Protest kooplieden tegen a.s, marktver plaat sing rr ZES MAANDEN KUNNEN WEI, EENS l'2 JAAR WORDEN Pitmanschool MEESTERLIJKE REGIE VAN ANTONIONI IN „ECLIPS" Voortreffelijk spel Laurence Olivier VROEG KOKOS EXPOSITIE RIJP Films vun I week in Leiden j D.E.V." bestaat binnenkort 75 jaar vuil Wel twee, doch geen zes maanden Ook middenstanders tegen IwKwitmtmwtmtmKmf Varkens aten elkaar op Gero-cassette Observatie van menselijke onmacht en eenzaamheid 111 11 11 Zwak scenario vlot verfilmd Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 maart 1963 Tweede blad no. 30896 Het voorstel van B. en W. om de zaterdagse markt voor een proefperiode van zes maanden gedeeltelijk naar de Hooglandse Kerkgracht te verplaatsen, heeft in de kring van de marktkoop lieden en de middenstandsbedrijven langs de huidige marktroute grote ontsteltenis teweeggebracht. Men kon en dit zou ook B. en W. bekend zijn akkoord gaan met een verplaatsing van de markt tijdens de twee maanden durende werkzaamheden in de Breestraat (verwijdering tramrails), maar nu B. en W. deze periode tot zes maanden wensen te verlengen, komen de markt kooplieden en middenstanders in verzet. markt na de eerste werkzaamheden in de Breestraat twee maanden terug moet keren naar haar huidige plaats om daarna direct reeds de si tuatie opnieuw te bezien. Volgens de heer Van den Hoven zal dan alles pleiten voor het handhaven van de markt op haar tegenwoordige plaats. Ook de heer Stikkelorum deelde deze mening. De onlangs gedeeltelijke ver plaatsing van de woensdagse markt heeft voor de marktkooplieden reeds een groot fiasco opgeleverd. B. en W., advertentie DEFINITIEVE VERPLAATSING? Dit bleek ons tijdens een gisteren gehouden persconferentie, waarin de landelijk secretaris van de Cen trale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel, de heer N. A. van den Hoven uit Den Haag, de voorzitter van de plaatselijke afde ling van deze vereniging, de heer J. Stikkelorum, en enige vertegen woordigers van de winkeliers aan de Botermarkt en de Nieuwe Rijn, als het standpunt uiteenzetten van de bij deze marktverplaatsing direct belanghebbenden. De heer Van den Hoven, die er nog niet zo zeker van is, dat B. en W. niet op een definitieve verplaatsing heen- sturen, was van oordeel, dat het niet bij deze zes maanden zal blijven. Daar kon z.i. nog wel eens een jaar bijkomen. B. en W., aldus spreker, schrijven immers in hun voorstel aan doelde zes maanden de situatie op nieuw zal dienen te worden bezien, mede ook in het licht van de, naar wü (B. en W.) hopen, intussen ge reed gekomen plannen voor de alge hele en definitieve reconstructie van de Breestraat". Dit betekent, aldus de heer Van den Hoven, dat men eerst na afloop van de zes maanden weer gaat confereren en onderhandelen en wellicht ook een rapport gaat opstel len. Er komen verkeers- en markt- deskundigen aan te pas, terwijl ook diverse commissies moeten worden gehoord. Stel dat, aldus nog steeds de landelijk secretaris, eens op circa een half jaar, dan is men in die tijd al weer toe aan de tweede fase van de werkzaamheden in de Breestraat, waarvoor een termijn van zes maan den is uitgetrokken. Op deze wijze kan het IV2 jaar gaan duren. Twee maanden en dan terug De marktkooplieden stellen zich de raad, dat „na verloop van be- dan ook op het 6tandpunt, dat de PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 NIEUWE CLUBS TYPEN STENO in 4 talen DUITS - ENGELS FRANS NEDERLANDS CONVERS -CORRESP. HANDELSKENNIS. aldus de heer Stikkelorum, plegen I met het onderhavige voorstel een aanslag op ons gezinsinkomen. Z.i. is dit niet moreel