O.A.S. WAS VAN PLAN TE DODEN POMPIDOU Deze winter op één na de koudste in 250 jaar n Oud heertje ontfutselt hospita hijna een ton DAKREPARATIE Moordcommando van 8 man opgerold Indonesië stuurt Moh. Sjarif Bres in Newyorkse krantenfront ZES JAAR OP VLOT Weer nauwere samenwerking België-Kongo Goede sier van spaargeld ZWART WEERBERICHT Eén dagblad verschijnt weer Mijnwerkers staken in Frankrijk oor morgen weer zonnig weer ENGLISH ELECTRIC teuivs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 1 MAART 1963 No. 3089S LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Een samenzwering om premier Pompidou van Frankrijk en diens minister van Binnenlandse Zaken, Frey, van het leven te beroven, is in de kiem gesmoord. De Franse veiligheidsdiensten, die de laatste dagen bepaald niet stilzitten, hebben gisteren een OAS-commando opgerold, dat behalve aanslagen op Pompidou en Frey nog meer punten op zijn actie-programma had staan. Zo was het commando ook van plan om de negen verdachten die op het ogenblik in het fort van Vincennes terechtstaan wegens de mislukte aanslag op president De Gaulle, te bevrijden. Men wil de de gevangenenauto waarmee deze negen OAS'ers dagelijks van de Santé-gevangenis naar het ge rechtsgebouw worden overge-1 bracht, aanvallen. Mocht zich geen gelegenheid hebben voorgedaan om dit plan- netje uit te voeren, dan zou het commando niet geaarzeld hebben om de Santé-gevangenis zelf aan te vallen. Het commando bestond uit acht merendeels nog zeer jonge leden. Onder hen bevindt zich luitenant- ter-zee Georges Buscia. de naaste medewerker van ex-kapitein René Sergent. die beschouwd wordt als de opvolger van de gearresteerde ex- kolonel Antoine Argoud. die de lei ding had van de illegale „Nationale Verzetsraad" (CNR) voor Frankrijk zelf. Buscia werd met zijn broer Gilles en zes andere extremisten gepakt, toen de politie een inval deed in een blok woningen op de linkeroever van de Seine te Parijs. Buscia heeft reeds bekend, dat hij vorig jaar zomer op dracht had gekregen van Argoud en Sergent om moordaanslagen voor te bereiden op Pompidou en Frey. In het huis van de activisten werd tevens een grote hoeveelheid wapens, handgranaten en munitie, benevens tal van documenenten gevonden. De politie zou door een anoniem tele foontje zijn „getipt". Tien mannen, onder wie enkele etnologen, hebben in San Diego, Californië, zee gekozen met een houten vlot, de „Lehi 5", waarmee zij in zes jaar tijds om de wereld willen drijven. Het vlot zal eerst de Ameri kaanse westkust afzakken tot zuid-Mexico. Daarna wil men het vaartuig naar de Golf van Mexico laten brengen, vamvaar het door de stroom in New York moet be landen. Na de overtocht over de Atlan tische Oceaan naar Engeland moet het vlot. nog steeds zonder enig hulpmiddel voor de voort stuwing, koerszetten naar de Mid dellandse Zee. vervolgens naar de Rode Zee en de Indische Oceaan. I bezoek! België en zijn voormalige Afrikaanse kolonie Kongo heb ben besloten tot een nieuwe en nauwe samenwerking. Er zal tussen beide landen een verdrag van technische bijstand worden gesloten en een gezamenlijk plan worden opgesteld voor het eco nomische en financiële herstel van Kongo. In een communiqué, dat gisteren na afloop van het bezoek van de Kongolese premier, Adoela, aan Bel gië werd uitgegeven wordt gezegd, dat het overleg tussen de Kongolese regeringsleider en de Belgische rege ring „hen in staat heeft gesteld het blijvend karakter van de gevoelens van vriendschap, die het Kongolese en Belgische volk verbinden, vast te stellen". Volgens het communiqué garan deert de Kongolese regering, dat de ondernemingen en de ^oederen, die Belgische onderdanen m Kongo heb ben achtergelaten, tot nun beschik king blijven. „Maatregelen zullen worden besproken om het opnieuw in bedrijf stellen daarvan te vergemak kelijken". De samenwerking tussen België en Kongo werd al enkele dagen na de overdracht van de souvereiniteit in 1960 verbroken na de beruchte op stand van het Kongolese leger, die de uittocht van vele duizenden Belgen uit Kongo tot gevolg had. Adoela is dan ook de eerste Kongolese minis ter-president, die een officieel bezoek aan België heeft gebracht. Het werd aangekondigd enkele dagen na het beëindigen van de Katangese af scheiding van Kongo. Voor zijn terugkeer