Correspondentiearchief Sijthoff voor Universiteitsbibliotheek Eerst lagere seliool, maar wat daarna....? „Wij slaan geen week over" Telegrammen over studenten Hedendaagse opvoeding brengt veel problemen mee Vfrikaansc in Bulgarije cel absenten bij verdrag Ijs op Rijn gevaarlijt Kon. brons voor J. B. Korenliof Veertig jaar bij Warring Wordt RAUF uitgeleverd Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 februari 1963 Tweede blad no. 30889 Familiefeest van Imenexco Jaren 18511924 In verband met de schenking van het correspondentie-archief van de Leidse uitgeverij A. W. Sijthoff aan de Universiteitsbiblotheek. had gister middag een kleine plechtigheid in de kamer van de directeur dezer biblio theek plaats. Ter symbolisering van deze schen king overhandigde de heer G. de Flines. directeur van uitgeverij Sijt- In de geheel bezette grote zaal van ..Den Burcht" vond gisteravond het jaarlykse Imenexco - familiefeest plaats, dat de personeelsleden geno digden en relaties werd aangeboden door de personeelsvereniging ..ICO". In een kort openingswoord sprak de directeur van Imenexco en erevoor zitter van de P.V. ..ICO", de heer J.W. Stoffels, zyn grote vreugde uit over het feit. dat de belancstelling voor deze jaarlijkse feestavond weer zo bijzonder groot was. hetgeen, al dus spreker, als een afspiegeling kon worden gezien van de prettige onder linge verhoudingen tussen de directie, het personeel en Imenexco's zakenre laties. De voorzitter van de P.V. ..ICO", de heer C A. van Schagen. sprak een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Namens alle perso neelsleden bracht spreker de directie hulde voor haar daadwerkelijke steun voor de organisatie van het ICO-win- terprogramma 1962- 63 en bracht de- 1 ze dank meer stoffelijk tot uitdruk- king door mevrouw Stoffels een boe ket bloemen aan te bieden. Het feestprogramma bood weer voor „elck wat wils" en bracht onder i auspiciën van Charles Aerts en onder het motto ..Radioterie" een aantal bekende radio- en t v.-artiesten voor het voetlicht Na een inleidend praatje van de bekende conférencier Frans Vrolijk, bracht Cor van Veen met zyn accor deon de nodige stemming erin. Veel succes oogstte hierna eveneens de goochelshow, die Ted Alton op voor treffelijke wijze wist te presenteren I De Marions, de twee zingende zus- overhandiaina door dc ies met gitaar ondervonden met hun r-. internationaal zangrepertoire de no- firma Sijthoff. dr. P. C. Boeren, hoofd van de afdeling westerse hand- 7,. schriften, en diens medewerker drs. heer kj. de rlines (links) aan P. F J. Obbema. Het correspondentie-archief dat j1 t/„- r Klassieke loopt over de periode 1351 'het jaar (midden). V erder op de foto de dlcd door dige bfjval, in het bijzonder bij de bibliothecaris mr. J. R. de Groot longeren. terwfjl hierna het meer klassieke genre werd vertegenwoor- Goedkope radio Een 18-jarige timmerman uit Lei den. kocht van drie jongens in de leeftijd van 10-12 jaar een radiotoe stel en maakte zich daardoor aan heling schuldig Want het toestel was gestolen uit een winkel in de Gouwe straat. ..Daar wist ik niets van", verweerde verdachte zich tegenover de Haagse politierechter Hij had echter slechts f 1.65 voor het toestel, waarin geen baterij zat, betaald ..Maar ze vroegen eerst tien gul den". wist dc rechter De waarde was f 30 De officier van Justitie eiste, omdat verdachte nog niet eerder met dc rechter in aanraking was geweest. f40 boete of 8 dagen hechtenis Met omstandigheden rekening houdend, legde de rechter f 40 boete op. waar van f 25 voorwaardelijk. Gestolen Cranaeli per post terug (Van onze correspondent in Parijs) I De conservator van het muse um van