verantwoord. Ook de middenstanders, voorzover wonend langs de huidige marktroute, blijken tegen een definitieve ook in deze kring houdt men reeds reke ning met een permanent karakter verplaatsing te zijn. Een enquête onder deze winkeliers heeft uitgewe zen, dat reeds ruim 130 middenstan ders, waarbij zich ook de directies van V. en D. en C. en A. hebben aange sloten, de markt in de toekomst op haar huidige plaats gehandhaafd willen zien. Zaterdag in beide richtingen Hoewel de middenstanders een open oog hebben voor een eventuele invoering van éénrichtingverkeer in de Breestraat. menen zij, dat dit ook zou kunnen geschieden met handha ving van de markt op haar huidige plaats. Een week, zo oordelen zij. heeft zeven dagen, waarom dan geen zes dagen met uitzondering van de zaterdag éénrichtingverkeer in de Breestraat en het verkeer op zater dag in beide richtingen toegestaan. Een anoloog geval doet zich bij de vrijdagse veemarkt voor in de Steen straat en omgeving. Men zou hier temeer voor voelen, omdat het vrachtvervoer i.v.m. de vijfdaagse werkweek toch al tot het minimum is beperkt. Afgezien van deze oplossing blijft men in deze kring nogal sceptisch staan tegenover het toelaten van R8ÉfiS&ï?"5£ zwaar verkeer langs de Boter-, Vis- en Aalmarkt. Vele panden, aldus re deneert men, zijn dan aan een ver zakking toe. Adre s aan raad Vele van deze bezwaren kan men terugvinden in een advies van de Centrale Vereniging van de Markt-, Straat- en Rivierhandel, dat de raadsleden gisteren heeft bereikt. Een groot bezwaar daarin is, dat het Col lege van B. en W. in zijn voorstel voorbijgaat aan de argumenten, welke tegen marktverplaatsing zijn aange voerd. Zo was de tijdelijke verplaat sing naar de Hooigracht eertijds ook al ge ensucces. Gesteld wordt ook in dit adres, dat de thans aangewezen plaats uit markttechnisch oogpunt volstrekt on geschikt is. „Het is er winderig. Er is een som bere bebouwing, daar winkels, welke bij het marktbeeld passen, ontbreken. Sommige gedeelten zijn te smal. De vertrouwde marktsfeer van lawaai en leven is er weinig passend". »t. w i« A I'I ■«■■rHWMTffff 5? Voorzitter: kweek méér varens! De 74ste algemene ledenvergade ring van de Leidse tuiniers- en bloe mistenvereniging die gisteravond in de zaal „Aniba" werd gehouden, mocht zich in een vry grote belang stelling verheugen. De voorzitter, de heer J. H. Smit, zei dat de vereniging in het afgelopen jaar actief is ge weest en dat het ledental Is geste gen. Hjj feliciteerde vervolgens de heer J. P. Korenhof met de konink lijke onderscheiding, die hij vorige week mocht ontvangen ter gelegen heid van zjjn jubileum by de fa. D. Warring en Zn. De secretaris, de heer J. Roman, gaf een gedetailleerd overzicht van de vele verenigingsactiviteiten in 1962. De vereniging, die in december j.l. ruim 80 leden telde, hield in het af gelopen jaar acht instructieve lezing avonden. Naast enkele geslaagde ex cursies stonden een tuinkeuring, een fruit- en dahliatentoonstelling en de keuring van zelfvervaardigde kerst stukjes op het programma. In ver band met de viering van het 75-jarig bestaan werd een jubileumcommissie gevormd, bestaande uit de heren D. Koudijzer, M. den Hartog en P. Staf- feleu, die ten bate van het jubileum fonds reeds enige acties ontplooiden. Dat DEV ook in financieel opzicht heren Roman en Hofman, die zich in 1962 voor DEV zeer verdienstelijk hadden gemaakt.. De bestuursverkie zing liep vlot, daar de periodiek af tredende heren A. Hofman, N. Bree- dijk en H. de Pree bij acclamatie werden herkozen. Nadat de voorzitter nog enkele leerzame aanwijzingen