Effectenbeurzen geven blijk van een aarzelende stemming Stalinistische „recht" aan de kaak gesteld KAMSTEEG'S Kennedy ivil recessie gaan vermijden snelle Service Rassenprobleem uiteindelijk een ernstig godsdienstig vraagstuk Kerkdiensten Leiden en omgeving Dividende vallen hier mee Kleuter valt van balkon 15000 auto's OTTERS Ondubbelzinnige afwijzing van iedere vorm van discriminatie LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 MAART 1963 Advertentie De tweejarig Corinna Trendtel, dochtertje van de familie Goris, is gistermiddag van het acht meter ho ge balkon van haar ouderlijke wo ning in Alblasserdam gevallen. Ze is Mr H. F. van Leeuwen, die in de h.hLn'ff I "p °"b"»akt <*'nh"k Tweede Kamer ook reeds meer dan'c OQ,cc'> 000,1 'r"oc"1 0010 0 UAd eens op verlaging van de vennoot schapsbelasting aandrong, heeft dezer dagen evenals wij dat in deze rubriek herhaaldelijk deden nog eens op gewezen dat gedurende de laatste jaren nagenoeg alle uit gaven voor de kapitaaldienst uit de gewone middelen worden bestreden, o.m. de rendabele uitgaven voor de woningwetbouw, die in 1958/62 f 2.3 miljard hebben bedragen, waardoor de staatsschuld in die periode met slechts f 900 miljoen is gestegen. Die stijging had dus volgens hem f 1.4 miljard groter kunnen zijn, hetgeen dan een belastingverlaging zou heb ben mogelijk gemaakt. Bij de bespreking van de staats begroting hebben wij meer dan eens (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen hebben deze week trouwens ook al de vorige van enige aarzeling blijk gegeven, hetgeen met een lichte koersdaling is gepaard gegaan. Dit geldt in de eerste plaats van de Newyorkse aandelenmarkt, waar eerst Par Jacobson, de directeur van het I.M.F., daarna de president zelf roet in het eten heeft ge- worpen door over de mogelijkheid van een komende recessie te (JVCl* (jOUWZCC spreken. Aan de ene kant is dit psychologisch niet verstandig als men zulk een recessie niet wil. omdat het spreken over een recessie zulk een recessie in de hand werkt. Aan de andere kant zal het ongetwijfeld de bedoeling zijn. zowel pi*°mende weekelnde ',oorl°- van Per Jacobson als van president Kennedy, om door op het ge vaar van een mogelijke recessie te wijzen de uitvoering van maat regelen. welke een recessie kunnen voorkomen, te bevorderen. staatsschuld maken. Van oorlog is ze tot f 17,2 miljard gedaald, daarna tot ca f 18^2 miljard toegeno men en dat dit een laag cijfer is, moge hieruit blijken dat de grootte van de staatsschuld in ons land niet meer dan ca 40 van het nationaal inkomen bedraagt, in België ca 87 en in de VS 70%. <•- h<; b',kon staande wasketel op de afrastering klommen. Met ernstige verwondin gen is het meisje naar de „Cornells Vroege Stichting" gebracht. Daar is ze 's avonds overleden. India's defensie: ruim 6 miljard India zal dit jaar 8.670 miljoen rupee, d.i. ongeveer 6.5 miljard gul den aan defensie uitgeven Dit is bijna de helft van de totale begro ting van de centrale regering ad Het is natuurlijk onbillijk en ook economisch onjuist zich grote uitga ven te permitteren ten koste van het nageslacht, anderzijds Is het ook onbillijk uit het inkomen van van daag grote uitgaven te financieren, die ook aan een volgende generatie ten goede zullen komen en waarvoor dus mag worden geleend. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. 18.524 miljoen rupee. Vorig Jaar be droeg de defensiebegroting 2.83 mil jard gulden, maar na de gevechten met de Chinezen werd een aanvul lende begroting ingediend. Hierdoor kwam het totaal van het vorig jaar op ongeveer 3.8 miljard gulden. De nieuwe begroting ligt nu nog weer aanzienlijk hoger en om dit grote bedrag te kunnen uitgeven zal de bela.st.;ngschroef sterk worden aan gedraaid. Proces tegen Rajk (1949) hing van leugens aan elkaar Het staat immers vast dat de over heid, zowel in de VS, als in de Euro pese landen, haar sinds de oorlog ver grote invloed op de conjunctuur wil gebruiken om een recessie te voor komen. Men heeft dat onlangs kun nen lezen van de Italiaanse en