Malinowski waarschuwt Amerika tegen aanval' Trieste last in takels PHILIPS T.V. Grootscheepse hulp na de ramp in Libië Met Indonesië thans geen overleg gaande" VORST BLIJFT Nog drie vermisten VOLAUTOMATISCHE „Gewone snoeverij zegt Washington Nog geen spoor van Arie van Hemert (9) Gisteravond werden in Barce WEERBERICHT Akkoord over grafische CAO Luns niet naar zitting E.E.G. (Pttc/ ?)Itenws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 No. 30890 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOK .^IDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 iet-bestaamle bedreigingen" Amerikaanse functionarissen ver klaarden naar aanleiding van Mali- nowski's opmerkingen over Cuba, dat dit „het soort Russische snoeverij is dat gewoonlijk op de dag van het Rode Leger wordt gehoord". In Ame rikaanse officiële kringen werd ge legd. dat de maarschalk een typisch Russische lyn had gevolgd door eerst te waarschuwen voor een niet-be- staande bedreiging en daarna te po gen te bewijzen, dat de Russische kracht de Verenigde Staten ervan neerhoudt haar uit te voeren. Malinowski verklaarde naar aan leiding van de met „Polaris"-raket- ten uitgeruste onderzeeboten van het Westen: „Ik kan u de verzekering geven dat dit wapen de Amerikaanse militaire leiders niet het voordeel zal opleveren, dat zij ervan verwachten. Onze vloot kan. in samenwerking met onze raketeenheden en de lucht macht. zowel op de grond als op on derzeeërs gevestigde vijandelijke ra ketbases op geslaagde wijze bestre den". De minister vervolgde: „De Russi sche strijdkrachten kunnen snel in een zodanige staat van paraatheid worden gebracht, dat zij in staat zijn elke vijand, die het zou wagen ons aan te vallen, in een dwangbuis te plaatsen. De Russische raketeenhe den kunnen op elk ogenblik een ver schrikkelijke slag uitdelen. Eén in tercontinentale raket, met een atoomkop ter sterkte van honderd megaton, kan in een reusachtig ge bied alle militaire en industriële doe len vernietigen. De strategische ra keteenheden krijgen thans meer in tercontinentale raketten, terwijl tac tische raketten de basis vormen van de kiacht der Russische grondstrijd krachten. Onze intercontinentale ra ketten zijn in staat door een anti- raketscherm heen te dringen, onge acht de sterkte van dat scherm en hun doelen onweerstaanbaar te be reiken. De Russische valschermtroe pen zijn zeer verbeterd en uitgebreid. De verdediging tussen vliegtuigen is thans ook een verdediging tegen aan vallen door vijandelijke raketten ge worden. Bij de rode luchtmacht zyn de bommenwerpers vervangen door vliegtuigen, die raketten met atoom koppen vervoeren. Deze toestellen kunnen vanaf grote afstand vijan delijke doelen met grote trefzeker heid aanvallen, zonder daarbij bin nen het bereik van de vijandelijke luchtverdediging te komen", aldus maarschalk Malinowski. De maarschalk zei ook: „Indien de Verenigde Staten ons zouden aan vallen. zou de Sowjet-Unie met zo danige kracht teruj slaan, dat alle doelen in Amerika van-de aarde zou den worden weggevaagd. De Sowjet- Unie zou ook de landen die hebben toegestaan dat de Verenigde Staten militaire bases op hun grondgebied vestigen, totaal vernietigen. Een vol gende oorlog zou de laatste zijn en hy zou leiden tot de begrafenis, eens en voor al. van het gehele kapitalis tische stelsel", aldus Malinowski. v.a. f 725.