die Studenten kiezen een „Miss Zwammerdam" goed hè die nylons 5Oud-Noordwijk' zoekt- ruimte voor museum STUDENT VERDEDIGT ZICH OP GROND VAN OVERMACHT Grote drukte op Kagermeer 1 - 145 Ter Aarse bloemisten boeken meer omzet Goede vooruitzichten voor mesters f oor Alpheus kantonrechter OP ONVERLICHTE MOTOR Winter-overtrediiig DOOR BODEGRAVEN HEEN i 45 1 95 Rus Duitsland uitgewezen? Twee OAS-ers uit Spanje naar Zuid-Amerika Twee leden van de anti-gaullistische ..Organisatie van het geheime leger" <OAS>. die enkele weken in Spanje gevangen hebben gezeten, zijn van ochtend per vliegtuig uit Madrid naar Zuid-Amerika vertrokken. Het waren ex-kolonel Jean Gaardès. een voor aanstaande leider van de OAS. en een zekere Alain Sarien. De eerste ging naar de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires en de tweede, samen met zjjn vrouw, naar Asuncion, de hoofdstad van Paraguay. Van de negen zogenaamde ..activis ten", die na een bezoek van de Fran se minister van Binnenlandse Zaken. Roger Frey. aan Madrid door de Spaanse autoriteiten werden aange houden, bevinden zich er nu nog vijf Op de kunstijsbaan in Devon- m hechtenis. Vrijdag j.l. werd één ter heeft het Deventer iishockevteam der OAS-ers. Mare Laffont. uit Span- met 5-10 verloren van de Amstel je gezet. 1 rijk. Vliegrampen boven Pliilippijnen Op het Phillippijnse eiland Minda nao is het wrak gevonden van een passagiersvliegtuig dat sinds zater dag werd vermist De 27 inzittenden -- 24 passagiers en een bemanning van drie koppen zijn allen om het leven gekomen. Een hefsch roef vliegtuig van de Amerikaanse marine is zaterdag bo ven het Zambales-gebergte van het Philippijnse eiland Luzon neerge stort en in brand gevlogen. Vijf ma riniers zijn hierbij om het leven ge komen. Een zesde wordt vermist en is vermoedelijk ook dood.. Twee overlevenden liepen ernstige brand wonden op. „„.i j-iu «niuicu >an ue i\r. Hij begaf zich naar Oosten- I Tigers. De tussenstanden luiden 'l-l, 4-6. 0-3, Voor de eerste maal in haar korte bestaan hield het Genootschap Oud- Noordwyk in hotel ,,De Zeeleeuw" haar algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. van Nes. ver welkomde de talrijke aanwezigen en gaf vervolgens een overzicht van de activiteiten, die het GON in het af gelopen jaar heeft verricht. Veel is reeds tot stand gekomen om de oude historie van Noordwijk vast te leg gen. Een andere taak van het Ge nootschap is het bewaren van vele goederen van oudheidkundige waarde, zoals gebruiksvoorwerpen uit vroeger tyden, oud meubilair, siervoorwerpen, honderden vergrote foto's van oude dorps en strandgezichten en derge lijke. Jammer genoeg is de vroegere vissersdracht, zowel van vrouwen als van mannen vrijwel verloren gegaan. Het Amsterdamse Studenten dispuut Olymposvan de Vrije Universiteit zette zaterdagmiddag zijn carnaval-achtige actie voor een zelfstandig Zwammerdam voort. Om half drie kwam de Utrechtse kerkvorst per helikop ter in de gemeente aan. Hij land de op het terrein van de heer van Ommeringwaar omstreeks deze tijd zich een menigte Zwammer- dammers had verzameld. De jeugd maakte het de helikopterpiloot bij de landing erg lastig. Op het landingsterrein waren be halve de Amsterdamse studenten ook de burgemeester en de wethouders weer present. Het muziekgezelschap „Wilhelmina" en het Tamboerkorps zorgden bij dit alles voor muziek. Na de eerste begroeting klom de kerk vorst in de ..rijdende ton" om zich daarmee naar het centrum van Zwammerdam. het Kerkplein' te be geven. Daar nam het gehele gezel- Zonderlinge sekte In de wouden van midden-Si- berié is enkele jaren geleden een kleine sekte ontdekt, waarvan de leden pas in 1949 hoorden van het einde