Aix-cn-provcnce, waaruit zondag j.l. een doek van Lucas Cranach uit de lijst werd verwij derd en ontvreemd, smaakte gis teren de zoete voldoening het kostbare schilderij, netjes ver pakt. via de post weer terug tc mogen ontvangen. Het adres was met een balpen geschreven en het pakje werd de vorige dag in Mar seille op de post gedaan. Het doek dat voor de dief blijkbaar onverkoopbaar was aangezien alle experts de herkomst kenden, werd tijdens zijn afwezigheid gelukkig niet beschadigd. Een collectie moderne en En wat zij gelijk hebben. Zij gaan naar de bioscoop voor de gezelligheid en ook om „bij" te blijven. Want de moderne film ziet U alleen in de bioscoop. Goed voorbeeld doet goed volgen. Maak er ook een gewoonte van. De bioscoop geeft altijd wat anders en elk wat wils. van oprichting 1 tot 1924, doch geheel heren J. H. Landwehr. G. van de tenor Charles Aerts. die zeer kostbare doeken, die vorige zo- enige operafragmenten ten gehore mer uit hetzelfde museum in Aix was volledig is tot 1910, bevat onder meer der drs p p f Obbema en I bracht- Zowel voor- als na de pauze gestolen, werd toen enige maanden brieven ven vprseheiHene Hirhtprc I zorgden de Kame's en Pipo en Koko later teruggevonden onder het stro met hun clownerie- en koldernum- van een eenzame en verlaten schuur. brieven ven verscheidene dichters en literatoren als dr. J H. Leopold. J. A. Der Mouw, Pol de Mont, dr. L A. J. Burgersdijk en dr Johan Dyse- dr. P. C. Boeren. hoff, een dossier uit dit archief aan rinck. Voorts treft men aan cor- de directeur van de Universiteits- responentie van vooraanstaande ee- bibliotheek. mr J. R. de Groot. Bij leerden en hoogleraren, bijv. van de deze plechtigheid waren voorts aan- graficus prof. dr. J. van Leeuwen, wezig de heren G. J van der Lek en de neerlandicus prof. dr. J. H. Kei 11 J. H, Landwehr. resp directie-secre- en de historicus prof. dr. G. W. Kern- taris en directie-assistent van de j kamp. Aparte vermelding verdienen de j brieven van prof. dr. S. G de Vries. Foto LD./ Holvast tot 1923 bibliothecaris van deze uni-1 versiteitsbibliotheek. inzake de facsi- mile-uitgave van de handschriften der Leidse universiteitsbibliotheek. De inventarisatie van deze aan- j winst vijf strekkende meter lang zal plaats hebben op de biblio- I theek. De genoemde firma zal daarna mers voor een aantal vrolijke inter mezzo's. die door de eigenaar ,een boer. niet meer werd gebruikt. C7 aanvankelijk conservator en van 1897 de inventarislijsten in druk brengen. „Nog niet zo heel lang geleden kwam een jongeman bij my met de vraag: Dominee, weet U geen middeltje om van de puberteit af te komen? Mijn ouders zeggen namelijk, dat ik daar nogal eens last van heb. zonder echter Protesten van Ned. Studentenraad De de strijd van de Afrikaanse studen ten voor een onafhankelijke unie ten j zeerste betreurd. Het derde telegram aan de Inter- Nederlandse Studentenraad nationale Union of Students eist on- middellijke ondersteuning voor de heeft in verband met de houding van de Bulgaarse regering jegens Afri- I kaanse studenten, gisteren drie tele grammen gezonden. Bij de minister-president van de regering van Bulgarije te Sofia werd krachtig geprotesteerd tegen de nega tieve houding van de Bulgaarse rege F a 111 i liebericliten (overgenomen uit andere bladen) I Geboren: Christine Catherine, d v. Baron en Baronesse Van Boetzelaer- Afrikaanse studenten in Bulgarije De Swellengrebel, De Bilt; Johan Cas- raad verzoekt, al het mogelijke in het per, 7. v. dhr. en mevr. Banz-Thooft, I werk te stellen om hen bij te staan Amsterdam; Peter. z. v. dhr. en mevr. in hun strijd voor een eigen onaf- Blommendaal-Lingbeek. Noordwyk. hankelijke studentenvereniging Overleden: Jhr. J. H. W. H. van De raad heeft voorts tot de Neder- den Bosch (man', 84 j., Den Haag; j landse regering een brief gericht Jhr. J. B van Bommel (man). 