—. Geschikt voor 2e programma. F I i m LANGE MARE 66 Persoonlijke Het ijs is gevaarlijk Juist het feit, dat het de laat- ste dagen en nachten weer hard E gevroren heeft, maakt het velen E moeilijk te geloven, dat het ijs in onze omgeving onbetrouwbaar E zou zyn. Toch is dit zo. Tengevolge van E het spuien bij Katwijk is de E waterstand in dit gehele gebied E verlaagd, waardoor het ijs op E E een luchtkussen is komen te E hangen. Dit is niet alleen het geval op de Rijn in de onmid- E dellijke omgeving van het ge- E E maal, doch in het gehele ressort van het Hoogheemraadschap van Rijnland. E Men zij dus nogmaals gewaar- E schuwd en houde zijn kinderen van het ijs! 51 illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nog steeds is geen spoor gevonden van de 9-jarige Arie van Hemert uit de Nieuwe Doelenstraat in Hilversum, die vorige week woensdagavond is verdwenen, toen hij even zijn broer tje moest ophalen, dat in een café in de nabyheid speelde. Met medewer king van de bewoners heeft de politie, die reeds ettelijke malen het oude centrum van Hilversum heeft uitge kamd. de woningen in de omgeving van de vloer tot de vliering doorzocht zonder overigens enig aanknopings punt te vinden. Inmiddels heeft een afdeling van de Rijkspolitie luchtfoto's van de bin nenstad gemaakt, waarop elke spleet tussen de grillige bebouwing kan wor den gelokaliseerd. Omdat Arie be kend staat als een klimlustige knaap, sluit men de mogelijkheid niet uit, dat hem een ongeval is overkomen. De politie is ook reeds vele malen benaderd door personen, die menen paranormaal begaafd te zijn. Van hun aanbiedingen wordt zolang de positieve waarde van hun manipula ties niet is vastgesteld geen direct gebruik gemaakt. Bovendien meent de politie, dat de gebruikmaking van paragnosme een zaak is van de ou ders. die inmiddels naar verluidt ge bruik van dergelijke aanbiedingen hebben gemaakt Ook is de politie be naderd door particulieren, die dit fa cet aan de opsporingstechniek toege- voegd willen zien. Uiteraard houdt zij j zich wel aanbevolen voor tips uit de paranormale wereld, die enig houvast geven. Opmerkelijk is voorts de vlotte me- dewerking en zelfs toenadering van lieden, die doorgaans weinig met de politie op hebben. Gisteren is een groot deel van het grondgebied van j Loosdrecht aan de Hilversumse kant grondig doorzocht door een aantal vrijwilligers uit de burgerij bij wie zich enkele mensen van de Rijkspo litie uit Loosdrecht hadden aangeslo ten. Evenals vorige week zondag toen I er 800 sportmensen een grote zoekac- 111 het hier een particulier initiatief, dat nieuwe schokken waargenomen evenwel ook weer vruchteloos is ge- i bleken. Gistermiddag heeft de politie In Libië zijn reeds 300 doden geborgen na de aardbevingsramp in Barce. nog medegedeeld, dat de Rijkspolitie dat in enkele minuten voor negentig procent is verwoest. Eerdere berichten in Kortehoef enkele dagen geleden uit Benghazi maakten melding van 500 doden, maar dit getal wordt door niet ver van de Vreelandseweg in de nmigen te hoog geacht. Het zoeken naar slachtoffers duurt echter nog sneeuw de naam Arie getekend vond gort en het aanlal Ial waarschijnlijk nog stijgen. Bovendien waren er ln de omgeving Twee executies in ROOD-CHINA Volgens een berichtv an Radio-Kan ton zijn gisteren in de provincie Kwantoeng, in het zuiden van com munistisch - China. twee geheime agenten van de Verenigde Staten en Tsjank Kai-sjek geëxecuteerd. Vijf anderen, die ook tot de doodstraf waren veroordeeld, kregen gratie, ter wijl nog vier anderen werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van 10 jaar tot levenslang. Volgens Radio-Kanton zouden de betrokkenen in de periode van Chi nees nieuwjaar vanuit Hongkong en Macao China zijn binnengekomen en vervolgens gepoogd hebben gebouwen in brand te steken en jp te blazen. Voorts zouden zij pamfletten hebben verspreid. voetafdrukken van een volwassene en een kind. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat deze voetstappen on mogelijk van Arie kunnen zyn ge weest en men is dan ook.tot de con clusie gekomen dat hier gesproken zal moeten worden van een wel bij zonder kwalijke grap. Luchtbrug voor vervoer gewonden Er is een luchtbrug ingesteld tus sen Barce; Benghazi en Tripoli voor het vervoer van de gewonden. Elf Ambassadeur Van Roven verklaart: (Van onze A'damse correspondent) „Als er in New York informeel overleg gaande zou zijn met het doel de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Nederland te herstellen, zou my dat zeker bekend zijn, maar er is my niets bekend". vliegtuigen van de Amerikaanse I luchtmacht nemen daaraan deel.1 Barce ligt ongeveer 90 kilometer van j Benghazi. De reddingsoperaties staan onder j leiding van de Libische minister van Binnenlandse Zaken en de staf-chef van het Libische leger. Britse en j Amerikaanse militairen zijn in groten I getale naar het rampgebied gezonden i om hulp te verlenen. Met vrachtwa- gens en vliegtuigen worden tenten, dekens, voedsel en water naar Barce gebracht. Over de Libische radio wordt herhaaldelijk een oproep ge richt om bloed te geven. Gisteravond zijn in het gebied van Barce nieuwe aardschokken waarge nomen. Zij hebben evenwel geen ver dere schade aangericht. Alle gebou wen in de streek waren reeds ver woest en onbewoonbaar. Het aantal daklozen bedraagt 12.000. AAROBEVING IN LIBYE TEL. 26500 Prettige betaling. Boven onze omgeving en centraal Eu ropa is de luchtdruk verder gestegen hetgeen de vorming van een nieuw hogedrukgebied, waarvan het cen trum nu boven Duitsland ligt, tot gevolg had. Tijdens opklaringen daalden de temperaturen opnieuw sterk. In ons land meldden ver schillende stations omstreeks min 15 graden. Uit Duitsland. Polen en Tsjecho-Slo- wakije werd plaatselijk omstreeks 20 graden vorst gemeld, uit noord- en midden-Frankrijk 7 tot 14 graden. Het hogedrukgebied zal ook geduren de het weekeinde het weer in ons land blijven beheersen. Aanvankelijk is daarbij nog weinig wind, maar later kan de wind iets toenemen uit zuid tot oost, naar mate een storingsgebied op de oceaan zich over de Golf van Bis- caje. Spanje en Portugal naar het zuidoosten uitbreidt. In de vorst toestand komt dan nog vrijwel geen wyziging. In de nacht zal matige tot strenge vorst blijven optreden, terwyl de temperaturen in de middag gedurende enige uren oplopen tot aan het vriespunt. Op de meeste plaatsen gaat dit verge zeld van flinke opklaringen. 24 FEBRUARI Zon op: 7.39 uur; onder: 18.09 uur; Maan op: 8.12 uur; onder: 18.43 u. Hoogwater te Katwijk te 3.34 en 1546 uur; laagwater te 11.38 uur. 25 2 hoogwater te 4.14 en 16.28 uur laagwater te 0.01 en 12.24 uur). Dit verklaarde de Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. J. H. van Roven, gisteren bij zijn aankomst op Schiphol naar aanleiding van be richten uit Djakarta, die op een der gelijk overleg zinspelen. Aanvankelijk wilde hij tijdens de ontmoeting met journalisten geen ra dio- en televisieopnamen toestaan. Toen de vraag over het mogelijke overleg werd gesteld, zei hij: .Dit is een vraag voor een negatief ant woord. Als U dat op de t v. wilt heb ben kunt U uw gang gaan Dr. Van Rooyen zei niet de bedoe ling te hebben contact met de Indo nesiërs op te nemen. „Mijn functie bij de onderhandelingen heeft zich beperkt tot de voorbereidingen van de overdracht van Nieuw-Guinea en dat is nu achter de rug". De ambassadeur zei naar Neder land te zijn gekomen voor familie bezoek en voor een normaal periodiek bezoek aan Buitenlandse Zaken. „Ik wil bijvoorbeeld graag rechtstreeks uit de mond van de minister horen, hoe Nederland staat tegenover de uitsluiting van Groot-Brittannië uit de E.E.G.". De manoeuvre van De Gaulle heeft in Amerika nauwelijks enige kritiek op Kennedy tengevolge gehad. „En kele Republikeinen hebben zich wel even laten horen, maar ik geloof dat de overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk staat achter de re gering. die een krachtige N.A.V.O. en Atlantische eenheid blijft nastreven ondanks het feit. dat De Gaulle tij delijk de klok heeft teruggezet", al- dusd r. Van Royen. De DC-8 van de KLM. die de am bassadeur naar Nederland