had gegeven over het kweken van amarylissen, kende de jury, gevormd door de he ren C. Streefland, H. de Pree en P. Staffeleu, na de keuring van door enige leden gekweekt materiaal, een bijzonder woord van lof en 9 pun ten voor het puntenstelsel toe aan de heer H. Crama (pot krokussen) en 8 punten aan de heer M. den Har tog, die een pot fraaie hyacinten had gekweekt. Na de pauze hield de voorzitter een leerzame lezing met als onder werp: „Het leven der varen. Verwaarloosd De politie zal een onderzoek instel len naar de dood van 15 varkens, die in de gemeente Herkingen de ge- hele winter hebben doorgebracht zon- op een gunstig jaar'kan terugzien, k voldoende beschutting en voed- bleek uit het verslag van de penning- sf| enl ïeniarn,in(!i dte de die- meester, de heer A. Hofman d e rpn hadd,n vuilnisbelt, melding kon maken van een batig waar|„ broei zat saldo en een veelbelovende groei van Dc polHle ontdekte gisteren de ern- t jubileumfonds. stige verwaarlolzng van ongeveer 80 Nadat de kascommissie verslag had V_u-I;).ns waarvan er al 15 zijn om- uitgebracht en op het-goede ftnan- Eekomen. Vier dieren waren er zo cteel beheer van de heel' Hofman de „„s,ie aa„ ,„e. dat de polite ze nadruk had gelegd, richtte de voor- mo€st a(maken WaarschijnlilkW zitter een hartelijk dankwoord tot de zuiien 5 andere ditzelfde lot moeten ondergaan. De varkens waren eigendom van de heer E. Struik in Melissant. Het terrein is besmettelijk verklaard, om dat er een kans is dat er varkens pest heerst. Enkele van de dieren waren half opgegeten door lotgenoten. Advertentie van f 40.— of 1400. V. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het De Gero-specialist. STUDIO Weer een meesterlijk door de Italiaanse regisseur Michelangelo Antonioni geobserveerd verhaal, waarin de men selijke eenzaamheid en de menselijke onmacht tot expressie komen. ..Eclips" (l'Eclisse") verwierf met recht de Prix special du jury tijdens het Filmfestival 1962 te Cannes. Een verbroken liefde, een hei-won nen liefde, doch opnieuw een breek bare liefde, vol onzekerheid. Dat is het hoofdthema, waarom heen zich fantastische, doch volko men realistische scènes afspelen op een zowel in figuurlijke als in letter lijke zin op kookhitte staande effec tenbeurs, waar speculanten keihard aan het werk zjjn, waar fortuinen ge maakt of verloren worden en waar als 't er op aan komt ook weer ieder mens volkomen alleen staat Het verhaal doet er in zo'n geval weinig toe. Het is veel meer de indringende verfilming van welhaast iedere scène, waarmee het cineastisch oog van Antonioni zyn originaliteit betoont. Weliswaar verlopen die taferelen in een traag tempo, doch juist dit trage tempo biedt de toeschouwer gelegen heid zich volledig bewust te worden van al hetgeen geboden wordt. Monica Vitti en Alain Delon zün de hoofdvertolkers in dit filmwerk, waarin de menseiyke wanhoop veelal domineert, ook al lijkt het er op, dat de nieuwe verhouding, waaraan de vrouw zich overgeeft, haar uiteinde- lijk het gewenste geluk zal kunnen geven. Want haar liefde is sterk, evenals die van de man, aan wie zjj zich geeft. Maar wie kan zeggen, of hier van bestendigheid sprake zal zyn? Deze probleemstelling beheerst deze dichterlijke film. waarin mensen worstelen om wat blyheid in een triest bestaan, waarvoor door com- „De langste «lag" Luxor De film „De langste dag" is haar zesde week ingegaan. Dit is alleszins begrijpelijk, want indringen der herschepping van de befaamde D-day, de inzet van Europa's bevrij ding, is nauwelijks denkbaar. Het is alsof alle gebeurtenissen op die span nende dag. realiteit