iode Kruis wil molen in Wassenaar huren Wassenaars raad over Wittenlmrgerweg Nepal heft belasting op zijn bergtoppen Raad van Zoeterwoude over woningtoewijzing Wenen levert SS-generaal NIET uil BEURS VAN AMSTERDAM ramhuisjc is ontruimd Voorschotens brandweer huldigt commandant LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 MAART 1963 »t afdelingsbestuur van het Rode I primitieve huisvesting gevonden in is heeft in een adres aan de ge- een huis aan het Plein, nteraad dringend verzocht in In het adres aan de gemeenteraad nerking te mogen komen voor stelt het Rode Kruis-bestuur, dat het huren van de molen aan het bericht, dat de gemeente de molen Hi» «inds pnitrp tijd op zakelyke wyze zou gaan exploite- •nple'n- die sinds enige iu« i - ndom is van de gemeente. Reeds ren bekend werd. dat de heer Mans- de molen zou gaan verkopen, t het Rode Kruisbestuur zich met in verbinding gesteld. De heer svelt was toen echter al in ge- k met de gemeente. Toen de ge- nte de molen kocht heeft het Ro- iruis-bestuur direct contact ge- t met het gemeentebestuur en architect opdracht gegeven ver- ringsplannen te ontwerpen, die het gemeentebestuur zün voorge- Deze plannen zün nooit officieel wezen. Wel vernam het Rode Is dat de plannen te duur wer- geacht, waarna een eenvoudiger i werd ingediend, inleiding tot deze stappen waren het Rode Kruis de moeilijkhe- die het ondervond bij de huis- [ng van haar secretariaat en van oefenlokaal voor de colonne. De lokaliteiten die het Rode Kruis •voor in gebruik had een ka- in het gebouw van de Raiffei- iank aan de Lange Kerkdam en huurhuis in de Van Zuylen van veltstraat moesten nl. per 1 lari 1962 worden ontruimd. Het e Kruis heeft nu tijdelijk een het Rode Kruis-bestuur zeer heeft teleurgesteld. Het Rode Kruis dat ruim dertig jaar in Wassenaar velerlei activiteiten ten dienste van de plaatselijke gemeenschap belange loos verricht heeft, meent aanspraak te mogen maken op een betere be handeling. Het Rode Kruis is bereid een behoorlijke huurprijs tot f 2000 per jaar voor de molen te betalen. Aan de raad wordt gevraagd het daarheen te leiden dat het Rode Kruis de beschikking krijgt over de molen die centraal gelegen is en die daardoor een meer ideële bestem ming zou krijgen. Het provinciale gerechtshof van Wenen heeft een Belgisch verzoek om uitlevering van een voormalige S.S.-generaal afgewezen, zo is zater dag in Wenen bekendgemaakt. De betrokkene. Robert Jan Verhelen, werd zestien jaar geleden door een Belgische rechtbank ter dood ver oordeeld wegens oorlogsmisdaden. Verhelen was de rechterhand van de Belgische nazi-leider Leon De- grelle en hoofd van de Gestapo in België. De uitspraak van het hof moet nog worden bekrachtigd door het Oostenrijkse ministerie van Justitie. Verhelen, die de Oosten rijkse nationaliteit heeft verkregen en in april j.l. werd gearresteerd op beschuldigingen van moord, zal in elk geval door een Oostenrijkse rechtbank worden berecht, aldus de bekendmaking. WASSENAAR st tramhuis op de hoek van de Zuylen van Nüeveltstraat en de erweg Ls ontruimd. Een deel van gebouwtje was al sinds vele ja- in gebruik als kantoor van een elaar. In verband met de plan tot reconstructie van de wegen s de vroegere tramroute zal het ijner tijd moeten worden afge- !en. raad nam daarover enige tijd 3en een besluit: aan de gebrui- van het huisje werd, bij vrywil- ontruiming, een vergoeding in vooruitzicht gesteld. Het make- skantoor is intussen naar een ïr adres overgebracht. Zoals be- 1 zal het andere tramhuisje, aan .ange Kerkdam, later in het jaar len ontruimd. In Wassenaar zal gedurende dagen gelegenheid worden ge- n katten te laten inenten tegen isdolheid en wel op donderdag 7 rt en vrijdag 8 maart, beide da 's middags van 3 tot 5 uur in garages bij het politiebureau ng Johan de Wittstraat. Dit