Zaterdagse markt naar Hooglandse Kerkgracht Golden Fiction Ernstig verzuim heeft een noodlottig gevolg Voorlopig voor een half jaar GF Waar komen de tabakken van Golden Fiction vandaan? Leidse raad unaniem akkoord Motie v. Welzen tot uitstel van beslissing verworpen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 5 maart 1963 Tweede blad no. 30898 Advertentie Vermoedelijk met april zal een gedeelte van de zaterdagse markt voor een proefperiode van zes maanden van de Boter- en Vismarkt naar de Hooglandse Kerkgrachtverhuizen". Vooraf zal nog het plantsoen, dat zich thans in het midden van de Hooglandse Kerkgracht bevindt, worden vervangen door een verhoogde bestrating, welke geheel past in het karakter van deze ..gracht". Dikke waalklinkers zullen hier n.l. voor worden gebruikt. De kosten van deze bestrating zijn ge raamd op f 12.000. Zoals bekend houdt deze verplaatsing verband met het verwijderen van de tramrails uit de Breestraat, welke straat dan een parallelroute krijgt over de huidige marktroute. Met algemene stemmen heeft de Leidse raad na een discussie van b\jna drie uur, z(jn goedkeuring aan dit voorstel van B. en W. gehecht. Men is tijdens deze discussie uitvoerig ingegaan op de adressen van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel en het schrijven van ruim honderd mlddenstandsbedrijven, waarin protest werd aangetekend tegen een permanente verplaatsing in deze kringen houdt men daarmede reeds rekening Red. van de markt. Vooraf was met 29 tegen 3 stemmen tegen 2 P.S.P. en 1 Comm. een motie van de heer Van Welzen (Comm.) verworpen, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken om deze beslissing tot een volgende vergadering aan te houden, teneinde de Leidse Middenstands Centrale gelegenheid te geven in d»ze kwestie van advies te dienen. voorstel van B. en W. wel overdacht. I Het College heeft er zich niet met een „Jantje van Leiden" afgemaakt. Ligt het, zo wilde spreker weten. ln de bedoeling van het College om j op de nieuwe voorgestelde route een snelheidsbepaling in te voeren. Nader beraad weinig zin Wethouder Van Hoek, die dank baar was voor deze instemming uit de raad „de raad maakt het mij Consequentie van verwijdering rails uit Breestraat Met het College van B. en W. waren vertegenwoordigers van alle fracties het erover eens, dat de noodzaak van het verwijderen van de tramrails in de Breestraat en de daarmede verband houden de reconstructie van deze straat, de raad hebben geplaatst voor het probleem van het opvangen en geleiden van het drukke verkeer. Met uitzondering van de heer Van Egmond (K.V.P.), die dit ver keer langs de Langébrug wilde leiden, waren alle sprekers het erover eens, dat hiervoor de hui dige marktroute in aanmerking komt. Veel beroering De beer Sommeling (P. v. d. A.), die de discussies opende, merkte o.m. op, dat dit voorstel van B. en W. in diverse kringen zeer veel beroering teweeg heeft gebracht. Met terzijde stelling van persoonlijke en groeps belangen, zal de raad thans een be slissing dienen te nemen in het alge meen belang. Er moeten nu eenmaal maatregelen genomen worden. Hoe wei spreker van B. en W. verwacht dat alles zal worden ondernomen om de belangen van de marktkooplieden te dienen, kan zijn fractie met het voorstel van het College akkoord gaan. Is het echter niet mogelijk de werkzaamheden in de Breestraat in een aaneengesloten periode uit te voeren? Een proeftermijn van twee maanden komt ook spreker te kort voor. In zulk een korte tijd wordt niets bewezen. Voor pessimisme geen plaats De heer Van der Vüet (Prot. Chr.) zeide, dat ook zijn fractie met het voorstel van het College akkoord kon gaan. Het zal in de toekomst nog moeten blijken Of de Hooglandse Kerkgracht inderdaad als markt plaats ongeschikt is. Z.i. zyn voor het pessimisme van de adressanten geen redelijke argumenten aange voerd. Alle reacties zijn nagenoeg van negatieve aard. De nabijgelegen Kaasmarkt biedt straks een goede gelegenheid tot par keren. Vermoedelijk is op dit terrein ook wel een rijwielstalling onder te brengen. Het voorstel voorziet in een gesloten marktcirouit, dat zeker ook de Haarlemmerstraat winkeliers ten goede zal komen. Het is echter wel van belang, dat