de Belgische minister van economische zaken, men weet ook dat minister De Pous nauwlettend de vinger aan de pols houdt en President Kennedy heeft met zjjn voorstellen tot belas tingverlaging geen ander doel dan het Amerikaanse bedrijfsleven tot nieuwe activiteiten te prikkelen. Belastingverlaging? O o o Hjj is daarbij echter op tegenstand gestuit en blijkbaar in die mate dat hij een waarschuwing voor wat zal gebeuren als die belastingverlaging niet doorgaat, nodig acht om tot zijn doel te komen. En hij heeft hierbij aan de tegenstanders een concessie gedaan, die inderdaad de kansen voor Eijn belastingplannen in het Congres tal vergroten. De bezwaren tegen de presidentiële foorstellen liggen namelijk niet alleen n de gevolgen van een belastingver- aging voor de Amerikaanse staats- ïegroting, die naar men verwacht laardoor een groter tekort zal aan vijzen. maar niet minder in een on- ierdeel van de belastingvoorstellen lat een hervorming van de belas- ingstructuur. o.m. een bespoediging ■an de betaling der belastingen be- ogt voor de ondernemingen, waarvan uit de bus tegen 8 over 1961, voor Kema Corsetten een dividend van voor het laatst gelegenheid be staan een autotocht le maken over de bevroren Gouwzee. Zo heeft het bestuur van de ijsvereniging van Monnikendam bekendgemaakt. In de loop van dit weekeinde wordt de 15.000-ste auto verwacht. Aan al le deelnemers zal deze beide dagen 25 tegen 22 waarvan 10 be- een herinnerings-oorkonde worden lastingvrij in aandelen uit de agiore- uitgereikt, serve. Voorts was er een belangrijke De 15.000-ste zal in de plaats, waar order voor de Pla&twclary (Brons- hij wil starten in Monnikendam werk) uit de VS en voor De Schel- of in Volendam met muziek wor de van het Prov. Elektriciteitsbedrijf den opgewacht. Zijn auto wordt met in Groningen. De conjunctuurtest 'een krans versierd. In een feestelijke van het CBS constateert voor (optocht wordt hij begeleid naar het januari een stabiele arbeidersbezet- stadhuis van Monnikendam. Daar ting, een lichte stijging van de dag- produktie en een toeneming van de exportorders. Dit mag dan ook wel, want de uit- voercyfers over de eersie maand van dit Jaar zijn niet bepaald schitte rend. nl. f1268 miljoen tegen f1314 miljoen in die maand van 1961 en f 1353 miljoen in januari 1960. Het invoersaldo is dan ook \an f323 mil joen in laatstgenoemde periode en f 417 miljoen in januari 1961 tot f 439 miljoen in januari van dit jaar ge stegen. Geen zorgen over Staatsbegroting Van een ongunstig conjunctuur- i verloop kan men ook volgens mi nister De Pous in ons land echter niet spreken, maar ook hier worden waarschuwende stemmen vernomen in verband met de by vele onderne mingen verkrappende bedryfsretita- biliteit. De Twentsche Bank bepleit daarom In haar jaarverslag een ver- zullen de burgemeester en het be stuur van de ijsvereniging Mon nikendam hem begroeten. Met de herinneringsoorkonde wordt hem een enveloppe met 500 gulden geoffreerd. Daarna zal hij de tocht over de j Hoe tijdens het bewind van Stalin bij de grote communistische processen in Hongarije aan beklaagden „spontane bekentenissen werden afgedwongen en hoe de stalinistische rechtbanken „getui genverklaringen'' verkregen, wordt voor de eerste maal uit de doeken gedaan door het Hongarse tijdschrift „Kortars" in een arti kel dat gewijd is aan de terdoodveroordeling en executie in 1949 van Laszlo Rajk. die Hongaars minister van Binnenlandse Zaken en van Buitenlandse Zaken is geweest. Een voormalige kolonel van de kranten lezen. zijn cel binnenkwam en hem een verklaring uit het hoofd liet leren, die zeer belastend voor Rajk teen jeugdvriend van Oszko) was en die „vol onzinnige beschuldigingen" stond. Oszko had zich daar aanvankelijk fel tegen verzet, maar toen had de man hem verteld dat zfjn verklaring toch niets aan de afloop van het proces zou veranderen, omdat deze Dat alles gebeurde slechts als bevestiging zou dienen oor de bekentenissen die Rajk zelf Aanbieding schilderij prof. dr. Adriani In Amsterdam heeft zich gevormd een „comité aanbieding schilderij prof. dr. P. J. A. Adriani" Het comité, waarin zitting hebben genomen mr. W. E. C. de Groot, prof. mr. H. J. Hellema, mr. J. van Hoorn jr., mr. E. J. Korthals Altes, prof. mr. J. C. van Oven, prof. mr. A. Pitlo, mr. A. J. van Soest en prof dr. A. J. van den Tem pel. wil het feit gedenken, dat prof. Adriani. eerste directeur van het In ternationaal belasting documentatie Bureau. 