zal, medegedeeld, de enige gelegen- zijn katten (goedkoop) te la- inenten. Een dag voor na-inen- wordt nJ. niet vastgesteld. De Wassenaarse afdeling van Centraal Genootschap voor Kin- erstellingsoorden en Gezond- skolonies zal op vrijdagavond 8 rt te half 9 de jaarvergadering len in het Deylerhuis. Van de be- rsleden zijn de heren J. A. Ro- arts en H. Hilgeman aftredend erkiesbaar. Deze week, tot en met zaterdag lart wordt in Wassenaar de jaar- inzameling gehouden voor het tr des Heils. Dinsdag 5 maart is in Wasse- f de laatste dag van het bevol- sonderzoek op tbc. Het onder lokaal in het Dorpscentrum in Schoolstraat is dan nog geopend iddags van 2 uur tot kwart over I 's avonds van 7 uur tot kwart 9. Zij die zich tot nu niet hebben gemeld voor het on- oek hebben dan de laatste gele- ïeid nog aan het onderzoek deel lemen. Dinsdag 5 maart is in Wasse- de laatste dag van het bevol- Vijf samenwerkende tuinbouw- nigingen beleggen op donderdag iart te 20 uur een filmavond in Dorpscentrum in de Schoolstraat, al een gevarieerd filmprogram- worden verzorgd door een olie- tschappij. De Wassenaarse gemeenteraad zal j lijkertijd met de reconstructie van op maandagavond 11 maart a.s. de deze weg zal worden uitgevoerd. En plannen behandelen, die zyn gemaakt j ten tweede is de Wittenburgerweg voor de reconstructie van de Witten- het meest ernstige obstakel in de burgerweg in verband met het be- route, die de bussen van de NZHVM schikbaar komen van de vroegere trambaan van de H.T.M. Zoals men zich zal herinneren bleek er in de raad geen eenstemmigheid te bestaan over de plannen, die door hef. ge meentebestuur in overleg met de ste debouwkundig adviseur, prof. Froger waren opgesteld. Slechts over een deel van het vroegere tramtracee, nl. door Wassenaar rijden. Het is n.l. op de Wittenburgerweg niet moge lijk voor twee bussen uit verschillen den richtingen elkaar te passeren. Vandaar dat de bussen in de rich ting Den Haag niet over de Witten burgerweg rijden maar via de Van der Oudermeulenlaan en de Rijks straatweg hun weg naar Den Haag het deel op de Prinsenweg, Van Ol- nemen. En dat betekent voor de pas denbarneveltweg, van Zuylen van Nijeveltstraat en Deylerweg werd in principe overeenstemming bereikt. Van het overige gedeelte van het tracee werd wat de nadere uitwer king van de plannen betreft, voor rang gegeven aan de Wittenburger weg. En wel om twee redenen. In de eerste plaats moet in de Wittenbur gerweg een nieuwe rioolpersleiding worden gelegd, een werk, dat tege- sagiers. die vroeger toen de tram nog reed gewend waren aan de Beuken horstlaan (halverwege de Wittenbur gerweg)' op te stappen een ernstige handicap. Zij moeten nu ofwel naar de Stoeplaan ofwel naar de Zijdeweg lopen voor de dichtstbijzijnde bus halte in de richting Den Haag. In de raadsvergadering van 11 maart zullen uitgewerkte plannen voor de reconstructie van de Witten burgerweg en voor de aanleg van de rioolpersleiding aan de orde komen. Vrijdag was het een kwart eeuw ge leden, dat de heer J. G. Lekkerker- ker werd benoemd tot commandant van de Voorschotense brandweer. In afwijking van de bü dergeiyke gele genheden gevolgde gang van zaken, namelijk een ontvangst ten gemeen tehuize. bleek burgemeester L. de Kool er de voorkeur aan te hebben gegeven de jubilaris 's avonds in diens aan de Voorstraat gelegen boerderij met dit heugelüke feit te complimenteren. j De bedoeling daarvan was burge- meester De Kool wèl, doch de heer I Lekkerkerker niét bekend. Lang zou laatstgenoemde echter niet in onze- I kerheid blijven, want terwül hü in het voorhuis allergenoegebjkst herin neringen zat op te halen, kwam via het achterhuis de Benvenutoharmo- nie alsmede het voltallige Voorscho tense brandweerkorps in alle stilte binnen. Onder een voorwendsel werd i de heer Lekkerkerker naar het ach- terhuis