het College de ont wikkeling van een en ander op de voet blijft volgen en zo nodig een tussentijds rapport uitbrengt. De heer Portheine (VVD) kan eveneens met deze tijdelijke voorzie ning akkoord gaan, al was hij er zich terwege van bewust, dat deze ver plaatsing voor de marktkooplieden, de permanente detailhandel, vpor de consumenten en de welvaart van de stad grote gevolgen kan hebben. Een definitief besluit mag dan ook eerst genomen worden, nadat deze hele materie grondig is onderzocht. T.a.v. de vraag of'de Hooglandse Kerkgraoht dezelfde aantrekkelijk heidsaspecten zal hebben als het huidige marktterrein, was spreker wat somber gestemd. Na maximaal zes maanden zullen wij de situatie weer opnieuw moeten bezien. Markt blijft in centrum De heer Lambermont (KVP) zeide dat zijn fractie, met uitzondering van de heer Van Egmond, eveneens overtuigd was van de noodzaak tot deze tijdelijke verplaatsing, met de nadruk op ten hoogste zes maanden. Het is van belang, dat de markt ook gedurende deze tijd in het centrum blijft, met een goede parkeergelegen heid op de Kaasmarkt en een ver binding met de Haarlemmerstraat. In het adres van de Centrale Ver eniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel wordt gesuggereerd, „dat op de spitsuren op de markt een grote mensenconcentratie zal ont staan", hetgeen volgens de heer Lambermont nu juist pleit voor deze verplaatsing. Waar kijkers zijn, zijn ook kopers. Volgens spreker is het Motie van Welzen De heer Van Welzen (Comm.), die ook een .stukje markthistorie in zijn beschouwingen betrok voor veertig jaar werd de markt van de Van der Werf straat naar de Beestenmarkt verplaatst en kort daarop naai- haar huidige plaats oordeelde het niet juist, dat de Leidse Middenstands Centrale niet om advies was ge vraagd. Kan dit alsnog niet geschie den? Teneinde dit mogelijk te maken diende hij een door de PSP onder steunde motie van deze strekking in. De heer Van Egmond (KVP) achtte het onderhavige voorstel een risico-dragende ingreep en ontwik kelde zijn bezwaren tegen een proef periode van een half jaar. Waarom niet alleen gedurende de werkzaam heden? En waarom worden deze niet gecombineerd? Het was toch al lang bekend, dat men tot een reconstruc tie moest komen? Z.i. zou ook de Langébrug, na het treffen van de nodige voorzieningen b.v. over kluizing van een gedeelte van het Rapenburg als parallelroute ge bruikt kunnen worden. De heer Roorda, verkeersspecialist van de P. v. d. A., was er niet van overtuigd, dat iedere marktverplaat- sing op een mislukking uitloopt. Ook uit toeristisch oogpunt kan de nieuwe omgeving zeer aantrekkelijk worden. Vreemd komt spreker de zinsnede uit het adres van de Centrale Vereniging voor, waarin wordt gezegd „het marktbelang boven elk ander belang te laten prevaleren". In afwachting van de realisering van het wegen- schema moeten wjj in algemeen be lang verkeersvoorzieningen in de binnenstad treffen. Indien wij Leiden tot een leefbare stad willen houden, moeten wij het verkeer meerdere faciliteiten verlenen en niet te veel hechten aan traditie en historie. Advertentie Zoekt een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER Haarlemmerstr. 207 heeft het De beste merken. Junghans Kienzle - Mauthe. Wethouder ir. Jf. G. van Hoek Langs lange weg van overwegingen. gemakkelijk" zeide, dat het Col lege bij de voorbereiding van dit voorstel langs een lange weg van overwegingen was gegaan. De markt kooplieden is duidelijk gemaakt, dat B. en W., met het oog op de werk zaamheden in de Breestraat, niet anders kunnen handelen. Nu gaat men in deze kring uit van de gedach te, dat uitsluitend het marktbelang moet prevaleren. Indien men zich op dit standpunt stelt, heeft het voor het College weinig zin om nog tot een verder onderhandelen te komen. Tijdens een onderhoud met be woners van de Hooglandse Kerk gracht zjjn de bezwaren van deze bewoners op één na uit de weg geruimd. Het schrijven dat, namens honderd winkeliers bij B. en W. is binnenge komen, heeft het College niet erg kunnen waarderen, omdat hierin van de veronderstelling werd uitgegaan, dat B. en W. van Leiden een dode stad willen maken. Ook deze uit spraak vormt voor het College geen basis om verder