25 jaar geleden een groot aandeel had in de oprichting van dit bureau en de instelling van het eerste ordinariaat voor belastingrecht in Nederland. Het comité wil gelden in zamelen voor de aanbieding van het geschilderd portret van prof. Adriani aan de Universiteit van Amsterdam en. indien er voldoende middelen overblijven, van een getekend portret aan het Internationaal Belasting Do cumentatie Bureau, ter plaatsing in de Amsterdamse Muiderpoort. waar heen dit bureau dit jaar hoopt te verhuizen. Advertentie Gouwzee maken, niet in zijn auto Hongaarse politieke politie. Guyla toen het proces tegen Rajk al werd ---- -- «jjde-ns het doch in een arreslede voorafgegaan Oszko. dlelnhet proceetyr door een fanfare korps. Onderweg zullen hem nog enkele geschenken worden aangeboden in Monnikendam (natuurlijk) een por tie paling, in Volendam een bot tertje en in Marken een markerpop. J.inia'^Z2P MIMTHOIMUITS Te den hoest en Keelpijn uitwerking frappant^ Ambassadeur van Frankrijk hij mr. Luns VJSZ&.U. Uie III IICL yiuvca ICgCIl xvöjr. ruviuwrau. v saam v."- vwei - - - - een der getuigen a charge was, ver- Oszko meer voorrechten. Hij besefte proces in het openbaar nogmaals zou 'pas waarom dat gebeurde, toen een afleggen, aldus het artikel in het hoge partijfunctionaris op zekere dag I blad „Kortars". en winst van meer dan 100 miljoen i'a£'n& van de belasting op vennoot ,-ordt verwacht. schapswinsten en acht net zelfs niet Volgens een berekening in het unerikaanse tijdschrift „Time" wordt lierdoor het voordeel van een be- astingverlaging voor vele onderne- ningen ten volle geneutraliseerd en elfs in een nadeel omgezet, want zij •etekent uiteraard een elk jaar te- ugkerend renteverlies over het be- istingbedrag dat straks vroeger zal aoeten worden betaald en waardoor ok de kaspositie van de ondernemin- en wordt aangetast. Welnu, de President wil deze be- istinghervorming tot een later tfjd- tip uitstellen en thans uitsluitend (jn plannen tot belastingverlaging an het Congres voorleggen. Wel een ewjjs dus hoezeer hem de toekom- Hge conjunctuurontwikkeling van et land ter harte gaat, waarbij de og altijd abnormale werkloosheids- jjfers zonder twijfel een van de over- egingen zal zyn geweest. Gunstig nieuws De bedrijfsberichten uit de V.S. ijven intussen merendeels gunstig. heeft het een goede indruk ge laakt dat de Anaconda Copper in »62 een winst behaalde van 4.56 ïr aandeel tegen 3.93 in 1961. Ook i International Harvester boekte ai grotere winst ($0.64 per aandeel gen $0.41), zomede Woolworth ($5 gen $4,78), terwijl de beursstem- ing dinsdag werd gestimuleerd door m order van 419 miljoen voor de Deing Airplane voor de levering van indrijvingsinstallaties voor II limteschepen. Ook de verkopen van itomobielen en de particuliere be- edingen blijven zich op een ver- »ogd niveau handhaven, maar des- ettemin blijft men op de beurs wat ireserveerd, hoewel er ook bij de ileggingsmijen grote bedragen op degging wachten. De Europese beurzen sluiten zich bekend meestal bij New York n en zo valt er ook In Amsterdam a zekere terughoudendheid te be- euren, die af en toe tot enige ersdaling leidt, hoewel ook in ons ld de bedrijfsberichten tot dusver it tegenvallen. Dit is oijv. cok het val bij Unilever, waarvan we de fers woensdagavond hebben gepu- ceerd. Wat daarbij de bijzondere ndacht verdient is de grotere winst n de Unilever N.V., die buiten het imenebest en Afrika opereert en ardoor het winstpercentage van t gehele concern na aftrek van de lastingen, van 3.5 in 1961 tot in 1962 kon stygen, ondanks de nzienlijk grotere bedrijfskosten, ize grote concerns