75 j I11 Tweede kamer (Van onze parlementaire redactie) oen antwoord tc weten op de vraag, wat hier nu precies tegen gedaan moet '_'nS ten opzichte van de Afrikaanse waarin waardering wordt uitgespro- Vught; Ir. M A de Jong (man), 86 Zwerftochten door JORDANIË Onder de tiel „Zwerftochten door Jordanië" hield Lucv Schouten gis teravond in de fover van de Stads gehoorzaal voor K. en O. een cause rie met kleurendia's en geluidsopna men. In haar inleiding vertelde Lucy Schouten, dat zij als lid van een ar cheologische werkgroep, onder leiding van dr. Franken, in de gelegenheid was geweest mee te gaan naar Jor danië. Na afloop van de opgravin gen, die alleen in de wintermaanden januari, februari en maart konden plaatsvinden, was zij alleen achterge bleven om een zwerftocht door Jor danië ie maken. Zij schetste de vele moeilijkheden, waarop zij tijdens haar tocht gestuit was. In 't strenge Mos limland Jordanië mag. volgens de op vattingen van de koran, niet gefoto grafeerd worden. Voorts was de posi tie van de buitenlander zeer ongun stig. In verband met de gespannen toestand in het grensgebied tussen Israel en Jordanië. Buiten de grote pelgrimsplaatsen, Jeruzalem. Bethle hem en Jericho, ontbrak bovendien alle accommodatie, zelfs hotels trof men er niet aan. Na deze korte inleiding begon Lu cv Schouten met de vertoning van dia's, waarbij zy gesproken commen taar gaf, afgewisseld door enkele bandopnames Men maakte kennis met het kamp in Deir Allah, waar met wetenschappelijk oogmerk op gravingen werden verricht. Traps gewijs werden daar de verschillende grondlagen blootgelegd, waardoor men aan de hand van in die lagen gevonden scherven van kookpotten e d. een tijdsindeling kon samenstel len. Hierna volgde, via lichtbeelden, een zwerftocht door geheel Jordanië. De toeschouwers werden onder meer meegenomen naar Jeruzalem, aan de voet van de Olijfberg, met zijn smal le winkelstraatjes en, zijn oude mu ren en poorten. Gedurende haar gehele, boeiende causerie trok Lucy Schouten veel ver gelijkingen met de bijbel, waardoor het geheel een zekere historische waarde kreeg. worden". Toen ik hem uitvoerig had uitgelegd, dat dit juist een schitterende periode in zijn leven was, waarin hij mocht uitgroeien tot een eigen per soonlijkheid en een eigen levensstijl kon vinden, vond hij een en ander ont zaglijk moeilijk, omdat hij, zoals was gebleken, bij zijn ouders niet om de nodige raad kon vragen, daar zij het juiste antwoord op de verschillende hiermee samenhangende problemen ook niet precies wisten. Studenten Unie. De raad verzocht de ken voor de vlotte onderhandelingen jAmersfoort; R. A. M. Bootz (man) onmiddellijke vrijlating van de gear- met betrekking tot de 18 Ghanesc 70 j.. Bussum; dr J Swierstra (man) resteerde studenten leiders en stop- studenten, die onlangs uit Bulgarije 83 j.. Sneek; J. Ouburg (man), 65 j., zetting van regeringsmaatregelen welke buitenlandse studenten, die! Bulgarije wensen te verlaten, dit ver hinderen. In een telegram aan de Nationale Studenten Unie in Bulgarye werd de negatieve houding van de Studenten Unie van Bulgarije ten opzichte van j in Nederland arriveerden. Den Haag. Aldus de inleidende woorden van wen voorbij gaan en hem in dit op- ds. W. van der Linden uit Den zicht in de steek laten. Haag in een lezing over het onder- Na de lezing beantwoordde rpre- werp: „Hoe leiden we onze kinderen ker een aantal vragen, waaruit een het leven in", die hij gisteravond in geanimeerde discussie voortkwam. 