Een zelfgebreid zomerjurkje APPEL PUDDING tal \i/ 'IN WAAROM HOUDEN MENSEN VAN KATTEN I UIT en THUIS mg h (W)ETENS WAARD Zaterdag 2 maart 1963 Pagina 3 Niet onder een hoedje te vaneen Bij het zien van de nieuwe Parijse hoedenmoden dachten we: deze zomer is het niet moeilijk om ons onder een hoedje te vangen, want sommi ge ontwerpers kwamen met wagenwielen, waar we wel met z'n vieren onder konden. Jacques Esterel (rechts) b.v. had zich daarin helemaal uitge leefd. Maar we zijn weer gaan twijfelen toen we de kapsel foto's zagen. Al is een hoed nog zo volumineus, hij zal toch bezwaarlijk te combineren zijn met de torenhoge chignoncoif- fures, die ook uit Parijs komen We zullen dus moeten kiezen, of de hoed of het kapsel.. Mms* xve zj-jange tweeling Leila en Geen wonaer met aeze pla- Valenrie Croft uit het Engel- tina-btonde prulken van JacnU. net materiaal is dynel. een se Chelsea is goed gemutst. Amerikaans kunstprodukt. De beroemde Parijse coiffeur Charles of the Ritz" bracht deze nieuwe kapsels, waarbij vooral de enorme chignons opvallen. De mannequin rechts heeft donker haar en een blonde chignon. Londen, maart 1963 Als het weer straks wat zachter is. zult u heel modieus zijn met dit gebreide zomer jurkje. Het is hoogst comfor tabel en prettig in het dragen want het is gemaakt van dunne wol. U ziet er misschien tegen op: een hele jurk, maar het is hele maal geen heksentoer om hem zelf te maken, met de hand of met de breimachine, want het model is hyper-eenvoudig: recht toe. recht aan in tricot steek. En ondanks dat recht toe. recht aan is het breien niet eentonig, dank zij de drie kleu ren wol, die in een streeppa troon worden verwerkt. Het is erg leuk om een eigen kleurencombinatie te maken en drie kleuren bijeen te zoeken, die met el kaar harmoniëren en een mooi, maar ongewoon contrast vormen. Indien bruin uw hoofdkleur zal worden, probeer dan de combinatie met wit. en parelgrijs, of zwart en blauw, indien u een donkerder ef fect prefereert. Blauw, bruin en wit zijn een geslaagd trio in de donker der tinten, maar doen het ook uit stekend in pasteltint. Gold. amber, gele mosterd, poederroze zyn mode kleuren van dit seizoen; ze verstaan zich met beige en turkoois-achtlg blauw. Voor liefhebbers van een meer gedekt geheel de geslaagde combinatie van wit en twee tinten grfjs of beige. En voor een éénkleu- rige Japon drie verschillende, nauw- verwante tintén van dezelfde kleur. Kleurverdelinir Van de hoofdkleur heeft u in dit jurkje anderhalf maal zoveel nodig als van de beide overige kleuren De kleurverdeling is hier indien de lichtste tint wordt aangeduid met L, de middenkleur met M en de hoofdkleur met HK: 2 toeren M. 4 toeren L. 4 toeren M, 2 L. 2 HK. 2 L. 4 centimeter M 2 L. 2 M. 4 L. 4 M, 2 HK. 4 M. 4 L, 8 centimeter HK. Deze streepverdehng wordt vier maal in de japon herhaald, nadat de onderste 25 centimeter van de Japon in de lichtste kleur zijn ge breid. Overigens bent u niet aan deze streep gebonden. De kleine schetsjes geven andere suggesties weer van zelfgebreide Jurkjes in twee of drie kleuren zefierwol. Het eerste vertoont tussen een zwarte zoom en een wit schouderstuk een uitgebreide serie tinten grys, beige en room in alsmaar lichtere tinten. Het tweede jurkje in poederroze is gegarneerd met ingebreide snipper- vormige blokken in groen of erica; in elk der blokken enkele steken van een andere kleur. Het volgende modelletje in mosgroen en turkoois paart de twee kleuren diagonaals- gewys. Het