Koninklijke, lilever, Philips, AKU slagen er s in de kostenstijging door een gro- e produktie en/of een grotere pro- ktiviteit te neutraliseren. (Vat de Nederlandse bedrijven be ft kan in vele gevallen tot dusver tzelfde verschijnsel worden waar- ïomen, al zijn er ook vele andere, op dat punt achterblijven. Opval- id Is echter dat tegen de verwach- g in, de tot dusver gepubliceerde idenden over 1962 merendeels nog ger zijn dan die over 1961. Wij we- i wel dat de ondernemingen met chtere resultaten vaak hun ver gen laat publiceren, de thans be nde dividenden vallen in elk geval ïlijkens een statistiek van De Fi- hciële Koerier waren er op 27 dezer n de 66 ondernemingen die het 'idend over 1962 hebben betaald of agekondigd, 38 onveranderd. 19 ho- r en 9 lager. Zo kwam er deze week )r Vettewinkel met een belangrijk ter resultaat een dividend van 9 ondenkbaar dat de verlaging, welke In het voorgestelde differentiële ta rief besloten ligt, voor conjuncturele doeleinden te laat komt. De Franse ambassadeur in Den Haag, graaf E. de Crouy-Chanel, heeft vrijdagmiddag op zijn verzoek een gesprek gehad met de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, over de rede w elke hij dezer dagen in Delft heeft gehouden voor studenten. Minister Luns zei na afloop van het j zo vertelt Oszko. gesprek, dat de ambassadeur „aan de hand van de Franse tekst" had ge wezen op onjuistheden in de verta ling. HU voegde daaraan toe, dat de zaak daarmee afgedaan is. telt daarin zyn ervaringen van des tijds. „Om mij tegen Rajk te laten ge tuigen", zo begint zijn relaas, „be schuldigde men mij eerst van hoog verraad. De geheime politie van Ra- kosi trachtte mij een bekentenis af te dwingen en liet mij daartoe mar telingen ondergaan. Ik zou deze mis schien wel doorstaan hebben, als niet in de cel naast die van mij mijn vrouw dezelfde behandeling had ge- kregen. Toen ik aan het eind van I mijn krachten was, werd mij be loofd", zo vervolgt Oszko, „dat mijn vrouw zou worden vrijgelaten als ik mij „verstandig" zou gedragen. De politie liet mij daarna een bekente nisverklaring tekenen die vol met onsamenhangende en stompzinnige leugens stond die ik niettemin „op de verstandige manier" onderschreef', Herderlijk schrijven van Hervormde Synode: Oszko's vrouw werd inderdaad vrij gelaten. Hijzelf kreeg een betrekke lijk comfortabele cel toegewezen, werd beter behandeld en mocht zelfs Zondag 3 maart Leiden: Herv. Gem. Pieterskerk: u ds. Jqh. Poort. Hooglandse Kerk: (geen dienst). Marekerk: 10.30 u ds. H. Bouter. Oosterkerk: 10.30 u ds. A. J. Lam ping. (Jeugddienst) en 5 uur ds. J. Groot (H.A.). Bethlehemkerk: 10 u ds. J. Kooien te Reeuwijk en 7 u ds. Joh. Poort. Maranathakerk: 9 u ds. P. Kloek en 7 u ds. H. J. van Achterberg. Bevrijdingskerk. Montgomerystraat: 10.30 u dr. P. L. Schoonneim en 7 u ds. H. Bouter. Konlngskerk: 10 u ds. J. Groot. Herv. Ulo school. Asserstraat: 10 u ds. H. J. van Achterberg. Ver. van Vrijz. Herv. (Leidse Volks huis)10.30 u ds. W. J. Hubeek. Eglise Wallone: 10.30 ds. J. M. Cha- rensol. Academisch Ziekenhuis: 10 u ds. M. E. Duyverman, te Noordwijk aan Zee. Diaconessenhuis: 10.30 u ds. De Boer te Leiden. Jongerendlenst „Rehoboth": 10.30 u mevr. H. A. Renes-de Bruin. Jongerendlenst Bevrijdingskerk: 10.30 uur Jongerendlenst. Geref. Kerk: Zuiderkerk: 10 uur dr. Westerink en 5 uur ds. J. H. Kappers te Oegstgeest. Petrakerk, Surinamestraat: 10 uur ds. J. H. Kappers en 5 uur dr. Dron- kert. Kerk Oude Vest: 10 u ds. W. v. d. Linden te Den Haag en 5 uur ds. De Boer. Maranathakerk: 10.30 u dr. Dronkert en 5 uur dr. Westerink. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 9 uur ds. De Boer en 5 uur ds. Heule. Groenhoven: 10 uur ds. Heule. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst woensdag 10. 3 en 7.30 uur biddag ds. A. Elshout. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 u ds. K. Drost te Gouda. Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht 8)10 en 5 uur dhr. Dikkes. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. J. v. d. Guchte. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 9): 10.30 uur gez. H. Mis. Leger des Heils: 10 uur heilleings- dlenst: 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur opwekkingssamen komst. Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24)9.45 en 4 uur dienst en donderdag 7.45 uur idem. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis (woensdag 7.15 uur Avondmis) Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J A. Haan. Baptlstengem.: 10 u dhr. J. Schouten Jr.. 5.30 uur HA. vrijdag 8 uur (bid stond). Chr. Geref. Kerk (Opstandlngskerk) 10 uur (ond. „Moet amen er beslist bijen 5 uur (ond. „De geslagen herder") dr. Velema. Aarlanderveen: Herv. Gem.: 10 uur ds. M. H. Boogert en 7 uur ds. M. Fokkema te Kaag. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. W. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Alphen aan den RUn: Herv. Gem.: Julianastraat: 10 uur ds. W. Verwefj en 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Aula Im- manuelschool, Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. J. H. Bogers en 6.30 uur ds. W. Verweij. Kapel Gouwsluls: 10 uur ds. Joh. Stehouwer Gebouw Jona than: 10 uur de heer J. Westmaas te Vlaardingen Kapel Hooftftraat; 9.30 uur ds. G. Koerselman. te IfioriMkerk aan den Rijn en 630 uur de heer K. Prinsen te Amsterdam. Oudshoornse- weg: 10 uur ds. T. Brulnsma te Lei den. Martha-Stichting: 10.30 uur ds. J Veen. Geref. Kerk: Maranathakerk: Raadhuisstraat: 10 uur ds. W. Tom en 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Salva- torlkerk, W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. K. H. Schuring. Alphen-N.Hooftstr.: 10 u ds. W. Wtjma; 6.30 u ds. W. Tom. Geref. Kerk: (vrijgem.): 9.45 uur leesdlenst en 5.45 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk: Jeruzalemkerk, Grij- pensteinstraat: 9.30 en 5 uur ds. R. Kok. Oud Geref. Gem.: Van Mander- sloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem.: Van Mandersloo- straat: 7 uur ds. G. J. Blerenga te Delft. Leger des Heils: 10 en 7.30 uur lult. P. C. v. d. Heuven en kdt. lult. Outhuyse. Baptlstengem.. IJsclubgeb.: 10 uur Eredienst en 6 uur ds. M. Cohen. Benthuizen: Herv. Gem.: 9.30 en 6 u ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven: Herv. Gem.: 9 uur ds. Schellevis te Gouda en 10.30 uur ds. S. Meyers te Amelde en 6.30 uur ds. A. den Hartogh. (Nieuwerbrug)10 u ds. A. den Hartogh en 6.30 u ds. W. Balke. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u ds. C. J. Tlsslnk. (Nieuwerbrug): 9.30 en 6.30 uur ds. L. Loosman. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 9.30 en 5 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur stud. J. C. Weststrate te Borssele (dinsdag 7.15 u stud. D. Hakkenberg, te Veenendaal). Evang. Luth. Kerk: 10.30 ds. A. Jense (HA). Evangelisatie Kring: 10 uur Ere dienst en 7 uur Jb. Klein Haneveld. Boskoop: Herv. Gem.: 9 en 10.30 u ds. A. de Leeuw en 6.30 uur dr. G. Huls te Gouda. Geref Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G Vesseur. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem 10 uur ds. J. Lafo- ret te Rotterdam. I lazers wou de: Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. Jonkers. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Ilillegoni: Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal (Openbare Geloofsbelijde nis) en 5 uur ds. F. Brouwer. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. R. J. van Pagée. luchtvaartpredikant te Hilver sum. Ned. Protest. Bond: geen dienst. Evangelisatie-bijeenkomst (Gebouw Haven 50): evangelist Jan Zijlstra „e Gouda, (donderdagavond 8 uur in Ge bouw Haven 50: evang. Simon Mik te IJmuidenMaranatha-samenkomst. woensdagavond 8 uur in het Nutsgeb., Van den Endelaan 52, evang. K. Adel- mund te Rotterdam. Katwijk aan den Rfin: Herv. Gem.: (Dorpskerk)10 uur ds. A. Makkenze en 6 uur ds. A. Baas. (Kapel Nieuwe Duinweg)10 uur ds. A. Baas en 5 u ds. A. Makkenze. Geref Kerk: 9.30 u ds. H. van den Berg te Sassenheim en 5 uur ds. H. de Valk. (Interkerkelijke dienst)10.30 uur ds. P. Lugtigheid te Den Haag. Katwijk aan Zee. Herv. Gem.: (Nieuwe Kerk): 10 uur ds. Moeren hout (HD) en 6 u ds. Tukker. (Oude Kerk): 10 uur ds. Bouman en 6 uur ds. Hagen. (Kapel): 10 u ds. C. Dek ker (luchtmachtpred.) en 5 uur ds. De Vos. (Groen van Prlnstererschool) 10 uur dhr. Z. de Groot te Amster dam. (Aula Overduin): 10 uur dhr. E. L. de Witte te Noordwijk. Zeehospitium 6.45 uur ds. Pijlman. