Werkgevers:Desnoods gt elo in EEG gebruiken' Mr. Van Walsum garandeert onafhankelijkheid van T.V.N. „WEL POSITIEF, MAAR KEIHARD Grote uitbreiding van de Deense visserij in de laatste 15 jaar „Reclame slechts een middel Op de derde plaats van de Europese ranglijst Kamman volgt e. McGliee op if Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Chefarine „4 Zendelingen VERMOORD Naar waarlijk nationaal televisieprogramma LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 5 MAART IMS f, Fan onze haagse correspondent) '•Öederland mag in geen geval door negatieve houding het E. E. G. - Jrag in gevaar brengen. Het ver- l moet ook door ons nu positief volledig uitgevoerd worden. Wij Sten er echter nauwlettend op toe- i, dat de kloof tussen de „zes" rzijds en Engeland en de Scandi-. Hsche landen anderzyds niet on- fbrugbaar wordt. By alle beslis- jen. die in Brussel genomen zullen iden, dienen wij keihard te onder- jdelen. Desnoods moeten wij, in- I de kloof door bepaalde voorstel- groter dreigt te worden, van ons )recht gebruik maken. It zei de heer H. J. de Koster, al leen voorzitter van het verbond i de Nederlandse Werkgevers, die wen tijdens een persbijeenkomst pen Haag de recente ontwikkelin- in de E. E. G. besprak. Naar zijn king was de bitterste teleurstelling, één staatshoofd door middel van persconferentie de stranding van onderhandelingen met Engeland Eet zicht van de haven kon for to. Dit is een aantasting van de [ocratie. fy zyn nu de „emotionele perio- te boven, aldus de heer de Koster, ir de Franse ambassadeur in ons is nog niet zover Het is beslist E eenvoudige zaak om een stand- It te bepalen over het thans te ten E. E. G. - beleid. Een boycot „Brussel" verwerpt het Verbond Nederlandse Werkgevers ten j bmale. De heer de Koster betreur de het, dat enkele Nederlandse mi nisters in de afgelopen weken niet naar Brussel zijn gegaan. ..De ministers hadden zélf in Brus sel de Nederlandse opvattingen moe ten vertolken". De politiek van pre sident De Gaulle is lijnrecht in stryd met onze economische belangen. De komende besprekingen in Brus sel zullen veel van onze standvastig heid en van ons inzicht vergen. Geen assosiatie Het Verbond van Nederlandse Werkgevers verwerpt de plannen om (e komen tot een associatie (dus geen lidmaatschap) tussen de E. E. G. en Engeland. Daarbij is onze industrie beslist niet gebaat. Wy zouden dan de Britse aansluiting moeten aan vaarden, maar wy zouden afstand moeten doen van de politieke voorde len. Het heeft, aldus de heer De Koster, geen enkele zin nu te praten om op lossingen te zoeken, zolang deze niet aanvaardbaar zUn voor de Franse president. Wy moeten nu in de eerste plaats trachten de tarieven te ver zachten en in het kader van de Ame rikaanse „trade expansion act" tot wederzydse tariefverlagingen van de GATT - landen te komen. Een ver snelling van de afbraak van de bin- nentarleven van de E. E. G. moet echter door Nederland voorkomen worden, omdat zo'n versnelling de af stand tussen Engeland en de ..zes" zou vergroten. Of wy een bekrompen of een ruime uitleg aan het verdrag willen geven, zal van geval tot geval moeten wor den bezien, wy zullen ons veto moe ten gebruiken om te voorkomen, dat de kloof zich gaat verbreden. Het is nu eenmaal niet mogelijk door te gaan alsof er niets is gebeurd. Wy staan nu eenmaal voor een vertrou wenscrisis. Afrika De heer De Koster had begrip voor het standpunt, dat de regering vorige week in Brussel heeft ingenomen ten aanzien van het associatieverdrag met de achttien Afrikaanse staten. Commercieel gezien ligt de situa tie in deze achttien landen zo, dat de Fransen een dermate grote voor sprong hebben, dat onze industrie zeer geringe kansen heeft om daar door te dringen. Wij hebben steeds aangedrongen op toelating van de „Engelse" landen in Afrika. Allen al by de handel met Nigeria is het Ne derlandse belang anderhalf