laatste tenslotte is ge ruit: wit met horizontale, ingebreide marineblauwe strepen van verschil lende breedte, en enkele verticale strepen opgemaasd met rode wol. Afwerking Het jurkje wordt gevoerd met dunne Japanse zijde, armsgaten en halsopening kunnen naar verkiezing worden afgewerkt met een gehaakt randje vasten, een tegengenaaid boorbandje of een gebreide schuine bies. Wie kan opzetten, afhechten en tricotsteek breien zal geen moeite hebben een dergelijk jurkje op haar eigen maten te maken. Brei daartoe eerst een proeflapje van 20 steken breedte en meet de breedte in cen timeters van dit lapje: P. Meet uw eigen heupwijdte losjes om het lichaam. Heupwijdte HW. Het aantal steken dat nu voor de japon moet worden opgezet is HW maal 20 gedeeld door P". Voor de rokzoom: brei 3 cm. Brei één naald recht op averechte kant, en brei recht toe, recht aan door tot oksel De nieuwe Franse lijn is heel goed te zien in dit chique kap sel. dat eveneens van de -hand van ..Charles of the Ritz" is. Hij noemde het "Lt Casque Parisien Er is momenteel een rage in pruiken en pruikhoeden en in Engeland heeft men een nieu we variatie bedacht. Het is een waterproof-pruik, die als bad muts kan worden gedragen. Dit fraais werd getoond op een show in Londen Een hond is een huisdier en hij is daar trots op. De kat heeft zich verwaardigd ook een tijdje huisdier te zijn en daarop mag de mens trots zijn. Joep is een lieve, gewillige hond. maar hij kan niet berusten in het feit. dat wij ook katten houden. Het bevalt hem niet. dat hij zijn voedsel moet delen, dat poes din gen zijn toegestaan, die voor hem streng verborden zijn, dat de kat wél op de boekenkast kan sprin gen en hij, met zijn vier korte pootjes aan de grond gekluisterd blijft. Daar staan natuurlijk een paar voordelen tegenover. Tijdens de weekeinden mag Joep mee in de auto, poes blijft thuis. Joep mag door het bos draven, in takken happen, muizenholletjes besnuffelen en tegen konijntjes blaffen. Joep krijgt een ijsje, een patatje, een stukje koek. Joep heeft schik en poes zit in de keuken te suffen en op onze terugkeer te wachten. Zodra wij dan thuis komen, gaat Joep blij naar binnen en poes ver heugd naar buiten. Maar een half uur later zitten zij elk aan een kant van vaders stoel boos naar el kaar te staren. Ik ben uit geweest, zegt Joep dan onhoorbaar. Lekker gedraafd door het bos. dwars door kuilen en beekjes. En jij? mispunt? Ik heb de hele dag gerust, ant woordt poes. onhoorbaar en hoog hartig. Niemand sjouwde mij rond. niemand voelde zich gedrongen mij te knuffelen. Heerlijk. Ik heb drie vliegen gevangen. Wat ving jij sulletje? Joep buigt de kop. Niets zucht HU- En hij vraagt zich af. waarom mensen katten houden. Omdat er niets heerlijkers is dan in de keuken te staan koken en een kat te hebben, die je gezel schap houdt. Elke beweging van je volgt zij met de ogen. ZU spint hoopvol. Zij knippert met de oogleden, kijkt en wacht. Eén brok geduld. Haar staart re gistreert haar gemoedsaandoenin gen. Maar ook haar oren haar neus zijn voortdurend waakzaam. Zij is het toonbeeld van rust. maar het is een rust die elke seconde in bliksemsnelle actie kan over gaan. Je hoeft je maar om te draaien en reeds zit poes op de aanrecht en doet een greep naar de biedstuk. Een hond in do* keuken is een regelrechte verschrikking. Een hond heeft geen geduld, hij draait om je heen. besnuffelt elk papier tje dat je wilt weggooien, trapt op je tenen, staat zichtbaar te water