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. S en 5 uur ds. Pijlman Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref Kerk Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur lees dienst. Koudekerk: Herv. Gem.: 10 uur ds. Hagen te Katwijk aan Zee en 6.30 uur ds. Koerselman Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. De Graaf te Voorburg. Leiderdorp: Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef en 6.30 uur dhr. J. v.d. Hoek. (Kerkzaal): 9. uur dhr. J. v. d Hoek. (Gebouw: 10 uur Jeugdkerk). Geref. Kerk: 10 uur ds. Mlnnema en 6.30 uur ds. Banga. (Kerkzaal): 10.30 uur ds. Banga en 5 uur ds. Minne- ma. Leiniuiden: Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. (Pniel): 7 uur ds. D H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 u ds. J. Baaijens Lisse: Herv. Gem. 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart te Sassenheim (HD) en 7 uur ds. C. A. van Harten te Delft (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. D. Veenhulzen te Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur ds. B Toes te Kinderdijk. (Donderdag 7.30 u leesdienst). Ned. Prot. Bond. geen dienst. Nieuwkoop: Herv. Gem.: 10 uur ds D. Oliemans en 6.30 uur ds. Holst te Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur: Ds. M. Schenkeveld te Doorn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. G. J. Bieringa te Delft. NoordwUk-Binneit: Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. B. Bouma en 5 uur ds. H. A. van Bottenburg. V. d. Berghstlchtlng: 11 uur ds. B. Bouma. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. H. W. Bloemhoff te Hei- loo. NoordwiJk-Zee: Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 uur ds. H. A. van Bottenburg en 5 u ds. Bouma. (Sole Mio): 10 uur ds. Dekker. Herv. Geref. Evangelisatie VGLO-school. Schoolstraat 2): 10 en 5 uur ds. J. Arendsen te Bunschoten. NoordwiJkerliout: Herv. Gem.: 10 u ds. A. H. Smits en 7 uur ds. W. C. den Hertog te Loosduinen. Oegstgeest: Herv. Gem.: Groene- of Wllllbrordkerk: 10.30 uur ds. J. Irik (HD). Pauluskerk: 10 uur ds. B. C. Visser en 7 uur ds. A. de Kuiper. Ver. v. Vrijz. Herv.: W. de Zwijgerkerk: 10 30 uur ds. W. C. Llgthelm Den Haag. Geref. Kerk: Mauritslaan: 10 en 5 uur dr. J. Th. Rothuizen te Leiden. Geref. Kerk. (vrijgem.): W. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude Wetering: Herv. Gem.: 9.30 en 7 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 uur en 6.30 uur ds. J. Maaskant te Lelden. Rem. Geref. Gem. 10 uur dr. A. W. Cramer. Rijnsaterwoude: Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 uur Dienst des Woords. (Van één onzer redacteuren) Het rassenprobleem is in laatste instantie een godsdienstig vraagstuk, waarbij het geloof in God op het spel staat. Voor de toekomst is het beslissend, of blanken en niet-blanken tot een menselijke ontmoeting zullen konten. Als het om menszijn gaat, moet worden geleerd dat de kleur van het hart belangrijker is dan de kleur van de huid, en moet tevens beselt worden dat God uit WII uc_ één enkele het gehele menselijke geslacht gemaakt heett, dat rli) slissende en normatieve betekenis de mens heeft geschapen naar Zijn beeld en dat dus iedere mens een beelddrager Gods is. Aldus enkele uitspraken in een herderlijk schrijven van de generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk. dat van daag verschenen is onder de titel ..Het rassenvraagstuk Het schrijven neemt nadrukkelijk stelling tegen iedere vorm van rassen-discriminatie en zal mede daardoor ongetwijfeld een even bewogen discussie uitlokken als het recente rapport over de kernbewapening, waarover het laatste woord nog niet is gezegd of geschreven. van den Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L 9.30 en 5 uur ds. 10 uur prof. dr. G. C. van Nlftrlk te Amsterdam en 5 uur ds. M. C. Groe- newoud. (Bethelkerk)10 uur ds. M. C. Groenewoud en 5 uur ds. F. D. Emous te Den Haag. Geref. Kerk: (Rapenburg): 9.30 uur ds. H. Post (Openb. bel.) en 5 uur ds. J. Bijle- veld. (Petrakerk): 9.30 en 5 uur ds. L. v. d. Linde. (Maranathakerk): 9.30 uur ds. J. Bijleveld (Openb. geloofsbel.) en 5 uur ds. H. Pos'. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 en 5 uur ds. J. Douma. I Cbr Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J Heringa te Den Haag KamDman nnn Phr Oprpf Kprk I ^amPman' 'itssenheint: Herv Gem.: 9 en 10.30 S. den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. A. J. Snaaijer te Heemstede. Ter Aar: Herv. Gem.: 10.30 uur en 6.30 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg: Herv. Gem.: 10 uur en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Geref Kerk (vrijgem.): 10.15 uur ds. R Brands en 3 uur ds. C. J. Breen. Voorhout: Herv. De Jong. Voorschoten: Herv. Gem. (Dorps kerk): 10 uur ds. Saraber (HDi en 7 uur ds. Meyerlng (HA). (Ryndyk): 10 uur vic. Emmen. (Hulp en Heil): 10 u ds Zijlstra. Geref. Kerk: 9 en 10.30 u ds. Spoelstra te Boskoop en 5 uur ds. Fllnterman te Den Haag. Geref. Kerk (vrijgem.): in Cult. Centrum 10 en 5 uur ds. O. Moolweer te Leerdam. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra; 7 uur ds. F. Brouwer te Hlllegom. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 u. ds J. Verwellus; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Wijkgebouw: 9.30 uur ds J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. J. Verwellus. Herv. noodgem. (Statlonsstr.)9.30 en 7 uur ds. J. Kalkman. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Snoei). Rem. Ger. Gem.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Wassenaar Herv. Gem., Dorpskerk: 10 uur dr. Th. C. Frederikse; 7 uur ds. O. V. Henkei te Den Haag. Klevlet- kerk: 9 uur Jeugdkerk; 10.15 uur dr. E. Emmen te Den Haag. Deylerhuls: 10.15 uur ds. J. A. G. van Zanten. Ge ref. Kerk. Bloemcamplaan10 en 5 u. ds. E. Pyiman (10 uur biduur voor gewas en arbeid). Zijllaan: 10 en 5 uur ds. A. Vos. Ned. Prot. Bond. Lange Kerkdam: 10.30 uur ds. J Zuurdeeg. Johannahuis: 10.30 mej. ds. H. J W. Modderman (Rem.) te Amsterdam. Soefibeweging, Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst. Hervormde Evang.Dorpshuis: 10 en 5 uur K. As- mus te Zwijndrecht. Wonbrugge Herv. Gem.: 9.30 uur G. F. Overgaauw; 6.30 uur ds. rvorming tot iciale mythe Het herderlijk schrijven consta teert. dat de oude verschijnselen van conflict en strijd tussen groepen van mensen in onze tyd in grote delen van de wereld in raciale tegenstel- lingen gestalte krijgen. In het moder- slag hebben. Daardoor hebben voor vele van deze kerken volk en ras een overheersende in plaats van een on dergeschikte betekenis gekregen en behouden. Het is de protestantse ker ken noodlottig geworden, dat zy een oecumenisch karakter misten en geen supranationaal of supra-raciaal or gaan hadden zoals de Wereld raad van Kerken. Diep beschamend De verwachting van het Konink rijk Gods werd mede daardoor een pro-memorie-post op de begroting, terwijl de wereldse realiteiten in de praktijk »an het leven vaak een be- kregen. Diep beschamend noemt het schrijven het verschijnsel, dat de kerk vaak de eenheid van heel het menselijk geslacht en de medemense lijkheid heeft vergeten om te ver worden tot een slechte christelijke imitatie van staat, volk en ras. Even diep beschamend is, dat men in kringen buiten de kerk vaak meer oog heeft voor de concrete mede menselijkheid dan vele christenen. Er zijn humanisten die in dit opzicht de christenen in gebreke stellen. Vier taken Het schrijven noemt vier taken, die vervuld moeten worden om aan de dreigende gevaren, die uit het rassenvraagstuk voortvloeien, te be strijden. Deze zijn: 1. Alle rasdiscriminatie in het le ven van elke dag bij onszelf en bij anderen veroordelen en bestrijden als een miskenning en verstoring van het werk van Christus. 