te praten. In tegen stelling met de bewoners van de Hooglandse Kerkgracht, werd in het ontvangen schrijven geen enkel con creet punt gesteld. Het schrijven ging vergezeld van 33 handtekeningen van winkeliers aan de Nieuwe Rijn, 12 van de Botermarkt, 20 van de Bree straat, terwijl de resterende hand tekeningen afkomstig waren van winkeliers uit de omgeving. Publiek moet lieden steunen om de markt aan de Hooglandse Kerkgracht zo aantrek kelijk mogelyk te maken. Een proef periode van twee maanden is beslist te kort, vandaar dat B. en W. er zes maanden van gemaakt hebben. Er zullen immers enkele weken overheen gaan voordat het publiek met de veranderde situatie vertrouwd is ge raakt. Aan de raad is dan de beslis sing om deze proef eventueel te ver lengen. In het tegenovergestelde ge val totale mislukking is het ook de raad, die kan besluiten de proef eerder ongedaan te maken. De wethouder zeide het op prijs te stellen indien de Commissie van Markt- en Havendienst zich in de komende tijd persoonlijk op de hoog te stelt van de resultaten van de a.s. verplaatsing. De Langébrug een smalle straat, met onoverzichtelijke stegen is volgens deskundigen niet geschikt om te dienen als parellelroute. Bovendien: in de raad zou zeker geen meerderheid te verkrijgen zijn voor een gedeeltelijke overkluizing van het Rapenburg. Hoewel de marktroute nog in de verkeerscommissie komt, staat het wegverkeersreglement niet toe een bepaalde snelheid anders dan 15 of 50 km voor te schrijven. De motie-Van Welzen wijzen B. en W. af. omdat men thans snel moet handelen. Zodra de dooi doorzet gaat men beginnen. Aan het plan is vol doende publiciteit gegeven, zodat de L.M.C. had kunnen adresseren. Een dergelijk initiatief behoeft niet altijd van de kant van B. en W. te komen. Wethouder Piena voegde hieraan nog toe. dat men verwijdering van de tramrails en de reconstructie van het wegdek als twee afzonderlijke werk zaamheden moet zien. Ook B. en W hadden deze werkzaamheden gaarne achter elkaar uitgevoerd, doch dat zou consequenties in het hoogseizoen gegeven hebben. Vandaar in twee etappes. Nadat in tweede instantie over het voorstel was gesproken nieuwe ge zichtspunten deden zich niet voor werd de motie-Van Welzen met 29 tegen 3 stemmen verworpen en het voorstel z.h.s. aangenomen. Zware zorgen Nu dit voorstel is aangenomen, aldus wethouder Van Hoek, geeft dit in de komende tijd zware zorgen aan de directeur en het personeel van de Markt- en Havendienst. Ik ben er echter van overtuigd, dat deze dienst alles in het werk zal stellen om de proef zo goed mogelijk te doen sla gen. Tenslotte wens ik de markt kooplieden bij deze proef geduld, beleid en geestdrift toe. VRAGEN AAN NO 2 VRAAGT DE HEER S. TE Z. Antwoord: Laurens koopt zijn tabakken voor Golden Fiction in verschillende werelddelen. Maar de meeste komen uit Virginia (Noord-Amerika). Bijzonder is dat wij daar, net als de Amerikanen zelf, de meer uitgerijpte tabakken kiezen. Ze zijn warmer van kleur en vooral veel zachter van smaak. Als de oogst geveild wordt, koopt Laurens ineens voldoende voorraad zodat er geen tekort kan zijn in het komende jaar. Anders zou de Golden Fiction-melange, die altijd uit dezelfde soorten tabak in dezelfde verhouding bestaat, gevaar kunnen lopen. Maar dat gebeurt niet! Door voortdurende voorzorg geachte heer S., blijft uw Golden Fiction, jaar in jaar uit, de zachtste van alle 10 STUKS I 0.50 20 STUKS f 1.-/50 STUKS f 2.75 DE ZACHTSTE VAN ALLE Dt vragen met de meeste "stemmen" zullen we In de krant beantwoorden. Voor de Leidse kantonrechter Naast het weer zeer grote aantal zaken, dat gisteren door de kanton- i woordelijk worden gesteld", besloot rechters mr. R. de Bruyn en mr. W. de Koning werd berecht, waarbij sprake verdachte zijn betoog. wennen Met nadruk verklaarde de wethou der, dat ook B. en W. liever hadden gezien, dat de markt op haar huidige plaats gehandhaafd bleef. Dit kan echter niet vanwege het verkeer. B. Van bouwvolgorde afgeweken De verdachte, een 30-jarige smid uit Blaricum was ten laste gelegd, dat hij op 24 april 1962 als onder aannemer van het smeedwerk aan een in aanbouw zijnde flat in Noord en W. zullen echter de marktkoop- wijk vier man van zijn