gelokt, waar hij tot zijn ver- I bazing werd geconfronteerd met züni daar opgestelde brandweerlieden en met een door Benvenuto uitgevoerde ..klinkende" muzikale hulde. Burgemeester De Kool hield hier na een toespraak, waarin hü z;'in I waardering ten opzichte van de jubi lerende brandweercommandant uitte. (Adjudant Van Dyk, sprekende na- I mens de groep Voorschoten van de Rijkspolitie, roemde de goede samen werking die tussen brandweer en po litie in Voorschoten bestaat. De heer J. Zandee overhandigde namens het jubileumfonds van Openbare Wer ken een envelop met inhoud. Voorts waren er bloemen van de brandweer en van de marktkooplieden (de heer Lekkerkerker is tevens marktmees ter) en sigaren van de politie. Het duurde tot omstreeks midder nacht voor de familie Lekkerkerker gelegenheid kreeg van deze zo onver wachte huidebetoging te bekomen. Deze foto toont een deel van I richt bij het spoorwegongeval bij de ravagewelke werd aange- J Waddinxveen. LEIDSE RAAI) BIJEEN Subsidie Residentie Orkest verhoogd Hedenmiddag kwam dc Leidse raad, die aan het einde van de mid dag ook een beslissing zal moeten nemen over een tydelijke verplaat sing van de zaterdagse markt, in openbare vergadering bijeen. Alvo rens de voorstellen in behandeling kwamen, werd mej. drs. F. M. Even- blij benoemd tot tüdelijk lerares aan de Louise de Coligny-HBS. Met grote erkentelykheid jegens de schenkers, resp. de Oudervereniging en de oud leerlingen en oud-leerkrachten van de Louise de Coligny HBS. werd ken nis genomen van een aan te bieden piano en een glas-in-loodraam voor de nieuwe meisjes HBS. Nadat een regeling van een exploi tatievergoeding voor enkele byzon- dere scholen was getroffen, werd een krediet van f 2.375 gevoteerd voor de aanschaffing van leermiddelen tbv de Dr. van Voorthuysenschool. De raad oordeelde het met B. en W. no dig, dat de Interkerkelijke Oplei dingsschool voor gezinsverzorgsters in stand wordt gehouden. Het subsi die aan de Stichting Residentie-Or kest werd met f 150 per concert ver hoogd en daardoor gebracht op f 650. Bij de behandeling van het voorstel inzake de bouw van 135 woningwet woningen in zuidwest, vroeg mevr. Geelkerken—Brusse (Prol. Chr.) naar de bouw van eengezinswonin gen in dit plan. Wethouder Piena deelde mede. dat het college binnen kort een voorstel in deze geest (52 I woningen) aan de raad hoopt voor te leggen. (Dé zitting duurt voort) RI1NSBURG Overzicht handel groenteveiling o O Er was vorige week een willige vraag naar waspeen, zodat de prijs vooral in de eerste helft van de week regelmatig opliep. Ook de B-sorte ring was steeds goed gevraagd met duidelyk oplopende prijzen, hetgeen er op zou kunnen wyzen dat Duits land meer belangstelling voor peen krijgt, omdat deze sortering het meest naar dit land geëxporteerd wordt. Ook voor de binnenlandse sor tering was meer vraag dan voor heen. Voor AI betaalden de expor teurs in het begin van de week van 60 tot 70 cent per kg. later schom melde de prys tussen 68 en 82 cent en tegen het eind van de week werd tussen 65 en 75 cent besteed. BI werd aanvankelyk verhandeld tussen 54 eii 58 cent per kg. later tussen 76 en 72 cent en tegen het eind van de week tussen 72 tot 75 cent per kg. De binnenlandse kwa liteit vond kopers voor pry zen tus sen 18 en 51 cent per kg. Hoewel kroten hier nog sporadisch worden aangevoerd, bleek uit de prys, dat dit artikel ook duur is. er werd n.l. 42 cent per kg. voor betaald. L-e regering van Nepal heeft besloten de bergbeklimmers die in de Himalaja hun capaciteiten willen tonen, te onderwerpen aan be lastingheffing. Er was altijd al een soort ..klimmersbelasting", doch die is thans niet onaanzienlijk verzwaard. Alleen voor de Mount Everest is men geen klimbelasting verschuldigd. Een bergtop van 8000 meter, die men vroeger voor 2000 Nepalese roe pees