maal zo groot als by de handel met de acht tien landen - in- kwestie samen. Tenslotte zei de heer De Koster nog. dat het Franse industrieverbond zich destyds in de Internationale Fe deratie van Werkgevers verbonden vóór de Britse toelating heeft uitge sproken. Zeer vele franse industriëlen zyn van mening, dat bij de Britse concurrentie aankunnen. Dankbare Perzen Moge de grote God U zegenen De Wereldraad van Kerken heeft, zoals bekend, grote bedragen byeen- gebracht voor de herbouw van het dorp Esmatabad in Perzlë, dat by de grote aardbeving werd vernield. Ne derland nam by deze actie het leeu wendeel voor zyn rekening. De bewoners van Esmatabad heb ben nu een brief geschreven om de grote gevers te bedanken. De brief, die door de gezinshoofden ln Esma tabad met hun vingerafdrukken is „ondertekend" luidt ais volgt: „Wy, ondergetekenden, zyn de bewoners, eigenaars en boeren van het dorp Esmatabad. die alles wat zy bezaten en niet bezaten verloren hebben, ty- dens de aardbeving en die hun levens hebben voortgezet in hoeken en ga ten van hun verwoeste huizen en op hun velden. Enige tyd geleden zyn door de We reldraad stappen ondernomen voor het bouwen van moderne huizen. Dit werk gaat voort met de grootste snel heid en zorg, zodat wy dankbaar zyn en dat altijd zullen blyven. wy bid den de grote God, de Raad te zege nen by dit goede werk. wy kunnen het u niet vergelden. Zo God wil, zal de grote God het u vergelden. Bovendien kwam kortgeleden Agha Habibullag Giyahi in het dorp als vertegenwoordiger van de Raad. Hy verdeelde tenten en was behulp zaam by het opzetten daarvan. Hy zorgde ervoor, dat wy ons op ons ge mak voelden. Wij zyn oneindig dank baar en erkentelyk voor zyn vader- lyke vermaningen en ".yn adviezen op het gebied van gezondheid, onder- wys en landbouw, alsook voor de in spanning dag en nacht. Wy zyn eeuwig dankbaar tenslot te voor de zorg van de Raad en van Agha Habibullag en weten niet op welke wyze wy onze waardering tot uitdrukking moeten brengen. Moge de grote God u zegenen Advertentie IUil een 9ezoncie smakelijke af- uj wisseling bij elke maaltijd. n/Ji Alle soorten M machinaal gesneden, verpakt /III en gesteriliseerd. ZOET FRIES BRABANTS VOLKOREN ROZIJNEN ZWART ZOUTARM GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ^lad Time nodigt staatslieden uit i«D woordvoerder van het grote '♦fcrikaanse weekblad Time heeft —leren meegedeeld, dat men bijna konderd vooraanstaande personen r portret in de loop der jaren op bmslag van het blad is versche- L heeft uitgenodigd ter bijwoning een diner in New York om het ttigjarig bestaan van het blad te sefen. Het diner wil men op 6 mei Iden. Onder degenen die een uit- dit land beschikt men noch over laboratoria, noch over onderzoekings instrumenten, materiaal, enzHet schynt, dat de Deense regering zich nog geen besef heeft kunnen geren van het nut van dergeiyke weten- schappeiyke onderzoekingen. Sinds het beëindigen van de wereldoorlog is er geen enkele visserijmogendheid in West- Europa, behalve Denemarken, waar een grote uitbreiding van de visserij heeft plaats gevonden. Op het ogenblik staat dit land op de derde plaats van de lijst van de Europese visserij- mogendheden. De eerste is Noorwegen en nummer twee is Groot-Brittannië. Dit resultaat, zo verklaart men met welgevallen te Kopenhagen, is enkel het werk van de Deense visser, en dit niet tegenstaande de grote subsidies, die andere landen toe kennen aan hun visserij. Ook de vooruitzichten voor de Deense vissery zyn bijzonder roos kleurig, gezien het feit, dat de le- b denstaten van de „Zes" ontegen- tS f ontva»$en- zyn zeglijk invoerders van visprodukten Bident Kennedy, premier Chroesj- - - - - Kr, premier Macmillan, president fcAGaulle en Bondskanselier Ade- fen aantal personen heeft de uit- I liging reeds aangenomen, zo zei Het wordt aan de betrokkenen overgelaten om het bericht, dat naar New York komen, openbaar ■Jtnaken. Inmiddels deelde gisteren Hl regeringswoordvoerder in Bonn "fc, dat Bondskanselier Adenauer uitnodiging heeft aanvaard, op rwaarde dat hy alleen zal komen hij dan geen andere dringende igheden heeft. 