naar Leopold- stad toonde premier Adoela zich zeer voldaan over de resultaten van zyn „Er zijn nog moeilijkheden'' Met betrekking tot het proces in Vincennes heeft Argoud die giste ren wel bereid was om in aanwezig heid van zijn drie advocaten een der militaire rechters te woord te staan - verklaard, dat hij geen der leden van het OAS-commando van Petit Clamart (waar de aanslag op De Gaulle werd gepleegd) persoonlijk kent. Na deze verklaring, die niet erg lijkt te passen in de strategie die mr. Tixier-Vignancour na Argouds ar restatie had ontworpen, is het proces in Vincennes gisteren met de plei dooien der zeventien verdedigers voortgezet. Onderzoek Het ministerie van Justitie van de Westduitse deelstaat Beieren heeft een officieel onderzoek geopend tegen „onbekende personen", die ex-kolonel Argoud uit een hotel in München zouden hebben ontvoerd. Blijkens een verklaring van het mi nisterie van Justitie heeft het onder zoek tot dusver uitgewezen, dat twee vreemdelingen er getuigen van waren geweest dat in de hal van een hotel in München een man door twee an dere mannen werd aangesproken. Zij vertrokken met hem, nadat zij een soort identiteitsbewijs hadden laten zien. De identiteit van de twee vreemde lingen is, evenmin als die van de drie andere personen vastgesteld. Volgens de directeur van het hotel is er geen sprake van. dat de betrok ken man uit het hotel ontvoerd zou zijn. Toen deze naar de lift liep. werd hy door twee anderen weggeleid, zon der verzet te bieden. Er deed zich geen enkele opschudding voor en het gehele incident speelde zich onopge merkt af. mogelijk als gevolg van de carnavalsdrukte in en buicen het ho tel. Alleen twee Zwitsers, die in de hal zaten, was het opgevallen dat er iets ongewoons gebeurde. De hoofdcommissaris van politie van München heeft verklaard grote twijfel te koesteren omtrent de juist heid van Argoud's bewering als zou hij zijn ontvoerd. De stromingen in de Stille Oce- i zei hij gisteravond, „maar deze mo ami moeten het dan weer terug- gen geen hinderpaal vormen voor het voeren naar Californië. waar het vfrdwe streven naar een vruchtbare in 1969 terugverwacht wordt. Nederlantl-België NIET op tv. Naar de heer Brunt, de secretaris van de KNVB ons vanmorgen mede- deelde komt de wedstrijd Nederland- België niet op de televisie. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJ F HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 AANHOUDEND ZONNIG samenwerking tussen Kongo en Bel elë." Hij nodigde minister-nresident Le- i fèvre en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, uit voor leen officieel bezoek aan Kongo. Een datum daarvoor is echter nog niet vastgesteld. Ook Apeldoorn heeft nu zijn ..goede heertje". Een bejaard goed heertje n.l. 74 jaar. Hij is gisteren door de Apeldoorn- se recherche aangehouden, verdacht van oplichting tot een bedrag van bijna een ton ten nadele van zijn hospita. Bij zijn arrestatie had hij, na duchtig carnaval gevierd te hebben, nog slechts f20,- op zak. De oude heer. die een zeer voor komende indruk maakte, kwam ruim twee jaar geleden by de vrouw op kamers wonen. Hy bleek een prettig en innemend man te zijn. die zich steeds behulpzaam toonde. Zo bood hy aan de finan ciële zaken van zyn hospita te re gelen. omdat hij. die rustig van zijn AOW genoot, toch niets te doen had. Het aanbod werd dankbaar aanvaard en zo toog onze vriend aan de slag om de in vele jaren tyds verzamel de spaarcentjes van zijn hospita „eens veilig te gaan beleggen". „Na- tuurlyk" moest dat gebeuren in huizen en in grond. In de loop van meer dan twee jaar kreeg de voor komende pensiongast op deze wijze een bedrag van ruim f 93.000,- in handen om zaken mee te doen. Hij kocht echter niets. Alle aankopen waren gefingeerd en voor de be stede bedragen vervaardigde hy zelf kwitanties, die hy keurig van een gefingeerde handtekening voorzag. De oude heer ging van het geld ge regeld uit. Hij liet zich per taxi van en naar Amsterdam brengen, waar hy behooriyk de bloemetjes buiten zette, en ook anderen van zijn welvaart liet mee genieten. In de café's, waar hy kwam, tracteer- de hy links en rechts. Het ging lang goed. maar op zekere dag begon de pensionhoudster lont te ruiken. Ze nam de Apeldoornse recherche in de arm, die de man aan een langdurig verhoor