beklimmen kon, zal onder de nieuwe belastingmaatregelen 3000 roepees opbrengen en bergen lager dan 6000 meter, die men vroeger gra tis kon beklimmen, kosten 1000 roe pees. Dit houdt verband met de ge- wyzigde smaak van de bergbeklim mers. Dr. Egeler, die vorig jaar de Ne derlandse Nilgiri-expeditie mee maakte, kan bevestigen dat de smaak van de huidige bergbeklim mers anders is dan die van hun voorgangers. Zelf zegt hy liever de eerste man te zyn die een technisch moeilyke berg van 6000 meter beklimt, dan de tiende die een kolos van Mount-Everestformaat bestygt met meer spierkracht dan technisch kunnen. En bovendien heeft de berg sport voor hem een wetenschappelijk aspect. „Ik beklim een berg niet om dat hy daar nu eenmaal staat, maar om op myn weg naar de top mijn kennis te verrijken", so formuleert dr. Egeler zyn standpunt. Deze Ne derlandse geleerde had nog vyf an dere wetenschappelyke medewerkers in de Nilgiri-expeditie. Vliegtuigbotsing bij Bordeaux ie viermotorige B-26 bommen- lers van de Franse luchtmacht, Bordeaux als basis hadden, zyn poorjn ten zuiden van deze stad met le rir in botsing gekomen. Vüf be- Tiingsleden zijn om het leven ge en, terwijl vijf inzittenden wer- "JJgewond. ter3 drie bommenwerpers hadden {eflformatie-oefenvlucht uitgevoerd. Flieger van een van de toestellen t. klaarblijkelijk op een gegeven N iblik de macht over zijn vliegtuig jren. Dit kwam in botsing met ziju tweede bommenwerper, die op ;en,'beurt met de derdë in botsing Tweede bahv Weekoverzieh l haringvisserij and< rsk« li on tden Del 19. asul' voor Japanse kroonprinses roei echtgenote van de Japanse bijjnprin.s Akihito, prinses Mitsjiko, 1 *acht eind september haar tweede zo heeft een woordvoerder van :eizeriyke hof in Tokio bekend- kt. Haar eerste kind, Prins lomjia, is drie jaar. no. MARKTBERICHTEN eêtlDEN. 4 maart Leidse Coöp. i 4-nte- en Fruitveiling: andijvie 2.40- bur. kroten, gekookt 70, pret 1.50-2, rber 80-1.04, stoofsla 1.40-1.54. ingdten B 40-97, uien picklers 25.40. wklrlellngen 35.40. id. middelfijn tten», ld .middelgrof 24-24.10. ld. grof er, witlof 1.20-1.54 per 100 kg, sla 10-60 per 100 st. i)miTWIJK AAN DEN RUN. 2 maart 0 groenteveiling: waspeen per kist A- 1 15.30-16.10. Al 13.50-15.60. A2 itpn 12-1 B-extra 14.40-15. BI 13.70- uistL B2 2.80-8.20. Aanvoer waspeen kJj0 kg, waarvan 31.000 kg voor ex en 4000 kg voor de industrie werd jbcht. De raad van Zoeterwoude vergader de onder voorzitterschap van burge meester J. A. Detmcrs. Na de ope ning toonde de burgemeester een geschilderde stok, waarop het wapen an Zoeterwoude voorkwwam. Het be trof hier een oud teken van waardig heid voor de brandmeesters, die vroe ger deze stok bij de brand bij zich droegen. Hy spoorde de bevolking Er kwam de afgelopen week meer i aan alles wat de oudp eeschit leven in de haringvisserij. De treilers om de noord vingen meer haring, terwyl de kotters de afgelopen weck ook succes hadden met de spanvis- serij. Zowel om de noord als op de kust was het weer goed voor de vis- sery. De haring door de treilers gevan gen was groot van stuk en bracht f. 24 f. 25 per kist op. Die van de kust kleiner en schraler en ging weg voor f. 17 f. 24 per kist. De gezou ten haring door de treilers aange voerd beperkt zie htot. hoofdzakelyk kleine partyen. Deze bracht f. 48 f. 50 per kantje op. Er werd verse haring geëxporteerd naar België en West-Duitsland. Volgens de gegevens van de dienst van de Nederlandse Haringcontrole bedroeg de uitvoer van gezouten ha ring in de week van 1723 februari 1963 te Katwijk 1427 vaten (van 100 kg netto), Scheveningen 3875 vaten, Vlaardingen 1987 vaten en te IJmui- den 176 vaten. Totaal 7465 vaten. (In de overeenkomstige periode van 1962 was dit cijfer 4913 vaten). Deze grote export wordt in hoofdzaak veroor denis van Zoeterwoude betrekking