10- jverell Harriman, de Amerikaanse ierminister van Buitenlandse jen voor kwesties betreffende het are Oosten, zal worden benoemd Be zeer verantwoordelyke functie l onder-minister van Buitenland- P^Zaken voor politieke aangelegen- ^en. zo heeft het Witte Huis giste- bekendgemaakt. Harriman, die ^ttssadeur is geweest in de Sowjet- fe en Groot-Brittannië, zal George a®hee opvolgen, die een niet nader ^jchreven maar „belangryke" am- Tadeurspost gaat vervullen. >e 71-jarige Harriman heeft een rukwekkende staat van dienst, kalve de hoge functies die hij Jer Roosevelt en Truman in het llenland bekleedde, is hy nog ^Uister van Handel geweest en gou tieur van de staat New York Wie in» opvolger wordt als deskundige >r het Verre Oosten zal binnen- t worden meegedeeld, aldus het tte Huis. bi zullen blijven. Deze mogendheden zullen zich bygevolg dienen te wen den naar de overige landen, die deel uitmaken van de Vrijhandelszone. Dat deze Iaatsten nu toetreden tot de Gemeenschappetyke Markt of niet, speelt hier geen rol. De waarde van de Deense visuit- voer bereikte tydens het afgelopen jaar volgens de laatste ramingen cir ca 550 miljoen Deense Kronen (f288 miljoen). Dit is een cyfer, dat de vergelyking kan doorstaan met on dermeer de Deense boteruitvoer. Dit cyfer Is 10% van alle totale Deense uitvoeren van landbouw- en visserij- produkten. Er biykt uit, welk een grote rol de uitvoer van visserypro- dukten hierin speelt. De regering geeft grote subsidies aan de uitvoer van landbouwprodukten, aan de vis sery daarentegen niet. Verklaring oscli verlaagt de salarissen hoge functionarissen >e nieuwe Dominicaanse president, jn Bosch, heeft via zyn Revolu- laire Partij in 'n radio-uitzending én weten, dat hy van plan is de krissen van de hogere functiona- len in zyn land ingrypend te leien. In de uitzending werd „min- whisky en champagne" beloofd. Jezegd werd, dat de plannen zeer >lmenkort zullen worden uitgevoerd, t inkomen van de president zelf van vyfduizend tot 1.500 pesos [maand worden teruggebracht. De Wsterssalarissen worden gehal- ïrd van tweeduizend tot duizend los per maand. Alle overheids- hrissen die hoger zyn dan 500 jos per maand worden verlaagd, flpe hoge regeringssalarissen wer- er in de uitzending de oorzaak Hierop is wel een verklaring te ge ven. Daar waar de landbouw haar uiterste best moet doen om haar pro dukten op vreemde markten af te zetten, behoeft de vissery geen bud get te vormen voor hun reclame campagnes. Dit komt omdat de vang sten van de Deense vissers niet groot genoeg zyn om aan de vraag op de buitenlandse markten te voldoen. Het is dan ook om die reden, dat de Deense vissery op alle internatio nale manifestaties, en dan vooral op de jaarbeurzen te Hamburg en Mün- rhen ontbreekt. Als men erin slaagt alles te verkopen wat men voort brengt. en 't niet mogelyk is deze D'-oduktie te verhogen, heeft een doorgevoerde publiciteit niet de minste zin. Geen navolging Het schynt zelfs, dat de Deense visser er enigszins voor terugschrikt zijn produktie te verhogen, of om het op zijn manier te zeggen de vissery- gronden van de Noordzee uit te put ten. Het Is dan ook om die reden, dat enkele schuchtere pogingen welke ondernomen werden om deze activi teit te rationaliseren, weinig of geen navolging ondervonden, en zy die deze taak in handen namen spoedig alle activiteiten stil legden. In ver- Noodwinkel C&A eerst op Beursplein Het gemeentebestuur van Amster dam heeft aan C. en A. toestemming gegeven om een noodwinkel te plaatsen op het Beursplein tegenover het afgebrande pand van de N.V. Volgens een mededeling van de zyde van de gemeente zal deze