2. Het ontmaskeren van bepaalde ne denken, dat macht heeft gekre- rasbeschouwingen, die zich als we Gem.: 10 uur ds. gen jn kgt jeven van een belangrijk I tennrhanneliik aandienen, als revaar RUnsburg: Herv. Gem. (Grote Kerk) Knosse te Adam (Jeugddienst). Geref (vrijgem.): 8.30 en 3 uur ds. J. Bos te Leiden en 10.30 en 5 uur ds. Breen. uur ds. F. Brouwer te Hillegom en 5 Kerk: 9 30 en 6.30 ds. Meier van Oegst geest. Ned. Prot. Bond: 7 uur prof. dr P Smits te 's-Gravenhage. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M Lindenburg te Ter Aar; 7 u. ds. Irik te Oegstgeest (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur kand. Wol- tjer te Delft. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. R. Hengstmangers. Zwainmerdam Herv. Gem.: ds. O. L v. d. Broeck; 6.30 uur ds. J H. D. v. d. Berg te Leiden i Jeugddienst). Geref Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar Rem Geref. Gem.: 10 uur deel van de mensheid, leeft de ge dachte dat er een ontwikkelingslijn loopt van lager naar hoger, van min der naar meer, waarbij mensen met bepaalde fysieke kenmerken aan de top staan. Dit simplistische schema is echter wetenschappelijk volkomen ongegrond. Een duidelijk onderscheid wordt ge maakt tussen de wetenschappelijke ras-beschouwing en een ras-beschou- wing als sociale mythe. Het gevaar van vervorming van wetenschap tot sociale mythe is bijzonder groot, om dat het rassenvraagstuk niet alleen een zaak is van theoretische be schouwing, maar ook een van de meest actuele en acute sociale en politieke vraagstukken van de wereld van vandaag. Aantasting van persoonlijkheid In het sociale vlak zyn raciale te genstellingen ontstaan die ook voor het geestelijk leven gevaarlyk zijn. In de kiem acht het schrijven aan wezig hetgeen in totalitaire staten door ons wordt veroordeeld: de aan tasting van het persoonlijk-zlchzelf- kunnen zyn. De vooringenomenheden worden in raciale groepsverhoudingen ontstel lend gevaarlyk en leiden in de regel tot discriminatie, die zich dan o\er- al nestelt, ook in de christelijke ker ken. Het pijnlijkst wordt de rassendis criminatie. wanneer zij door de staat wordt gesanctioneerd en iot recht wordt geproclameerd. Oeze apart heidspolitiek leidt onverbiddelijk tot algehele vervreemding van de groe pen van elkaar. tenschappelijk aandienen, als gevaar lijke mythen. 3. Het opruimen van alle mogelij ke feitelijke wanbegrippen en mis verstanden ten opzichte van ras en rasverschillen. 4. Het onderzoeken van de psy chologische achtergronden van het ras besef. Voedingsbodem voor communisme De synode zwijgt in het geschrift over de dreiging van het commu nisme, omdat slechts naar een posi tief getuigenis werd gestreefd. Daar mee werd het misverstand voorkomen dat de kerk van onze tUd in het rassenprobleem is geïnteresseerd van wege angst voor het communisme. Wel spreekt de synode als haar over tuiging uit, dat waar rassendiscrimi natie het leven beheerst, de bodem wordt toebereid voor de zaak van het communisme. Ook Nederlands schip gaal naar Tristan da Cnnha uur ds. W. H. Walvaart. Geref. Kerk: I ds. J. G. Paardekooper te Nieuwkoop» De bewoners van Tristan da Cunha het eiland in de Stille Oceaan, waarvan de bewoners moesten vluch ten na een uitbarsting van de vul kaan op het eiland zullen uit En geland, waar zy nu vertoeven, naar hun geboortegrond terugkeren met een Deens schip. Het bleek namelyk moeiiyk een Engels schip te vinden, dat de reis kon maken. Thans is de „Bornholm" gecharterd. Dit Deense protestantse kerken vaartuig ral de reis op 24 oktober - J beginnen. Intussen zal het Neder- Het schreven ziet een groot nadeel l a n d s e schip ..Boissevain" dit m de ontwikkeling van de meeste voorjaar reeds een aan'al eilan 'ers pstestantse kerken tot nBttonale op Tristan da Cunha alzetten als kerken, die een typisch westerse in- kwartiermakers. Hinderpaal voor

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11