tanden. laat je je een hoedje schrikken wanneer de krant op liet matje valt en hij in wild geblaf Uitbarst. Een hond is één bonk zenuwen. Als Je iets tegen hem zegt, denkt hij dat je wilt spelen en begint in je schoen te bijten. Als je zegt: Kalm nu, ga daar zitten, krijg je hoopvol een poot. Als je hem zijn bakje eten toe schuift, schrokt hij het in vijf se conden naar binnen en trekt een gezicht alsof het voeldsel nog moet komen. <:Yïloederlyk& overpeinzing Als Je het vlees in de pan laat glijden, gaat hij van teleurstelling in het deurmatje bijten. En hij schijnt te denken dat alles wat je klaarmaakt voor hém zal zijn. Zijn verbazing kent geen grenzen wanneer wy het even later zelf opeten. Een poes verwondert zich niet, zU neemt alles zoals het komt: zon en regen, vlees of ordinair katte- brood. Ik geloof dat Joep katten zo haat omdat een poes de gewoonte heeft urenlang onverschillig voor zich uit te kyken, tevreden met zichzelf en de wereld. Joep kan dat niet. Als hy zit en hij zit dik wijls vallen zyn ogen vanzelf toe. Maar hy wil niet slapen, hy heeft vyf mensen om zich heen, die zichzelf van tyd tot tyd op een koekje trakteren, die elk ogenblik kunnen opstaan om uit te gaan en die dus nauwkeurig in het oog ge houden moeten worden. Die twee spalt knaagt aan zyn zenuwen. Het zal poes een zorg zyn. wie komt binnenvallen. Kinderen, men sen zy zyn allen hetzelfde. Komen er véél kinderen dan zorgt poes wel dat zy uit de buurt blyft of ergens gaat zitten staren, waar niemand haar kan bereiken. Maar Joep voelt zich verplicht het huis en rieszelfs inwoners met zyn le ven te verdedigen. Er kan geen deur opengaan, geen belletje klingelen, geen brie venbus klepperen of hy is een en al vechtlust. Wild keffend, met blikkerend gebit en een gegrom dat uit zyn achterpoten komt. rent hy de rustverstoorders tegemoet. Dit is zyn huis. Weg Jullie. Zy gaan niet weg. zy kyken la chend neer op het dotje poetska- toen. dat zich zo druk maakt en duwen hem ongegeneerd opzy. Joep. diep belgdigd. zoekt zyn kus sen weer op en kykt verwytend naar zijn baas. Het valt niet mee om een klein hondje te zyn. voor wie niemand op de loop gaat. Poes is niet waakzaam, slechts nieuwsgierig, zy wil alles weten, zy pakt de boodschappen vast voor Je uit, besnuffelt elke bezoeker, komt hard aanlopen als zy een onbekende stem hoort, duikt met haar kopje in tasssen en mandjes en zodra haar nieuwsgierigheid be vredigd is. neemt zy haar gelief koosde houding van standbeeld weer in. Zy zou rustig het huis laten leeghalen, de bewoners la ten vermoorden of de keuken laten uitbranden, zonder van haar plaats te komen. Toen Hcnkie echter werd aan gevallen door een vreemde hond. die tweemaal zo groot was als Joep. sprong Joepie de aanvaller op de rug en joeg hem de hele straat door. Hy was plotseling ver geten hoe klein en timide hy eigen- lyk was. Begint het daarentegen te onweren, dan kruipt hy bibbe rend onder een stoel, terwyi poes rustig blyft doorsoezen. Wat maalt een kat om onweer? Je kunt het Immers niet eten! THEA BECKMAN (afstand van oksel tot rokzoom op de figuur meten). Armsgatminde ringen voor Hët voorpand: 1 x 4 st, 2x2 st.. 2 x 1 st. en na vier toeren nogmaals 2 x 1 st. Tien centimeter boven het armsgat met decolleté be ginnen: middelste 20 st. afhechten en aan weerszyden daarvan 5x2 st. en vervolgens telkens 1 steek af hechten. Op 18 cm. boven het arms gat met schouder beginnen: hier voor telkens 6 st. tegelyk afhechten Armsgat