1 de bovenzaal van de Bevrijdingskerk Aan de lezing ging nog een kort hield voor een zeer talrijk gehoor, huishoudelijk gedeelte vooraf, waar- dal. werd gevormd door leden \a»,in o.m bij de bestuursverkiezing de jjüllülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll de afdeling Leiden-Zuid-West van de periodiek aftredende secretaresse Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER HaarLstraat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Ned. Christenvrouwenbond De slotopmerking van deze jonge man „Mijn ouders weten het eigen lijk ook niet" heeft bij mij. zo ver volgde spreker de vraag doen rij zen. „Heeft hij inderdaad' gelijk en weten wij ouderen vandaag aan de dag inderdaad geen weg meer met de problemen, waarmee onze kinde ren 111 hun puberteitsjaren te kam pen hebben?" Het antwoord op deze vraag moest helaas luiden, dat ge noemde jongeman gelijk had en het merendeel van de oud2rs in de hui dige. ten opzichte van vroeger zo ontzaglijk veranderde wereld, inder daad niet weet hoe genoemde pro blemen tot een juiste oplossing moe ten worden gebracht. Hoe anders was dat in de vooroor logse jaren, toen de ouders precies wisten welke opvoeding voor hun op groeiende kind de beste was en niet met die problemen werden gecon fronteerd. waarmede de ouders nu te kampen hebben. Het behoeft, aldus spreker, nau welijks betoog, dat o.m. de jongste wereldoorlog, de veranderde techniek met zijn ontzagwekkende ontdekkin gen, de radio en de televisie, als wel het tot stand gekomen internationa le contact met andere volken, de we reld niet alleen een geheel ander aanzien hebben gegeven, doch voor al ook in het leven van de mensen in deze veranderde wereld de nodi ge spanningen hebben opgewekt, die terecht overrompelend genoemd kun nen worden. De hedendaagse jonge lui zoeken als het ware instinct matig de houding, die bij deze tijd past en trachten zo te leven dat zij in het schema van onze tijd passen en thuis gaan horen, terwijl hun ouders pardoes midden in deze nieu we tijd gezet zyn en wel met een levensstijl en- houding, die zo ge heel afwijkt van de thans geldende, m.a.w. die van hun eigen kinderen. Voor een kind. dat zich nog een juiste weg en een gerichte levens houding in deze jachtige wereld zoekt en daarbij mede vertrouwt op Gods bijstand en liefde kan geen enkele teleurstelling zo bitter zijn als die welke hij ondervindt als zijn ouders onachtzaam aan dit vertrou- Ouderavond Chr. Kooiparkschool Onder grote belangstelling werd in de christelijke Kooipark School een ouderavond gehouden. De voorzitter van de schoolvereniging, de heer De Jong, sprak er zijn voldoening over uit. dat evenals vorige jaren, de ouders weer in groten getale waren op gekomen om deze avond bij te won nen. Voorts wees de neer De Jong op het grote belang van een innig contact tussen ouders en school, en merkte daarbij op dat de christelijke school een zaak van de ouders was. Na de oudercommissie en het per soneel dank te hebben gebracht voor het in het afgelopen jaar verrichte werk. gaf hij de leiding over aan het hoofd der school, de heer A. de Vries. Nadat de leerlingen van de diverse klassen hun beste beentje hadden voorgezet, werd de avond gesloten door de heer De Vries. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEDOKEN Dea Syria, dr van A. J. Breddels en M. H. H." de Jong. Maartje Wllhelmlna, dr van L den Hollander en C. van Rijn; Wijnand Leendert. zn van J. Aandewiel en J Har te veld; Charles, zn van L. Gottenkieny en E Farnsteiner; Jacqueline Sophia Maria, dr van C. L Leijendekker en H. P Glmberg; Hen drik, zn van J. Teske en A van der Mee; Jacoba Helena, dr van C. E. Tel- Jeur en G. J. Roest. GETROUWD P J. Kuiters en J M. Wlddicombe; H \V van der Wetyden en H C van den Berg; J. J. Paats en .1 M. Ba ve laar; H. Groesz en J. Kanbier. OVERLEDEN A J. F. Vinkestein. 