noodwin kel in de behoefte voorzien totdat een „definitieve" noodwinkel gereed zal zyn, die gebouwd zal worden op palen boven het water van het Dam- 0 genoemd dat in vele gezinnen rak. ten noorden van de Koopmans- g in dag uit honger wordt geleden. I beurs band hiermede heeft de Deense re gering een bedrag van 100.000 kronen voorzien op het budget, maar tot op heden heeft het bedryf hierop geen beroep gedaan. Men zou by gevolg kunnen zeggen, dat de Deense vissery op het moment een zekere stagnatie doormaakt, zo dat het gevaar voor een achterstand op de overige vissery staten van West- Europa niet denkbeeldig is terwyi evenmin de toetreding tot de Ge- meenschappeiyke Markt uit het oog mag worden verloren. Op het moment kan niemand nog zeggen in welke mate de toepassing van de nieuwe en moderne vissery- methodes teneinde de visproduktie te verhogen een weerslag zullen hebben op een mogeiyke uitputting van de vissery gronden. Anderzyds evenwel laat niets toe te denken, dat een meer rationele bevissing van deze rykdommen van de zee, een gevaar zou betekenen voor de visstand. De Deense Ooeanograflsehe Dienst zou er veel voor over hebben om het antwoord op die problemen te kun nen geven. Met de huidige middelen is dit evenwel onmogeiyk, want in Viar mIdda'an In één (ablal warkan kraehllgar aondar dn maag van afraak ia makanl De vier middelen verenigd in Ch«* farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. JaJBHCEaXZIZSHK Glazen buisje 20 Ublenen f 0.80 Handige tlnpvtrpakking 40 boleRen f 1.50 Voordelige llicor» 100 tabletten f 3.60 Twee protestantse zendelingen in Zuld-Vietnam, een Amerikaan en een Filipino, zyn gisteren vermoord door communistische guerrillastryders. die een wegversperring hadden opgericht op een weg tachtig kilometer ten noorden van Saigon. De vrouwen van de zendelingen ontkwamen met hun vyf kinderen, van wie echter twee gewond werden. De namen van de zendelingen wa ren volgens de Amerikaanse ambas sade Elwood Jacobsen en Gaspard Makil. De zendelingen waren met hun fa milies in een Landrover op weg naar Nghia, toen zy moesten stoppen voor een communistische wegversperring, wa&rby ook al een ry andere wagens te wachten stond. De guerrillero's gaven ledereen bevel uit te stappen. De zendelingen werden enkele minu ten ondervraagd. Plotseling klonk in de verte een schot, waarschijniyk een waarschuwingsschot. Meteen openden de guerrillero's het vuur en schoten de twee zendelingen en een Vietnamees uit een andere wagen dood. zy beroofden de fami lies van hu* geld en persoonlyke be zittingen en verdwenen toen met de Landrover ln het oerwoud. De Land rover werd later teruggevonden. Dr. Kloinpé kreeg All-Star Festival Minister dr. M. A. M. Klompe (Maatschappelijk Werk) heeft op haar eerste werkdag ra terugkeer van haar reis naar de West, de lang speelplaat „All-star festival" ontvan gen uit handen van mr. C. Brouwer, vertegenwoordiger van de Hoge Com missaris der Verenigde Naties voor Vluchtelingen De plaat biykt het in Nederland goed te doen: 45.000 exemplaren wer den reeds verkocht. Verwacht werd. dat vandaag een week. nadat de verkoop begon het getal 50.000 zou worden overschreden De opbrengst van de plaat komt. zoals gemeld, ten goede aan de vluchtelingenhulp in - en buiten Europa. NAVO-secretaris confereert in de Ver. Staten De secretaris-generaal van de NAVO. mr. Stikker, zal deze week in Washington met Amerikaanse leiders overleeg plegen over NAVO-vraag stukken in het bijzonder over de vor ming van een NAVO-kernmacht. Gis termiddag had hy een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Europese aangelegenheden. William Tyler, en andere functionarissen, vandaag zou hy met minister Rusk confereren. Morgen worden in het Pentagon (ministerie van Orlop) besprekingen gevoerd, waarna hij in de middag door president Kennedy in het Witte Huis wordt ontvangen. Daarna spreekt