geworden zijn. Men leeft enige uren bewogen mee met al hetgeen deze dag tot de meest gedenkwaardige maakte uit de ganse wereldoorlog. MONICA VITTI plicaties nauwelijks of wellicht geen oplossing is te vinden. Antonioni bevestigde er als regis seur zijn alreeds grote naam mee zowel door de zuiverheid waarmee het gegeven is uitgewerkt als door de even zuivere waarneming der geopen baarde menselijke emoties, waar by wel allereerst de aandacht gevestigd biyft op het inneriyk doorleefde spel van Monica Vitti. Illlllll|||||||||||||l|||||||||||||IIIIIIIlllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllillllllll"l"nl|l,"'lllllll,llllll'"inn'" De Boterzonder markt. (Foto: L.D./Holvast) Zelfs het College van B. en W.t aldus dit schryven, is hiervan doordrongen, want het wydt aandacht aan de mo- gelykheid van „een prettige en byna intieme wyze van markten". Zodra de zaterdag-markt een intiem karak ter zou krygen. is er van een markt in de betekenis, welke er door het Leidse gemeentebestuur en de bur gerij door de eeuwen heen aan is toe gekend, geen sprake meer. Een in tieme. dus dode markt is Leiden, één der voornaamste marktsteden van ons land, bepaald onwaardig Adressanten hebben er verder „met verbazing van kennis genomen, dat B. en W. Groningen en Eindhoven tot een voorbeeld van geslaagde marktverplaatsing stellen. Vooral t.a.v. Eindhoven mag worden gesteld, dat de markt is teruggelopen". Voorstel verwerpen Tenslotte wordt in dit adres by de raad met klem op aangedrongen om het marktbelang boven alle andere belangen te laten prevaleren en het voorstel van B. en W„ tenzy dit wordt aangepast aan bovengenoemde er- langens, a.s. maandagmiddag te ver werpen. IN ONZE ETALAGE NOG NOOIT BRACHTEN WIJ ZO'N PRACHT COLLECTIE LIDO Van wat voor soort man nen houden de meeste vrouwen? Na tuurlek is het onmogeiyk een alge- meen geldend antwoord te geven. Dat En in de momenten, waarin de hangt immers af van aard en niveau muziek zwygt en alles stil is, wor den gemeenlijk de hoogtepunten aan uitdrukkingskracht bereikt. Officiële publikatie KANDIDAATSTELLING VERKIEZING LEDEN TWEEDE KAMER I)ER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Lelden brengt tei openbare kennis, dat op 2 april as. de kandidaatstelling voor de ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staben-Generaal plaats vindt. Op deze datum kunnen van 9.00 uur vm tot 5.00 uur nm. bi.1 de Voorzitter van het hoofdetembureau. of diens plaatsvervanger, ter Gemeen tesecretarie --an Lelden, lijsten van kandidaten worden ingeleverd. De tot Invulling bestemde formulie ren voor de lijsten van kandidaten en de formulieren voor de schriftelijke verklaring van bewilliging ln de kan didaatstelling zijn van neden af ter Gemeentesecretarie van Lelden, afde ling Bevolking c.a., kosteloos verkrijg baar. Leiden, 2 maart 1963. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Walther Frederik, zn. van S. O. War- naar en P. C. Duparc; Hein, zn. van H. F. van Vliet en E. J A. v. d. Vel den; Silvia, dr. van P. Marks en J. G van Woggelum; Ingeborg, dr. van J. F Noorthoorn van der Kruyff en A. J M. Dieben; Alexander Adrianus. zu van G. v. d. Meii en J. M v. d, VUs; Johannes Cornells, zn. van J. C. van Stefln en J. C. van Heelo Johannes Jacobus, zn. van J. J. van Oosten en A J van Egmond; Jacqueline, dr. van D .Vyibrief en M. van Roijen; Johan nes Arnoldus. zn. van A A. Verbeten en C. A. A. Koet; David, zn. van J. Hanno en L. J. Brandt. ONDERTROUWD. J. Wlbten en A. M. I. Kouwenhoven; A Ruygrok en S. Stokkel; B. van den Berg en T. Spruyt; C. de la Rle en C. M. Singerllng; A .A M. Mank en C. M. van Steenbergen; C. Mondt en E. Sna ter; R. M. Vonk en W. J. Neuteboom; F. T. M. Spleksma en M. I. A. Boeze- man: W. A. wysman en A. C. van den Berg. OVERLEDEN. W. de Jong, 73 Jaar, vrouw; J. van der Plas. 73 Jaar, man; L. Dekker, 23 Jaar, man; F. Boeff. 