bracht, had 'n onfortuinlijke reis. Het toestel zou gistermorgen om tien over acht op Schiphol landen, maar moest van wege een dichte mist blijven rond cirkelen. Tenslotte werd besloten naar Frankfort uit te wijken. Tegen twaalf uur vertrok het weer van Frankfort, maar de gezagvoerder keerde kort daarna terug voor een inspectie van een der motoren Om twee uur ver trok het toestel voor de tweede maal naar Amsterdam, waar het tenslotte tegen drieën gearriveerd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. De dryvende bok „Condor" van dc Rotterdamse bergingsmaatschappij Van der Tak is er gisteravond in geslaagd de patrouilleboot Ryksha- vendienst IV die 's ochtends op i de Nieuwe Maas in een dichte mist i door een 500 tons tanker werd overvaren te lichten. I De bergers troffen in het wrak de lichamen van twee opvarenden aan. I Het waren de 53-jarige machinist S. van der Meer en de 22-jarige motordrijver J. R. Nagelkerk, bei den uit Rotterdam. Drie personen ook van de Rijks havendienst worden nu nog ver mist Men vermoedt, dat zij in het ijskoude water van de Nieuwe Maas de verdrinkingsdood vonden. Drie van de acht opvarenden kon den onmiddellijk, nadat de ramp zich had voltrokken in veiligheid worden gebracht. Ze werden naar het Rotterdamse Zuiderziekenhuis gebracht. Hun toestand is thans redelijk wel. De bergingswerkzaamheden zijn gis teravond voltooid. Een vaartuig van de Havendienst zelf sleepte het zwaar gehavende patrouillevaartuig naar het haventje van de drink waterleidingmaatschappij in Rot terdam. Deze foto werd gemaakt toen de trieste last nog in de takels van de bok „Condor" hing. Radarconlact met MARS Het Technologisch instituut van Californië, in Pasadena, heeft met behulp van een zender van 100 kw en een parabolische antenne met een doorsnede van 26 meter radarcontact gemaakt met Mars. Dit geschiedde op 21 januari, toen de planeet 200 mil joen km van de aarde verwijderd was. Het duurde 10 minuten en 1 seconde voordat het signaal werd terugont vangen. Uit een analyse van de resul taten van het onderzoek, die gisteren hekend werden gemaakt, is gebleken dat Mars zowel vlakke als geacciden teerde gedeelten heeft. Zes cent per uur Exlra sn ipperdag De besturen van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het gra fisch bedrijf hebben gisteravond be kend gemaakt, dat de onderhande lingen over de technische C.A.O. voor het grafisch bedryf gistermid dag tot overeenstemming hebben i geleid. Overeengekomen werd, dat de con tractuele uurlonen der volslagen werknemers en werkneemsters met 6 cent zullen worden verhoogd (in de derde en vierde gemeenteklasse met zeven cent), dat de uurlonen der vrouwelijke werknemers, voor zover ze minder dan 90 procent van de vergelijkbare niannenlonen be dragen, tot 90 procent daarvan zul len worden opgetrokken. terwijl voorts de jeugdlonen naar evenredig heid van de stijging der volwassen lonen zullen worden herzien. I Gistermiddag arriveerde op Schiphol de broeder van Prins Bernhard. Prins Aschwin, die met zijn echtgenote, prinses Si- mone een informeel bezoek van enkele dagen brengt aan het koninklijk gezin op Soestdijk. Overval op een auto in Londen: buit ruim 4 ton (Van onze Londense correspondent) In noord-Londen hebben bandieten zich gisteren in Engeland en speciaal in de Britse hoofdstad de uitverkoren dag voor grootscheepse roofoverval len, meester gemaakt van een vracht auto met 4 miljoen sigaretten ter waarde van f 430.000. De bende droeg donkere uniformen en platte uni formpetten. welke aan die van po litiepatrouilles deden denken, en sprong uit een donkere personenauto welke op een politiewagen leek. Deze methode Is weer een geheel nieuwe vondst! Ze zeiden tot de chauffeur van de vrachtauto, dat er iets mankeerde aan de achterkant van zijn voertuig. Toen de man achterom liep om te kijken