onder wierp. Daarbij kwamen zijn kwa- lyke praktyken al gauw aan het licht. Hij heeft nu een volledige be kentenis afgelegd en is opgesloten in het Apeldoornse politiebureau. Vandaag zou hij voor de officier van Justitie in Zutphen worden ge leid. Als zaakgelastigde J De Indonesische regering zou Mo hammed Sjarif benoemd hebben 1 tot Indonesisch zaakgelastigde in Den Haag. aldus bericht een welin- gelichte kring in Djakarta. Een of- ficiele bekendmaking van Sjarifs l benoeming zou spoedig zijn te ver- I wachten. De heer Sjarif, die thans hoofd van j het directoraat West-Europa is van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, was tot voor i kort lid van de Indonesische per- manente delegatie bij de Verenigde Naties. Hij heeft vroeger een func tie bekleed bij de Indonesische am- bassades in Moskou. Karatsji en Den Haag. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag kon vanochtend niets naders meedelen, daar hij tot dusver alleen uit dit persbericht had vernomen, dat Mohammed Sjarif zou worden aangewezen. Gisteren is de Griekse minis ter-president Karamanlis voor een bezoek aan ons land op De New York Post, een der leden bereid verklaard het werk te vier dagbladen in New York die in verband met de, nu twaalf we ken oude, zettersstaking de pu- blikatie vrijwillig hadden ge staakt op grond van een tussen de dagbladuitgevers gesloten overeenkomst, heeft zich uit deze afspraak teruggetrokken en aan gekondigd de verschijning van het blad maandag te zullen her vatten. Hiermee is de eerste bres ge slagen in het verenigde front, dat de dagbladdirecties tot dusver tegenover de stakers hebben ge toond. Het blad is ook uit de vereniging van uitgevers van New York getre den, om vrij te zijn de publikatie te hervatten. Naar de mening der direc tie heeft de staking lang genoeg ge duurd en bestaat er nog geen uitzicht op een regeling met de stakers. De leiders van de zetters der vier bedoel de bladen hebben zich reeds lang ge- Schiphol aangekomen. Kinderen in Grieks nationaal kostuum bo den het echtpaar Karamanlis bloemen aan. De Newyorkse vereniging van dag bladuitgevers heeft in een verklaring meegedeeld dat het besluit van de directie van de New York Post. om dit blad weer te doen verschynen, „geen wijziging brengt in onze krach tige vastbeslotenheid om te blyven streven naar een bevredigende rege ling voor het beëindigen van de sta king". AFP meldt uit Washington, dat het Amerikaanse ministerie van Justitie gisteren heeft verklaard dat het niet hervatten. Het was algemeen bekend dat de financiële positie van de New York wil ingrijpen in de zettersstaking in Post zwak is Het blad had 8 decern- - - ber 1962. toen de zetters in New York hun staking begonnen, een kleine 340.000 abonees. De New York Post was hiermee de kleinste van de drie Newyorkse middagbladen. New York. Een woordvoerder van het ministerie heeft gezegd, dat dit is meegedeeld in een brief aan Bertram Powers, voorzitter van de afdeling New York van het vakverbond van drukkers. Ongeveer een kwart miljoen Fran se mynwerkers is vandaag in sta king gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen voor hogere lonen. Zij wordt gezien als een krachtme ting met de regering, die gewaar schuwd heeft dat de arbeiders zich aan gevangenisstraffen en boetes blootstellen wanneer zy aanstaande maandag niet de mijnen ingaan. De bonden hadden een staking van onbeperkte duur in de staats manen en een 24-uursstaking in de staatsolieindustrie afgekondigd. Het communistische vakverbond, waar- by de meeste arbeiders zyn aange sloten. had weliswaar slechts tot een 48-uursstaking opgeroepen. doch maandag zal besloten worden of men haar zal verlengen. By de cokesovens krijgen 30.000 arbeiders zelfs niet de kans om tot maandag te staken, want de rege ring maakte bekend dat zy in dezo voor de metaalindustrie vitale be- dryfstak niet toestaat dat er ook maar een dag gestaakt wordt ..Dan komen we wel naar de fabriek doch we steken geen hand uit", zeiden vele cokesarbeiders Stakingen van 24 uur zullen van daag voorts gehouden worden in de potasmynen van de Elzas in oost- Frankryk, by de olieraffinaderyen van Toulouse en by de radio en te levisie. tot De Bilt verwacht van heden morgenavond Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht lichte tot matige vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 maart Zon op: 07.26 uur; onder: 18.20 uur. Maan op: 10.52 uur; onder: 01.