van de tweede wereldoorlog, aldus bericht het Russische blad „Wetenschap en Religie". De sekte was verdeeld in zes ne derzettingen twee voor man nen en vier voor vrouwen en de leden hadden gezworen niet te trouwen, te baden, te werken, be lasting te betalen of in militaire dienst te gaan. Zij leefden van aardappelen, mierikswortel, brood, het groen van rapen en van ge droogd gras. Volgens het genoemde blad is de sekte nu „over Siberië ver spreid. Enkele jaren geleden wa ren de nederzettingen ontdekt door een vliegtuig van de bos- bouwdienst. schap op enkele grote open vracht wagens plaats. De kerkvorst bood de burgemeester een oorkonde aan. waarin stond, dat Zwammerdam geen dorp, maar een plaats was met stadsrechten. De bur gemeester dankte voor dit geschenk, dat een eervolle plaats in de ge meente zal krijgen. Nadat de grote Zwammerdamse koe „Grietje", bekend uit de optocht in Alphen a. d. Rijn, haar verhaal over Zwammerdam had verteld werd on der grote hilariteit een miss Zwam merdam gekozen. De gelukkige was De hoge gast, de Utrechtse Kerkvoogd, arriveerde per heli kopter in Damme, waarna hij met het rechts gereed staande voertuig een tocht door de be dreigde gemeente maakte. (Foto Leldsch Dagblad) mej. T. de Kruyf, die niet In Zwam merdam woont, maar daar toch wel gewoond heeft en die na haar verkie zing blijmoedig de liefkozingen van de studenten in ontvangst nam. Op het historische Kerkplein te Zwammerdam overhandigde de Utrechtse Kerkvorst de oor konde. aan burgemeester Van Dobben de Bruijn, waarmede Zwammerdam de in het jaar 960 verworven stadsrechten her kreeg. (Foto Leldsch Dagblad) wel een jachtakte maar hij had ge- Ho ui.oi i j i, uaagd terwijl dat niet mocht omdat ue meest belangwekkende van alle zaken die gisteren voor het jer "snecuwsporen" aanwezig waren en kantongerecht werden behandeld was ongetwijfeld de zaak van de Id"s5-V0i??"» de officier niet meer van Leidse student die op 26 oktober s nachts om eeen uur op zijn motor zonder licht door het slapende Bodegraven gereden. De jon geman. een tweedejaarsstudent kon nergens een bed bemachtigen wat hij liever had gedaan, dan zonder licht en in de stromende regen naar Leiden rijden. De officier vond het tenlaste geleg de wettig en overtuigend bewezen en eiste voor het ontbreken van een deugdelijke voorlicht f 20 voor het achterlicht ook f 20 en voor het ont breken van de verlichting f 10. Be langstellend informeerde mr. Kich- heiner. die na zijn studiereis de zit ting weer presideerde, naar het ver- 1 weer van de verdachte. Het was uitermate leerzaam te horen hoe de- ;ze dit op grond van overmacht op- I bouwde. Na twaalf uur was hij tij dens een plensbui uit Bilthoven ver trokken maar voor Bodegraven had hij al moeilijkheden gekregen met zijn accu. die niet voldoende bijlaad de. In Bodegraven was het licht zo flauw geworden dat hij in de garage van hotel Van Haaften was gaan schuilen om te trachten het euvel te verhelpen. Dat bleek evenwel niet zo eenvoudig te zijn, ook niet on danks de belangstelling van (wee surveillerende agenten van het Bo- degraafse korps. Die adviseerden hem tenslotte, de motor te laten staan en maar ergens een bed op te zoeken Hij had geprobeerd die raad op te volgen, maar dat was niet gelukt: hotel van Haaften was vol. hotel van Rossum was overbezet en bij hotel Centraal werd de deur zelfs niet open gedaan. Ook de Bodegraaf se agenten konden hem geen slaapplaats bieden. En dus probeerde de jonge man of hij toch niet een beetje licht uit zijn accu kon persen. Bij al die pogingen werd hy ook nog gadegeslagen door enkele agen ten van de rijkspolitie, die hem aan raadden zyn motor in Bodegraven achter te