82 Jr. e v. A. P Anlba; H. J de Groot. 87 Jr. man; A. T. H van Grieken. 51 jr. e.v F. C. de Hosson; J de Geus. 70 Jr. man; P T Waasdorp. 96 Jr. man; G. Landman, 74 Jr, man. mevr. A. Schoemaker-Westenberg bij acclamatie werd herkozen en tot opvolgster van de reglementair niet meer herkiesbare vicepresidente mevr. N. van Roode-Weggeman met algemene stemmen .nevr. G. M. Hensen-Booy werd gekozen. Advertentie V Doordat liet elektrisch gemaal van het Hoogheemraadschap Rijnland sedert enkele dagen weer in werking is, is thans het ys op dc Oude Rijn uiterst ge- EE vaarlijk geworden. EE Hoewel er uiterlijk niets is EE veranderd, is door dc snelle doorstroming van het water dc ijsvloer aan de onderzijde afge- sleten. Het ijs is np verschillende plaatsen nog slechts enkele een- timeters dik. Hoewel er langs de E Rijn waarschuwingsborden zijn geplaatst, komt het toch nog herhaaldelijk voor. dat vooral kinderen zich op het ijs wagen. Dit is volkomen woord. Voorlichtingsbijeenkomst in LEIDEIS Welke mogelijkheden zijn er voor onze kinderen om zich na de lagere school verder tc ontwikkelenWelke eisen worden gesteld voor het volgen van dit voortgezet onderwijs? Wat zijn de mogelijk heden na de beëindiging van de voortgezette studie? Al deze vragen werden gisteren besproken op de voorlichtingsavond, die de Advies raad voor het Openbaar Onderwijs te Leiden in dc aula van dc Prof. Van der Lceuwschool hield. De bijeenkomst was bedoeld voor de ouders van die kinderen, die thans in het zesde leerjaar van een openbare lagere school 2(7/1 geplaatst. Het Nederlands-Duitse verdrag is gisteren zoals in een gedeelte van onze oplage gemeld door de Tweede Kamer goedgekeurd niet 84 tegen 23 stemmen. Slechts 107 van de 150 leden namen dus aan de stemming deel. Vóór stemden 31 leden van de KVP, 19 van de P. v. d. A„ 11 van de VVD, 12 van de ARP. en 11 van de CHL7. Tegen waren 19 leden van de P. v. d. A.. 2 communisten en 2 leden van de PSP. Van de KVP waren 18 leden afwe zig. van de P. v. d. A. 10. van de VVD 8. van de ARP 2, van de CHLT 1 en van de CPN 1. De drie SGP'ers waren geen van allen aanwezig. In totaal dus 43 absenten. Fen i symptoom van de geringe geestdrift voor dit scherp gelaakte verdrag? Of is de griepgolf de enige schul- I dige? Vertegenwoordigers(sters) van ver schillende takken van onderwijs schetsten in het kort de mogelijkhe den die er voor de kinderen zyn wan neer zij van de lagere school komen, daarna was er ruimschoots gelegen heid om vragen te stellen. Er had zich inmiddels een forum gevormd. die door dr. P P. Duyverman onverant- geleid De heer D. Voortman. hoofd van BramleVerkade.^voerde'al^ eerste*spre" ker het woord. Uit zijn betoog bleek, dat er op een Ulo-school, waarvoor geen toelatingsexamen gedaan be hoeft te worden, variatie genoeg is. Na de eerste klas werd er al ge splitst en aan het eind van de tweede klas moeten de leerlingen kiezen; of naar de handelskennisafdeling of of naar de wiskunde-afdeling. De vierde klas bestaat uit een lichter ge deelte (A) en een zwaarder gedeelte 'B). Een B-diploma geeft toegang tot een zeevaartschool, een A-diploma o.m. tot een kweekschool. Evenals en kele andere sprekers drukte de heer Voortman de ouders op het hart toch vooral het advies van het hoofd van de lagere school op te volgen als zy bij hem om raad vragen Mej.dr A.M.M. Smit. rectrix van het Sted. Gymnasium, vertegenwoor digde op deze bijeenkomst het V.H. M O Wat de Meisjes - H B S. betreft, in de eerste klas volgen alle leerlin- igen hetzelfde programma Na de eer ste klas splitsen de meisjes zich in twee groepen: één groep gaat de H B S-opleiding volgen en de andere groep gaat naar de middelbare meis jesschool. Op deze middelbare meis jesschool wordt de nadruk gelegd op de algemene ontwikkeling, zij leidt niet op voor een verdere wetenschap pelijke studie. Het Rembrandt-lyceum splitst zich na één jaar onderbouw in een gym nasiale afdeling en een H.B.S.