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.54 en 20.22 uur; laagwater te 3.31 en 16.02 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. December, januari en februari hebben in De Bilt een gemid delde temperatuur van precies drie graden onder nul laten noteren, tegen plus 2,2 graden Celsius normaal. Daarmee is dit tijdvak op één na het koudste van de laatste teeënhalve eeuw, waarvan waarnemingen bekend zijn. Alleen in de winter van 1829 '30 ruim 130 jaar geleden dus is dit tijdvak van drie maanden gemiddeld nog 0.1 graad kouder ge weest. Oceaan een enorme orkaan. Maar wanneer de verlossende zuidwester ook bU ons zal gaan waaien, is nog met geen mogelijkheid te zeggen. Advertentie Volgens de officiële opgave van het KNMI waren er van de negentig da gen. die deze drie maanden tellen, j ditmaal niet minder dan 81 aan de koude kant. Op 77 dagen is het in De Bilt tot vorst gekomen tegen 41 da gen normaal. I Het was sedert 1848 eerst in Utrecht en later in De Bilt. nog nooit gebeurd, dat in de drie wintermaan den zo vele vorstdagen voorkwamen. Het aantal ysdagen, dit zyn dagen j waarop het voortdurend vriest, be- I droeg in De Bilt 40 tegen 12 normaal. I In dit opzicht heeft deze winter die van 1946-'47 niet overtroffen, want toen werden in dit tydvak niet min der dan 46 ysdagen genoteerd. Het wrak van het enkele we ken geleden in de Wester schelde gestrande Finse schip ..A'ca" is in brand geraakt, vermoedelijk door de op het watei drijvende olie van het verongelukte Pana mese tankschip „Miraflores Een luchtopname van ANP- Foto van het brandende wrak. De brand zal nog wel enkele da gen in volle hevigheid voort duren. gemiddeld over het gehele land ruim 120 mm tegen byna 175 mm normaal. Het was de droogste winter sedert die van 1948-'49. De neerslag is voor- namelyk in de vorm van sneeuw ge vallen. In De Bilt heeft het in de af- gelopen drie maanden op niet minder i dan 37 dagen gesneeuwd. Een zo groot aantal dagen was tot dusver in deze eeuw nog niet eerder bereikt. I De hoeveelheden sneeuw waren ech ter over het algemeen belangryk minder groot dan in de strenge win ter van 1941-'42. prij. f. 1295.- Hetzelfde rrri erge Henegouwenl L£I0EN - AALMARKT 1215 -TEL 2171? Langdurig De winter heeft zich tot dusver vooral gekenmerkt door zyn lange duur. Zeer lage temperaturen zyn vergeleken met andere strenge win ters slechts sporadisch voorgeko men en in dit opzicht zijn geen re cords geslagen. Zowel in januari 1942 als in februari 1956 zyn belangrijk lagere temperaturen gemeten Het aantal uren zonneschijn is dankzy het byzondere zonnige einde van fe- bruari. te De Bilt tot 256 opgelopen de temperatuur overdag boven nul een waarde, die sedert het begin van komt. langer terwijl ook de maximale de metingen van de duur van de zon- waarden iets hoger worden, neschyn aan het einde van de vorige Op de Oceaan wijken de depressies eeuw. nog in geen enkele winter was na eerst een noordwestelijke koers geregistreerd Het normale aantal beschreven te hebben naar het noor uren zon bedraagt 167 uren den af naar het zeegebied bij IJs- De hoeveelheid neerslag bedroeg land. Er ontstond halverwege op de Maar al zyn we nu maart binnen gestapt, het einde van de periode laat nog steeds op zich ten. Het Europese hogedrukgebied weet zich onverminderd te handha ven. Het is nu byna tien dagen ach tereen zonnig weer geweest, wat tot gevolg had. dat de gemiddelde tem peratuur ongeveer vijf graden is ge stegen en de sneeuwlaag voor twee derde is geslonken. Voor morgen wordt opnieuw zonnig weer verwacht, maar op enkele plaat sen kan zich mist ontwikkelen, die overdag hardnekkig kan zyn. Gelei delijk wordt de tijd. gedurende welke binnen- ^-\ winterse I /y"A h wach- (W///7 ukeebied x-X U L* Uit het Leidsch Dagblai van 2 Maart 1863; AdvertentieDe Vlijt manufactuurwinkel over de Vischbrug. Wegens het over lijden van de heer F. Andrè zullen de voorbande Ktfnde goederen tot veel verminder de prijzen worden opgeruimd. Zaterdag heeft in bijzijn van de Prins van Wallis een jagtpartij plaats gehad, waar aan ongeveer 2000 heeren te paard deelnamen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1