hy met de speciale adviseur van Kennedy voor de nationale vei ligheid. McGeorge Bundy. Donderdag vertrekt mr. Stikker per vliegtuig naar Omaha in Nebraska, waar het commando van de strategische lucht macht zetelt. Vrydag 8 maart spreekt hy een rede uit voor de internatio nale pers in de Nationale Persclub, waarna hy naar het NAVO-vloot- centrum Norfolk reist om daar admi raal Robert Denisson te ontmoeten. Zaterdag keert mr. Stikker naar New York terug en zondag zal hy per vliegtuig naar Parys vertrekken. President Kennedy heeft in het Witte Huis een onderhoud gehad met de voorzitter van de E.E.G.. prof. dr. Walter Hall- stein. waarbij de huidige crisis in verband met de toelating van Engeland ter sprake is gekomen. Soldaat slachtoffer van barre koude De 19-jarige uit Arnhem afkom stige militair G. M. M. J. Janssen is dood aangetroffen in een in aanbouw zynde flat in Hannover. Aanvankeiyk werd aan zelfmoord gedacht. Thans staat vast, dat de mi litair door bevriezing is omgekomen. Hij was begin vorige week niet van zyn weekeind-verlof teruggekeerd by zijn onderdeel op de vliegbasis Twente. De militair, die naar ryn meisje in Hannover was gegaan schynt, daar geen onderdak te heb ben kunnen vinden en zyn toevlucht te hebben gezocht in de flat, waar hy de koude niet heeft kunnen door staan. Het was bekend, dat de als rustig en sympatiek bekend staande jongen het niet goed kon vinden met de fa milie van zyn meisje. Jongens zwijgen, nadat vriendje in heek is gevallen (Van onze Roermond.se correspondent Het stoffelyk overschot van de 9- jarige Pietje Bessems uit Simpelveld, die sinds zondagmiddag werd vermist, is gistermiddag uit de IJzerbeek by Simpelveld, opgedregd. Reeds zon dagavond vreesde men, dat de jongen In de beek was verdronken. Toen bleek namelyk, dat een achttal jon gens die middag aan de rand van de door de dooi sterk gezwollen beek had gespeeld. Een paar jongens verklaar den zondagavond zelfs, dat ze Pietje in het water hadden zien vallen. Toen zij even later echter by de plaats kwamen, waar het ongeluk zou zyn gebeurd, konden ze van de jon gen in het kolkende water niets meer ontdekken. Thuisgekomen verzwegen ze angstvallig, dat ze in de omgeving van het gevaarlyke water hadden ge speeld en ze repten met geen woord over wat hun vriendje was overko men. Pas toen zondagavond Iaat de vermissing van hun kameraadje he kend werd, vertelden zy wat er was gebeurd. Onmiddellijk werd in de duisternis nog een stuk van de heek afgedregd. Dit dreggen leidde echter pas gistermiddag tot het trieste re sultaat. (Van onze Haagse correspondent) Bij herhaling en met de grootst mogelijke klem heeft de voor zitter van de Stichting Televisie Nederland (T.V.N.), Rotterdams burgemeester mr. G. van Walsum, gistermiddag tijdens een pers conferentie in het Haagse „Nieuwspoort" betoogd, dat de stich ting T.V.N. die een concessie gevraagd heeft om reclame televisie te mogen verzorgen op het tweede net volstrekt onafhankelijk is van de op 21 februari gelijktijdig opgerichte N.V. maatschappij voor televisiereclame T.E.R. De stichting TVN en de NV TER zyn statutair volstrekt gescheiden. De TER-directie, commissarissen en bezitters van aandelen op naam mo gen geen deel uitmaken van het be stuur of enig lichaam van de stich ting en omgekeerd geldt hetzelfde. De adverteerders zullen geen enkele in vloed kunnen oefenen op de pro gramma's. Wel is het de bedoeling, dat in de toekomst, als de concessie verkregen wordt, een overeenkomst gesloten zal worden met de TER, waarby de stichting TVN zendtyd beschikbaar zal stellen voor reclame boodschappen (ondubbelzinnig ken baar en afgescheiden van de pro gramma's). uit de inkomsten, waar van de programmas van de TVN bekostigd zullen worden. Maar deze overeenkomst bestaat nog niet en theoretisch is het moge lijk, dat de stichting TVN een derge- lyke overeenkomst aangaat met een