personeel te was van een min of meer ernstige verkeersovertreding, trad een zaak, die betrekking had op een overtreding van het veiligheidsbesluit in fabrieken en werkplaatsen bijzonder op de voorgrond. werk had gesteld zonder, of althans onvoldoende, acht te slaan op de te nemen veiligheidsmaatregelen. Bij de montage van enige U-balken ter on dersteuning van de balkons bleken de maten namelijk niet geheel te kloppen en werden deze balken door zffn werknemers voorlopig bevestigd, teneinde ze later door middel van aangelaste borgplaten definitief en afdoende te monteren. Helaas stortte één der U-balken voor de definitie ve montage in en trof „er plaatse een 10-jarige jongen die toevallig langs het bouwwerk liep. Het slachtoffer tje werd dermate ernstig door de neerstortende balk gewond, dat hij Ier, aldus een geneeskundig rapport, een blijvende, gedeeltelijke lichaams- I verlamming van heeft o/ergehouden. I Als eerste getuige in deze zaak werd gehoord een inspecteur van het veiligheidsbesluit, die direct na het ongeval een onderzoek had ingesteld naar de montage van genoemde U- balken. Deze deskundige verklaarde, zonder enig voorbehoud, dat deze 1 balken zeer slecht gemonteerd wa ren, zodat er slechts weinig kracht voor nodig was geweest om ze re la- j ten omvallen. Op verzoek van ver- dachtes raadsman werden vier per soneelsleden als getuigen a décharge gehoord. Hun verklaringen kwamen j hierop neer, dat zij de balken zo I goed mogelijk hadden gemonteerd, toen bleek dat de maten niet hele- maal klopten en het totaal onbe grijpelijk was, dat een der balken van de weliswaar geimproviseerde, doch niettemin vrij stevige, bevesti ging was losgeraakt. „Toen wij op het punt stonden om de noodzakelijk geworden extra borgplaten te gaan aanlassen zodat alles precies en hecht zou aansluiten, moesten wij ons werk voorlopig staken omdat eerst de mas- tiek-vloerleggers op de balkons aan het werk gingen in opdracht van de hoofduitvoerder", aldus verklaarden getuigen unaniem de ^eden waarom de definitieve montage werd uitge steld met genoemd noodlottig ge volg. De ..eerste en tweedejaars' van de Chr. Kleuterschool ..Prin ses Marijke" waren gister middag in volledig [eestornaat aanwezig toen een van hun on derwijzeressen. mej. C. E. Velle- koop in het huwelijk trad met de heer C. H. van der Reijden. Bij de ingang van de Zuiderkerk. waar het huwelijk werd ingeze gend, vormden zij een erehaag. Verdachte ontkende categorisch el ke schuld. Zijns inziens lag de schuld geheel by de hoofdleiding van de bouwerij, die van de juiste bouwvolg orde was afgeweken, zodat zyn knechts voor zy hun werk konden afmaken eerst plaats moesten maken voor de vloerenleggers en zelfs ook nog voor de door getuigen niet ge noemde, tegelzetters. „Ik was trouwens zelf niet eens op het karwei aanwezig en wist dus van die stagnatie niets af. Ik kan aus, mijns inziens, niet voor de gevolgen In zyn requisitoir betuigde de of ficier, mr. C. Sluijk allereerst zijn deelneming met het droevige gevolg waarmede zowel de ouders als het knaapje werden getroffen. Hij wees er met nadruk op, dat verdachte on danks het feit, dat hy zelf niet op het karwei aanwezig was, wel dege lijk de volle verantwoording ?an een en ander droeg als hoofd van de on- ierneming, die de uitvoering van het smeedwerk op zich had genomen. „U had bij Uw afwezigheid de ver antwoordelijkheid aan een ander moeten overdragen, dan zou U vrij uit zijn gegaan. Wettelijk behield U nu de verantwoording en overtrad daarmee art. 162 van het veiligheids besluit", aldus zijn concluside. Hoewel verdachte de gevolgen van de on deugdelijke montage niet ten laste waren gelegd, achtte mr. Sluyk de ten laste gelegde overtreding dermate ernstig, dat hij zijn eis op f 125 boete subs 25 dagen bepaalde. Na er op te hebben gewezen, dat zyn cliënt en ook hijzelf zeer begaan waren met het gevolg van de neerstortende balk bestreed verdachtes raadsman het feit, dat zijn cliënt de verantwoording van een eventuele ondeugdelijke be vestiging van de U-balken moest dragen. De enige schuldige in oeze was, zijn inziens, de hoofduitvoerder, die aan de eerder genoemde vloe renleggers de voorrang had gegeven met alle hieraan verbonden