laten en liftend naar Lei den te gaan. Maar ook dat was niet mogelijk want alle auto's reden door. Ten einde raad was hy toen toch maar op zyn motor gestapt, had de Brugstraat in Bodegraven een paar maal op en neer gereden totdat de accu weer voldoende oplaadde en was meteen doorgereden naar Leiden. „Ik was wat bly. dat ik toch zonder kleerscheuren in Leiden ben gearri veerd". zo vervolgde de siudent, maar wie schetst zijn verbazing toen hij enige tyd daarna mededeling kreeg van een procesverbaal dat door de surveillerende Bodegraafse agenten was opgemaakt. En nu bepleitte hy voor het kantongerecht vryspraak op grond van overmacht. De kantonrechter achtte het ge heel echter nog geen dringende over macht maar zag wel ial van ver zachtende omstandigheden. De kan tonrechter legde de tweedejaars ten slotte driemaal f7.50 boete op. --O-...v.v* L- 'Uil fair plav" gesproken <on worden. Daarom eiste de officier f50. De kan tonrechter achtte de schuld van ver dachte iets minder groot en legde een boete van f 35 op, waarmee de man duideiyk tevreden was. Zwijntjesjager Een jongeman uit Alphen knapte in zyn vrije tijd bromfietsen en an dere mottorrijtuigen op. Hy had on der andere zaken gedaan met een jongen van vijftien jaar uit Boskoop en dat kon niet door de beugel om dat die Boskoopse jongen bromfiet sen ..verkocht" die hy als zwyntjes- jager op de kop had getikt. De Al- phense verdachte hield vol dat hij dat beslist niet had geweten, maar hy slaagde er niet m de rechter daarvan te overtuigen. Dat bleek wel uit het vonnis: f350 boete of 25 da gen en daar kon deze verdachte het beslist wel mee doen. Wat nog over is dient voor het nage- I slacht te worden bewaard. Dat het doel van het Genootschap N is aangeslagen biykt wel uit hetjg steeds toenemende ledental. Thans: zyn er ongeveer 300 leden. Dit aantal! kan en moet hoger worden om del plannen van het Genootschap te| kunnen verwezenlijken. De tunnelexposilie was in alle op-L zichten een succes geworden, zo deel - G, de de secretaris, de heer Alb. van Duyn in zyn verzorgd jaaroverzicht j>: mede. Zy trok veel belangstelling, ook-jjG van de badgasten. Minder goed be-i® zocht werd de tentoonstelling van H werk van schilders, die te Noordwijk. J hebben gewoond of gewerkt. Opval- li lend is, dat de bewoners van Noord- wijn-Binnen, volkomen ten onreechte, 5 minder enthousiasme voor dit cultu-.l rele evenement toonden dan de Zee-II ers. Dit valt te betreuren, want het*»* Genootschap heeft de historie van ge- heel Noordwijk op het oog. Met uitzondering van die voor del' geschiedschryving, is de acticiteitS van de werkgroepen nog gering. DeS voorbereidingen om te komen tot een' pocket-uitgave van „Noordwijk in de' loop der eeuwen" vorderen goed. De' pogingen van het Genootschap Oud-' Noordwyk om een pand te vinden' voor een Noordwykse Oudheidskamer' hebben nog geen succes opgeleverd.! Deze zaak heeft de byzondere aan-l dacht van het bestuur. By de rond-| vraag deed een van de aanwezigen deg suggestie het museum te vestigen ing het oudste huis van Noordwyk. het 6 pand van de heer Verhart aan dej Voorstraat, dat binnenkort zal wor-| den ontruimd. Het bestuur zal een« en ander bekyken. De heer S. Pasma gaf een uiteen-- zetting van de financiën van hetï GON. Er bleek een batig saldo aan - wezig te zyn. De contributie voor 1963' bleef gehandhaafd op een minimum- J bedrag van f 5 per jaar. Bij de bestuursverkiezing weid! mevr. H. J. Tappenbeck-Meylink her-I benoemd. Gekozen werden de heren! S. Pasma en P. van der Zwan. Del voorzitter richtte woorden van dank| tot de niet in het bestuur terugkeren-1 de heer C. van Vliet. In maart zal de heer P. C. v. d.