heeft aan de gemeente af te staan. Oude foto's, prentbriefkaarten en oude munten zijn eveneens van har te welkom. zaakt door de export naar Roemenië, bouwvereniging tweederde gedeelte. hetgeen eind februari moet zijn aan geleverd. Aan bokking werd in boven ge noemde week uitgevoerd 64.746 kg netto (v.j. 10.936 kg). De aanvoer van makreel blyft schaars en daardoor duur. Prijzen van f. 40 f. 50 per kist voor de goede soorten zijn geen zeldzaamheid. De kustvissers vingen voorkeurswoning en van het restant veal sprot, doch hier in zat veel bliek, j een derde toe te wüzen door de ge- De vismeelfabrieken waren de groot- j meente en tweederde door de wonin ste afnemers van dit artikel. bouwvereniging. Hierover ontwikkel- Onder auspiciën van de gemeen telijke commissie voor de oudheid kamer zal mr. B. van 't Hoff, rijks archivaris te Den Haag. woensdag avond 8 uur in hotel Noordzee te Katwyk een lezing met dia's houden over „De oude kaarten van Holland", zoveel mogelijk ook op Katwyk be- trtekking hebbend, aoaoy- uitgevoerde plannen voor rekening van de gemeente te nemen. Na vra gen van de heren Straser en Vink over de bouw van garagebouw ging de raad met het voorstel akkoord, evenals het voorstel van B. en W. tot verhoging van de huren van al le gemeeente-eigendommen wordt eveneens aangenomen. Door het aanbrengen van enkele verbeteringen aan de woning Mie- ning 6 kan de huur met f2.65 per maand worden verhoogd. Hiertoe wordt besloten. De huur van het huis Noordbuurtseweg 1 eindigt op maart 1963. B. en W. stellen voor deze woning aan de huidige bewoner weer te verhuren voor een tydvak van 5 jaren. Met algemene stemmen aangenomen. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 19 van de lager onderwijswet wordt besloten, dat de instandhouding van de o.l. school vo de jaren 1963 t/m 1965 wordt gevor derd. Aan de minister van O.K. en W zal worden gevraagd te bepalen dat de o.l. school buiten aanmerking zal worden gelaten by de vaststel ling van het bedrag bedoeld in art. 55 ter. eerste lid onder a en dat het aantal leerlingen niet zal medetel len by de vaststelling van de bedra gen fis bedoeld in artikel 55 ter, eer ste lid onder b. Hierna werden de onderwysvergoedingen vastgesteld. B. en W. stellen voor onder be paalde voorwaarden in gebruik te nemen, tegen een vergoeding van f 1.200 per jaar. een trapostwaterlei - ding "eigendom van de gemeente Leiderdorp». Hiertoe wordt met alge mene stemmen besloten. De bejaardensociëteit op het dorp ontvangt een subsidie van f 100.- voor het jaar 1963. terwyl aan de Stichting tot bevordering van het ge oefend zwemmen over 1962 een sub sidie wordt toegekend van f 919.02. Het verzoek om subsidie van de aktie „Opgeruimd staat netjes" wordt afgewezen. De hondenbelasting wordt met in- de zich een zeer Ungdurif-e discus- ïan hft belast,„zjzar 1963 ver sie. waarna het voorstel werd aan- hoo(,d van 10,. tol ,J15i. voor „n genomen. Iuxe hond en van f7 50 tot fl0 B. en W. stelden vervolgens voor voor een bedryfshond. Nadat de heer aan de woningbouwvereniging rente- Westerniann enige toelichting heeft loze voorschotten te verlenen tot een ontvangen wordt het voorstel van bedrag van f 18.926.02 wegens annul- B. en W. om voorlopig goed te keu- teit van door het rijk nieterkende ren het plan tot onteigening in het stichtingskosten. overschrüding van belang van de volkshuisvesting van grondkosten en kosten van over- gronden in het Industrieplan de Gro- dracht. Bovendien wordt voorgesteld te Polder met algemene stemmen een bedrag van 14.405.16 wegens niet- aangenomen. Met algemene stemmen wordt be sloten aan het gemeentepersoneel, dat een lagere jaarwedde heeft dan f 6500.- een uitkering ineens toe te kennen van f 35.- als tegemoetko ming in de hogere kosten van deze winter. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten het gedeel te van de Hoge RyndUk tegenover de r.k. kerk. waarop eeen wederop- bouwplan ligt. buiten het uitbrei dingsplan Hoge Ryndyk te houden. In de vorige vergadering hebben B en W. toegezegt nader te zullen terugkomen op de verdeling van het contingent van 15 woningwetwonin gen. De laatste jaren was het ge bruikelijk, dat de helft werd toege wezen door de gemeente en de an dere helft door de woningbouwver eniging. Voordien was de verhouding gemeente een derde en de woning By de toekenning van het contin gent van 15 woningen werd als eis gesteld, dat na gereedkoming 4 krot ten aan de woningvoorraad moeten worden onttrokken. Bovendien is er een voorkeurswoning by. B. en W. stellen nu voor van de 15 woningen af te trekken de 4 krotten en de Sir Edmund Hillary, de bedwinger van de Mount Everest, neeft zyn be langstelling eveneens verlegd. Tij dens zyn meest recente tocht heeft hy de invloed van het verblüf op grote hoogten op de hersenwerking van de mens bestudeerd. Dit jaar zal hy in de schaduw van de Mount Everest een „kleine" berg beklimmen om nieuwe wetenschappelyke onder zoekingen te kunnen verrichten. De veranderde belangstelling is bü dc regering van Nepal niet onopge merkt gebleven. De bergen beneden 6000 meter staan tegenwoordig mid denin de belangstelling van de mo derne klimmers, terwijl men de grote gevaarten, die vroeger een bron van grote inkomsten waren, vrijwel links laat liggen. De belastinggaarders konden onder de oude wet niet profi teren van de belangstelling voor hun lage bergtoppen. Voorts zyn er nieuwe bepalingen gekomen voor de beloning van de sjerpa's, uit wie de gidsen en dragers voor de bergexpedities gerecruteerd worden. Het minimumloon per dra ger is met ruim 60 percent verhoogd, waardoor de sjerpa's niet langer voor nog geen Amerikaanse dollar per dag 24 uur lang hun leven hoeven wa gen. Omdat dit de expeditiekosten verhoogt, is hieraan de bepaling toe gevoegd dat medicamenten, verduur zaamd voedsel en klimgereedschap, als zij bestemd zijn voor een expedi tie waaraan sjerpa's zullen deelne men, tegen sterk verlaagde douane tarieven kunnen worden ingevoerd. In 1962 hebben veertien expedities zich op de besneeuwde berghellingen van Nepal gewaagd, waarvan er vijf, de Nederlandse groep inbegrepen, de Nllgiri voor hun rekening namen. Er was ook een éénmans-expeditie: ko lonel J. C. M. Roberts, voormalig Brits militair attaché te Katmandoe, heeft geprobeerd geheel alleen de Dhaulagiri te beklimmen. Het lukte hem niet. Op het ogenblik verwacht de rege ring van Nepal ongeveer twaalf ex pedities voor het hele jaar 1963. De belangrijkste wordt de Amerikaanse, die onder auspiciën staat van de Amerikaanse „nationale Geografi sche Vereniging", vermoedelyk de beste uitrusting heeft en de Mount Everest tot werkterrein heeft geko- |zen. Uallstein over Engeland-EEG Prof. Walter Hallstein. vooratter van de EEG-commissie, heeft zater dag in New York verklaard, dat hy het opschorten van de onderhande lingen met Engeland niet kan zien als „het einde van een hoofdstuk". „Juist zoals de Britse regering heeft beloofd dat zy zich niet van Europa zal af wenden, zo eisen onze idealen en be ginselen dat wij Engeland niet de rug toekeren", zo verklaarde hy. Hallstein. die sprak voor de univer siteit van Columbia, wees er echter op. dat er enige tüd dient te verlopen voor Engeland een nieuwe poging tot toetreden kan doen. Men zou „een gemakkelyke illusie" koesteren als men geloofde dat de onderhandelin gen „morgen kunnen worden her vat". Hy waarschuwde dat de zes zich dienen te hoeden voor een toevlucht, „tot die oudere methodes van hege monie. coalitie, vergelding en chan tage. die zovele Europeanen terecht verwerpen". De crisis als gevolg van het afbre ken van de onderhandelingen met Engeland noemde Hallstein „iets dat