andere reclame-onderneming dan de TER. Wat contractvrijheid betreft verkeert de stichting TVN thans in dezelfde positie als de NTS, indien dit lichaam zich Inkomsten uit recla me-televisie zou wensen te verwer ven, aldus mr. Van Walsum. Evenzo gaat het de stichting TVN ln opzet niet ln de eerste plaats om de reclame-t.v., doch om het kunnen verzorgen van een tweede onafhan- keiyk programma naast dat van de omroepen. Mr. Van Walsum gaf dui- deiyk te verstaan dat. wat het stich tingsbestuur betreft. de reclame slechts middel is en geen doel. Mr. Van Walsum stelde zich dan ook zon der voorbehoud achter de 57 promi nente Nederlandse cultuurdragers, die dezer dagen in een adres aan de regering hebben gevraagd om een programmaraad voor een zelfstandig homogeen totaalprogramma op het tweede net. Bundeling Met grote nadruk verklaarde TVN- voorzitter mr. Van Walsum zich voor stander van een bundeling van krachten van alle voorstanders van reclametelevisie, zowel sociaal-cultu reel in de stichting TVN. als finan- cieel-economisch in de TER. In dit verband zei mr. Van Wal sum het te betreuren, dat de bespre kingen met de OTEM vooralsnog niet tot resultaat hebben geleid. „Wy zou den samenwerking met de OTEM ten zeerste toejuichen", aldus de heer Van Walsum, die later verklaarde, dat hetzelfde geldt voor de groep van 47 dagbladen en voor alle andere groepen van voorstanders van recla- me-t.v. Of en in hoeverre deze wen sen verwezenlykt zullen worden zal grotendeels afhangen van de bespre kingen in de Tweede Kamer over de nota reclametelevisie van de regering en de stappen, die de regering hierna nog zal nemen, zo meende mr. Van Walsum. Ten aanzien van het toekomstige programmabeleid van de stichting TVN verklaarde de voorzitter, dat gestreefd zal worden naar een waar- ïyk nationaal programma, ln die zin, dat men zich wil richten tot alle stro mingen ln het Nederlandse volk en dat men alle facetten van het Neder landse culturele leven wil zichtbaar maken. Volgens de kritiek zou het TVN- hoofdbestuur eenzydlg en niet cul tureel en politiek zyn. De heer Van Walsum antwoordde hierop, dat als hoofdbestuurders mannen zyn aan gesteld. die verantwoordeiykheid kunnen en willen dragen en die moe ten kunnen werken, mede op grond van een grote best uurservaring. Het thans zittende hoofdbestuur is echter maar voorlopig. Later, in het definitieve bestuur en in het byzon- der ook in de programmaraad, zul len de culturele en geesteiyke stro mingen uit het Nederlandse volk wel vertegenwoordigd zUn. Dat zal overi gens slechts goed kunnen met mede werking van diegenen, die thans nog tegen het ontstaan van de reclame- t.v. zyn gekant en van hen. die de omroepen als enige t.v.-gerechtigden beschouwen. Zwolsman Ingaande op kritiek, die in brede kringen is geuit over het feit dat de beer F. Zwolsman tot de initiatief nemers van de TER behoort en op de geuite veronderstelling, dat de heer Zwolsman hiermee ook in de wereld van de reclame televisie „een greep naar de macht" eou doen, antwoord de mr. Van Walsum dat afgezien van het feit. dat de NV TER geen enkele invloed kan uitoefenen op de programma's de positie van de heer Zwolsman in de TER „Zeer bescheiden" is en dat het volstrekt uitgesloten is, dat hy of een andere groepering in deze NV een overheer sende machtspositie zou kunnen in nemen. „En de feiteiyke machtsverhoudin gen zyn beslissend niet de ethische of emotionele bezwaren tegen deelne ming van de Landbank", aldus mr. Van Walsum. die tevoren had blyk gegeven deze bezwaren persoonlyk niet te delen. P.v.d.A. Mr. Van Walsum ging tydens deze persconferentie ook uitvoerig in op de brief, welke hy ontvangen heeft van het bestuur van de Party van de Arbeid en waarin nadat de TVN— TER voor de PvdA „onaan vaardbaar" verklaard wordt o m. te lezen staat: „Algemeen werd blyk gegeven in het partybestuur van ver bazing en