-afde- ling. Na de derde klas kunnen de H B S -ers of naar de nterair-econo- mische afdeling <A> of naar de wis kundige afdeling (B). Het gymnasium leidt op voor ver- I Wethouder Menken speldt dc Koninklijke onderscheiding op. op. dat het niet alleen een verdien ste van de jubilaris is. dat hij veer- tig jaar by één bedryf werkte. Min- Gisteren is de heer J. B. Korenhof stens zo belangrijk moet het werk in een van de zalen van de Ko- Worden geacht, dat de heer Koren- nmgskerk gehuldigd in verhand bof buiten het bedrijf verrichtte ten met het feit. dat hij de veertig jaar dienste van kerk en verenigingen, volmaakte bij de firma D. Warring Vooral de volkstuinvereniging „Ons en /n. groothandel 111 eieren. buiten" heeft veel aan de heer Ko- Een van zyn patroons, de heer renhof te danken. Het deed wet- J. Warring sprak ..Jan II". zoals hy houder Menken daarom genoegen de hem noemde, hartelyk toe Spreker lieer Korenhof de bronzen medaille, gewaagde met veel waardering over behorend by de orde van Orante- hetgeen de jubilaris in het bedrijf Nassau, te kunnen opspelden. Ver heeft gedaan, terwyl hy ook stil- der spraken o.a. nog de heer W. H. stond bij de activiteiten van de heer Warring en de boekhouder, de heer Korenhof op kerkeiyk terrein en in J. Binnekamp .In zyn dankwoord het vei^nigingsleven in welk ver- deelde de heer Korenhof mede. dat band spreker speciaal het volkstuin- I dit jubileum tevens het afscheid werk noemde. De heer Warring bood van de firma Warring voor hem is. de Jubilaris een enveloppe met 111- 1 aangezien hij zijn krachten nu op houd aan waarna wethouder S Men- een ander terrein wil gaan ont- ken het woord kreeg. Deze merkte I plooien. Advertentie dere studie aan een universiteit. Het splitst zich na de vierde klas in een talenrichting en een wiskundige rich ting. De heer FC. Mabesoone. directeur van de Gem. Bedryfstechnische School, zei. dat op zijn school indivi dueel technisch onderwijs wordt ge werd geven. De school heeft een driejarige opleiding voor die leerlingen die moei te hebben met leren. Het eerste jaar is een oriëntatiejaar. gedurende de twee daaropvolgende jaren wordt vak- onderwys gegeven. Met een diploma in hun zak kunnen de jongens via het Gew. Arbeidsbureau in de maat schappij worden geplaatst. Mej. H.H.F. Henderson sprak als directrice van de Huishoud- en In dustrieschool voor Meisjes. Zy noem de de huishoudschool voor ieder meis je van het grootste 'oelang, wat het meisje ook gaat doen. De primaire opleiding duurt 2 jaar. De aard van deze opleiding: algemene ontwikke ling, scholing in huishoudelyke vak ken en naaldvakken. Meisjes met zes jaar lagere school kunnen deze pri maire opleiding volgen. Na deze op leiding is het mogelijk om verschil lende richtingen uit te gaan: assis tente in de huishouding, assistente met overwegend naaldvakken, waar aan aansluit de opleiding tot kos tuumnaaister. en leerlingverkoopster. Meisjes met drie jaar ulo worden in de orientatieklas geplaatst. Hier kry- gen zij praktische en theoretische scholing op huishoudeiyk, esthetisch en maatschappelijk gebied. Er is een aansluitende opleiding tot inrich tingsassistente en kinderverzorgster. Heeft 