conse quenties. „Als hier de juiste bouw volgorde was aangehouden zouden de borgplaten direct en dus tijdig zijn aangebracht en zou er niets zyD ge beurd", was pleiter stellig van me ning. Na er nog op te hebben ge wezen, dat de gewraaicte balk vol gens de getuigen a décharge vrij ste vig was bevestigd en het dus een raadsel was hoe deze was los geraakt, vroeg hij vrijspraak omdat zijn cliënt hier, in tegenstelling tot de noofd- uitvoerder, geheel vryuit ging. Na de ré- en dupliek wees de kanton rechter, mr. W. de Koning direct vonnis. Hierin bracht hij tot uitdrukking, dat verdachte ondanks alles nu een maal de verantwoording had en de nodige veiligheidsmaatregelen had moeten laten treffen loen een direc te, afdoende montage niet mogelijk bleek. Hij achtte verdachtes schuld echter geringer dan in de gestelde eis tot uitdrukking was gebracht en von niste derhalve met f 50 boete subs 10 dagen. Verkeerszondaar Onder de vele verkeerszondaars bevond zich een 35-jarige slager uit Rynsburg, die op 14 december j.l. met zijn auto op de Rijnsburgerweg te week hij namelijk vrij scherp naar rechts uit om meteen daarna af te remmen en voor de deur van een cliënt tot stilstand te komen. De af stand tot de zojuist ingehaalde auto was echter zo klein, dat een fikse botsing volgde en de materiële scha de niet gering was. De bestuurder van de ingehaalde auto schatte de afstand tussen de auto's, toen ver dachte plotseling stopte, op ca. 8 me ter, zodat een botsing ondanks zijn krachtig afremmen onvermijdelijk was „Hij reed mij eerst met grote snelheid voorbij en stopte toen plot seling vlak voor mij omdat hy het adres waar hy zijn moest had be reikt". Hoewel de bestuurder zyn verklaring door twee getuigen beves tigd zag, was verdachte het in het geheel niet met hem eens. Hy had zyns inziens, namelijk ruimte ge noeg overgelaten om de ander gele genheid te geven eveneens te stop pen of naar links uit te wijken en vroeg daarom aanhouding van de zaak om de afstand ter plaatse nog eens nauwkeurig te laten nameten. Daar de officier aan Je hand van de drie getuigen-verklaringen ver dachtes schuld afdoende bewezen achtte, wees hij diens verzoek tot na meting radicaal af en eiste hij, we gens de ernst van het feit, niet min der dan f 75 boete subs 15 dagen. De kantonrechter was het hiermee volkomen eens en vonniste conform. Zonder rijbewijs door de mist Een 46-jarige mode-adviseuze uit Amsterdam stond terecht omdat zij in de nacht van 5 december jj. haar auto had laten besturen door een goede kennis, die niet in het be zit van een rijbewijs was en op Rijksweg 4a onder Zoeterwoude prompt tegen een voor nem rijdende auto opreed. Daar de goede kennis onder haar toezicht reed, kreeg ver dachte het proces-verbaal als zijnde de juridische „bestuurder". „Het miste die nacht heel erg en daar hij een grotere rijervaring heeft dan ik, liet ik hem maar sturen", voerde verdachte als excuus aan. ,Hoe kan die kennis van U nu een grotere rijervaring hebben als hy niet eens een rijbewijs heeft?" infor meerde de kantonrechter met zicht bare verwondering. Hierop bleef ver dachte het antwoord schuldig. Uit het verdere onderzoek oleek nog dat het zicht die nacht door de dichte mist slechts 30 meter was geweest en verdachte desondanks „had toe gestaan", dat de feitelyke bestuur der met een snelheid van ca. 50 km/u had gereden. Toen de voor hem opdoemende auto, die door het slechte zicht slechts ca 20 km/u reed, ,de doorgang versperde" was de bot sing onvermijdelijk. In zijn requisitoir noemde de officier het „hoogst on verantwoordelijk" om in zo'n dichte mist iemand te laten cturen zonder rijbevoegdheid en nog wel met een 50 km-vaartje. „Hier moest een bot sing uit voort komen r»n het is een wonder, dat er geen slachtoffers zijn gevallen", luidde zijn conclusie, die door een eis van f 80 boete subs 18 dagen gevolgd werd. Verdachte bepleitte uiterste cle mentie. De kantonrechter was hier- Oegstgeest een vrij gevaarlijke stunt toe echter slechts in zeer geringe ma- had uitgehaald. Na een voor hem te bereid en vonniste met f 75 suba van de incomplete montage verant- rijdende auto te hebben ingehaald, 115 dagen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3