voorbü zal gaan. Het is niet de eerste tegenslag die de Europese zaak ont moet en het zal ook niet de laatste zyn". „De Europese gemeenschap is niet iets statisch of „ready made", doch een voortdurend scheppings proces". Trail Smoke Eaters, het ijshoc key team van Canada op het komen de wereldkampioenschap gaat verte genwoordigen, versloeg In Tampere de nationale ploeg van Finland met 8-2. De tussenstanden waren: 4-0 2-0, 2-2. Het Franse militaire voetbal elftal heeft in een wedstrijd voor het toernooi om het incergeallieerde kampioenschap met 8-0 gewonnen van Engeland. BEURSOVERZICHT Iets lagere markt Amsterdam. 4 maart. Het Damrak heeft vandaag de nieuwe beursweek ingezet met iets lagere koersen voor de internationale waarden, ten opzichte van het voor gaande slotniveau. De handel was in alle hoeken van de hoofdfondsen zeer stil. Er waren teleurgestelde gezich ten toen de eerste koersen werden geregistreerd. Het bedrijfsnieuws, al dus de beurs, is de vorige week zeker met ongunstig geweest met de divi dendverhoging van enkele Neder landse wereldconcerns als Unilever en Aku. terwyl de gepubliceerde jaar- cyfers van de Kon.Shellgroep van de vorige week ook niet teleurstellend waren. Toch is de koers van de aan delen van genoemde maatschappyen vandaag lager dan die van de vorige week. De beurs begrijpt er dan ook niet veel van. Men werpt de grootste schuld op Wall Street, waar de markt de laatste tyd bitter teleurstelt. De slotkoersen van vrijdag van de New- ijorkse beurs konden vandaag onmo gelijk een hausse tendentie op het Damrak teweeg brengen. We West- duitse beurzen en de overige Europese beurzen gaven weinig verandering te zien. Al met al ontbrak het Amster dam vanmiddag aan buitenlandse steun. Het publiek blüft mondjesmaat zaken doen. Het geringe aanbod is vaak reeds voldoende voor een koers daling. zij het in geringe mate. Aku gaf 3 punten prys op 425 Philips f 1.40 lager op f 145. Unilevers hielden zich goed op f 140.60 <onv.>. Kon. Olie had van enig aanbod voor Zwitserse rekening te lüden waardoor de prijs zich f. 1.50 lager stelde. Hoog ovens praktisch onveranderd op 514. na een opening op 513. Ook ge durende de verdere beursduur bleef de handel uiterst kalm. Koersfluc tuaties van enige betekenis kwamen niet meer voor. In de scheepvaarthoek werden aan delen Kon. Boot op 153, ex. 8% divi dend verhandeld (1591/4 cum divi dend). De overige scheepvaartwaar den schommelden rond het vorige slotniveau. De leidende cultures ga ven aanvankelyk hogere koersen te zien. Deli liep op van f 149 tot f 149.50 (f 148.50». HVA van 141 naar 142'; Amsterdam Rubbers bleven onveran derd op 119. Later op de middag liep HVA terug tot 141, terwyl winstne mingen de prys van Deli terugbrach ten tot f 147.50. Vrijdagavond werd als hoogste prys voor HVA 146 be taald. De staatsfondsen waren aan de vaste kant. Voor de inschrijving op de f20 min. 41/4% obligaties gemeente Amsterdam tegen 99%, bestond grote belangstelling WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 maart. Londen 10.09—10.09HNew York 3.603.60% Montreal 354,^—3.34A: Parüs 73.47—73.52: Brussel 7.22N.— 7.227/s: Frankfort 90.02—90.07- Stock holm 69.38)j69.43%Zürichi 83.18— 83.23; Milaan öS-OO1-—58.05&; Ko penhagen 52.18—52.23; Oslo 50.37— 50.42: Wenen 13.94—1355; Lissabon 12.58)412.5994. Maandag 4 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Ned. '58 4) s Ned. '59 4)2 Ned '60-1 4)i Ned '60 II 4)i Ned '59 4)4 Ned '60 4)4 Ned '61 4)4 Ned '53 3% Ned Ned Ned Ned Ned. LEIDERDORP Koppelwedstrijden op de ijsbaan Zaterdagmiddag werden op de ys- baan aan de Mauritssingel weer kop- pelwedstryden verreden. Er namen 36 koppels aan deel. De uitslag: 1. Gebr. Bruine de Bruin Aalsmeer: 2. Gebr. Zuiderduin Lisse; 3. Gebr. Heemskerk De Kwakel en 4. Gebr. Loogman Aalsmeer. De troostpryzen