mindering rugpand: 1x3 st., 1 x 2 st. 1 x 1 st. en na vier toe ren nogmaals 2 x 1 st. Doorwerken tot 18 cm. boven begin van armsgat en schouder afhechten als in voor pand, (dus geen decolleté inwer ken!). Als de schouder klaar is alle overige steken in één keer afhech ten. In deze barre winter verlangen we naar ste vige kost en daarom is nu zeker een warme pudding een welkome afwisseling. Zo'n pud ding wordt opgediend op een verwarmde scho tel en met een warme saus overgoten. Wat kleur en smaak betreft moet de saus afsteken bij de pudding. We geven u deze week het recept van warme appelpudding met rumsaus, een heerlijk fris toetje. Vocrr de bereiding van een warme pudding hebben we een speciale vorm nodig di ehermetisch afsluit. De pudding wordt namelyk in een warmwaterbad gaar gekookt. Het water mag beslist miet in de vorm binnendringen. Voor het vullen moet de vorm zeer goed worden in gevet en met paneermeel worden bestrooid en daarna voor niet meer dan tweederde met de pudding massa worden gevuld. U hebt nodig: 1 kg appelen, 4 eieren, citroenrasp, 60 g suiker, 4 dl melk, 50 g gepelde fyngehakte amandelen. Schil en snyd de appelen in kleine stukjes, bak ze heel even in wat boter r- leg ze in geprepa reerde vorm. Overgiet de appel stukjes met een mengsel van de losgeklopte eieren, citroenrasp, sui ker, melk en de gehakte amandelen. Laat de pudding 2 uur au bain ma rie koken, stort deze voorzichtig en serveer ze met de wanne rumsaus (een warme vanillesaus, waar een dl rum aan is toegevoegd). Uien met kaasragoüt Haal van 8 grote uien de bui tenste vliezen af en kook ze in water met r- niet helemaal raar. Snyd vervolgens een kapje eraf en hol ze uit. Het binnenste van de uien fynprakken en door een dikke kaasragoüt mengen. Zet de uien in een vuurvaste schotel en vul ze met de kaasragoüt (benodigd is H li ter ragoüt). De rest van de ragoüt om de uien gieten en nadat het geheel met wat geraspte kaas is bestrooid, in de oven laten grati neren. Ceintuurtje Een ceintuurtje kan indien ge wenst in één der gebruikte kleuren wol worden gebreid. Voor een recht, plat ceintuurtje worden steken op gezet tot een breedte van 8 cm. Brei hierop een lengte van 1.60 m. Pers en naai dit ceintuurtje in de lengte dicht. Voor een rolbandje worden ste ken voor een breedte van 2 cm op gezet. Hierop schuin breien door om de vier toeren tussen eerste en tweede steek 1 st. te meerderen en in dezelfde naald vóór de laatste 1 st. te minderen. Brei een lengte van 1.60 m. Naai het ceintuurtje in de lengte dicht en strik het om het jurkje. J. V. LEIDSCH D OIIII!lllllll!llllllllillllllllllllllllllllllllll!ïï!!llllllllllllllllinillll!!llllll Op een pleintje stond ergens In een hoek, midden in de sneeuw een vuurrood driewie- lertje, er naast lag een groen plastic emmertje en een eindje verderop een schepje. Het bijbe horende Hansje of Keesje nas echter in geen velden of wegen te bespeuren. Die was naar z'n mamma gehold, omdat hij kou de handjes had gekregen of zin had in een snoepje en z'n kost bare bezittingen waren onbe heerd achtergebleven op de openbare weg. Na zal manna misschien wel op 't zelfde mo ment, dat ik daar langs kwam, tegen Hansje of Keesje gezegd hebben: ,jZeg eens even toaar heb je je driewieler gelaten en waar is je emmertje? Toch niet op straat laten staan? Dat mag niet ga het eens game ha len!" en zo zal 't allemaal best terecht zijn gekomen. Maar in Kopenhagen zullen kleine jon getjes zo slordig niet meer om springen