85 Jaar. man. Op kaniers bij „die" vrouw TRIANON Men vraagt zich toch af, wat regisseur Richard Quine voor ogen gestaan heeft, ioen hij „The Notorious Landlady" ging maken. Een thriller? De eerste beelden doen het wel denken. Vol sfeer en spanning. Een misterieuze waas rond een jonge mooie vrouw (Kim Norah». Wie en wat is ze. Waarom wil zij die flat verhuren? En waarom kan ze hem zo moeilijk kwyt? Waarom accep teert ze die vrolyke jonge Ameri kaanse diplomaat (Jack Lemmon) zo met tegenzin? Deze en vele an dere vragen werpt Quine bekwaam in beelden op. Geraffineerd en met mate zet hy oplopende spanning naast een bevrijdende lach. Maar wanneer hy dan aan het be antwoorden toe is, ïykt net alsof hy ineens zelf niet meer in zyn thriller gelooft en er toch maar liever een komedie van maakt. Oh ja, dat een maal begonnen moordverhaaltje loopt wel door. maar de dikke lach- effecten domineren zelfs in de rechtszaal, waar onze eens zo ge heimzinnige hospita terecht staat wegens moord, zorgt haar „diploma van de vrouw. In deze film geba seerd op een roman van James Bar low waardeert een charmante Francaise een niet helemaal solide „he-man", die zegt bezweken te zijn voor de avances van een jong meisje, boven een door en door trouwe echt tieke" huurder voor de nodige dwaas heden. Na die rechtszitting verwacht men genoot. Neen. het gaat hier niet over eigenlijk het einde, maar dan breit twee mannen, tussen wie mevr. An- Richard Quine er nog een stukje aan, na Weir, vrouw van een onderwijzer waarin ondanks een extra dode j aan oen volksschool in een Noord- eigenlyk alles in het belachelyke engelse industriestad, zou kunnen wordt getrokken en waarin holpar- kiezen. Die ontrouwe flinkerd en die tyen voorkomen, waarvoor Laurel en correcte wederhelft zijn nameiyk de- Hardy zich destyds niet voor ge- zelfde Graham Weir, die vrijgespro- schaamd zouden hebben. Er is zo een ken wordt van een aanklacht wegens storend gebrek aaneeenheid. Het is zedendelict. De werkelijke toedracht vis noch vlees. Van de thriller be landt men via de komedie in de klucht. Maar voor hen, die niet zo zwaar tillenaaan dit gemis aan logische opbouw, is er nog wel plezier te be leven aan dit filmpje. Men zal er zich zeker niet by vervelen, aaarvoor is Richard Quine een te handig vak man en zijn de blonde Kim Novak, de sympathieke Jack Lemmon en de onverwoestbare Fred Astaire te geroutineerd. Gezamenlyk zorgden zij er wel voor, dat het verhaaltje al is het op zichzelf dan niet zo sterk tenminste vlot verteld wordt. is wél aan de toeschouwer, maar niet aan mevr. Weir bekend. Haar keuze aan het slot is echter alleen maar zonder avonturen. De een heeft na meiyk opdracht gekregen van een bank om uit een afgelegen mynwer- kersnederzetting een hoeveelheid stofgoud op te halen en hy huurt zyn oude vriend en diens jonge part ner als helpers. De heenreis is uitvoerig en ook wel boeiend in beeld gebracht, al gebeurt c j l a l er niets sensationeels Want bet oalVO S in het hooggebergte duurt een hele tyd voordat de „Sal- Scholen zijn raak „et dSetÜ" binken. REX Het Wilde Westen is minder wild geworden, de cowboys houden zich uitsluitend met hun koeien bezig en vroeger geduchte dat onderling trouwens ook al ruzie heeft) wordt op de terug reis belaagd door een vyftal ongure goudzoekers, dat het niet op het - - goud maar