wat er aan de hand was. werd hij met een knuppel neergeslagen en vastgebonden. Twee uur later werd hij op de heuvel van Hampstead- heath gedeponeerd. Hy wist zich tenslotte te bevryden en maakte alarm. In een politietijdschrift werd giste ren opgemerkt dat Engelse misdadi gers het nog nooit zo goed hebben ge had als tegenwoordig. Deze stelling wordt nog eens bevestigd door deze overval welke helaas tot de dagelijkse of wekelijkse routine behoort. De minister van Buitenlandse Za ken. mr. J. M. A. H. Luns, zal niet aanwezig zijn op de raadszitting van de Europese Economische Gemeen schap op maandag en dinsdag. Toen deze dagen werden voorge steld is er van Nederlandse zijde reeds op gewezen, dat deze de Neder landse minister slecht uit kwamen. De permanente vertegenwoordiger van Nederland by de EEG. de heer D. P. Spierenburg, zal aan de beraad slagingen deelnemen. In antwoord op de vraag of een ander lid van het Kabinet minister Luns niet zou kunnen vervangen, zei de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken. dr. II. R. van Houten met va kantie is en dat hij vernomen had, dat de minister van Economische Za ken. drs. J. W. de Pous, ook verhin derd is. VOOR wasmachines IEMCO N.V. De werkelijke lonen zullen met 2'2 procent worden verhoogd. De A.O.W.-compensatie van 1 procent blijft by een en ander buiten be schouwing. In 1963 zal aan de werknemers een extra snipperdag worden toege kend, terwijl voorts is overeengeko men, dat bü de volgende onderhan delingen binnen het kader van de loonpolitieke mogelijkheden de va kantieduur zal worden vastgesteld op minimaal drie weken. De nieuwe C.A.O.. welke zo spoedig mogelijk aan dc Stichting van dc Arbeid zal worden voorgelegd, zal een geldigheidsduur hebben van 31 december 1962 tot 1 februari 1964. Uit het Leidsch Dagblad van t A 23 Febr. 1863: t De houten kanonnen waarvan de opstandelingen J zich in Polen bedienen kun- J nen door een draaijer worden J J gemaakt, maar na 5 of 6 schoten zijn zij onbruikbaar 5 t De Algemeene Kerkeraad J der Ned. Herv. Gemeente al- J hier heeft de maatregel ge- f f troffen om de collecte voor f J de kerk met het tweede zakje J niet meer toe te laten. J De Sowjetrussische minister van Defensie, maarschalk Rodion Malinowski, heeft gisteren in Moskou het woord gevoerd op een massale bijeenkomst ter herdenking van het feit, dat 45 jaar ge leden leger en vloot van de Sowjet-Unie in het leven werden geroepen. Hij waarschuwde de Verenigde Staten dat een aanval op Cuba de inleiding zou vormen tot een derde wereldoorlog. „Sowjet-Rusland zou in de voorste gelederen staan van hen, die Cuba te hulp zouden komen, indien het zou worden aangevallen", zei Malinowski. die beweerde, dat Amerika en de landen, die het nauwste met Washington zijn verbonden, thans plannen uitbroe den „om een nieuwe wereldoorlog te beginnen". „Daarom kunnen wij onze tegen- Russische legerleiders uit de weg had J standers slechts raden het hoofd koel 1 laten ruimen. Volgens Malinowski te houden en hun handen, zover als hadden Stalins wreedheid en onwet- slechts mogelijk is. van de knoppen tig optreden de dood tot gevolg van te houden, waarmede, als zij zouden „vele duizenden Sowjetrussische worden ingedrukt, een onvoorstelba- commandanten, die trouw waren re. door kernwapens veroorzaakte aan de partij en het volk". Stalin ramp. zou kunnen worden ont- had zich. zo zei Malinowski voorts, ketend". ernstig vergist in zijn beoordeling K. van de militaire en politieke situatie ritïek op Mali 11 aan de vooravond van de oorlog. I „want volgens hem zou Hitler-Duits- Maarschalk Malinowski heeft land de Sovjet-Unie niet durven j voorts felle kritiek geleverd op Stalin, aanvallen en zich in een oorlog op omdat deze voor de oorlog tal van twee fronten storten".

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1