| Most van Spyk een lezing houden fi over de kruidenteelt in Noordwijk. Dep heer Hooyberg deelde nog mede. da tg een filmgroep uit de leden was sa - mengesteld. Tot besluit werden dia's* getoond. De geroutineerde Hongaarse ta-J feltennisser Zoltan Berzik won voorL de tweede maal in successie het in-11 ternationale Engelse kampioenschap door in de finale zyn 20-.jarige land genoot Jonas Fhazi met 18-21, 21-18, 21-19, 22-20 te verslaan. tRIDStH BAGBIAT» MAANDAG 4 MAART 196J "Gold" nylons - satijn-zacht, perfekte afwerking. I j en I 9 "Teenager" nylons de beste Kous voor elke dag I tj en 9 Internationale modekleuren. Verkrijgbaar o.a. bij uw kruidenier (Van een speciale verslaggever» Om zo van week tot week een markt- en prijsverloop voor bepaalde pro- dukten te volgen heeft altyd het bezwaar, dat de verschillen nauwelyks vermeldenswaard zyn. Beziet men de ontwikkeling over een langere tyds- periode, dan blykt dat de kleine nuances in het dagelijks verloop als het ware de bovenstroom aan de oppervlakte zijn geweest van een dieper ge legen onderstroom, waarvan de kracht kennelyk veel sterker was dan de „oppervlakkige" beschouwer vermocht aan te nemen. En wanneer we nu deze beschouwing op de veehoudery toepassen, dan blijkt het zo te zyn, dat de „onderstroom" zelfs duidelijk in een andere richting is gegaan dan voorheen het geval was. Voorheen hebben we namelyk te maken gehad met een sterke uitbreiding van de veehouderij, thans beleven we een wat de Duitsers noemen „Abbau" een teruggang in de omvang van de veestapel. Aan de oppervlakte nemen we dit waar in de hoge pryzen voor het jongvee, voor nuchtere klaveren en voor biggen met name. Dc slachtvarkensmarkt heeft in grote lyn gezien een tamelyk stabiel karakter. De prijsfluctuaties blyven van kleine orde. Na enige inzinking in de vorige week, opende Rotterdam maandag J.l. alweer met een williger markt en aantrekkende prijzen. De aanhoudende koude heeft hier bo vendien een gunstig effect op de prij zen voor vette delen als spek en reu zel en voor artikelen als kluiven en poten, die voor de snert toch altyd nog favoriet zyn. Wanneer insiders momenteel de be- langstelling op de markt voor het ko pen van de grote aantallen nuchtere kalveren <en we zitten nu midden in het hoogtepunt van het af kalf sei zoen) aangeven, dan komen zij tot een totaal tegengestelde verhouding dan zoals deze byvoorbeeld een jaar geleden lag. Werd toen rond 80% van het aanbod van nuchtere kalveren voor verdere opfok aangekocht en werd 20% de minder levensvatbare kalveren voor de slacht bestemd, dan is deze verhouding thans precies andersom, namelyk 80% van de aan gevoerde kalveren komt op de slachtbank terecht en nog slechts 20'. wordt aangekocht voor verdere opfok, hetzy tot toekomstige melk- geefster. tot vaderdier of tot vetkalf, resp. jonge slachtos of -stier. Met de varkenshoudery is het pre cies eender. Ook daar zien we èn uit de prijzen voor de biggen èn uit het aantal dekkingen van zeugen, dat de belangstelling een stuk verminderd is. Ook de voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees heeft deze week in de openbare vergadering van het bestuur op beide verschijnselen de aandacht gevestigd en daarbij op gemerkt. dat er naar zyn mening geen enkele reden is voor de boeren stand om géén vertrouwen te hebben in de toekomstige marktontwikkeling voor slachtvee en slachtvarkens. In tegendeel verwacht kan worden, dat deze zomer zowel de varkens als de runderen voor de slacht goed ver koopbaar zullen zUn en hogere prij zen zullen kunnen opbrengen. Intussen is het echter momenteel nog zo. dat de slachtveemarkten nog ruim voldoende voorzien zyn. Rotter dam telde maandag J.l.. nadat