teleurstelling, dat u zonder enig overleg met het partybestuur in deze zo gevoelige zaak het voorzit terschap van de stichting TVN op u genomen hebt". De heer Van Walsum was over dit, wat hy noemde „weinig genuanceer de", standpunt duideiyk teleurgesteld. „Al sinds de bevryding heb ik nooit een geheim gemaakt van myn ziens- wyze, dat invoering van reclame de enige mogehjkheid was om te komen tot een onafhankeiyk tweede programma (toen nog alleen radio) en ik heb myn toetreding tot de stichting TVN dan ook gezien als de consequentie van dit standpunt, dat gedurende al deze jaren voor de Par ty van de Arbeid geen aanleiding was zich van my te distantiëren". Reklamc „Het reclamewezen is een zaak met gevaren, waarvoor vooral de stich ting TVN een open oog moet heb ben. Maar net is onzin te zeggen, dat reclame aan de t.v. alleen maar kwaad kan doen. De krant is ook grotendeels afhankeiyk van adver tenties en toch waakt zy voortreffe- lyk over de hoogste goederen: vrij heid van geest, woord en cultuur, by de uitsluiting van Invloeden van ad verteerders. Trouwens, juist als so cialist mag ik van de staat verwach ten dat hy voorwaarden weet te scheppen die excessen tegengaan", aldus mr. Van Walsum. die ook in dit verband nogmaals benadrukte dat in de TER geen enkele groep kan overheersen en dat de TVN van de TER volkomen onafhankeiyk kan en zal zyn. PROCES TEGEN IRAAKSE COMMUNISTEN In Bagdad is vandaag een proces begonnen tegen vyf tien Iraakse com munisten, wie ten laste wordt gelegd, dat zy gewapenderhand zyn opge treden tegen de opstandige beweging, die op 8 februari een einde maakte aan het bewind van generaal Kas- sem. Volgens de militaire gouverneur- generaal van Irak, kolonel Moesleh, zullen de vyftien mannen terecht staan voor een gewone rechtbank en niet voor een „volkstribunaal", zoals dat onder Kassem gebruikelyk was. De Westduitse politie heeft giste ren in Bonn ongeveer 25 personen uit een groep van 70 Iraakse studen ten in hechtenis genomen, die de Iraakse ambassade in Bonn waren binnengedrongen. De studenten pro testeerden tegen „wreedheid en massamoord" in Irak. De Iraakse permanente vertegen woordiger by de Verenigde Naties heeft in een persconferentie een beroep gedaan op de Sowjet-Urue. haar houding tegenover Irak te her zien. De Iraakse vertegenwoordiger gewaagde van een communistische propaganda-campagne tegen het nieuwe bewind in Irak. Hy was van mening dat het voor de Sowjet-Unie veel beter zou zyn, dat Irak zyn politiek van afzydigheid, die het nu nog voerde, handhaafde. Zes jaar voor Sisoeloc (ANC) De voormalige algemene secretaris van het „Afrikaanse Nationale Con gres" (ANC), dat in Zuid-Afrika is verboden, is gisteren in Johannesburg tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens opruiing en werkzaam heden tot bevordering van de doel einden van zyn party. Sisoeloe werd o.a. schuldig bevon den aan het aanzetten van niet- blanke arbeiders tot staking. Dit ge schiedde eind mei 1961, toen Zuid- Afrika een republiek werd en uit het Britse Gemenebest trad. Uit de ge vonden stukken is gebleken, dat de groep voornemens was haar toevlucht te nemen tot s en m, hetgeen sabo tage and murder schynt te bete kenen. Dit biykt ook, aldus rechter T. L. van Zyi, uit de felle wyze, waar op in kringen van de betrokkenen is gereageerd op de afgekondigde alge mene anti-sabotagewet.. Wanneer de volgelingen van Sisoeloe geen ge weldpleging in de zin hadden gehad, zouden zy niet zo fel tegen de nieuwe wet van leer zyn getrokken, aldus de rechter. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Saskia Johanna Helene, d. v. dhr. en mevr. Kolff-de Block. Rhoon; Carlos, z. v. dhr en mevr. Van Vorst-Schalken. Rot er dam. Gehuwd: W. M. Bijpost cn Ria Baars, Rotterdam. Overleden: Jvr. A. J. de Jonge, 91 Jr., Delft; H. F. Boot, (man), 86 jr., Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9