'n meisje 'n mulo-diploma dan kan zij naar de vormingsklas. waar theoretische en praktische .scholing op huishoudelyk. esthetisch en cul tureel gebied wordt gegeven. Deze opleiding is de vooropleiding voor le rares bij het nyverheidsonderwys, huishoudkundige voor inrichtingen, diëtiste, kinderverzorgster in kolonie tehuizen en een geschikte vooroplei ding voor verpleegster. De heer D. Hartog vertelde het een en ander over de Lagere Technische School. Er zyn op de ambachtsschool acht vakrichtingen en de duur van de opleidingen is dus ook verschil lend. Alle jongens komen eerst in de oriëntatieklas, waar algemeen vor mend onderwijs wordt gegeven naast handvaardigheidsoefeningen. Na dit eerste jaar moet er een keuze ge maakt worden voor een vakopleiding: autotechniek, electrotechniek, metaal bewerking (4 jaar) cn timmeren, schilderen e.d. (3 jaar). Voor jongens met een L.T.S.-diplo ma zyn er vele mogelykheden. Zy kunnen zelfs doordringen tot U.T.S en Technische Hoge School. De volgende spreker, de heer C.J. de Graaf, zette uiteen, dai de V.G1. school uitermate geschikt is voor die De regering in Bonn heeft met grote voldoening kennis genomen van de aanvaarding van het. verdrag:. In de Westduitse hoofdstad is men van oordeel, dat nu alle vraagstuk ken uit de oorlog en daarna zijn ge regeld en dat zo een streep is gezet onder dit moeilijke verleden. Het verdrag biedt de mogelijkheid tot een nauwe Duits-Nederlandss samenwerking, die tot versterking van het Westelijke bondgenootschap en de gemeenschappelijke Europese politiek kan bijdragen, aldus de regeringscommentator in Bonn. De president van het Chileense hooggerechtshof. Fontecilla. heeft vandaag een gunstige beslissing ge geven op het verzoek der Westduit se regering tot uitlevering van de voormalige SS-generaal Walter Rauf, die wordt verdacht van medeplich tigheid aan de moord op 90.000 jo den in Kiew, tijdens de jongste we reldoorlog. Rauf heeft tegen deze be slissing beroep aangetekend. Rauf die werd gearresteerd in Punta Arenas waar hij sinds 1958 met zijn vrouw en twee zoons zou hebben gewoond, ontkent elke schuld. verklaarde voor het hof nimmer doodvonnissen te hebben getekend en ook niemand ter dood te hebben ver oordeeld. Rechter Fontecilla achtte Rauf schuldig aan „doodslag of moord met verzachtende omstandigheden". De openbare aanklager had ge concludeerd tot afwyzing van het uitleveringsverzoek. terwijl Rauf's verdediger zich op het standpunt had gesteld dat de termijn van vyf- tien jaar. waarbinnen volgens Chi- leens recht de beschuldigingen tegen Rauf hadden moeten worden uitge bracht, reeds verstreken is. lectuele begaafdheid hebben om een Ulo-school te bezoeken. Deze school kent drie leerjaren. In het laatste leerjaar gaan de leerlingen stage lo pen. Ze maken dan kennis met het bedrijfsleven. Er is echter een grote groep jongens, die na het eerste leer jaar naar de ambachtsschool gaan, terwyl de meisjes na datzelfde Jaar naar de huishoudschool kunnen gaan. De heer R. Duursma vertelde tot slot het een en ander over de lagere land- en tuinbouwschool. Deze school is geschikt voor jongens, die van plan zyn om boer of tuinder te worden. De eerste twee jaar wordt algemeen vormend onderwys gegeven, daarna kan de jongen een landbouw of een tuinbouwopleiding volgen, terwyl er ook een mogelijkheid is om een land- èn tuinbouwopleiding te volgen. Een dergelijke voorlichtingsbijeen komst wordt ook vanavond belegd, maar dan ln de kantine van de Be- leerlingen. die niet technisch aange- j drijfstechnische School aan de Me lcgd zyn en anderzijds niet die inte- idusastraat.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3