waren voor de koppels M. v. d. Berg—F. Bohemen Noordwyk en Jongkind—Bruine de Bruin Aalsmeer. WARMOND TTV „Steeds Vooruit" De uitslagen van de gespeelde competitiewedstrijden luiden. Heren (2de klas): Steeds Vooruit 1 RTC 2 8-2; De heer N. Sikking wist allen drie zyn partüen te winnen. De heer J. v. d. Zwet en W. Kuyken wonnen twee partüen. Ook werd het dubbel gewonnen. (Heren 3de klas)Steeds Vooruit 2 Baronie 1 1-9. (Heren 4de klas): Slagvaardig 2—Steeds Vooruit 3 5-5. De heren T. Voort en G. van Tonge ren wisten ieder tweemaal tot winst te komen. De heer A. Diemei kwam eenmaal tot winst, ook werd het dub bel verloren. (Dames 4e klas): Sala manders 7—Steeds Vooruit 1 6-4 Steeds Vooruit 2—ATTC 2 2-8: (Ju nioren Meisjes 2de klas)Steeds Vooruit I-Salamanders 1 8-2; (Junio ren Jongens 2de klas)Steeds Voor- uit I-Docos 2 1-9. Ned. Gb obl. 3)i Ned '47 3)4 '51 3% '53 I-II 3% '50 I-II 3)4 '56 3)4 '48 3)4 Ned bel eert. 3'i Ned '54 I-n 3)4 Ned *55 I 3V4 Ned '55 II 3)4 Ned *37 3 Ned Gb ob. '46 3 Ned dol. In. '47 3 Ned Inv. eert. 3 Ned 62-64 3 Indië -37 3 Indië *37 A 3 Ned won.bl*57 6 Ned d.bl. '58 4)4 vorige slotkoers koers v. heden 101%* lOlit 1017B* 10111 101H 10111 1017b* lOltl 997b 9911 99iè 99% 99% 99% 961*6 96,V 92 92H 93 A 97A 97 95% 95 A 94% 94H 89 A 86 89 A 89% 89% 91A 91A 91A 91 92 A 92% 92%* 92% 92%, 93 A 90{ 90% 98 A 98)4 99 A 99% 98% 98% 95 "4 95% 106% 107 101A 101A ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 118)4 119 Ver HVA-mü. 140% 141% VKU 428* 424% Deli Mij cert. 148 147.70 Hoogovens cert. 514' 514 Philips gem bez. 146.40 145 10 Unilever cert 140 40 140 80 Dordtse petr 751% 742% Kon P (50 a f 20) 164 16230 Holl Amer lün 123% 123% Java China Pak 160" 159% K.L.M 5350 54.50 Kon Ned St.boot 159 152' i-d Kon Paket Mij. 151% 152% Stoom Mü Ned. 146'; 146% Nleuv Goudr cer 121- 120%- v Ommeren cert. 270 268 Kon. Rott. Lloyd 142 140% N. Scheepv Unie 139 139% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem.leningen A'dam '47 (3)4) 3 idem '48 (3)4) R'dam '52-1 (4)4) ld -37 I-II (3)4) Z.-Holl *55 4)4 Bankwezen Bb N Gem 58 5V4 id NWB '52 (4)4) BVG rsbr f 500 BVG rsbr *52 Industr. Obligaties Philips Dol '51 104% 99)« 165% 140% 91', 195 Ntt x 104 99 A 165% 140% 91)4 vorige slotkoers koers v. beden 108% 106% 87% 87% 89% 89% 92% 92% 92)4 92% 85 85% 85% 86 97 97% 98 97 94% 100b 101b 94 93% 9774 98 92 92 Vi 102)4 102% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 12%.. A'dam '56 II 2% A'dam *56 Hl 2% Eindhoven '54 Enschede '54 2% Den Haag '52 12% Idem H 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% Zuid-Holl '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunie f 50.190 189.50 Robeco 212 212 Urn tas f 50.- 502 493 Ver Bez v 94 f50 128 12750 Amst Bank 360 360 Cultuurbank 26 26% Holl Bank U eert 220% 218% Ned. Handelmü 357% Rott. Bank 337 340 Twentsche Bank 341 Senembah 535 Industrie Ondernemingen Albert Heün Berkel's Pat BorsumU -Wehry Calve Delft eert. Electrolasmü K Pap v Gelder K. Ned Grofsm. Holl Constructie Ing bur v Bxdj. Intematlo v. Kemp en Beg. Kon Zout Ketjen Leidse Wolspxü Mtiller en Co N.B. Ned Kabelfabr. Philips pref Rott Droogd Mü. Ver Touwfabr Walvisvaart Wemlnk's Betmij Wilton Feüenoord v. Wük - Heringa Zaalberg Mijnbouw en petroleum Blilton 2de r. Kon Petr (f20) Amer fondsen Canaa Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kenriecott Republic SteeJ Shell OU Union Pacific ün States Steel 642 209 209 70 70 694 710 400 259 263 163% 160 x 520 515 174 170% 235 235)4 165 165 750 735 455b 345% 348% 475 475 54.90 54.90 430% 430 432 425 76 76% 192 190% 319 317% 107 107 116 115 x VERKLARING EN TEKENS Gedaan en Dienen Gedaan en laten 439 435 161.— 160:50 60)4 60% 63 63% 45% 45% 31% 31% 60% 60% 59H 60% 70 69% 38A 38 36% 35% 35 A 34,% 46% 46%

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9