Leiden vrydags tevoren ook al ruimer voor zien was geweest dan 8 dagen terug, een te ruime aanvoer t.o.v. de vraag, het geen voor de lagere kwaliteiten tot lagere prijzen leidde. De beste kwaliteit bleef wel ongeveer op prys omdat deze relatief krap wordt aan gevoerd. Van de mindere soorten kon te Rotterdam alles niet eens worden verkocht en dinsdag was er dan ook nog wat overschot van maandag, dat ook nu weer moeilijk en daardoor tegen aflopende pryzen een plaats kon vinden. Ook Den Bosch gaf woensdag een soortgeiyk beeld te zien. Het gros van het aanbod wordt verkocht tegen pryzen van f. 2.30 f. 2.40 per kg geslacht gewicht. Wat daar beneden ligt is inferieure kwa liteit en wat daar bovenuit komt in prijs, neigt meer naar ..luxe" beesten. De handel in gemeste kalveren is deze week redelijk goed verlopen. De aanvoeren waren overal ruimer tot ruim en de pryzen konden, althans voor de goede en beste kwaliteit wel gehandhaafd blyven. Notering van onderen naar boven f. 2,20 f. 3.00 per kg. levend gewicht. Wat de be langstelling van de mesters voor kal veren betreft, de koude doet natuur lijk aan de situatie geen goed. Mo menteel zyn de pryzen voor de af ge meste kalveren toch wel van dien aard. dat men met grote kans op goede financiële uitkomsten nuchtere kalveren zou kunnen aankopen. Wolvee bleef opnieuw duur Frank rijk blijft trekken en de pryzen lig gen daar zo hoog, dat de Franse re gering de invoermogelykheden heeft verruimd Een geringe terugslag in de produktie in 1962 is in Frankryk oorzaak geweest van een zeer gun stige afzet markt voor wolvee. Daar van hebben de Nederlandse schapen - houders volop geprofiteerd en zij doen dit nog. De Coöperatieve Bloemistenvereni ging voor Ter Aar en Omstreken hield vrydagavond haar jaarvergade ring in café Uyttewaal te Papenveer, onder leiding van haar voorzitter de heer N. A. Hoovervorst. In het bij zonder heette hy by de opening wel kom het dagelyks bestuur van de Aalsmeerse Veiling CAV waarbij de vereniging is aangesloten. De heer Hoogervorst noemde 1962 een alleszins gunstig jaar voor de bloemisterij. De omzet was weer met sprongen omhoog gegaan. Uit zyn relaas bleek, dat de bloementeelt sterk is gestegen in ons land, dit was in 1950 283 ha. onder glas en in 1961 616 ha. Hiervan is de uitbreiding van anjers wel het grootst en ook de teelt van rozen is met sprongen omhoog gegaan. De export van bloemen is in 1962 met 25% toegenomen, van 78 naar 98 miljoen, waarvan aan snij bloemen 82 miljoen gulden. Van deze 82 miljoen gulden nam Duitsland 52 miljoen voor zyn rekening. Dea fzet naar alle Europese landen ging om hoog met uitzondering van Engeland en België. Over de teeltregeling deel de de voorzitter mede. dat deze voor lopig gehandhaafd blyft. De omzet bij de centrale Aalsmeer se Velling, waarvan de Ter Aarse kwekers ook lid zyn, was over 1962 f 34.238.477, wat een verhoging by het voorgaande jaar betekende van f5 917.050.06. By de mededelingen, bracht de heer Iloogervorst naar voren, dat het geen geheim meer is. dat het bestuur op uitnodiging em bespreking had gevoerd met het bestuur van de Coöp. Tuinbouw veiling in Ter Aar om te komen tot de oprichting van een bloemenveiling in Ter Aar. Gebleken is dat het niet zo gemakkelijk zal gaan om in Ter Aar een bloemen veiling te stichten. Men vreest lagere prijzen. Het zou de klok achteruit zetten zijn. Uit alles bleek wel. dat er voorlopig en in de naaste toekomst nog geen bloemenveiling in Ter Aar zal komen. De secretaris-penningmeester de heer Jac. Lek had de leden het jaar verslag thuis gestuurd, waaruit we wel konden opmaken dat de bloemis ten tevreden kunnen zijn met de op brengsten van hun bedryven. De