen dat het bij deze eerste moord in de hoge financiële klingen moge- lyk niet zal blijven. Bankier Lafond werd beschouwd als de financiële „grijze eminentie" van generaal De Gaulle, met wie hy en kele weken geleden nog op het Elysée had gedineerd. Wijlen Pierre de Gaulle, de broer van de generaal, was vroeger president-directeur ge weest van de Parijse Bank, die de heer Lafond tot zyn dood leidde. De OAS zal hem bovendien wel kwaiyk hebben genomen dat zijn bank, die ook in Algerije verschillende vertak kingen had, nog altyd een belang- ryke rol speelt in de economie van de onafhankeiyke Algerijnse staat. „Akelig slecht De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren verklaard over inlichtingen te beschikken dat verscheidene hon derdduizenden Cubanen de wens te kennen hebben gegeven hun land, indien mogelijk, te verlaten. In een radio - intervit w zei hU, dat de economische toestand op het eiland „akelig slecht" is. Er zyh be wijzen vrn een grote en toenemende ontevredenheid. Het feit dat sinds het begin van het huidige regime enkele honderdduizenden Cubanen al hun bezittingen hebben opgegeven Agent-inbreker houdt 2V2 jaar (Van onze Haagse correspondent) Het Haagse Gerechtshof heeft een 48-jarige ex-hoofdagent van politie uit Rotterdam, die samen met een collega drie inbraken in de Maasstad heeft gepleegd tijdens nachteiyke surveillances, veroordeeld tot dezelf de straf, die de Rotterdamse recht bank hem in eerste aanleg heeft op gelegd: twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het j voorarrest J Met zijn collega, die in Rotterdam 'drie jaar gevangenisstraf heeft ge kregen, heeft deze verdachte o.m. een inbraak by V. en D. in Rotterdam gepleegd, waarby voor f 1200 aan goederen verdween. Nadat zy hun slag hadden geslagen belden de twee mannen zelf de recherche met de mededeling, dat zy een inbraak had den ontdekt. Het motief van deze verdachte is in het duister gebleven. Zyn collega kwam tot de misdrijven doordat hy in financiële moeiiykhe- den verkeerde. De eis tegen de ver dachte was bevestiging van het rechtbankvonnis. honderde journalisten en vele ande ren uit de krantenwereld samenge- stroom om een glimp van beiden op te vangen. By hun vertrek, om el ders officieel in hechtenis te worden genomen, werd hun van alle kanten „good luck" toegeroepen. Het tweetal was kalm en opgewekt. Beiden zullen als zogenaamde civiele gevangenen, en niet als misdadigers, I worden behandeld. Zy mogen hun I eigen kleren dragen en meer brieven en bezoek ontvangen dan anderen. Brixton is ook de plaats waar ge- Iwooniyk politieke gevangenen wor- den ondergebracht. Volgens een opiniepeiling over de twee journalisten die weigerden hun bron te noemen, was 68 procent van de ondervraagden van oordeel dat het juist was dat zy hebben gezwe gen; 26 procent keurde hun optreden af. Van de ondervraagden was 64 procent van oordeel dat de wet ver anderd behoort te worden om journa listen in dergelyke omstandigheden te beschermen: 31 procent was daar tegen. En 88 procent antwoordde be- bestigend op de vraag op de persvrij heid al of niet een belangryk element is ter bewaring van de burgeriyke vryheid. Door een aardverschuiving werd het riviertje Visocica in Servië afgesloten, waardoor zich een meer vormde, waarin het dorpje Zawoj geleidelijk ver dwijnt. De bewoners zijn geëva cueerd. Een beeld van het ver dronken dorp. Advertentie om hun land te verlaten bewyst, dat Cuba thans geen aangename plaats is om te leven, aldus de minister die de overtuiging uitsprak dat het Cubaanse volk eens weer vrij zal zyn. Het 74-jarige Britse parlementslid Fenner Brockwav heeft gisteren meegedeeld, dat ook hy een tele foontje met een dreigement heeft ontvangen dat vermoedeiyk afkom stig is van de O.A.S. „Bent u Fenner Brockway", zo werd hem gevraagd door iemand die met een buitenlands accent sprak. „U bent de volgende op de lijst van de O A S. U bent erg op negers gesteld, U hebt niet lang meer te leven". „Ik antwoordde: „O.K.. jongen, bon jour". zo zei Brockway. Volgens hem kon men het op hem gemunt hebben omdat hy een krachtig voorstander was van onafhanke- ïykheid voor Algerye en scherpe kritiek had uitgeoefend op de O.A.S. De politie zou een oogje houden op zyn huis. Zelf nam hy het tele foontje echter niet ernsitg op. Brockway strydt op het ogenblik voor de vryheid van de koloniën en tegen rassendiscriminatie. Zoals gemeld is het Lagerhuis Alice Bacon, dat in het parlement vra gen heeft gesteld over het vraagge- j sprek voor de televisie met Georges Bidault, ook via de telefoon be dreigd. Eis van 10 maanden voor moteldiefstal Wegens een aantal diefstallen, die zij gepleegd heeft als kamermeisje in een Amsterdams motel, heeft de of ficier van Justitie by de rechtbank in de hoofdstad woensdagmiddag te gen 'n 36-jarige vrouw 'n gevangenis straf geëist van tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor- waardelyk met een proeftyd van drie jaar. De vrouw bekende in de periode van mei tot november van het vorig jaar geregeld geld en sie raden van motelgasten gestolen te hebben. „De mensen zyn nu eenmaal erg slordig en daardoor was de ver leiding groot", zo zei ze. Verschillen de keren had de vrouw zich buiten lands geld tot een totaal bedrag van enkele honderden guldens toegeëigend, alsmede vry veel siera den. waaronder een platina ring met acht robynen en tien diamanten, die behoorde aan de Duitse professor L. Liebermann. Tegen een 23-jarige vriendin van de vrouw eiste de officier wegens he ling een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardeiyk en 'n proef tyd van drie jaar. Zy bekende enige van de gestolen voorwerpen by de bank van lening in pand te hebben gegeven om daarvoor geld te ont vangen. De bedragen, die de vrou wen op deze manier verkregen, be steedden zy aan uitgaansavondjes en vakantietrips. „Tot dusverre blanke zielen", zo karakteriseerde de officier de vrien dinnen. „Maar als kamermeisjes heb ben zy de moraal van hotelratten gekregen". De raadslieden bepleitten clemen tie voor de beide vrouwen, niet om dat er verzachtende omstandigheden aanwezig zouden zyn, maar omdat de „bykomende straffen", zoals het feit. dat zy nooit meer een betrek king in hun vak zullen kunnen kry- gen, reeds zwaar wegen. De uitspraak is reeds op morgen bepaald. Debat Bijlmermeer 11a verkiezingen? De vaste commissie voor Binnen landse Zaken heeft tot de Tweede Kamer het verzoek gericht het eind verslag over het wetsontwerp tot in stelling van de nieuwe gemeenten Byimermeer en 's Graveland op een later dan het vastgestelde tydstip te mogen uitbrengen. De Kamer zal dinsdag over dit ver- |zoek beslissen. Wanneer het verzoek wordt ingewilligd, zal dit zo omstre- den wetsontwerp waarschyniyk pas in de volgende zittingsperiode aan de orde worden gesteld.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13