op het meisje heeft ge- scherpschutters vertonen hun kun- j munt dat haar toevlucht by het trio sten op de kermis. In dit milieu ont- heeft gezocht. De schietpartyen aan moeten twee bejaarde vechtjassen j het slot „maken alles goed", want er (Joel McCrea en Randolph Scott) el- wordt weliswaar niet veel, maar wel kaar en het ziet er naar uit dat er j raak geschotenEn daar gaat het een einde komt aan de lange periode de oprechte western-liefhebber om. begrijpeiyk als men de achtergrond van het verhaal kent. Dit werk is ryk aan allerlei facet ten: huweiyksproblemen, karakter verschillen, de zeer moeilyke taak van leerkracht aan een volksschool, de hysterische genegenheid van een kind voor een veel oudere man. de gevolgen van diens door dik en dun vreedzame houding jegens zyn vrouw, het schoolhoofd en de vlegels, aan wie hy lesgeeft, het verloop van 'n rechtzaak in Engeland, de knappe ondervraging door een bekwame ad vocaat van het leugenachtige meisje, wier liefde itydelyk) verandert in haat, de spanningen in het leven van de kinderloze echtgenote, die terug verlangt naar het Frankryk van haar jeugd dit alles en nog veel meer komt in prachtige beelden vol ledig tot ontplooiing. Het verhaal is bovendien goed gecomponeerd en in zyn boeiend verloop allerminst on aanvaardbaar. Wat deze film overigens geheel draagt is nog niet eens die rijke ver scheidenheid van ingrediënten, maar bovenal het prachtige spel van Lau rence Olivier, die zich, voor de zoveel ste maal. een acteur van uitzonder lijke begaafdheid toont. Olivier toont zich hier weer in staat een karakter tot in de kleinste finesses op geloof waardige wyze uit te beelden. Wie waarlyk genieten wil van een in drukwekkende rol, mag deze film niet overslaan. Naast hem mogen Simone Signoret (als zijn echtgenote) en Sa rah Miles (de jonge leerlingen Shir ley) met ere worden genoemd. Deze beide actrices stonden voor een al lesbehalve gemakkelijke taak, waar aan zy op goeddeels uitstekende wijze wisten te beantwoorden. Deze door I Peter Glenville knap geregisseerde film steekt dan ook. zowel door het belangwekkende verhaal als door het meesteriyke spel van Olivier en de anderen, een heel eind boven het ge middelde niveau uit. Deze week GRATIS boorden <an alle LOPERS. OVERAL KIJKEN, MAAR KOPEN BIJ... Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA „En eeuwig zingen «Ie hossen" (Melo«Irainatiek) CASINO De bekende trilogie van de Noor Gulbranssen heeft als thema gediend voor een drietal films, waarvan „En eeuwig zingen de bos sen de eerste is. De film is geruime tijg geleden reeds in Leiden uitge bracht. Het verhaal geeft de stryd weer tussen twee oude geslachten, die el kaar het bezit van een fraai stuk natuurschoon betwisten. Dit geeft aanleiding tot vele conflicten, waar- by zelfs doden vallen. Er lullen zeker heel wat bioscoop bezoekers Zijn. die aan dit melodra matische werk veel genoegen zullen beleven. In feite is het een traag, over drie films uitgesponnen verhaal waarin de weinige feiten hard wor den weergegeven. De meest gevoelige scene Is die. waarin de oude Dag zyn aanstaande schoondochter binnen leidt in de kamer van zyn overleden vrouw, zy bespeelt dan hei spinet, zoals de vrouw van Dag het vroeger ook gedaan moet hebben, en hy over handigt haar een dure broche, die zy weigert. De film staat niet geheel op zich zelf en eindigt met .iet sterven van de oude tiran. Er zyn dan nog ver scheidene vragen onbeantwoord ge bleven. zodat zy die deze film waar- deren, ook het tweede en derde deel zullen willen zien.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3