om zet van deze afdeling is over 1962 gestegen met een bedrag van f 1.318.346.06. De totale omzet was nu f 6.130.900 43, wat betekent een ver hoogde omzet van 27,4'.. De omzet van snybloemen steeg van f 64.800.000 tot f82.200.000. Het CAV zette in 1962 een bedrag van f 34 238.477,88. Het le dental steeg met 9 en bedraagt nu 254. De cohsowagen heeft de vereni ging dit jaar f 3.533.37 gekost, na af trek van de subsidies. Als bestuurslid werd gekozen de heer Jac. Lek, en bij de verkiezing van twee bestuursleden voor de bestuursfunktie van de CAV werden herkozen Jac. Lek en P. San ders. Met algemene stemmen werd beslo ten om ook dit jaar weer met een praalwagen deel te nemen aan het Het is zaterdag en zondag weer ontzettend druk geweest op het Kagermeer. Duizenden wa ren gekomen om de schaatssport te beoefenen, om op het ijs te zeilen of zo maar met een auto op de bevroren vlakte te rijden. Veel belangstelling bestond zater dagmiddag voor de auto-cross, die georganiseerd was door de ysclub „Kagermeer" in samenwerking met de auto-crossvereniging „Aalsmeer". Het vrolyk schijnende zonnetje was er mede oorzaak van. dat vele duizen den toeschouwers zich langs de baan hadden geschaard: bloemencorso te Aalsmeer. Ook het bestuursvoorstel. 0,1% omslagheffing van de omzet 1962 te doen plaats hebben ter dekking van de vereni gingskosten. werd zonder bespreking goed gevonden. Over de bespreking van het vervoer kwamen de tongen nogal in beweging. Uit het cyfermateriaal bleek dat aan vracht was ontvangen f37.749,10 en dat men had uitbetaald f34.536.45, zodat er een vrachtoverschot was van f 3.212,65. Het bestuur stelde voor om het vracht-overschotsaldo te be stemmen voor eventuele tekorten in 1963. waarmee men tenslotte akkoord ging. By de rondvraag kwamen heel wat vragen naar voren, n.l. over het ste len van bloemen aan de veiling. Naar aanleiding van een vraag, wees de voorzitter op het inpakken van de bloemen, dat veel te wensen over laat. Ook de voorzitter van het CAV, de heer Hofman gaf een uiteenzetting van de bouwplannen bij de CAV, Daardoor zal men komende zomer met moeilijkheden te kampen krijgen wat de in- en afvoer van de bloe men betreft. De CAV telt 1500 leden. De 21 deelnemende auto's leverden een spectaculaire strijd. Er werden vier manches gereden. De uitslag was: 1. J. van Masbergen, Nieuw-Ven- nep. 2. De Gier, Nieuw-Vennep, 3. J. v. d. Velden. Beverwyk. De afvalrace had tot resultaat 1. Van Leeuwen, Aalsmeer, 2. J. Hoogenboom Nieuw-Vennep, 3. Van Veen. Rotterdam. Zondag was het zo druk met auto's en wandelaars op het meer, dat het aantal nu aanwezige auto's op een zomerse dag geen parkeerruimte zou hebben kunnen vinden. Een stalhouder uit Voorhout orga niseerde met een span paarden voor een met sleden uitgeruste wagen tochtjes over het meer. Er werd een byzonder druk gebruik van gemaakt. Op de terrassen zaten de mensen heerlyk te zonnen. Het Westduitse persbureau DPA heeft zaterdag gemeld, dat een lid van de Sowjetrussische ambassade in Bonn dezer dagen van de Westduitse regering bevel heeft gekregen het land te verlaten. Woordvoerders van de Sowjetrussische ambassade in Bonn en van het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken konden dit bericht echter niet bevestigen. Het persbureau zegt. dat de diplo maat het land binnen twee dagen moest verlaten, maar reeds binnen twaalf uur was vertrokken. De naam van de man werd niet genoemd. Hij zou volgens welingelichte kringen voor zyn vertrek gezegd hebben wel te weten waarom hij het land moest verlaten, maar hy zou niet tot per sona non grata verklaard zyn, aldus Rond de Veemarkt

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4