met hun spullen. Daar is n.l. een Uitleendienst van speelgoed, een soort openbars bibliotheek van beren en pak huizen, spoortreinen en poppe- wagens en wat dies meer zij. Kinderen van 412 jaar kunnen lid worden; ze krijgen een kaart en kunnen dan éénmaal per week is lenen. Als ze het keu rig en onbeschadigd terugbren gen, komt er een kruisje op de kaart. Na twintig van die kruis jes mogen ze het pakhuis of de beer houden. Maar o wee, als er een wiel van de trein af is, of een ameublement van het pop penhuis in puin ligt! Of nog erger als een fietsje helemaal zoek is geraakt, omdat 't op straat bleef liggen en een ander kind er mee aan de haal is ge gaan! Dan krijg je een nulletje, en na een bepaald aantal nullen is het uit met het lenen. Als ik ooit eens met vakantie in Kopenhagen beland ga ik be slist op onderzoek uit, op en hoe dat systeem precies werkt, 't Klinkt allemaal reusachtig en de opvoedende bedoeling ligt er duimen dik bovenop. Maar bij mij rijzen tocfb wel een heleboel vragen. Er staat om te beginnen niet bij (en het ivas nog wel het Documentatieblad van t minis terie van O. K. en W. waar ik 't bericht vond) hoeveel het kost. Dat is een belangrijk hiaat, want nu vraag ik me af of na twintig keer lenen het stuk speelgoed misschien (ruim) be taald is. Dan zou er toch eigen lijk een heel klein afbctalings- systeem addertje schuilen on der het prachtige groene gras der pedagogie. Dit geldt dan de ouders, maar wat de kinderen betreft: de braven en keurigen en zij die minstens twintig toe ken die verheven toestand kun nen behouden, komen zo op een makkelijke manier aan solide en vooral verantwoord, maar waar schijnlijk ook duur speelgoed. En zouden er in Kopenhagen alle maal wonderkinderen wonen die elkaar nooit de haren uit 't hoofd trekken en een bloedneus slaan onder het motto: ,.blijf t'er af; 't is mijn treintje" en „jij mag niet met mijn pop spe len". 't Zou hoogstens kunnen worden: „Van de week heelt mijn pappa er voor betaald". Maar dat lijkt me toch niet zo'n voor de hand liggende kreet, 't Minst door het onvervreemd bare eigendom geïnspireerde. En zouden al die kinderen altijd maar weer blijmoedig 't geleen de poppenhuis terugbrengen naar de bibliotheekEn dan weer even blijmoedig iets anders mee naar huis nemen? Er zit iets in van afstand kunnen doen van iets moois, maar ook van telkens weer iets nieuws en be ters willen hebben. Waar blijft de innige verknochtheid aan het eigene al is het nog zo simpel? Vragen bij dozijnen; het is wel beschouwd je reinste „voer voor psychologen". Zou het eigenlijk allemaal niet bedacht zijn door Kopenhaagse huisvrouivendie jaar in jaar uit zuchtten onder een nimmer ein digende rommel van dierbare panden, die nóóóóóit weggegooid mochten worden, van kasten vol met speelgoed, dat tot de jong ste dag bewaard moest blijven, schrikbeeld van elke schoon maak? Dit uitleensysteem heeft een element van hygiëne, van opgeruimd staat netjes, van zo vcèl mogelijk, maar nooit teveel tegelijk en zo keurig mogelijke blijvertjes. Maar ik kijk toch met een soort vertedering naar het onaanzienlijke eigengebreide beertje, dat jaar in jaar uit er gens in de kamer van een van mijn inmiddels al meerderjarige kinderen rondslingert en dat al tijd in ere gehouden zal worden 't Idee. dat de snoes ooit terug zou moeten naar een uitleen bureau!!! Ik wed dat hij zelfs mee verhuist, als ze ooit eens gaat trouwen HERMINE G

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9